DSS MSD

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 5/2019  /  02-12-2019
Artykuł przybliża historię amerykańskich jednostek militarnych DSS i MSD i przeznaczonych dla ochrony osób o szczególnym statusie związanych z pełnieniem funkcji państwowych, politycznych, urzędów państwowych, placówek dyplomatycznych itp.
Artykuł przybliża historię amerykańskich jednostek militarnych DSS i MSD i przeznaczonych dla ochrony osób o szczególnym statusie związanych z pełnieniem funkcji państwowych, politycznych, urzędów państwowych, placówek dyplomatycznych itp. Zdjęcia: US Department of State, DVDS/SSgt Terence Brady

Gdy mowa o ochronie wysokich przedstawicieli USA, najszybciej kojarzymy z tą rolą słynną Tajną Służbę (US Secret Sevice), strzegącą przede wszystkim prezydenta Stanów Zjednoczonych i jego rodzinę, ich ważnych zagranicznych gości, wiceprezydentów, kandydatów na stanowisko prezydenta oraz byłych prezydentów. Ale równolegle funkcjonuje tam od prawie 35 lat druga agencja federalna, odpowiedzialna m.in. za bezpieczeństwo Sekretarza Stanu USA, najważniejszych dyplomatów tego kraju oraz amerykańskich placówek dyplomatycznych na całym świecie i pracującego w nich personelu - Diplomatic Security Service. Elitę bojową DSS stanowi mniej niż setka agentów, wchodzących w skład mobilnych sił MSD (Mobile Security Deployment).

DSS jest federalnym organem ścigania i bezpieczeństwa podległym Departamentowi Stanu USA. Działa również na terenie własnego kraju w blisko 30 największych miastach, jednak przede wszystkim jest wiodącą agencją wypełniającą zadania za granicą.

Korzenie DSS sięgają początku XX w., gdy po I wojnie światowej z wyselekcjonowanych żołnierzy łącznikowych US Army sformowano Służbę Kurierów Dyplomatycznych DCS (Diplomatic Courier Service), zwanych „Silver Greyhounds”, a wcześniej, w 1916 r., Departament Stanu powołał dla własnych potrzeb niewielkie Biuro Tajnego Wywiadu U-1 (Bureau of Secret Intelligence). W 1945 r. w oparciu o nie powstał tzw. Urząd Bezpieczeństwa SY (Office of Security), którego zadaniem było zapewnienia bezpieczeństwa amerykańskim placówkom za granicą. Agenci SY byli wysyłani do ambasad na całym świecie jako dyskretnie działający pracownicy ochrony lub pod przykrywką tymczasowych zadań dyplomatycznych.

W obliczu gwałtownego wzrostu zagrożeń terrorystycznych na świecie w latach 70. Urząd Bezpieczeństwa zajął się także ocenianiem podatności obiektów Departamentu Stanu w samych Stanach Zjednoczonych na ataki oraz zaczął szkolić swój personel w zakresie walki na bliskich dystansach (cqb) i jazdy defensywnej, aby podwyższyć poziom przygotowania do działań ochronnych.

Decyzja o utworzeniu dzisiejszej DSS zapadła 4 listopada 1985 r., po licznych atakach terrorystycznych na Amerykanów na świecie – ponad 300 w latach 1979–1983, w tym najbardziej spektakularnych na koszary marines i ambasadę USA w Bejrucie oraz ponad stu kolejnych w ciągu tylko 1984 r. Nowa agencja wchłonęła SY oraz DCS, rozrastając się początkowo do około 750 agentów, po zamachach na ambasady w Nairobi i Dar es Salaam w 1998 r. wzrosła do ponad tysiąca, a po atakach Al Kaidy 11 września 2001 r. do około 1450. Obecnie liczba agentów federalnych DSS przekracza 2000.

Główna rola Dyplomatycznej Służby Bezpieczeństwa to ochrona bezpieczeństwa amerykańskich misji dyplomatycznych, ambasad i konsulatów – ponad 270 w przeszło 170 państwach świata. Dyplomaci i ich rodziny w miejscach pracy lub zamieszkania oraz same przedstawicielstwa USA mogą bowiem, również w lokalizacjach uznawanych za mało zagrożone, stać się celem zamachów ze strony terrorystów i międzynarodowych przestępców – tym bardziej w regionach podwyższonego ryzyka, gdzie pod uwagę brane są nawet ostrzały moździerzowe i rakietowe, złożone ataki nieprzychylnych ugrupowań lub zrewoltowanych tłumów i brutalnych band, zamachy bombowe, a także porwania lub szantaże. Dysponująca w związku z tym niezbędnym rozpoznaniem DSS zapewnia w razie potrzeby także informacje rozpoznawcze oraz udziela innego wsparcia różnym amerykańskim służbom specjalnym, których operacje wymagają kontaktu z placówkami zagranicznymi lub splatają się z działaniami DSS. Centrum dowodzenia agencji w pobliżu Waszyngtonu monitoruje przez całą dobę obiekty Departamentu Stanu i delegacje na całym świecie przy użyciu najnowocześniejszych technologii, błyskawicznie przekazując krytyczne informacje rządowi i dowództwom sił zbrojnych USA.

Drugim bardzo ważnym zadaniem DSS jest ochrona dygnitarzy państwowych i dyplomatów, w tym współpraca z ochroną wizytujących USA ważnych przedstawicieli innych krajów. W przeszłości DSS była odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim głowom państw odwiedzającym Stany Zjednoczone, ale obecnie tylko za ich ministrów spraw zagranicznych, a także przywódców krajów nieuznawanych przez rząd USA, jak dawniej w przypadku lidera Organizacji Wyzwolenia Palestyny Jasira Arafata, lub niemających formalnego statusu szefa państwa, jak Dalajlama.

Agenci DSS ochraniali także na terenie Stanów Zjednoczonych ważnych liderów zagranicznych, zanim objęli oni takie stanowiska (np. Borys Jelcyn, Nelson Mandela), członków brytyjskiej rodziny królewskiej, przedstawicieli delegacji pokojowych na Bliskim Wschodzie czy Sekretarza Generalnego NATO. Najbardziej znane zadanie DSS z zakresu fizycznej ochrony VIP to całodobowe dbanie przez siedem dni w tygodniu o bezpieczeństwo Sekretarza Stanu USA, ambasadora tego kraju przy ONZ oraz innych najważniejszych dyplomatów amerykańskich w kraju i za granicą. Dodatkowo agencja ta chroni w niektórych sytuacjach dygnitarzy zagranicznych z zaprzyjaźnionych państw niedysponujących wystarczająco skutecznymi służbami (np. prezydenta Afganistanu Hamida Karzaia w pierwszym okresie jego urzędowania), doradza ambasadorom USA w kwestiach bezpieczeństwa i zarządza programami ochrony antyterrorystycznej dużych imprez międzynarodowych, takich jak doroczne Zgromadzenia Generalne ONZ w Nowym Jorku czy letnie oraz zimowe igrzyska olimpijskie, koordynując działania innych agencji, zapewniając im wsparcie wywiadowcze i bezpośrednio uczestnicząc w działaniach ochronnych. We współpracy z Secret Service agenci DSS zapewniali bezpieczeństwo podczas 50. rocznicy NATO, a także chronili izraelską drużynę olimpijską w Atlancie w 1996 r.

W ramach połączonych zespołów zadaniowych JTTF (Joint Terrorism Task Force) współdziałają z FBI oraz innymi federalnymi, stanowymi i lokalnym organami ścigania przy dochodzeniach dotyczących osób i organizacji podejrzanych o planowanie lub popełnienie aktów terrorystycznych w kraju i za granicą, lokalizowaniu osób poszukiwanych za poważne przestępstwa, a także przy operacjach kontrwywiadowczych. Do tego dochodzi badanie oszustw związanych z wizami oraz paszportami, ich kradzieżami i fałszowaniem, jak również wstępne oraz bieżące „prześwietlanie” personelu zatrudnianego przez Departament Stanu i dopuszczanie go do informacji niejawnych.

Wyjątkowość agentów specjalnych DSS polega na tym, że są zarówno członkami Służby Zagranicznej, jak i funkcjonariuszami organów ścigania, posiadającymi uprawnienia dochodzeniowo-śledcze oraz do zatrzymywania osób.

DSS to także około 100 kurierów dyplomatycznych transportujących po całym świecie przesyłki z materiałami niejawnymi i wrażliwymi oraz eksperci techniczni, którzy opracowują i wdrażają techniczne środki zabezpieczające placówki pozostające pod opieką ich agencji, dyplomatów i informacje przechodzące przez ich ręce. Prócz tego ponad tysiąc umundurowanych funkcjonariuszy ochraniających obiekty Departamentu Stanu w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj też: God Bless Our Troops, Especially Our Snipers II >>>

Podobna liczba agentów specjalnych pracuje za granicą jako tzw. regionalni oficerowie bezpieczeństwa RSO (Regional Security Officers), odpowiedzialni w swoich regionach za monitorowanie tam stanu bezpieczeństwa/zagrożeń oraz planowanie i organizowanie działań pozostałych agentów DSS plus wynajętego dodatkowo personelu ochrony (amerykańskich „kontraktorów” z prywatnych firm wojskowych i miejscowych strażników - agencja zatrudnia ponad 35 000 tych drugich), w celu zapewnienia pierwszej linii obrony dla placówek dyplomatycznych USA, pracującego w nich personelu i jego rodzin. RSO pełnią ponadto funkcję doradców w zakresie bezpieczeństwa dla ambasadorów USA, szefów misji, przedstawicieli sektora prywatnego i innych Amerykanów, zapewniając wskazówki, wsparcie oraz przywództwo w kwestiach ochrony dyplomacji, obywateli i interesów narodowych Stanów Zjednoczonych. Ponadto kierują lokalnymi działaniami DSS jako organu ścigania, przede wszystkim w stosunku do osób ukrywających się w regionie po popełnieniu przestępstw w Stanach Zjednoczonych, odpowiadają za kontakty z przedstawicielami państwa-gospodarza, zwłaszcza miejscową policją oraz aranżują pomoc szkoleniową dla miejscowych sił, które mogą wspomagać ochronę amerykańskich placówek.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[jednostki specjalne, dss msd, departament stanu usa, zapewnienie bezpieczeństwa, ochrona dygnitarzy państwowych, ochrona polityków, ochrona dyplomatów, ochrona państwa, ochrona obiektów, ochrona bezpieczeństwa publicznego, ochrona placówek]

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (6 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu - 70,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (12 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu - 130,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Roczny dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Dwuletni dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś wydaniepapierowe, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 15,00 zł
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 52,50 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 97,50 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Regulamin korzystania z portalu Special-Ops.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 5/2019

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Monokulary termowizyjne - który model wybrać?
okulary balistyczne

 


Jakie wyposażenie na udane grzybobranie » Poznaj moc zegarków wykorzystywanych przez służby specjalne »
systemy rozpoznawcze zegraki taktyczne

 


Gdzie zdobędziesz wsparcie w strzeleckiej pasji »
Buty do zadań specjalnych

Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


Do czego tak naprawdę służy latarka taktyczna »
latarka taktyczna

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Złóż własną broń »
bron składana

 


Bluza taktyczna sprawdzona w boju - czym może Cię zaskoczyć » Czego nie wiesz o analogowych goglach noktowizyjnych »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaki sprzęt wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu w ciemności »
urzadzenia optyczne oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Wyposaż się w sprzęt do pracy w trudnych warunkach » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc - przekonaj się »
latrki na karabin

 


Jak ułatwić szybkie przemieszczanie w mroku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę sytuacji »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


Vademecum survivalowe Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
vademecum-survivalowe przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To kompendium praktycznej wiedzy o tym jak przetrwać i wyjść cało z prawie każdej opresji, bez względu czy zdarzy się ona w lesie, górach, czy podejrzanej uliczce miasta (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

4/2020
SPECIAL OPS 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - 30 lat ZW
  • - GOI SOK
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl