Powstała w 2005 roku grupa Safran to wiodący, międzynarodowy holding oferujący produkty wysokich technologii z trzema głównymi gałęziami biznesu: lotnictwo, astronautyka, obronność i bezpieczeństwo. Działająca na całym świecie Grupa zatrudnia 69 000 pracowników w ponad 50 krajach i w 2014 roku osiągnęła przychody na poziomie 15,4 mld euro. W tym samym roku wydała na prace badawczo-rozwojowe 2 mld euro. Safran oferuje dzisiejszym siłom zbrojnym duży wybór urządzeń optoelektronicznych (optronika), nawigacji i systemów optycznych oraz sprzętu do stosowania w powietrzu, na lądzie i morzu.
Jedną z firm oferujących optoelektronikę w ramach grupy Safran jest szwajcarska Vectronix AG, założona w 1921 roku w miejscowości Heerbrugg, gdzie nadal prowadzi swoją działalność. Od początku istnienia Vectronix był producentem przyrządów, urządzeń optycznych i pomiarowych. W 2003 roku firma stała się częścią grupy Sagem i wraz z nią w 2005 roku trafiła pod skrzydła Safrana.
![]() |
---|
SNAJPERZY SPECIAL OPS EXTRA Wydanie specjalne 1/2016 Wydawca: Grupa MEDIUM Rok: 2016 |
SPRAWDŹ CENĘ » |
KUP w Księgarni Militarnej » |
Vectronix oraz Sagem w sposób ciągły rozwijają swoje technologie, dzięki czemu mogą oferować nowy sprzęt czy też zwiększać funkcjonalność dotychczas produkowanych urządzeń. Tak też stało się w przypadku wielu szlagierów rynkowych zarówno szwajcarskiego, jak i francuskiego producenta – wielofunkcyjnych urządzeń do obserwacji, rozpoznania i określenia parametrów celu, jak np. PLRF (Pocket Laser Range Finder), rodziny urządzeń Vector czy też Moskito (SPECIAL OPS 3/2013), które ze względu na swoje cechy fizyczne oraz możliwości z powodzeniem mogą być wykorzystywane m.in. w działaniach specjalnych, przez snajperów i zwiadowców.
Sagem to także producent wielofunkcyjnej lornetki termowizyjnej JIM LR, która podobnie jak inne wspomniane urządzenia została wprowadzona na wyposażenie wielu armii państw krajów NATO (m.in. w programie żołnierza przyszłości – FELLIN). Szczególnie cenne jest, że te wysokiej klasy urządzenia precyzyjne w trakcie praktycznie całego okresu ich eksploatacji właściwie nie wymagają obsługi serwisowej ani konserwacji. Obaj producenci oferują jednocześnie bogaty wybór akcesoriów, które dodatkowo zwiększają bardzo wysoką funkcjonalność tych urządzeń.
Moskito TI
Swoją światową premierę Moskito TI miało na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. Jest to wersja rozwojowa urządzenia Moskito, które zostało zakupione m.in. przez brytyjską armię, w liczbie ponad 4000 szt., w ramach programu żołnierza przyszłości – FIST, z przeznaczeniem dla dowódców (Commander’s Target Locator). Łączy ono w sobie wyższą użyteczność oraz szersze możliwości zastosowania, co w połączeniu z wysoką niezawodnością w każdych warunkach zapewnia użytkownikowi pełną świadomość sytuacyjną przez całą dobę.
Nowy lokalizator celu Vectronixa charakteryzuje się wysokiej jakości funkcjami obserwacji, rozpoznania i pomiaru w różnych warunkach, w dzień i w nocy, zapisu i przesyłania obrazu oraz geolokalizacji/topodowiązania przy jednocześnie zredukowanej wadze, co czyni z niego najlżejsze i jedno z bardziej efektywnych urządzeń w swojej klasie.
Przeczytaj też: Nożownik >>>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |