Wielki pojedynek małych świateł, czyli o latarkach Andrzej Krugler, US DoD
W działaniach w terenie zabudowanym, a w szczególności podczas sprawdzania pomieszczeń, niezwykle ważną rolę odgrywa odpowiednie oświetlenie – podstawowa jednostka broni, czy to karabinek, czy pistolet maszynowy, powinna być wyposażona w silne źródło światła, służące zarówno do sprawdzania drogi, identyfikacji celu lub jego oślepienia. Wraz z uzupełniającym je światłem podwieszonym pod bronią krótką powinno stanowić kompletny system – warto go jednak uzupełnić trzecim.
Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...
Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.
Pomimo wielu zalet, oświetlenie taktyczne podwieszane pod broń ma również swoje wady, głównie „prądożerność”, czyli znaczny pobór mocy potrzebny do wygenerowania oślepiającego strumienia światła, skutkujący bardzo szybkim wyczerpywaniem się baterii, co jest szczególnie ważne w starszych modelach opartych na standardowych żarówkach, choćby ksenowych. Pośrednio wadą jest też sam montaż pod bronią - nie sprawdza się podczas czynności wymagających precyzji czy przy przeszukiwaniu pomieszczenia. W zadaniach tych świetnie sprawdzają się natomiast klasyczne latarki czołówki, mocowane na hełmie, dzięki czemu strumień światła kierowany jest dokładnie tam, gdzie patrzy użytkownik.
Czołówki oparte są na diodach elektroluminescencyjnych LED emitujących jasne światło przy dużo niższym poborze energii elektrycznej więc ich czas pracy jest znacznie dłuższy. W większości przypadków jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, lecz problem pojawia się, gdy hełm wyposażony jest w płytę montażową do gogli noktowizyjnych - latarka będzie mocno odchylona od właściwego kierunku. Rozwiązanie problemu przyszło ze strony amerykańskiej firmy Surefire, znanej z produkcji oświetlenia różnego typu, która w 2006 roku zaprezentowała latarkę przeznaczoną specjalnie do mocowania na hełmach tak, aby światło padało dokładnie tam, gdzie chce użytkownik. W artykule porównamy lampę Surefire Helmet Light HL1 z jej konkurencją, zaprojektowaną w 2009 roku przez znany koncern Energizer (produkujący różnego rodzaju źródła zasilania, a ostatnio także sprzęt oświetleniowy) – latarką Energizer Hard Case Tactical Helmet Light (dalej skrótowo jako THL), która może wkrótce złamać monopol firmy z Fountain Valley w Kalifornii.
W świetle jupiterów
Pierwsza latarka, czyli Surefire HL1, charakteryzuje się pięcioma diodami LED umieszczonymi w przedniej części korpusu oraz niewielką diodą umieszczoną na bocznej ścianie obudowy. Diody przednie dostępne są aż w czterech konfiguracjach, oznaczonych przez producenta następująco: wersja A z trzema diodami emitującymi światło białe o maksymalnym natężeniu 19,2 lumena oraz dwiema diodami w kolorze niebieskim, B - z trzema diodami białymi oraz dwiema diodami IR, których światło jest widoczne wyłącznie poprzez urządzenia noktowizyjne (służą do wzmocnienia wyświetlanego obrazu), C - z trzema diodami białymi oraz dwiema czerwonymi, oraz D, w której trzy diody świecą w kolorze zielono-żółtym, a dwie pozostałe tylko w noktowizji.
Wszystkie diody emitują światło o trzech stopniach natężenia, regulowanymi przyciskiem. Ich różnorodność pozwala dobrać rodzaj światła w zależności od potrzeb użytkownika. Ostatnia, na boku korpusu, to dioda IR działająca w trybie stroboskopowym i służąca jako aktywny identyfi kator swój - obcy, wysyłająca sygnał o zaprogramowanej firmowo częstotliwości, widoczny w goglach noktowizyjnych pozostałych członków grupy.
W latarce Energizera mamy w przedniej części tylko trzy diody, ale każda odpowiada za inne światło. Środkowa i największa to LED emitujący światło białe o maksymalnym natężeniu 40 lumenów, więc dwukrotnie mocniejsza niż u konkurenta, dolna to lampa kolorowa, czerwona lub niebieska, w zależności od wersji, natomiast górna to dioda IR, służąca do dodatkowego wzmocnienia efektywności działania sprzętu noktowizyjnego. Odpowiednie upakowanie diod w latarce pozwoliło uzyskać produkt oferujący w jednym urządzeniu odpowiednik dla dwóch produktów konkurencji - punkt dla THL.
Przydatnym niuansem jest osłonięcie znajdującej się na boku stroboskopowej diody IR, migającej z nieco inną częstotliwością niż w Surefire HL1, w jej przedniej części, plastikową nadlewką, dzięki czemu rozbłyski nie będą dekoncentrowały użytkownika korzystającego z tej funkcji podczas wykorzystywania gogli noktowizyjnych - sygnał jest kierowany ku tyłowi oraz na bok. Niestety, włączenie trybu IFF wyłącza możliwość użycia chociażby podświetlania IR – w HL1 marker może być włączony cały czas, niezależnie od rodzaju emitowanego światła.
Zasilanie i obudowa
Surefire HL1 zasilana jest typową dla produktów tej firmy baterią litową CR123 o napięciu 3 V. Energizer działa na popularnych litowych bateriach AA o napięciu 1,7 V. Uczciwie trzeba przyznać, że to kolejny punkt dla tej drugiej lampy, gdyż „paluszki” AA są znacznie tańsze niż CR123 oraz nie ma problemów z ich dostępnością – znajdziemy je chyba wszędzie na świecie. Trzeba zaznaczyć, że tutaj punkt otrzymuje THL. Kolejnym plusem tego światła jest lepsze zabezpieczenie przedziału baterii przed dostaniem się wody do wnętrza – na gwincie tubusu umieszczona jest gumowa uszczelka. Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w HL1 jest natomiast pokrętło znajdujące się na pokrywce przedziału bateryjnego, umożliwiające całkowite wyłączenie latarki, aby uniknąć przypadkowej aktywacji.
Obie latarki posiadają obudowy wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego i dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych, czarnej oraz piaskowej. HL1 jest konstrukcją jednak nieco lżejszą niż konkurent - z baterią i montażem nahełmowym waży 88 gram, podczas gdy Energizer THL już 100 gram. W konkurencji wagowej wygrywa więc Surefire, choć różnice są tu praktycznie nieodczuwalne dla użytkownika. Niewielka masa obu urządzeń nie wpływa na wyważenie hełmu, więc nie ma obawy, że zacznie się on przechylać na którąkolwiek ze stron.
Montaż
Najważniejszym problemem, o którym wspominaliśmy we wstępie, było mocowanie latarki do powierzchni hełmu. Firma Surefire wymyśliła więc montaż, który do rantu hełmu dołączany jest za pomocą metalowej obejmy dokręcanej dwiema małymi śrubami – dzięki takiej regulacji możliwe jest dopasowanie montażu do hełmów różniących się nieco grubością ścianek, nie odstaje on zbytnio na bok, więc nie wpływa w znacznym stopniu na jego sylwetkę. Latarkę HL1 wsuwa się na odpowiednie wcięcia w montażu, po czym samoczynnie blokuje się ona za pomocą dźwigni z tworzywa sztucznego. Standardowo, po zakupie otrzymujemy jedynie ten podstawowy montaż, w ofercie producenta jest jeszcze drugi, Z71, który kosztuje około 30 USD, umożliwiający dołączenie latarki na dowolny element wyposażenia, z naszytymi taśmami kompatybilnymi z systemem PALS/MOLLE. Montaż ten pozwala również na regulowanie kąta padania światła, wybierając jedną z pięciu pozycji w zakresie 0-110 stopni.
To, co otrzymujemy w pudełku z Energizerem THL, może doprowadzić do małego zawrotu głowy – oprócz sztywnego pojemnika otrzymujemy zestaw czterech różnych montaży pozwalających na dowolne skonfigurowanie światła. Pierwszy, to oczywiście montaż nahełmowy, z metalową dźwignią, pozwalający również na regulację kąta – latarkę możemy skierować dowolnie w dół lub w górę albo też przekręcić ją całkowicie i zamocować na drugiej stronie hełmu, co ucieszy na pewno użytkowników leworęcznych, którzy bez problemu obsłużą ją prawą, słabszą, a więc niezajętą chwytem broni, ręką. Światło nasuwa się w występy montażu, zbliżone kształtem do tych w Surefire, ale oba montaże nie są ze sobą kompatybilne. Podobny do niego, choć pozbawiony możliwości regulacji, jest następny montaż, dzięki któremu możemy osadzić THL na szynie montażowej standardu Picatinny i na broni lub na hełmie wyposażonym w szyny boczne. Kolejny montaż to podobny do dodatkowego z Surefire, czyli umożliwiający zainstalowanie lampy na oporządzeniu MOLLE, również z możliwością regulacji kąta nachylenia tak, aby światło skierowane było w wybranym kierunku. Ostatni to taśma nagłowna, przeistaczająca lampę w klasyczną czołówkę, choć montowaną na boku głowy. Energizer bezapelacyjnie wygrywa w tej kategorii, dzięki możliwości wyboru różnych montaży o większej funkcjonalności.
Obsługa
Obsługa Surefire HL1 sprowadza się do dwóch małych dźwigni umieszczonych w tylnej części latarki oraz dużego przycisku na bocznej ścianie. Dźwignie odpowiadają za włączenie oraz wyłączenie diod LED – górna, trójpołożeniowa za diody główne (górne położenie to diody białe, środkowe – latarka wyłączona, dolne to włączenie diod kolorowych/IR), natomiast dolna dźwignia o dwóch położeniach służy do uruchomienia markera IR. Obsługa jest całkiem łatwa i wygodna, nawet w rękawicach, choć ze względu na montaż oraz konstrukcję samej latarki, możliwe jest to jedynie przy pomocy lewej dłoni – strzelcy leworęczni nie będą z tego rozwiązania zadowoleni. Dźwignie kontrolne osłonięto nadlewami z tworzywa sztucznego, co chroni je przed przypadkowym przesunięciem, które zdarzyć się mogło we wcześniejszej wersji, ich pozbawionej.Mogłyby jednak „klikać” nieco wyraźniej. Przycisk, na boku służy do regulowania natężenia światła i pozwala na wybór jednego z trzech trybów: Hi-Med-Low.
Sterowanie Energizer THL oparto na dwóch dużych gumowanych przyciskach na dolnej oraz górnej części korpusu, a także jednej dźwigni na bocznej ścianie. Dźwignia służy do wyboru jednego z trzech położeń – ustawienie jej w pozycji IFF na górze uruchamia błyskanie markera IR, środkowe włącza lampy kolorowe, a dolne uruchamia diodę widoczną tylko w noktowizji. Dolny przycisk włącza diodę kolorową, górny białą. Regulacja natężenia światła odbywa się za pomocą tych samych przycisków – tryby przełączają się wraz z kolejnym naciśnięciem w kolejności Hi-Med-Low.
Wadą w stosunku do HL1 jest brak możliwości natychmiastowego wyłączenia światła i w przeciwieństwie do konkurenta, trzeba „przeklikać” przez wszystkie położenia, aby wygasić latarkę. Jest na to jednak sposób, choć mniej intuicyjny i wymagający przećwiczenia – wystarczy w trakcie przesunąć dźwignię boczną na górne lub dolne położenie. Trzeba przyznać, że obsługa Surefire HL1 jest jednak nieco bardziej komfortowa, więc w tej kategorii przyznajemy zwycięstwo właśnie tej latarce.
And the Oskar goes to...
No właśnie, do kogo? Trudno jednoznacznie ocenić, które z przedstawionych rozwiązań jest lepsze. Zasadniczym minusem latarki Energizer THL, poza drobnymi mankamentami wspomnianymi w tekście, jest jej produkcja w Chinach – pomimo kontroli jakości przeprowadzanej przez koncern, potrafią zdarzyć się problemy w postaci kiepskiej jakości śrub mocujących, które na szczęście można łatwo zastąpić. Zdarzyło się to jednak tylko w jednym z testowanych egzemplarzy. Nieznana jest do końca wytrzymałość latarek na uszkodzenia mechaniczne, choć redakcyjne testy polegające na zrzucaniu jej na beton z wysokości 3 metrów nie doprowadziły ani do uszkodzenia latarki, ani nie wpłynęły na jakość emitowanego światła. Jest to nowy produkt, więc zapewne będzie nadal rozwijany.
Atutem jest cena, dużo niższa niż Surefire HL1, który został wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych, a jakość jego wykonania została już wielokrotnie sprawdzona w różnych warunkach i jest używana przez liczne jednostki na świecie, także przez polskich żołnierzy i funkcjonariuszy. Nie ma wątpliwości, że Hard Case Tactical Helmet Light ma o wiele ciekawsze wyposażenie dodatkowe, dzięki czemu latarka zyskuje dodatkowe funkcje i może być wykorzystywana w znacznie szerszym zakresie działań. Oferuje też więcej trybów światła niż produkt konkurencji Każda z nich ma więc swoje niezaprzeczalne plusy, ale i minusy, mamy jednak nadzieję, że artykuł ten pozwoli dobrać odpowiednią latarkę w zależności od tego, jakie będą potrzeby użytkownika.
Wielki pojedynek małych świateł, czyli o latarkach
Wielki pojedynek małych świateł, czyli o latarkach
Wielki pojedynek małych świateł, czyli o latarkach
Przedział baterii w HL1 znajduje się na dole latarki i zabezpieczony jest zakręcaną zatyczką. Widoczne na fotografi i jest również źródło zasilania – pojedyncza bateria typu CR123 o napięciu 3 V.
HL1 po zdjęciu ze standardowego montażu nahełmowego. Widoczna jest zapadka blokująca latarkę i chroniąca przed przypadkowym wysunięciem w momencie uderzenia. Surefi re HL1 w widoku ogólnym. Dobrze widoczny przycisk sterujący jasnością oraz nadlewki ochro.
Montaż „od strony hełmu”. Metalowa obejma służy do zaczepienia o rant hełmu – dwie śruby służą do regulowania siły naciskania na ścianę hełmu i umożliwiają dołączenie latarki do hełmów o różnych grubościach.
Wielki pojedynek małych świateł, czyli o latarkach
Dwie dźwignie sterujące umieszczone w tylnej części HL1, odpowiadające za wybór koloru diod LED (prawa) oraz za włączenie lub wyłączenie znacznika IFF (lewa).
Latarka Surefi re HL1 – widoczne pięć diod głównych w przedniej części, diodowy marker IR znajdujący się na boku korpusu oraz duży przycisk odpowiadający za regulację stopnia natężenia oświetlenia. Latarka zainstalowana jest na montażu nahełmowym.
Ubiegłoroczna premiera, czyli latarka Energizer Hard Case Tactical Helmet Light w widoku ogólnym. Na fotografii obsadzona na podstawowym montażu nahełmowym, umożliwiającym regulację kąta padania światła oraz mocowanie latarki także po prawej stronie hełm.
Energizer THL widziany z boku oraz wszystkie jego przyciski i dźwignie sterujące.
Bateria AA o napięciu 1,7 V to źródło zasilania dla THL – fotografi a doskonale pokazuje wymiary latarki w stosunku do baterii.
Bogactwo wyposażenia dodatkowego przeznaczonego dla Energizera THL – wszystkie te akcesoria otrzymujemy od razu przy zakupie. W górnym rzędzie, od lewej: montaż na hełm, montaż na szynę Picatinny oraz montaż MOLLE. Poniżej taśma nagłowna.
Energizer THL osadzony na szynie Picatinny.
Regulowany kąt nachylenia w montażu na MOLLE.
Energizer THL w swojej typowej roli, czyli zamocowany na boku hełmu kevlarowego.
Amerykańska marka ESS (Eye Safety Systems, Valley, Idaho), należąca do słynnej firmy Oakley inc. z One Icon Foothill Ranch w Kalifornii, której kilka sztandarowych produktów przedstawialiśmy już na naszych...
Amerykańska marka ESS (Eye Safety Systems, Valley, Idaho), należąca do słynnej firmy Oakley inc. z One Icon Foothill Ranch w Kalifornii, której kilka sztandarowych produktów przedstawialiśmy już na naszych łamach, jest tak rozpoznawalna i popularna w środowisku użytkowników profesjonalnych gogli oraz okularów balistycznych na całym świecie, że nie wymaga ponownego przedstawiania. Jej oferta, z której czerpią również żołnierze oraz funkcjonariusze polskich jednostek specjalnych, jest regularnie poszerzana...
Stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne do wypełnienia obowiązków zawodowych, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Latarki produkowane przez firmę...
Stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne do wypełnienia obowiązków zawodowych, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Latarki produkowane przez firmę Mactronic spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.
Bielska firma Husar wchodząc przed kilkoma laty na rodzimy rynek oporządzenia taktycznego zaskoczyła swoją konkurencję bardzo nowatorskimi i (jak na ówczesne warunki) nowoczesnymi rozwiązaniami. Lata mijają,...
Bielska firma Husar wchodząc przed kilkoma laty na rodzimy rynek oporządzenia taktycznego zaskoczyła swoją konkurencję bardzo nowatorskimi i (jak na ówczesne warunki) nowoczesnymi rozwiązaniami. Lata mijają, a asortyment Husara sukcesywnie przechodzi kolejne modernizacje. Przyjrzyjmy się zatem bliżej ich najnowszemu dziełu – plate carrierowi SARMATIAN.
Zdjęcia: P.S.
Na stoisku Militaria.pl na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego będzie można obejrzeć produkty wielu marek, które zapracowały już na dobre opinie najbardziej wymagających użytkowników. Wśród nich...
Na stoisku Militaria.pl na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego będzie można obejrzeć produkty wielu marek, które zapracowały już na dobre opinie najbardziej wymagających użytkowników. Wśród nich będą nowości prezentowane po raz pierwszy na targach. Nie zabraknie także klasyków z naszej stałej oferty. Przyjdź na stoisko nr 84 w hali D, aby obejrzeć je osobiście!
Model NoizeBarrier™ TAC to pierwsze w pełni modularne słuchawki taktyczne z opcją komunikacji, wykorzystujące wiodące w branży rozwiązania z zakresu ochrony słuchu oraz zaawansowanej świadomości sytuacyjnej...
Model NoizeBarrier™ TAC to pierwsze w pełni modularne słuchawki taktyczne z opcją komunikacji, wykorzystujące wiodące w branży rozwiązania z zakresu ochrony słuchu oraz zaawansowanej świadomości sytuacyjnej 360° dla sprawniejszego podejmowania decyzji w środowisku taktycznym.
Model NoizeBarrier™ Range SA zaprojektowany został z myślą o wykorzystaniu przez wojsko i strzelców specjalistów oraz stanowi topowe słuchawki dla wymagających zaawansowanej ochrony słuchu bez opcji komunikacji...
Model NoizeBarrier™ Range SA zaprojektowany został z myślą o wykorzystaniu przez wojsko i strzelców specjalistów oraz stanowi topowe słuchawki dla wymagających zaawansowanej ochrony słuchu bez opcji komunikacji radiowej.
Nowy „Poszukiwacz” (ang. Seeker) marki Olight to kolejny przykład realizowania przez uznanego chińskiego producenta latarek strategii opartej na wykorzystywaniu innowacyjnych rozwiązań, najnowocześniejszych...
Nowy „Poszukiwacz” (ang. Seeker) marki Olight to kolejny przykład realizowania przez uznanego chińskiego producenta latarek strategii opartej na wykorzystywaniu innowacyjnych rozwiązań, najnowocześniejszych technologii, wysokiej jakości materiałów oraz najbardziej wydajnych i sprawdzonych emiterów LED. Powiedzieć, że Seeker 2 Pro to dobra doręczna latarka akumulatorowa, będąca bardzo interesującą propozycją zwłaszcza dla użytkowników ze służb policyjnych i ochrony – to jakby nie powiedzieć o niej...
Energy 18x9 to jeden z najciekawszych wzmocnionych smartfonów polskiej marki Hammer. Urządzenie sprawdzi się w ciężkim terenie, jako nawigacja czy po prostu narzędzie komunikacji, niestraszne mu trudy...
Energy 18x9 to jeden z najciekawszych wzmocnionych smartfonów polskiej marki Hammer. Urządzenie sprawdzi się w ciężkim terenie, jako nawigacja czy po prostu narzędzie komunikacji, niestraszne mu trudy pracy w warsztacie czy na budowie. Chociaż nie grzeszy wyśrubowanymi parametrami technicznymi, nie zawiedzie w ekstremalnych warunkach. Błoto, woda, wstrząsy i uderzenia nie pozostawią na nim najmniejszego śladu.
Poza zawodowymi użytkownikami broni, dla których kwestia dbania o nią, jako mienie powierzone i narzędzie pracy jest sprawą oczywistą, szybko rośnie w naszym kraju liczba prywatnych posiadaczy broni i...
Poza zawodowymi użytkownikami broni, dla których kwestia dbania o nią, jako mienie powierzone i narzędzie pracy jest sprawą oczywistą, szybko rośnie w naszym kraju liczba prywatnych posiadaczy broni i entuzjastów strzelania, których świadomość co do tego jest dość zróżnicowana. Wśród „strzelców dynamicznych”, drących papier i czochrających ołowiem blachy na zawodach typu IPSC, PiRO, 3Gun itp., rzeszy myśliwych i kolekcjonerów, strzelających rekreacyjnie ze swoich wymuskanych egzemplarzy kolekcjonerskich...
O nożach Benchmade nie miałem zbyt często okazji pisać na łamach „SPECIAL OPS” i gdy pojawiła się taka możliwość, to bez wahania z niej skorzystałem. Szczególnie że trafiły do mnie noże z „czarnej klasy”,...
O nożach Benchmade nie miałem zbyt często okazji pisać na łamach „SPECIAL OPS” i gdy pojawiła się taka możliwość, to bez wahania z niej skorzystałem. Szczególnie że trafiły do mnie noże z „czarnej klasy”, stworzone z myślą o przedstawicielach służb mundurowych, funkcjonariuszach i innych specjalistach. W artykule przybliżymy dwa modele: 737 SBK Aileron i 407 Vallation.
Zdjęcia: Jerzy Bielecki
Lornetki to z pozoru prosty sprzęt, ale niezbędny dla każdego żołnierza działającego w terenie. Pomagają dojrzeć to, czego z powodu odległości nie jesteśmy wstanie spostrzec własnym wzorkiem. Dlatego tak...
Lornetki to z pozoru prosty sprzęt, ale niezbędny dla każdego żołnierza działającego w terenie. Pomagają dojrzeć to, czego z powodu odległości nie jesteśmy wstanie spostrzec własnym wzorkiem. Dlatego tak ważne jest, aby był to sprzęt najwyższej jakości i w pełni dostosowany do naszych potrzeb.
Lornetki Steiner serii M to najwyższej jakości sprzęt wojskowy sprawdzający się w trudnych warunkach bojowych realizowanych przez żołnierzy jednostek taktycznych. Korzystają z nich m.in. wojska niemieckie...
Lornetki Steiner serii M to najwyższej jakości sprzęt wojskowy sprawdzający się w trudnych warunkach bojowych realizowanych przez żołnierzy jednostek taktycznych. Korzystają z nich m.in. wojska niemieckie i amerykańskie, ale także z powodzeniem służą w Polskich Siłach Zbrojnych, potwierdzając swoją wartość podczas misji w Iraku i Afganistanie. Z lornetek korzystają również Wojska Obrony Terytorialnej.
AGM Global Vision, z siedzibą w Springerville (Arizona, USA), projektuje, rozwija i dystrybuuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń noktowizyjnych i termowizyjnych, systemów Clip-on, lunet, lornetek,...
AGM Global Vision, z siedzibą w Springerville (Arizona, USA), projektuje, rozwija i dystrybuuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń noktowizyjnych i termowizyjnych, systemów Clip-on, lunet, lornetek, gogli, laserów multispektralnych, a także zaawansowanych systemów oświetlaczy podczerwieni. Firma, którą tworzą m.in. byli założyciele brandu Armasight (obecnie FLIR) może pochwalić się kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w branży optoelektronicznej.
Niemiecka marka Steiner to obecnie synonim najwyższej jakości przyrządów obserwacyjnych i celowniczych, a zwłaszcza nowoczesnych lornetek. Ich najnowsza linia M o przeznaczeniu militarnym obejmuje m.in....
Niemiecka marka Steiner to obecnie synonim najwyższej jakości przyrządów obserwacyjnych i celowniczych, a zwłaszcza nowoczesnych lornetek. Ich najnowsza linia M o przeznaczeniu militarnym obejmuje m.in. modele LRF wyposażone w dalmierze laserowe (Laser RangeFinder), których sztandarowym reprezentantem jest kompaktowa lornetka M830r LRF 1535 nm.
Jakiś czas temu miałem przyjemność przedstawić na łamach „SPECIAL OPS” latarkę PD-35 popularnej marki Fenix, zaliczanej do klasy kompaktowych latarek EDC (ang. Everyday carry), tj. do codziennego noszenia...
Jakiś czas temu miałem przyjemność przedstawić na łamach „SPECIAL OPS” latarkę PD-35 popularnej marki Fenix, zaliczanej do klasy kompaktowych latarek EDC (ang. Everyday carry), tj. do codziennego noszenia przy sobie (więcej: FENIX PD35 V2.0). Jako osoba przywykła do akceptowania wytycznych, co do przeznaczenia sprzętu i sposobu jego użytkowania, przyjąłem to do wiadomości i tak też traktowałem ten model... dopóki nie trafiła do mnie E18R tego samego producenta. O tak, o niej naprawdę można powiedzieć,...
Początki marki BATES sięgają 1885 roku – utworzona wówczas mała kompania obuwnicza rozrosła się w drugiej połowie XX w. w Bates Uniform Footwear rozwijającą się przede wszystkim jako dostawca różnych typów...
Początki marki BATES sięgają 1885 roku – utworzona wówczas mała kompania obuwnicza rozrosła się w drugiej połowie XX w. w Bates Uniform Footwear rozwijającą się przede wszystkim jako dostawca różnych typów butów dla formacji mundurowych. Dziś to jedna z największych i najpopularniejszych firm o zasięgu ogólnoświatowym, produkująca półtora miliona par butów rocznie i zaopatrująca jednostki wojskowe oraz służby ochrony porządku w ponad 50 krajach świata, na czterech kontynentach, w tym policje w 30...
Firma Helikon-Tex słynie przede wszystkim z produkcji umundurowania, ubrań „taktycznych” oraz z oporządzenia (cechującego się przede wszystkim dobrą jakością za niewygórowaną cenę) w postaci m.in. chest-rigów,...
Firma Helikon-Tex słynie przede wszystkim z produkcji umundurowania, ubrań „taktycznych” oraz z oporządzenia (cechującego się przede wszystkim dobrą jakością za niewygórowaną cenę) w postaci m.in. chest-rigów, plecaków, nerek itd. Na peryferiach tej bogatej oferty produktów jest także całkiem spora ilość taktycznej galanterii - w związku z tym, że samego producenta najpewniej przedstawiać nikomu nie trzeba, skupię się na opisie jednego z nowszych modeli rękawiczek taktycznych, pochodzących wprost...
Od lat 70., gdy na amerykańskiej broni zaczęto montować pierwsze celowniki kolimatorowe „red dot” (Weaver Qwik-Point, Armson OEG, Normark Corp. Single Point), tego rodzaju akcesoria celownicze, ułatwiające...
Od lat 70., gdy na amerykańskiej broni zaczęto montować pierwsze celowniki kolimatorowe „red dot” (Weaver Qwik-Point, Armson OEG, Normark Corp. Single Point), tego rodzaju akcesoria celownicze, ułatwiające szybkie mierzenie, stały się standardem w nowoczesnych jednostkach specjalnych i nie tylko. Pojawienie się w 1996 r. holograficznego Bushnell HoloSight przyniosło nową jakość na tym polu i szybko zapewniło dominację jego następcom, czyli HWS EOTech. W tej klasie nowoczesnych celowników optoelektronicznych...
Linia M profesjonalnych lornetek renomowanej niemieckiej marki Steiner o przeznaczeniu militarnym obejmuje modele o powiększeniu od 7 do 20x, w tym nowe wersje cenionej serii Commander Military. Wśród...
Linia M profesjonalnych lornetek renomowanej niemieckiej marki Steiner o przeznaczeniu militarnym obejmuje modele o powiększeniu od 7 do 20x, w tym nowe wersje cenionej serii Commander Military. Wśród nich są m.in. dwa modele wyposażone w podświetlany, stabilizowany kompas, który wraz ze specjalistyczną siatką daje możliwość dokładnej identyfikacji celów oraz określania namiarów i odległości do nich, a także innych pomiarów.
O tym, że tępy nóż jest bezużytecznym narzędziem, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Naturalne jest, że tematyka ta znajduje swoje miejsce na łamach „SPECIAL OPS”. W tekście „Ostry jak brzytwa” (SPECIAL...
O tym, że tępy nóż jest bezużytecznym narzędziem, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Naturalne jest, że tematyka ta znajduje swoje miejsce na łamach „SPECIAL OPS”. W tekście „Ostry jak brzytwa” (SPECIAL OPS nr 1/2014) opisywałem kilka ostrzałek, a w SPECIAL OPS 1/2018 przedstawiłem istny kombajn do ostrzenia – ostrzałkę mechaniczną Work Sharp Ken Onion Edition. Pomimo wielu zalet, ostrzałka ta ma jednak spore gabaryty, wymaga zasilania oraz ma dość wysoką cenę. Jeśli ktoś ostrzy wiele noży lub...
Rękawiczki taktyczne to pozornie drugorzędny asortyment, ale w rzeczywistości bardzo istotny element profesjonalnego wyposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy, skomplikowany konstrukcyjnie oraz wymagający...
Rękawiczki taktyczne to pozornie drugorzędny asortyment, ale w rzeczywistości bardzo istotny element profesjonalnego wyposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy, skomplikowany konstrukcyjnie oraz wymagający pieczołowitego doboru materiałów i wykonania, by osiągnąć właściwe cechy użytkowe. Wiodącym producentem jest amerykański Mechanix Wear z bogatą ofertą modeli o różnym przeznaczeniu w przystępnych cenach, a wśród nich linią Tactical i Tactical Specialty.
O zaletach nowych lornetek Steiner pisaliśmy w ostatnim czasie już dużo. Tym razem chcemy przybliżyć jeszcze jeden ciekawy model - M750r, zapewniający wyjątkowo jasne obrazy we wszystkich warunkach oświetlenia,...
O zaletach nowych lornetek Steiner pisaliśmy w ostatnim czasie już dużo. Tym razem chcemy przybliżyć jeszcze jeden ciekawy model - M750r, zapewniający wyjątkowo jasne obrazy we wszystkich warunkach oświetlenia, co staje się szczególnie przydatne podczas prowadzenie wszelkich operacji nocnych.
AGM Global Vision to renomowana firma z siedzibą w Springerville, Arizona, USA. Projektuje, rozwija i dystrybuuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń noktowizyjnych i termowizyjnych, a także laserów...
AGM Global Vision to renomowana firma z siedzibą w Springerville, Arizona, USA. Projektuje, rozwija i dystrybuuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń noktowizyjnych i termowizyjnych, a także laserów multispektralnych i produktów do obserwacji dziennej. Firma SpyShop jest oficjalnym dystrybutorem marki w Polsce.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...
Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.
Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...
Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.
Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...
Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.