Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Taktyczne kołczany

Fot. Jerzy Bielecki

Fot. Jerzy Bielecki

Rzeczy niezbędne nie istnieją. Można wybrać się, na przykład, z Moskwy do Władywostoku bez plecaka, zapałek, pieniędzy, dokumentów… Jest jednak jedna rzecz, bez której obejść się niepodobna. Waży ona około 1500 gramów, mieści się w ludzkiej czaszce i nazywa się – mózg.
„Praktyka wolnego podróżowania” , Anton Krotow

Zobacz także

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Od jakiegoś czasu zauważam, że mimo usilnych prób redukcji sprzętu, a w szczególności wszelkiej maści gadżetów co to niby mają ułatwiać życie, wcale mi się to nie udaje. Wprost przeciwnie, co chwila pojawia się coś nowego.

Problem jest jednak wtedy, gdy trzeba to wszystko jakoś zapakować. Nóż można schować w kieszeni, multitoola czy latarkę można zamocować w pouch na pasie. Ale co z resztą? Gdzie schować te wszystkie krzesiwa, kompasy, linki, sznurki, trytytki, ostrzałki, apteczki, sporki, telefony, GPS-y, klipsy, klucze, prezerwatywy, szczoteczki do zębów i inne „niezbędne” narzędzia?

Wszystko to ma nas przecież uchronić przed przeziębieniem, katarem, ocalić życie, uratować świat przed inwazją obcych, a co najważniejsze, otworzyć piwo na ławce. Luzem tego człowiek do plecaka nie wrzuci, bo albo się zepsuje, albo uszkodzi resztę sprzętu, albo się zgubi.

Owszem, można to wszystko wrzucić do jakiegoś mniejszego woreczka i tak to zapakować do plecaka. Szybko jednak tego nie dobędziemy, a jak włożymy rękę do takiego woreczka, to jeszcze tylko się na coś nadziejemy kalecząc przy tym palce. Problem dodatkowo pogłębia fakt, iż preferuję plecaki jednokomorowe, a najlepiej takie bez klapy. Żadnych palsow/molle i innych dodatków. Minimalizm maksymalny, dzięki temu nic się nie zgubi, nic nie odstaje, a i plecak mniej waży.

Co w tej sytuacji?

Ktoś kiedyś wpadł jednak na genialny pomysł, żeby te wszystkie drobiazgi upakować w zewnętrzną kieszeń, zamocować to na pasie, a że zazwyczaj kieszeń ta umiejscawiana była na wysokości nerek, to została potocznie nazwana „nerką”.

Przez wiele lat nerki kojarzone były raczej stereotypowo z handlarzami na lokalnych targowiskach, parkingowymi pobierającymi opłaty za parkowanie, a ostatnio bardziej z pewną subkulturą osiedlową, i zwane przez to są „kołczanami prawilności”. Szczęśliwie jednak „nerki” doczekały się bardziej taktycznych wersji i to nie tylko dzięki wizualnemu dostosowaniu, przede wszystkim została poprawiona ich funkcjonalność i jakość.

Oczywiście, kiedy mamy na sobie duży plecak z pasem biodrowym nerkę nosić będzie się mało komfortowo. Taktyczne nerki mają jednak tę zaletę, że można je troczyć na milion sposobów. Klasycznie na pasie, jako chest rig – dobre rozwiązanie dla biegaczy i właśnie w sytuacji, gdy mamy plecak z pasem biodrowym albo jak mikroplecak ucieczkowy lub torba na ramię. Jeśli ktoś lubi, to może taką nerkę troczyć też do kamizelki taktycznej lub plecaka. Natomiast nosząc nerkę klasycznie, na pasie, doskonale uzupełni ona plecak o pojemności 30–35 litrów. Duże graty wrzucamy do plecaka, a drobiazgi w nerkę i możemy swobodnie napierać.

W tym artykule chciałbym przedstawić nerki rodzimych producentów, to jest firmy Stronghold Group, BaribalSurvivaltech.

Wszystkie nerki przeznaczone są dla użytkowników z różnego rodzaju służb, jednak cywile również znajdą coś dla siebie.

Z uwagi na fakt, że prezentowane nerki są konstrukcyjnie dość zbliżone do siebie, to nie będę zanudzał szczegółowymi opisami „o dwubiegowych zamkach spiralnych z fragmentami elastycznej gumy”. Postaram się bardziej wskazać różnice i specyficzne funkcjonalności. Choć oczywiście podstawowych danych technicznych nie zabraknie.

Dlaczego właściwe nerki tych trzech firm?

Otóż wydały mi się najbardziej ciekawe pod względem koncepcji projektów i jakości użytych materiałów.

Czytaj też: Moskito TI – małe urządzenia z wieloma funkcjami >>>

Stronghold Group

Nerka firmy Stronghold Group jest chyba najmłodszą nerką dostępną na naszym rynku.

Swoją drogą, to firma Stronghold Group jest ciekawą firmą. Nikt o nich nie słyszał, nikt nic nie wiedział, aż tu nagle pewnego dnia pojawili się, wprowadzając na rynek oporządzenie z Cordury ciętej laserem. Tym samym od razu pokazali, że mają własną koncepcję na projektowanie sprzętu, a kompletu dopełniło zastosowanie bardzo modnego ostatnio kamuflażu Pencott Greenzone. Mocne wejście, trzeba przyznać.

Nerka Stronghold dzieli się na 3 kieszenie – komora główna, w której znajduje się mała kieszeń (od strony frontu) oraz elastyczna taśma (od strony tylnej) umożliwiająca ustabilizowanie dwóch długopisów i dwóch magazynków.

Na froncie jest mała kieszeń pozwalająca na przenoszenie niewielkich, płaskich przedmiotów. Na tej kieszeni naszyty jest także rzep o wymiarach 9x5 cm, umożliwiający mocowanie wszelkiego rodzaju naszywek.

Od strony ciała znajduje się trzecia kieszeń, podobnie jak frontowa kieszeń pozwala na przenoszenie wyłącznie płaskich przedmiotów, jak dokumenty, karty ID itp.

Panele boczne nerki mają zastosowanie dwojakiego rodzaju – stabilizują ułożenie nerki, a poprzez wykorzystanie laserowych nacięć można do nerki dołączyć niewielki pouch lub nóż. Dzięki temu rozbudujemy nerkę i zwiększymy ilość zabranych przedmiotów.

Nerka Stronghold jest bardzo prosta i minimalistyczna. Dobrze sprawdza się jako nerka na przenoszenie ekwipunku EDC lub podstawowa apteczka. Po rozbudowaniu może nawet stać się pasem ze sprzętem pierwszej linii. Z uwagi na zastosowany kamuflaż nie będzie ona jednak nadawać się do skrytego przenoszenia.

Zagadkowe pozostaje jednak dla mnie, dlaczego skrzydełka wszyte są w siatkę dystansową, a nie w bok nerki. Siatka dystansowa jest dość mocna, ale ma też swój okres żywotności i nie jestem pewien, czy wytrzymałaby silne szarpnięcie.

Specyfikacja techniczna:
 • 500 D nylon cordura DWR Mil-DTL-32439 type 3, class 3
 • 1,5” taśma nylon MIL-W-17337
 • Klamra ITW SR 1,5” Olive 6014
 • Suwaki i ekspresy Kroko
 • Nici Serafil i Onyx firmy Amann
 • Siatka dystansowa 3 mm 
 • Waga 170 g
 • Rozmiar 18 x 13 x 7 cm

Problematyczna okazała się guma do stabilizacji wkładu, która zwyczajnie się wypruła przy lekkim pociągnięciu. Te dwie wady nie przesądzają o jakości nerki jako takiej. Myślę, że można je potraktować jako choroby wieku dziecięcego, które znikną wraz z kolejnymi modelami nerki.

W przypadku mojego egzemplarza nerki długość pasa została dostosowana do mojego obwodu w pasie. Dzięki temu nie zwisa luźny kawałek taśmy, ale długość nie pozwala też na zbyt dużą regulację i tym samym nie mogę za bardzo przytyć, ani założyć jej na grubsze ubranie.

Całość jest uszyta z należytą dokładnością i starannością. Nie ma żadnych krzywych szwów, wystrzępień, fragmentów zwisających nitek.

Czytaj też: Tasmanian Tiger Modular Rifle Bag >>>

Baribal Poland

Firma Baribal Poland również istnieje od niedawna na polskim rynku i dość szybko się rozwija. Zaczęła od prostych organizerów w stylu Maxpedition, a następnie wprowadziła do sprzedaży nerki, kieszenie cargo, ładownice, pasy i szelki.

Baribal oferuje nerki w dwóch rozmiarach – mini EDC i dużą „taktyczną”. W obu nerkach Baribal stosuje takie same materiały, to jest: Cordura 1100 D, zamki firmy Alpha Technology, klamry YKK oraz rzepy Velcro.

Mini EDC

Mininerka EDC jest bardzo kompaktowa i nieskomplikowana. Wewnątrz komory głównej są dwie kieszenie – od frontu kieszeń z Cordury z naszytymi dwiema, jedna na drugiej, taśmami gumowymi; kieszeń ta dodatkowo jest obszyta taśmą gumową, dzięki czemu krawędź jest ściągnięta i zapobiega wypadaniu zawartości.

Kieszeń od strony ciała wykonana jest z siatki i zapinana jest na zamek. Jej rozmiar pozwala na zmieszczenie dokumentów lub małego notatnika. Ponadto, na siatce naszyta jest taśma gumowa do organizacji przenoszonych rzeczy. W dnie nerki jest metalowy otwór drenażowy do odprowadzania wody.

Z przodu nerki jest druga kieszeń, otwierana zamkiem poprowadzonym pod lekkim skosem, dzięki czemu ruch otwarcia jest bardziej naturalny i nie wymaga siłowania się. Kieszeń ma głębokość 1 cm, a w środku również znajdziemy wszytą gumową taśmę. Na froncie kieszeni jest taśma-rzep naszyta w systemie M.O.L.L.E. Umożliwia ona zaczepienie karabinka lub niewielkiego poucha. Pod taśmą jest naszyta druga taśma-rzep, do której można doczepić morale patches. Poniżej taśm jest wszyty poziomo kawałek gumowej taśmy, w której można przenosić długopis lub lightstick.

Z tyłu Mini EDC prawie całą powierzchnię zajmują trzy taśmy służące do montażu jej w systemie M.O.L.L.E.

Pasek można swobodnie regulować, a nadmiar taśmy można schować pod gumowym ściągaczem. Pasek można też łatwo i szybko zdemontować i tym samym można ją przystosować do mocowania na kamizelce, plecaku, pasie itp. Dodatkowo, w komplecie znajdują się dwie taśmy montażowe, dzięki którym można zamontować nerkę na taśmach 25, 50, 75 mm. 
Nie mam żadnych zastrzeżeń do wykonania nerki. Może jedynie firmową naszywkę Baribal oraz Cordura wszyłbym wewnątrz nerki, aby nie rzucały się w oczy.

Specyfikacja techniczna
 • Szerokość – 16 cm
 • Wysokość – 11 cm
 • Głębokość – 6 cm
 • Waga – 215 g (236 g z trokami montażowymi)
 • Szerokość paska – 2,5 cm

Nerka taktyczna

Taktyczna nerka Baribal to nerka dużego kalibru. Komora główna nerki ma pojemność aż 2,4 l! W jej wnętrzu znajdują się dwie kieszenie z Cordury, które są tak wszyte, że pomiędzy nimi jest około 2 cm wolnej przestrzeni.

Podobnie jak w przypadku Mini EDC nerki, górne krawędzie kieszeni obszyte są gumą. Na kieszeni od wewnętrznej strony wszyte są trzy rzędy taśmy gumowej. Ułożone są tak, że tworzą komórki o szerokości 4, 6 i 8 cm. Natomiast na kieszeni od zewnętrznej strony naszyte są dwie mniejsze kieszonki z siatki, które pomieszczą np. GPS, puszkę survivalową albo smartfona.

Na froncie nerki znajduje się podobna kieszeń jak w wersji Mini EDC. Różni się tylko tym, że naszyte są na niej trzy rzędy taśm z rzepem i dwa pionowo wszyte kawałki gumowej taśmy do mocowania długopisu. Natomiast od wewnętrznej strony ciała wszyta jest płaska, ukryta kieszeń na dokumenty. Naszyte są na niej, również na całej powierzchni, taśmy M.O.L.L.E.

Na obwodzie nerki zamocowane są trzy elastyczne linki, którymi można przytroczyć do nerki poncho, lekką kurtkę albo rękawice. W dnie nerki znajdują się dwa metalowe otwory drenażowe.

Specyfikacja techniczna
 • Szerokość – 20 cm
 • Wysokość – 15 cm
 • Głębokość – 8 cm
 • Waga – 403 g (429 g z trokami montażowymi)
 • Szerokość paska – 4 cm

Od wewnętrznej strony pasa naszyte są trzy komórki M.O.L.L.E, do których można przymocować nóż lub dodatkowe pouche. Nerkę można oczywiście mocować za pomocą będących w komplecie dwóch taśm 25, 50, 75 mm.

Pas nerki reguluje się szybko i swobodnie, problematyczny jest tylko ewentualny luźny nadmiar taśmy. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się przycięcie taśm do pożądanej długości i opalenie krawędzi zapalniczką. Należy przy tym pamiętać o pozostawieniu zapasu, jeśli będziemy chcieli zapiąć nerkę na kurtce lub „niespodziewanie” okaże się, że rozmiar spodni mamy już nieco większy. Po zakupieniu dodatkowych taśm nerkę można przenosić jak zwykłą torbę, jako chestrig lub plecak.Jeśli chodzi o jakość wykonania nerki, to uwagi są podobne jak w przypadku Mini EDC.

Czytaj też: Konserwacja i pielęgnacja obuwia >>>

Survivaltech

Firmy Survivaltech nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Założona przez dwóch pasjonatów survivalu, militariów i wszystkiego, co z tym związane – Pawła „Supera” SupernataŁukasza „Elvisa” Kotlarka. Początkowo jej działalność opierała się tylko na szkoleniach, ale kwestią czasu było, kiedy w ofercie pojawi się również sprzęt taktyczny.

To właśnie nerka Survivaltech Mod. 02 około 2011 r. stała się prekursorem taktycznych nerek produkowanych w Polsce. Chwilę później komplet uzupełniła mała nerka NEDC Mod. 18.

NEDC Mod. 18

Pierwsze skojarzenie gdy zobaczyłem NEDC – kosmetyczka! Skojarzenie to okazało się bardzo trafne. Przede wszystkim nie jest dużych rozmiarów – patrz ramka. Ideą, która przyświecała podczas projektowania tej nerki, było stworzenie produktu, który przy zachowaniu maksymalnej utylitarności pozbawiony będzie cech „bojowych”. Chodziło o stworzenie produktu z segmentu low profile, który dzięki temu, że pozbawiony jest rzepów, taśm M.O.L.L.E, nie będzie w żaden sposób kojarzony z szeroko pojętą taktycznością. Ot, zwykła nerka, która pasuje do jeansów, t-shirta i nie zwróci uwagi podczas poruszania się po mieście lub odprawy na lotnisku. Do produkcji nerki zastosowano Cordurę 500 D, dzięki czemu została też zmniejszona masa nerki, a ona sama nie jest sztywna i lepiej dopasowuje się do ciała.

NEDC podzielona jest na dwie części – komorę główną i kieszeń zewnętrzną. W komorze głównej, od zewnętrznej strony jest dodatkowa kieszeń z miękkiego materiału. Ta kieszeń jest chyba najsłabszym elementem tej konstrukcji. Ze względu na miękkość i śliską powierzchnię włożone do niej przedmioty mają tendencję do wysuwania się. Zmiana materiału na nieco bardziej sztywny powinna wyeliminować ten problem. Specyfikacja teczniczna
Szerokość – 24 cm
Wysokość – 15 cm
Głębokość – 4 cm
Waga – 130 g
Szerokość paska – 2,5 cm

Można się też przyczepić do strzępiącej się krawędzi materiału po wewnętrznej stronie nerki. Problem ten można jednak rozwiązać samodzielnie opalając krawędzie zapalniczką. Choć prawdę powiedziawszy, chciałoby się dostać produkt idealnie wykończony. Nad tą kieszenią wszyta jest niewielka pętla do mocowania na przykład kluczy. Od wewnętrznej strony znajdują się dwie mniejsze kieszenie, które pomieszczą telefon lub GPS. Na froncie nerki jest kieszeń na dokumenty lub płaskie klucze, niewielką latarkę/nóż.

Z boków nerki wyprowadzone są niewielkie skrzydełka, które stabilizują jej ułożenie. Na prawym skrzydełku wszyta jest metka Survivaltech. Nie rzuca się ona specjalnie w oczy, ale wszycie jej w środku nerki dopełniłoby dyskrecji. Na tym skrzydełku znajduje się też jedna komórka M.O.L.L.E. umożliwiająca zamocowanie małej apteczki/poucha lub noża. Wszyta jest na tyle dyskretnie, że trzeba dużej uwagi i znajomości tematu, by ją zauważyć.

Pasek nerki pozwala na dużą swobodę regulacji, a zastosowany system, przy swej prostocie, nie generuje problemu luźnej końcówki.

Mod. 02

Flagowy model firmy Survivaltech to prawdziwa nerka – kombajn i wół roboczy wykonany z Cordury 1000 D. Konstrukcja nerki to trzy kieszenie – komora główna, kieszeń zewnętrzna i od wewnętrznej strony ciała.

Kieszeń wewnętrzna może służyć oczywiście do przenoszenia dokumentów lub pieniędzy. Kieszeń zewnętrzna służyć będzie raczej do przenoszenia płaskich przedmiotów. Naszyte są na niej trzy pasy taśm z rzepem, w tym dwa w systemie MOLLE. Przymocować do nich można karabinek, lighstick lub pouch z GPS.

W komorze głównej znajdziemy D-ring od wewnętrznej strony i dwie dodatkowe kieszenie. Obie kieszenie wykonane są również z Cordury, przez co są sztywne i stabilizują ekwipunek.

Specyfikacja teczniczna:
Szerokość – 17 cm
Wysokość – 16 cm
Głębokość – 6 cm
Waga – 340 g
Szerokość paska – 2,5 cm

Na kieszeni od wewnętrznej strony ciała naszyta jest taśma gumowa o szerokości 5 cm, z przeszyciami co 4 cm. Na kieszeni od zewnętrznej strony naszyte są dwie siatkowe kieszonki o rozmiarze 10x8 cm. W dnie nerki jest metalowy otwór drenażowy. Z prawej strony nerki naszyta jest taśma o długości 14 cm i szerokości 2,5 cm, która jest uchwytem transportowym, który umożliwia komfortowy chwyt nawet w rękawicach.

Najciekawszym elementem nerki jest chyba jej tylny panel, w którym wszyta jest wspomniana wcześniej kieszeń. W panel wszyty jest także dodatkowy D-ring, który posłużyć może na przykład do zamocowania prowizorycznych szelek. Obok D-ringa wszyte są dwie pętle, które umożliwiają przenoszenie nerki jako chestrig. Taśmy są do dokupienia oddzielnie i są dopasowywane indywidualnie do każdej nerki.

Na panelu naszyte są również dwa rzędy taśm M.O.L.L.E. i usztywnione taśmy do mocowania nerki na kamizelce lub plecaku. Dla komfortu mocowania w systemie M.O.L.L.E. możliwe jest schowanie paneli bocznych w konstrukcję nerki i ustabilizowanie ich za pomocą rzepa. Daje to pewność, że w trakcie przenoszenia nerki taśmy przypadkiem nie wysuną się i o nic nie zahaczą. Na panelach bocznych naszyto też dwie taśmy w systemie M.O.L.L.E. Dodatkowo, pod górną taśmą, naszyta jest taśma 50 mm, do której można podpiąć nóż z klamrą Tek-lok. Regulacja pasa z taśmy poliamidowej jest podobna jak w nerce NEDC.

To co jeszcze zwraca uwagę, to perfekcja wykonania – wszystkie elementy są równo spasowane, nie ma żadnych krzywizn, złych przeszyć lub strzępiących się krawędzi.

Podsumowanie

Czy da się jednoznacznie wskazać najlepszą nerkę? Odpowiedź jest krótka: nie. Mimo że nerki z jednej strony są do siebie bardzo zbliżone, to z drugiej są zdecydowanie różne. O tych różnicach decydują szczegóły, które mam nadzieję udało mi się przedstawić. Nie rozpisywałem się szczególnie o wrażeniach z użytkowania, ponieważ wszystkie nerki sprawdziły się i żadna nie uległa szczególnym defektom. Nie mogę więc napisać nic, co wzbudziłoby szczególną sensację.

Trudno też „zajechać” w kilka miesięcy (testy trwały ok. pięć miesięcy) produkty wykonane z wysokiej jakości materiałów. To po prostu dobry sprzęt. Mam nadzieję, że zestawienie zdjęć z tekstem pozwoli na podjęcie decyzji i zakup nerki pasującej do indywidualnych potrzeb. Natomiast cieszy mnie też fakt, że w końcu można kupić dobrej jakości sprzęt polskiej produkcji w całkiem akceptowalnej cenie.

Czytaj też: Tasmanian Tiger Modular Rifle Bag >>>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Bartosz Szołucha TYR Tactical

TYR Tactical TYR Tactical

Rzadko która firma oferuje produkty wzbudzające nie tylko duże zainteresowanie, ale i spore kontrowersje, mimo że nie zawsze do końca znane są przesłanki, jakie kryły się za opracowaniem tego specyficznego...

Rzadko która firma oferuje produkty wzbudzające nie tylko duże zainteresowanie, ale i spore kontrowersje, mimo że nie zawsze do końca znane są przesłanki, jakie kryły się za opracowaniem tego specyficznego sprzętu. Jedną z firm, która już na początku swojego istnienia wywołała wokół siebie sporo hałasu, była niewielka Tyr Tactical. Zaprezentowała bowiem plecak-pojemnik na taśmę amunicyjną do karabinu maszynowego, rodem z filmu „Predator”.

Ireneusz Chloupek, Bartosz Szołucha Targi IWA 2012

Targi IWA 2012 Targi IWA 2012

Z roku na rok większe, tegoroczne targi IWA&Outdoor Classics w Norymberdze zgromadziły w dniach 9–12 marca rekordową liczbę ponad 1200 wystawców i przyciągnęły 36 000 zwiedzających ze 100 krajów. Trzydziesta...

Z roku na rok większe, tegoroczne targi IWA&Outdoor Classics w Norymberdze zgromadziły w dniach 9–12 marca rekordową liczbę ponad 1200 wystawców i przyciągnęły 36 000 zwiedzających ze 100 krajów. Trzydziesta dziewiąta już edycja tej imprezy wystawienniczej, niegdyś bardzo dbającej o cywilny, myśliwsko-sportowo-rekreacyjny charakter, w jeszcze większym stopniu niż w ubiegłym roku była także miejscem prezentacji firm z szeroko pojętej branży taktycznej” oraz broni i wszystkiego, co z nią związane,...

Andrzej Krugler Inforce WML

Inforce WML Inforce WML

Oferta firmy Inforce, której przedstawicieli prezentowaliśmy już na naszych łamach (SPECIAL OPS 9/10 (6) 2010), wzbogaciła się w zeszłym roku o produkt, którego nazwa jasno określa przeznaczenie: Weapon...

Oferta firmy Inforce, której przedstawicieli prezentowaliśmy już na naszych łamach (SPECIAL OPS 9/10 (6) 2010), wzbogaciła się w zeszłym roku o produkt, którego nazwa jasno określa przeznaczenie: Weapon Mounted Light, czyli „latarka montowana na broni”. Dotychczas Inforce oferował wyłącznie ręczne latarki, których można było używać w charakterze oświetlenia taktycznego po zamontowaniu ich na broni (szynach Picatinny) za pomocą odpowiednich uchwytów. Nowa seria WML, w skład której wchodzą modele White...

Jerzy Bielecki Pomocnik i skrzydłowy

Pomocnik i skrzydłowy Pomocnik i skrzydłowy

Wbrew tytułowi artykuł ten nie będzie dotyczył ustawienia zawodników na boisku czy omówienia taktyki przed meczem. Za to zostaną w nim przedstawione dwa narzędzia z grupy multitooli, a dokładnie przybliżymy...

Wbrew tytułowi artykuł ten nie będzie dotyczył ustawienia zawodników na boisku czy omówienia taktyki przed meczem. Za to zostaną w nim przedstawione dwa narzędzia z grupy multitooli, a dokładnie przybliżymy dwa modele multitooli marki Leatherman wprowadzone do produkcji w 2011 roku – Wingman i Sidekick.

Bartosz Szołucha Kurtka integrated tactical jacket

Kurtka integrated tactical jacket Kurtka integrated tactical jacket

Amerykańska firma Massif Mountain Gear gościła już na łamach SPECIAL OPS 4/2011; przedstawialiśmy jej filozofię działania oraz prezentowaliśmy najważniejsze produkty – bojową odzież trudnopalną. Softshell...

Amerykańska firma Massif Mountain Gear gościła już na łamach SPECIAL OPS 4/2011; przedstawialiśmy jej filozofię działania oraz prezentowaliśmy najważniejsze produkty – bojową odzież trudnopalną. Softshell Integrated Tactical Jacket to pierwszy z całej serii czekających na swoją premierę elementów odzieży produkcji Massif, który trudnopalny nie jest. ITJ to lekka kurtka klasy softshell, czyli z gatunku odzieży odpornej na deszcz i śnieg oraz na podmuchy silnego wiatru, a jednocześnie wygodniejszej...

Bartosz Szołucha Buty Sidewinder HPI marki Magnum

Buty Sidewinder HPI marki Magnum Buty Sidewinder HPI marki Magnum

Buty Sidewinder HPi marki Magnum dostępne są na rynku już od kilku lat, natomiast w 2011 roku pojawiła się wreszcie ich długo zapowiadana edycja, w całości pokryta uniwersalnym wzorem maskującym Crye Precision...

Buty Sidewinder HPi marki Magnum dostępne są na rynku już od kilku lat, natomiast w 2011 roku pojawiła się wreszcie ich długo zapowiadana edycja, w całości pokryta uniwersalnym wzorem maskującym Crye Precision MultiCam - skutecznym i zdobywającym coraz większą popularność na świecie.

Bartosz Szołucha TT Transporter

TT Transporter TT Transporter

Ilość wyposażenia indywidualnego wykorzystywanego przez żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb mundurowych jest z reguły dość znaczna. Choć kamizelki balistyczne i oporządzenie stają się coraz lżejsze -...

Ilość wyposażenia indywidualnego wykorzystywanego przez żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb mundurowych jest z reguły dość znaczna. Choć kamizelki balistyczne i oporządzenie stają się coraz lżejsze - problem pojawia się, gdy zachodzi potrzeba przemieszczenia oddziału czy zespołu na dużą odległość, na przykład na szkolenie. Ten cały „szpej” trzeba gdzieś zmieścić – kraciastych toreb rodem z bazarów nikt wykorzystywać przecież nie będzie.

Zbigniew Lech Owczarski Arc Teryx H-150 Riggers Belt

Arc Teryx H-150 Riggers Belt Arc Teryx H-150 Riggers Belt

Nie ma chyba potrzeby tłumaczyć Czytelnikom naszego magazynu, czym są pasy ratownicze (ratunkowe lub ewakuacyjne) rigger rescue belt, bo to każda osoba zainteresowana sprzętem i wyposażeniem taktycznym...

Nie ma chyba potrzeby tłumaczyć Czytelnikom naszego magazynu, czym są pasy ratownicze (ratunkowe lub ewakuacyjne) rigger rescue belt, bo to każda osoba zainteresowana sprzętem i wyposażeniem taktycznym z całą pewnością wie. Mało tego – znakomita większość takich osób używa tych pasków na co dzień. W większości przypadków charakteryzują się one podobnym wyglądem i budową. Zupełnie nowe podejście do budowy takiego pasa zaprezentowała kanadyjska firma Arc’Teryx, której projektanci stworzyli model H-150...

Bartosz Szołucha Lekki Granit

Lekki Granit Lekki Granit

Wybór wojskowych plecaków przeznaczonych do przenoszenia dużych ilości wyposażenia jest obecnie bardzo szeroki. Jednak rzadko który z nich został opracowany od podstaw pod kątem potrzeb specyficznego użytkownika,...

Wybór wojskowych plecaków przeznaczonych do przenoszenia dużych ilości wyposażenia jest obecnie bardzo szeroki. Jednak rzadko który z nich został opracowany od podstaw pod kątem potrzeb specyficznego użytkownika, jakim jest żołnierz sił specjalnych, i w znakomitej większości bazują na popularnych modelach turystycznych. Nieliczne firmy projektują plecaki przeznaczone dla żołnierzy i od samego początku konstruują je z myślą o nich. Taką filozofię wyznaje między innymi amerykańska Granite Tactical...

Andrzej Krugler, Bartosz Szołucha Paryskie targi Milipol 2011

Paryskie targi Milipol 2011 Paryskie targi Milipol 2011

Siedemnasta paryska edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 października bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność...

Siedemnasta paryska edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 października bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność firm amerykańskich, co we wcześniejszych edycjach nie było regułą. Tegoroczne targi pokazały, że Europa staje się atrakcyjnym rynkiem dla firm zza oceanu. Milipol, jako impreza przeznaczona dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, obfituje w produkty znajdujące się w kręgu...

Bartosz Szołucha Nowości Crye Precision

Nowości Crye Precision Nowości Crye Precision

Firmy Crye Precision nie trzeba chyba przedstawiać - cechą charakterystyczną niemal wszystkich jej produktów są innowacje. Przedstawiamy dwie tegoroczne nowości prosto z Bostonu – lekką kamizelkę Jumpable...

Firmy Crye Precision nie trzeba chyba przedstawiać - cechą charakterystyczną niemal wszystkich jej produktów są innowacje. Przedstawiamy dwie tegoroczne nowości prosto z Bostonu – lekką kamizelkę Jumpable Plate Carrier oraz kolejne wcielenie mundurów serii Combat - model G3.

Bartosz Szołucha Plastik fantastik

Plastik fantastik Plastik fantastik

Na rynku sporadycznie pojawiają się produkty zaskakujące swoją banalną prostotą i uniwersalnością – aż chce się czasem spytać, „dlaczego nikt wcześniej tego nie wymyślił?”. Projektanci ITW Nexus wymyślili...

Na rynku sporadycznie pojawiają się produkty zaskakujące swoją banalną prostotą i uniwersalnością – aż chce się czasem spytać, „dlaczego nikt wcześniej tego nie wymyślił?”. Projektanci ITW Nexus wymyślili całą serię takich drobnych gadżetów, które śmiało można nazwać rewolucyjnymi.

Bartosz Szołucha Pająki Magnum

Pająki Magnum Pająki Magnum

Hi-Tec Sports, prekursor w branży „butów taktycznych”, czyli lekkich zamienników dla typowych wojskowych butów, które niezbyt nadawały się do dynamicznych działań, choćby w terenie zabudowanym, znany jest...

Hi-Tec Sports, prekursor w branży „butów taktycznych”, czyli lekkich zamienników dla typowych wojskowych butów, które niezbyt nadawały się do dynamicznych działań, choćby w terenie zabudowanym, znany jest w Polsce jako producent niezwykle popularnych „magnumów ”, butów, które w ciągu kilku lat stały się wręcz synonimem dla tego rodzaju obuwia.

Andrzej Krugler Arc'Teryx Knee Caps

Arc'Teryx Knee Caps Arc'Teryx Knee Caps

Ciało ludzkie jest zbudowane tak, że większość jego zasadniczych organów jest dobrze chroniona, czy to szkieletem, czy warstwą mięśni. Niestety, niektóre jego elementy są pokryte jedynie cienką warstwą...

Ciało ludzkie jest zbudowane tak, że większość jego zasadniczych organów jest dobrze chroniona, czy to szkieletem, czy warstwą mięśni. Niestety, niektóre jego elementy są pokryte jedynie cienką warstwą skóry, a przez to wrażliwe na bolesne urazy, zagrażające ich poprawnemu funkcjonowaniu. Należą do nich stawy łokciowe i kolanowe.

Bartosz Szołucha Massif Mountain Gear

Massif Mountain Gear Massif Mountain Gear

Odzież trudnopalna staje się światowym standardem w wyposażeniu żołnierzy działających w rejonach objętych konfliktami zbrojnymi, a także funkcjonariuszy jednostek specjalnych policji, działających w miejscach,...

Odzież trudnopalna staje się światowym standardem w wyposażeniu żołnierzy działających w rejonach objętych konfliktami zbrojnymi, a także funkcjonariuszy jednostek specjalnych policji, działających w miejscach, gdzie może wystąpić zagrożenie wybuchem lub pożarem. Nieustanne prace badawcze nad zaawansowanymi materiałami, z których szyte są mundury polowe, podnoszą poziom bezpieczeństwa użytkowników, bez obniżania komfortu niezbędnego podczas długotrwałych operacji w skrajnych temperaturach. Producentem...

Bartosz Szołucha W poszukiwaniu goglowego Graala

W poszukiwaniu goglowego Graala W poszukiwaniu goglowego Graala

Duże znaczenie wysokiej jakości środków ochrony oczu było już niejednokrotnie poruszane na łamach czasopisma „SPECIAL OPS”. Poza oczywistym faktem unikania dzięki nim trwałych i nieodwracalnych uszkodzeń...

Duże znaczenie wysokiej jakości środków ochrony oczu było już niejednokrotnie poruszane na łamach czasopisma „SPECIAL OPS”. Poza oczywistym faktem unikania dzięki nim trwałych i nieodwracalnych uszkodzeń oczu, nie mniej ważna dla operatorów jednostek specjalnych jest ochrona przed wyłączeniem ich z akcji z błahego i niekoniecznie wywołującego poważne urazy powodu. Może to być dostanie się do oczu pyłu czy pryśnięcie piasku, samo w sobie niegroźne, ale skutkujące wyeliminowaniem operatora na krótki...

Mateusz Kurmanow O MSBS z Adamem Gawronem

O MSBS z Adamem Gawronem O MSBS z Adamem Gawronem

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

Adam Dubiel TRU Xtreme - Ekstremalnie wyposażony mundur

TRU Xtreme - Ekstremalnie wyposażony mundur TRU Xtreme - Ekstremalnie wyposażony mundur

Działania zbrojne w Iraku i Afganistanie, którymi w ostatniej dekadzie żyje cały militarny świat, przyczyniają się do przyśpieszenia rozwoju umundurowania bojowego. Producenci uniformów prześcigają się...

Działania zbrojne w Iraku i Afganistanie, którymi w ostatniej dekadzie żyje cały militarny świat, przyczyniają się do przyśpieszenia rozwoju umundurowania bojowego. Producenci uniformów prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych rozwiązań, które mają zwiększyć komfort noszenia ich produktów i byłyby w stanie zaspokoić każdą potrzebę użytkowników, a nawet wyprzedzać ich najbardziej wymyślne zachcianki. Efektem tego swoistego wyścigu żołnierskiej mody są poszukiwania i realizacje ciekawych pomysłów,...

Andrzej Krugler EUROPOLTECH 2011

EUROPOLTECH 2011 EUROPOLTECH 2011

Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2011 po raz piąty gościły w dniach 13-15 kwietnia w halach warszawskiego Expo XXI. Tegoroczna...

Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2011 po raz piąty gościły w dniach 13-15 kwietnia w halach warszawskiego Expo XXI. Tegoroczna edycja przyciągnęła około 150 wystawców, co nie jest może liczbą oszałamiającą i świadczy o skali imprezy, jednak o jej randze decyduje przede wszystkim liczba prezentowanych nowych produktów. A tych było dość sporo, w tym znaczna liczba premier, czyli produktów, które wcześniej można było oglądać...

Andrzej Krugler Aktywna ochrona

Aktywna ochrona Aktywna ochrona

Słuch jest jednym z podstawowych zmysłów człowieka, które ułatwiają mu orientację w przestrzeni, i jednym z zasadniczych, jeśli chodzi o porozumiewanie się. Dlatego niezmiernie ważna jest jego ochrona,...

Słuch jest jednym z podstawowych zmysłów człowieka, które ułatwiają mu orientację w przestrzeni, i jednym z zasadniczych, jeśli chodzi o porozumiewanie się. Dlatego niezmiernie ważna jest jego ochrona, o którą szczególnie trzeba zadbać m.in. podczas działań wojskowych czy policyjnych grup specjalnych, w czasie których huk wystrzałów, użycie granatów oszałamiających czy materiałów wybuchowych może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu. Jak to jednak zrobić przy konieczności zapewnienia jednocześnie...

Andrzej Krugler Mały gigant

Mały gigant Mały gigant

Możliwość wykorzystania okien jako dodatkowych punktów wejścia do szturmowanego pomieszczenia może stać się czynnikiem wpływającym na uzyskanie zaskoczenia i przewagi taktycznej, potrzebnych do skutecznego...

Możliwość wykorzystania okien jako dodatkowych punktów wejścia do szturmowanego pomieszczenia może stać się czynnikiem wpływającym na uzyskanie zaskoczenia i przewagi taktycznej, potrzebnych do skutecznego rozstrzygnięcia szturmu. Aby dostać się do otworów okiennych na wyższych kondygnacjach, niezbędne jest wykorzystanie technik linowych lub hydraulicznych ramp montowanych na pojazdach („SPECIAL OPS” 7/8 (5) 2010), jednak do tych na parterze lub pierwszym piętrze można z powodzeniem użyć tradycyjnych...

Adam Dubiel Lekki pancerz do wielu misji

Lekki pancerz do wielu misji Lekki pancerz do wielu misji

Coraz częściej za konstruowanie żołnierskiego ekwipunku biorą się ci, którzy o jego funkcjonalności mogą powiedzieć najwięcej, czyli użytkownicy z wojska i innych formacji uzbrojonych. Zazwyczaj tę drogę...

Coraz częściej za konstruowanie żołnierskiego ekwipunku biorą się ci, którzy o jego funkcjonalności mogą powiedzieć najwięcej, czyli użytkownicy z wojska i innych formacji uzbrojonych. Zazwyczaj tę drogę realizowania poza służbą swojego potencjału płynącego z wiedzy i doświadczenia bojowego wybierają żołnierze z jednostek elitarnych, gdzie świadomość znaczenia wyposażenia jest najwyższa. Bywa, że projektują wzory dla swoich kolegów po fachu, a ci niekiedy formułują specyficzne wymagania. W ten sposób...

Andrzej Krugler TT Pathfinder

TT Pathfinder TT Pathfinder

Produkty marki Tasmanian Tiger gościły już w przeszłości na łamach „SPECIAL OPS” – opisywaliśmy lekką kurtkę softshell Nevada oraz nieco mniejszy z rodziny plecaków TT, Raid Mk2. Tasmański tygrys to militarna...

Produkty marki Tasmanian Tiger gościły już w przeszłości na łamach „SPECIAL OPS” – opisywaliśmy lekką kurtkę softshell Nevada oraz nieco mniejszy z rodziny plecaków TT, Raid Mk2. Tasmański tygrys to militarna marka popularnego producenta różnego sprzętu outdoorowego, niemieckiej Tatonki, od wielu lat znanej także na polskim rynku.

Zbigniew Lech Owczarski Smith Optics Elite

Smith Optics Elite Smith Optics Elite

W kolejnym już odcinku przeglądu środków ochrony oczu, prezentujemy wciąż mało znaną nowość na rynku – gogle oraz okulary ochronne marki Elite Division amerykańskiej firmy Smith Optics.

W kolejnym już odcinku przeglądu środków ochrony oczu, prezentujemy wciąż mało znaną nowość na rynku – gogle oraz okulary ochronne marki Elite Division amerykańskiej firmy Smith Optics.

Wybrane dla Ciebie

Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Gdzie przygotujesz się na najgorsze » Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku » Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami » Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Kamizelki taktyczne którą wybrać »

Kamizelki taktyczne którą wybrać » Kamizelki taktyczne którą wybrać »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą » Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Spotkanie twarzą w twarz na Eurosatory

Spotkanie twarzą w twarz na Eurosatory Spotkanie twarzą w twarz na Eurosatory

Dobierz buty do warunków pogodowych »

Dobierz buty do warunków pogodowych » Dobierz buty do warunków pogodowych »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą » Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Najnowsze produkty i technologie

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.