Special-Ops.pl

Taktyczne kołczany

Fot. Jerzy Bielecki

Fot. Jerzy Bielecki

Rzeczy niezbędne nie istnieją. Można wybrać się, na przykład, z Moskwy do Władywostoku bez plecaka, zapałek, pieniędzy, dokumentów… Jest jednak jedna rzecz, bez której obejść się niepodobna. Waży ona około 1500 gramów, mieści się w ludzkiej czaszce i nazywa się – mózg.
„Praktyka wolnego podróżowania” , Anton Krotow

Zobacz także

Radosław Tyślewicz, BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego AGM G1S – „Predator” pośród smartfonów do zadań specjalnych

AGM G1S – „Predator” pośród smartfonów do zadań specjalnych AGM G1S – „Predator” pośród smartfonów do zadań specjalnych

W ostatnich tygodniach testowaliśmy kolejny model smartfona firmy AGM. Po opisywanym ostatnio modelu AGM SE, przyszła pora na wyższą wersję G1S z serii Glory, wyposażoną między innymi w termowizję i kamerę...

W ostatnich tygodniach testowaliśmy kolejny model smartfona firmy AGM. Po opisywanym ostatnio modelu AGM SE, przyszła pora na wyższą wersję G1S z serii Glory, wyposażoną między innymi w termowizję i kamerę podczerwieni, zmieniającą dotychczasowe zastosowanie tego typu urządzeń w trudnych warunkach. Pytanie, na ile i do jakich działań te funkcje naprawdę się nadają, posłużyło za główną oś testów nowego AGM Glory G1S. Odwiedziliśmy poligonowe lasy w jesiennej aurze oraz pozbawione światła tory przeszkód...

Błażej Kostra, OPC Sp. z.o.o. Gogle OPC serii Vogel - dla entuzjastów survivalu i nie tylko

Gogle OPC serii Vogel - dla entuzjastów survivalu i nie tylko Gogle OPC serii Vogel - dla entuzjastów survivalu i nie tylko

Krajowy producent okularów i gogli ochronnych, firma OPC Sp. z o.o. z Poznania, na rynku sprzętu sportowego i ochronnego funkcjonuje już kilka lat. Jednym z jej założeń rynkowych jest produkcja i sprzedaż...

Krajowy producent okularów i gogli ochronnych, firma OPC Sp. z o.o. z Poznania, na rynku sprzętu sportowego i ochronnego funkcjonuje już kilka lat. Jednym z jej założeń rynkowych jest produkcja i sprzedaż wysokiej jakości produktów przewidzianych zarówno dla amatorskiego, jak i profesjonalnego użytkownika. Firma ta za główny cel obrała ochronę wzroku/oczu. Chyba najlepszym weryfikatorem takiego podejścia jest wyposażenie przeznaczone do survivalu, ponieważ z jednej strony, musi ono sprostać ekstremalnym...

Monika Lasek Okres w podróży

Okres w podróży Okres w podróży

Natura... Jej nie oszukasz. Wiem o tym ja i miliony kobiet, które średnio co 28 dni zmagają się z krwawieniem menstruacyjnym. Jest na to świetna rada – zaszyć się w domu pod kocem z wiadrem lodów i jakoś...

Natura... Jej nie oszukasz. Wiem o tym ja i miliony kobiet, które średnio co 28 dni zmagają się z krwawieniem menstruacyjnym. Jest na to świetna rada – zaszyć się w domu pod kocem z wiadrem lodów i jakoś to będzie. W teorii wydaje się to proste, ale w praktyce? Daleko tej metodzie do doskonałości. Bo co z nami – kobietami aktywnymi? Z tymi, które w każdej wolnej chwili pędzą do lasu, w góry, wsiadają do pociągu lub samolotu i szukają nowych wrażeń w najdalszych krańcach świata lub zapomnianych...

Od jakiegoś czasu zauważam, że mimo usilnych prób redukcji sprzętu, a w szczególności wszelkiej maści gadżetów co to niby mają ułatwiać życie, wcale mi się to nie udaje. Wprost przeciwnie, co chwila pojawia się coś nowego.

Problem jest jednak wtedy, gdy trzeba to wszystko jakoś zapakować. Nóż można schować w kieszeni, multitoola czy latarkę można zamocować w pouch na pasie. Ale co z resztą? Gdzie schować te wszystkie krzesiwa, kompasy, linki, sznurki, trytytki, ostrzałki, apteczki, sporki, telefony, GPS-y, klipsy, klucze, prezerwatywy, szczoteczki do zębów i inne „niezbędne” narzędzia?

Wszystko to ma nas przecież uchronić przed przeziębieniem, katarem, ocalić życie, uratować świat przed inwazją obcych, a co najważniejsze, otworzyć piwo na ławce. Luzem tego człowiek do plecaka nie wrzuci, bo albo się zepsuje, albo uszkodzi resztę sprzętu, albo się zgubi.

Owszem, można to wszystko wrzucić do jakiegoś mniejszego woreczka i tak to zapakować do plecaka. Szybko jednak tego nie dobędziemy, a jak włożymy rękę do takiego woreczka, to jeszcze tylko się na coś nadziejemy kalecząc przy tym palce. Problem dodatkowo pogłębia fakt, iż preferuję plecaki jednokomorowe, a najlepiej takie bez klapy. Żadnych palsow/molle i innych dodatków. Minimalizm maksymalny, dzięki temu nic się nie zgubi, nic nie odstaje, a i plecak mniej waży.

Co w tej sytuacji?

Ktoś kiedyś wpadł jednak na genialny pomysł, żeby te wszystkie drobiazgi upakować w zewnętrzną kieszeń, zamocować to na pasie, a że zazwyczaj kieszeń ta umiejscawiana była na wysokości nerek, to została potocznie nazwana „nerką”.

Przez wiele lat nerki kojarzone były raczej stereotypowo z handlarzami na lokalnych targowiskach, parkingowymi pobierającymi opłaty za parkowanie, a ostatnio bardziej z pewną subkulturą osiedlową, i zwane przez to są „kołczanami prawilności”. Szczęśliwie jednak „nerki” doczekały się bardziej taktycznych wersji i to nie tylko dzięki wizualnemu dostosowaniu, przede wszystkim została poprawiona ich funkcjonalność i jakość.

Oczywiście, kiedy mamy na sobie duży plecak z pasem biodrowym nerkę nosić będzie się mało komfortowo. Taktyczne nerki mają jednak tę zaletę, że można je troczyć na milion sposobów. Klasycznie na pasie, jako chest rig – dobre rozwiązanie dla biegaczy i właśnie w sytuacji, gdy mamy plecak z pasem biodrowym albo jak mikroplecak ucieczkowy lub torba na ramię. Jeśli ktoś lubi, to może taką nerkę troczyć też do kamizelki taktycznej lub plecaka. Natomiast nosząc nerkę klasycznie, na pasie, doskonale uzupełni ona plecak o pojemności 30–35 litrów. Duże graty wrzucamy do plecaka, a drobiazgi w nerkę i możemy swobodnie napierać.

W tym artykule chciałbym przedstawić nerki rodzimych producentów, to jest firmy Stronghold Group, BaribalSurvivaltech.

Wszystkie nerki przeznaczone są dla użytkowników z różnego rodzaju służb, jednak cywile również znajdą coś dla siebie.

Z uwagi na fakt, że prezentowane nerki są konstrukcyjnie dość zbliżone do siebie, to nie będę zanudzał szczegółowymi opisami „o dwubiegowych zamkach spiralnych z fragmentami elastycznej gumy”. Postaram się bardziej wskazać różnice i specyficzne funkcjonalności. Choć oczywiście podstawowych danych technicznych nie zabraknie.

Dlaczego właściwe nerki tych trzech firm?

Otóż wydały mi się najbardziej ciekawe pod względem koncepcji projektów i jakości użytych materiałów.

Czytaj też: Moskito TI – małe urządzenia z wieloma funkcjami >>>

Stronghold Group

Nerka firmy Stronghold Group jest chyba najmłodszą nerką dostępną na naszym rynku.

Swoją drogą, to firma Stronghold Group jest ciekawą firmą. Nikt o nich nie słyszał, nikt nic nie wiedział, aż tu nagle pewnego dnia pojawili się, wprowadzając na rynek oporządzenie z Cordury ciętej laserem. Tym samym od razu pokazali, że mają własną koncepcję na projektowanie sprzętu, a kompletu dopełniło zastosowanie bardzo modnego ostatnio kamuflażu Pencott Greenzone. Mocne wejście, trzeba przyznać.

Nerka Stronghold dzieli się na 3 kieszenie – komora główna, w której znajduje się mała kieszeń (od strony frontu) oraz elastyczna taśma (od strony tylnej) umożliwiająca ustabilizowanie dwóch długopisów i dwóch magazynków.

Na froncie jest mała kieszeń pozwalająca na przenoszenie niewielkich, płaskich przedmiotów. Na tej kieszeni naszyty jest także rzep o wymiarach 9x5 cm, umożliwiający mocowanie wszelkiego rodzaju naszywek.

Od strony ciała znajduje się trzecia kieszeń, podobnie jak frontowa kieszeń pozwala na przenoszenie wyłącznie płaskich przedmiotów, jak dokumenty, karty ID itp.

Panele boczne nerki mają zastosowanie dwojakiego rodzaju – stabilizują ułożenie nerki, a poprzez wykorzystanie laserowych nacięć można do nerki dołączyć niewielki pouch lub nóż. Dzięki temu rozbudujemy nerkę i zwiększymy ilość zabranych przedmiotów.

Nerka Stronghold jest bardzo prosta i minimalistyczna. Dobrze sprawdza się jako nerka na przenoszenie ekwipunku EDC lub podstawowa apteczka. Po rozbudowaniu może nawet stać się pasem ze sprzętem pierwszej linii. Z uwagi na zastosowany kamuflaż nie będzie ona jednak nadawać się do skrytego przenoszenia.

Zagadkowe pozostaje jednak dla mnie, dlaczego skrzydełka wszyte są w siatkę dystansową, a nie w bok nerki. Siatka dystansowa jest dość mocna, ale ma też swój okres żywotności i nie jestem pewien, czy wytrzymałaby silne szarpnięcie.

Specyfikacja techniczna:
 • 500 D nylon cordura DWR Mil-DTL-32439 type 3, class 3
 • 1,5” taśma nylon MIL-W-17337
 • Klamra ITW SR 1,5” Olive 6014
 • Suwaki i ekspresy Kroko
 • Nici Serafil i Onyx firmy Amann
 • Siatka dystansowa 3 mm 
 • Waga 170 g
 • Rozmiar 18 x 13 x 7 cm

Problematyczna okazała się guma do stabilizacji wkładu, która zwyczajnie się wypruła przy lekkim pociągnięciu. Te dwie wady nie przesądzają o jakości nerki jako takiej. Myślę, że można je potraktować jako choroby wieku dziecięcego, które znikną wraz z kolejnymi modelami nerki.

W przypadku mojego egzemplarza nerki długość pasa została dostosowana do mojego obwodu w pasie. Dzięki temu nie zwisa luźny kawałek taśmy, ale długość nie pozwala też na zbyt dużą regulację i tym samym nie mogę za bardzo przytyć, ani założyć jej na grubsze ubranie.

Całość jest uszyta z należytą dokładnością i starannością. Nie ma żadnych krzywych szwów, wystrzępień, fragmentów zwisających nitek.

Czytaj też: Tasmanian Tiger Modular Rifle Bag >>>

Baribal Poland

Firma Baribal Poland również istnieje od niedawna na polskim rynku i dość szybko się rozwija. Zaczęła od prostych organizerów w stylu Maxpedition, a następnie wprowadziła do sprzedaży nerki, kieszenie cargo, ładownice, pasy i szelki.

Baribal oferuje nerki w dwóch rozmiarach – mini EDC i dużą „taktyczną”. W obu nerkach Baribal stosuje takie same materiały, to jest: Cordura 1100 D, zamki firmy Alpha Technology, klamry YKK oraz rzepy Velcro.

Mini EDC

Mininerka EDC jest bardzo kompaktowa i nieskomplikowana. Wewnątrz komory głównej są dwie kieszenie – od frontu kieszeń z Cordury z naszytymi dwiema, jedna na drugiej, taśmami gumowymi; kieszeń ta dodatkowo jest obszyta taśmą gumową, dzięki czemu krawędź jest ściągnięta i zapobiega wypadaniu zawartości.

Kieszeń od strony ciała wykonana jest z siatki i zapinana jest na zamek. Jej rozmiar pozwala na zmieszczenie dokumentów lub małego notatnika. Ponadto, na siatce naszyta jest taśma gumowa do organizacji przenoszonych rzeczy. W dnie nerki jest metalowy otwór drenażowy do odprowadzania wody.

Z przodu nerki jest druga kieszeń, otwierana zamkiem poprowadzonym pod lekkim skosem, dzięki czemu ruch otwarcia jest bardziej naturalny i nie wymaga siłowania się. Kieszeń ma głębokość 1 cm, a w środku również znajdziemy wszytą gumową taśmę. Na froncie kieszeni jest taśma-rzep naszyta w systemie M.O.L.L.E. Umożliwia ona zaczepienie karabinka lub niewielkiego poucha. Pod taśmą jest naszyta druga taśma-rzep, do której można doczepić morale patches. Poniżej taśm jest wszyty poziomo kawałek gumowej taśmy, w której można przenosić długopis lub lightstick.

Z tyłu Mini EDC prawie całą powierzchnię zajmują trzy taśmy służące do montażu jej w systemie M.O.L.L.E.

Pasek można swobodnie regulować, a nadmiar taśmy można schować pod gumowym ściągaczem. Pasek można też łatwo i szybko zdemontować i tym samym można ją przystosować do mocowania na kamizelce, plecaku, pasie itp. Dodatkowo, w komplecie znajdują się dwie taśmy montażowe, dzięki którym można zamontować nerkę na taśmach 25, 50, 75 mm. 
Nie mam żadnych zastrzeżeń do wykonania nerki. Może jedynie firmową naszywkę Baribal oraz Cordura wszyłbym wewnątrz nerki, aby nie rzucały się w oczy.

Specyfikacja techniczna
 • Szerokość – 16 cm
 • Wysokość – 11 cm
 • Głębokość – 6 cm
 • Waga – 215 g (236 g z trokami montażowymi)
 • Szerokość paska – 2,5 cm

Nerka taktyczna

Taktyczna nerka Baribal to nerka dużego kalibru. Komora główna nerki ma pojemność aż 2,4 l! W jej wnętrzu znajdują się dwie kieszenie z Cordury, które są tak wszyte, że pomiędzy nimi jest około 2 cm wolnej przestrzeni.

Podobnie jak w przypadku Mini EDC nerki, górne krawędzie kieszeni obszyte są gumą. Na kieszeni od wewnętrznej strony wszyte są trzy rzędy taśmy gumowej. Ułożone są tak, że tworzą komórki o szerokości 4, 6 i 8 cm. Natomiast na kieszeni od zewnętrznej strony naszyte są dwie mniejsze kieszonki z siatki, które pomieszczą np. GPS, puszkę survivalową albo smartfona.

Na froncie nerki znajduje się podobna kieszeń jak w wersji Mini EDC. Różni się tylko tym, że naszyte są na niej trzy rzędy taśm z rzepem i dwa pionowo wszyte kawałki gumowej taśmy do mocowania długopisu. Natomiast od wewnętrznej strony ciała wszyta jest płaska, ukryta kieszeń na dokumenty. Naszyte są na niej, również na całej powierzchni, taśmy M.O.L.L.E.

Na obwodzie nerki zamocowane są trzy elastyczne linki, którymi można przytroczyć do nerki poncho, lekką kurtkę albo rękawice. W dnie nerki znajdują się dwa metalowe otwory drenażowe.

Specyfikacja techniczna
 • Szerokość – 20 cm
 • Wysokość – 15 cm
 • Głębokość – 8 cm
 • Waga – 403 g (429 g z trokami montażowymi)
 • Szerokość paska – 4 cm

Od wewnętrznej strony pasa naszyte są trzy komórki M.O.L.L.E, do których można przymocować nóż lub dodatkowe pouche. Nerkę można oczywiście mocować za pomocą będących w komplecie dwóch taśm 25, 50, 75 mm.

