Na zaproszenie Krzysztofa Sawickiego – szefa szkolenia Israeli Krav – Maga Association w Polsce, w dniach 23-24 oraz 27 stycznia br . w Warszawie odbyło się szkolenie dla etatowych instruktorów służb mundurowych oraz operatorów grup specjalnych wojska i policji. Tematem przewodnim szkolenia była poprawa bezpieczeństwa w czasie realizacji procedur bojowych, poprzez zastosowanie rozwiązań systemowych Israeli Krav Maga oraz trening psychofizyczny przygotowujący do działania w sytuacjach ekstremalnych.
W lipcu 2022 roku Funkcjonariusze Wydziału Działań Taktycznych i Operacyjnych Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Ministerstwa Finansów (WDTiO MF) po raz kolejny wzieli udział w ćwiczeniach...
W lipcu 2022 roku Funkcjonariusze Wydziału Działań Taktycznych i Operacyjnych Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Ministerstwa Finansów (WDTiO MF) po raz kolejny wzieli udział w ćwiczeniach na terenie słowackiego ośrodka treningowego Centrum výcviku Lešť. Funkcjonariusze WDTiO MF ćwiczyli wspólnie z z jednostkami specjalnymi podporządkowanymi ministerstwom finansów z Węgier, Czech i Słowacji.
W dniach 8-10 czerwca 2022 r. na terenie bazy Bieszczadzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polańczyku, Dowództwo Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie, za zgodą Komendanta Wojewódzkiego...
W dniach 8-10 czerwca 2022 r. na terenie bazy Bieszczadzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polańczyku, Dowództwo Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie, za zgodą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, zorganizowało ćwiczenia „Lokalnego doskonalenia zawodowego z zakresu ratownictwa wodnego oraz działań specjalnych na wodzie, z wykorzystaniem łodzi typu RIB pod kryptonimem „WATAHA”. W ćwiczeniach wzięli udział funkcjonariusze policji oraz żołnierze jednostek wojskowych z Polski...
W dniach 24 i 25 maja 2022 roku odbyła się VIII edycja zawodów SOF Delta Cup, zorganizowana przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych z okazji obchodów 15-lecia Wojsk Specjalnych (2007–2022). O Puchar...
W dniach 24 i 25 maja 2022 roku odbyła się VIII edycja zawodów SOF Delta Cup, zorganizowana przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych z okazji obchodów 15-lecia Wojsk Specjalnych (2007–2022). O Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych rywalizowało dziewięć drużyn wystawionych przez jednostki WS podległe MON i MSWiA.
Wśród uczestników szkolenia znaleźli się przedstawiciele doborowych jednostek wojska, ABW, SG i ŻW, m.in. żołnierze z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, funkcjonariusze sekcji realizacji WZD SG, instruktorzy strzelectwa COS ABW w Emowie, a także żandarmi z warszawskiego Oddziału Specjalnego. Celem szkolenia było zapoznanie ćwiczących z najnowocześniejszymi metodami walki w bliskim kontakcie i działań prewencyjnych stosowanych przez izraelskie siły specjalne, policję i służby mundurowe.
W ciągu trzech dni zajęć, które prowadzone były przez instruktorów z Izraela, uczestnicy szkolenia mieli okazję zapoznać się z podstawowymi technikami i taktyką walki w bliskim kontakcie, zarówno z jednym, jak i wieloma przeciwnikami, technikami walki bronią oraz grupowych działań interwencyjnych. Ważnym elementem szkolenia było przedstawienie przez instruktorów różnych sposobów radzenia sobie ze stresem oraz możliwościami zwiększenia kompetencji psychomotorycznych w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia.– Było to ważne doświadczenie – powiedział płk Marek Sokołowski, zastępca dowódcy 25. BKP, który również wziął udział w szkoleniu – szkoleniowcy z Izraela pokazali nam wiele nowych rozwiązań technicznych, które mogą być szczególnie przydatne w szkoleniu żołnierzy biorących udział w misjach, na przykład w Afganistanie. Wielu z nas posiada własne doświadczenia, teraz mogliśmy zweryfikować i poprawić umiejętności. Instruktorzy IKMA uczyli także wykonywania procedur bojowych, wykorzystujących rozwiązania systemowe, które umożliwiają poprawianie szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Trzeba przyznać, że były to wyczerpujące ćwiczenia.
IZRAELSKA METODYKA – 70 LAT DOŚWIADCZEŃ
Yigal Arbiv i Steve Moshe to doświadczeni instruktorzy Israeli Krav Maga Association, posiadający doświadczenia bojowe ze służby w izraelskich jednostkach specjalnych. Jako członkowie Professional Committee Israeli Krav Maga Association, organizacji rekomendowanej przez rząd Izraela, są jednymi z najlepszych szkoleniowców na świecie w swojej profesji. Organizację prowadzi obecnie Grandmaster Haim Gidon, sukcesor systemu i następca Imi Lichtenfelda, założyciela i twórcy krav maga. Rozwój systemu jest ściśle powiązany z potrzebami izraelskich sił specjalnych związanych z ochroną państwa. Kluczem w ciągłym doskonaleniu systemu jest prostota i skuteczność – wybieranie jedynie najprostszych, sprawdzalnych rozwiązań oraz specyficzne doświadczenie bojowe w jednej z dwóch najbardziej zagrożonych stref na świecie.
WSPÓŁCZESNY WOJOWNIK
Bardzo ciekawym doświadczeniem jest uczestnictwo w tworzeniu i szukaniu specyficznych rozwiązań w systemie. Przez ostatnie 10 lat można obserwować, w jaki sposób szkoleniowcy IKMA szukają oraz wypracowują rozwiązania taktyczne i techniczne we współpracy z ludźmi „bez imion”, z m.in. Sherut ha-Bitachon ha-Klali (wewnętrzną służbą bezpieczeństwa, powszechnie znaną jako Shabak lub Shin Bet) lub Israeli Special Forces Counter-Terror School. Niesamowite jest poświęcenie i determinacja tych ludzi w poszukiwaniu specyficznych i unikalnych metod treningowych oraz rozwiązań w szczególnie niebezpiecznych sytuacjach, jako odpowiedź na zwiększającą się falę przestępczości i terroryzmu na świecie. Specyfika Izraela jest fenomenem światowym, to państwo jest w stanie wojny od ponad 70 lat i na bieżąco weryfikuje własne doświadczenia.
W dobie terroru kryminalnego i politycznego, który stał się zjawiskiem globalnym, nierespektującym granic, ludzie stojący na straży bezpieczeństwa wielokrotnie spotykają się z tymi samymi zagrożeniami. Doświadczenia izraelskie w tym zakresie stanowią niewymierną wartość. Dostrzegają to profesjonaliści na całym świecie, szukający sprawdzonych i skutecznych rozwiązań. System walki w bezpośrednim kontakcie Israeli Krav Maga, spójnie łączący taktykę strzelecką z wojskową walką wręcz, samoobroną, walką nożem, cqb, technikami interwencji, retzev, ground wrestlingiem, walką w parterze i klinczu, to nie tylko narzędzie techniczne w szkoleniu ludzi, na co dzień narażających swoje życie, ale również kompleksowy trening psychomentalny współczesnego wojownika.
Rozwój systemu
W Izraelu – państwie, które pozostaje w ciągłym stanie wojny, organizacja IKMA zaangażowana jest w rozwój i szkolenie instruktorów dla potrzeb Izraelskich Sił Obronnych (IDF, T’sahal), izraelskiego wywiadu, służb bezpieczeństwa oraz Policji Izraelskiej i Straży Granicznej. Obecnie system Israeli Krav Maga rozwijany jest w trzech głównych płaszczyznach:
Combat Tactic System
W izraelskim wojskowym systemie walki, nacisk szkoleniowy położony jest głównie na atak. Żołnierz uczy się, jak pokonać wroga zadając mu śmiertelne rany w jak najkrótszym czasie, minimalnie ryzykując swoim życiem. Do walki używamy broni palnej długiej, krótkiej, pałki i noża. Żołnierz jest uczony systemu w sposób ofensywny tak, aby mentalnie był gotów do starcia. Izraelska walka nożem i izraelska taktyka strzelecka są nieodłącznymi elementami szkolenia walki w bezpośrednim kontakcie IKM. Żołnierz jest uczony walki wręcz i taktyki, by automatyzm użycia broni był naturalną konsekwencją ruchu w skutecznej eliminacji przeciwnika. Ośrodkiem szkoleniowym jest m.in. Israeli Special Forces Counter- Terror School.
Defensive Tactic System
Israeli Krav Maga jako policyjny system szeroko rozwiniętych taktyk defensywnych dostosowany jest do specyfiki antyterrorystycznych działań policyjnych oraz taktyki i technik interwencji policyjnych. Zakresy programowe na poziomie podstawowym, specjalistycznym i doskonalącym uczone są kompleksowo. Najlepsze efekty szkoleniowe daje odpowiednie systemowe połączenie walki wręcz z taktyką działania interwencyjnego oraz taktyką strzelecką, co warunkuje właściwe wykonywanie podstawowych zadań policyjnych w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. Policjant uczy się walki wręcz, technik interwencyjnych, władania bronią i innymi środkami przymusu bezpośredniego oraz zachowań obronnych dla skutecznego działania, zgodnie z wymogami prawa. Organem bezpośrednio zaangażowanym we wdrażanie systemu jest m.in. BASCAM – Israeli Police perational Fitness Academy.
Close Protection
Izraelska szkoła ochrony VIP-ów oraz organizacji i realizacji ochrony stała się standardem. Dynamicznie rozwija się w sektorze prywatnym, jednakże rytm rozwoju nadają państwowe służby bezpieczeństwa policyjne i wojskowe.
kamil
kamil, 12.05.2016r., 09:29:54
Trenuję krav mage w Warszawie, juz od pół roku i musze przyznac, ze jest to świetna sprawa. czuje sie lepiej, kondycja i sylwetka poprawiona - na pewno nie odpuszcze i bede nadal chodzil na zajecia i poszerzał swoja wiedze, bo sie mega wkrecilem!
W czerwcu na strzelnicy Regionu IPA Racibórz Śląskiej Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji odbyły się międzynarodowe konsultacje instruktorów wyszkolenia strzeleckiego. Instruktorzy...
W czerwcu na strzelnicy Regionu IPA Racibórz Śląskiej Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji odbyły się międzynarodowe konsultacje instruktorów wyszkolenia strzeleckiego. Instruktorzy przybyli na zaproszenie komendanta powiatowego w Raciborzu i instruktorów z raciborskiej komendy. Wymiana doświadczeń pomiędzy reprezentantami różnych formacji pozwoliła uczestnikom poznać inne, niż wykorzystywane na co dzień techniki posługiwania się bronią.
W dniach 29 czerwca – 3 lipca 2015 r. w obiektach szkoleniowych Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu odbywało się szkolenie z zakresu zatrzymywania szczególnie niebezpiecznych przestępców w ramach...
W dniach 29 czerwca – 3 lipca 2015 r. w obiektach szkoleniowych Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu odbywało się szkolenie z zakresu zatrzymywania szczególnie niebezpiecznych przestępców w ramach zwalczania przestępczości transgranicznej i zorganizowanej w sytuacji konieczności użycia broni palnej.
Reagowanie na szerokie spektrum sytuacji kryzysowych, wymuszających użycie wojska do pomocy służbom cywilnym, było tematem ćwiczeń o kryptonimie „Kryzys – 15” zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Oficerską...
Reagowanie na szerokie spektrum sytuacji kryzysowych, wymuszających użycie wojska do pomocy służbom cywilnym, było tematem ćwiczeń o kryptonimie „Kryzys – 15” zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych w pierwszej połowie czerwca.
W dniach 13-14 czerwca 2015 poligon Marynarki Wojennej w Strzepczu gościł kolejną, piątą już edycję zawodów par snajperskich Tactical Polish Sniper. To jedna z dwóch imprez strzeleckich dla par snajperskich...
W dniach 13-14 czerwca 2015 poligon Marynarki Wojennej w Strzepczu gościł kolejną, piątą już edycję zawodów par snajperskich Tactical Polish Sniper. To jedna z dwóch imprez strzeleckich dla par snajperskich rozgrywanych w Polsce, różniąca się znacznie od zawodów sportowych Long Shot rozgrywanych np. w Nowej Dębie, Bartoszycach czy Międzyrzeczu.
W dniach 19-26 lipca br. odbyło się w Polsce „Trzecie Światowe Seminarium dla Młodych Funkcjonariuszy” organizowane przez International Police Association (IPA – Międzynarodowe Stowarzyszenie Policjantów).
W dniach 19-26 lipca br. odbyło się w Polsce „Trzecie Światowe Seminarium dla Młodych Funkcjonariuszy” organizowane przez International Police Association (IPA – Międzynarodowe Stowarzyszenie Policjantów).
Pod koniec czerwca z inicjatywy grupy rekonstrukcyjnej SPAP Katowice oraz jej czeskich kolegów z RZJ SOS odbyły się ćwiczenia niespotykane dotąd w skali środowisk pasjonatów jednostek specjalnych i policyjnych...
Pod koniec czerwca z inicjatywy grupy rekonstrukcyjnej SPAP Katowice oraz jej czeskich kolegów z RZJ SOS odbyły się ćwiczenia niespotykane dotąd w skali środowisk pasjonatów jednostek specjalnych i policyjnych pododdziałów AT. Niecodzienny był bowiem obiekt, który stanowił motyw przewodni warsztatów, a był nim samolot pasażerski Boeing 737.
2 lipca 2015 r. na strzelnicy „Pasternik” w Krakowie odbyły się po raz drugi ekskluzywne zawody strzeleckie „SOF Delta Cup 2015” pod egidą Dowódcy Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwa Komponentu Wojsk...
2 lipca 2015 r. na strzelnicy „Pasternik” w Krakowie odbyły się po raz drugi ekskluzywne zawody strzeleckie „SOF Delta Cup 2015” pod egidą Dowódcy Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych. Do udziału w zawodach organizatorzy zaprosili żołnierzy i funkcjonariuszy jednostek specjalnych służb mundurowych.
„Przygotowujemy najlepszych na najgorsze i każde życie jest dla nas najważniejsze, bez względu, po której stronie kraty się znajdujesz” - pod tym hasłem w dniach 19-22 maja 2015 r. odbyła się druga edycja...
„Przygotowujemy najlepszych na najgorsze i każde życie jest dla nas najważniejsze, bez względu, po której stronie kraty się znajdujesz” - pod tym hasłem w dniach 19-22 maja 2015 r. odbyła się druga edycja Warsztatów i Zawodów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej, zorganizowana w Brzegu Dolnym i Wrocławiu przez Centralny Zarząd SW, pod patronatem medialnym m.in. „Special Ops”.
W dniach 6-8 listopada odbyło się I Ogólnopolskie Szkolenie Rezerwistów Pododdziałów Specjalnych. Profesjonalny, kompleksowy program, obejmujący zagadnienia poświęcone współczesnemu polu walki, przygotowali...
W dniach 6-8 listopada odbyło się I Ogólnopolskie Szkolenie Rezerwistów Pododdziałów Specjalnych. Profesjonalny, kompleksowy program, obejmujący zagadnienia poświęcone współczesnemu polu walki, przygotowali i zrealizowali obecni operatorzy JWK Lubliniec oraz byli żołnierze jednostki, działający w Fundacji Szturman.
Brytyjska policja wprowadza zmiany w swoich procedurach i taktyce działania w przypadku aktów terrorystycznych. Zamiast na negocjacje, nacisk zostanie położony na sprawną interwencję oddziałów mających...
Brytyjska policja wprowadza zmiany w swoich procedurach i taktyce działania w przypadku aktów terrorystycznych. Zamiast na negocjacje, nacisk zostanie położony na sprawną interwencję oddziałów mających jak najszybciej zlikwidować zagrożenie. Trwają 15-tygodniowe ćwiczenia mające przygotować policjantów do nowego typu działań.
W dniach 30 listopada – 4 grudnia, 2. Pułk Komandosów (2nd Commando Regiment) przeprowadził coroczne ćwiczenia Mars Olympics w zakresie działań antyterrorystycznych dla sił zbrojnych Australii i przedstawicieli...
W dniach 30 listopada – 4 grudnia, 2. Pułk Komandosów (2nd Commando Regiment) przeprowadził coroczne ćwiczenia Mars Olympics w zakresie działań antyterrorystycznych dla sił zbrojnych Australii i przedstawicieli innych służb mundurowych.
Notka dotycząca międzynarodowych ćwiczeń jednostek antyterrorystycznych i ratowniczych, jakie miały miejsce we Wrocławiu w dniach 25-27 listopada 2015 r.
Notka dotycząca międzynarodowych ćwiczeń jednostek antyterrorystycznych i ratowniczych, jakie miały miejsce we Wrocławiu w dniach 25-27 listopada 2015 r.
Reporter Special OPS przeprowadził wywiad z Prezesem Klubu Strzeleckiego "KRYZA" na temat zawodów Tactical Warrior Challenge: co je wyróżnia na tle innych zawodów strzelecko-taktycznych, jaki był ich przebieg,...
Reporter Special OPS przeprowadził wywiad z Prezesem Klubu Strzeleckiego "KRYZA" na temat zawodów Tactical Warrior Challenge: co je wyróżnia na tle innych zawodów strzelecko-taktycznych, jaki był ich przebieg, jak kondycyjnie cywile wypadają na tle służb mundurowych, a także podsumowania TWC 2gun 2015.
Fotoreportaż z ćwiczeń antyterrorystycznych przeprowadzonych w styczniu 2016 r. przez Wydział Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie w jednej ze stołecznych zajezdni...
Fotoreportaż z ćwiczeń antyterrorystycznych przeprowadzonych w styczniu 2016 r. przez Wydział Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie w jednej ze stołecznych zajezdni autobusowych.
Sekcja Realizacji i Zabezpieczenia Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) przeprowadziła w Warszawie w dniach 8-11 marca 2016 r. szkolenie z zakresu pokonywania przeszkód technicznych...
Sekcja Realizacji i Zabezpieczenia Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) przeprowadziła w Warszawie w dniach 8-11 marca 2016 r. szkolenie z zakresu pokonywania przeszkód technicznych za pomocą środków technicznych i broni gładkolufowej podczas zdobywania pomieszczeń.
W piątek, 13 maja, ze strzelnicy IPA Racibórz jak co dzień dochodziły dźwięki wystrzałów różnego rodzaju broni. Tym razem jednak nie były to zwykłe ćwiczenia, a organizowane już po raz trzeci konsultacje...
W piątek, 13 maja, ze strzelnicy IPA Racibórz jak co dzień dochodziły dźwięki wystrzałów różnego rodzaju broni. Tym razem jednak nie były to zwykłe ćwiczenia, a organizowane już po raz trzeci konsultacje strzeleckie dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego. W warsztatach wzięli udział przedstawiciele wojska i policji, a biorąc pod uwagę zdobyte umiejętności i wiedzy, „piątek trzynastego” z pewnością był bardzo udanym dniem.
Relacja z II konferencji naukowej z cyklu „Siły Zbrojne w walce z terroryzmem" zorganizowanej 5-6 kwietnia 2016 r. w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki we Wrocławiu
Relacja z II konferencji naukowej z cyklu „Siły Zbrojne w walce z terroryzmem" zorganizowanej 5-6 kwietnia 2016 r. w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki we Wrocławiu
Na przełomie czerwca i lipca 2016 roku, w ośrodku szkoleniowym firmy Global Protection Group odbył się tygodniowy kurs „Rozpoznania pirotechnicznego w zróżnicowanym środowisku – EOR (Explosive Ordnance...
Na przełomie czerwca i lipca 2016 roku, w ośrodku szkoleniowym firmy Global Protection Group odbył się tygodniowy kurs „Rozpoznania pirotechnicznego w zróżnicowanym środowisku – EOR (Explosive Ordnance Reconnaissance)”.
Reportaż z III Zawodów Strzeleckich w Indywidualnym i Zespołowym Strzelaniu Specjalnym o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2016” zorganizowanych w Krakowie w dniach 17-18 maja...
Reportaż z III Zawodów Strzeleckich w Indywidualnym i Zespołowym Strzelaniu Specjalnym o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2016” zorganizowanych w Krakowie w dniach 17-18 maja 2016 r.
W artykule o genezie nieformalnej współpracy pomiędzy europejskimi policyjnymi jednostkami kontrterrorystycznymi. Jej konsekwencją stała się organizacja wspólnych ćwiczeń. Autor opisuje przeprowadzone...
W artykule o genezie nieformalnej współpracy pomiędzy europejskimi policyjnymi jednostkami kontrterrorystycznymi. Jej konsekwencją stała się organizacja wspólnych ćwiczeń. Autor opisuje przeprowadzone ćwiczebne międzynarodowe akcje antyterrorystyczne w Warszawie, które Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji zorganizowało w dniach 6–10 czerwca 2016 r.