Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zestaw wielozadaniowy

Zestaw wielozadaniowy Andrzej Krugler, REMINGTON MPD, MIL-SPEC MONKEY, US DoD

Zestaw wielozadaniowy Andrzej Krugler, REMINGTON MPD, MIL-SPEC MONKEY, US DoD

Chociaż od wyprodukowania w 1855 r. w fabryce Colta pierwszej broni pump-action według patentu Williama H. Elliota ogólna konstrukcja wywodzących się od niej powtarzalnych strzelb gładkolufowych, zwanych popularnie „pompkami”, nie uległa większym zmianom, od ponad wieku stanowią one cenione uzupełnienie nowocześniejszego arsenału – przede wszystkim ze względu na prostą konstrukcję i możliwość strzelania dużym wyborem nabojów o różnorodnym przeznaczeniu. Pozwala to używać strzelb zarówno jako broni typowo bojowej, tylko obezwładniającej (less-lethal), jak i jako pomocniczego „wytrycha balistycznego” do forsowania strzałami zamków lub zawiasów drzwiowych. W każdej z tych ról najlepiej spisują się wersje o dobranej pod kątem zadań i warunków działania długości (luf i podlufowych magazynków rurowych), różnych przyrządach celowniczych, z kolbą lub bezkolbowe – słowem, różne do różnych celów. Rozwiązanie tego problemu znalazła amerykańska firma Remington, oferująca modułowy zestaw MCS, umożliwiający konfigurowanie odpowiednich do potrzeb wersji na bazie jej sztandarowego modelu 870 Magnum.

Zobacz także

Marcin Kaczmarek Bezzałogowe bojowe statki powietrzne w służbie Sił Zbrojnych RP

Bezzałogowe bojowe statki powietrzne w służbie Sił Zbrojnych RP Bezzałogowe bojowe statki powietrzne w służbie Sił Zbrojnych RP

Od pierwszego dnia rosyjskiego najazdu na Ukrainę obie walczące strony intensywnie wykorzystują bezzałogowe bojowe statki powietrzne (UCAV – Unmanned Combat Aerial Vehicle) różnych klas. UCAV jako nowy...

Od pierwszego dnia rosyjskiego najazdu na Ukrainę obie walczące strony intensywnie wykorzystują bezzałogowe bojowe statki powietrzne (UCAV – Unmanned Combat Aerial Vehicle) różnych klas. UCAV jako nowy powietrzny środek bojowy na stałe zagościł na współczesnym polu walki, stając się synonimem jednej z najgroźniejszych i najskuteczniejszych broni (oręża, które stało się wymogiem dla każdej nowoczesnej armii XXI wieku).

Tomasz Łukaszewski Prezentacja systemu ROSY, granatów i amunicji oraz pojazdów Wirus SOF w Zielonce

Prezentacja systemu ROSY, granatów i amunicji oraz pojazdów Wirus SOF w Zielonce Prezentacja systemu ROSY, granatów i amunicji oraz pojazdów Wirus SOF w Zielonce

Na poligonie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce, 9 maja, wraz z partnerami, firmami Rheinmetall AG, Dynamit Nobel Defence (DND) oraz spółką Concept, Griffin Group Defence zaprezentował...

Na poligonie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce, 9 maja, wraz z partnerami, firmami Rheinmetall AG, Dynamit Nobel Defence (DND) oraz spółką Concept, Griffin Group Defence zaprezentował sprzęt i rozwiązania skierowane dla służb mundurowych, jak wojsko, policja czy straż graniczna.

Adam Przybysławski (Stowarzyszenie Strzeleckie „Walther”) Karabin Mosin wz. 1891 a wojna w Ukrainie w XXI wieku

Karabin Mosin wz. 1891 a wojna w Ukrainie w XXI wieku Karabin Mosin wz. 1891 a wojna w Ukrainie w XXI wieku

Pojawiające się od pewnego czasu w mediach społecznościowych, takich jak Telegram czy Twitter, w prasie i portalach informacyjnych, jak np. Fakt.pl, www.ostro.org, gadzetomania.pl itp., doniesienia dotyczące...

Pojawiające się od pewnego czasu w mediach społecznościowych, takich jak Telegram czy Twitter, w prasie i portalach informacyjnych, jak np. Fakt.pl, www.ostro.org, gadzetomania.pl itp., doniesienia dotyczące używania przez strony konfliktu zbrojnego w Ukrainie karabinu Mosin wz. 1891, najczęściej wzoru 1891/30 w wersji snajperskiej, zachęcają do bliższego przyjrzenia się tej konstrukcji i przypomnienia jej historii oraz omówienia odniesień do czasów współczesnych.

Założona w 1816 r. w Ilion, w stanie Nowy Jork, Remington Arms Company Inc. to najstarsza z nadal funkcjonujących amerykańskich wytwórni broni palnej. Pierwszą „pompką” w jej ofercie był skonstruowany przez Johna Pedersena, średnio udany Model 10 na nabój 12/70, produkowany w latach 1910-1928. Trzy i pół tysiącaegzemplarzy strzelb oznaczonych „trench-gun” M1910-A, z lufą o długości 23 cali, dostosowaną do dołączania bagnetu M1917, trafiło w ręce amerykańskich żołnierzy walczących podczas I wojny światowej w Europie. Siły zbrojne USA dokupiły dodatkowo mniejszą partię takiej broni z lufami dwudziestocalowymi do służby konwojowej, późniejsze obie wersje użytkowane były przez piechotę morską jeszcze w latach 30.

Po ulepszeniach z 1929 r. M1910 oferowany był jeszcze przez pewien czas jako Model 29, a tymczasem firma Remington kupiła od Johna Browninga prawa patentowe do innego typu „pompki” z 1915 r., tym razem mniejszego kalibru 20 (Tradycyjnie w broni na amunicję myśliwską kaliber wyraża się nie w milimetrach, lecz za pomocą tzw. wagomiaru kulistego pocisku ołowianego, tzn. liczby kul o średnicy przewodu lufy, jaką można wykonać z jednego funta angielskiego (1 lb = 0,45359 kg) czystego ołowiu. I tak, kaliber 12 nie oznacza jak w innej broni średnicy lufy rzędu 12 mm, lecz to, że do broni o tym kalibrze można z funta ołowiu odlać 12 kul (tj. o masie 1/12 funta, czyli ok. 38 g). Dlatego też, im większa liczba oznaczająca kaliber, tym – przewrotnie – średnica lufy jest mniejsza.

 

Najpopularniejszy kaliber 12 odpowiada średnicy przewodu lufy ok. 18,2 mm (średnicy pocisku ok. 18,5 mm), kaliber 16 – 16,8 mm, kaliber 20 – 15,7 mm.). Zanim w obciążonych zamówieniami wojennymi zakładach udało się wdrożyć ją do produkcji, Pedersen, a następnie G. H. Garrison, wprowadzili w jej konstrukcji szereg udoskonaleń, w wyniku czego ostatecznie powstał bardzo udany Model 1917, na którym wzorowane były inne z najpopularniejszych amerykańskich strzelb pump-action, Ithaca 37, Browning BPS oraz kolejny Remington: Model 31. Ten ostatni – pierwszy model firmy z bocznym oknem wyrzutowym łusek – był już dojrzałą, bardzo dobrze zaprojektowaną w szczegółach przez C. C. Loomisa i starannie wykonaną bronią.

W ciągu zaledwie 18 lat produkcji (1931-1949) z fabryki Remingtona wyszło 121 tysięcy egzemplarzy kalibru 12 oraz 75 tysięcy „szesnastek” i „dwudziestek” M31, ale ze względu na m.in. wyższą cenę nie mogły one przebić na rynku dominującej pozycji Winchestera M12. Firma wyciągnęła z tej lekcji odpowiednie wnioski i produkcję strzelby pump-action następnego wzoru oparto na nowoczesnych, tańszych metodach wytwarzania wielkoseryjnego, dokładając jednak starań, by nie wpłynęło to w najmniejszym stopniu negatywnie na niezawodność oraz trwałość wyrobu. Tak pojawił się jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych modeli wśród współczesnych powtarzalnych strzelb gładkolufowych, przeładowywanych „pompowaniem” - wywodzący się z M31 nowy Remington 870, będący wspólnym dziełem L. Raya Crittendona, Phillipa Haskella, Ellisa Hailstona oraz G. E. Pinckneya.

Rok temu, 24 września 2009 r., wyprodukowano 10-milionowy egzemplarz M 870, co czyni go najliczniej wytwarzaną „pompką” na świecie. Od wprowadzenia do produkcji w 1951 r. powstały setki odmian myśliwskich, sportowych i służbowych kalibru 12, 16 i 20, o różnej długości i rodzajach luf, długości (pojemności) magazynków, z różnymi typami przyrządów celowniczych oraz różnym wykończeniem. Wiele części M 870 jest wymiennych z odpowiednikami w półautomatycznych Remingtonach M 1100 i 11-87 oraz broni pump-action M 7600 na amunicję karabinową i pośrednią. M 870 ma budowę klasyczną dla tego rodzaju broni. Jest jednolufową, powtarzalną strzelbą, zasilaną z magazynka rurowego umieszczonego równolegle pod lufą o gładkim przewodzie. Część wlotową przewodu lufy stanowi gładka, odpowiadająca kształtowi naboju (łuski) komora nabojowa długości 76 mm, dzięki czemu ze strzelby można prowadzić ogień zarówno nabojami o długości 2 ¾ cala (18,5 × 70 mm R), jak i mocniejszymi trzycalowymi Magnum (18,5 × 76 mm R).

Dla oddania każdego strzału niezbędne jest ręczne wprowadzenie naboju z magazynka do lufy, a po strzale ręczne wyrzucenie łuski z komory nabojowej i zastąpienie jej nowym nabojem. Przeładowanie odbywa się przez charakterystyczne „pompowanie”, czyli ręczne przesunięcie czółenka przeładowania, spełniającego również funkcję łoża obejmującego rurowy magazynek na środkowym odcinku. Zespół przesuwny obejmuje zamek, płytkę suwadła oraz rękojeść przeładowania z listwami. Podwójne  listwy (prowadnice kierujące) zapobiegająskręcaniu i zacinaniu się oraz gwarantują prostoliniowe „pompowanie”, dzięki czemu ruch jest gładki i równomierny. Zamek typu ślizgowego służy do dosyłania naboju do komory nabojowej, zamyka i rygluje od tyłu przewód lufy na czas strzału oraz umożliwia wyciągnięcie łuski (naboju) z komory nabojowej.

Zgodnie z wymaganiami stawianymi przez armię amerykańską, czoło zamka styka się po zaryglowaniu tylko z lufą, a nie z komorą zamkową (styk stali ze stalą), co zapewnia większą trwałość podczas długotrwałego użytkowania. Zamek składa się z trzonu zamkowego, rygla i jego osi, iglicy inercyjnej z własną sprężyną oraz wyciągu. Trzon zamka łączy wyżej wymienione elementy w jeden zespół, zapewniając poprawną pracę mechanizmu ryglującego i odpalającego. Ryglowanie broni odbywa się za pomocą rygla wahliwego, poruszającego się w płaszczyźnie pionowej, który blokuje lufę z zamkiem, nie pozwalając na swobodne odrzucenie zamka pod wpływem parcia  na dno łuski ciśnienia gazów prochowych, powstających podczas strzału. Ruch rygla wymuszany jest przez występ ramki suwadła, mający odpowiednio ukształtowane powierzchnie współpracujące z ryglem. Suwadło składa się z ramki i przymocowanej do niej przegubem sprężystym tulei rękojeści przeładowania z dwiema listwami. Na ramce suwadła znajdują się powierzchnie sterujące włączaniem i wyłączaniem rozdzielacza i ustalacza położenia naboju oraz ruchem podajnika i ryglem zamka.

Mechanizm spustowo-uderzeniowy M 870 jest typu kurkowego z zakrytym kurkiem obrotowym i własną sprężyną uderzeniową. Kurek napinany jest przez występ ramki suwadła podczas jego przesuwania rękojeścią przeładowania do tyłu. Zatrzask suwadła, uruchamiany z zewnątrz (przed ładowaniem lub rozładowaniem broni) pozwala na odblokowanie suwadła z przedniego położenia, wyjście rygla zamka zza opory ryglowej lufy, umożliwiając tym samym ruch zespołu przesuwanego do tyłu. Przycisk zatrzasku suwadła znajduje się po lewej stronie tylnej części kabłąka osłony spustu. Jeżeli po wprowadzeniu naboju do komory nabojowej chcemy go stamtąd usunąć bez oddawania strzału, musimy użyć właśnie przycisku zatrzasku suwadła, który po zaryglowaniu zamka i napięciu kurka wysuwa się z komory zamkowej obok kabłąka osłony spustu.

Z tego względu nazywany jest także często dźwignią rozładownika, samoczynnej blokady zamka lub wskaźnikiem stanu napięcia kurka. W celu rozładowania strzelby, należy wcisnąć rozładownik i przesuwając łoże „pompującym” ruchem posuwisto-zwrotnym, wyrzucić po kolei naboje z magazynka i z komory nabojowej. Takie umiejscowienie przycisku zatrzasku suwadła podpowiada trzymanie wówczas strzelby w pozycji odwróconej kabłąkiem spustu do góry, w której raczej nie można przypadkowo nacisnąć spustu, co zmniejsza ryzyko oddania przypadkowego strzału. Remington 870 zaopatrzony jest w blokujący język spustowy, przetykowy bezpiecznik, przechodzący za spustem pod komorą zamkową, w poprzek jego osłony. W odróżnieniu od suwakowego bezpiecznika mossbergów na wierzchu tylnej części komory zamkowej, wygodnym w obsłudze tylko w broni z tradycyjną kolbą, bezpiecznik M 870 obsługuje się tak samo niezależnie od tego, czy strzelba zaopatrzona jest w taką kolbę, czy w chwyt pistoletowy.

Stały magazynek rurowy mieści standardowo najczęściej cztery naboje 12/70, ale może zostać łatwo zwiększony o przedłużacz na dodatkowe 2–3 naboje. Składa się z rury magazynka, zakończonej obustronnie gwintem. Jeden koniec jest wkręcany w komorę zamkową, drugi mocuje się nakrętką do łącznika pod lufą. Wewnątrz rury magazynka znajduje się donośnik podparty spiralną sprężyną. Naboje ułożone są w magazynku szeregowo, jeden za drugim. Podczas ruchu wstecznego czółenka przeładowania nabój znajdujący się najbliżej komory zamkowej (wlotu magazynka), zostaje wysunięty z magazynka, a w trakcie powrotnego ruchu suwadła wprowadzony przez zamek do komory nabojowej. Stalowa komora zamkowa łączy wszystkie zespoły i mechanizmy strzelby. W jej przedniej części znajduje się gniazdo lufy, w tylnej zaś otwór do mocowania kolby. W dolnej ściance komory zamkowej znajduje się okno załadowcze, przez które napełniany jest magazynek. W prawej ściance komory wykonano natomiast okno wyrzutowe łusek (rozładowania nabojów). Mechanizm spustowo-uderzeniowy połączony jest za pomocą sworznia z komorą zamkową. Strzelba posiada bardzo proste przyrządy celownicze w postaci stałej muszki na końcu lufy oraz wzdłużnego rowka na grzbiecie komory zamkowej. Tak nieskomplikowany celownik uznawany jest za wystarczający do strzelania na dystansie skutecznego rażenia strzelby, ale może zostać zastąpiony innymi.

Podstawowa wersja myśliwskiego M 870, Wingmaster, wyposażona była w kolbę i łoże-czółenko przeładowania z drewna orzechowego oraz lufę o stałym czoku. Kolba może być zaopatrzona w gumowy trzewik amortyzujący. Tańszy 870 Express cechuje matowe wykończenie części metalowych oraz zastąpienie drewna orzechowego mniej kosztownym lub tworzywem sztucznym. Odmiana Marine otrzymała antykorozyjne niklowanie części metalowych, a w miejsce drewnianych odporne na działanie wody morskiej elementy z tworzyw sztucznych.

Na potrzeby policji powstał Remington 870P z metalową kolbą  z ramionami z płaskowników, składaną obrotowo na wierzch komoryzamkowej, chwytem pistoletowym z tworzywa cycolac czarnej barwy, 20-calową lufą z modyfi kowanymi czokami i wydłużonym magazynkiem na 7 nabojów oraz Remington 870 Riot z magazynkiem na cztery naboje. Takie wersje, także z jeszcze krótszymi lufami, zdobyły szybko popularność w wielu jednostkach specjalnych i kontrterrorystycznych, poczynając od 1st SFOD Delta oraz słynnej brytyjskiej SAS. W USA wojskową karierę strzelby bojowej M 870 rozpoczął w 1966 r., wybrany po licznych testach porównawczych przez amerykański korpus piechoty morskiej, m.in. pod kątem stosowania przez oddziały kierowane do Wietnamu. Do uzbrojenia USMC trafił najpierw Remington 870 Mark 1, czyli odpowiednik 870P z tradycyjną kolbą stałą z drewna orzechowego, powiększonymi przyrządami celowniczymi oraz możliwością osadzania na lufi e bagnetu M7. Jego uzupełnienie stanowił 870 Mark 3 bez osady dla bagnetu, a od lat 70. kolejne partie Remingtonów zaczęły trafiać na wyposażenie USAF Special Operations Command, USA Security Police (Mark 6), US Navy SEALs.

Oprócz wersji z kolbą stałą były to odmiany z kolbą składaną jak w 870P, USMC i US Navy, także z lżejszą kolbą wysuwaną firmy Sage International Ltd., czasem z łożem z oświetleniem taktycznym firmy Sure-Fire, bezkolbowe, z lufami z wzmocnionym chromowaniem przewodu, o długości od 20 do 14 cali. Cenione za bardzo wytrzymałą konstrukcję i wysoką niezawodność działania w trudnych warunkach, dopiero na początku lat 90. zaczęły być wypierane w amerykańskich siłach zbrojnych przez zamówione wówczas w dużych ilościach, nieco lżejsze Mossbergi M590 MilSpec, ale nadal pozostają w służbie w wielu jednostkach wszystkich rodzajów wojsk, Gwardii Narodowej oraz Straży Przybrzeżnej (USCG MSTT).

Przez wiele lat strzelby wykorzystywane były w siłach zbrojnych w dość ograniczonym zakresie, jako uzbrojenie niektórych żołnierzy z pododdziałów ochronnych (strzegących np. baz, ambasad) i konwojentów, wykonujących inne policyjne zadania pododdziałów żandarmerii wojskowej, szczególnie, gdy przydatna okazywała się amunicja obezwładniająca (gumowa, gazowa) oraz do forsowania drzwi szturmowanych obiektów przez operatorów sił specjalnych. Komandosi i żołnierze innych jednostek uderzeniowych wykorzystywali czasem „pompki” również ze względu na skuteczność nabojów śrutowych w starciach z bliska, toczonych w warunkach szczególnych: od funkcji broni do walk w okopach (trench gun) podczas I wojny światowej, po potyczki w dżungli podczas konfliktów na Dalekim Wschodzie. Wojny asymetryczne XXI wieku przyniosły jednak wiele nowych wyzwań, które wymagały znacznych zmian w taktyce, wyposażeniu i szkoleniu uczestniczących w nich żołnierzy – w tym także takich, które wpłynęły na istotne zwiększenie roli strzelb.

Działania w środowisku cywilnym, misje stabilizacyjne, porządkowe i ochronne, gwałtowne starcia w operacjach przeciwpar tyzanckich i antyterrorystycznych, toczone w dużej mierze w rejonach zabudowanych, morskie akcje abordażowe VBSS, wszystko to zmusza do rozszerzenia typowo wojskowych metod i niezbędnego do ich realizacji wyposażenia większości pododdziałów o dawniej typowe bardziej dla sił specjalnych oraz zmilitaryzowanej policji. Strzelby gładkolufowe są właśnie jednym z przykładów dostrzeżenia w nowych realiach rosnącej przydatności środka dawniej typowego głównie dla tych ostatnich. W nowoczesnych siłach zbrojnych bardzo szybko zwiększono ich liczbę nie tylko w pododdziałach specjalnych, ale m.in. w liniowych pododdziałach piechoty. Brygadowy zespół bojowy (BCT) US Army w Iraku dysponuje np. 178 egzemplarzami strzelb kalibru 12, wykorzystywanych najczęściej w drużynach piechoty do forsowania zamkniętych wejść do budynków i pomieszczeń oraz jako broń antyzamieszkowa. Amerykańskie siły zbrojne realizują od 2001 r. zakup około 240 000 strzelb samopowtarzalnych M1014, ale powtarzalne „pompki” nie tracą na popularności, nadal uznawane za bardziej niezawodne przy korzystaniu z różnych typów amunicji: od monolitycznych ciężkich pocisków typu breneka oraz specjalnych do rozbijania zamków/zawiasów, przez ładunki śrutowe różnej grubości, po naboje obezwładniające less-lethal, gazowe i hukowe. Rzecz w tym, że każdy z tych typów cechuje nieco inna energia ciśnienia powstających w czasie strzału gazów prochowych i niektóre z nich mogą nie zapewnić wystarczającego impulsu do poprawnego przeładowania automatycznego strzelby samopowtarzalnej.

Po 2000 r. przeprowadzono analizy, które wskazały, że w pododdziałach bojowych strzelby stanowią obecnie wręcz niezbędne uzupełnienie pozostałego uzbrojenia jako balistyczne narzędzie do forsowania wejść (ballistic breaching tool), ale też dobrze sprawdzają się w roli broni do ochrony osobistej załóg pojazdów i śmigłowców, broni do „wejść”, przeszukań obiektów i walki z bliska w ograniczonych przestrzeniach (CQB/entry weapon) oraz jako konwencjonalna broń bojowa o dużej mocy obalającej pocisków lub do specyficznych zadań. Jednocześnie zwrócono uwagę, że w każdej z tych ról taktycznych lepiej sprawdza się wersja o nieco odmiennych cechach.

Na przykład do forsowania wejść potrzebna jest strzelba pełniąca funkcję dodatkową, o rozmiarach nieprzeszkadzających podczas pozostałych działań, z jednopunktowym zawieszeniem, o niedużej pojemności magazynka, jeśli w zespole dysponuje takim sprzętem kilku żołnierzy, której nie jest potrzebna kolba ani więcej niż najbardziej podstawowe przyrządy celownicze. Strzelba do ochrony osobistej powinna być stosunkowo krótka, by można ją łatwo umieszczać i operować w pojeździe, ale powinna mieć kolbę i chwyt do pełnowartościowego składania się do strzału, a także możliwość zamocowania „szybkich” przyrządów celowniczych, np. celownika holograficznego lub kolimatorowego.

Z kolei od wersji do pozostałych celów wymaga się oprócz tego możliwości dołączania pasów taktycznych, luf z wymiennymi czokami, większej pojemności magazynków, ale o ile do CQB bardziej przydatna jest krótsza lufa (optymalnie 14 cali), to w konwencjonalnej broni ofensywnej dłuższa lufa plus bardziej zaawansowane przyrządy celownicze zapewniają lepszą celność na dalszych odległościach, a większe rozmiary całkowite mają także plusy przy spotkaniu z cywilnymi demonstrantami. Trudno jednak wyposażyć pododdziały w kilka odmian strzelb pump-action do różnych zadań taktycznych. Rozwiązanie znalazł nowo utworzony wydział broni wojskowej firmy Remington, Military Product Division (MPD) z Bridgeport w stanie Connecticut, który przedstawił amerykańskim siłom zbrojnym zestaw nazwany Modular Combat Shotgun. W jego skład wchodzi:

 • komora zamkowa M 870, zaopatrzona w części grzbietowej w uniwersalną szynę montażową Picatinny/Weaver oraz w magazynek rurowy na trzy naboje,
 • trzy lufy kalibru 12 o długości 10 (bez muszki), 14 (z wysoką muszką w osłonach bocznych do współpracy z celownikiem mocowanym na szynie komory zamkowej) i 18 cali (z regulowanymi przyrządami celowniczymi: muszką bez osłony i szczerbiną),
 • dwa przedłużacze magazynka (na dodatkowo 2 i 3 naboje) z dłuższą sprężyną,
 • samodzielny chwyt pistoletowy firmy Pachmayr z czarnego tworzywa gumopodobnego,
 • kolba stała z amortyzującym trzewikiem R3 oraz wyodrębnionym chwytem pistoletowym, całość z czarnego tworzywa sztucznego Zytel,
 • adapter do podwieszania strzelby pod lufą karabinu M16, karabinka M4 lub innych z szyną Picatinny,
 • zestaw czterech wkręcanych czoków do luf 14- i 18-calowych plus klucz do nich,
 • dwie sztuki pasów mieszczących po siedem nabojów, do umieszczania na odcinku taśmy velcro („rzepie”), mocowanym po lewej stronie komory zamkowej, jako ładownica z podręcznym zapasem amunicji,
 • obejma z dwiema krótkimi bocznymi szynami uniwersalnymi do umieszczania między jedną z dwóch dłuższych luf a biegnącym pod jej zakończeniem przedłużaczem magazynka (np. do montażu oświetlenia taktycznego),
 • zestaw do czyszczenia i konserwacji broni,
 • taktyczny pas nośny V-Tac, z możliwością szybkiej regulacji długości.

Całość, o masie 5,9 kg, może być dostarczona w miękkim pokrowcuz cordury lub sztywnym „neseserze” z tworzywa sztucznego, wyścielonego pianką z wycięciami na poszczególne części. Z wyżej wymienionych elementów można, w zależności od zadania, skonfigurować w około minutę, bez użycia jakichkolwiek dodatkowych narzędzi, strzelbę Remington 870 MCS w wersji:

 • pełnowymiarowej broni bojowej Primary/Patrol Gun, z zapewniającą największy zasięg celnego ognia lufą długości 18 cali, magazynkiem powiększonym do sześciu nabojów (plus siódmy w komorze nabojowej), kolbą stałą z chwytem oraz pasem nośnym,
 • krótkiej broni bojowej CQB/Entry Gun z lufą średniej długości (14 cali), magazynkiem pięcionabojowym (plus szósty w lufi e), kolbą stałą z chwytem oraz pasem nośnym,
 • pomocniczą broń do ochrony załóg pojazdów Vehicle Support Weapon, z krótką 10-calową lufą, trzynabojowym magazynkiem (plus czwarty w lufi e) i kolbą stałą z chwytem,
 • specjalistyczną samodzielną broń Breacher Tool do rozbijana strzałami zamków i zawiasów, z krótką 10-calową lufą bez przyrządów celowniczych, trzynabojowym magazynkiem (plus czwarty w lufie), bezkorbową, jedynie z chwytem pistoletowym i dodatkowym pojedynczym punktem do zawieszenia w miejscu jego połączenia z grzbietem komory zamkowej,
 • identyczną jak poprzednia, ale bez chwytu pistoletowego, broń akcesoryjną do mocowania pod lufą, np. kbk M4 – opcja znana już wcześniej jako Masterkey z oferty firmy Knight’s Armament Company (KAC), także na bazie Remingtona 870P.

Nowe czółenko przeładowania wykonano z czarnego tworzywa sztucznego o profilu i głębokich nacięciach zapewniających pewne uchwycenie oraz zaopatrzono w wyraźny występ w przedniej części, chroniący przed wysunięciem operującej tym elementem dłoni przed wylot najkrótszej lufy. Tył komory zamkowej MCS wyposażony jest w tzw. Rem™ Loc, czyli opatentowany system szybkiego montażu dostosowanego do niego chwytu pistoletowego Pachmayra oraz kolby stałej. Wystarczy nasunąć od góry wybraną część na krótką szynę z tyłu komory i zablokować ją w tej pozycji poprzecznym kołkiem. Ostatnio Remington MPD rozszerzyła ofertę takich elementów o zytelową kilkupozycyjną kolbę teleskopową z chwytem pistoletowym, zapożyczone z kbk M4, a w ofercie innych firm można znaleźć także inne ich odpowiedniki, w tym Knoxx SpecOps (Blackhawk) z wewnętrznym amortyzatorem odrzutu.

Metalowe części strzelby otrzymały antykorozyjne pokrycie ochronne z antyrefleksowym wykończeniem MilSpec. Dwie dłuższe lufy dostosowane są do wprowadzonego w 1986 r. w „dwunastkach” Remingtona systemu Rem Choke, czyli wkręcanych w końcowy odcinek czoków, np. zwężających wylot w celu zagęszczenia wystrzeliwanej wiązki śrutu, zwiększając jej celność na dalszych dystansach lub rozszerzających kanał lufy (skeet), by przyśpieszyć rozszerzanie wiązki śrucin po jej opuszczeniu. Zestaw obejmuje cztery typy: Improved Cylinder, Full, Modified i Rifled. Warto dodać, że zamiast nich można zastosować także stosowany od dawna do wojskowych i policyjnych remingtonów garłacz, umożliwiający wystrzeliwanie na odległość ponad stu metrów granatów gazowych i z pociskami gumowymi, np. USMC Stingball lub Army XM-104 Non-lethal Bursting Hand Grenade.

W broni do forsowania wejść można natomiast zastosować specjalne urządzenie wylotowe, np. Remington Tactical Ext Cylinder czy Carlson Tactical Breacher Choke Tube. Zębata korona zabezpiecza przed ześlizgnięciem się przystawionej do drzwi lufy, a jednocześnie pomaga uzyskać optymalny odstęp między jej wylotem a ich powierzchnią i odprowadza w bezpiecznym kierunku odłamki pocisku torującego i gazy odbite w czasie strzału od twardych elementów drzwi. Firma Remington oferuje do tych celów także nowe specjalne naboje RDA (Remington Disintegrator Ammunition), bezołowiowe, bezrykoszetowo wytracające energię w rozbijanej przeszkodzie, które pozwalają strzelać w elementy drzwi z przyłożenia bez dystansu i takich urządzeń wylotowych.

Jeśli chodzi o stosunkowo krótką lufę służących do tego wersji oraz odmiany dla załóg pojazdów, to nawet tak duże skrócenie nie powoduje zbytniego pogorszenia najistotniejszych wówczas parametrów, gdyż pociski wystrzeliwane z gładkolufowych „dwunastek” uzyskują maksymalne osiągi już po krótkim ruchu w lufie – zwiększa się tylko rozrzut śrucin. Najbardziej cierpi magazynek, który ze względu na ułożenie pod lufą musi być skracany wraz z nią, co ogranicza jego pojemność. Krótkolufowe bezkolbowce oparte na M 870 pojawiły się w amerykańskich służbach już w latach 70., w odpowiedzi na zapotrzebowanie funkcjonariuszy FBI i US Marshal Service, zajmujących się ochroną świadków koronnych. Model 870 Shorty z zaledwie 9,5- calową lufą, dwoma nabojami w magazynku i trzecim w lufie oraz zastosowanym później w MCS chwytem marki Pachmayr dostarczała im Sage International Ltd. Podobne oferowała w bliższych nam latach także firma Serbu (ze składanym chwytem przednim w miejsce łożaczółenka), a w Europie szwajcarska TMP Waffen GmbH (Remington 870 Ninja).

Dopiero jednak MCS otworzył szerzej drogę dla najkrótszych wariantów „pompek” jako „wytrychów balistycznych” do uzbrojenia pododdziałów szturmowych, w miejsce tych średniej długości i pełnowymiarowych z kolbami. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wyposażenia w strzelby w rodzaju 870 MCS Breacher Tool nie pojedynczych breacherów w zespole, ale nawet co drugiego ich członka, znacząco zwiększając zdolności do forsowania wejść. Niewielkie wymiary i masa czynią z takiej odmiany remingtona wygodne i nieuciążliwe w pozostałych działaniach narzędzie, a zwiększona liczba strzelb w zespole szturmowym umożliwia szybsze, nawet jednoczesne pokonywanie większej liczby przeszkód oraz zapobiega problemom w przypadku awarii broni, amunicji, czy też spowolnienia akcji po wyeliminowaniu z walki jednego operatora z „pompką”.

W 2004 r. dostarczono pierwsze 1146 zestawów Remington 870 MCS dla jednostek amerykańskich sił powietrznych. USAF Security Forces zamówiło ponad 4000 egzemplarzy, a kolejne partie trafiły już do arsenałów sił specjalnych podległych USSOCOM, poczynając od Pararescuers z USAFSOC. Zamówienia szykują też lub realizują: US Marine Corps, 1st Cavalry Division, 2., 3. i 4. Dywizja Piechoty, 101. Dywizja Powietrznoszturmowa oraz US Army Marksmanship Unit. MCS przeszedł już chrzest bojowy podczas amerykańskich działań w Bagdadzie. Zainteresowanie wzbudził m.in. w izraelskich siłach specjalnych, pierwsze egzemplarze tych wielozadaniowych zestawów Remingtona trafiły za pośrednictwem Cenreksu także do Polski, który prezentował je np. na policyjnych targach Europoltech 2009. Tymczasem już rok wcześniej Decyzją nr 112 Komendanta Głównego Policji z 27 lutego 2008 roku oficjalnie wprowadzono strzelby Remington 870 (wraz z pm FN P90 i kbk HK416) do uzbrojenia polskiej policji. Trafiły one najpierw do Wydziału Specjalnego ZOS CBŚ, a później do Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. MCS używane są też przez JW 2305 GROM. Pozostaje mieć nadzieję, że wkrótce doczekają się tak uniwersalnych zestawów także pozostałe polskie pododdziały antyterrorystyczne, a decydentom odpowiedzialnym za stan MON wystarczy funduszy i wyobraźni, by tego rodzaju uzbrojenie wprowadzono również w jednostkach bojowych WP.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ireneusz Chloupek Snajper szybkostrzelny (część 2.)

Snajper szybkostrzelny (część 2.) Snajper szybkostrzelny (część 2.)

Chociaż samopowtarzalny karabin snajperski SR-25 firmy Knights Armament Co. (KAC) powstał w odpowiedzi na dokładnie określone oczekiwania amerykańskich sił specjalnych, początkowo zabrakło spodziewanych...

Chociaż samopowtarzalny karabin snajperski SR-25 firmy Knights Armament Co. (KAC) powstał w odpowiedzi na dokładnie określone oczekiwania amerykańskich sił specjalnych, początkowo zabrakło spodziewanych z ich strony dużych zamówień. By odzyskać nakłady poniesione na jego opracowanie, szef KAC C. Reed Knight Jr., podjął decyzję o wprowadzeniu nowej broni do ograniczonej oferty na rynek cywilny. Na odzew ze strony jednostek specjalnych i prawdziwą karierę SR-25 firma z Florydy musiała jednak poczekać...

Andrzej Krugler TASER do potęgi trzeciej

TASER do potęgi trzeciej TASER do potęgi trzeciej

Jedną z trudniejszych sytuacji, z jaką mogą zetknąć się funkcjonariusze służb porządku publicznego, jest konfrontacja z agresywnym osobnikiem, który nie jest uzbrojony w broń palną. W większości przypadków,...

Jedną z trudniejszych sytuacji, z jaką mogą zetknąć się funkcjonariusze służb porządku publicznego, jest konfrontacja z agresywnym osobnikiem, który nie jest uzbrojony w broń palną. W większości przypadków, okoliczności lub przepisy ograniczają możliwości użycia wobec niego broni na amunicję ostrą, a odparcie jego ataku, czy też pokonanie czynnego i/lub biernego oporu wiąże się wejściem z nim w fizyczny kontakt bezpośredni, co stwarza ryzyko utraty zdrowia lub życia zarówno przez zatrzymywanego,...

Andrzej Krugler IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA 2010 & Outdoor Classics IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego...

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego czasopisma. Zapotrzebowanie na wyroby i usługi związane ze służbami mundurowymi znalazło odzwierciedlenie w programie tegorocznych targów, w którym już po raz trzeci znalazła się impreza pod nazwą Law Enforcement@IWA, skupiająca wystawców i klientów związanych z tą branżą.

Ireneusz Chloupek Wyposażenie obowiązkowe

Wyposażenie obowiązkowe Wyposażenie obowiązkowe

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim...

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim przykładzie. Czasami wynika to ze zbyt wąskiego pojmowania ich przeznaczenia i braku wyobrażenia na temat przydatności w różnych sytuacjach bojowych.

Andrzej Krugler Pistoletowy Adapter CAA Roni

Pistoletowy Adapter CAA Roni Pistoletowy Adapter CAA Roni

Od pewnego czasu na rynku pojawia się coraz więcej adapterów nadających zwykłym pistoletom cechy pistoletów maszynowych/karabinków. Wzbudzają one dość skrajne opinie, od zachwytów po uznawanie ich za całkowicie...

Od pewnego czasu na rynku pojawia się coraz więcej adapterów nadających zwykłym pistoletom cechy pistoletów maszynowych/karabinków. Wzbudzają one dość skrajne opinie, od zachwytów po uznawanie ich za całkowicie nieprzydatne gadżety. Dzięki firmie Mactronic redakcja SPECIAL OPS miała okazję zapoznać się z adapterem RONI G1 izraelskiej firmy CAA Tactical i sprawdzić, które z tych opinii odpowiadają prawdzie. W artykule zastanowimy się również nad tym, czy taki adapter może znaleźć profesjonalne zastosowanie.

Ireneusz Chloupek Drugi start

Drugi start Drugi start

W historii techniki, w tym również uzbrojenia, nie brakuje przykładów zupełnie udanych, a nawet ponadprzeciętnych konstrukcji, które z różnych przyczyn nie zdobyły należnego im uznania, ani popularności...

W historii techniki, w tym również uzbrojenia, nie brakuje przykładów zupełnie udanych, a nawet ponadprzeciętnych konstrukcji, które z różnych przyczyn nie zdobyły należnego im uznania, ani popularności – czasem winny był tylko zły lub słaby marketing, nieudolność producenta, a najczęściej zbieg wielu okoliczności, sprawiających, że dany produkt po prostu „nie trafił na swój czas”. Jednym z takich typów broni strzeleckiej, któremu nie udało się początkowo skutecznie przebić na światowych rynkach,...

Ireneusz Chloupek Siła ognia

Siła ognia Siła ognia

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede...

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede wszystkim z lekką, małogabarytową bronią, łatwą do dyskretnego przenoszenia, dobywania i operowania w ograniczonych przestrzeniach oraz służącą zasadniczo do prowadzenia ognia na najbliższych dystansach. Profesjonalne, rządowe służby ochrony, a w szczególności wyodrębnione w nich wydziały specjalne...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie! (część 1)

Zasięg rośnie! (część 1) Zasięg rośnie! (część 1)

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego...

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Andrzej Krugler IWA 2011

IWA 2011 IWA 2011

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics,...

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics, która odbyła się w dniach 11-14 marca, przyciągnęła ponad 35 200 zwiedzających, którzy mogli zapoznać się z ofertą aż 1166 wystawców. Impreza skierowana głównie do strzelców sportowych i myśliwych, posiada jednak część specjalistyczną o nazwie Law Enforcement at IWA, skupiającą firmy oferujące...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie (część 2)

Zasięg rośnie (część 2) Zasięg rośnie (część 2)

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której...

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Ireneusz Chloupek Druga młodość

Druga młodość Druga młodość

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził...

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził elitarną kompanią rozpoznawczą USMC 1st Force Recon, doskonale oddają stosunek wielu Amerykanów do pistoletu, przyjętego do uzbrojenia sto lat temu, ale nadal utrzymującego znaczącą pozycję w uzbrojeniu, przede wszystkim jednostek specjalnych. Niezależnie od tego, na ile „nineteen eleven” zawdzięcza...

Ireneusz Chloupek Skorpion III generacji

Skorpion III generacji Skorpion III generacji

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie...

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie macierzystej Českiej Zbrojovki z Uherskiego Brodu nowej broni o takiej nazwie, której jednak oprócz tej samej wytwórni nie łączy z poprzednikiem nic więcej.

Adam Gawron UTM - ostateczna amunicja treningowa

UTM - ostateczna amunicja treningowa UTM - ostateczna amunicja treningowa

Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych...

Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych na całym świecie typy amunicji treningowej, aż po powoli akceptowane: paintball i repliki ASG. Cechy tych ostatnich (właściwie niezależnie od stopnia zaawansowania ich konstrukcji) nie predestynują ich jednak do użycia w zaawansowanym treningu. Natomiast dwa pierwsze (pod warunkiem, że promień lasera...

Ireneusz Chloupek Żniwiarz w Polsce

Żniwiarz w Polsce Żniwiarz w Polsce

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International,...

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International, sprowadzonym do Polski przez RWS CETUS ze Słupska. Mało znany w naszym kraju producent z USA na tamtejszym rynku należy do liderów wśród wytwórni specjalizujących się w tworzeniu udoskonalonych odmian broni z rodziny AR-15 (M16/M4), a jego Rapid Engagement Precision Rifle wart jest szczególnej uwagi,...

Ireneusz Chloupek SG 55X

SG 55X SG 55X

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej...

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej konstrukcji. Z powodu głównie wysokiej ceny nie podbił on zagranicznych rynków, za to jego kolejne skrócone wersje zdobyły liczące się miejsce w arsenale sił specjalnych wielu państw, potrafiących docenić typowo szwajcarską, wysoką jakość wykonania i szczegółowe dopracowanie, które zapewniły...

Ireneusz Chloupek Advanced Police Carabine

Advanced Police Carabine Advanced Police Carabine

Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę...

Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę w uzbrojeniu sił policyjnych i innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. Po długim okresie utrzymywania wśród nich pozycji niekwestionowanego lidera przez niemiecki HK MP5, początek drugiego dziesięciolecia nowego wieku przyniósł mu nowych, bardzo poważnych konkurentów - najpierw...

Ireneusz Chloupek IAR kbkm marines

IAR kbkm marines IAR kbkm marines

Podczas gdy w Wojsku Polskim, poza Jednostką Wojskową GROM i dopiero od niedawna pozostałymi jednostkami DWS, nadal brakuje powszechnie używanych w nowoczesnych armiach ręcznych karabinków maszynowych...

Podczas gdy w Wojsku Polskim, poza Jednostką Wojskową GROM i dopiero od niedawna pozostałymi jednostkami DWS, nadal brakuje powszechnie używanych w nowoczesnych armiach ręcznych karabinków maszynowych na amunicję 5,56 mm, amerykańska piechota morska, użytkująca takowe od ponad ćwierć wieku, uzupełnia je i częściowo zastępuje na najniższym szczeblu bronią, która ma jeszcze lepiej sprawdzać się na współczesnym polu walki. Analizując charakter działań podczas ostatnich konfliktów zbrojnych o niskiej...

Andrzej Krugler Radomska premiera

Radomska premiera Radomska premiera

14 sierpnia w Fabryce Broni „Łucznik”-Radom zaprezentowano przedstawicielom mediów prototypy karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm. Pomimo nazywania ich przez niektóre media karabinkami MSBS-5,56, nominalnie...

14 sierpnia w Fabryce Broni „Łucznik”-Radom zaprezentowano przedstawicielom mediów prototypy karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm. Pomimo nazywania ich przez niektóre media karabinkami MSBS-5,56, nominalnie nie noszą one takiej nazwy, ponieważ program Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 zakończył się w 2011 roku. Jednak ujawnione w Radomiu konstrukcje wywodzą się bezpośrednio z modeli wykonanych w ramach tego programu i dlatego dla ułatwienia będziemy je tak nazywać. Prawdopodobnie...

Ireneusz Chloupek Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International

Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International

„The choice of professionals worldwide” - w tym haśle reklamowym brytyjskiej firmy Accuracy International nie ma cienia przesady. Produkowane przez nią snajperskie karabiny powtarzalne wybierane są przez...

„The choice of professionals worldwide” - w tym haśle reklamowym brytyjskiej firmy Accuracy International nie ma cienia przesady. Produkowane przez nią snajperskie karabiny powtarzalne wybierane są przez profesjonalistów z całego świata: od Szwecji po Australię i od RPA po Rosję. Od kilku lat używane są także przez snajperów z polskich jednostek specjalnych.

Ireneusz Chloupek KEL-TEC SHOTGUN

KEL-TEC SHOTGUN KEL-TEC SHOTGUN

Strzelby gładkolufowe od lat zajmują istotne miejsce w arsenale policyjnych i wojskowych formacji specjalnych. Najpopularniejsze - dzięki prostej, a przez to najbardziej niezawodnej budowie - powtarzalne...

Strzelby gładkolufowe od lat zajmują istotne miejsce w arsenale policyjnych i wojskowych formacji specjalnych. Najpopularniejsze - dzięki prostej, a przez to najbardziej niezawodnej budowie - powtarzalne typy pump-action, konstruowane są jednak według schematu, w którym pojemność charakterystycznego dla większości stałego magazynka wpływa na długość całkowitą strzelby. Stawia to użytkowników przed wyborem broni o znacznej długości lub poręczniejszej, ale o niskiej szybkostrzelności praktycznej. Rozwiązaniem...

Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński, Bartosz Szołucha MSPO 2012

MSPO 2012 MSPO 2012

Za nami największa krajowa impreza wystawiennicza związana z przemysłem obronnym. Jubileuszowy, dwudziesty Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach zgromadził 400 wystawców z 29 krajów. Tegoroczną...

Za nami największa krajowa impreza wystawiennicza związana z przemysłem obronnym. Jubileuszowy, dwudziesty Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach zgromadził 400 wystawców z 29 krajów. Tegoroczną edycję odwiedziło ponad 13 000 gości. W tym roku swoją Wystawę Narodową zorganizowały Włochy. Poniżej prezentujemy najciekawsze zdaniem redakcji produkty wystawione na MSPO 2012.

Ireneusz Chloupek DESERT TACTICAL ARMS

DESERT TACTICAL ARMS DESERT TACTICAL ARMS

Powtarzalne karabiny wyborowe w układzie bullpup, czyli bez oddzielnej kolby właściwej i z mechanizmem spustowym przeniesionym przed magazynek, pojawiały się w ostatnim ćwierćwieczu, a zwłaszcza w ostatnich...

Powtarzalne karabiny wyborowe w układzie bullpup, czyli bez oddzielnej kolby właściwej i z mechanizmem spustowym przeniesionym przed magazynek, pojawiały się w ostatnim ćwierćwieczu, a zwłaszcza w ostatnich latach, już parokrotnie, ale poza amerykańskim 12,7-mm Barrettem M90/M95 wciąż nie udaje im się zdobyć wśród snajperów szerszego uznania. Taki układ zapewnia określone plusy, ale też w przypadku broni powtarzalnej wymaga pieczołowitego zaprojektowania, by nie przesłoniło ich m.in. pogorszenie...

Ireneusz Chloupek "Sześćdziesiątka" Komandosów

"Sześćdziesiątka" Komandosów "Sześćdziesiątka" Komandosów

Amerykański karabin maszynowy M60 to świetny przykład, jak niedopracowanie do końca nawet drobnych rozwiązań i niedbałość mogą - mimo korzystania z dobrych wzorów - doprowadzić do bardzo marnego efektu....

Amerykański karabin maszynowy M60 to świetny przykład, jak niedopracowanie do końca nawet drobnych rozwiązań i niedbałość mogą - mimo korzystania z dobrych wzorów - doprowadzić do bardzo marnego efektu. A z drugiej strony - jak zadbanie o poprawienie niedociągnięć konstrukcji i dopasowanie do oczekiwań użytkowników może przywrócić dobrą opinię broni, z miejscem w arsenale tych najbardziej wymagających, z sił specjalnych.

Ireneusz Chloupek GLOCK standard optymalny

GLOCK standard optymalny GLOCK standard optymalny

Gdy 30 lat temu pojawiły się pierwsze Glocki 17, niektórzy od razu zachwycili się ich prostą, futurystyczną naówczas formą „narzędzia do strzelania”, inni byli zdegustowani tak uproszczoną - w porównaniu...

Gdy 30 lat temu pojawiły się pierwsze Glocki 17, niektórzy od razu zachwycili się ich prostą, futurystyczną naówczas formą „narzędzia do strzelania”, inni byli zdegustowani tak uproszczoną - w porównaniu choćby do tradycyjnych rozwiązań i rasowych linii Colta M1911A1 czy Beretty 92 - konstrukcją oraz odważnym wykorzystaniem tworzywa sztucznego. Czas potwierdził słuszność koncepcji twórców austriackiego pistoletu, który po krótkim okresie przełamywania nieufności stał się jednym z najbardziej popularnych...

Najnowsze produkty i technologie

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka wspiera celność strzałów. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Ewelina Grzesik, Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. Light boot for hard work

Light boot for hard work Light boot for hard work

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.