Ratownicy w kaskach balistycznych; Zdj. Lifeguard Gdynia, Fokus Art
16 października 2020 r. odbyła się po raz trzeci, realizowana w cyklu co dwa lata, konferencja praktyków ratownictwa wodnego. Po raz drugi miejscem spotkania były obiekty Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie w nowoczesnym gmachu Biblioteki Głównej i znajdującym się tam audytorium odbywała się część paneli problemowych, a w holu głównym oraz na parkingu pokaz sprzętu.
Tekst: Radosław Tyślewicz Zdjęcia: Lifeguard Gdynia oraz Fokus Art.
Co zrobić, gdy pies będzie ranny, zanim udamy się do lecznicy weterynaryjnej? Co przewodnik psa może zrobić, kiedy jest głęboko w lesie, w górach, z daleka od miasta i lecznicy weterynaryjnej lub w przypadku...
Co zrobić, gdy pies będzie ranny, zanim udamy się do lecznicy weterynaryjnej? Co przewodnik psa może zrobić, kiedy jest głęboko w lesie, w górach, z daleka od miasta i lecznicy weterynaryjnej lub w przypadku kontaktu – wymiany ognia na polu walki? Jak może uratować swojego czworonożnego partnera służbowego?
Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).
Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).
W publikacji przeczytasz ciekawe informacje o tym jak przygotowywane są psy do służby w ratownictwie wodnym.
W publikacji przeczytasz ciekawe informacje o tym jak przygotowywane są psy do służby w ratownictwie wodnym.
Nie zabrakło również miejsca na praktyczne sprawdzenie się w udzielaniu resuscytacji, a to z racji Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca. Ze względu na wprowadzane ograniczenia w związku z pandemią COVID-19 całość była również transmitowana online, natomiast praktyczny dzień ćwiczeń na akwenie Zatoki Puckiej w Morskiej Bazie Szkoleniowej Mechelinki został zorganizowany jako pokaz dostępny w sieci.
Głównym organizatorem wydarzenia jest od samego początku Lifeguard Gdynia prowadzone przez pomysłodawcę konferencji i znanego działacza w obszarze RW Jakuba Friedenbergera. Współorganizatorami zaś są od dwóch edycji Akademia Marynarki Wojennej i Morska Baza Szkoleniowa Mechelinki.
Prezentacja zestawu mobilnego sprzętu ratowniczego używanego w akcjach ratunkowych.
W trakcie trwania On Duty odbyło się 19 prezentacji w ramach czterech paneli tematycznych. Kolejne trzy prezentacje prelegentów z MON, ze względu na panującą pandemię, były dostępne tylko w wersji online. Za to aż 14 firm zaprezentowało swoje rozwiązania z obszaru ratownictwa, poczynając od specjalnych kombinezonów poprzez kaski, a na skuterach wodnych i robotach podwodnych kończąc. Warto wymienić tu takie firmy i marki jak: MEDline, CPRmeter, Taurus z ofertą pojazdów Can-am i Sea Doo, Santi, SeaWolf, Sorba z pojazdami podwodnymi Gladius i Fifish, Hydronous, Ruth Lee, Uni-Sport – dystrybutora sprzętu SINGING ROCK, Gecko Head Gear Polska, NIKWAX, Terma.camp, AED Max.pl.
Nad całym wydarzeniem patronat medialny objęła redakcja „SPECIAL OPS” – w końcu to „magazyn ludzi akcji”!
Z punktu widzenia zakresu poruszanej problematyki podczas paneli zarysowało się kilka osi problemowych. Najważniejsza to problem dążenia do realizacji głównego celu ratownictwa wodnego zawierającego się w jednym haśle – „zero utonięć”.
Kwestie obowiązującego prawa w Polsce, nowych rozwiązań wdrażanych za granicą czy sposobu zapewnienia bezpieczeństwa na akwenach wodnych w dobie obostrzeń dotyczących pandemii, wszystko to wiązało się z tym nadrzędnym dążeniem podnoszonym przez działacza szczecińskiego Tomasza Zalewskiego.
Bardzo ciekawa była również analiza pokazująca profil osoby tonącej w woj. zachodniopomorskim, zaprezentowana przez Apoloniusza Kurylczyka z zachodniopomorskiego WOPR.
Publikacja wyjaśnia znaczenie ratownictwa taktycznego na polu walki. Autor ukazuje jego specyfikę na tle procedur ratownictwa medycznego rozumianego w tradycyjnym pojęciu, jako ratownictwa medycznego stosowanego...
Publikacja wyjaśnia znaczenie ratownictwa taktycznego na polu walki. Autor ukazuje jego specyfikę na tle procedur ratownictwa medycznego rozumianego w tradycyjnym pojęciu, jako ratownictwa medycznego stosowanego w warunkach udzielania pierwszej pomocy w działaniach cywilnych, gdzie nie ma bezpośredniego zagrożenia militarnego.
Publikacja przedstawia profil szkoleń ratownictwa taktycznego prowadzony przez specjalistów firmy Canadian Tactical and Operational Medical Solutions, a także szkoleń ratownictwa medycznego doskonalącego...
Publikacja przedstawia profil szkoleń ratownictwa taktycznego prowadzony przez specjalistów firmy Canadian Tactical and Operational Medical Solutions, a także szkoleń ratownictwa medycznego doskonalącego kadry służb mundurowych (np. policji, jednostek paramilitarnych itp.)
Tekst zawiera niezwykle interesujące wiadomości dotyczące nowoczesnych opasek uciskowych, zwanych stazami. Poznajemy staze C-A-T (Combat Application Tourniquet), SOFT-T oraz R.A.T.S.
Tekst zawiera niezwykle interesujące wiadomości dotyczące nowoczesnych opasek uciskowych, zwanych stazami. Poznajemy staze C-A-T (Combat Application Tourniquet), SOFT-T oraz R.A.T.S.
Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię...
Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię z operatorami najlepszych jednostek specjalnych amerykańskich sił zbrojnych. W odróżnieniu od nich zasadniczym celem US Air Force Pararescue jest jednak ratowanie życia towarzyszy broni oraz poszukiwanie i odzyskiwanie utraconego personelu (ang. Personnel Recovery), któremu grozi niebezpieczeństwo...
Poruszona w niniejszym opracowaniu treść z wiadomych względów nie wyczerpuje tematu, wyłącznie ukazuje problematykę i określa podstawowe rozwiązania…
„…Roman! Jestem Ratownikiem Medycznym - mam na imię...
Poruszona w niniejszym opracowaniu treść z wiadomych względów nie wyczerpuje tematu, wyłącznie ukazuje problematykę i określa podstawowe rozwiązania…
„…Roman! Jestem Ratownikiem Medycznym - mam na imię Rafał. Proszę, uspokój się. Postaraj się mówić wolniej. Radio szumi i słabo cię słyszę. Pomogę ci - pozwól mi tylko zadać parę pytań i wytłumaczyć, co masz dalej robić!”
Firma Tactical Medical Solutions to jeden z liderów na rynku sprzętu przeznaczonego dla Ratownictwa Taktycznego. Założyciel firmy Ross Johnson to m.in. twórca OLAESA, najnowocześniejszego i wszechstronnego...
Firma Tactical Medical Solutions to jeden z liderów na rynku sprzętu przeznaczonego dla Ratownictwa Taktycznego. Założyciel firmy Ross Johnson to m.in. twórca OLAESA, najnowocześniejszego i wszechstronnego opatrunku indywidualnego przeznaczonego dla służb ratowniczych, w szczególności dla służb mundurowych. Opatrunek daje bardzo duże możliwości w zakresie opatrywania ran postrzałowych zgodnie z wytycznymi TC3. Wśród produktów TacMed odnajdziemy także opaskę uciskową (stazę) SOF®TT-W, jedną z dwóch...
Cztery lata temu Decyzją Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w 15 miastach wojewódzkich powołano do życia pododdziały specjalne wydzielone w ramach działów ochrony zakładów karnych i aresztów śledczych,...
Cztery lata temu Decyzją Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w 15 miastach wojewódzkich powołano do życia pododdziały specjalne wydzielone w ramach działów ochrony zakładów karnych i aresztów śledczych, dając początek istnienia Grup Interwencyjnych Służby Więziennej – GISW, w strukturach wszystkich Okręgowych Inspektoratów Więziennictwa w kraju.
„Gładki dostał, Gładki dostał!” – „Paluch”, który w sekcji pełnił dodatkowo funkcję paramedyka, bardzo nisko i płynnie przemierzał rów dzielący pozycję obrońców od niedoszłych pomysłodawców szczęśliwie...
„Gładki dostał, Gładki dostał!” – „Paluch”, który w sekcji pełnił dodatkowo funkcję paramedyka, bardzo nisko i płynnie przemierzał rów dzielący pozycję obrońców od niedoszłych pomysłodawców szczęśliwie „niedoplanowanej” zasadzki destrukcyjnej. Biegł szybko w kierunku krzyczącego „Globusa”, skanując przedpole.
Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej zorganizował szkolenie z zakresu czerwonej taktyki oraz przeciwdziałania aktom terroru na pokładach promów. Uczestniczyli w nim przedstawiciele...
Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej zorganizował szkolenie z zakresu czerwonej taktyki oraz przeciwdziałania aktom terroru na pokładach promów. Uczestniczyli w nim przedstawiciele służb mundurowych oraz medycznych.
Linia produktów medycznych firmy Tasmanian Tiger, z których na naszych łamach prezentowaliśmy już między innymi plecaki First Responder Move On oraz Medic Assault Pack, powiększyła się w tym roku o nowy...
Linia produktów medycznych firmy Tasmanian Tiger, z których na naszych łamach prezentowaliśmy już między innymi plecaki First Responder Move On oraz Medic Assault Pack, powiększyła się w tym roku o nowy element, będący rozwiązaniem pośrednim pomiędzy apteczkami indywidualnymi a plecakami medycznymi.
Konfiguracja sprzętu i ekwipunku taktycznego wymaga wielu przemyśleń. W grę wchodzi bowiem wiedza z zakresu zarówno ich budowy, umiejętnego wykorzystania, jak i poruszania się z nimi w umiejętny sposób....
Konfiguracja sprzętu i ekwipunku taktycznego wymaga wielu przemyśleń. W grę wchodzi bowiem wiedza z zakresu zarówno ich budowy, umiejętnego wykorzystania, jak i poruszania się z nimi w umiejętny sposób. Zasady te dotyczą również sprzętu medycznego będącego w indywidualnym wyposażeniu operatora, niezależnie od tego, czy w grę wchodzi działanie w trudnych warunkach terenowych, czy w terenie zurbanizowanym.
*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach...
*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach pracy ratownika taktycznego i życiu na misji z Tomaszem Sanakiem rozmawia Jakub Brymerski.
Lotniczy epizod ćwiczenia Renegade/Sarex-22 zakładał, że terroryści uprowadzili cywilny statek powietrzny, który stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.
Lotniczy epizod ćwiczenia Renegade/Sarex-22 zakładał, że terroryści uprowadzili cywilny statek powietrzny, który stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.
Kanadyjskie Siły Zbrojne od 20 lat trenują wraz z sojusznikami NATO działanie w warunkach zimowych. W tym roku w rejonie Bathurst żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej kontynuowali współpracę i wymieniali...
Kanadyjskie Siły Zbrojne od 20 lat trenują wraz z sojusznikami NATO działanie w warunkach zimowych. W tym roku w rejonie Bathurst żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej kontynuowali współpracę i wymieniali się umiejętnościami z kanadyjskimi żołnierzami w trakcie ćwiczeń "Ex Northern Sojourn".
Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej biorą udział w trwających w Norwegii ćwiczeniach pk. Cold Response 22. Ćwiczenia te odbywają się co dwa lata w Norwegii w warunkach zimowych i uczestniczy w nich około...
Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej biorą udział w trwających w Norwegii ćwiczeniach pk. Cold Response 22. Ćwiczenia te odbywają się co dwa lata w Norwegii w warunkach zimowych i uczestniczy w nich około 30 000 żołnierzy z 27 państw NATO i krajów partnerskich (takich jak Szwecja i Finlandia).
Wojskowa jednostka specjalna sformowana w roku 1961 jako 26 Batalion Rozpoznawczy podlegający 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej (na bazie jej kompanii rozpoznawczej), przeznaczony jednak do wykonywania...
Wojskowa jednostka specjalna sformowana w roku 1961 jako 26 Batalion Rozpoznawczy podlegający 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej (na bazie jej kompanii rozpoznawczej), przeznaczony jednak do wykonywania zadań specjalnych (rozpoznawczych i dywersyjnych) na głębokich tyłach przeciwnika.
Nigdy nie zostawiamy swoich. Każdy, kto kiedykolwiek brał udział w wydarzeniu Formoza Challenge, doskonale o tym wie – za nami kolejna edycja imprezy, która wystawiając na próbę jednocześnie łączy ludzi.
Zdjęcia:...
Nigdy nie zostawiamy swoich. Każdy, kto kiedykolwiek brał udział w wydarzeniu Formoza Challenge, doskonale o tym wie – za nami kolejna edycja imprezy, która wystawiając na próbę jednocześnie łączy ludzi.
Zdjęcia: Ewelina Grzesik
Ponad 25 kilometrów trasy pełnej błota, piachu, mnóstwo przeszkód i zadań, to tegoroczne wyzwanie, które musieli pokonać uczestnicy IX edycji GROM Challenge – Siła i Honor. Poza trasą wymagającą sprawności...
Ponad 25 kilometrów trasy pełnej błota, piachu, mnóstwo przeszkód i zadań, to tegoroczne wyzwanie, które musieli pokonać uczestnicy IX edycji GROM Challenge – Siła i Honor. Poza trasą wymagającą sprawności fizycznej, dla ponad 200 uczestników tego elitarnego wydarzenia byli komandosi GROM-u przygotowali także zadania z wysiłkiem intelektualnym.
W dniach 5–11 września 2021 roku w Krakowie zrealizowano pierwszy z trzech paneli szkoleniowych projektu „Skuteczni razem – SPKP z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym”. Jego celem są szkolenia z...
W dniach 5–11 września 2021 roku w Krakowie zrealizowano pierwszy z trzech paneli szkoleniowych projektu „Skuteczni razem – SPKP z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym”. Jego celem są szkolenia z zakresu prowadzenia operacji kontrterrorystycznych w sytuacji ataku terrorystycznego na obiekty infrastruktury krytycznej i przestrzeni publicznej z użyciem materiałów CBRN-E.
Na niemieckich poligonach Grafenwöhr i Hohenfels, od 1 lutego do 5 marca 2021 r. trwały wielonarodowe ćwiczenia pk. Combined Resolve XV, przeprowadzone pod dowództwem Stanów Zjednoczonych.
Zdjęcia: NATO,...
Na niemieckich poligonach Grafenwöhr i Hohenfels, od 1 lutego do 5 marca 2021 r. trwały wielonarodowe ćwiczenia pk. Combined Resolve XV, przeprowadzone pod dowództwem Stanów Zjednoczonych.
Zdjęcia: NATO, U.S. SOCEUR