TRU Xtreme - Ekstremalnie wyposażony mundur Andrzej Krugler, TRU-SPEC
Działania zbrojne w Iraku i Afganistanie, którymi w ostatniej dekadzie żyje cały militarny świat, przyczyniają się do przyśpieszenia rozwoju umundurowania bojowego. Producenci uniformów prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych rozwiązań, które mają zwiększyć komfort noszenia ich produktów i byłyby w stanie zaspokoić każdą potrzebę użytkowników, a nawet wyprzedzać ich najbardziej wymyślne zachcianki. Efektem tego swoistego wyścigu żołnierskiej mody są poszukiwania i realizacje ciekawych pomysłów, prowadzące niejednokrotnie do powstania niebanalnych ubiorów. Takim jest mundur Tactical Response Uniform (TRU) Xtreme amerykańskiej marki TRU-SPEC.
The combat operations in Global War on Terror were fuel for development of military combat uniforms. The manufacturers and designers are in never-ending race urging to find new and better solutions tailored to even most ridiculous requirements of users. Some of uniforms are better than other, other are unique and original – sometimes in bad, sometimes in good way. Some are not so common like the TRU SPEC Tactical Response Uniform Xtreme with load of unique features like the detachable admin panels on forearms.
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
TRU-SPEC to marka obecna na rynku od 1996 roku. Należy do spółki Atlanco, która została założona w 1950 roku jako Atlanta Army Navy Supply Companyod i zajmuje się produkcją elementów wyposażenia dla formacji mundurowych. W ramach TRU-SPEC rozwijana jest kolekcja obejmująca od skarpet i bielizny przez ubiory wierzchnie różnego rodzaju do obuwia. Czołowe miejsce w jej ofercie zajmuje umundurowanie polowe. Są to między innymi kopie wzorów używanych w armii amerykańskiej, ale ambicją firmy jest przede wszystkim tworzenie własnych wzorów. Najnowszym, sztandarowym w tej kolekcji mundurów jest uniform Tactical Response Uniform (TRU) Xtreme, a właściwie system umundurowania składający się z aż czterech elementów: bluzy, spodni, bluzy do noszenia pod kamizelką ochronną. Ze względu na zastosowane w nim rozwiązania jest to ubiór unikalny, wyróżniający się na tle innych obecnych na rynku i z tego względu warty omówienia.
Bluza TRU Xtreme
Mundur TRU Xtreme jest uszyty z tkaniny NYCO o składzie: 50% bawełny i 50% nylonu, co zapewnia jej trwałość. Bluza zgodnie z tendencjami panującymi w nowoczesnych mundurach, jest dość krótka, niezbyt obszerna, ale wystarczająco, żeby umożliwiać jej użytkownikowi swobodę ruchów. Zapina ją dwukierunkowy kostkowy zamek błyskawiczny i taśmy samoszczepne. Karczek zastosowany w jej budowie pozwala uniknąć na ramionach szwów, które pod obciążeniem kamizelką lub plecakiem mogłyby uwierać w ciało. Karczek nie jest przyszyty w części plecowej dolną krawędzią do reszty korpusu bluzy, ale leży na plecach swobodnie przykrywając podszycie go od spodu siatką. Służy to wentylacji pleców. Działa to jednak raczej tylko wtedy, gdy użytkownik nie nosi ani oporządzenia, ani plecaka. Wydaje się więc niespecjalnie przydatne w działaniach bojowych. Dodatkową wentylację zapewniają otwory pod pachami. Kołnierz bluzy ma postać stójki, która chroni szyję przed otarciem pasem nośnym broni i oporządzeniem.
Starania projektantów TRU Xtreme w ergonomicznym dopieszczeniu kroju munduru widać w małych zakładkach w rękawach, profilujących ich zgięcie na wysokości łokci. W tych miejscach umieszczono łatę z laminatu SuperFabric pokrytego polimerowymi kropkami, które mają chronić materiał przed przetarciem. Ta technologia zdobyła sobie w ostatnim czasie popularność w zastosowaniach w odzieży mundurowej. We wnętrzu łaty można umieścić piankowe wkłady ochronne, chroniące staw łokciowy przed urazami. Mankiety rękawów mają zapięcia na patki z rzepem.
Skośne i podwójne
O użyteczności munduru wiele mówią jego kieszenie. Te w TRUSPEC mają rozbudowaną konstrukcję. Na wysokości klatki piersiowej są naszyte skosem, dla wygody sięgania do nich zamykane patkami na rzep. W budowie każdej z nich zawarto dwa mieszki w bocznych krawędziach i dodatkowo jeszcze dwie zakładki i kontrafałdę. Łącznie więc zastosowano aż trzy różne sposoby zwiększenia pojemności kieszeni. To dużo i dość skomplikowanie jak na kieszeń, która raczej nie będzie eksploatowana wypchana po brzegi. Dzięki temu jednak kieszenie zyskały unikalny charakterystyczny wygląd, który na pierwszy rzut oka wyróżnia TRU-SPEC Xtreme wśród innych mundurów. Kieszenie te są dodatkowo podwójne, bo pod ich komorą główną jest płaska kieszeń z dostępem w skośnej bocznej krawędzi, który zamykany jest zamkiem błyskawicznym. W założeniu jest to kieszeń dogodna do wykorzystania nawet przy noszeniu kamizelki ochronnej.Dwukomorową budowę mają również kieszenie skośne na rękawach. Wyglądają jak kieszenie munduru ACU US Army i podobnie jak one są zamykane patką na rzep. Kryją w sobie drugą płaską kieszeń z dostępem zamykanym zamkiem błyskawicznym wszytym w przednią skośną krawędź. Praktyczna przydatność tej drugiej kieszonki jest niestety znacznie ograniczona, bo jej pionowy otwór dostępu ma szerokość rozwarcia sięgającą tylko ok. 10 cm. Dlatego użytkownicy o większych dłoniach napotkają trudności dobywając przedmiotów umieszczonych we wnętrzu tej spodniej kieszonki.
Kieszonki modułowe
Wyszukanym i niemającym sobie równych rozwiązaniem TRU Xtreme są dodatkowe małe kieszenie na przedramionach. O ich unikalności świadczy to, że nie są naszyte na stałe, ale mocowane na taśmy z zatrzaskami przeplatanymi przez płasko naszyte tunele na rękawach. Są rodzajem rozkładanego płaskiego minimapnika, bo przeznaczone do noszenia w nich notatek czy map. Umieszcza się je płasko pod przezroczystą folią, więc są dostępne do szybkiego rzucenia na nie okiem, po uprzednim odkryciu klapki, która je przykrywa. Klapkę tę wyposażono na wierzchu w tunelowe kieszonki na długopisy. W teorii te osobliwe kieszonki mają być praktyczne, lecz w praktyce ich użyteczność jest dyskusyjna. Mimo że są małe, to sztywne, więc mogą przeszkadzać na przedramieniu, gdzie tkanina rękawa zwykle jest pofałdowana.
Spodnie TRU Xtreme
Spodnie TRU Xtreme kryją nie mniej interesujących detali co bluza. Wygląd i stan mają zbliżony do spodni mundurów amerykańskich BDU i ACU. Krój jest jednak zupełnie inny. Regulacja obwodu w pasie sama płynnie dostosowuje się do gabarytów użytkownika dzięki płaskim gumowym taśmom, jakie wszyto w konstrukcję pasa. Z przodu przy przednich szlufkach spodnie zaopatrzono w dyskretnie naszyty zaczep z tasiemki, służący do mocowania do niego linką przedmiotów mieszczących się w kieszeni. Jest on jednak wszyty tak wysoko, że szeroki pas noszony na spodniach przykryje go i uczyni niedostępnym. Rozporek spodni jest zapinany metalowym zamkiem błyskawicznym.
Kieszeni do wyboru do koloru
Spodnie TRU Xtreme są niezwykle bogato wyposażone pod względem liczby i rodzaju kieszeni. Dwie duże są otwarte na biodrach z przodu. Każda z nich zawiera po jednej kieszonce wpuszczonej, przeznaczonej do trzymania w niej np. noża składanego, oraz drugiej – wewnętrznej. Kolejne dwie kieszenie zamykane patkami z odcinkami taśmy samoszczepnej znalazły swoje miejsce na pośladkach. Są bardzo pomysłowo wykonane jako powiększenie naszytej łaty wzmacniającej spodnie w kroku. Ich pojemność zwiększa mieszkowa konstrukcja krawędzi bocznych.
Bluza TRU Xtreme ma typowy dla nowoczesnych mundurów krój dopasowany do ciała (rękawy są nawet nieznacznie wyprofilowane na łokciach) i zwraca uwagę rozbudowanymi kieszeniami, które są na klatce piersiowej, ramionach i doczepiane na przedramionach.
Skośne kieszenie na klatce piersiowej są podwójne, przy czym wierzchnia ma skomplikowaną konstrukcję z mieszkami, zakładkami i kontrafałdą, co zapewnia jej dużą pojemność.
Część plecowa bluzy jest poziomo rozcięta z otworem wentylacyjnym podszytym siatką.
Łaty wzmacniające rękawy na łokciach wykonano z laminatu SuperFabric.
Spodnie dopasowują się w pasie do gabarytów użytkownika – wszystko dzięki taśmie gumowej wszytej w ich pas.
Kieszenie tylne spodni są pomysłowo wykonanymi przedłużeniami łaty.
Dół nogawki zaopatrzono w pionowe rozpięcie podszyte siatką, co w teorii ma pomóc szybko wkładać spodnie, a w praktyce zapewne nie jest wykorzystywane.
W celu wygodniejszego zakładania koszuli zaopatrzono ją w rozporek zapinany zamkiem.
Najbardziej osobliwym pomysłem w mundurze TRU Xtreme jest płaska kieszonka - rodzaj minimapnika, który można doczepiać do rękawów na wysokości przedramienia.
Skośne kieszenie na rękawach bluzy i koszuli TRU Xtreme są podwójne. Każda zawiera płaską kieszonkę zamykaną zamkiem, niestety otwór do niej jest zdecydowanie zbyt mały.
Do noszenia pod kamizelką ochronną i oporządzaniem przeznaczono koszulę bojową TRU Xtreme.
Uzupełnieniem koszuli bojowej TRU Xtreme jest kamizelka, która w dużym stopniu odzwierciedla konstrukcję korpusu bluzy munduru TRU Xtreme.
Kamizelkę można nosić na koszuli bojowej i wówczas wygląda ona jak bluza.
Wzór aktualnie użytkowanego munduru polowego amerykańskich sił lądowych. Wykorzystywane są mundury ACU w uniwersalnym kamuflażu pikselowym UCP oraz w kamuflażu Crye Precision Multicam (jako OCP w Afganistanie)
Wzór aktualnie użytkowanego munduru polowego amerykańskich sił lądowych. Wykorzystywane są mundury ACU w uniwersalnym kamuflażu pikselowym UCP oraz w kamuflażu Crye Precision Multicam (jako OCP w Afganistanie)
System Odzieży Bojowej GARM to unikalne rozwiązanie, składające się z szerokiej gamy komponentów – od bielizny termoaktywnej poprzez nowoczesne mundury polowe, aż do zewnętrznych warstw odzieży ochronnej....
System Odzieży Bojowej GARM to unikalne rozwiązanie, składające się z szerokiej gamy komponentów – od bielizny termoaktywnej poprzez nowoczesne mundury polowe, aż do zewnętrznych warstw odzieży ochronnej. Ostatnio mundury GARM trafiły do OS ŻW w Warszawie.
Brytyjska Królewska Marynarka Wojenna (Royal Navy) realizuje największy od II wojny światowej program pn. „Future Commando Force” – modernizacja sprzętu i zmiana umundurowania swoich komandosów. Od jesieni...
Brytyjska Królewska Marynarka Wojenna (Royal Navy) realizuje największy od II wojny światowej program pn. „Future Commando Force” – modernizacja sprzętu i zmiana umundurowania swoich komandosów. Od jesieni 2020 r. jej żołnierze będą nosić nowe uniformy.
Po raz dwudziesty siódmy w Kielcach odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO, pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Impreza targowa miała miejsce w dniach 3-6 września 2019 r. Podczas...
Po raz dwudziesty siódmy w Kielcach odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO, pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Impreza targowa miała miejsce w dniach 3-6 września 2019 r. Podczas tegorocznych targów zaprezentowało się 621 wystawców z 31 krajów (w tym „SPECIAL OPS”), wśród których po raz pierwszy swoje produkty pokazały firmy z Australii. Pierwszy raz także w historii MSPO wystawcy zagraniczni stanowili aż 51 procent wszystkich.
Mająca siedzibę na południu Polski firma Helikon-Tex idzie cały czas za ciosem - po niedawnych premierach kilku serii produktów przeznaczonych głównie do codziennego użytku przyszedł czas na tchnięcie...
Mająca siedzibę na południu Polski firma Helikon-Tex idzie cały czas za ciosem - po niedawnych premierach kilku serii produktów przeznaczonych głównie do codziennego użytku przyszedł czas na tchnięcie powiewu świeżości w oferowane przez nich sorty mundurowe. Po wypuszczeniu na rynek stosunkowo tanich, bardzo popularnych przed laty i klasycznych mundurów SFU (Special Forces Uniform) oraz CPU (Combat Patrol Uniform) zdecydowano się na ukłon w kierunku lekkości i nowoczesności - propozycją spełniającą...
W ostatnim czasie obserwujemy trend w tworzeniu lekkich oporządzeń taktycznych. Do jego prekursorów można zaliczyć firmę Crye Precision i jej noszak płyt JPC, powszechnie podrabiany również w naszym kraju....
W ostatnim czasie obserwujemy trend w tworzeniu lekkich oporządzeń taktycznych. Do jego prekursorów można zaliczyć firmę Crye Precision i jej noszak płyt JPC, powszechnie podrabiany również w naszym kraju. Jego cechą charakterystyczną była rezygnacja z pełnych boków na rzecz Skeletalu, który składał się wyłącznie z usztywnionych taśm PALS.
Choć anorak (ánoráq) zwany często, aczkolwiek niezbyt trafnie, kangurką, ma całkiem niemilitarne korzenie, to ten rodzaj kurtki z kapturem zakładanej przez głowę stał się również elementem wojskowego stroju....
Choć anorak (ánoráq) zwany często, aczkolwiek niezbyt trafnie, kangurką, ma całkiem niemilitarne korzenie, to ten rodzaj kurtki z kapturem zakładanej przez głowę stał się również elementem wojskowego stroju. Najczęściej nosili go żołnierze działający w trudnych warunkach klimatycznych, jak np. niemieccy Gebirgsjäger (piechota górska), którzy potrzebowali dodatkowej ochrony przed wiatrem oraz opadami atmosferycznymi.
Zima oraz obszary, gdzie niepodzielnie panuje mróz i śnieg, czyli w wysokich partiach gór i na terenach arktycznych, wymagają od żołnierzy odpowiedniego przygotowania, często niestandardowej taktyki działania...
Zima oraz obszary, gdzie niepodzielnie panuje mróz i śnieg, czyli w wysokich partiach gór i na terenach arktycznych, wymagają od żołnierzy odpowiedniego przygotowania, często niestandardowej taktyki działania i specjalistycznego wyposażenia oraz kamuflażu, tak istotnego szczególnie w operacjach specjalnych i nieregularnych. Podstawowym narzędziem skutecznego skrywania się w śnieżnej scenerii przed nieprzyjacielem, jego środkami rozpoznania i obserwacji, jest zimowa odzież maskująca.
Umundurowanie pola walki to podstawowe narzędzie żołnierskiego rzemiosła i element bazowy systemu walki, jakim jest współczesny wojownik. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie użytkownikom komfortu funkcjonowania...
Umundurowanie pola walki to podstawowe narzędzie żołnierskiego rzemiosła i element bazowy systemu walki, jakim jest współczesny wojownik. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie użytkownikom komfortu funkcjonowania w warunkach bojowych. Silne i bezkompromisowe ukierunkowanie na realizację tego celu doprowadziło do powstania specjalistycznego umundurowania bojowego. Jego konstrukcja, pełna często innowacyjnych rozwiązań, jest podporządkowana przede wszystkim ergonomii i specyfice intensywnych...
Dla wszystkich Czytelników magazynu „SPECIAL OPS” przygotowaliśmy kolejny po „Osłonach balistycznych” e-book, tym razem poświęcony umundurowaniu i odzieży taktycznej.
Dla wszystkich Czytelników magazynu „SPECIAL OPS” przygotowaliśmy kolejny po „Osłonach balistycznych” e-book, tym razem poświęcony umundurowaniu i odzieży taktycznej.
75 Tactical to mało znana w Polsce niemiecka firma produkująca kamizelki zintegrowane, plecaki, oporządzenie, wyposażenie i umundurowanie przeznaczone dla wojska – na swoim facebookowym profilu chwali...
75 Tactical to mało znana w Polsce niemiecka firma produkująca kamizelki zintegrowane, plecaki, oporządzenie, wyposażenie i umundurowanie przeznaczone dla wojska – na swoim facebookowym profilu chwali się zdjęciami żołnierzy Bundeswehry z misji w Afganistanie, na których widnieje jej sprzęt.
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.