Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Estońskie siły operacji specjalnych

Rozmowa z podpułkownikiem Magnusem Kuulem – dowódcą ESTSOF

Estońskie siły operacji specjalnych

Estońskie siły operacji specjalnych

Magnus Kuul – dowódca ESTSOF, przedstawia rozwój Estońskich Sił Specjalnych w ciągu ostatnich 26 lat oraz ich aktualną sytuację w systemie bezpieczeństwa Estonii i państw zrzeszonych w NATO
Zdjęcia: ESTSOF i US SOCEUR

Zobacz także

Krzysztof Mątecki Nowa jednostka specjalna Irlandii

Nowa jednostka specjalna Irlandii Nowa jednostka specjalna Irlandii

Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Irlandii ogłosiło powstanie nowej jednostki specjalnej pod nazwą Ireland Special Operations Forces, w skrócie IRL-SOF. Nowa formacja powstanie dzięki rozbudowie...

Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Irlandii ogłosiło powstanie nowej jednostki specjalnej pod nazwą Ireland Special Operations Forces, w skrócie IRL-SOF. Nowa formacja powstanie dzięki rozbudowie i restrukturyzacji istniejącej od 1980 roku jednostki specjalnej Army Ranger Wing (ARW). Tekst: Krzysztof Mątecki Zdjęcia: Óglaigh na hÉireann / Irish Defence Forces

Krzysztof Mątecki Podlaska GZD

Podlaska GZD Podlaska GZD

W 2019 roku powołano do życia Podlaską Grupę Zabezpieczenia Działań, która ma za zadanie zwalczać przestępczość zorganizowaną specjalizującą się w przestępstwach gospodarczych. Grupa ta działa na terenie...

W 2019 roku powołano do życia Podlaską Grupę Zabezpieczenia Działań, która ma za zadanie zwalczać przestępczość zorganizowaną specjalizującą się w przestępstwach gospodarczych. Grupa ta działa na terenie województwa podlaskiego i całej Polski, a jej głównym zadaniem jest wsparcie Wydziału Działań Taktycznych i Operacyjnych Ministerstwa Finansów (WDTiO) w czasie ich działań realizacyjnych. Tekst: Krzysztof Mątecki Zdjęcia: Gazeta Policyjna, Marek Kupczewski, PUCS w Białymstoku

Krzysztof Mątecki, Tomasz Łukaszewski Policyjni kontrterroryści

Policyjni kontrterroryści Policyjni kontrterroryści

Polska dysponuje 18 wysoce wyspecjalizowanymi jednostkami kontrterrorystycznymi Policji, których nadrzędnym celem jest fizyczne zwalczanie terroryzmu. Siedemnaście z nich to Samodzielne Pododdziały Kontrterrorystyczne...

Polska dysponuje 18 wysoce wyspecjalizowanymi jednostkami kontrterrorystycznymi Policji, których nadrzędnym celem jest fizyczne zwalczanie terroryzmu. Siedemnaście z nich to Samodzielne Pododdziały Kontrterrorystyczne Policji (SPKP), podlegające pod Komendy Wojewódzkie Policji. Skład uzupełnia Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA”, który od tego roku odpowiada za koordynację i przeprowadzanie selekcji do służby KT.

Estońskie Siły Operacji Specjalnych to stosunkowo młoda jednostka, która została sformowana w 1995 roku. Jak wyglądały początki Estońskich Sił Specjalnych?

Budowanie potencjału estońskich operacji specjalnych w obecnym kształcie było procesem bolesnym, który dwukrotnie zakończył się niepowodzeniem. Pierwszy eksperyment miał miejsce w 1994 roku w ramach Wydziału Wywiadowczego Sztabu Generalnego Ligi Obrony, SOG (Special Operations Group).

Ppłk Margus Kuul 

Po ukończeniu szkoły średniej w 1997 roku, Margus Kuul wstąpił do byłej Estońskiej Akademii Obrony Narodowej, gdzie w 1998 roku ukończył kurs podoficerski, a w 2000 roku uzyskał stopień podporucznika. 

Po ukończeniu studiów dołączył do Kompanii Obrony Wybrzeża Estońskiej Marynarki Wojennej jako dowódca plutonu. 

W 2001 roku uczestniczył w Podstawowym Kursie Oficerskim Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych oraz Kursie Oficerskim Piechoty. W 2003 roku ukończył kurs na poziomie batalionu piechoty w Estonian National Defense College, specjalizując się jako oficer broni przeciwpancernej. W lutym 2004 roku został awansowany na porucznika. W latach 2004–2007 porucznik Margus Kuul służył w Kompanii C Batalionu Harcerskiego jako dowódca plutonu lekkiej piechoty.  

W grudniu 2005 roku został wysłany do Iraku jako dowódca ESTPLA-12, służąc pod dowództwem 2-70 Dywizji Pancernej i 7-10 Dywizji Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych w Camp Taji do czerwca 2006 roku. Po zakończeniu misji, porucznik Kuul pomyślnie przeszedł selekcję i dołączył do Wydziału Operacji Specjalnych w Batalionie Wywiadu Wojskowego. 

W 2007 roku już w stopniu kapitana Margus Kuul został wysłany na Międzynarodowy Kurs Sił Specjalnych w Fort Bragg (USA). Po ukończeniu ISFC został wyznaczony na stanowisko pierwszego dowódcy Grupy Zadaniowej Operacji Specjalnych w latach 2008–2012. 

Od 2012 do 2014 roku major Kuul studiował i ukończył z sukcesem Naval Postgraduate School, specjalizując się w Analizie Obronnej, a konkretnie w Special Operations/Irregular Warfare Course.  

Od 2014 do 2016 roku major Kuul służył ponownie w estońskim SOTG, dowództwie nowo utworzonego ESTSOF.  

Od roku 2016 podpułkownik Margus Kull pełni funkcję dowódcy ESTSOF.

Pierwotny trzon SOG został utworzony z członków grupy wywiadowczej Harju Regiment Ligi Obrony, liczącej 30 ludzi. Niestety, umiejętność właściwego doboru ludzi w tamtym okresie nie istniała. Problemy nie zaczęły się na samym poziomie taktycznym, ale na poziomie strategicznym. W rzeczywistości w jednostce nie było odpowiednich ludzi, pomimo że uzbrojenie i wyposażenie SOG było pierwszorzędne w Estonii, biorąc pod uwagę ówczesne możliwości. W rezultacie kontrola nad działaniami jednostki w końcu zanikła.

W tym czasie Estońskie Siły Obronne rozwijały inne zdolności wojskowe i pomysłu stworzenie jednostki specjalnej nie uznano za konieczny do spełnienia, do czego przyczynił się również incydent kryminalny w 1999 roku z udziałem członka Grupy Operacji Specjalnych (SOG), który na lata zatrzymał powstanie jednostki specjalnej Sił Obronnych. Tak więc utworzona w 1994 roku Specjalna Grupa Operacyjna (SOG) była totalną porażką na każdym poziomie.

Z powodu SOG, zdolność operacji specjalnych w Estonii straciła poparcie na poziomie politycznym, nie wspominając o poziomie armii. Zbudowanie dobrego imienia i odbudowa od podstaw w 2008 roku były niezwykle trudne. Grupa Operacji Specjalnych (EOG), a później Dowództwo Operacji Specjalnych (EOVJ), to trzeci początek Estońskich Sił Operacji Specjalnych, który tym razem zakończył się sukcesem. Specjalna Grupa Operacyjna (SOG) nie zasługuje na miano Komponentu Operacji Specjalnych i nie ma żadnego związku z EOG i EOVJ. Datą rozpoczęcia działalności nowej zdolności do operacji specjalnych i obecnego dowództwa operacyjnego operacji specjalnych nowoczesnych Estońskich Sił Obronnych jest 8 maja 2008 roku.

Od 2019 roku dowodzi Pan Estońskimi Siłami Operacji Specjalnych ESTSOF. Jakie wyzwania stanęły przed Panem po objęciu tego stanowiska?

Będąc wcześniej zarówno w EOG, jak i pełniąc funkcję szefa sztabu, trudności były już z góry znane. SOF mogą być obszarowe, nadmierne i niewłaściwie wykorzystywane. Kluczowe jest wyważenie wykorzystania potencjału sił specjalnych. Jeśli użyjesz ich niewiele, instynkt operatorów i praktyka personelu pozostaną słabe. To naraża cię na ryzyko niepowodzenia w realizacji zadań specjalnych. Jeśli wykorzystasz moc w nadmiarze, zabraknie ci jej. Dlatego, aby operatorzy nie stracili instynktu, muszą ćwiczyć w realnych warunkach. Żołnierze, którzy poświęcają się siłom specjalnym, muszą wykonywać prawdziwe zadania specjalne. Muszą robić to, czego ich nauczono.

Ostatnia operacja zagraniczna EOG miała miejsce w 2013 roku w Afganistanie, po czym nastąpiła wieloletnia przerwa. Żadne domowe szkolenie nie zastąpi prawdziwych operacji specjalnych. Z biegiem lat zaczęliśmy więc tracić ludzi i doświadczenie, bo inne organizacje bezpieczeństwa wyczuły okazję i po prostu ich podkupiły. Praca wykonywana przez lata znów poszła na marne.

Operacje specjalne to strategiczny potencjał, który jest w stanie zapewnić nieproporcjonalnie wysoki zwrot z zainwestowanych w niego środków. Tylko jeden zespół operacji specjalnych może stworzyć korzystną sytuację polityczną na poziomie międzynarodowym. Ale tego nie dało się zrozumieć. Stąd zaskoczenie, że SOF musi mieć wyedukowanego i doświadczonego operatora w swoich szeregach. Operacje zewnętrzne nie są powodem tworzenia SOF, ale najlepszym sposobem na zatrzymanie ludzi w jednostce i zapobieganie ich „rdzewieniu”. Trzeba było lat, aby to sobie uświadomić, za zgodą rządu i wspólnie z francuskimi siłami specjalnymi po raz pierwszy zaczęliśmy obsadzać cel Takuba w Mali w lipcu 2020 roku, aby szkolić, doradzać i bezpośrednio wspierać malijskie siły specjalne w operacjach antyterrorystycznych na Mali.

Drugim ważnym wyzwaniem jest rozpoczęta w tym roku służba wojskowa Wojsk Specjalnych w Estońskich Siłach Obronnych. Są one w większości siłami rezerwowymi, które powołuje się do służby w przypadku agresji, a ponieważ siły specjalne również potrzebują w przypadku agresji większego personelu, zaczęliśmy tworzyć nasze siły rezerwowe, aby zaspokoić potrzeby Sił Obronnych w przypadku wojny.

Czytaj też: ESTSOF >>>

Jak opisałby Pan proces rozwoju Estońskich Sił Specjalnych w ciągu ostatnich 26 lat?

Najtrudniejszym przeciwnikiem dla operacji specjalnych jest często własny, tak zwany „Blue team”. Zbudowaliśmy solidny fundament z administracyjnych „cegieł” rzucanych w SOF przez lata. To zrozumiałe, że kiedy armie przygotowują się do konfliktu o wysokiej aktywności, zdolnościom specjalnym nie poświęca się tyle uwagi. Operacje specjalne są specjalne nie bez powodu. Jednak bez zrozumienia natury operacji specjalnych, siły konwencjonalne mogą nie zawsze lubić tę specjalność. To wszystko wymaga czasu.

Kiedy zrozumie się, że SOF uzupełnia siły konwencjonalne, a nie z nimi konkuruje, zmienia się także sposób myślenia. I ten sposób myślenia zmienił się na lepsze. Dowódcy Sił Obronnych odegrali krytyczną rolę w rozwoju zdolności. Na przykład generał Terras i obecny KVJ Herem, którzy są patronami SOF.

Jakie zadania stoją dziś przed operatorami estońskich wojsk specjalnych?

Utrzymanie wysokiego poziomu operacyjnego sił specjalnych, co zapewnia ciągłe szkolenie i praca nad rozwojem. Współpraca z różnymi sojusznikami zarówno w Estonii, jak i za granicą, zarówno podczas misji, ćwiczeń, jak i innych działań w ramach współpracy obronnej.

Jaką rolę odgrywają estońskie siły specjalne w doktrynie obronnej Estonii?

Dowództwo Operacji Specjalnych jest jednostką pozostającą w stałej gotowości bojowej pod bezpośrednim zwierzchnictwem Dowódcy Sił Obronnych. Do głównych zadań Dowództwa Operacji Specjalnych należy prowadzenie nietypowych działań wojennych i trzech operacji specjalnych NATO (specjalny wywiad i obserwacja, wsparcie wojskowe i atak bezpośredni) oraz prowadzenie szkolenia sektorowego w Siłach Obronnych i Lidze Obrony.

Jakie kryteria powinien spełniać kandydat, który chce służyć w ESTSOF?

Szukamy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Przede wszystkim muszą oni spełniać warunki aktywnego członka Estońskich Sił Obronnych (obywatelstwo estońskie, ukończona służba wojskowa, wykształcenie średnie itp.). Dobry operator specjalny posiada kombinację siły woli, samodyscypliny, odporności na stres, zdolności adaptacyjnych, niezawodności, uczciwości, umiejętności współpracy, inicjatywy, odpowiedzialności i chęci do nauki. Będziemy zwracać uwagę na te cechy kandydatów w trakcie ich udziału w selekcji i później. W końcu selekcja nie kończy się wraz z wyborem, ale trwa przez całą służbę. Cechy operatorów są różne, ale łączy ich przywiązanie do wojsk specjalnych i obrony narodowej, co jest ważniejsze niż inne zalety i umiejętności.

Czy może nam Pan opisać, jak wygląda proces selekcji w Estońskich Siłach Specjalnych?

Aby dołączyć do grupy Sił Specjalnych, musisz najpierw pomyślnie przejść sześciodniowy test selekcyjny. To jest pierwszy etap. Selekcja odbywać się będzie również poprzez kolejne etapy szkolenia. Testy sprawdzają odporność kandydatów i ich zachowanie w różnych sytuacjach stresowych. Główne czynniki stresu to brak snu, wiedzy, ciągła presja i nowe sytuacje. Po selekcji następuje sześciomiesięczny kurs podstawowy w zakresie operacji specjalnych, który również nie należy do najłatwiejszych i pokazuje, kto nadaje się na operatora specjalnego, a kto nie.

Jak scharakteryzowałby Pan taktykę estońskich sił specjalnych?

Taktyka estońskich operacji specjalnych jest zgodna z taktyką sił specjalnych NATO. Ponadto, we współpracy z Estońską Ligą Obrony (ochotnicza organizacja obrony narodowej), zajmujemy się rozwojem nietypowych działań wojennych, których treścią jest działanie w obronie terytorialnej, a w razie potrzeby na terytorium zajętym przez przeciwnika.

Estońskie Siły Specjalne wspierały siły bezpieczeństwa w Afganistanie do końca 2014 roku. Czy może nam Pan powiedzieć, jakie zadania tam wykonywaliście i jak doświadczenia z Afganistanu wpłynęły na rozwój ESTSOF?

Ponieważ była to pierwsza misja zagraniczna (operacji specjalnych – przyp. red.), znaczną część przygotowań spędziliśmy na identyfikacji wszelkiego rodzaju uwarunkowań logistycznych, komunikacyjnych, wywiadowczych i innych oraz „wstrząsaniu nimi”, co było czasochłonne, ale ogólnie zakończyło się sukcesem i dostarczyło bezcennych doświadczeń. Początkowym zadaniem estońskiej jednostki celowej było zapewnienie wsparcia wojskowego wspomnianej jednostce specjalnej w Afganistanie, uczestniczącej w operacjach specjalnych. W razie potrzeby wspieraliśmy również rozwiązywanie problemów logistycznych i upewnialiśmy się, że przełożeni rozumieją ich możliwości i odpowiednio je wykorzystują.

Co symbolizuje emblemat ESTSOF?

Srebro to mądrość i wierność; czerń jest tradycyjnym kolorem jednostek specjalnych, oznaczającym działanie w sytuacjach zagrożenia i kryzysu spowodowanego ciemnymi stronami życia. Otwarty romb na boku z mieczem symbolizuje ESTSOF i jego gotowość do realizacji zadań związanych z obroną narodową. Kształt ten wizualnie nawiązuje do litery E, a poprzez nią do nazwy jednostki i Estonii.

ESTSOF jest teraz częścią międzynarodowej grupy Task Force Takuba. Czy może nam Pan powiedzieć, na czym polega ta misja?

W 2018 roku Francja zaproponowała Estonii i innym krajom europejskim zwiększenie swojego wkładu w operację Barkhane za pomocą Jednostki Operacji Specjalnych oraz rozpoczęcie współpracy z siłami specjalnymi w doradzaniu malijskim siłom zbrojnym. W tym celu w ramach operacji antyrebelianckiej Barkhane utworzono jednostkę docelową Takuba, która ma zapewnić szkolenie, doradztwo, pomoc i wsparcie dla Malijskich Sił Zbrojnych (TAAA) w prowadzeniu operacji. Francuska operacja antyrebeliancka Barkhane ma na celu wsparcie walki z ekstremistami islamskimi w pięciu krajach Sahelu (Mauretania, Mali, Burkina Faso, Niger, Czad), a tym samym przyczynienie się do zwalczania nielegalnej imigracji i handlu ludźmi w kierunku Europy.

Jakie zadania wykonują estońscy operatorzy sił specjalnych w ramach Task Force Takuba?

Szkolenie kompanii lekkiego wywiadu zdalnego armii malijskiej (ULRI) zostało powierzone naszym operatorom specjalnym, którzy działają w szeregach jednostki zadaniowej Takuba, która powstała w Mali w ubiegłym roku. Każda grupa Kompanii Malijskich Sił Zbrojnych jest szkolona przez dwóch do sześciu członków Estońskich Sił Obronnych. Dodatkowo nasze siły specjalne zaczęły szkolić lokalnych instruktorów, którzy przekazują zdobytą wiedzę w swoim języku ojczystym. Głównym celem jest jednak to, aby te malijskie jednostki były w stanie w przyszłości prowadzić operacje samodzielnie, dlatego nie wykonujemy za nie pracy. W razie potrzeby oczywiście malijskie jednostki będą zabezpieczane, wspierane i same będą interweniować w operacjach.

Jakiej broni i wyposażenia używają operatorzy ESTSOF?

Estońskie siły specjalne używają światowej klasy broni i wyposażenia. Tyle mogę powiedzieć.

Co robi estoński operator sił specjalnych po zakończeniu służby? Czy w Estonii istnieje jakiś system, który pozwala im kontynuować pracę jako cywilni instruktorzy?

Jesteśmy częścią estońskiego systemu Sił Obronnych, więc mamy podobne gwarancje jak inni członkowie Sił Obronnych, na przykład, jeśli członek Sił Obronnych ukończył odpowiednią długość służby. Polityka weteranów Sił Obronnych i Ministerstwa Obrony zapewnia szersze wsparcie dla tych, którzy byli na misji, takie jak szkolenia w służbie i możliwości przekwalifikowania dla wszystkich weteranów, tak aby emerytowani żołnierze mogli łagodniej powrócić do cywilnego życia i na rynek pracy.

Czytaj też: K-Komando >>>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami

Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami

Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej...

Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoki Fińskiej (Suomenlahden Valmiusjoukkue Merivartiosto) uczestniczyła w szkoleniu z udziałem żołnierzy Specjalnej Jednostki Fińskiej Marynarki Wojennej ETO (Erikoistoimintaosasto).

Ireneusz Chloupek 10-lecie WR KSP

10-lecie WR KSP 10-lecie WR KSP

1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z...

1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z przestępczością - Wydział Realizacyjny KSP. W ciągu następnych 10 lat należał on do najaktywniejszych bojowo policyjnych pododdziałów specjalnych w kraju, zdobywając podczas kolejnych „realizacji” bogate doświadczenie i wypracowując własną „tożsamość taktyczną”.

Ireneusz Chloupek KJK Komandosi Fiordów

KJK Komandosi Fiordów KJK Komandosi Fiordów

Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej....

Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej. Do ofensywnych działań od strony morza przygotowany był jedynie mały pododdział dywersyjny płetwonurków bojowych marynarki wojennej MJK, defensywne zaś pozostawały domeną artylerii nabrzeżnej. Dopiero w 2001 r., w ramach reorganizacji marynarki, powołano w jej strukturze rozpoznawczo-uderzeniową...

SPECIAL OPS SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych

SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych

11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak...

11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak szeroką skalę. Została wpisana do kalendarza wydarzeń sportowych pod patronatem Komendanta Głównego Policji na rok 2015.

Ireneusz Chloupek KOBRA SAT KWP w Lublinie

KOBRA SAT KWP w Lublinie KOBRA SAT KWP w Lublinie

W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały...

W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym. W Lublinie rozwinięto ją z funkcjonującej tam już od kilku lat, nieetatowej Sekcji Specjalnej.

SPECIAL OPS 25 lat GROM

25 lat GROM 25 lat GROM

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy...

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy powstania Jednostki Wojskowej GROM redakcja SPECIAL OPS przygotowała wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA.

Mateusz J. Multarzyński Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych

Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach...

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach Trójmiasta, Lotnisku w Pruszczu Gdańskim, na strzelnicy oraz Zatoce Gdańskiej z udziałem śmigłowca Straży Granicznej oraz najnowszego patrolowca Fińskiej Straży Granicznej "Turva", który specjalnie przypłynął w piątek do Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.

Ireneusz Chloupek Ratownicy

Ratownicy Ratownicy

Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię...

Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię z operatorami najlepszych jednostek specjalnych amerykańskich sił zbrojnych. W odróżnieniu od nich zasadniczym celem US Air Force Pararescue jest jednak ratowanie życia towarzyszy broni oraz poszukiwanie i odzyskiwanie utraconego personelu (ang. Personnel Recovery), któremu grozi niebezpieczeństwo...

Ireneusz Chloupek Zespół Interwencji Specjalnych

Zespół Interwencji Specjalnych Zespół Interwencji Specjalnych

Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.

Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.

Ireneusz Chloupek FUERZAS COMANDO 2015

FUERZAS COMANDO 2015 FUERZAS COMANDO 2015

23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych...

23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych operatorów i snajperów rozgrywanej między reprezentacjami sił specjalnych większości państw Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej po raz siódmy zwycięzcami zostali kolumbijscy kontrterroryści z jednostki AFEAU.

Dariusz Materniak Siły Operacji Specjalnych Ukrainy

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy Siły Operacji Specjalnych Ukrainy

Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych...

Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych ilustrując ją unikalnym materiałem fotograficznym.

Ireneusz Chloupek BT DELTA

BT DELTA BT DELTA

W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m....

W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m. in. przywołuje najbardziej spektakularne jej akcje, w tym szczegóły obławy na Andersa Brevika.

Ireneusz Chloupek Karpacki WZD

Karpacki WZD Karpacki WZD

Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej...

Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej na terenie całego kraju – dostosowując swe struktury i formy działania do jak najskuteczniejszego wypełniania nałożonych na nią zadań, powołała do życia w swych szeregach pododdziały specjalne do wykonywania najbardziej niebezpiecznych zadań, znane jako Wydziały Zabezpieczenia Działań....

Ireneusz Chloupek Det A, Berlin

Det A, Berlin Det A, Berlin

Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu,...

Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu, wiedząc, że tak naprawdę nie ma to istotnego wpływu na tzw. bezpieczeństwo operacyjne oraz skuteczność konkretnych misji. W ich historii była jednak jednostka jeszcze do niedawna otoczona tak ścisłą tajemnicą, że o jej funkcjonowaniu wiedział mało kto spoza tej formacji.

Ireneusz Chloupek Brygada OZ

Brygada OZ Brygada OZ

Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.

Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.

Ireneusz Chloupek Komandosi bez państwa

Komandosi bez państwa Komandosi bez państwa

Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.

Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.

Ireneusz Chloupek Wydział Ochrony OSŻW

Wydział Ochrony OSŻW Wydział Ochrony OSŻW

Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON,...

Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON, innych osobistości państwowych oraz odwiedzających Polskę zagranicznych delegacji wojskowych i nie tylko.

Ireneusz Chloupek Jagdkommando

Jagdkommando Jagdkommando

Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty...

Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty materiał zdjęciowy.

Ireneusz Chloupek BOA KGP po „czterdziestce”

BOA KGP po „czterdziestce” BOA KGP po „czterdziestce”

40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji...

40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji (obecnie Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji BOA) - jedna z najstarszych tego typu policyjnych jednostek sił specjalnych do walki z terroryzmem w Europie.

Ireneusz Chloupek K-Komando

K-Komando K-Komando

Wśród jednostek interwencyjnych Unii Europejskiej zrzeszonych w grupie zadaniowej „Atlas”, estońska K-Komando nie należy ani do najbardziej znanych, ani tak rozbudowanych jak te z największych państw naszego...

Wśród jednostek interwencyjnych Unii Europejskiej zrzeszonych w grupie zadaniowej „Atlas”, estońska K-Komando nie należy ani do najbardziej znanych, ani tak rozbudowanych jak te z największych państw naszego kontynentu, o znacznie dłuższych tradycjach. Mniejsza, proporcjonalnie do wielkości terytorium oraz populacji swego kraju, nie ustępuje jednak unijnym partnerom poziomem profesjonalnego przygotowania do zadań stawianych przed policyjnymi oddziałami kontrterrorystycznymi i posiada spore doświadczenie...

Błażej Bierczyński Oblicza polskich specjalsów - wystawa pamiątek i fotografii „Polskie Wojska Specjalne”

Oblicza polskich specjalsów - wystawa pamiątek i fotografii „Polskie Wojska Specjalne” Oblicza polskich specjalsów - wystawa pamiątek i fotografii „Polskie Wojska Specjalne”

Bohaterowie, elita, twardziele, autorytety w zakresie umiejętności, ale i reprezentowanych wartości, spadkobiercy szlachetnych tradycji, synowie, mężowie, ojcowie i bracia. Koledzy i towarzysze broni....

Bohaterowie, elita, twardziele, autorytety w zakresie umiejętności, ale i reprezentowanych wartości, spadkobiercy szlachetnych tradycji, synowie, mężowie, ojcowie i bracia. Koledzy i towarzysze broni. Zwykli-niezwykli ludzie. Te określenia to tylko część z „twarzy” żołnierzy Polskich Wojsk Specjalnych. Przedstawienia bliżej owianych aurą tajemniczości (także ze względu na wojskowe operacyjne bezpieczeństwo) wojowników podjęła się Agata Ring z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, która...

Ireneusz Chloupek ISOF (Men in Black)

ISOF (Men in Black) ISOF (Men in Black)

Gdy oddajemy do druku ten numer „SPECIAL OPS”, trwa krwawa batalia o odbicie Mosulu, głównego miasta na północy Iraku, z rąk salafickich ekstremistów islamskich, którzy w 2014 r. przejęli kontrolę nad...

Gdy oddajemy do druku ten numer „SPECIAL OPS”, trwa krwawa batalia o odbicie Mosulu, głównego miasta na północy Iraku, z rąk salafickich ekstremistów islamskich, którzy w 2014 r. przejęli kontrolę nad znaczną częścią tego kraju, w ramach ekspansji z Syrii ich samozwańczego kalifatu, zwanego Państwem Islamskim (ISIS, ISIL, Daesz). Na czele rządowych sił irackich operuje ich najskuteczniejsza, wyróżniająca się czarnym umundurowaniem formacja, funkcjonująca niezależnie od armii i struktur msw - Irackie...

Ireneusz Chloupek Guerrilleros MOE - hiszpańskie jednostki specjalne

Guerrilleros MOE - hiszpańskie jednostki specjalne Guerrilleros MOE - hiszpańskie jednostki specjalne

20 lat temu, w ramach planu NORTE (Nueva Organización del Ejército de Tierra) w armii hiszpańskiej powołano do życia 6 października 1997 r. nowe Dowództwo Operacji Specjalnych MOE (Mando de Operaciones...

20 lat temu, w ramach planu NORTE (Nueva Organización del Ejército de Tierra) w armii hiszpańskiej powołano do życia 6 października 1997 r. nowe Dowództwo Operacji Specjalnych MOE (Mando de Operaciones Especiales), któremu podporządkowano wszystkie jednostki specjalne wojsk lądowych. Oznaczało to początek nowej ery w już wtedy 40-letniej historii współczesnych „guerrilleros”, jak w tym kraju tradycyjnie nazywa się komandosów.

Mateusz J. Multarzyński Zostań komandosem!

Zostań komandosem! Zostań komandosem!

Zgodnie z Decyzją nr 143/MON Ministra Obrony narodowej Antoniego Macierewicza, opublikowaną 14 lipca br. w Dzienniku Urzędowym MON, uruchomiony został nabór na szkolenie kandydatów na żołnierzy Wojsk Specjalnych....

Zgodnie z Decyzją nr 143/MON Ministra Obrony narodowej Antoniego Macierewicza, opublikowaną 14 lipca br. w Dzienniku Urzędowym MON, uruchomiony został nabór na szkolenie kandydatów na żołnierzy Wojsk Specjalnych. Do Ośrodka Szkolenia Wojsk Specjalnych działającego w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu na półroczny kurs „Jata” przyjętych zostanie 30 osób niebędących żołnierzami Sił Zbrojnych RP lub funkcjonariuszami służb mundurowych. Wnioski o przyjęcie na szkolenie można składać do 30 września.

Wybrane dla Ciebie

Jak sprawić, by niewidoczne stało się widoczne »

Jak sprawić, by niewidoczne stało się widoczne » Jak sprawić, by niewidoczne stało się widoczne »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu »

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu » Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych » Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych  »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Zobacz, jakie buty nie zawiodą Cię podczas długich wypraw »

Zobacz, jakie buty nie zawiodą Cię podczas długich wypraw » Zobacz, jakie buty nie zawiodą Cię podczas długich wypraw »

Podpowiadamy, czym uzupełnić ekwipunek »

Podpowiadamy, czym uzupełnić ekwipunek » Podpowiadamy, czym uzupełnić ekwipunek »

Czy wiesz, czym dokładnie oświetlisz cel »

Czy wiesz, czym dokładnie oświetlisz cel » Czy wiesz, czym dokładnie oświetlisz cel »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach? Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą » Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Najnowsze produkty i technologie

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.