Pas nerki reguluje się szybko i swobodnie, problematyczny jest tylko ewentualny luźny nadmiar taśmy. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się przycięcie taśm do pożądanej długości i opalenie krawędzi zapalniczką. Należy przy tym pamiętać o pozostawieniu zapasu, jeśli będziemy chcieli zapiąć nerkę na kurtce lub „niespodziewanie” okaże się, że rozmiar spodni mamy już nieco większy. Po zakupieniu dodatkowych taśm nerkę można przenosić jak zwykłą torbę, jako chestrig lub plecak.Jeśli chodzi o jakość wykonania nerki, to uwagi są podobne jak w przypadku Mini EDC.

Czytaj też: Konserwacja i pielęgnacja obuwia >>>

Survivaltech

Firmy Survivaltech nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Założona przez dwóch pasjonatów survivalu, militariów i wszystkiego, co z tym związane – Pawła „Supera” SupernataŁukasza „Elvisa” Kotlarka. Początkowo jej działalność opierała się tylko na szkoleniach, ale kwestią czasu było, kiedy w ofercie pojawi się również sprzęt taktyczny.

To właśnie nerka Survivaltech Mod. 02 około 2011 r. stała się prekursorem taktycznych nerek produkowanych w Polsce. Chwilę później komplet uzupełniła mała nerka NEDC Mod. 18.

NEDC Mod. 18

Pierwsze skojarzenie gdy zobaczyłem NEDC – kosmetyczka! Skojarzenie to okazało się bardzo trafne. Przede wszystkim nie jest dużych rozmiarów – patrz ramka. Ideą, która przyświecała podczas projektowania tej nerki, było stworzenie produktu, który przy zachowaniu maksymalnej utylitarności pozbawiony będzie cech „bojowych”. Chodziło o stworzenie produktu z segmentu low profile, który dzięki temu, że pozbawiony jest rzepów, taśm M.O.L.L.E, nie będzie w żaden sposób kojarzony z szeroko pojętą taktycznością. Ot, zwykła nerka, która pasuje do jeansów, t-shirta i nie zwróci uwagi podczas poruszania się po mieście lub odprawy na lotnisku. Do produkcji nerki zastosowano Cordurę 500 D, dzięki czemu została też zmniejszona masa nerki, a ona sama nie jest sztywna i lepiej dopasowuje się do ciała.

NEDC podzielona jest na dwie części – komorę główną i kieszeń zewnętrzną. W komorze głównej, od zewnętrznej strony jest dodatkowa kieszeń z miękkiego materiału. Ta kieszeń jest chyba najsłabszym elementem tej konstrukcji. Ze względu na miękkość i śliską powierzchnię włożone do niej przedmioty mają tendencję do wysuwania się. Zmiana materiału na nieco bardziej sztywny powinna wyeliminować ten problem. Specyfikacja teczniczna
Szerokość – 24 cm
Wysokość – 15 cm
Głębokość – 4 cm
Waga – 130 g
Szerokość paska – 2,5 cm

Można się też przyczepić do strzępiącej się krawędzi materiału po wewnętrznej stronie nerki. Problem ten można jednak rozwiązać samodzielnie opalając krawędzie zapalniczką. Choć prawdę powiedziawszy, chciałoby się dostać produkt idealnie wykończony. Nad tą kieszenią wszyta jest niewielka pętla do mocowania na przykład kluczy. Od wewnętrznej strony znajdują się dwie mniejsze kieszenie, które pomieszczą telefon lub GPS. Na froncie nerki jest kieszeń na dokumenty lub płaskie klucze, niewielką latarkę/nóż.

Z boków nerki wyprowadzone są niewielkie skrzydełka, które stabilizują jej ułożenie. Na prawym skrzydełku wszyta jest metka Survivaltech. Nie rzuca się ona specjalnie w oczy, ale wszycie jej w środku nerki dopełniłoby dyskrecji. Na tym skrzydełku znajduje się też jedna komórka M.O.L.L.E. umożliwiająca zamocowanie małej apteczki/poucha lub noża. Wszyta jest na tyle dyskretnie, że trzeba dużej uwagi i znajomości tematu, by ją zauważyć.

Pasek nerki pozwala na dużą swobodę regulacji, a zastosowany system, przy swej prostocie, nie generuje problemu luźnej końcówki.

Mod. 02

Flagowy model firmy Survivaltech to prawdziwa nerka – kombajn i wół roboczy wykonany z Cordury 1000 D. Konstrukcja nerki to trzy kieszenie – komora główna, kieszeń zewnętrzna i od wewnętrznej strony ciała.

Kieszeń wewnętrzna może służyć oczywiście do przenoszenia dokumentów lub pieniędzy. Kieszeń zewnętrzna służyć będzie raczej do przenoszenia płaskich przedmiotów. Naszyte są na niej trzy pasy taśm z rzepem, w tym dwa w systemie MOLLE. Przymocować do nich można karabinek, lighstick lub pouch z GPS.

W komorze głównej znajdziemy D-ring od wewnętrznej strony i dwie dodatkowe kieszenie. Obie kieszenie wykonane są również z Cordury, przez co są sztywne i stabilizują ekwipunek.

Specyfikacja teczniczna:
Szerokość – 17 cm
Wysokość – 16 cm
Głębokość – 6 cm
Waga – 340 g
Szerokość paska – 2,5 cm

Na kieszeni od wewnętrznej strony ciała naszyta jest taśma gumowa o szerokości 5 cm, z przeszyciami co 4 cm. Na kieszeni od zewnętrznej strony naszyte są dwie siatkowe kieszonki o rozmiarze 10x8 cm. W dnie nerki jest metalowy otwór drenażowy. Z prawej strony nerki naszyta jest taśma o długości 14 cm i szerokości 2,5 cm, która jest uchwytem transportowym, który umożliwia komfortowy chwyt nawet w rękawicach.

Najciekawszym elementem nerki jest chyba jej tylny panel, w którym wszyta jest wspomniana wcześniej kieszeń. W panel wszyty jest także dodatkowy D-ring, który posłużyć może na przykład do zamocowania prowizorycznych szelek. Obok D-ringa wszyte są dwie pętle, które umożliwiają przenoszenie nerki jako chestrig. Taśmy są do dokupienia oddzielnie i są dopasowywane indywidualnie do każdej nerki.

Na panelu naszyte są również dwa rzędy taśm M.O.L.L.E. i usztywnione taśmy do mocowania nerki na kamizelce lub plecaku. Dla komfortu mocowania w systemie M.O.L.L.E. możliwe jest schowanie paneli bocznych w konstrukcję nerki i ustabilizowanie ich za pomocą rzepa. Daje to pewność, że w trakcie przenoszenia nerki taśmy przypadkiem nie wysuną się i o nic nie zahaczą. Na panelach bocznych naszyto też dwie taśmy w systemie M.O.L.L.E. Dodatkowo, pod górną taśmą, naszyta jest taśma 50 mm, do której można podpiąć nóż z klamrą Tek-lok. Regulacja pasa z taśmy poliamidowej jest podobna jak w nerce NEDC.

To co jeszcze zwraca uwagę, to perfekcja wykonania – wszystkie elementy są równo spasowane, nie ma żadnych krzywizn, złych przeszyć lub strzępiących się krawędzi.

Podsumowanie

Czy da się jednoznacznie wskazać najlepszą nerkę? Odpowiedź jest krótka: nie. Mimo że nerki z jednej strony są do siebie bardzo zbliżone, to z drugiej są zdecydowanie różne. O tych różnicach decydują szczegóły, które mam nadzieję udało mi się przedstawić. Nie rozpisywałem się szczególnie o wrażeniach z użytkowania, ponieważ wszystkie nerki sprawdziły się i żadna nie uległa szczególnym defektom. Nie mogę więc napisać nic, co wzbudziłoby szczególną sensację.

Trudno też „zajechać” w kilka miesięcy (testy trwały ok. pięć miesięcy) produkty wykonane z wysokiej jakości materiałów. To po prostu dobry sprzęt. Mam nadzieję, że zestawienie zdjęć z tekstem pozwoli na podjęcie decyzji i zakup nerki pasującej do indywidualnych potrzeb. Natomiast cieszy mnie też fakt, że w końcu można kupić dobrej jakości sprzęt polskiej produkcji w całkiem akceptowalnej cenie.

Czytaj też: Tasmanian Tiger Modular Rifle Bag >>>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Jerzy Bielecki Zegarek zwiadowcy

Zegarek zwiadowcy Zegarek zwiadowcy

Zegarki firmy Luminox można uznać za jedne z popularniejszych zegarków „taktycznych” - cieszą się wzięciem wśród wielu żołnierzy i funkcjonariuszy różnych jednostek, w tym także specjalnych, oraz wszelkiej...

Zegarki firmy Luminox można uznać za jedne z popularniejszych zegarków „taktycznych” - cieszą się wzięciem wśród wielu żołnierzy i funkcjonariuszy różnych jednostek, w tym także specjalnych, oraz wszelkiej maści miłośników militarnych gadżetów. Oczywiście, zegarki te nie są wyłącznie gadżetem – to naprawdę solidne czasomierze, o dużej wytrzymałości i z kilkoma ciekawymi rozwiązaniami zastosowanymi w ich konstrukcji.

Michał Sitarski ESS Rollbar

ESS Rollbar ESS Rollbar

Amerykańskiej firmy Eye Safety Systems, szerzej znanej jako ESS, chyba nikomu przedstawiać nie trzeba – to w końcu jeden z wiodących producentów osłon oczu, które są używane przez wojsko, służby mundurowe...

Amerykańskiej firmy Eye Safety Systems, szerzej znanej jako ESS, chyba nikomu przedstawiać nie trzeba – to w końcu jeden z wiodących producentów osłon oczu, które są używane przez wojsko, służby mundurowe i ratownicze, sportowców i cywilów. W jej ofercie praktycznie co roku pojawiają się nowe produkty – są to zarówno modernizacje znanych już modeli, jak i całkiem nowe konstrukcje, zawierające ciekawe rozwiązania.

Bartosz Szołucha Lowa ELITE DESERT

Lowa ELITE DESERT Lowa ELITE DESERT

Niemiecka firma obuwnicza Lowa Sportschuhe została założona w niewielkiej miejscowości Jetzendorf przez Lorenza Wagnera, jeszcze w latach 20. XX wieku. Od tego czasu produkowała głównie wysokiej jakości...

Niemiecka firma obuwnicza Lowa Sportschuhe została założona w niewielkiej miejscowości Jetzendorf przez Lorenza Wagnera, jeszcze w latach 20. XX wieku. Od tego czasu produkowała głównie wysokiej jakości obuwie turystyczne i wysokogórskie, które coraz częściej trafiało do żołnierzy, głównie na zasadzie prywatnych zakupów. Obecnie firma Lowa, liczący się gracz na europejskim rynku obuwniczym, ma w ofercie całkowicie wyodrębnioną linię produktów przeznaczonych dla klientów ze służb mundurowych, nazwaną...

Bartosz Szołucha Meindl Sahara

Meindl Sahara Meindl Sahara

Obuwie taktyczne znanego (i uznanego) niemieckiego producenta, firmy Meindl, gościło już na łamach SPECIAL OPS (wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA 1/2013, Ratownictwo taktyczne) – były to buty Black Anaconda,...

Obuwie taktyczne znanego (i uznanego) niemieckiego producenta, firmy Meindl, gościło już na łamach SPECIAL OPS (wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA 1/2013, Ratownictwo taktyczne) – były to buty Black Anaconda, zaliczane do kategorii lekkiego obuwia taktycznego. W tym roku w ofercie niemieckiej firmy pojawiły się buty bardzo mocno nawiązujące do Black Anaconda, ale przeznaczone na zupełnie inne warunki.

Jerzy Bielecki Krzesiwa Exotac

Krzesiwa Exotac Krzesiwa Exotac

Cytat ten to jedno z dwunastu leśnych przykazań Raymonda Mearsa, światowej sławy eksperta survivalu i bushcraftu. Przykazanie to wskazuje na istotną rolę, jaką w przetrwaniu odgrywa ogień. Nie chodzi tutaj...

Cytat ten to jedno z dwunastu leśnych przykazań Raymonda Mearsa, światowej sławy eksperta survivalu i bushcraftu. Przykazanie to wskazuje na istotną rolę, jaką w przetrwaniu odgrywa ogień. Nie chodzi tutaj tylko o przygotowanie posiłków, lecz bardziej o fakt poczucia bezpieczeństwa, jakie odczuwamy siedząc przy ognisku. Któż po trudach całodniowej wędrówki, czy w sytuacji kryzysowej nie odpocząłby, ogrzał i nabrał sił przy ognisku? Jednak aby rozpalić ognisko, konieczne jest dysponowanie odpowiednim...

Michał Sitarski Wiley-X

Wiley-X Wiley-X

Nazwa Wiley-X kojarzy się przede wszystkim z okularami i goglami ochronnymi, bardzo popularnymi w wojsku i służbach mundurowych. Amerykański producent oferuje jednak nie tylko sprzęt do ochrony oczu, ale...

Nazwa Wiley-X kojarzy się przede wszystkim z okularami i goglami ochronnymi, bardzo popularnymi w wojsku i służbach mundurowych. Amerykański producent oferuje jednak nie tylko sprzęt do ochrony oczu, ale także rękawiczki taktyczne.

Michał Sitarski Europoltech po raz czwarty

Europoltech po raz czwarty Europoltech po raz czwarty

W dniach 17-19 kwietnia 2013 roku w warszawskim centrum wystawienniczym Expo XXI odbyły się IV Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech...

W dniach 17-19 kwietnia 2013 roku w warszawskim centrum wystawienniczym Expo XXI odbyły się IV Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2013. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 150 wystawców, w tym także z zagranicy, zaś liczbę gości odwiedzających imprezę oszacowano na około 6000 – należy pamiętać, że jest ona zamknięta i dostępna jedynie dla posiadaczy zaproszeń.

Mateusz J. Multarzyński Optoelektronika obserwacyjna od IMS Griffin

Optoelektronika obserwacyjna od IMS Griffin Optoelektronika obserwacyjna od IMS Griffin

W ofercie firmy IMS Griffin znajduje się szereg urządzeń optoelektronicznych, w tym wielofunkcyjnych dzienno-nocnych urządzeń obserwacyjnych, wytwarzanych przez firmy należące do grupy Safran: Sagem oraz...

W ofercie firmy IMS Griffin znajduje się szereg urządzeń optoelektronicznych, w tym wielofunkcyjnych dzienno-nocnych urządzeń obserwacyjnych, wytwarzanych przez firmy należące do grupy Safran: Sagem oraz Vectronix AG. Są to m.in. dobrze znane wielofunkcyjne lornetki termowizyjne JIM LR (long-range) oraz ich nowa wersja z niechłodzoną matrycą JIM UC/MR (uncooled/medium-range) czy lornetka noktowizyjna Moskito przystosowana do współpracy z przystawką termowizyjną TACS-M.

Michał Sitarski Helikon Cougar Windblocker Jacket

Helikon Cougar Windblocker Jacket Helikon Cougar Windblocker Jacket

Wrocławska firma Helikon stale wprowadza na rynek nowe wzory odzieży przeznaczonej zarówno dla pasjonatów militariów, jak i osób zawodowo związanych ze służbami mundurowymi. Są to modele opracowywane od...

Wrocławska firma Helikon stale wprowadza na rynek nowe wzory odzieży przeznaczonej zarówno dla pasjonatów militariów, jak i osób zawodowo związanych ze służbami mundurowymi. Są to modele opracowywane od początku, ale też i bazujące na tych już znajdujących się w ofercie i poddane modyfikacjom. Do tych ostatnich można zaliczyć kurtkę Cougar.

Bartosz Szołucha Antidotum CamelBaka

Antidotum CamelBaka Antidotum CamelBaka

Amerykańska firma CamelBak jest pionierem na rynku zbiorników na płyny umożliwiających ich spożywanie praktycznie bez użycia rąk. Pierwsze plecaki tej marki, przeznaczone dla sportowców, szczególnie kolarzy,...

Amerykańska firma CamelBak jest pionierem na rynku zbiorników na płyny umożliwiających ich spożywanie praktycznie bez użycia rąk. Pierwsze plecaki tej marki, przeznaczone dla sportowców, szczególnie kolarzy, powstały na początku lat 90. ubiegłego wieku i szybko zostały zauważone przez użytkowników z kręgów wojskowych. Od tamtego czasu termin „Camelbak”, często pisany błędnie jako „Camelback”, stał się synonimem dla tego rodzaju rozwiązań, obecnie produkowanych przez wiele różnych firm, podobnie jak...

Michał Sitarski Princeton Tec Remix Pro MPLS

Princeton Tec Remix Pro MPLS Princeton Tec Remix Pro MPLS

Amerykańska firma Princeton Tec z 30-letnim rodowodem jest jednym z liderów na rynku indywidualnego oświetlenia taktycznego – jest przede wszystkim kojarzona z niewielkimi latarkami o dość dużej mocy,...

Amerykańska firma Princeton Tec z 30-letnim rodowodem jest jednym z liderów na rynku indywidualnego oświetlenia taktycznego – jest przede wszystkim kojarzona z niewielkimi latarkami o dość dużej mocy, z elastycznym pałąkiem, na którym umieszczone jest źródło światła, mocowanymi na hełmach (zarówno na czerepach, jak i na szynach montażowych).

Michał Sitarski Tasmanian Tiger Trooper Light Pack

Tasmanian Tiger Trooper Light Pack Tasmanian Tiger Trooper Light Pack

Zgodnie z obietnicą złożoną w poprzednim numerze SPECIAL OPS, przy okazji relacji z targów IWA, przedstawiamy Czytelnikom nowość z firmy Tasmanian Tiger, która miała premierę właśnie w Norymberdze – plecaki...

Zgodnie z obietnicą złożoną w poprzednim numerze SPECIAL OPS, przy okazji relacji z targów IWA, przedstawiamy Czytelnikom nowość z firmy Tasmanian Tiger, która miała premierę właśnie w Norymberdze – plecaki Trooper Light Pack 22 i 33.

Michał Sitarski GPNVG -18 szerokokątne gogle noktowizyjne

GPNVG -18 szerokokątne gogle noktowizyjne GPNVG -18 szerokokątne gogle noktowizyjne

Sprzęt optoelektroniczny, taki jak gogle noktowizyjne, na trwałe zagościł już nie tylko w jednostkach specjalnych, ale także w „regularnych”, gdzie stanowi element wyposażenia indywidualnego żołnierza,...

Sprzęt optoelektroniczny, taki jak gogle noktowizyjne, na trwałe zagościł już nie tylko w jednostkach specjalnych, ale także w „regularnych”, gdzie stanowi element wyposażenia indywidualnego żołnierza, pozwalający mu na prowadzenie walki w nocy lub w złych warunkach oświetleniowych. Do jego obecności w wojsku zdążyliśmy się przyzwyczaić, a mimo to nie tak dawno jeden z modeli takiego sprzętu wzbudził niemałą sensację – stało się to przy okazji akcji mającej na celu likwidację Osamy bin Ladena.

Michał Sitarski Bolle X810 ulepszone osiemsetki

Bolle X810 ulepszone osiemsetki Bolle X810 ulepszone osiemsetki

Chyba każdy, kto interesuje się wyposażeniem osobistym, słyszał o francuskiej firmie Bolle i jej linii Tactical. I chyba każdy, na dźwięk nazwy firmy, od razu myśli o goglach, które stanowią wyposażenie...

Chyba każdy, kto interesuje się wyposażeniem osobistym, słyszał o francuskiej firmie Bolle i jej linii Tactical. I chyba każdy, na dźwięk nazwy firmy, od razu myśli o goglach, które stanowią wyposażenie wielu jednostek kontrterrorystycznych i specjalnych na całym świecie. Ich widok niejako zrósł się z sylwetką policjanta czy komandosa, a renoma, jaką zyskały, wydaje się w pełni zasłużona. Bolle X800, bo o nich mowa, zdobyły całkowicie zasłużone uznanie wśród użytkowników – czy tak samo będzie z ich...

Bartosz Szołucha Dual Beam Aiming Laser

Dual Beam Aiming Laser Dual Beam Aiming Laser

Na współczesnym polu walki, a w szczególności w konfliktach asymetrycznych, nie istnieje rozgraniczenie na dzień i noc. Operacje bojowe przeprowadzane są niezależnie od pory dnia oraz warunków atmosferycznych....

Na współczesnym polu walki, a w szczególności w konfliktach asymetrycznych, nie istnieje rozgraniczenie na dzień i noc. Operacje bojowe przeprowadzane są niezależnie od pory dnia oraz warunków atmosferycznych. Ogromne nasycenie środkami obserwacji nocnej w postaci gogli oraz celowników noktowizyjnych oraz urządzeń termowizyjnych pozwala na działanie w każdych warunkach.

Mateusz Kanigowski First Spear i Tubki

First Spear i Tubki First Spear i Tubki

First Spear to zyskujący sławę amerykański producent rozwiązań w zakresie oporządzenia taktycznego. W krótkim czasie produkty FS zdobyły uznanie wśród operatorów jednostek specjalnych oraz prywatnych użytkowników,...

First Spear to zyskujący sławę amerykański producent rozwiązań w zakresie oporządzenia taktycznego. W krótkim czasie produkty FS zdobyły uznanie wśród operatorów jednostek specjalnych oraz prywatnych użytkowników, głównie dzięki innowacyjnemu podejściu projektantów, które oparte jest na wieloletnim doświadczeniu i ugruntowanej wiedzy.

Jerzy Bielecki Survivaltech Mod. 01

Survivaltech Mod. 01 Survivaltech Mod. 01

O konieczności i przydatności posiadania noża w trakcie outdoroowej aktywności chyba nie trzeba nikogo przekonywać, jednak każdy staje przed dylematem doboru noża, który spełni potrzeby właściciela nawet...

O konieczności i przydatności posiadania noża w trakcie outdoroowej aktywności chyba nie trzeba nikogo przekonywać, jednak każdy staje przed dylematem doboru noża, który spełni potrzeby właściciela nawet w najtrudniejszych warunkach, będzie możliwie uniwersalny, a przy okazji - w przystępnej cenie. Rozwiązanie tego dylematu każdy musi znaleźć osobiście.

Michał Sitarski Moduły oporządzenia z firmy 75 Tactical

Moduły oporządzenia z firmy 75 Tactical Moduły oporządzenia z firmy 75 Tactical

75 Tactical to mało znana w Polsce niemiecka firma produkująca kamizelki zintegrowane, plecaki, oporządzenie, wyposażenie i umundurowanie przeznaczone dla wojska – na swoim facebookowym profilu chwali...

75 Tactical to mało znana w Polsce niemiecka firma produkująca kamizelki zintegrowane, plecaki, oporządzenie, wyposażenie i umundurowanie przeznaczone dla wojska – na swoim facebookowym profilu chwali się zdjęciami żołnierzy Bundeswehry z misji w Afganistanie, na których widnieje jej sprzęt.

Michał Sitarski 5.11 Trainer Tactical Low 2.0

5.11 Trainer Tactical Low 2.0 5.11 Trainer Tactical Low 2.0

Wśród osób interesujących się wyposażeniem taktycznym czy też strzelectwem nie ma chyba takiej, która nie słyszałaby o firmie 5.11 Tactical. To znany na całym świecie i cieszący się dużą popularnością...

Wśród osób interesujących się wyposażeniem taktycznym czy też strzelectwem nie ma chyba takiej, która nie słyszałaby o firmie 5.11 Tactical. To znany na całym świecie i cieszący się dużą popularnością – także w naszym kraju – producent odzieży i wyposażenia przeznaczonego dla służb mundurowych i wojska, ale także dla osób cywilnych lubiących „styl taktyczny”.

Bartosz Szołucha CAMO NEWS: MULTILAND

CAMO NEWS: MULTILAND CAMO NEWS: MULTILAND

Rozpoczynamy na łamach SPECIAL OPS nowy cykl artykułów prezentujących ciekawostki oraz nowości w dziedzinie kamuflażu, które w miarę możliwości będą sprawdzane w terenie. Zaczynamy od włoskiego Defcon5...

Rozpoczynamy na łamach SPECIAL OPS nowy cykl artykułów prezentujących ciekawostki oraz nowości w dziedzinie kamuflażu, które w miarę możliwości będą sprawdzane w terenie. Zaczynamy od włoskiego Defcon5 Multiland.

Michał Sitarski ANTOS I RPG-75-MP

ANTOS I RPG-75-MP ANTOS I RPG-75-MP

W uzbrojeniu niektórych jednostek podległych Dowództwu Wojsk Specjalnych znajduje się oryginalny sprzęt pochodzący z katowickiej firmy Works 11. Co ciekawe, został on wyprodukowany w Republice Czeskiej.

W uzbrojeniu niektórych jednostek podległych Dowództwu Wojsk Specjalnych znajduje się oryginalny sprzęt pochodzący z katowickiej firmy Works 11. Co ciekawe, został on wyprodukowany w Republice Czeskiej.

Andrzej Krugler Carinthia Mig 2.0

Carinthia Mig 2.0 Carinthia Mig 2.0

Carinthia to marka należąca do austriackiego koncernu Goldeck Textil GmbH, obecnana rynku już od ponad 40 lat. Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji odzieży ocieplającej, śpiworów oraz odzieży przeciwdeszczowej....

Carinthia to marka należąca do austriackiego koncernu Goldeck Textil GmbH, obecnana rynku już od ponad 40 lat. Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji odzieży ocieplającej, śpiworów oraz odzieży przeciwdeszczowej. Wśród odbiorców ma wyrobioną wysoką pozycję, którą zawdzięcza m.in. wyśrubowanej jakości produktów.

Bartosz Szołucha Klymit Inertia Recon

Klymit Inertia Recon Klymit Inertia Recon

Zapoczątkowany w turystyce trend ultra light, opierający się na minimalizacji masy i gabarytów sprzętu, coraz bardziej przenika do wyposażenia wojskowych jednostek specjalnych. Pojawiają się coraz ciekawsze...

Zapoczątkowany w turystyce trend ultra light, opierający się na minimalizacji masy i gabarytów sprzętu, coraz bardziej przenika do wyposażenia wojskowych jednostek specjalnych. Pojawiają się coraz ciekawsze i bardziej zaawansowane rozwiązania, do tej pory używane jedynie przez alpinistów czy himalaistów, takie jak ultralekkie plecaki, coraz mniejsze i coraz cieplejsze śpiwory, a nawet maty do spania. Jedną z prób odchudzenia i zmniejszenia maty jest rodzina Inertia firmy Klymit.

Andrzej Krugler Peltor ComTac IV

Peltor ComTac IV Peltor ComTac IV

Od kilku lat można zauważyć duże rozpowszechnienie w wojsku i służbach mundurowych aktywnych ochronników słuchu z funkcją łączności radiowej. Można je podzielić na dwie kategorie – z pełną muszlą chroniącą...

Od kilku lat można zauważyć duże rozpowszechnienie w wojsku i służbach mundurowych aktywnych ochronników słuchu z funkcją łączności radiowej. Można je podzielić na dwie kategorie – z pełną muszlą chroniącą ucho oraz douszne, pozbawione muszli. Jedne i drugie mają swoje wady i zalety. W ubiegłym roku firma Peltor zaprezentowała swój najnowszy produkt, będący próbą połączenia cech obu tych kategorii.

Najnowsze produkty i technologie

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops