W publikacji o tym dlaczego ćwiczenia mięśni grzbietu są tak ważne dla utrzymania dobrej kondycji i jak ją zapewnić. Pokazujemy siedem ćwiczeń wspomagających utrzymanie prawidłowej sylwetki. Ich autorka...
W publikacji o tym dlaczego ćwiczenia mięśni grzbietu są tak ważne dla utrzymania dobrej kondycji i jak ją zapewnić. Pokazujemy siedem ćwiczeń wspomagających utrzymanie prawidłowej sylwetki. Ich autorka programu treningowego jest trenerem przygotowania motorycznego Adrenaline FIT.
System treningu z taśmami TRX® wywodzi się z sektora mundurowego. Były komandos Navy SEALs – Randy Hetrick zaprojektował ten prosty w konstrukcji przybór do efektywnego treningu całego ciała, który można...
System treningu z taśmami TRX® wywodzi się z sektora mundurowego. Były komandos Navy SEALs – Randy Hetrick zaprojektował ten prosty w konstrukcji przybór do efektywnego treningu całego ciała, który można zabrać w teren.
Wiele osób wykonujących trening siłowy zastanawia się, czy warto kupić haki treningowe. Nasz ekspert postanowił to sprawdzić i znaleźć odpowiedź na pytanie, czy kupno haków treningowych może pomóc w treningu...
Wiele osób wykonujących trening siłowy zastanawia się, czy warto kupić haki treningowe. Nasz ekspert postanowił to sprawdzić i znaleźć odpowiedź na pytanie, czy kupno haków treningowych może pomóc w treningu siłowym i wzmacnianiu mięśni. Jak zawsze autor podaje też przykłady ćwiczeń oraz sugestie jak prawidłowo korzystać z haków podczas treningu, by uzyskać oczekiwane rezultaty.
Warianty położenia dłoni
Do omówionych wcześniej wariantów położenia nóg oraz rąk warto dodać, że dłonie również możemy układać w wielu różnych położeniach:
Dłonie równoległe do siebie(wariant klasyczny).
Dłonie zwrócone palcami ku sobie. W tym wariancie warto zwrócić uwagę na wersję z bardzo wąskim rozstawem dłoni w tym położeniu (silne zaangażowanie mięśni trójgłowych ramienia).
Dłonie zwrócone palcami od siebie(na boki ciała). W tym wariancie ciekawą wersją jest szeroki rozstaw rąk, silnie angażujący w nietypowy sposób część zewnętrzną mięśni piersiowych oraz tylne aktony mięśni naramiennych.
Palce dotykają podłoża. Wersja pompek na palcach dodatkowo aktywizuje grupę mięśni związanych np. z uderzeniami palcami lub chwytem palcami, co może być przydatne w wielu sztukach walki. W wersji dla zaawansowanych wykonywać można pompki na trzech palcach lub na samym kciuku.
Zaciśnięta pięść dotyka podłoża. Pompki na kościach palców silniej aktywizują mięśnie przedramion i ogólnie zwiększają nieco napięcie grup mięśniowych. Warto zauważyć, że wykonując pompki na kościach wzrasta amplituda ruchu – możemy opuścić się nieco niżej niż gdy wykonujemy pompki na dłoniach. Silniejszemu rozciągnięciu w fazie dolnej ulegają mięśnie piersiowe co sprzyja ich pobudzeniu do rozwoju. Osoby trenujące różne odmiany karate (japońska sztuka walki) wykonują je na 2 pierwszych kościach (rys. 5), natomiast osoby trenujące pewne odmiany chińskich sztuk walki np. ving tsun [1] wykonują pompki na trzech ostatnich kościach dłoni (Przygotuj się odpowiednio na wysiłek fizyczny). Wybór kości dłoni do wykonywania pompek jest związany ze sposobem wykonywania uderzeń ręką w zależności od sztuki walki (powierzchnia kości dłoni, która ma styk z uderzanym celem). Oczywiście pompki na kościach to doskonałe ćwiczenie dla trenujących sztuki walki ponieważ w trakcie takich pompek pracują mięśnie górnej połowy ciała w praktyce identyczne jak przy realnym zadawaniu uderzenia (praca rotacji tułowia, ruchu nóg itp. czyli dolnej połowy ciała równie ważnej jak górna, a może nawet ważniejszej wg praktyków sztuk walki, wymaga oczywiście treningu wyprowadzania uderzeń w pozycji stojącej).
Nadgarstki z palcami zwróconymi ku sobie dotykają podłoża (rys. 6). Pompki w tej pozycji oprócz oddziaływania na mięśnie powodują zwiększenie elastyczności stawu w nadgarstku. Ten rodzaj dość trudnych pompek wykonuje się np. w trakcie treningów kung fu stylu ving tsun z uwagi na dużo bardzo specyficznych technik ręcznych, w których elastyczność tego stawu jest bardzo ważna (bliższe szczegóły dotyczące tej bardzo ciekawej i wyjątkowo skutecznej chińskiej sztuki walki znaleźć można np. na stronie [1] – trenowałem kilkanaście lat ten styl kung fu u sifu dr Janusza Szymankiewicza, prekursora stylu ving tsun w Polsce oraz autora wielu książek z zakresu sztuk walki).
Warianty położenia ciała w osi pionowej
W przypadku klasycznych pompek w których całe ciało jest niemal poziomo w pozycji dolnej ćwiczenia, ciężar ciała z jakim naciskają dłonie na podłoże w pozycji wyprostowanych rąk wynosi około 60%. W przypadku masy ciała równej 80kg, naciskamy więc na podłoże z siłą ciężkości 480 niutonów (masą równą 48kg).
Taką część całkowitej masy naszego ciała opuszczamy więc w dół. W pozycji dolnej gdy klatka piersiowa jest tuż nad ziemią, nacisk dłoni na podłoże wzrasta i wynosi około 75% ciężaru ciała. Ruch w górę z pozycji dolnej, szczególnie w fazie początkowej jest więc zdecydowanie trudniejszy niż ruch opuszczania ciała w dół z pozycji górnej.
Różnica w nacisku dłoni na podłoże wynika z innego kąta naszego ciała w stosunku do podłoża. Im kąt jest mniejszy tym nacisk na podłoże rośnie. Klasyczne pompki dość równomiernie angażują do pracy mięsień piersiowy większy. Gdy chcemy jednak aby akcent był na część górną lub dolną tego mięśnia to musimy zmienić położenie naszego ciała w stosunku do podłoża. Możliwości są dwie:
Stopy umieszczamy wyżej niż podłoże, na którym są dłonie (rys. 2, rys. 3oraz rys. 4). W takim przypadku silniej pobudzana jest górna część mięśni piersiowych, wzrasta ponadto zaangażowanie przedniego aktona mięśnia naramiennego. Im wyżej umieścimy nogi tym nacisk dłoni na podłoże wzrasta ale nie są to zmiany bardzo duże. W przypadku umieszczenia stóp na wysokości odpowiednio 20cm, 40cm oraz 55cm nacisk dłoni na podłoże w pozycji wyprostowanych rąk wynosi odpowiednio 70%, 72,5% oraz 75% ciężaru ciała. W pozycji dolnej przy ugiętych rękach przy wysokościach podparcia stóp wynoszących 20cm, 40cm oraz 55cm nacisk dłoni na podłoże jest zbliżony i wynosi około 80%. Wykonywanie pompek w tej pozycji porównać można do wyciskania sztangi leżąc na skośnej ławce.
Dłonie umieszczamy wyżej niż podłoże, na którym są palce stóp. W takim przypadku wzrasta zaangażowanie dolnej części mięśnia piersiowego (rys. 1). Pompki w tej pozycji są jednak mało efektywnym ćwiczeniem ponieważ maleje znacznie ciężar z którym wykonujemy ćwiczenie. W przypadku umieszczenia dłoni na podłożu wyższym o 40 cm, nacisk dłoni na podłoże w pozycji gdy ręce są wyprostowane wynosi około 50% ciężaru ciała, natomiast w pozycji dolnej gdy ręce są ugięte, nacisk dłoni na podłoże wynosi około 60% ciężaru ciała. Wykonywanie pompek w tej pozycji porównać można do wyciskania sztangi leżąc na skośnej ławce w pozycji z głową w dół.
Skrajnym przypadkiem zmiany kąta położenia linii tułowia w stosunku do podłoża jest stanie na rękach np. przy drabince i w tej pozycji wykonywanie ruchów uginania rąk. W tym przypadku nacisk dłoni na podłoże wynosi oczywiście 100% ciężaru ciała.
To bardzo trudne ćwiczenie angażuje silnie mięśnie naramienne (szczególnie akton przedni) oraz mięśnie trójgłowe ramienia, pracują również w dość silnie w bardzo małym zakresie ruchu (w praktyce izometrycznie) mięśnie stabilizujące pozycję ciała czyli mięśnie proste i skośne brzucha, prostowniki grzbietu oraz mięśnie najszersze grzbietu.
Rys.1. Pompki z rękami bardzo blisko siebie i na podwyższeniu (silniejsza aktywizacja dolnej części mięśnia piersiowego oraz mięśnia trójgłowego ramienia – głowa boczna)
Rys.2. Pompki z nogami na podwyższeniu, dłonie na szerokości barków, łokcie na zewnątrz (silniejsza aktywizacja górnej części mięśnia piersiowego)
Rys. 3. Pompki z nogami na podwyższeniu, dłonie na szerokość barków, przedramiona równolegle do tułowia i blisko tułowia (silniejsza aktywizacja górnej części mięśnia piersiowego oraz mięśnia trójgłowego ramienia – głowa długa)
Rys. 4. Pompki z nogami na podwyższeniu, łokcie na zewnątrz, dłonie znacznie szerzej niż barki (silniejsza aktywizacja górnej oraz zewnętrznej części mięśnia piersiowego)
Rys. 5. Pompki na grzbietach kości 2 palców - wskazującego oraz środkowego (typowe dla sztuk walki – karate oraz ju-jitsu)
Rys. 6 Pompki na grzbietach dłoni (typowe dla sztuk walki kung fu np. ving tsun)
Kura
Kura, 16.05.2012r., 12:11:33
Świetny cykl artykułów. Czy można prosić o poruszenie tematyki pompek na podpórkach i na niestabilnym podłożu np piłkach lekarskich? Jak tak rozkłada się ciężar ciała, jakie mięśnie są najbardziej zaangażowane.
Piotrowski Paweł
Piotrowski Paweł, 16.05.2012r., 22:02:30
Oczywiście, ta tematyka czyli pompki z wykorzystaniem przyrządów będzie tematem jednego z artykułów
Piotrowski Paweł (autor)
Gdy ciężar odważników nie jest zbyt duży (umożliwia wykonywanie 15–20 powtórzeń) ćwiczenia nimi wykonywane mają głównie charakter wytrzymałościowy. Poprawia się również siła dynamiczna ale aby wzrost siły...
Gdy ciężar odważników nie jest zbyt duży (umożliwia wykonywanie 15–20 powtórzeń) ćwiczenia nimi wykonywane mają głównie charakter wytrzymałościowy. Poprawia się również siła dynamiczna ale aby wzrost siły dynamicznej był znaczący należy zwiększyć ciężar co związane jest z redukcją liczby powtórzeń.
Odważniki kulowe mają zastosowanie zarówno w treningu siły dynamicznej, jak i w treningu typowo kulturystycznym na rozwój masy mięśniowej. Trening odważnikami wyrabia siło-wytrzymałość, siło-koordynację,...
Odważniki kulowe mają zastosowanie zarówno w treningu siły dynamicznej, jak i w treningu typowo kulturystycznym na rozwój masy mięśniowej. Trening odważnikami wyrabia siło-wytrzymałość, siło-koordynację, silnie zaangażowane są mięśnie stabilizujące czego nie gwarantują często inne przyrządy treningowe [3].
Historia odważników kulowych związana jest z carską Rosją [1]. Według jednej z wersji handlarze na targach z nudów zaczęli używać odważników stosowanych w handlu do wykonywania rozmaitych ćwiczeń. Inna...
Historia odważników kulowych związana jest z carską Rosją [1]. Według jednej z wersji handlarze na targach z nudów zaczęli używać odważników stosowanych w handlu do wykonywania rozmaitych ćwiczeń. Inna wersja związana jest z carskim wojskiem – żołnierze, także marynarze dawno temu ćwiczyli mięśnie podnosząc do góry kule armatnie. Aby sobie ułatwić wykonywanie ćwiczenia mocowali do kuli dodatkową rączkę. Która wersja jest prawdziwa i czy nie ma innej – nie wiadomo.
Zmieniając diametralnie położenie ciała (obrót o 180 stopni tułowia lub na pozycję pionową ciała - głowa u góry lub na dole) możemy wykonywać wartościowe ćwiczenia rozwijające mięśnie, które również nazywane...
Zmieniając diametralnie położenie ciała (obrót o 180 stopni tułowia lub na pozycję pionową ciała - głowa u góry lub na dole) możemy wykonywać wartościowe ćwiczenia rozwijające mięśnie, które również nazywane są pompkami.
Wykonywanie klasycznych pompek warto również urozmaicać pompkami z wykorzystaniem przyrządów wprowadzających dodatkową niestabilność. Dzięki temu osiągnąć można większą aktywizację pracujących pomocniczych...
Wykonywanie klasycznych pompek warto również urozmaicać pompkami z wykorzystaniem przyrządów wprowadzających dodatkową niestabilność. Dzięki temu osiągnąć można większą aktywizację pracujących pomocniczych grup mięśniowych. Istotny jest również fakt, że mięśnie w trakcie wykonywania pompek są w stanie napięcia dłużej niż w przypadku klasycznych.
Wykonywanie klasycznych pompek warto urozmaicać pompkami z wykorzystaniem przyrządów. Dzięki temu osiągnąć można większą aktywizację pracujących grup mięśniowych ale również efekt nieco innego na nie oddziaływania.
Wykonywanie klasycznych pompek warto urozmaicać pompkami z wykorzystaniem przyrządów. Dzięki temu osiągnąć można większą aktywizację pracujących grup mięśniowych ale również efekt nieco innego na nie oddziaływania.
Wykonując pompki ruch tułowia w wersji klasycznej to zmiana położenia ciała w osi pionowej (góra-dół). W praktyce można spotkać się z innymi ruchami tułowia.
Wykonując pompki ruch tułowia w wersji klasycznej to zmiana położenia ciała w osi pionowej (góra-dół). W praktyce można spotkać się z innymi ruchami tułowia.
Położenie rąk, przedramion oraz nóg może być modyfikowane w stosunku do klasycznej wersji pompek opisanych w części 1 artykułu, zmieniając w ten sposób intensywność ćwiczenia oraz zaangażowanie poszczególnych...
Położenie rąk, przedramion oraz nóg może być modyfikowane w stosunku do klasycznej wersji pompek opisanych w części 1 artykułu, zmieniając w ten sposób intensywność ćwiczenia oraz zaangażowanie poszczególnych grup mięśniowych.
Pompki to oprócz podciągania na drążku podstawowe ćwiczenie z wykorzystaniem własnej masy ciała dla każdej osoby dbającej o kondycję i zdrowie. Pompki są standardowym elementem testów sprawnościowych oraz...
Pompki to oprócz podciągania na drążku podstawowe ćwiczenie z wykorzystaniem własnej masy ciała dla każdej osoby dbającej o kondycję i zdrowie. Pompki są standardowym elementem testów sprawnościowych oraz popularnym ćwiczeniem na lekcjach WF. Większość osób ma do tego ćwiczenia zapewne duży sentyment, ale zapewne niektórzy wspominają je z niechęcią z powodu słabych wyników na testach lub zaliczeniach. Celem prezentowanej serii artykułów jest przybliżenie tej tematyki i równocześnie zachęcenie do...
Wydawać by się mogło, że metoda dzięki której możemy czynić ciągłe postępy w liczbie wykonywanych podciągnięć jest jedna i powszechnie przez wszystkich stosowana. Niestety to nieprawda, metodyk jest wiele...
Wydawać by się mogło, że metoda dzięki której możemy czynić ciągłe postępy w liczbie wykonywanych podciągnięć jest jedna i powszechnie przez wszystkich stosowana. Niestety to nieprawda, metodyk jest wiele a co ciekawsze mają one często założenia zupełnie sobie przeciwstawne, tak więc jest wiele dróg do celu. Która z nich jest najlepsza dla Ciebie?
Trening wytrzymałości to zupełnie inne metody treningowe niż stosowane w rozwoju masy mięśniowej lub siły. W wyniku tego typu treningu zwiększamy głównie wytrzymałość mięśni (w tym przypadku maksymalną...
Trening wytrzymałości to zupełnie inne metody treningowe niż stosowane w rozwoju masy mięśniowej lub siły. W wyniku tego typu treningu zwiększamy głównie wytrzymałość mięśni (w tym przypadku maksymalną liczbę powtórzeń w podciąganiu na drążku), masa ciała pozostaje w praktyce bez zmian ale może ulec również zmniejszeniu. Możliwości rozwoju wytrzymałości są cechą osobniczą i zależą od dominującego typu włókien mięśniowych.
Choć zapewne większość czytelników spędzała niedawno święta w rodzinnej atmosferze przy suto zastawionym stole, a potem winszowała sobie sukcesów w Nowym Roku to całkiem spora grupa 199 marynarzy stanowiących...
Choć zapewne większość czytelników spędzała niedawno święta w rodzinnej atmosferze przy suto zastawionym stole, a potem winszowała sobie sukcesów w Nowym Roku to całkiem spora grupa 199 marynarzy stanowiących załogi 13 statków i jednego jachtu spędziła ten okres w niewoli u Somalijskich piratów. Od 2008 roku, kiedy to drastycznie wzrosło piractwo w rejonie Rogu Afryki, a do ataków i uprowadzeń statków zaczęło dochodzić w odległości powyżej 1200 mil morskich od wybrzeża Somalii świat zobaczył, iż...
Trening podciągania na drążku, którego celem nadrzędnym jest rozwój masy mięśniowej ma charakterystyczne elementy typowe dla treningu kulturystycznego na siłowni.
Trening podciągania na drążku, którego celem nadrzędnym jest rozwój masy mięśniowej ma charakterystyczne elementy typowe dla treningu kulturystycznego na siłowni.
W przypadku treningu ukierunkowanego na rozwój siły, rozgrzewka powinna być szczególnie starannie wykonana z uwagi na duże obciążenia stosowane w tego rodzaju treningu. Zakończeniem rozgrzewki powinny...
W przypadku treningu ukierunkowanego na rozwój siły, rozgrzewka powinna być szczególnie starannie wykonana z uwagi na duże obciążenia stosowane w tego rodzaju treningu. Zakończeniem rozgrzewki powinny być 2-4 serie podciągania po około 5-8 powtórzeń bez dodatkowego obciążenia (liczba powtórzeń w serii powinna wynosić nie więcej niż 30% maksymalnej możliwej do wykonania).
Bardzo istotne jest odróżnienie sfery niechęci do treningu, brak motywacji do wykonania zakładanej liczby pracy treningowej (zakładana liczba serii i powtórzeń podciągania) od groźnego przetrenowania.
Bardzo istotne jest odróżnienie sfery niechęci do treningu, brak motywacji do wykonania zakładanej liczby pracy treningowej (zakładana liczba serii i powtórzeń podciągania) od groźnego przetrenowania.
Szczególnej uwagi w trakcie treningu wymaga zrozumienie reakcji naszego psychiki oraz metody wpływania na nią. Nie każdy o tym wie, ale gdy odczuwamy silne zmęczenie i mięśnie odmawiają posłuszeństwa to...
Szczególnej uwagi w trakcie treningu wymaga zrozumienie reakcji naszego psychiki oraz metody wpływania na nią. Nie każdy o tym wie, ale gdy odczuwamy silne zmęczenie i mięśnie odmawiają posłuszeństwa to jest to tylko złudzenie. Hamuje nas mózg i jego ośrodkowy (centralny) układ nerwowy. To on przekazuje informacje do mięśni o konieczności zakończenia pracy. Nasze mięśnie mogą jednak nadal pracować.
Podciąganie na drążku to ćwiczenie niemal idealne dla każdej osoby dbającej o kondycję i zdrowie. Czy istnieje osoba, która nigdy nie wykonywała tego ćwiczenia? Raczej nie, a zapewne wielu pamięta je doskonale...
Podciąganie na drążku to ćwiczenie niemal idealne dla każdej osoby dbającej o kondycję i zdrowie. Czy istnieje osoba, która nigdy nie wykonywała tego ćwiczenia? Raczej nie, a zapewne wielu pamięta je doskonale z testów sprawnościowych lub ćwiczeń na lekcjach WF. Niektórzy zapewne mają do tego ćwiczenia duży sentyment, ale wielu wspomina je z pewną niechęcią z racji słabych wyników na sprawdzianach.
Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....
Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.
Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...
Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.
W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...
W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.