„Przygotowujemy najlepszych na najgorsze i każde życie jest dla nas najważniejsze, bez względu, po której stronie kraty się znajdujesz” - pod tym hasłem w dniach 19-22 maja 2015 r. odbyła się druga edycja Warsztatów i Zawodów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej, zorganizowana w Brzegu Dolnym i Wrocławiu przez Centralny Zarząd SW, pod patronatem medialnym m.in. „Special Ops”.
W dniach 24 i 25 maja 2022 roku odbyła się VIII edycja zawodów SOF Delta Cup, zorganizowana przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych z okazji obchodów 15-lecia Wojsk Specjalnych (2007–2022). O Puchar...
W dniach 24 i 25 maja 2022 roku odbyła się VIII edycja zawodów SOF Delta Cup, zorganizowana przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych z okazji obchodów 15-lecia Wojsk Specjalnych (2007–2022). O Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych rywalizowało dziewięć drużyn wystawionych przez jednostki WS podległe MON i MSWiA.
W Gdyni, 23 kwietnia 2022 r., na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Edukacyjnego Strzelnicy Playground odbyły się pierwsze w Polsce zawody oparte na walce z zagrożeniami terrorystycznymi i zatrzymywaniem niebezpiecznych...
W Gdyni, 23 kwietnia 2022 r., na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Edukacyjnego Strzelnicy Playground odbyły się pierwsze w Polsce zawody oparte na walce z zagrożeniami terrorystycznymi i zatrzymywaniem niebezpiecznych przestępców przy użyciu różnorodnych sił i środków pn. „Counter-Terrorist Challenge, Poland 2022”. Scenariusz zawodów oparty został na elementach szkoleń i realizacji bojowych Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji.
W dniach 23-27 maja w Kaliszu odbyły się VII Międzynarodowe Manewry Ratowniczo-Taktyczne „Tactical Prison Rescue 2022” dla Grup Specjalnych. Przez pięć dni 30 drużyn z całej Polski, a także z zagranicy...
W dniach 23-27 maja w Kaliszu odbyły się VII Międzynarodowe Manewry Ratowniczo-Taktyczne „Tactical Prison Rescue 2022” dla Grup Specjalnych. Przez pięć dni 30 drużyn z całej Polski, a także z zagranicy zmagało się z ekstremalnymi przypadkami, gdzie trzeba nieść pomoc.
Głównym celem przedsięwzięcia było wypracowanie procedur ratowniczych na wypadek wystąpienia zdarzeń masowych na terenach jednostek penitencjarnych i poza nimi, a także próba wykreowania nowych rozwiązań w całościowym systemie bezpieczeństwa publicznego. W dobie nowych zagrożeń Służba Więzienna dokłada starań, by jej Grupy Interwencyjne były jak najlepiej przygotowane nie tylko do samodzielnego działania, ale także do współpracy z innymi służbami współodpowiedzialnymi za bezpieczeństwo wewnętrzne kraju i organami administracji rządowej w czasie wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych, zagrażających życiu ludzkiemu.
Kolejne warsztaty „Tactical Prison Rescue” służyły sprawdzeniu wyszkolenia taktycznego i ratowniczego uczestników oraz umiejętności współdziałania z jednostkami systemu ratownictwa medycznego, a także dały okazję do tworzenia wspólnych procedur na wypadek różnych zdarzeń kryzysowych. Główną część zorganizowano na terenie ośrodka Golina, strzelnicy w Wołowie, hali sportowej w Brzegu i okolicznym terenie, a ostatnie, kulminacyjne ćwiczenie – na Stadionie Miejskim we Wrocławiu.
Po raz drugi czteroosobowe zespoły uczestniczyły w konkurencjach, w których oceniano taktyczne rozwiązania sytuacji trudnych, umiejętności udzielania poszkodowanym zaawansowanej pomocy przedmedycznej według najnowszych wytycznych TCCC (Tactical Combat Casualty Care) oraz współdziałanie z innymi organami i służbami.
Zaproszenia do udziału w warsztatach rozesłano do jednostek specjalnych wszystkich służb i choć obowiązki służbowe nie pozwoliły niestety pojawić się w tym roku przedstawicielom wielu z nich, to stawiła się blisko setka uczestników. Poza reprezentacjami Grup Interwencyjnych z wszystkich piętnastu Okręgowych Inspektoratów Służby Więziennej w kraju przybyły również zespoły ze Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej. Organizację zawodów wsparły m.in. warszawskie Centrum Treningu i Symulacji Ratunkowych REAGO, wrocławska firma szkoleniowa Eagle-Med System, harcerska Grupa Ratownictwa Specjalistycznego „Cichociemni”, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz policja i Państwowa Straż Pożarna z Wołowa. Do współpracy zaproszono również dr Magdalenę El Ghamari z Instytutu Badań nad Terroryzmem rzeszowskiej WSIiZ, która przedstawiała zagadnienia związane z działalnością organizacji terrorystycznych, ale także doskonale odegrała rolę terrorystki-samobójczyni w jednym z zadań, z jakimi musieli zmierzyć się zawodnicy.
Organizatorzy przygotowali dla nich następujące, niełatwe scenariusze na ośmiu „stacjach”:
1. „Test łosia” – jadący w kolumnie konwój Służby Więziennej wpada w zasadzkę. Dostaje się pod ciężki ostrzał, który unieruchamia jadące na czele samochody. Zamykająca kolumnę więźniarka, która podejmuje próbę odwrotu, odbiera prośbę o pomoc jedynego ocalałego konwojenta z pierwszego pojazdu. Funkcjonariusze podejmują działania ratownicze we wciąż niebezpiecznych okolicznościach. To w pełni realistyczna sytuacja, jaka może zdarzyć się GISW podczas typowych dla nich zadań konwojowych.
2. „Śmigło” – funkcjonariusze SW (lub inni uczestnicy warsztatów) w drodze na szkolenie są świadkami poważnego wypadku komunikacyjnego z udziałem dwóch busów. Rozmiar katastrofy oraz obrażenia rannych, w tym małego dziecka, wymagają jak najszybszego podjęcia działań ratowniczych oraz powiadomienia specjalistycznych służb. Na miejsce zdarzenia zadysponowany zostaje zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
3. „The Hurt Locker” – podczas normalnego dnia widzeń w jednostce penitencjarnej do jednego z osadzonych pochodzenia arabskiego przychodzi żona. W pewnym momencie kobieta wstaje od stolika i wykrzykując słowa w niezrozumiałym dla funkcjonariusza języku odsłania przeniesiony na sobie „pas szahida” z ładunkiem wybuchowym. Z sali widzeń zostają ewakuowani ludzie, zostaje ogłoszony alarm, wszczyna się procedury związane z aktem terrorystycznym. Funkcjonariusze GISW zabezpieczają teren jednostki czekając na przyjazd saperów oraz negocjatorów policyjnych. W pewnym momencie dochodzi jednak do niekontrolowanej eksplozji w miejscu zagrożenia i funkcjonariusze zmuszeni są do interwencji.
4. „Wir” – dochodzi do ucieczki z terenu jednostki penitencjarnej niebezpiecznego więźnia skazanego za handel bronią. Zostaje zaalarmowana policja oraz formuje się grupy pościgowe złożone z funkcjonariuszy SW. Jeden z zespołów dostaje informację, że uciekinier może ukrywać się w domku w lesie należącym do jego brata. Dojeżdżając w miejsce domniemanego przebywania zbiegłego więźnia trafia na leśniczego, który wskazuje im rejon, gdzie po lesie kręci się dwóch podejrzanych mężczyzn. Grupa pościgowa wraz z leśniczym rusza w tym kierunku, ale już po drodze trafia pod ostrzał i musi wykazać się umiejętnościami udzielania pomocy rannym w warunkach bojowych.
5. „Cela” – w jednostce penitencjarnej jest zwykły dzień pracy, gdy w jej pobliże podjeżdża samochód z kilkoma osobami, które z ulicy nawołują osadzonych umieszczonych w zlokalizowanej od tej strony trzyosobowej celi mieszkalnej. Podczas kontaktu słownego padają słowa dyskredytujące jednego z przebywających w tej celi mężczyzn wraz z nawoływaniem współwięźniów do linczu. Strażnik pełniący służbę na oddziale widzi przez wizjer, jak dwóch osadzonych przytrzymuje trzeciego, próbując zarzucić mu pętlę na szyję. W związku z przewagą liczebną oraz dużą agresją osadzonych oddziałowy prosi o wsparcie GISW. Konieczna jest nie tylko siłowa interwencja w celu opanowania sytuacji, ale także sprawne udzielenie pomocy poszkodowanemu więźniowi.
6. „Halo tu Brzoza” – w czasie spotkania z wychowawcą w zakładzie karnym osadzony, który otrzymał dodatkowe wyroki za ciężkie przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, rzuca się niespodziewanie na niego. Rani go ostrym narzędziem w szyję, po czym przyduszając zadaje mu następny cios w plecy. Do próbujących interwencji funkcjonariuszy ochrony krzyczy, że każda próba wejścia do pomieszczenia skończy się śmiercią zakładnika. Żąda pozostawienia mu jednej krótkofalówki i rozmowy z kierującym jednostką penitencjarną. Podczas gdy barykaduje się w pomieszczeniu, stan rannego wychowawcy ulega dramatycznemu pogorszeniu. Wezwana grupa interwencyjna musi rozwiązać tę krytyczną sytuację, w tym oczywiście udzielić fachowej pomocy przedmedycznej rannemu.
7. „REAGO” – Konwój SW, przewożący skazanego, będącego ostatnim świadkiem w toczącej się sprawie sądowej, został zatrzymany na drodze przez toczące się roboty drogowe. Gdy jeden z funkcjonariuszy wysiada z samochodu, by dowiedzieć się, jak długo potrwa blokowanie drogi, padają strzały oraz wybuchają granaty gazowe. Kierowcom udaje się wycofać samochody, ale grupa wsparcia funkcjonariuszy GISW musi ewakuować swojego rannego kolegę, leżącego w strefie ostrzału. Ten scenariusz rozegrano na strzelnicy, w połączeniu ze strzelaniem.
8. „Meksykańska fala” – około godz. 23 na teren nowoczesnego, wielkiego stadionu we Wrocławiu wjeżdża 10-osobowy zespół techników prywatnej firmy, który ma przygotować oprawę wystąpienia ważnego polityka, zaplanowaną na następny dzień. W czasie prac ochroniarz obiektu zauważa, że jeden z nich próbuje zainstalować ładunek wybuchowy. Ginie zastrzelony przez terrorystę, ale huk wystrzałów alarmuje dwóch policjantów pełniących tam służbę – dochodzi do wymiany ognia, obaj zostają ranni. Napastnik ucieka po obiekcie oddając kolejne strzały w kierunku przebywających tam osób.
O zdarzeniu zostaje poinformowana najbliższa jednostka policji prowadząca akurat ćwiczenia zgrywające z funkcjonariuszami SW – jako najbliższe siły wszyscy zostają natychmiast alarmowo skierowani na miejsce. W tym ćwiczeniu wzięło udział blisko stu funkcjonariuszy, którzy musieli szybko się zorganizować, rozpoznać sytuację i podjąć próbę jej opanowania, z naciskiem na udzielanie pomocy rannym oraz ewakuację postronnych osób, przy jednoczesnym poszukiwaniu zamachowca i neutralizacji zagrożeń (niektóre zespoły musiały działać w aparatach oddechowych Fenzy), we współdziałaniu z innymi służbami.
Lokalne media uspokajały okolicznych mieszkańców, że nocne wybuchy i strzały na stadionie to tylko trening jednostek specjalnych, stanowiący element „Tactical Prison Rescue 2015”.
Ten scenariusz, oparty na doświadczeniach z głośnych ataków terrorystycznych ostatnich lat w różnych częściach świata, pokazał, że na wypadek aktu terroru o charakterze masowym oraz w dużych obiektach, gdzie może przebywać wielu ludzi, do interwencji powinny być przygotowane wszystkie dostępne siły. Konieczność jak najszybszego reagowania obliguje wówczas do zaangażowania w celu ratowania obywateli także jednostek, które teoretycznie mają inny zakres zadań, ale poziom ich wyszkolenia i specjalistycznych umiejętności w pełni uzasadnia podjęcie przez nie natychmiastowej interwencji.
Po tych bardzo intensywnych, ocenianych ćwiczeniach praktycznych przy niezbyt sprzyjającej pogodzie, ostatni dzień warsztatów poświęcono zajęciom szkoleniowym. Uczestnicy brali udział m.in. w wykładach na temat metod i technik werbunku stosowanych przez organizacje terrorystyczne oraz przeciwdziałania improwizowanym urządzeniowym wybuchowym. Mogli także zapoznać się z najnowszymi trendami z zakresu medycyny pola walki oraz przetestować najnowszy sprzęt, używany przez jednostki specjalne.
II Warsztaty i Zawody GISW zakończyło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród od licznych sponsorów.
Najlepszymi drużynami okazały się GISW z Krakowa, Katowic i Wrocławia, a spoza Służby Więziennej – Zespół Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach.
Nagrodę specjalną otrzymał zespół z GISW Koszalin, który w dniach zawodów przeprowadził prawdziwą akcję ratowniczą podczas napotkanego wypadku drogowego.
Zorganizowana z rozmachem druga edycja „Tactical Prison Rescue” była świetną okazją do wymiany doświadczeń i doskonalenia umiejętności w dziedzinie ratownictwa taktycznego. Pokazała też, że Służba Więzienna poprzez swoje GISW, odgrywa ważną rolę w systemie bezpieczeństwa wewnętrznego kraju.
Historia firmy Danner Shoe Manufacturing zaczyna się w 1932 roku, kiedy to Charles Danner wraz z pięcioma współpracownikami założył zakład, w którym rozpoczął produkcję taniego obuwia roboczego. W czasach...
Historia firmy Danner Shoe Manufacturing zaczyna się w 1932 roku, kiedy to Charles Danner wraz z pięcioma współpracownikami założył zakład, w którym rozpoczął produkcję taniego obuwia roboczego. W czasach Wielkiego Kryzysu udało mu się stworzyć buty, które kosztowały cztery dolary za parę. Później firma przeniosła się do Portland w stanie Oregon, gdzie z każdym rokiem zwiększała liczbę modeli produkowanego obuwia. W latach sześćdziesiątych wkroczyła na rynek obuwia górskiego, które stało się tak...
Na zaproszenie Krzysztofa Sawickiego – szefa szkolenia Israeli Krav – Maga Association w Polsce, w dniach 23-24 oraz 27 stycznia br . w Warszawie odbyło się szkolenie dla etatowych instruktorów służb mundurowych...
Na zaproszenie Krzysztofa Sawickiego – szefa szkolenia Israeli Krav – Maga Association w Polsce, w dniach 23-24 oraz 27 stycznia br . w Warszawie odbyło się szkolenie dla etatowych instruktorów służb mundurowych oraz operatorów grup specjalnych wojska i policji. Tematem przewodnim szkolenia była poprawa bezpieczeństwa w czasie realizacji procedur bojowych, poprzez zastosowanie rozwiązań systemowych Israeli Krav Maga oraz trening psychofizyczny przygotowujący do działania w sytuacjach ekstremalnych.
Choć zapewne większość czytelników spędzała niedawno święta w rodzinnej atmosferze przy suto zastawionym stole, a potem winszowała sobie sukcesów w Nowym Roku to całkiem spora grupa 199 marynarzy stanowiących...
Choć zapewne większość czytelników spędzała niedawno święta w rodzinnej atmosferze przy suto zastawionym stole, a potem winszowała sobie sukcesów w Nowym Roku to całkiem spora grupa 199 marynarzy stanowiących załogi 13 statków i jednego jachtu spędziła ten okres w niewoli u Somalijskich piratów. Od 2008 roku, kiedy to drastycznie wzrosło piractwo w rejonie Rogu Afryki, a do ataków i uprowadzeń statków zaczęło dochodzić w odległości powyżej 1200 mil morskich od wybrzeża Somalii świat zobaczył, iż...
"Niczego się nie obawiać i nic nie nazywać niemożliwym..." (Prentice Mulford). Przywołane słowa amerykańskiego marynarza trafnie oddają ducha funkcjonariuszy pododdziałów specjalnych, którzy - zgodnie...
"Niczego się nie obawiać i nic nie nazywać niemożliwym..." (Prentice Mulford). Przywołane słowa amerykańskiego marynarza trafnie oddają ducha funkcjonariuszy pododdziałów specjalnych, którzy - zgodnie z łacińską dewizą zawartą w tytule - są zawsze gotowi...
Konsekwentna, długoterminowa, dokładnie zaplanowana, realizowana według jednoznacznie określonych zasad – tak należy scharakteryzować prowadzoną już od trzech lat przez Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego...
Konsekwentna, długoterminowa, dokładnie zaplanowana, realizowana według jednoznacznie określonych zasad – tak należy scharakteryzować prowadzoną już od trzech lat przez Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej ścisłą współpracę z Oddziałem Zatoka Fińska (Suomenlahden Merivartiosto) Straży Granicznej Finlandii.
Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej zorganizował szkolenie z zakresu czerwonej taktyki oraz przeciwdziałania aktom terroru na pokładach promów. Uczestniczyli w nim przedstawiciele...
Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej zorganizował szkolenie z zakresu czerwonej taktyki oraz przeciwdziałania aktom terroru na pokładach promów. Uczestniczyli w nim przedstawiciele służb mundurowych oraz medycznych.
Simo Häyhä, ps. „Biała śmierć”, fin. „Valkoinen Kuolema”, ros. „Белая смерть” (ur. 17 grudnia 1905 w Rautjärvi, zm. 1 kwietnia 2002 w Haminie) – fiński strzelec wyborowy, najskuteczniejszy snajper w historii...
Simo Häyhä, ps. „Biała śmierć”, fin. „Valkoinen Kuolema”, ros. „Белая смерть” (ur. 17 grudnia 1905 w Rautjärvi, zm. 1 kwietnia 2002 w Haminie) – fiński strzelec wyborowy, najskuteczniejszy snajper w historii wojen – na jego konto zalicza się 705 potwierdzonych trafień.
Na Kruczych Skałach w Szklarskiej Porębie 10 i 11 października odbyły się IX Karkonoskie Zawody Wysokościowe Jednostek MON i MSW „Mountain Warrior”. Za organizację przedsięwzięcia odpowiadała Sekcja Szkoleń...
Na Kruczych Skałach w Szklarskiej Porębie 10 i 11 października odbyły się IX Karkonoskie Zawody Wysokościowe Jednostek MON i MSW „Mountain Warrior”. Za organizację przedsięwzięcia odpowiadała Sekcja Szkoleń Wysokogórskich Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki, współorganizatorami zaś byli: „Extreme Group” oraz Szkoła Górska „Quasar”.
W dniach 17-20 listopada 2014 r. na poligonie Centrum Szkolenia i Uzbrojenia Artylerii (CSiUA) w Toruniu zostały przeprowadzone warsztaty strzeleckie, w których udział wzięli strzelcy wyborowi z jednostek...
W dniach 17-20 listopada 2014 r. na poligonie Centrum Szkolenia i Uzbrojenia Artylerii (CSiUA) w Toruniu zostały przeprowadzone warsztaty strzeleckie, w których udział wzięli strzelcy wyborowi z jednostek wykonujących zadania policyjne.
W czerwcu na strzelnicy Regionu IPA Racibórz Śląskiej Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji odbyły się międzynarodowe konsultacje instruktorów wyszkolenia strzeleckiego. Instruktorzy...
W czerwcu na strzelnicy Regionu IPA Racibórz Śląskiej Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji odbyły się międzynarodowe konsultacje instruktorów wyszkolenia strzeleckiego. Instruktorzy przybyli na zaproszenie komendanta powiatowego w Raciborzu i instruktorów z raciborskiej komendy. Wymiana doświadczeń pomiędzy reprezentantami różnych formacji pozwoliła uczestnikom poznać inne, niż wykorzystywane na co dzień techniki posługiwania się bronią.
W dniach 29 czerwca – 3 lipca 2015 r. w obiektach szkoleniowych Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu odbywało się szkolenie z zakresu zatrzymywania szczególnie niebezpiecznych przestępców w ramach...
W dniach 29 czerwca – 3 lipca 2015 r. w obiektach szkoleniowych Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu odbywało się szkolenie z zakresu zatrzymywania szczególnie niebezpiecznych przestępców w ramach zwalczania przestępczości transgranicznej i zorganizowanej w sytuacji konieczności użycia broni palnej.
Reagowanie na szerokie spektrum sytuacji kryzysowych, wymuszających użycie wojska do pomocy służbom cywilnym, było tematem ćwiczeń o kryptonimie „Kryzys – 15” zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Oficerską...
Reagowanie na szerokie spektrum sytuacji kryzysowych, wymuszających użycie wojska do pomocy służbom cywilnym, było tematem ćwiczeń o kryptonimie „Kryzys – 15” zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych w pierwszej połowie czerwca.
W dniach 13-14 czerwca 2015 poligon Marynarki Wojennej w Strzepczu gościł kolejną, piątą już edycję zawodów par snajperskich Tactical Polish Sniper. To jedna z dwóch imprez strzeleckich dla par snajperskich...
W dniach 13-14 czerwca 2015 poligon Marynarki Wojennej w Strzepczu gościł kolejną, piątą już edycję zawodów par snajperskich Tactical Polish Sniper. To jedna z dwóch imprez strzeleckich dla par snajperskich rozgrywanych w Polsce, różniąca się znacznie od zawodów sportowych Long Shot rozgrywanych np. w Nowej Dębie, Bartoszycach czy Międzyrzeczu.
W dniach 19-26 lipca br. odbyło się w Polsce „Trzecie Światowe Seminarium dla Młodych Funkcjonariuszy” organizowane przez International Police Association (IPA – Międzynarodowe Stowarzyszenie Policjantów).
W dniach 19-26 lipca br. odbyło się w Polsce „Trzecie Światowe Seminarium dla Młodych Funkcjonariuszy” organizowane przez International Police Association (IPA – Międzynarodowe Stowarzyszenie Policjantów).
Pod koniec czerwca z inicjatywy grupy rekonstrukcyjnej SPAP Katowice oraz jej czeskich kolegów z RZJ SOS odbyły się ćwiczenia niespotykane dotąd w skali środowisk pasjonatów jednostek specjalnych i policyjnych...
Pod koniec czerwca z inicjatywy grupy rekonstrukcyjnej SPAP Katowice oraz jej czeskich kolegów z RZJ SOS odbyły się ćwiczenia niespotykane dotąd w skali środowisk pasjonatów jednostek specjalnych i policyjnych pododdziałów AT. Niecodzienny był bowiem obiekt, który stanowił motyw przewodni warsztatów, a był nim samolot pasażerski Boeing 737.
2 lipca 2015 r. na strzelnicy „Pasternik” w Krakowie odbyły się po raz drugi ekskluzywne zawody strzeleckie „SOF Delta Cup 2015” pod egidą Dowódcy Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwa Komponentu Wojsk...
2 lipca 2015 r. na strzelnicy „Pasternik” w Krakowie odbyły się po raz drugi ekskluzywne zawody strzeleckie „SOF Delta Cup 2015” pod egidą Dowódcy Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych. Do udziału w zawodach organizatorzy zaprosili żołnierzy i funkcjonariuszy jednostek specjalnych służb mundurowych.
W dniach 6-8 listopada odbyło się I Ogólnopolskie Szkolenie Rezerwistów Pododdziałów Specjalnych. Profesjonalny, kompleksowy program, obejmujący zagadnienia poświęcone współczesnemu polu walki, przygotowali...
W dniach 6-8 listopada odbyło się I Ogólnopolskie Szkolenie Rezerwistów Pododdziałów Specjalnych. Profesjonalny, kompleksowy program, obejmujący zagadnienia poświęcone współczesnemu polu walki, przygotowali i zrealizowali obecni operatorzy JWK Lubliniec oraz byli żołnierze jednostki, działający w Fundacji Szturman.
Brytyjska policja wprowadza zmiany w swoich procedurach i taktyce działania w przypadku aktów terrorystycznych. Zamiast na negocjacje, nacisk zostanie położony na sprawną interwencję oddziałów mających...
Brytyjska policja wprowadza zmiany w swoich procedurach i taktyce działania w przypadku aktów terrorystycznych. Zamiast na negocjacje, nacisk zostanie położony na sprawną interwencję oddziałów mających jak najszybciej zlikwidować zagrożenie. Trwają 15-tygodniowe ćwiczenia mające przygotować policjantów do nowego typu działań.
W dniach 30 listopada – 4 grudnia, 2. Pułk Komandosów (2nd Commando Regiment) przeprowadził coroczne ćwiczenia Mars Olympics w zakresie działań antyterrorystycznych dla sił zbrojnych Australii i przedstawicieli...
W dniach 30 listopada – 4 grudnia, 2. Pułk Komandosów (2nd Commando Regiment) przeprowadził coroczne ćwiczenia Mars Olympics w zakresie działań antyterrorystycznych dla sił zbrojnych Australii i przedstawicieli innych służb mundurowych.
Notka dotycząca międzynarodowych ćwiczeń jednostek antyterrorystycznych i ratowniczych, jakie miały miejsce we Wrocławiu w dniach 25-27 listopada 2015 r.
Notka dotycząca międzynarodowych ćwiczeń jednostek antyterrorystycznych i ratowniczych, jakie miały miejsce we Wrocławiu w dniach 25-27 listopada 2015 r.
Reporter Special OPS przeprowadził wywiad z Prezesem Klubu Strzeleckiego "KRYZA" na temat zawodów Tactical Warrior Challenge: co je wyróżnia na tle innych zawodów strzelecko-taktycznych, jaki był ich przebieg,...
Reporter Special OPS przeprowadził wywiad z Prezesem Klubu Strzeleckiego "KRYZA" na temat zawodów Tactical Warrior Challenge: co je wyróżnia na tle innych zawodów strzelecko-taktycznych, jaki był ich przebieg, jak kondycyjnie cywile wypadają na tle służb mundurowych, a także podsumowania TWC 2gun 2015.
Fotoreportaż z ćwiczeń antyterrorystycznych przeprowadzonych w styczniu 2016 r. przez Wydział Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie w jednej ze stołecznych zajezdni...
Fotoreportaż z ćwiczeń antyterrorystycznych przeprowadzonych w styczniu 2016 r. przez Wydział Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie w jednej ze stołecznych zajezdni autobusowych.
Sekcja Realizacji i Zabezpieczenia Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) przeprowadziła w Warszawie w dniach 8-11 marca 2016 r. szkolenie z zakresu pokonywania przeszkód technicznych...
Sekcja Realizacji i Zabezpieczenia Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) przeprowadziła w Warszawie w dniach 8-11 marca 2016 r. szkolenie z zakresu pokonywania przeszkód technicznych za pomocą środków technicznych i broni gładkolufowej podczas zdobywania pomieszczeń.
W piątek, 13 maja, ze strzelnicy IPA Racibórz jak co dzień dochodziły dźwięki wystrzałów różnego rodzaju broni. Tym razem jednak nie były to zwykłe ćwiczenia, a organizowane już po raz trzeci konsultacje...
W piątek, 13 maja, ze strzelnicy IPA Racibórz jak co dzień dochodziły dźwięki wystrzałów różnego rodzaju broni. Tym razem jednak nie były to zwykłe ćwiczenia, a organizowane już po raz trzeci konsultacje strzeleckie dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego. W warsztatach wzięli udział przedstawiciele wojska i policji, a biorąc pod uwagę zdobyte umiejętności i wiedzy, „piątek trzynastego” z pewnością był bardzo udanym dniem.