Ostre jak Nimravus
Jerzy Bielecki
Historia Benchmade zaczyna się w 1978 roku, kiedy to Leo Des Asis zapragnął posiadać nóż typu balisong knife. Nie mogąc jednak dostać egzemplarza, który by go satysfakcjonował, postanowił stworzyć własny projekt noża i wykonać go samodzielnie. Rozwiązanie to okazało się trafne i tak oto w 1979 roku powstała pierwsza firma Leo – Bali Song® Incorporation, która po nawiązaniu kooperacji z agentem w Japonii zmieniła nazwę na Pacif c Cutlery Corporation®.
Zobacz także
Kuba Wesołowski Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski...
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.
Radosław Tyślewicz Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących...
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących działania w ramach tzw. low profile – czyli w ukryciu. Na ile ten sportowy z wyglądu model spełnia taktyczne wymagania operacji w terenie zurbanizowanym, sprawdziliśmy w naszym teście.
Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.
Firma prosperowałaby całkiem dobrze, gdyby nie kilka fatalnych w skutkach zbiegów okoliczności. Przeszkodą okazały się problemy dotyczące nieścisłości w zastrzeżonych patentach wzorów noży, a także zakwalifikowanie przez urząd celny USA noży bali song jako noży sprężynowych, co spowodowało, że import ich z Japonii stał się nielegalny. Do tego doszedł spadek wartości dolara, a przez to import noży z Japonii przestał być opłacalny. Gwoździem do trumny firmy było bankructwo banku, w którym Leo miał uzyskać kredyt na rozwój firmy. Z tych powodów, w wakacje 1987 roku Leo był zmuszony ogłosić bankructwo Pacific Cutlery Corporation®. Leo nie poddał się jednak i pomimo przeciwności losu przeniósł fabrykę do USA. I tak, na podwalinach poprzedniej firmy, we wrześniu 1987 roku powstała działająca do dziś kolejna firma Leo – Benchmade.
Zdobyte przez Leo doświadczenia pozwoliły zbudować mu stabilną firmę, która cieszy się uznaniem i renomą wśród kolekcjonerów i użytkowników noży, a przede wszystkim ma mocną pozycję na rynku. Ma także realny wpływ na trendy i rynek noży na całym świecie. W ofercie Benchmade znajdziemy noże przeznaczone do niemal każdego typu zastosowania – myśliwskie, wojskowe, ratownicze, turystyczne, survivalowe, kuchenne, codziennego użytku (EDC) itp. Każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno kolekcjoner, jak i osoba poszukująca po prostu noża jako narzędzia. Oferta Benchmade podzielona jest na cztery klasy:
- złota – są to noże wykonane z najwyższej jakości materiałów. W tej klasie znajdują się także limitowane edycje modeli z innych klas, ale wykonane z ekskluzywnych materiałów,
- niebieska – to klasa sama w sobie, kwintesencja noży Benchmade. Produkowane są z wysokiej jakości materiałów, charakteryzują się perfekcyjnym wykonaniem. Skierowane są do osób, które cenią sobie jakość, za którą są gotowe niekiedy słonozapłacić. Noże tej klasy produkowane są wyłącznie w USA,
- czarna – noże tej klasy przeznaczone są dla służb mundurowych. Projektowane i wykonane są tak, aby sprostały najtrudniejszym warunkom i wymaganiom. Klasa ta obejmuje także noże automatyczne i haki ratownicze. Jakościowo nie odbiegają od wykonania noży z klasy niebieskiej,
- czerwona – tzw. „klasa średnia” Benchmade. Jakością wykonania nie odbiegają od pozostałych klas, choć użyte materiały nie zawsze są z górnej półki, a niektóre noże tej klasy wykonywane są poza USA, np. w Chinach. Dzięki temu ich cena jest przystępna dla przeciętnego użytkownika. Klasa ta jest przeznaczona dla osób poszukujących noża o dobrych parametrach, lecz za niewysoką cenę. Mimo że Benchmade zaprzestało produkcji noży w tej klasie, to wciąż są one dostępne u dystrybutorów, którzy wyprzedają zapasy. Część noży z tej klasy sygnowana jest obecnie logo Harley Davidson.
Ponadto Benchmade produkuje także linie noży dla takich firm jak Harley Davidson, Heckler&Koch, Douglas Ritter, Bone Collector oraz linię narzędzi ratowniczych w kooperacji z firmą Houdini.Różnorodność i wielość oferty Benchmade uniemożliwia przedstawienie jej w jednym artykule. Zaprezentujemy natomiast bliżej dwa noże, które są w ofercie Benchmade od około dziesięciu lat. Ponieważ różnią się one głównie wielkością, a pozostałe różnice są bardzo nieznaczne, opis ich będzie wspólny.
Noże oznaczone są Nimravus i Nimravus Cub. Otrzymujemy je w czarnym, kartonowym pudełku (zgodnie z kolorem klasy), w komplecie dołączona jest także ogólna instrukcja na temat użytkowania noży, warunków gwarancji i karta gwarancyjno-rejestracyjna noża. Długość całkowita noża Nimravus wynosi 24 cm, długość klingi – 11,5 cm, szerokość w najszerszym miejscu to około 4 cm. Grubość wynosi 3 mm, z okładzinami – 1,3 cm. Nimravus Cub ma odpowiednio wymiary 20 cm długości, klinga ma długość 9 cm, szerokość 3,5 cm, grubość 3 mm, z okładzinami 1,3 cm. Nimravus wraz z pochwą waży 265 g, bez pochwy 165 g. Nimravus Cub wraz z pochwą waży 149 g, bez pochwy 91 g.
Kształt klingi producent określa jako drop-point. W testowanych modelach klingi wykonane są ze stali 154 CM, hartowane na 58–60 HRC. Warto nadmienić, że w ofercie jest też wersja Nimravusa ze stali D2. Nimravus Cub jest produkowany tylko ze stali 154 CM. Stal ta zawiera między innymi 1.05 węgla. Charakteryzuje ją dobre trzymanie ostrości, da się ją wysoko zahartować, jednak zbyt wysokie hartowanie może powodować większą kruchość. W normalnych warunkach podczas codziennego użytkowania ma wysoką odporność na rdzewność. W korozyjnych, agresywnych środowiskach może pokrywać się rdzą powierzchniową. Dzięki dużej zawartości węgla wyśmienicie krzesa iskry.
Okładziny Nimravusa wykonane są z aluminium, anodozywanego na czarno. Zastosowanie aluminium na okładziny może powodować w niskich temperaturach pewien dyskomfort, gdy będziemy używać noża bez rękawiczek. Okładziny Nimravus Cub wy konane są z G 10. W obydwu modelach okładziny są frezowane, w celu poprawienia jakości chwytu. Tył okładzin w obydwu modelach jest wyprofilowany w ten sposób, że kawałek noża pełni funkcję glass breaker. Z uwagi na jego niewielki rozmiar sprawdzi się raczej wyłącznie jako element konstrukcji, do którego można zamocować kawałek linki lub rzemienia, czy otworzyć piwo. Rękojeści obydwu noży mają wyprofilowane wcięcia pod palec wskazujący. Z założenia rozwiązanie to ma poprawiać wygodę użytkowania noża, jednakże nie będzie ono pasować pod każdą dłoń. Zatem przed zakupem Nimravusa warto sprawdzić, czy pasuje on do dłoni.
Osobną kwestią są pochwy. Pochwa Nimravusa wykonana jest z nylonu, w środku ma wkładkę z tworzywa sztucznego, która to z kolei ma wklejony materiał przypominający aksamit. Z założenia ma to zapobiegać obijaniu się noża o wkładkę, a przez to wyciszyć pochwę. Rozwiązanie to sprawdza się całkiem dobrze, nóż faktycznie nie grzechocze w pochwie. Jednak przy wkładaniu noża do pochwy należy zachować ostrożność, aby nie pociąć materiału wygłuszającego. Nóż stabilizowany jest w pochwie w połowie rękojeści i jest to jedyne zabezpieczanie zapobiegające wypadaniu noża z pochwy. Konstrukcja pochwy pozwala na zamocowanie noża na wysokości pasa, na udzie oraz troczenie do kamizelek lub innych części ekwipunku mających możliwość w systemie MOLLE. Natomiast sposób wykonania pochwy Nimravus Cub pozostawia trochę do życzenia. Wykonana jest ona z tworzywa sztucznego (Kydex®), które nie jest profi lowane do kształtu noża. Całkowite ściągnięcie nylonowej zapinki powoduje, że nóż nie jest w żaden sposób zabezpieczony i nie jest możliwe jego bezpieczne przenoszenie. Pochwa dostosowana jest do standardu MOLLE lub jako tak zwany neck, jednak z uwagi na ciężar noża z pochwą nie nadaje się on specjalnie do noszenia na szyi.
Oba noże pokryte są czarną powłoką. Zapobiega ona refl eksom światła oraz stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed korozją, ale uniemożliwia krzesanie iskier grzbietem noża. Z uwagi na krótki okres testów, trudno określić trwałość powłoki. Jednak zauważalne są rysy spowodo- wane wyjmowaniem i wkładaniem Nimravusa Cub do pochwy. Nimravus reklamowany jest jako nóż wojskowy, survivalowy, w tym przeznaczony do walki wręcz. Jeśli chodzi o noże do zastosowa- nia w walce wręcz, to istnieje wiele innych noży, bardziej nadających się do tego celu. Trudno też określić, do czego jest przeznaczony nóż wojskowy. Na pewno zarówno duży, jak i mały Nimravus sprawdzą się we wszelkich pracach związanych z przygotowaniem jedzenia w terenie, rozpałki i ogniska, w wielu pracach obozowych, a nawet w pracach biurowych. Wystrugamy nimi wstępnie drewniany kubek, łyżkę lub łódkę z kory, a nawet zrobimy prymitywną wędkę czy kij wędrowniczy z leszczyny. To bardzo pożyteczne noże, które sprawdzą się w różnorodnych zastosowaniach, o ile wcześniej odrzucimy marketingowe opisy i hipertaktyczne wymagania co do ich użycia. Dostarczą też wiele zabawy podczas rzucania nimi do celu.
Na zakończenie warto dodać, że duży Nimravus występuje też w wersji tanto i z częściowo ząbkowanym ostrzem. Nimravus Cub występuje tylko w wersji z gładkim i częściowo ząbkowanym ostrzem.
Noże udostępnila firma Kolba.