Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Hydration Wars (część 3)

Hydration Wars (część 3) Michał Sitarski, Zbiory autora
 

Hydration Wars (część 3) Michał Sitarski, Zbiory autora


 

Po przerwie powracamy z trzecią częścią „hydracyjnego” cyklu – tym razem nie będzie ona poświęcona produktom konkretnej firmy, jak to miało miejsce w przypadku opisów systemów hydracyjnych Source czy plecaków Camelbaka. Zajmiemy się natomiast tematem, który wydawać się może prozaiczny i znany aż zbyt dobrze – mniej lub bardziej klasycznymi manierkami.
In another part of SPECIAL OPS hydration systems and solutions review cycle we will not feature the products of Camelbak or Source as we did in earlier parts. This time we will focus on the more classic equipment for carrying the water – good ol' canteens and its modern variants such which are in service since the beginnings of military in centuries.

Zobacz także

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Ewelina Grzesik, Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. Light boot for hard work

Light boot for hard work Light boot for hard work

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Woda w kieszeni

Odwodnienie jest jednym z bardziej niebezpiecznych stanów dla naszego organizmu, tym bardziej jeśli warunki i wysiłek, jaki wykonujemy, sprzyja wypacaniu dużych ilości płynu z naszego ciała. Przypuszcza się, że najstarszymi „manierkami” w historii były celowo wydrążone… strusie jaja używane ponad 60 000 lat temu, których ślady odkryto w Afryce Płd.

Właściwie od czasów antycznych próbowano radzić sobie jakoś z problemem braku płynu na polu walki – bukłaki ze skór zwierzęcych, rogi albo wydrążone tykwy pozwalały w miarę możliwości ugasić pragnienie, choć oczywiście same były niezbyt trwałe.

Pojemniki ceramiczne i szklane nie sprawdzały się ze względu na masę i kruchość, zaś miękkie metale, takie jak cyna, na dłuższą metę psuły smak napoju (pomijając ich szkodliwość) i same także były podatne na uszkodzenia, zgniecenia czy przebicia.

W czasach nowożytnych manierki na wyposażeniu armii oficjalnie pojawiły się wśród brytyjskich „czerwonych kurtek” w ostatnich latach XVIII wieku. Miały wtedy postać płaskich drewnianych baryłek z korkiem, mocowanych na skórzanej taśmie i malowanych wedle regulaminu na kolor błękitny.

Wojny napoleońskie, wojna secesyjna w Ameryce, I i II wojna światowa – wszystkie te konflikty toczone były przez żołnierzy, w których oporządzeniu chlupotały i pobrzękiwały metalowe manierki z cyny, stali czy wreszcie aluminium. Samodzielnie noszony pojemnik z wodą wkrótce zmienił formę i stał się pękatą, bocznie spłaszczoną butlą zakręcaną mocowanym łańcuszkiem lub linką nakrętką. Noszony był zwykle w osobnym pokrowcu na pasie i miał pojemność ok. 0,75 l.

Pierwsze kroki ku nowoczesnym manierkom zrobili Amerykanie – około 1942 roku wobec rosnącego zapotrzebowania na aluminium, w związku z produkcją samolotów, zaczęto prowadzić próby z manierkami z innych materiałów, by zastąpić aluminiowy, 1-kwartowy (niecały litr) model M-1910.

Część produkcji powstawała ze stali nierdzewnej, ale zaproponowano także dwa nowe wzory – metalowo-porcelanowy (M-1942, nieudany i wycofany) oraz manierkę z tworzywa sztucznego Ethocel z bakelitowym korkiem, wprowadzoną w 1943 roku w stosunkowo niewielkich ilościach.

Technologia tworzyw sztucznych była jednak na tyle niedoskonała, że na szersze wprowadzenie do służby plastikowa manierka musiała czekać jeszcze prawie 20 lat. Dopiero w 1961 roku przetestowano, a w 1962 roku wprowadzono do użycia doskonale nam znany wzór amerykańskiej tworzywowej manierki oznaczonej symbolem M-1961. Chociaż polietylen, z którego ją wykonano, nie był jeszcze zbyt doskonały (zaczerpnięto rozwiązania z przemysłu mleczarskiego) i woda często przechodziła zapachem i posmakiem tworzywa, to nowe manierki powitano entuzjastycznie – były lżejsze, wygodniejsze i mniej hałaśliwe niż stare stalowe, pamiętające jeszcze czasy I wojny światowej.

Co ciekawe, metalowy kubek przeznaczony do użycia z manierką praktycznie nie zmienił kształtu do dzisiejszego dnia – jedyną modyfikacją było wprowadzenie nowego typu składanego uchwytu.

Warunki działania w tropikach wymusiły szybko użycie większej liczby manierek, a wkrótce także dodatkowych większych zbiorników, spośród których najlepiej znaną jest 2-kwartowa elastyczna manierka, którą wprowadzono jako rozwinięcie wcześniejszego, winylowego modelu pod koniec konfliktu w Wietnamie. Od standardowej polietylenowej 1-kwartówki różni się między innymi tym, że jej korpus wykonano z elastycznego tworzywa, co ułatwiało picie (zwłaszcza w masce przeciwgazowej) oraz pozwalało na kompresję i zmniejszenie chlupotania płynu w środku.

W praktyce 2-kwartówka była zbyt duża, by nosić ją na pasie oporządzeniowym – miała więc własny pas nośny mocowany do pokrowca i zakładany przez ramię. Korki obu manierek – małej i dużej – były identyczne, w obu można także było założyć korek ze specjalnym zaworem do picia w masce przeciwgazowej.

Co ciekawe, pomysł elastycznej manierki powrócił w okolicach 2000 roku do US Army i do 2003 roku pewna liczba miękkich 1-kwartówek trafi ła na wyposażenie. Miały one identyczny kształt i korek co sztywne M-1961. Mimo ich niewątpliwej użyteczności (łatwiej pić w masce, można kompresować, gdy są puste, nie chlupocą) nie zdobyły specjalnej popularności, bo oto nastała już era Camelbaka.

Pomysł na elastyczną manierkę jednak nie zaginął – widać jego wariacje chociażby w minizbiornikach Source z serii Kangaroo, opisywanych w pierwszej części naszego cyklu. Stanowią one połączenie koncepcji miękkiego zbiornika hydracyjnego z rurką do picia i klasycznej manierki mieszczącej się w przeznaczonej do niej kieszeni.

Słoik taktyczny

Mogłoby się wydawać, że elastyczne bukłaki noszone na plecach całkiem wyprą w wojsku klasyczne manierki. Miały większą pojemność, były wygodniejsze w noszeniu i lepiej radziły sobie z temperaturą – oczywiście pod warunkiem ich odpowiedniego używania.

Tymczasem tak się nie stało i to z kilku przyczyn – po pierwsze, „Camelbaki” trzeba było dopiero kupować, a zwłaszcza w biedniejszych armiach takie luksusy nie były priorytetem, tym bardziej że zwykle klasyczne manierki już były na stanie.

Po drugie – elastyczne bukłaki są świetne do picia w marszu, ale ciężko odlać z nich precyzyjnie wodę do podgrzewacza chemicznego racji żywnościowej, opłukać dłonie czy zwilżyć twarz. Nie mają też w komplecie kubków czy menażek, w których można podgrzać wodę na coś ciepłego do picia – są dobre, ale nie tak uniwersalne, by wyprzeć całkowicie bardziej klasyczne manierki, zwłaszcza w warunkach polowych, przy obozowaniu w terenie.

I tu pojawiły się próby ulepszenia istniejących manierek – przypomnijmy, że do największych ich wad można było zaliczyć trudności z czyszczeniem (ciężko było też ocenić stopień zabrudzenia manierki wewnątrz), niemożność przenoszenia płynów gorących i takich, które wchodziły w reakcję z tworzywem, z którego wykonano zbiornik.

Kolejne wady większości klasycznych manierek to utrudnione napełnianie ze względu na mały otwór – nalewając wody, np. z kanistra, trzeba było używać lejków itp. Wreszcie znany każdemu użytkownikowi plastikowych manierek charakterystyczny posmak plastiku, jakim przechodziły po pewnym czasie przechowywane w niej płyny. Próbowano wykorzystywać butelki z cienkościennej stali nierdzewnej – i spotyka się je w różnych formach do dziś, ale nie oferowały one dużo więcej niż klasyczne manierki z miękkiego plastiku.

Rozwiązanie tego problemu przyszło – jak to często bywa – ze środowiska outdoorowego, w postaci poliwęglanowych butelek (przypominających bardziej słoiki), wsród których najbardziej znaną z marek była amerykańska Nalgene. Firma Nalge, która ją stworzyła, specjalizowała się w produkcji rozmaitych pojemników do celów laboratoryjnych, ale na początku lat 70. dostrzegła potencjał w produktach o przeznaczeniu turystycznym – do tego stopnia, że jej słynny 1-litrowy „słoik” stał się jednym z bardziej rozpoznawalnych produktów outdoorowych pod koniec lat 90.

Jakie były praktyczne pożytki z używania poliwęglanowych butelek? Po pierwsze, były przezroczyste – widać więc było, co jest w środku, i ile tego jest, czy butelka jest brudna itd. Na zewnątrz naniesiono miarki – w spadku po pojemnikach laboratoryjnych, więc mogliśmy dokładnie odmierzać ilości płynu potrzebne np. do przygotowania napoju czy posiłku.

Po drugie, miały szeroki wlew – łatwo było zaczerpnąć nimi wodę, wyczyścić albo nawet użyć jako menażki i jeść bezpośrednio z Nalgene albo przenosić w niej żywność w formie sproszkowanej. Jeśli butelka była pusta, można było w niej schować przedmioty zabezpieczając je przed przemoczeniem.

Poliwęglan był lekki i wytrzymały – choć jak się później okazało, krył w sobie także nieprzyjemną niespodziankę – a mianowicie BPA (Bisfenol-A), związek chemiczny, który jest używany do produkcji plastiku i żywic, a także przy powleczeniach materiałów, takich jak aluminium. Chociaż powszechnie stosowany w wyrobach plastikowych, w tym opakowaniach żywności, jest toksyczny, jeśli zostanie uwolniony pod wpływem temperatury lub uszkodzeń mechanicznych. Kampania przeciw BPA wyferalnego bisfenolu (produkty te są oznaczane BPA-free).

Mnogość produktów Nalgene i pochodnych daje nam dużą swobodę wyboru – są one dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, są nawet Nalgene o klasycznym kształcie wojskowej manierki (z wąskim wlewem). Są wersje fosforyzujące w ciemnościach, są takie, które mają w nakrętce światełko LED czyniące z nich niskoenergetyczną lampę – są też pasujące do nich stalowe kubki, wewnętrzne filtry i przeróżne rodzaje zakrętek.

Za popularnością Nalgene podążył także przemysł oferujący rozmaite kieszenie i pokrowce modułowe na te butelki – możemy więc dosyć swobodnie przebierać w ofercie – a o rosnącej popularności „słoików” może świadczyć fakt, że firma Camelbak, prekursor miękkich bukłaków hydracyjnych, które miały wyprzeć manierki, sama produkuje również własne poliwęglanowe zbiorniki pod nazwą „Better Bottle”.

Uroki ciepłej herbaty

Ostatnim z problemów, na który warto zwrócić uwagę mówiąc o hydracji w kontekście militarnym, jest kwestia działań w warunkach zimowych. Generalnie Camelbaki czy klasyczne manierki niezbyt dobrze radzą sobie w okolicznościach, gdy temperatura spada poniżej zera, a my cały czas musimy przebywać w terenie. Mimo izolowanych pokrowców korki manierek potrafi ą przymarzać, a zdarza się, że zamarza również całość płynu poczynając od szyjki.

W Camelbakach wrażliwym punktem jest wężyk służący do picia – jeśli przez nieuwagę zapomnimy wydmuchać z niego wodę do wnętrza zbiornika – po kilku godzinach zamarznie ona wewnątrz przewodu i nie będziemy w stanie pić. Butelki Nalgene są nieco łatwiejsze w „obsłudze” – szeroki wlew utrudnia zamarzanie i ułatwia rozbicie ewentualnego lodu, ale też oczywiście nie jest 100% gwarancją – a poliwęglan na silniejszym mrozie staje się kruchy.

Skandynawowie radzili sobie z problemem nosząc manierki i zbiorniki hydracyjne pod wierzchnimi warstwami ubrania tak, aby ogrzewać płyn ciepłem swojego ciała – ale taka improwizacja jest zwykle niezbyt wygodna – i chociaż w przypadku Camelbaków nie utrudnia picia, to żeby dostać się do manierki musielibyśmy na mrozie rozpinać część odzieży, tracąc cenne ciepło.

Rozwiązania, jakie pojawiały się w tych specyficznych warunkach, to tzw. manierki arktyczne – a właściwie termosy metalowe, które były w stanie utrzymać temperaturę znacznie dłużej niż klasyczne manierki i nie były podatne na zamarzanie w niskich temperaturach.

Klasycznym przykładem takiego rozwiązania może być amerykańska 1-kwartowa manierka arktyczna – opracowana na potrzeby sił specjalnych we wczesnych latach 60. Posiada podwójne ścianki – zewnętrzna to aluminium, a wewnętrzna to stal nierdzewna, silikonowy ustnik i polietylenowy korek na lince. Do tej charakterystycznej okrągłej manierki opracowano specjalny kubek i izolowany pokrowiec.

Dosyć dobrym zamiennikiem tych wyspecjalizowanych manierek mogą być proste termosy ze stali nierdzewnej, takie jak oferowane przez firmę Kleen Kanteen – proporcjami i właściwościami użytkowymi przypominają butelki Nalgene – pasuje do nich także większość akcesoriów od tych drugich, takich jak nakrętki czy pokrowce.

Jak widać z powyższego opisu, klasyczna manierka wojskowa doczekała się wielu wariantów i rozwinięć, które mogą sprawdzić się w terenie i ułatwić ewentualne bytowanie – są wielofunkcyjne, wygodniejsze i pojemniejsze od pierwowzoru. Możemy się jednak domyślać, że większość z nich trafi w wasze ręce poprzez prywatne zakupy, bo wiele wskazuje na to, że nie doczekamy się zbyt szybko zmiany wzoru przydziałowej manierki w naszej armii – wszak ulubione aluminiowe wz. 38 w dalszym ciągu zalegają magazyny

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ireneusz Chloupek Steiner M830r LRF 1535 nm

Steiner M830r LRF 1535 nm Steiner M830r LRF 1535 nm

Niemiecka marka Steiner to obecnie synonim najwyższej jakości przyrządów obserwacyjnych i celowniczych, a zwłaszcza nowoczesnych lornetek. Ich najnowsza linia M o przeznaczeniu militarnym obejmuje m.in....

Niemiecka marka Steiner to obecnie synonim najwyższej jakości przyrządów obserwacyjnych i celowniczych, a zwłaszcza nowoczesnych lornetek. Ich najnowsza linia M o przeznaczeniu militarnym obejmuje m.in. modele LRF wyposażone w dalmierze laserowe (Laser RangeFinder), których sztandarowym reprezentantem jest kompaktowa lornetka M830r LRF 1535 nm.

Michał M. Mini-Max

Mini-Max Mini-Max

Jakiś czas temu miałem przyjemność przedstawić na łamach „SPECIAL OPS” latarkę PD-35 popularnej marki Fenix, zaliczanej do klasy kompaktowych latarek EDC (ang. Everyday carry), tj. do codziennego noszenia...

Jakiś czas temu miałem przyjemność przedstawić na łamach „SPECIAL OPS” latarkę PD-35 popularnej marki Fenix, zaliczanej do klasy kompaktowych latarek EDC (ang. Everyday carry), tj. do codziennego noszenia przy sobie (więcej: FENIX PD35 V2.0). Jako osoba przywykła do akceptowania wytycznych, co do przeznaczenia sprzętu i sposobu jego użytkowania, przyjąłem to do wiadomości i tak też traktowałem ten model... dopóki nie trafiła do mnie E18R tego samego producenta. O tak, o niej naprawdę można powiedzieć,...

Ireneusz Chloupek Bates DELTA-8 2348 ICS

Bates DELTA-8 2348 ICS Bates DELTA-8 2348 ICS

Początki marki BATES sięgają 1885 roku – utworzona wówczas mała kompania obuwnicza rozrosła się w drugiej połowie XX w. w Bates Uniform Footwear rozwijającą się przede wszystkim jako dostawca różnych typów...

Początki marki BATES sięgają 1885 roku – utworzona wówczas mała kompania obuwnicza rozrosła się w drugiej połowie XX w. w Bates Uniform Footwear rozwijającą się przede wszystkim jako dostawca różnych typów butów dla formacji mundurowych. Dziś to jedna z największych i najpopularniejszych firm o zasięgu ogólnoświatowym, produkująca półtora miliona par butów rocznie i zaopatrująca jednostki wojskowe oraz służby ochrony porządku w ponad 50 krajach świata, na czterech kontynentach, w tym policje w 30...

P.S. Rękawiczki RANGEMAN od Helikon-Tex

Rękawiczki RANGEMAN od Helikon-Tex Rękawiczki RANGEMAN od Helikon-Tex

Firma Helikon-Tex słynie przede wszystkim z produkcji umundurowania, ubrań „taktycznych” oraz z oporządzenia (cechującego się przede wszystkim dobrą jakością za niewygórowaną cenę) w postaci m.in. chest-rigów,...

Firma Helikon-Tex słynie przede wszystkim z produkcji umundurowania, ubrań „taktycznych” oraz z oporządzenia (cechującego się przede wszystkim dobrą jakością za niewygórowaną cenę) w postaci m.in. chest-rigów, plecaków, nerek itd. Na peryferiach tej bogatej oferty produktów jest także całkiem spora ilość taktycznej galanterii - w związku z tym, że samego producenta najpewniej przedstawiać nikomu nie trzeba, skupię się na opisie jednego z nowszych modeli rękawiczek taktycznych, pochodzących wprost...

Ireneusz Chloupek HUEY czyli „brzytwa”

HUEY czyli „brzytwa” HUEY czyli „brzytwa”

Od lat 70., gdy na amerykańskiej broni zaczęto montować pierwsze celowniki kolimatorowe „red dot” (Weaver Qwik-Point, Armson OEG, Normark Corp. Single Point), tego rodzaju akcesoria celownicze, ułatwiające...

Od lat 70., gdy na amerykańskiej broni zaczęto montować pierwsze celowniki kolimatorowe „red dot” (Weaver Qwik-Point, Armson OEG, Normark Corp. Single Point), tego rodzaju akcesoria celownicze, ułatwiające szybkie mierzenie, stały się standardem w nowoczesnych jednostkach specjalnych i nie tylko. Pojawienie się w 1996 r. holograficznego Bushnell HoloSight przyniosło nową jakość na tym polu i szybko zapewniło dominację jego następcom, czyli HWS EOTech. W tej klasie nowoczesnych celowników optoelektronicznych...

Ireneusz Chloupek Steiner M750rc

Steiner M750rc Steiner M750rc

Linia M profesjonalnych lornetek renomowanej niemieckiej marki Steiner o przeznaczeniu militarnym obejmuje modele o powiększeniu od 7 do 20x, w tym nowe wersje cenionej serii Commander Military. Wśród...

Linia M profesjonalnych lornetek renomowanej niemieckiej marki Steiner o przeznaczeniu militarnym obejmuje modele o powiększeniu od 7 do 20x, w tym nowe wersje cenionej serii Commander Military. Wśród nich są m.in. dwa modele wyposażone w podświetlany, stabilizowany kompas, który wraz ze specjalistyczną siatką daje możliwość dokładnej identyfikacji celów oraz określania namiarów i odległości do nich, a także innych pomiarów.

Jerzy Bielecki Na ostrzu

Na ostrzu Na ostrzu

O tym, że tępy nóż jest bezużytecznym narzędziem, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Naturalne jest, że tematyka ta znajduje swoje miejsce na łamach „SPECIAL OPS”. W tekście „Ostry jak brzytwa” (SPECIAL...

O tym, że tępy nóż jest bezużytecznym narzędziem, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Naturalne jest, że tematyka ta znajduje swoje miejsce na łamach „SPECIAL OPS”. W tekście „Ostry jak brzytwa” (SPECIAL OPS nr 1/2014) opisywałem kilka ostrzałek, a w SPECIAL OPS 1/2018 przedstawiłem istny kombajn do ostrzenia – ostrzałkę mechaniczną Work Sharp Ken Onion Edition. Pomimo wielu zalet, ostrzałka ta ma jednak spore gabaryty, wymaga zasilania oraz ma dość wysoką cenę. Jeśli ktoś ostrzy wiele noży lub...

Redakcja MECHANIX Tactical

MECHANIX Tactical MECHANIX Tactical

Rękawiczki taktyczne to pozornie drugorzędny asortyment, ale w rzeczywistości bardzo istotny element profesjonalnego wyposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy, skomplikowany konstrukcyjnie oraz wymagający...

Rękawiczki taktyczne to pozornie drugorzędny asortyment, ale w rzeczywistości bardzo istotny element profesjonalnego wyposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy, skomplikowany konstrukcyjnie oraz wymagający pieczołowitego doboru materiałów i wykonania, by osiągnąć właściwe cechy użytkowe. Wiodącym producentem jest amerykański Mechanix Wear z bogatą ofertą modeli o różnym przeznaczeniu w przystępnych cenach, a wśród nich linią Tactical i Tactical Specialty.

Ireneusz Chloupek Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR

Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około...

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około 500 modeli: od kieszonkowych, po wysokiej jakości szperacze. Działa na rynku już ponad 30 lat, sprzedając sprzedając 250 tys. latarek rocznie w kraju i za granicą.

P.S. Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2

Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2 Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2

Sięganie do starych i sprawdzonych klasyków to jeden ze sposobów, by trafić w oczekiwania użytkowników, którzy mają już swoje ulubione modele odzieży. Jednak by nie były one nudne i trafiły w oczekiwania...

Sięganie do starych i sprawdzonych klasyków to jeden ze sposobów, by trafić w oczekiwania użytkowników, którzy mają już swoje ulubione modele odzieży. Jednak by nie były one nudne i trafiły w oczekiwania coraz szerszego i zróżnicowanego grona klientów, producenci dokonują przy tym znaczących korekt, by wyjść naprzeciw obecnie panującym oczekiwaniom i zaproponować użytkownikom rozwiązania, dzięki którym będą one lubiane jeszcze bardziej. Przykładem takiego działania jest modernizacja spodni taktycznych...

Ireneusz Chloupek Mactronic T-Force HP i VR - profesjonalne latarki na broń długą

Mactronic T-Force HP i VR - profesjonalne latarki na broń długą Mactronic T-Force HP i VR - profesjonalne latarki na broń długą

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około...

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około 500 modeli: od kieszonkowych, po wysokiej jakości szperacze. Działa na rynku już ponad 30 lat, sprzedając 250 tys. latarek rocznie w kraju i za granicą.

Radosław Tyślewicz Bojowo i wygodnie? Test użytkownika nowego Combat Shirt MCDU Helikon-Tex

Bojowo i wygodnie? Test użytkownika nowego Combat Shirt MCDU Helikon-Tex Bojowo i wygodnie? Test użytkownika nowego Combat Shirt MCDU Helikon-Tex

Skrzyżowanie bluzy mundurowej z bielizną termoaktywną podbiło rynek na początku XXI wieku. Sam pamiętam, jak podczas operacji w Iraku do obiegu wchodziły pierwsze tego typu modele, często z tzw. drugiego...

Skrzyżowanie bluzy mundurowej z bielizną termoaktywną podbiło rynek na początku XXI wieku. Sam pamiętam, jak podczas operacji w Iraku do obiegu wchodziły pierwsze tego typu modele, często z tzw. drugiego obiegu, zanim logistyka wojskowa przekonała się do innowacyjnych rozwiązań stosowanych już przecież przez Amerykanów czy Brytyjczyków. To zawsze był odwieczny dylemat żołnierza, ale i miłośnika Bushmakingu, survivalu czy gier typu ASG – jak dobrać odzież zapewniającą komfort i swobodę ruchów i...

Wojciech Jagielski Nowy miniszperacz TK22UE

Nowy miniszperacz TK22UE Nowy miniszperacz TK22UE

W 2020 roku Fenix powiększył swoją ofertę o nowego miniszperacza - TK22 Ultimate Edition. Poprzednik wersji UE TK22 V2 dostał w zestawie wydajny akumulator litowo-jonowy 21700 oraz zmieniony nieco wygląd...

W 2020 roku Fenix powiększył swoją ofertę o nowego miniszperacza - TK22 Ultimate Edition. Poprzednik wersji UE TK22 V2 dostał w zestawie wydajny akumulator litowo-jonowy 21700 oraz zmieniony nieco wygląd korony. Tak powstała wersja UE popularnego Feniksa.

Globemaster Liqui Moly. Środki do pielęgnacji broni najwyższej jakości

Liqui Moly. Środki do pielęgnacji broni najwyższej jakości Liqui Moly. Środki do pielęgnacji broni najwyższej jakości

Niemiecka chemia jest najlepsza. Proszki, płyny do zmywania, mydła itp. Powszechnie wiadomo. Ciężko się z tym nie zgodzić i polemizować. Na warsztat testowy wjechały kolejne produkty do konserwacji i czyszczenia...

Niemiecka chemia jest najlepsza. Proszki, płyny do zmywania, mydła itp. Powszechnie wiadomo. Ciężko się z tym nie zgodzić i polemizować. Na warsztat testowy wjechały kolejne produkty do konserwacji i czyszczenia broni palnej, tym razem marki Liqui Moly GmbH, od 1 stycznia 2018 r. będącej częścią grupy Würth. To niemiecka firma specjalizująca się w olejach, smarach i dodatkach do obsługi maszyn pracujących. W skrócie samochodów i motocykli. Użytkownicy broni palnej, którzy interesują się motoryzacją,...

Radosław Tyślewicz Pierwsza jazda testowa nowy plecak Wisport Crafter

Pierwsza jazda testowa nowy plecak Wisport Crafter Pierwsza jazda testowa nowy plecak Wisport Crafter

Ponoć wypowiedziane życzenia mają moc sprawczą i czasami się spełniają, dlatego trzeba uważać, o co prosimy los. Ja pomyślałem ostatnio o nowym plecaku na letni rajd w góry i… oto testuję nowość krajowej...

Ponoć wypowiedziane życzenia mają moc sprawczą i czasami się spełniają, dlatego trzeba uważać, o co prosimy los. Ja pomyślałem ostatnio o nowym plecaku na letni rajd w góry i… oto testuję nowość krajowej firmy Wisport, model Crafter z linii produktów militarnych o pojemności 55 l i przeznaczeniu dla użytkowania militarnego, survivalu, scoutingu, turystycznym i ASG. Prawdziwy test długodystansowy na górskim szlaku jeszcze przed nami, ale dziś czas na tzw. „first look” i próbę 12 x 12 (12 km z obciążeniem...

Globemaster Wikiński tłumik - Featherweight 269

Wikiński tłumik - Featherweight 269 Wikiński tłumik - Featherweight 269

Huk wystrzału, który towarzyszy strzelaniu z broni palnej, jest nieodłącznym zjawiskiem sprawiającym dyskomfort niektórym strzelcom. Ludzki narząd słuchu może doznać trwałego mechanicznego uszczerbku w...

Huk wystrzału, który towarzyszy strzelaniu z broni palnej, jest nieodłącznym zjawiskiem sprawiającym dyskomfort niektórym strzelcom. Ludzki narząd słuchu może doznać trwałego mechanicznego uszczerbku w wyniku narażenia go na dźwięki przekraczające 120 dB. Dźwięk wystrzału waha się w przedziale 134 – 165 dB, przy czym przedział 157 – 160 dB jest tak silnie odczuwany, iż może kojarzyć sie z intensywnym bólem. Oczywiście wartości natężenia dźwięku są różne dla poszczególnych kalibrów oraz warunków,...

Globemaster ASE UTRA RADIEN - nowy tłumik z krainy Św. Mikołaja

ASE UTRA RADIEN - nowy tłumik z krainy Św. Mikołaja ASE UTRA RADIEN - nowy tłumik z krainy Św. Mikołaja

ASE UTRA Oy to fińska firma bardzo dobrze znana z produkcji wszelkiego rodzaju urządzeń wylotowych montowanych na broni strzeleckiej. Od kompensatorów odrzutu zaczynając, a na tłumikach kończąc. Doskonale...

ASE UTRA Oy to fińska firma bardzo dobrze znana z produkcji wszelkiego rodzaju urządzeń wylotowych montowanych na broni strzeleckiej. Od kompensatorów odrzutu zaczynając, a na tłumikach kończąc. Doskonale znana i ceniona przez użytkowników instytucji państwowych, które wyposażają swoich pracowników w urządzenia wylotowe typu tłumik, zapewniając jednocześnie komfortowe warunki pracy i bezpieczeństwo dla aparatu słuchu użytkownika.

Radosław Tyślewicz Wisport Crafter cz. 2

Wisport Crafter cz. 2 Wisport Crafter cz. 2

Obiecałem kolejny, tym razem długodystansowy test najnowszego plecaka firmy Wisport. Co prawda ze względów zawodowo-organizacyjnych udało się odbyć tylko część zaplanowanej trasy od Żywca przez „Westerplatte...

Obiecałem kolejny, tym razem długodystansowy test najnowszego plecaka firmy Wisport. Co prawda ze względów zawodowo-organizacyjnych udało się odbyć tylko część zaplanowanej trasy od Żywca przez „Westerplatte południa” z września 1939 r. na Węgierskiej Górce po Rysy w Tatrach i całość zakończyła się na przełęczy Głuchaczki, ale tych kilka dni marszu pozwoliło zweryfikować pierwsze obserwacje opisane wcześniej. Niestety, „korki” na szlakach oraz limit czasu nie pozwoliły na osiągnięcie najwyższego...

Konrad Brodewicz, Radosław Tyślewicz Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA

Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA

Firma Benchmade rozpoczęła swoją przygodę z produkcją różnego rodzaju noży już w latach 80., czyli nie mniej niż 30 lat temu. Początki były skromne. Pierwsze egzemplarze wykonywane były na używanych urządzeniach...

Firma Benchmade rozpoczęła swoją przygodę z produkcją różnego rodzaju noży już w latach 80., czyli nie mniej niż 30 lat temu. Początki były skromne. Pierwsze egzemplarze wykonywane były na używanych urządzeniach kupionych okazyjnie od przechodzącego na emeryturę producenta innego rodzaju ostrzy, który nie znalazł godnego następcy i kontynuatora swojej działalności. Obecnie po 30 latach firma zatrudnia kilkaset osób i produkuje różnego rodzaju wysoko cenione noże myśliwskie, ratownicze, outdoorowe,...

Wojciech Jagielski Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic

Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic

Wrocławska firma Mactronic wprowadziła w tym roku na rynek kolejne nowe latarki – Defender RGB i Defender +IR. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy możliwość przetestowania nowych produktów, sprawdzenia...

Wrocławska firma Mactronic wprowadziła w tym roku na rynek kolejne nowe latarki – Defender RGB i Defender +IR. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy możliwość przetestowania nowych produktów, sprawdzenia czym się różnią oraz przyjrzenia się ich mocnym i słabszym stronom.

Globemaster ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii

ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii

Fińska firma ASE UTRA, znany i ceniony producent akcesoriów do broni palnej, posiada w swojej ofercie bardzo ciekawe tłumiki serii SL. Tłumiki te są przeznaczone na rynek cywilny, dedykowane myśliwym i...

Fińska firma ASE UTRA, znany i ceniony producent akcesoriów do broni palnej, posiada w swojej ofercie bardzo ciekawe tłumiki serii SL. Tłumiki te są przeznaczone na rynek cywilny, dedykowane myśliwym i strzelcom sportowym. Dzięki polskiemu dystrybutorowi, firmie INCORSA, otrzymałem do testów tłumik SL5i do kalibru .223 (5.56 mm x 45). Tłumik dostępny jest z gwintami do montowania na karabinach wyposażonych w gwinty: M14 x1; M15 x1; M17 x1; M18 x1, 1/2” x20 i 5/8” x24.

Globemaster Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie

Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie

Każdy z nas, strzelających rekreacyjnie czy sportowo zna strzelców, którzy regularnie po każdej sesji na strzelnicy czyszczą z niebywałym pietyzmem swą broń. Podobnie zna również strzelca, który wygłasza...

Każdy z nas, strzelających rekreacyjnie czy sportowo zna strzelców, którzy regularnie po każdej sesji na strzelnicy czyszczą z niebywałym pietyzmem swą broń. Podobnie zna również strzelca, który wygłasza heretyczne wręcz stwierdzenia, że broni czyścić i smarować nie trzeba. Temat czyszczenia broni pozostawię jednak na inne rozważania, a dziś zajmę się niemniej ważną kwestią czyszczenia tłumików. I tu od razu przytoczę znane powiedzenie: „jak dbasz to masz”.

Redakcja Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex

Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex

Legginsy HOYDEN Range Tight mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno na szlaku, strzelnicy czy podczas ćwiczeń fizycznych. Polski producent systematycznie wzbogaca swój asortyment o ten skierowany...

Legginsy HOYDEN Range Tight mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno na szlaku, strzelnicy czy podczas ćwiczeń fizycznych. Polski producent systematycznie wzbogaca swój asortyment o ten skierowany do pań, produkując odzież dla tych kobiet, które także korzystają z broni, są aktywne i wysportowane.

Wojciech Jagielski Test latarki Olight Odin

Test latarki Olight Odin Test latarki Olight Odin

Olight w 2020 roku zaproponował kilka nowych latarek, na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa linia nazwana na cześć boga skandynawskich wojowników. Odyn to najważniejszy z bogów nordyckich, bóg wojny...

Olight w 2020 roku zaproponował kilka nowych latarek, na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa linia nazwana na cześć boga skandynawskich wojowników. Odyn to najważniejszy z bogów nordyckich, bóg wojny i wojowników. Czy Olight Odin stanie się „świetlistym bogiem” żołnierzy? Przekonajmy się, ile Odin ma z Odyna.

Najnowsze produkty i technologie

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka wspiera celność strzałów. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Ewelina Grzesik, Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. Light boot for hard work

Light boot for hard work Light boot for hard work

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.