Zrobienie dobrego serialu o ISIS to wyzwanie. Media ISIS przez kilka lat produkowały filmy i teledyski, tak że najpierw specjaliści, a potem opinia publiczna poznały określony wizerunek organizacji. Barbarzyństwo organizacji stało się sprawą powszednią
Zrobienie dobrego serialu o ISIS to wyzwanie z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, organizacja zawłaszczyła już sporą część narracji o sobie. Media ISIS przez kilka lat produkowały filmy i teledyski, tak że najpierw specjaliści, a potem opinia publiczna poznały określony wizerunek organizacji.
Zdjęcia: Netflix, National Geographic, Filmweb
Pierwszego lutego 2023 roku podpisano część porozumień technicznych dotyczących połączenia ostatniej holenderskiej jednostki bojowej – 13. Lekkiej Brygady z Oirschot w skład struktur dowodzenia Bundeswehry....
Pierwszego lutego 2023 roku podpisano część porozumień technicznych dotyczących połączenia ostatniej holenderskiej jednostki bojowej – 13. Lekkiej Brygady z Oirschot w skład struktur dowodzenia Bundeswehry. W ten oto sposób kończy się historyczny proces całkowitej integracji „Holenderskich Królewskich Sił Lądowych” z niemiecką Heer (Wojska Lądowe).
W sierpniu 2022 r. minął rok od przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów. Media pełne są podsumowań, analiz i dyskusji na temat tego, jak bardzo jest źle. Od roku docierają do nas informacje o panującym...
W sierpniu 2022 r. minął rok od przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów. Media pełne są podsumowań, analiz i dyskusji na temat tego, jak bardzo jest źle. Od roku docierają do nas informacje o panującym w kraju ubóstwie na granicy przetrwania, o pozbawieniu kobiet praw obywatelskich, szwankujących usługach publicznych i drakońskich prawach.
Jesień na terenie wschodniej Ukrainy jest trudną porą. Już od września znacznie zwiększa się ilość opadów, obniżają się również średnie temperatury. Liczne w tym rejonie przeszkody wodne powiększają swoją...
Jesień na terenie wschodniej Ukrainy jest trudną porą. Już od września znacznie zwiększa się ilość opadów, obniżają się również średnie temperatury. Liczne w tym rejonie przeszkody wodne powiększają swoją szerokość, a błoto utrudnia ruch pojazdów i ludzi w terenie. Jesienne miesiące sprzyjają obronie, utrudniają działania ofensywne – gorsza pod tym względem jest tylko wiosna. Zima jest zdecydowanie sezonem dogodnym dla zmechanizowanego natarcia. Zmarznięta ziemia ułatwia manewr i jednocześnie utrudnia...
Materiały filmowe produkowane przez ISIS były na tyle dobrej jakości, że fragmenty pojawiały się w serwisach informacyjnych, co jednak z jednej strony ułatwiało pracę tym, którzy byli odpowiedzialni za oprawę materiału, z drugiej, utrwalało określony wizerunek organizacji. Jest też drugi problem. Barbarzyństwo organizacji stało się przysłowiowe; reżyserowane egzekucje, filmowane z bliska dekapitacje, tortury, palenie żywcem czy filmy, w których role katów przejmowały dzieci, nawet kilkuletnie, stały się znakiem rozpoznawczym organizacji. Ponadto, sporo wiadomo o masakrowaniu ludności cywilnej, ludobójstwie Jazydów czy brutalności w stosunku do pojmanych żołnierzy.
Pokazanie tego wszystkiego na ekranie mijałoby się z celem, żadna telewizja by tego nie puściła, a i amatorów tego rodzaju rozrywki prędzej można znaleźć w Darknecie niż na platformach streamingowych. Stąd pomysł, by organizację pokazać nie przez pryzmat dowództwa czy funkcjonariuszy systemu, a z perspektywy tych, którzy w hierarchii znajdowali się znacznie niżej (więc trudno ich oskarżać o zbrodnie reżimu), a z drugiej strony, byli na tyle blisko wydarzeń, by przez pryzmat ich doświadczeń pokazać organizację.Twórcy poszli o krok dalej, prezentując bohaterów maksymalnie bliskich zachodniej publiczności, a więc nie ludzi z Maghrebu, Syryjczyków lub Irakijczyków czy innych Arabów, którzy tworzyli ISIS, tylko ludzi z zachodniego kręgu kulturowego, dokładnie takich jak przyszli widzowie tych seriali. Tym sposobem bohaterami produkcji uczyniono przedstawicieli tych 6 tysięcy młodych, przeważnie Europejczyków, którzy gdy Kalifat rosnął w siłę, rzucili wszystko i wyjechali do Syrii budować nowy wspaniały świat pod czarnym sztandarem ISIS.Brytyjczycy, Francuzi, Belgowie, Niemcy, Austriacy, mieszkańcy krajów skandynawskich tłumnie zasilali szeregi organizacji, która obiecywała wiele korzyści, zarówno duchowych, jak i materialnych. Wyjechało też kilkaset kobiet, czasem skuszonych wizją pięknego życia u boku bogobojnego bojownika, czasem jechały, bo po prostu mąż kazał.Rzeczywistość zweryfikowała propagandę ISIS, kolejne naloty Koalicji niszczyły quasi-państwo, które ostatecznie zostało pokonane na początku 2019 roku. Organizacja nie przestała istnieć, pręży muskuły w mediach społecznościowych, organizuje ataki na Bliskim Wschodzie bądź bierze (pośrednio lub bezpośrednio) odpowiedzialność za każdą większą katastrofę w Europie. Bojownicy bądź zginęli, bądź rozjechali się do domów, przyczaili w rodzinnych stronach lub tkwią w syryjskich czy w najmniej optymistycznym wariancie – w irackich więzieniach.
Rekrutacja kobiet przebiegała według zupełnie innych schematów niż w przypadku mężczyzn.
Zanim jednak do tego doszło, organizacja przez kilka lat święciła triumfy, zagarniała kolejne syryjskie i irackie miasta, na okupowanych terytoriach tworzyła własną administrację, wprowadzała swoją walutę i prawa. Ten właśnie „złoty okres” prosperity ISIS w Syrii i Iraku przeniesiono na grunt serialowy. Efekt można zobaczyć na Netflixie i National Geographic za sprawą seriali „Kalifat” i „The State” (ten drugi w Polsce pokazywany był pod tytułem „W szeregach ISIS”).
Serial „Kalifat” jest produkcją własną Netflixa, która składa się z ośmiu odcinków. Pojawił się na platformie w 2020 r., zyskując dużą popularność. Fabuła skupia się na trzech wątkach:
Po pierwsze, życiu młodej Szwedki o imieniu Pervin, która wyjechała do Kalifatu, gdzie mieszka z mężem i kilkumiesięczną córeczką i, co nie dziwi, desperacko chce się stamtąd wydostać.
Druga oś fabularna to przygotowania do zamachów terrorystycznych, które wysłannik ISIS koordynuje w Szwecji.
Trzeci wątek dotyczy procesu radykalizacji i rekrutacji trzech młodych Szwedek, tak aby dobrowolnie przyjechały na teren Kalifatu.
Serial „The State” to czteroodcinkowa brytyjska produkcja z 2017 roku. Głównych bohaterów poznajemy w momencie przekroczenia granicy turecko-syryjskiej; dwóch dwudziestolatków, nastolatka oraz kobieta z 9-letnim synem właśnie pełni nadziei wkraczają do piekła, choć jeszcze o tym nie wiedzą.
Śledząc losy poszczególnych postaci, widzowie poznają różne wymiary życia w szponach ISIS. Wspólnym mianownikiem dla obu produkcji jest organizacja Państwo Islamskie oraz fakt, że jej szeregi zasilili ludzie z europejskimi paszportami. Znacząca różnica dotyczy faktu, że bohaterowie brytyjskiej produkcji już są na miejscu, a w przypadku serialu Netflixa oglądamy z jednej strony nastolatki przygotowujące się do wyjazdu, pełne entuzjazmu i nadziei, a z drugiej, ich równolatkę, która przeszła podobną drogę, uciekła do Syrii, zasmakowała życia w Kalifacie i teraz bardzo chciałaby wrócić do Szwecji. Tym sposobem widzowie mniej więcej wiedzą, ile prawdy jest w opowieściach rekruterów, bohaterki tej wiedzy nie mają.
Działalność ISIS to nie tylko rekrutacja do wyjazdów, ale też organizowanie zamachów na „ziemi Krzyżowców”, czyli w Europie. Organizacja wysyła człowieka do zadań specjalnych, który nie tylko rekrutuje młode Szwedki do wyjazdu, ale organizuje cztery zamachy, szkoli napastników, podrywa pracownicę lotniska i jeszcze ma czas uczyć w szkole. Podobnych nielogicznych pomysłów nie jest na szczęście dużo, ale takie rozwiązania mogą razić.Choć rekrutacja przyszłych bojowników nie odbywała się nigdy identyczną ścieżką, to organizacja zwykle obiecywała to samo: walkę z niewiernymi, szkolenie bojowe, sprzęt, męską przygodę, możliwość sprawdzenia się w trudnych warunkach, a ponadto braterstwo, przyjaźń, tolerancję, akceptację i wsparcie grupy.
Seriale rozprawiają się z tymi obietnicami. Braterstwo, owszem, istnieje, ale podszyte podejrzliwością, zazdrością, czasem „tylko” niechęcią. Bojownicy niby nazywają się braćmi, ale braterstwo kończy się, gdy zachodzi podejrzenie, że ktoś jest nielojalny w stosunku do organizacji bądź któryś ma ładniejszą żonę. Pada mit o tym, że każdy chłopak znajdzie miejsce dla siebie i nie wszyscy muszą walczyć; z biegiem czasu na front kierowany jest każdy, a jeśli walczyć nie jest w stanie, to zawsze może go spotkać „zaszczyt” zostania szahidem, czyli przeprowadzenie zamachu samobójczego.
Organizacja Państwo Islamskie rekrutowała zarówno migrantów, jak i osoby urodzone w UE.
Nowo przybyli bojownicy pod okiem kamer palą paszporty. Oczywiście, bardzo to symboliczne i widowiskowe (miotacze ognia z reguły są widowiskowe), ale gest ma jeszcze jeden praktyczny wymiar. Niszcząc paszport, bojownik pali ostatni most łączący go z krajem pochodzenia, nawet jeśli jakimś cudem ucieknie z Kalifatu, znacznie trudniej mu będzie dostać się z powrotem do Europy.
Jest w serialu „The State” znacząca scena, gdy grupka Brytyjczyków przekracza granicę turecko-syryjską. Przyszli obywatele Kalifatu oddają swoje życie i zdrowie w ręce obcych ludzi, o których nic nie wiedzą, organizacja nie informuje ich praktycznie o niczym, przewoźnicy przekazują ich sobie jak paczki, z jednego do drugiego samochodu, gdzieś na pustkowiu, pod osłoną nocy, nagle każą biec 200 metrów i niczego nie wyjaśniają. Nowe życie rozpoczyna się od szaleńczego biegu i przeciskania się przez dziurę w ogrodzeniu.
Szybko okazuje się, że może i wkroczyli do muzułmańskiego raju, ale jednocześnie jest to państwo totalitarne, kontrolujące każdy aspekt życia swoich obywateli. Bagaż jest skrupulatnie sprawdzany, telefon konfiskowany i bardzo szybko okazuje się, że zamiast wygodnego domu, który obiecywał rekruter, jest wieloosobowa sala i materac, a przede wszystkim życie w zamknięciu pod czujnym okiem dowódcy. I niby to wszystko „dla bezpieczeństwa”, „żeby wam nic głupiego do głowy nie przyszło”, a jednak bardziej przypomina to więzienie niż obiecany na forach dla naiwnych „5-star dżihad”.
Jednym z obszarów aktywności ugrupowań islamskich fundamentalistów jest obecnie cyberprzestrzeń, co objawia się w różnych formach. Warte uwagi z polskiej perspektywy jest to, że celem ataków w sieci są...
Jednym z obszarów aktywności ugrupowań islamskich fundamentalistów jest obecnie cyberprzestrzeń, co objawia się w różnych formach. Warte uwagi z polskiej perspektywy jest to, że celem ataków w sieci są także polskie strony.
26 lutego 2016 roku, w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, odbędzie się wykład „ISIS and the Challenges of Terrorism and Counter-Terrorism” profesora Richarda Englisha.
26 lutego 2016 roku, w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, odbędzie się wykład „ISIS and the Challenges of Terrorism and Counter-Terrorism” profesora Richarda Englisha.
Dyktatorzy i tyrani ginęli zwykle w sposób mało przyjemny i niekoniecznie szybki, a ich ciała po śmierci poddawane były dalszym zniewagom, wystawiane na widok publiczny, rozczłonkowywane czy wieszane ku...
Dyktatorzy i tyrani ginęli zwykle w sposób mało przyjemny i niekoniecznie szybki, a ich ciała po śmierci poddawane były dalszym zniewagom, wystawiane na widok publiczny, rozczłonkowywane czy wieszane ku przestrodze. Niektóre z tych aktów filmowano. W ciemnych i bagnistych rewirach Internetu można jeszcze znaleźć zapis wielogodzinnych tortur, jakimi poddawany był liberyjski dyktator Samuel Doe.
Organizacja Państwo Islamskie ma zwyczaj przyznawać się do spektakularnych zamachów, nawet jeśli ich udział bądź nawet inspiracja są dyskusyjne. Dzieje się to zwłaszcza wtedy, gdy wykonawca już nie żyje...
Organizacja Państwo Islamskie ma zwyczaj przyznawać się do spektakularnych zamachów, nawet jeśli ich udział bądź nawet inspiracja są dyskusyjne. Dzieje się to zwłaszcza wtedy, gdy wykonawca już nie żyje i nie może zaprotestować. W sytuacji gdy absolutnie nie da się przyznać do sprawstwa jakiejś tragedii, salafickie organizacje terrorystyczne nadzwyczaj często tłumaczą wszelkie kataklizmy zgnilizną moralną Zachodu i karą za grzechy. Epidemia koronawirusa wyzwalała w tych organizacjach nowe pokłady...
Ostatnie przyczółki organizacji Państwo Islamskie zostały zdobyte wiosną tego roku, przywódca grupy, Abu Bakr al-Baghdadi (Kalif Ibrahim), zginął w październiku 2019. Choć salafickie organizacje terrorystyczne...
Ostatnie przyczółki organizacji Państwo Islamskie zostały zdobyte wiosną tego roku, przywódca grupy, Abu Bakr al-Baghdadi (Kalif Ibrahim), zginął w październiku 2019. Choć salafickie organizacje terrorystyczne obwołały go męczennikiem, który zginął bohatersko, prezydent Trump i jego administracja zadbali, by w społecznej świadomości pozostał przekaz o tchórzliwej ucieczce i marnym końcu przywódcy ISIS, czyli organizacji, która przez wiele miesięcy była symbolem barbarzyństwa popełnianego w imię wypaczonych...
Organizacje terrorystyczne takie jak AQ (Al-Kaida), AQAP (Al-Kaida na Półwyspie Arabskim), czy ISIS (tzw. Państwo Islamskie) świetnie opanowały nowoczesne technologie. Używają Internetu do publikacji własnych...
Organizacje terrorystyczne takie jak AQ (Al-Kaida), AQAP (Al-Kaida na Półwyspie Arabskim), czy ISIS (tzw. Państwo Islamskie) świetnie opanowały nowoczesne technologie. Używają Internetu do publikacji własnych materiałów o charakterze informacyjnym i publicystycznym, umieszczają publikacje propagandowe, a także instruktażowe.
Organizacje takie jak ISIS (tzw. Państwo Islamskie), AQ (Al-Kaida) czy AQAP (Al-Kaida na Półwyspie Arabskim) nie tylko nawołują do organizowania ataków terrorystycznych w krajach szeroko pojętego zachodu,...
Organizacje takie jak ISIS (tzw. Państwo Islamskie), AQ (Al-Kaida) czy AQAP (Al-Kaida na Półwyspie Arabskim) nie tylko nawołują do organizowania ataków terrorystycznych w krajach szeroko pojętego zachodu, ale także publikują instrukcje dla domorosłych terrorystów, którzy – zachłyśnięci wizją zrobienia czegoś wielkiego i chwalebnego – chcieliby zorganizować spektakularny zamach, ale nie wiedzą, jak to zrobić.
Wisława Szymborska w wierszu „Terrorysta, on patrzy” opisała ostatnie minuty przed eksplozją bomby w barze. Z perspektywy zamachowca obserwujemy kolejne potencjalne ofiary wchodzące do lokalu lub tych,...
Wisława Szymborska w wierszu „Terrorysta, on patrzy” opisała ostatnie minuty przed eksplozją bomby w barze. Z perspektywy zamachowca obserwujemy kolejne potencjalne ofiary wchodzące do lokalu lub tych, którym uda się ujść z życiem. „Terrorysta już przeszedł na drugą stronę ulicy. / Ta odległość go chroni od wszelkiego złego / no i widok jak w kinie” pisze poetka – choć tekst można analizować na różnych poziomach, Szymborska między wierszami (nomen omen) sugeruje, iż (anty)bohater niczym nie różni...
1 sierpnia 2022 r. amerykański prezydent potwierdził informację, która już od kilku godzin krążyła w mediach, lider Al-Kaidy, Ajman Az-Zawahiri nie żyje. Az-Zawahiri od lat niedomagał i ostatnie miesiące...
1 sierpnia 2022 r. amerykański prezydent potwierdził informację, która już od kilku godzin krążyła w mediach, lider Al-Kaidy, Ajman Az-Zawahiri nie żyje. Az-Zawahiri od lat niedomagał i ostatnie miesiące w Kabulu spędził w willi afgańskiego ministra. Prowadził spokojne życie, urozmaicone tylko wyjściami na taras, gdzie zresztą dopadł go amerykański pocisk. Polowanie na Zawahiriego trwało blisko 20 lat.
Terroryzm w dalszym ciągu stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jest to trwałe globalne zagrożenie, które nie zna granic, narodowości ani religii,...
Terroryzm w dalszym ciągu stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jest to trwałe globalne zagrożenie, które nie zna granic, narodowości ani religii, jest wyzwaniem, któremu społeczność międzynarodowa musi stawić czoła wspólnie.
Nie jest łatwo mówić o współczesnym terroryźmie i antyterroryźmie inaczej niż przez pryzmat samych tylko zamachów bombowych czy efektownych akcji kontrterrorystycznych jednak są autorzy którzy podejmują...
Nie jest łatwo mówić o współczesnym terroryźmie i antyterroryźmie inaczej niż przez pryzmat samych tylko zamachów bombowych czy efektownych akcji kontrterrorystycznych jednak są autorzy którzy podejmują to wyzwanie.
Ataki terrorystyczne we Francji i Niemczech, choć przeprowadzone w zupełnie odmienny sposób, mają bardzo ważną cechę wspólną: zarówno zabójczy rajd ciężarówką, jak i atak siekierą skierowane były w przypadkowych...
Ataki terrorystyczne we Francji i Niemczech, choć przeprowadzone w zupełnie odmienny sposób, mają bardzo ważną cechę wspólną: zarówno zabójczy rajd ciężarówką, jak i atak siekierą skierowane były w przypadkowych ludzi, cywilów, którzy po prostu znaleźli się w miejscu wytypowanym przez zamachowców. Jedyną „winą” ofiar było to, że znalazły się w niewłaściwym czasie, w niewłaściwym miejscu.
W dniu 17 czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał decyzję na mocy której Polska ponownie wyśle żołnierzy do Kuwejtu i Iraku, tym razem do wsparcia walki z tzw. Państwem Islamskim. Będą to dwa kontyngenty,...
W dniu 17 czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał decyzję na mocy której Polska ponownie wyśle żołnierzy do Kuwejtu i Iraku, tym razem do wsparcia walki z tzw. Państwem Islamskim. Będą to dwa kontyngenty, lotniczy i wojsk specjalnych.
Ponad dwanaście godzin po eksplozjach bomb w stolicy Belgii można pozwolić sobie na pierwszą, jeszcze wstępną ocenę tych wydarzeń i ich kontekstu politycznego oraz strategicznego.
Ponad dwanaście godzin po eksplozjach bomb w stolicy Belgii można pozwolić sobie na pierwszą, jeszcze wstępną ocenę tych wydarzeń i ich kontekstu politycznego oraz strategicznego.
Ataki, do jakich doszło w nocy z trzynastego na czternastego listopada można już z pewnością określić najbardziej dotkliwymi pod względem ofiar w Europie od czasu zamachów w Madrycie jedenaście lat temu....
Ataki, do jakich doszło w nocy z trzynastego na czternastego listopada można już z pewnością określić najbardziej dotkliwymi pod względem ofiar w Europie od czasu zamachów w Madrycie jedenaście lat temu. Są to jednak zdarzenia, których szereg aspektów jest jeszcze niejasny a opisy niepełne.
Rozpoczęcie ponad tydzień temu uderzeń na siły państwa islamskiego znajdujące się na terytorium Syrii można porównać do otwarcia nowego frontu w konwencjonalnym konflikcie zbrojnym. Czy jednak krok ten...
Rozpoczęcie ponad tydzień temu uderzeń na siły państwa islamskiego znajdujące się na terytorium Syrii można porównać do otwarcia nowego frontu w konwencjonalnym konflikcie zbrojnym. Czy jednak krok ten wystarczy by zażegnać zagrożenie?
Rozszerzająca się „koalicja chętnych” wymierzona w Państwo Islamskie, rosnące obawy przed nową falą zamachów w państwach zachodnich nakreślają obraz ostatnich doniesień dotyczących Bliskiego Wschodu. Można...
Rozszerzająca się „koalicja chętnych” wymierzona w Państwo Islamskie, rosnące obawy przed nową falą zamachów w państwach zachodnich nakreślają obraz ostatnich doniesień dotyczących Bliskiego Wschodu. Można sądzić, że nie są to ostatnie, ani nawet końcowe akty wydarzeń związanych z tym regionem
27 października 2019 r.. podczas amerykańskiej operacji specjalnej w Syrii zginął przywódca sunnickiej organizacji terrorystycznej ISIL (Państwo Islamskie w Iraku i Lewancie), samozwańczy kalif tzw. Państwa...
27 października 2019 r.. podczas amerykańskiej operacji specjalnej w Syrii zginął przywódca sunnickiej organizacji terrorystycznej ISIL (Państwo Islamskie w Iraku i Lewancie), samozwańczy kalif tzw. Państwa Islamskiego/Daesz, Abu Bakr al-Bagdadi (ur. 1971 w Samarze, w Iraku), znany także jako Abu Du’a lub kalif Ibrahim Awwad Ibrahim Ali al-Badri as-Samarra’i – w ostatnim okresie uznawany za terrorystę nr 1 na świecie.
3 czerwca br. saudyjskie siły specjalne, należące do kontyngentu wojskowego tego kraju, wspierającego siły rządowe Jemenu w zwalczaniu rebelii szyickiego ruchu Hut oraz sieci terrorystycznych, schwytały...
3 czerwca br. saudyjskie siły specjalne, należące do kontyngentu wojskowego tego kraju, wspierającego siły rządowe Jemenu w zwalczaniu rebelii szyickiego ruchu Hut oraz sieci terrorystycznych, schwytały przywódcę jemeńskich dżihadystów z tamtejszego skrzydła tzw. Państwa Islamskiego (ISIS, Daesz), Abu Osama al-Muhajera, a także jego finansistę i kilku innych członków ich organizacji.
Jak podają afgańskie media negocjacje pokojowe pomiędzy Amerykanami a talibami, które trwały 16 dni, już się zakończyły. To najdłuższa tura takich rozmów i efektem negocjacji w katarskim Doha są wypracowane...
Jak podają afgańskie media negocjacje pokojowe pomiędzy Amerykanami a talibami, które trwały 16 dni, już się zakończyły. To najdłuższa tura takich rozmów i efektem negocjacji w katarskim Doha są wypracowane dwa robocze scenariusze porozumienia.
3450 metrów - oto nowy rekord odległości strzału snajperskiego z potwierdzonym trafieniem. Rekordowy "strzał znikąd" dosięgnął bojownika ISIS, o czym poinformował portal "The Globe and Mail".
3450 metrów - oto nowy rekord odległości strzału snajperskiego z potwierdzonym trafieniem. Rekordowy "strzał znikąd" dosięgnął bojownika ISIS, o czym poinformował portal "The Globe and Mail".
W niedzielę została zaatakowana baza wojskowa w mieście Tikrit leżącym na północ od stolicy kraju, Bagdadu. W samobójczym ataku na bazę zginęło 15 osób i raniąc kolejne 22 - informuje policja.
W niedzielę została zaatakowana baza wojskowa w mieście Tikrit leżącym na północ od stolicy kraju, Bagdadu. W samobójczym ataku na bazę zginęło 15 osób i raniąc kolejne 22 - informuje policja.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...
Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.
Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...
Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.
Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...
Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.