>Selekcja loga

 

incorsa incorsa


mactronnic
 gryffin
 

Selekcja do JW Komandosów (Lubliniec)

Radosław  Tyślewicz  /  30-09-2021
arch. JWK

Rekrutacja do Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu trwa cały rok, trzeba jednak brać pod uwagę, że etap górski odbywa się tylko i wyłącznie wiosną i jesienią. Warunki atmosferyczne nie są wówczas sprzyjające, a kandydaci dzięki temu sprawdzani są pod względem przygotowania nie tylko fizycznego, ale również doboru odpowiedniego wyposażenia. Aura bywa w tym okresie bardzo zmienna. Pogoda robi się kapryśna, każdy dzień przynosi inne wyzwania, z którymi kandydat musi się zmierzyć. Temperatura nocą spada poniżej 0°C, a panująca wilgoć potęguje poczucie zimna i wychładzanie organizmu.

Kryteria selekcji kandydatów

Najpierw trzeba zaliczyć test z WF-u według wymogów umieszczonych w tabeli poniżej.

Tabela 1. Dyscypliny oraz normy z wychowania fizycznego do służby w zespołach bojowych w JWK
Lp.  Nazwa ćwiczenia  Czas/liczba powtórzeń  Ocena  Czas/liczba powtórzeń  Ocena
1. marszobieg na 3000 m
12 min.
5 13 min.
4
2. podciąganie na drążku wysokim (powtórzenia)
16
5
14
4
3. pływanie na dystansie 200 m
4:30 min.
5  5:00 min.
4
Źródło: https://jwk.wp.mil.pl/u/NORMY_-_ZESPOY_BOJOWE_EwwiDqc.pdf, dostęp 1.10.2021r.

 

Dodatkowo kandydat wybiera cztery dyscypliny dodatkowe spośród siedmiu dostępnych konkurencji, które należy zaliczyć według określonych norm. Wybór dyscyplin dodatkowych odbywa się w dniu rozpoczęcia testu sprawnościowego i podany jest do wiadomości kandydatów przed sprawdzianem. Są to: uginanie ramion na poręczach (liczba ugięć) – 18; rwanie ciężarka 17,5 kg w ciągu 1 minuty (liczba uniesień w górę) – 24; bieg wahadłowy 10x10 m (czas mierzony w sekundach) – 29,6; bieg zygzakiem koperta (czas mierzony w sekundach) – 23,6; skłony tułowia w przód w ciągu 2 minut (liczba powtórzeń) – 70; Biegowy Test Siłowy (czas mierzony w sekundach) – 47; pływanie pod wodą na odległość jako dyscyplina obowiązkowa (odcinek mierzony w metrach) – 25 m.

Przeczytaj także: Selekcja do JW AGAT >>

Kolejny etap po zdanym egzaminie z WF poprzedzony jest badaniem psychologicznym i przeznaczony jest dla osób chcących dostać się do zespołu bojowego, na których czeka kilkudniowa selekcja w Sudetach Wschodnich (masyw Śnieżnika) lub w Bieszczadach.

Direct Action

Uwaga, najbliższy obszar dzikiego biwakowania w ramach pilotażowego projektu stref bushcraftu znajduje się na obszarze leśnym w rejonie Świeradów-Zdrój – Antoniów!

Kobiety i mężczyźni są tu równi

Ponieważ na polu walki wszyscy zmagają się z tym samym zagrożeniem, wymagania dla kobiet i mężczyzn są już identyczne. Sprawdzana jest kondycja fizyczna i wytrzymałość psychiczna. Poddawana próbie jest odporność na stres, umiejętność działania z ograniczonymi możliwościami pożywienia i odpoczynku (w tym snu). Szczególną uwagę instruktorzy zwracają na zachowanie kandydatów, ich pracę indywidualną oraz w grupie. Poszukując przyszłych członków zespołów bojowych, wyklucza się kandydatów, którzy myślą w pierwszej kolejności wyłącznie o sobie, a nie o powodzeniu misji w kontekście całej grupy i bezpieczeństwa członków swojego zespołu. Ci, którym nie uda się ukończyć selekcji, muszą szybko wyciągnąć konstruktywne wnioski, ponieważ w rekrutacji do Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu można wziąć udział tylko trzy razy.


 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[JWK, Selekcja, Jednostka Wojskowa Komandosów, Lubliniec, kwalifikacja, Wojska Specjalne, jednostki specjalne]

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Ukraińscy żołnierze ewakuowani z zakładów Azowstal w Mariupolu

Po długich negocjacjach, w które zaangażowany był m.in. ukraiński wywiad i Czerwony Krzyż wczoraj ze zniszczonego kombinatu Azowstal wywieziono 264 wojskowych, w tym 53 ciężko rannych.

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl