Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Taktyczne kołczany

Fot. Jerzy Bielecki

Fot. Jerzy Bielecki

Rzeczy niezbędne nie istnieją. Można wybrać się, na przykład, z Moskwy do Władywostoku bez plecaka, zapałek, pieniędzy, dokumentów… Jest jednak jedna rzecz, bez której obejść się niepodobna. Waży ona około 1500 gramów, mieści się w ludzkiej czaszce i nazywa się – mózg.
„Praktyka wolnego podróżowania” , Anton Krotow

Zobacz także

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Kuba Dorosz 10 fundamentów przetrwania w mieście

10 fundamentów przetrwania w mieście 10 fundamentów przetrwania w mieście

Priorytety sztuki przetrwania są uniwersalne i niezmienne niezależnie od środowiska, w którym następuje tzw. Sytuacja survivalowa, wymuszająca walkę o przetrwanie. Zapewnienie organizmowi zdatnego do...

Priorytety sztuki przetrwania są uniwersalne i niezmienne niezależnie od środowiska, w którym następuje tzw. Sytuacja survivalowa, wymuszająca walkę o przetrwanie. Zapewnienie organizmowi zdatnego do oddychania powietrza, komfortu termicznego, odpowiedniego nawodnienia oraz dostępu do kalorii nawiązuje do popularnej „zasady trójek”. Survival w mieście to jednak szczególnie złożone zagadnienie.

Od jakiegoś czasu zauważam, że mimo usilnych prób redukcji sprzętu, a w szczególności wszelkiej maści gadżetów co to niby mają ułatwiać życie, wcale mi się to nie udaje. Wprost przeciwnie, co chwila pojawia się coś nowego.

Problem jest jednak wtedy, gdy trzeba to wszystko jakoś zapakować. Nóż można schować w kieszeni, multitoola czy latarkę można zamocować w pouch na pasie. Ale co z resztą? Gdzie schować te wszystkie krzesiwa, kompasy, linki, sznurki, trytytki, ostrzałki, apteczki, sporki, telefony, GPS-y, klipsy, klucze, prezerwatywy, szczoteczki do zębów i inne „niezbędne” narzędzia?

Wszystko to ma nas przecież uchronić przed przeziębieniem, katarem, ocalić życie, uratować świat przed inwazją obcych, a co najważniejsze, otworzyć piwo na ławce. Luzem tego człowiek do plecaka nie wrzuci, bo albo się zepsuje, albo uszkodzi resztę sprzętu, albo się zgubi.

Owszem, można to wszystko wrzucić do jakiegoś mniejszego woreczka i tak to zapakować do plecaka. Szybko jednak tego nie dobędziemy, a jak włożymy rękę do takiego woreczka, to jeszcze tylko się na coś nadziejemy kalecząc przy tym palce. Problem dodatkowo pogłębia fakt, iż preferuję plecaki jednokomorowe, a najlepiej takie bez klapy. Żadnych palsow/molle i innych dodatków. Minimalizm maksymalny, dzięki temu nic się nie zgubi, nic nie odstaje, a i plecak mniej waży.

Co w tej sytuacji?

Ktoś kiedyś wpadł jednak na genialny pomysł, żeby te wszystkie drobiazgi upakować w zewnętrzną kieszeń, zamocować to na pasie, a że zazwyczaj kieszeń ta umiejscawiana była na wysokości nerek, to została potocznie nazwana „nerką”.

Przez wiele lat nerki kojarzone były raczej stereotypowo z handlarzami na lokalnych targowiskach, parkingowymi pobierającymi opłaty za parkowanie, a ostatnio bardziej z pewną subkulturą osiedlową, i zwane przez to są „kołczanami prawilności”. Szczęśliwie jednak „nerki” doczekały się bardziej taktycznych wersji i to nie tylko dzięki wizualnemu dostosowaniu, przede wszystkim została poprawiona ich funkcjonalność i jakość.

Oczywiście, kiedy mamy na sobie duży plecak z pasem biodrowym nerkę nosić będzie się mało komfortowo. Taktyczne nerki mają jednak tę zaletę, że można je troczyć na milion sposobów. Klasycznie na pasie, jako chest rig – dobre rozwiązanie dla biegaczy i właśnie w sytuacji, gdy mamy plecak z pasem biodrowym albo jak mikroplecak ucieczkowy lub torba na ramię. Jeśli ktoś lubi, to może taką nerkę troczyć też do kamizelki taktycznej lub plecaka. Natomiast nosząc nerkę klasycznie, na pasie, doskonale uzupełni ona plecak o pojemności 30–35 litrów. Duże graty wrzucamy do plecaka, a drobiazgi w nerkę i możemy swobodnie napierać.

W tym artykule chciałbym przedstawić nerki rodzimych producentów, to jest firmy Stronghold Group, BaribalSurvivaltech.

Wszystkie nerki przeznaczone są dla użytkowników z różnego rodzaju służb, jednak cywile również znajdą coś dla siebie.

Z uwagi na fakt, że prezentowane nerki są konstrukcyjnie dość zbliżone do siebie, to nie będę zanudzał szczegółowymi opisami „o dwubiegowych zamkach spiralnych z fragmentami elastycznej gumy”. Postaram się bardziej wskazać różnice i specyficzne funkcjonalności. Choć oczywiście podstawowych danych technicznych nie zabraknie.

Dlaczego właściwe nerki tych trzech firm?

Otóż wydały mi się najbardziej ciekawe pod względem koncepcji projektów i jakości użytych materiałów.

Czytaj też: Moskito TI – małe urządzenia z wieloma funkcjami >>>

Stronghold Group

Nerka firmy Stronghold Group jest chyba najmłodszą nerką dostępną na naszym rynku.

Swoją drogą, to firma Stronghold Group jest ciekawą firmą. Nikt o nich nie słyszał, nikt nic nie wiedział, aż tu nagle pewnego dnia pojawili się, wprowadzając na rynek oporządzenie z Cordury ciętej laserem. Tym samym od razu pokazali, że mają własną koncepcję na projektowanie sprzętu, a kompletu dopełniło zastosowanie bardzo modnego ostatnio kamuflażu Pencott Greenzone. Mocne wejście, trzeba przyznać.

Nerka Stronghold dzieli się na 3 kieszenie – komora główna, w której znajduje się mała kieszeń (od strony frontu) oraz elastyczna taśma (od strony tylnej) umożliwiająca ustabilizowanie dwóch długopisów i dwóch magazynków.

Na froncie jest mała kieszeń pozwalająca na przenoszenie niewielkich, płaskich przedmiotów. Na tej kieszeni naszyty jest także rzep o wymiarach 9x5 cm, umożliwiający mocowanie wszelkiego rodzaju naszywek.

Od strony ciała znajduje się trzecia kieszeń, podobnie jak frontowa kieszeń pozwala na przenoszenie wyłącznie płaskich przedmiotów, jak dokumenty, karty ID itp.

Panele boczne nerki mają zastosowanie dwojakiego rodzaju – stabilizują ułożenie nerki, a poprzez wykorzystanie laserowych nacięć można do nerki dołączyć niewielki pouch lub nóż. Dzięki temu rozbudujemy nerkę i zwiększymy ilość zabranych przedmiotów.

Nerka Stronghold jest bardzo prosta i minimalistyczna. Dobrze sprawdza się jako nerka na przenoszenie ekwipunku EDC lub podstawowa apteczka. Po rozbudowaniu może nawet stać się pasem ze sprzętem pierwszej linii. Z uwagi na zastosowany kamuflaż nie będzie ona jednak nadawać się do skrytego przenoszenia.

Zagadkowe pozostaje jednak dla mnie, dlaczego skrzydełka wszyte są w siatkę dystansową, a nie w bok nerki. Siatka dystansowa jest dość mocna, ale ma też swój okres żywotności i nie jestem pewien, czy wytrzymałaby silne szarpnięcie.

Specyfikacja techniczna:
 • 500 D nylon cordura DWR Mil-DTL-32439 type 3, class 3
 • 1,5” taśma nylon MIL-W-17337
 • Klamra ITW SR 1,5” Olive 6014
 • Suwaki i ekspresy Kroko
 • Nici Serafil i Onyx firmy Amann
 • Siatka dystansowa 3 mm 
 • Waga 170 g
 • Rozmiar 18 x 13 x 7 cm

Problematyczna okazała się guma do stabilizacji wkładu, która zwyczajnie się wypruła przy lekkim pociągnięciu. Te dwie wady nie przesądzają o jakości nerki jako takiej. Myślę, że można je potraktować jako choroby wieku dziecięcego, które znikną wraz z kolejnymi modelami nerki.

W przypadku mojego egzemplarza nerki długość pasa została dostosowana do mojego obwodu w pasie. Dzięki temu nie zwisa luźny kawałek taśmy, ale długość nie pozwala też na zbyt dużą regulację i tym samym nie mogę za bardzo przytyć, ani założyć jej na grubsze ubranie.

Całość jest uszyta z należytą dokładnością i starannością. Nie ma żadnych krzywych szwów, wystrzępień, fragmentów zwisających nitek.

Czytaj też: Tasmanian Tiger Modular Rifle Bag >>>

Baribal Poland

Firma Baribal Poland również istnieje od niedawna na polskim rynku i dość szybko się rozwija. Zaczęła od prostych organizerów w stylu Maxpedition, a następnie wprowadziła do sprzedaży nerki, kieszenie cargo, ładownice, pasy i szelki.

Baribal oferuje nerki w dwóch rozmiarach – mini EDC i dużą „taktyczną”. W obu nerkach Baribal stosuje takie same materiały, to jest: Cordura 1100 D, zamki firmy Alpha Technology, klamry YKK oraz rzepy Velcro.

Mini EDC

Mininerka EDC jest bardzo kompaktowa i nieskomplikowana. Wewnątrz komory głównej są dwie kieszenie – od frontu kieszeń z Cordury z naszytymi dwiema, jedna na drugiej, taśmami gumowymi; kieszeń ta dodatkowo jest obszyta taśmą gumową, dzięki czemu krawędź jest ściągnięta i zapobiega wypadaniu zawartości.

Kieszeń od strony ciała wykonana jest z siatki i zapinana jest na zamek. Jej rozmiar pozwala na zmieszczenie dokumentów lub małego notatnika. Ponadto, na siatce naszyta jest taśma gumowa do organizacji przenoszonych rzeczy. W dnie nerki jest metalowy otwór drenażowy do odprowadzania wody.

Z przodu nerki jest druga kieszeń, otwierana zamkiem poprowadzonym pod lekkim skosem, dzięki czemu ruch otwarcia jest bardziej naturalny i nie wymaga siłowania się. Kieszeń ma głębokość 1 cm, a w środku również znajdziemy wszytą gumową taśmę. Na froncie kieszeni jest taśma-rzep naszyta w systemie M.O.L.L.E. Umożliwia ona zaczepienie karabinka lub niewielkiego poucha. Pod taśmą jest naszyta druga taśma-rzep, do której można doczepić morale patches. Poniżej taśm jest wszyty poziomo kawałek gumowej taśmy, w której można przenosić długopis lub lightstick.

Z tyłu Mini EDC prawie całą powierzchnię zajmują trzy taśmy służące do montażu jej w systemie M.O.L.L.E.

Pasek można swobodnie regulować, a nadmiar taśmy można schować pod gumowym ściągaczem. Pasek można też łatwo i szybko zdemontować i tym samym można ją przystosować do mocowania na kamizelce, plecaku, pasie itp. Dodatkowo, w komplecie znajdują się dwie taśmy montażowe, dzięki którym można zamontować nerkę na taśmach 25, 50, 75 mm. 
Nie mam żadnych zastrzeżeń do wykonania nerki. Może jedynie firmową naszywkę Baribal oraz Cordura wszyłbym wewnątrz nerki, aby nie rzucały się w oczy.

Specyfikacja techniczna
 • Szerokość – 16 cm
 • Wysokość – 11 cm
 • Głębokość – 6 cm
 • Waga – 215 g (236 g z trokami montażowymi)
 • Szerokość paska – 2,5 cm

Nerka taktyczna

Taktyczna nerka Baribal to nerka dużego kalibru. Komora główna nerki ma pojemność aż 2,4 l! W jej wnętrzu znajdują się dwie kieszenie z Cordury, które są tak wszyte, że pomiędzy nimi jest około 2 cm wolnej przestrzeni.

Podobnie jak w przypadku Mini EDC nerki, górne krawędzie kieszeni obszyte są gumą. Na kieszeni od wewnętrznej strony wszyte są trzy rzędy taśmy gumowej. Ułożone są tak, że tworzą komórki o szerokości 4, 6 i 8 cm. Natomiast na kieszeni od zewnętrznej strony naszyte są dwie mniejsze kieszonki z siatki, które pomieszczą np. GPS, puszkę survivalową albo smartfona.

Na froncie nerki znajduje się podobna kieszeń jak w wersji Mini EDC. Różni się tylko tym, że naszyte są na niej trzy rzędy taśm z rzepem i dwa pionowo wszyte kawałki gumowej taśmy do mocowania długopisu. Natomiast od wewnętrznej strony ciała wszyta jest płaska, ukryta kieszeń na dokumenty. Naszyte są na niej, również na całej powierzchni, taśmy M.O.L.L.E.

Na obwodzie nerki zamocowane są trzy elastyczne linki, którymi można przytroczyć do nerki poncho, lekką kurtkę albo rękawice. W dnie nerki znajdują się dwa metalowe otwory drenażowe.

Specyfikacja techniczna
 • Szerokość – 20 cm
 • Wysokość – 15 cm
 • Głębokość – 8 cm
 • Waga – 403 g (429 g z trokami montażowymi)
 • Szerokość paska – 4 cm

Od wewnętrznej strony pasa naszyte są trzy komórki M.O.L.L.E, do których można przymocować nóż lub dodatkowe pouche. Nerkę można oczywiście mocować za pomocą będących w komplecie dwóch taśm 25, 50, 75 mm.

Pas nerki reguluje się szybko i swobodnie, problematyczny jest tylko ewentualny luźny nadmiar taśmy. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się przycięcie taśm do pożądanej długości i opalenie krawędzi zapalniczką. Należy przy tym pamiętać o pozostawieniu zapasu, jeśli będziemy chcieli zapiąć nerkę na kurtce lub „niespodziewanie” okaże się, że rozmiar spodni mamy już nieco większy. Po zakupieniu dodatkowych taśm nerkę można przenosić jak zwykłą torbę, jako chestrig lub plecak.Jeśli chodzi o jakość wykonania nerki, to uwagi są podobne jak w przypadku Mini EDC.

Czytaj też: Konserwacja i pielęgnacja obuwia >>>

Survivaltech

Firmy Survivaltech nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Założona przez dwóch pasjonatów survivalu, militariów i wszystkiego, co z tym związane – Pawła „Supera” SupernataŁukasza „Elvisa” Kotlarka. Początkowo jej działalność opierała się tylko na szkoleniach, ale kwestią czasu było, kiedy w ofercie pojawi się również sprzęt taktyczny.

To właśnie nerka Survivaltech Mod. 02 około 2011 r. stała się prekursorem taktycznych nerek produkowanych w Polsce. Chwilę później komplet uzupełniła mała nerka NEDC Mod. 18.

NEDC Mod. 18

Pierwsze skojarzenie gdy zobaczyłem NEDC – kosmetyczka! Skojarzenie to okazało się bardzo trafne. Przede wszystkim nie jest dużych rozmiarów – patrz ramka. Ideą, która przyświecała podczas projektowania tej nerki, było stworzenie produktu, który przy zachowaniu maksymalnej utylitarności pozbawiony będzie cech „bojowych”. Chodziło o stworzenie produktu z segmentu low profile, który dzięki temu, że pozbawiony jest rzepów, taśm M.O.L.L.E, nie będzie w żaden sposób kojarzony z szeroko pojętą taktycznością. Ot, zwykła nerka, która pasuje do jeansów, t-shirta i nie zwróci uwagi podczas poruszania się po mieście lub odprawy na lotnisku. Do produkcji nerki zastosowano Cordurę 500 D, dzięki czemu została też zmniejszona masa nerki, a ona sama nie jest sztywna i lepiej dopasowuje się do ciała.

NEDC podzielona jest na dwie części – komorę główną i kieszeń zewnętrzną. W komorze głównej, od zewnętrznej strony jest dodatkowa kieszeń z miękkiego materiału. Ta kieszeń jest chyba najsłabszym elementem tej konstrukcji. Ze względu na miękkość i śliską powierzchnię włożone do niej przedmioty mają tendencję do wysuwania się. Zmiana materiału na nieco bardziej sztywny powinna wyeliminować ten problem. Specyfikacja teczniczna
Szerokość – 24 cm
Wysokość – 15 cm
Głębokość – 4 cm
Waga – 130 g
Szerokość paska – 2,5 cm

Można się też przyczepić do strzępiącej się krawędzi materiału po wewnętrznej stronie nerki. Problem ten można jednak rozwiązać samodzielnie opalając krawędzie zapalniczką. Choć prawdę powiedziawszy, chciałoby się dostać produkt idealnie wykończony. Nad tą kieszenią wszyta jest niewielka pętla do mocowania na przykład kluczy. Od wewnętrznej strony znajdują się dwie mniejsze kieszenie, które pomieszczą telefon lub GPS. Na froncie nerki jest kieszeń na dokumenty lub płaskie klucze, niewielką latarkę/nóż.

Z boków nerki wyprowadzone są niewielkie skrzydełka, które stabilizują jej ułożenie. Na prawym skrzydełku wszyta jest metka Survivaltech. Nie rzuca się ona specjalnie w oczy, ale wszycie jej w środku nerki dopełniłoby dyskrecji. Na tym skrzydełku znajduje się też jedna komórka M.O.L.L.E. umożliwiająca zamocowanie małej apteczki/poucha lub noża. Wszyta jest na tyle dyskretnie, że trzeba dużej uwagi i znajomości tematu, by ją zauważyć.

Pasek nerki pozwala na dużą swobodę regulacji, a zastosowany system, przy swej prostocie, nie generuje problemu luźnej końcówki.

Mod. 02

Flagowy model firmy Survivaltech to prawdziwa nerka – kombajn i wół roboczy wykonany z Cordury 1000 D. Konstrukcja nerki to trzy kieszenie – komora główna, kieszeń zewnętrzna i od wewnętrznej strony ciała.

Kieszeń wewnętrzna może służyć oczywiście do przenoszenia dokumentów lub pieniędzy. Kieszeń zewnętrzna służyć będzie raczej do przenoszenia płaskich przedmiotów. Naszyte są na niej trzy pasy taśm z rzepem, w tym dwa w systemie MOLLE. Przymocować do nich można karabinek, lighstick lub pouch z GPS.

W komorze głównej znajdziemy D-ring od wewnętrznej strony i dwie dodatkowe kieszenie. Obie kieszenie wykonane są również z Cordury, przez co są sztywne i stabilizują ekwipunek.

Specyfikacja teczniczna:
Szerokość – 17 cm
Wysokość – 16 cm
Głębokość – 6 cm
Waga – 340 g
Szerokość paska – 2,5 cm

Na kieszeni od wewnętrznej strony ciała naszyta jest taśma gumowa o szerokości 5 cm, z przeszyciami co 4 cm. Na kieszeni od zewnętrznej strony naszyte są dwie siatkowe kieszonki o rozmiarze 10x8 cm. W dnie nerki jest metalowy otwór drenażowy. Z prawej strony nerki naszyta jest taśma o długości 14 cm i szerokości 2,5 cm, która jest uchwytem transportowym, który umożliwia komfortowy chwyt nawet w rękawicach.

Najciekawszym elementem nerki jest chyba jej tylny panel, w którym wszyta jest wspomniana wcześniej kieszeń. W panel wszyty jest także dodatkowy D-ring, który posłużyć może na przykład do zamocowania prowizorycznych szelek. Obok D-ringa wszyte są dwie pętle, które umożliwiają przenoszenie nerki jako chestrig. Taśmy są do dokupienia oddzielnie i są dopasowywane indywidualnie do każdej nerki.

Na panelu naszyte są również dwa rzędy taśm M.O.L.L.E. i usztywnione taśmy do mocowania nerki na kamizelce lub plecaku. Dla komfortu mocowania w systemie M.O.L.L.E. możliwe jest schowanie paneli bocznych w konstrukcję nerki i ustabilizowanie ich za pomocą rzepa. Daje to pewność, że w trakcie przenoszenia nerki taśmy przypadkiem nie wysuną się i o nic nie zahaczą. Na panelach bocznych naszyto też dwie taśmy w systemie M.O.L.L.E. Dodatkowo, pod górną taśmą, naszyta jest taśma 50 mm, do której można podpiąć nóż z klamrą Tek-lok. Regulacja pasa z taśmy poliamidowej jest podobna jak w nerce NEDC.

To co jeszcze zwraca uwagę, to perfekcja wykonania – wszystkie elementy są równo spasowane, nie ma żadnych krzywizn, złych przeszyć lub strzępiących się krawędzi.

Podsumowanie

Czy da się jednoznacznie wskazać najlepszą nerkę? Odpowiedź jest krótka: nie. Mimo że nerki z jednej strony są do siebie bardzo zbliżone, to z drugiej są zdecydowanie różne. O tych różnicach decydują szczegóły, które mam nadzieję udało mi się przedstawić. Nie rozpisywałem się szczególnie o wrażeniach z użytkowania, ponieważ wszystkie nerki sprawdziły się i żadna nie uległa szczególnym defektom. Nie mogę więc napisać nic, co wzbudziłoby szczególną sensację.

Trudno też „zajechać” w kilka miesięcy (testy trwały ok. pięć miesięcy) produkty wykonane z wysokiej jakości materiałów. To po prostu dobry sprzęt. Mam nadzieję, że zestawienie zdjęć z tekstem pozwoli na podjęcie decyzji i zakup nerki pasującej do indywidualnych potrzeb. Natomiast cieszy mnie też fakt, że w końcu można kupić dobrej jakości sprzęt polskiej produkcji w całkiem akceptowalnej cenie.

Czytaj też: Tasmanian Tiger Modular Rifle Bag >>>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Michał Sitarski Bolle X810 ulepszone osiemsetki

Bolle X810 ulepszone osiemsetki Bolle X810 ulepszone osiemsetki

Chyba każdy, kto interesuje się wyposażeniem osobistym, słyszał o francuskiej firmie Bolle i jej linii Tactical. I chyba każdy, na dźwięk nazwy firmy, od razu myśli o goglach, które stanowią wyposażenie...

Chyba każdy, kto interesuje się wyposażeniem osobistym, słyszał o francuskiej firmie Bolle i jej linii Tactical. I chyba każdy, na dźwięk nazwy firmy, od razu myśli o goglach, które stanowią wyposażenie wielu jednostek kontrterrorystycznych i specjalnych na całym świecie. Ich widok niejako zrósł się z sylwetką policjanta czy komandosa, a renoma, jaką zyskały, wydaje się w pełni zasłużona. Bolle X800, bo o nich mowa, zdobyły całkowicie zasłużone uznanie wśród użytkowników – czy tak samo będzie z ich...

Bartosz Szołucha Dual Beam Aiming Laser

Dual Beam Aiming Laser Dual Beam Aiming Laser

Na współczesnym polu walki, a w szczególności w konfliktach asymetrycznych, nie istnieje rozgraniczenie na dzień i noc. Operacje bojowe przeprowadzane są niezależnie od pory dnia oraz warunków atmosferycznych....

Na współczesnym polu walki, a w szczególności w konfliktach asymetrycznych, nie istnieje rozgraniczenie na dzień i noc. Operacje bojowe przeprowadzane są niezależnie od pory dnia oraz warunków atmosferycznych. Ogromne nasycenie środkami obserwacji nocnej w postaci gogli oraz celowników noktowizyjnych oraz urządzeń termowizyjnych pozwala na działanie w każdych warunkach.

Mateusz Kanigowski First Spear i Tubki

First Spear i Tubki First Spear i Tubki

First Spear to zyskujący sławę amerykański producent rozwiązań w zakresie oporządzenia taktycznego. W krótkim czasie produkty FS zdobyły uznanie wśród operatorów jednostek specjalnych oraz prywatnych użytkowników,...

First Spear to zyskujący sławę amerykański producent rozwiązań w zakresie oporządzenia taktycznego. W krótkim czasie produkty FS zdobyły uznanie wśród operatorów jednostek specjalnych oraz prywatnych użytkowników, głównie dzięki innowacyjnemu podejściu projektantów, które oparte jest na wieloletnim doświadczeniu i ugruntowanej wiedzy.

Jerzy Bielecki Survivaltech Mod. 01

Survivaltech Mod. 01 Survivaltech Mod. 01

O konieczności i przydatności posiadania noża w trakcie outdoroowej aktywności chyba nie trzeba nikogo przekonywać, jednak każdy staje przed dylematem doboru noża, który spełni potrzeby właściciela nawet...

O konieczności i przydatności posiadania noża w trakcie outdoroowej aktywności chyba nie trzeba nikogo przekonywać, jednak każdy staje przed dylematem doboru noża, który spełni potrzeby właściciela nawet w najtrudniejszych warunkach, będzie możliwie uniwersalny, a przy okazji - w przystępnej cenie. Rozwiązanie tego dylematu każdy musi znaleźć osobiście.

Michał Sitarski Moduły oporządzenia z firmy 75 Tactical

Moduły oporządzenia z firmy 75 Tactical Moduły oporządzenia z firmy 75 Tactical

75 Tactical to mało znana w Polsce niemiecka firma produkująca kamizelki zintegrowane, plecaki, oporządzenie, wyposażenie i umundurowanie przeznaczone dla wojska – na swoim facebookowym profilu chwali...

75 Tactical to mało znana w Polsce niemiecka firma produkująca kamizelki zintegrowane, plecaki, oporządzenie, wyposażenie i umundurowanie przeznaczone dla wojska – na swoim facebookowym profilu chwali się zdjęciami żołnierzy Bundeswehry z misji w Afganistanie, na których widnieje jej sprzęt.

Michał Sitarski 5.11 Trainer Tactical Low 2.0

5.11 Trainer Tactical Low 2.0 5.11 Trainer Tactical Low 2.0

Wśród osób interesujących się wyposażeniem taktycznym czy też strzelectwem nie ma chyba takiej, która nie słyszałaby o firmie 5.11 Tactical. To znany na całym świecie i cieszący się dużą popularnością...

Wśród osób interesujących się wyposażeniem taktycznym czy też strzelectwem nie ma chyba takiej, która nie słyszałaby o firmie 5.11 Tactical. To znany na całym świecie i cieszący się dużą popularnością – także w naszym kraju – producent odzieży i wyposażenia przeznaczonego dla służb mundurowych i wojska, ale także dla osób cywilnych lubiących „styl taktyczny”.

Bartosz Szołucha CAMO NEWS: MULTILAND

CAMO NEWS: MULTILAND CAMO NEWS: MULTILAND

Rozpoczynamy na łamach SPECIAL OPS nowy cykl artykułów prezentujących ciekawostki oraz nowości w dziedzinie kamuflażu, które w miarę możliwości będą sprawdzane w terenie. Zaczynamy od włoskiego Defcon5...

Rozpoczynamy na łamach SPECIAL OPS nowy cykl artykułów prezentujących ciekawostki oraz nowości w dziedzinie kamuflażu, które w miarę możliwości będą sprawdzane w terenie. Zaczynamy od włoskiego Defcon5 Multiland.

Michał Sitarski ANTOS I RPG-75-MP

ANTOS I RPG-75-MP ANTOS I RPG-75-MP

W uzbrojeniu niektórych jednostek podległych Dowództwu Wojsk Specjalnych znajduje się oryginalny sprzęt pochodzący z katowickiej firmy Works 11. Co ciekawe, został on wyprodukowany w Republice Czeskiej.

W uzbrojeniu niektórych jednostek podległych Dowództwu Wojsk Specjalnych znajduje się oryginalny sprzęt pochodzący z katowickiej firmy Works 11. Co ciekawe, został on wyprodukowany w Republice Czeskiej.

Andrzej Krugler Carinthia Mig 2.0

Carinthia Mig 2.0 Carinthia Mig 2.0

Carinthia to marka należąca do austriackiego koncernu Goldeck Textil GmbH, obecnana rynku już od ponad 40 lat. Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji odzieży ocieplającej, śpiworów oraz odzieży przeciwdeszczowej....

Carinthia to marka należąca do austriackiego koncernu Goldeck Textil GmbH, obecnana rynku już od ponad 40 lat. Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji odzieży ocieplającej, śpiworów oraz odzieży przeciwdeszczowej. Wśród odbiorców ma wyrobioną wysoką pozycję, którą zawdzięcza m.in. wyśrubowanej jakości produktów.

Bartosz Szołucha Klymit Inertia Recon

Klymit Inertia Recon Klymit Inertia Recon

Zapoczątkowany w turystyce trend ultra light, opierający się na minimalizacji masy i gabarytów sprzętu, coraz bardziej przenika do wyposażenia wojskowych jednostek specjalnych. Pojawiają się coraz ciekawsze...

Zapoczątkowany w turystyce trend ultra light, opierający się na minimalizacji masy i gabarytów sprzętu, coraz bardziej przenika do wyposażenia wojskowych jednostek specjalnych. Pojawiają się coraz ciekawsze i bardziej zaawansowane rozwiązania, do tej pory używane jedynie przez alpinistów czy himalaistów, takie jak ultralekkie plecaki, coraz mniejsze i coraz cieplejsze śpiwory, a nawet maty do spania. Jedną z prób odchudzenia i zmniejszenia maty jest rodzina Inertia firmy Klymit.

Andrzej Krugler Peltor ComTac IV

Peltor ComTac IV Peltor ComTac IV

Od kilku lat można zauważyć duże rozpowszechnienie w wojsku i służbach mundurowych aktywnych ochronników słuchu z funkcją łączności radiowej. Można je podzielić na dwie kategorie – z pełną muszlą chroniącą...

Od kilku lat można zauważyć duże rozpowszechnienie w wojsku i służbach mundurowych aktywnych ochronników słuchu z funkcją łączności radiowej. Można je podzielić na dwie kategorie – z pełną muszlą chroniącą ucho oraz douszne, pozbawione muszli. Jedne i drugie mają swoje wady i zalety. W ubiegłym roku firma Peltor zaprezentowała swój najnowszy produkt, będący próbą połączenia cech obu tych kategorii.

Bartosz Szołucha Kurtka VERTX SMOCK

Kurtka VERTX SMOCK Kurtka VERTX SMOCK

Kurtki typu smock są charakterystycznym elementem wyposażenia, nieodłącznie kojarzącym się z siłami zbrojnymi Wielkiej Brytanii (i innych krajów Commonwealthu). Smocki towarzyszą brytyjskim żołnierzom...

Kurtki typu smock są charakterystycznym elementem wyposażenia, nieodłącznie kojarzącym się z siłami zbrojnymi Wielkiej Brytanii (i innych krajów Commonwealthu). Smocki towarzyszą brytyjskim żołnierzom oddziałów spadochronowych i specjalnych od czasów II wojny światowej; zmieniały się materiały i kamuflaż, jednak krój modyfi kowany był nieznacznie – zawsze była to stosunkowa długa, obszerna kurtka z kapturem i znaczną liczbą kieszeni, które pozwalały bez problemów przenosić kompletne wyposażenie survivalowe,...

Bartosz Szołucha Arc’teryx LEAF Alpha

Arc’teryx LEAF Alpha Arc’teryx LEAF Alpha

Seria Alpha to topowe rozwiązania w zakresie ochrony przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi, oferowane przez kanadyjską firmę Arc’teryx, uznanego producenta wysokiej klasy wyposażenia i odzieży...

Seria Alpha to topowe rozwiązania w zakresie ochrony przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi, oferowane przez kanadyjską firmę Arc’teryx, uznanego producenta wysokiej klasy wyposażenia i odzieży turystycznej, w kolekcji przeznaczonej dla służb mundurowych Arc’teryx LEAF, opracowanej z uwzględnieniem specyficznych wymagań żołnierzy i funkcjonariuszy.

Zbigniew Lech Owczarski ESS CROSSBOW SUPPRESSOR & 5B

ESS CROSSBOW SUPPRESSOR & 5B ESS CROSSBOW SUPPRESSOR & 5B

Znana amerykańska marka Eye Safety Systems (właścicielem jest jeszcze bardziej znana – Oakley) wciąż rozwija swoje linie produktów - zarówno nowoczesnych okularów ochronnych przeznaczonych do użycia w...

Znana amerykańska marka Eye Safety Systems (właścicielem jest jeszcze bardziej znana – Oakley) wciąż rozwija swoje linie produktów - zarówno nowoczesnych okularów ochronnych przeznaczonych do użycia w warunkach bojowych czy na strzelnicy, jak i „lowprofile’owych” przeciwsłonecznych okularów do noszenia na co dzień, jednak wciąż zachowujących właściwości gwarantujące ochronę przed zagrożeniami balistycznymi.

Jerzy Bielecki KLARUS - chińskie światło

KLARUS - chińskie światło KLARUS - chińskie światło

Klarus jest jedną z licznych chińskich firm produkujących latarki. Są one dostępne na polskim rynku, jednakże wydaje się, że nie cieszą się szczególną popularnością, jak np. latarki Fenix, Olight, Nitecore...

Klarus jest jedną z licznych chińskich firm produkujących latarki. Są one dostępne na polskim rynku, jednakże wydaje się, że nie cieszą się szczególną popularnością, jak np. latarki Fenix, Olight, Nitecore itp. Dlatego, kiedy pojawiła się sposobność przetestowania jednej z latarek Klarus, nie wahałem się ani chwili. W moje ręce trafił model XT 10. Po rozpakowaniu pudełka przyszły mi na myśl inne podobne latarki, jak Fenix TK 11 i TK 20 (patrz SPECIAL OPS 7/8 (5) 2010), Olight M 20, EagleTac T 20...

Andrzej Krugler Tasmanian Tiger Small Medic Pack

Tasmanian Tiger Small Medic Pack Tasmanian Tiger Small Medic Pack

Linia produktów medycznych firmy Tasmanian Tiger, z których na naszych łamach prezentowaliśmy już między innymi plecaki First Responder Move On oraz Medic Assault Pack, powiększyła się w tym roku o nowy...

Linia produktów medycznych firmy Tasmanian Tiger, z których na naszych łamach prezentowaliśmy już między innymi plecaki First Responder Move On oraz Medic Assault Pack, powiększyła się w tym roku o nowy element, będący rozwiązaniem pośrednim pomiędzy apteczkami indywidualnymi a plecakami medycznymi.

Mateusz J. Multarzyński Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012?

Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012? Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012?

Na paryskich terenach wystawowych Paris Nord Villepinte w dniach 11-15 czerwca odbyły się targi przemysłu zbrojeniowego EUROSATORY 2012. Były to drugie co do wielkości targi na świecie, w pełni poświęcone...

Na paryskich terenach wystawowych Paris Nord Villepinte w dniach 11-15 czerwca odbyły się targi przemysłu zbrojeniowego EUROSATORY 2012. Były to drugie co do wielkości targi na świecie, w pełni poświęcone sprzętowi i wyposażeniu dla wojsk oraz służb porządku publicznego. Zgromadziły ponad 1300 wystawców z 54 krajów świata. Wśród nich - osiemnastu przedstawicieli z Polski.

Bartosz Szołucha TYR Tactical

TYR Tactical TYR Tactical

Rzadko która firma oferuje produkty wzbudzające nie tylko duże zainteresowanie, ale i spore kontrowersje, mimo że nie zawsze do końca znane są przesłanki, jakie kryły się za opracowaniem tego specyficznego...

Rzadko która firma oferuje produkty wzbudzające nie tylko duże zainteresowanie, ale i spore kontrowersje, mimo że nie zawsze do końca znane są przesłanki, jakie kryły się za opracowaniem tego specyficznego sprzętu. Jedną z firm, która już na początku swojego istnienia wywołała wokół siebie sporo hałasu, była niewielka Tyr Tactical. Zaprezentowała bowiem plecak-pojemnik na taśmę amunicyjną do karabinu maszynowego, rodem z filmu „Predator”.

Ireneusz Chloupek, Bartosz Szołucha Targi IWA 2012

Targi IWA 2012 Targi IWA 2012

Z roku na rok większe, tegoroczne targi IWA&Outdoor Classics w Norymberdze zgromadziły w dniach 9–12 marca rekordową liczbę ponad 1200 wystawców i przyciągnęły 36 000 zwiedzających ze 100 krajów. Trzydziesta...

Z roku na rok większe, tegoroczne targi IWA&Outdoor Classics w Norymberdze zgromadziły w dniach 9–12 marca rekordową liczbę ponad 1200 wystawców i przyciągnęły 36 000 zwiedzających ze 100 krajów. Trzydziesta dziewiąta już edycja tej imprezy wystawienniczej, niegdyś bardzo dbającej o cywilny, myśliwsko-sportowo-rekreacyjny charakter, w jeszcze większym stopniu niż w ubiegłym roku była także miejscem prezentacji firm z szeroko pojętej branży taktycznej” oraz broni i wszystkiego, co z nią związane,...

Andrzej Krugler Inforce WML

Inforce WML Inforce WML

Oferta firmy Inforce, której przedstawicieli prezentowaliśmy już na naszych łamach (SPECIAL OPS 9/10 (6) 2010), wzbogaciła się w zeszłym roku o produkt, którego nazwa jasno określa przeznaczenie: Weapon...

Oferta firmy Inforce, której przedstawicieli prezentowaliśmy już na naszych łamach (SPECIAL OPS 9/10 (6) 2010), wzbogaciła się w zeszłym roku o produkt, którego nazwa jasno określa przeznaczenie: Weapon Mounted Light, czyli „latarka montowana na broni”. Dotychczas Inforce oferował wyłącznie ręczne latarki, których można było używać w charakterze oświetlenia taktycznego po zamontowaniu ich na broni (szynach Picatinny) za pomocą odpowiednich uchwytów. Nowa seria WML, w skład której wchodzą modele White...

Jerzy Bielecki Pomocnik i skrzydłowy

Pomocnik i skrzydłowy Pomocnik i skrzydłowy

Wbrew tytułowi artykuł ten nie będzie dotyczył ustawienia zawodników na boisku czy omówienia taktyki przed meczem. Za to zostaną w nim przedstawione dwa narzędzia z grupy multitooli, a dokładnie przybliżymy...

Wbrew tytułowi artykuł ten nie będzie dotyczył ustawienia zawodników na boisku czy omówienia taktyki przed meczem. Za to zostaną w nim przedstawione dwa narzędzia z grupy multitooli, a dokładnie przybliżymy dwa modele multitooli marki Leatherman wprowadzone do produkcji w 2011 roku – Wingman i Sidekick.

Bartosz Szołucha Kurtka integrated tactical jacket

Kurtka integrated tactical jacket Kurtka integrated tactical jacket

Amerykańska firma Massif Mountain Gear gościła już na łamach SPECIAL OPS 4/2011; przedstawialiśmy jej filozofię działania oraz prezentowaliśmy najważniejsze produkty – bojową odzież trudnopalną. Softshell...

Amerykańska firma Massif Mountain Gear gościła już na łamach SPECIAL OPS 4/2011; przedstawialiśmy jej filozofię działania oraz prezentowaliśmy najważniejsze produkty – bojową odzież trudnopalną. Softshell Integrated Tactical Jacket to pierwszy z całej serii czekających na swoją premierę elementów odzieży produkcji Massif, który trudnopalny nie jest. ITJ to lekka kurtka klasy softshell, czyli z gatunku odzieży odpornej na deszcz i śnieg oraz na podmuchy silnego wiatru, a jednocześnie wygodniejszej...

Bartosz Szołucha Buty Sidewinder HPI marki Magnum

Buty Sidewinder HPI marki Magnum Buty Sidewinder HPI marki Magnum

Buty Sidewinder HPi marki Magnum dostępne są na rynku już od kilku lat, natomiast w 2011 roku pojawiła się wreszcie ich długo zapowiadana edycja, w całości pokryta uniwersalnym wzorem maskującym Crye Precision...

Buty Sidewinder HPi marki Magnum dostępne są na rynku już od kilku lat, natomiast w 2011 roku pojawiła się wreszcie ich długo zapowiadana edycja, w całości pokryta uniwersalnym wzorem maskującym Crye Precision MultiCam - skutecznym i zdobywającym coraz większą popularność na świecie.

Bartosz Szołucha TT Transporter

TT Transporter TT Transporter

Ilość wyposażenia indywidualnego wykorzystywanego przez żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb mundurowych jest z reguły dość znaczna. Choć kamizelki balistyczne i oporządzenie stają się coraz lżejsze -...

Ilość wyposażenia indywidualnego wykorzystywanego przez żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb mundurowych jest z reguły dość znaczna. Choć kamizelki balistyczne i oporządzenie stają się coraz lżejsze - problem pojawia się, gdy zachodzi potrzeba przemieszczenia oddziału czy zespołu na dużą odległość, na przykład na szkolenie. Ten cały „szpej” trzeba gdzieś zmieścić – kraciastych toreb rodem z bazarów nikt wykorzystywać przecież nie będzie.

Wybrane dla Ciebie

Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych »

Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych » Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać » Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami » Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych » Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu »

Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu » Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu »

Skonfiguruj karabin do swoich wymagań »

Skonfiguruj karabin do swoich wymagań » Skonfiguruj karabin do swoich wymagań »

Wybierz torbę do trekkingu

Wybierz torbę do trekkingu Wybierz torbę do trekkingu

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji »

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji » Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji »

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops