Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski dla ppłk. dypl. Jana Jaźwińskiego

Ryszard M. Zając | 2023-02-07
Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Foto. KPRP

Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Foto. KPRP

19 stycznia 2023 roku, prezydent RP Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski ppłk. dypl. Jana Jaźwińskiego. Był on oficerem wywiadu z Oddziału VI (Specjalnego) Sztabu Naczelnego Wodza, od początku organizował lotnicze wsparcie Armii Krajowej, w tym zrzuty Cichociemnych do okupowanej Polski. Od stycznia 1944 był komendantem polskiej Głównej Bazy Przerzutowej „Jutrzenka” w Latiano nieopodal Brindisi (Włochy).

Zobacz także

J. West Kompanie Specjalne – Armii i Dywizji

Kompanie Specjalne – Armii i Dywizji Kompanie Specjalne – Armii i Dywizji

Od chwili sformowania w 1961 roku i osiągnięcia gotowości bojowej przez 26. batalion rozpoznawczy JW 4101 z kompanii rozpoznawczych dywizji zmechanizowanych i pancernych zaczęto wydzielać pojedyncze plutony...

Od chwili sformowania w 1961 roku i osiągnięcia gotowości bojowej przez 26. batalion rozpoznawczy JW 4101 z kompanii rozpoznawczych dywizji zmechanizowanych i pancernych zaczęto wydzielać pojedyncze plutony w celu przeszkolenia ich z wykonywania skoków ze spadochronem i prowadzenia działań rozpoznawczych na rzecz macierzystych dywizji za linią wroga.

J. West Jednostka Wojskowa 4101

Jednostka Wojskowa 4101 Jednostka Wojskowa 4101

26. batalion rozpoznawczy JW 4101.

26. batalion rozpoznawczy JW 4101.

Tomasz Łukaszewski, Krzysztof Mątecki Afganistan na kołach

Afganistan na kołach Afganistan na kołach

Wywiad z NAVALEM weteranem Jednostki Wojskowej GROM oraz autorem m.in. książki ,,Afganistan na kołach", która ukazała się w Wydawnictwie Bellona.

Wywiad z NAVALEM weteranem Jednostki Wojskowej GROM oraz autorem m.in. książki ,,Afganistan na kołach", która ukazała się w Wydawnictwie Bellona.

Młodość

„Rogatą duszę” miał od dziecka. Od jesieni 1913 uczył się w klasie wstępnej szóstego Gimnazjum w Warszawie. W czterdziestoosobowej klasie dominowali synowie urzędników carskiej administracji. Był jednym z trzynastu Polaków. Poza szkołą uczęszczał na tajny kurs języka i historii Polski. Wspierał naukę kursantów polskimi książkami i wydawnictwami, skonfiskowanymi przez carską cenzurę. Miał do nich dostęp, bo otrzymywał je od koleżanki - córki Cenzora Generalnego Gubernatora Królestwa Polskiego...

Po ledwo kilku miesiącach nauki wydalono go ze szkoły z „wilczym biletem”. Ale nie za udział w tajnym nauczaniu. Walnął pięścią w pysk rosyjskiego ucznia, który określił go mianem „polskaja swołocz”. Po tym incydencie dyrektor gimnazjum w liście do jego ojca napisał: „(…) syn Pana, niewątpliwie zdolny uczeń, znalazł się pod wpływem ludzi rewolucyjnie nastawionych w stosunku do uprawnień, jakie Imperator Rosji raczył udzielić Polakom.

Wpływ ten przejawił syn Pana w ostrej reakcji w stosunku do syna wysokiego i wielokrotnie odznaczanego urzędnika Generalnego Gubernatorstwa. Jestem zmuszony zastosować ustawę i usunąć syna Pana z gimnazjum, bez prawa dalszych studiów w jakiejkolwiek szkole na terenie Królestwa Kongresowego”.

Młodociany żołnierz

Od 1918 był uczniem Gimnazjum Państwowego w Łomży. Jako trzynastolatek uczestniczył w rozbrajaniu Niemców. W lipcu 1920 roku, jako piętnastolatek, zgłosił się na ochotnika konno do obrony Warszawy. Ze względu na młody wiek nie wzięto go do kawalerii. Przyjęto tam tylko jego wierzchowca. Wstąpił więc do 201. Ochotniczego Pułku Piechoty 22. DP, walczył w okopach Pragi z Kozakami.

Po wojnie polsko-bolszewickiej, w 1920 roku, podjął naukę w Korpusie Kadetów nr 2 w Modlinie. Poznał tam późniejszych współtwórców Cichociemnych: Jana Górskiego oraz Macieja Kalenkiewicza. Dalej była Szkoła Podchorążych Piechoty, następnie Oficerska Szkoła Inżynierii w Warszawie. Ukończył ją w 1926 roku z trzecią lokatą, zdobył też półdyplom Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. 

Dziarsko szedł ścieżką wojskowej edukacji i kariery. Ukończył dwa kursy w Centrum Wyszkolenia Piechoty w Rembertowie. Jako dowódca kompanii w Batalionie Mostowym, po czterech latach nauki i konkursowym egzaminie, został przyjęty do Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie. W 1934 roku został absolwentem XIII Promocji, porucznikiem dyplomowanym i oficerem Sztabu Głównego. 

Oficer wywiadu

Niecałe cztery lata później został oficerem Oddziału II SG WP, legendarnej „dwójki”. W lipcu 1938 roku, pod przykrywką dyplomaty - jako radca MSZ - tuż pod nosem NKWD rozpoznawał węzeł kolejowy w Moskwie. Kilka miesięcy później - sieci kolejowe Niemiec, Austrii oraz Czechosłowacji. Po wybuchu wojny do kolejowych stacji docelowych doprowadził 86 transportów wojska i dwa ewakuacyjne. Potem został oficerem do zleceń Szefa Sztabu Naczelnego Wodza.

Po kampanii wrześniowej, podobnie jak inni żołnierze ewakuował się do Francji. Trafił do obozu Camp de Coëtquidan, zwanego przez rodaków „koczkodanem”. Zorganizował tam i wyszkolił batalion saperów. Później krótko był szefem Działu Studiów w Sztabie Naczelnego Wodza.

Spadochroniarz

W lutym 1940 późniejsi współtwórcy Cichociemnych: Jan Górski i Maciej Kalenkiewicz skierowali awangardowy memoriał do komendanta Związku Walki Zbrojnej, gen. Kazimierza Sosnkowskiego. Było to opracowanie pt. „Użycie lotnictwa dla łączności i transportów wojskowych drogą powietrzną do Kraju oraz dla wsparcia powstania. Stworzenie jednostek wojsk powietrznych”. 

Wraz z nim zgłosili listę szesnastu oficerów, absolwentów Wyższej Szkoły Wojennej, „gotowych do wstąpienia do oddziałów spadochronowych”. Jako trzeci na tej liście wymieniony jest kpt. dypl. Jan Jaźwiński. Są na niej również trzej późniejsi Cichociemni: kapitanowie dyplomowani Jan Górski i Maciej Kalenkiewicz oraz por. dypl. Kazimierz Bilski. Także dwaj późniejsi instruktorzy Cichociemnych: kpt. dypl. Antoni Strawiński, kpt. inż. Maksymilian Kruczała.

Organizator lotniczych zrzutów

Po upadku Francji sztab Naczelnego Wodza ewakuował się do Wielkiej Brytanii. Miesiąc przed podpisaniem umowy polsko-brytyjskiej o formowaniu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, w sztabie utworzono Samodzielny Wydział Krajowy. Nazywano go Oddziałem VI, potem Oddziałem Specjalnym. Jego podstawowym zadaniem było utrzymanie łączności Naczelnego Wodza w Londynie z Komendantem Armii Krajowej w okupowanej Polsce. 

21 sierpnia 1940 roku Jaźwiński w sprawie łączności lotniczej z Polską spotkał się z kpt. Haroldem Perkinsem z brytyjskiego wywiadu. Przed wojną Brytyjczyk był rezydentem SIS w Polsce, później został szefem sekcji polskiej Special Operations Executive (SOE). 

Jan Jaźwiński wspominał: „Powiedziałem – musimy to zrobić tak dokładnie, aby lot był sukcesem. Perkins: - Tak, słyszałem już kilka opinii, że dla posiadanych obecnie samolotów lot taki jest nierealny. (…) W naszej pierwszej fazie pracy trzeba przekonać, (...) że wsparcie ZWZ jest celowe z punktu widzenia planowania dalszej wojny oraz, że loty z Wielkiej Brytanii do Polski są realną operacją. Mamy przed sobą trudną, stopniową pracę (…)”.

Przeczytaj także: Jednostka Wojskowa 4101 >>

Rozpoczęły się przygotowania do pierwszego lotu łącznikowego do Polski. W nocy z sobotę na niedzielę 15/16 lutego 1941 r. przeprowadzono operację „Adolphus”. Dwaj pierwsi Cichociemni pomyślnie skoczyli do okupowanej Polski. Był to pierwszy zrzut alianckich żołnierzy na teren Europy okupowanej przez Niemców. 

Wsparcie Armii Krajowej

„Stał się pionierem i spiritus movens przerzutu lotniczego do Kraju (…) Był twardy, konsekwentny i nieustępliwy w postępowaniu z Anglikami. Pełen pomysłów, inicjatywy i wizji. W swojej pracy napotykał stale na przeszkody, zarówno ze strony Brytyjczyków, jak i rodaków. W tych zmaganiach przyświecał mu tylko jeden cel. Za wszelką cenę dopomóc Polsce Walczącej. To on pierwszy odkrył infiltrację i wpływy sowieckie w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i w polskim Londynie” - podkreślał Kajetan Bieniecki, autor fundamentalnej publikacji „Lotnicze wsparcie Armii Krajowej”.

Gdyby nie Jego upór i determinacja - nie byłoby Cichociemnych, a sukcesy Armii Krajowej byłyby znacząco mniejsze. W swoim ściśle tajnym meldunku z 15 sierpnia 1943 r., do Szefa Sztabu Naczelnego Wodza „Najwyższą i najmilszą dla mnie nagrodą i zachętą są depesze Dówódcy Armii w Kraju. (…) Największym celem mego życia jest, aby akcja przerzutu lotniczego dała Armii w Kraju niezbędne środki walki”. 

Od stycznia 1944 r. był komendantem polskiej Głównej Bazy Przerzutowej (Baza nr 11, kryptonim „Jutrzenka”, brytyjski kryptonim „Torment”) w Latiano. Dwadzieścia kilometrów obok znajdowało się lotnisko Campo Casale pod Brindisi (Włochy). Startowały stamtąd m.in. samoloty polskiej 1586. Eskadry Specjalnego Przeznaczenia oraz brytyjskiego 148. Dywizjonu Specjalnego Przeznaczenia RAF.

Kajetan Bieniecki podkreślał: „W styczniu 1944 r. Główną Bazę Przerzutową (GBP) pod Brindisi objął mjr dypl. Jan Jaźwiński „Sopja”. Władał on językiem angielskim, był twardy i konsekwentny w stosunku do Anglików z SOE i pracował w Oddziale VI Sztabu N.W. już od czerwca 1940 roku jako szef Referatu „S” (*Specjalny), który został przeorganizowany później na Wydział „S”, zajmujący się przerzutem lotniczym i kompletowaniem sprzętu dla Armii Krajowej. Był on niewątpliwie pionierem i spiritus movens przerzutu lotniczego do Kraju.

Po objęciu dowództwa GBP mjr Jaźwiński podlegał wprawdzie szefowi Oddziału VI w Londynie (był nim wtedy ppłk dypl. Protasewicz), ale sam podpisywał depesze do gen. Bora-Komorowskiego i miał swobodę w organizowaniu przerzutu lotniczego do Kraju. (…) O tej nominacji mjr. Jaźwińskiego gen. Sosnkowski listem z 24 stycznia 1944 r. powiadomił dowódcę wojsk alianckich na obszarze Morza Śródziemnego gen. Henry’ego M. Wilsona”.

Do 31 lipca 1944 r. – dzięki wysiłkom mjr. dypl. Jana Jaźwińskiego – wystartowało do Polski z lotniska Campo Casale nieopodal Brindisi (Włochy) 340 samolotów (179 polskich i 161 brytyjskich). Podczas powstania warszawskiego, od 1 do 22 sierpnia 1944 r. - 146 samolotów.

Konflikt z prosowieckim gen. Tatarem

W kwietniu 1944 r. zastępcą do spraw krajowych szefa Sztabu Naczelnego Wodza został gen. Stanisław Tatar. Dowództwo AK pozbyło się go z kraju, gdy zamanifestował swą kapitulancką postawę wobec Sowietów. W memorandum do dowódcy AK przekonywał do... oddania ZSRR 42,1 proc. terytorium przedwojennej Polski (w tym Kresów) wraz z 13,7 mln Polaków… Zamiast oddać Tatara pod sąd wojenny, wypchnięto go poza AK, do Londynu. 

Niestety, nikt nie poinformował Naczelnego Wodza o wyczynach generała - zdrajcy. Dlatego mógł udawać osobistego wysłannika generałów: Bora i Pełczyńskiego. Wkrótce przejął pełną kontrolę nad lotniczym wsparciem dla AK. Uważał je za… nieistotne. W czerwcu 1944 r. utworzył zbędne dowództwo „Elba”, mianując jego szefem ppłk Dorotycz-Malewicza ps. Roch, Hańcza.

Zaraz potem odebrał mjr. dypl. Jaźwińskiemu prawo kontaktowania się z brytyjskim SOE, dowódcą AK i Sztabem Naczelnego Wodza. W tej sytuacji Jaźwiński poprosił Naczelnego Wodza o zwolnienie go z funkcji komendanta Głównej Bazy Przerzutowej. 

Defraudacja pieniędzy dla AK

Po odejściu z „Jutrzenki” Jaźwińskiego przeniesiono do 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Służył w brytyjskim Centrum Wyszkolenia Saperów, następnie na froncie, potem w oddziale operacyjnym sztabu. W tym czasie dowódca Armii Krajowej alarmował (depesza nr 65/R2/XXX/999): „Zaopatrywanie nas przez Jutrzenkę wygląda na sabotaż. W zapowiedzianych terminach [zrzuty] nie przychodzą, placówki zrzutowe się dekonspirują przez ciągłe i bezskuteczne czuwanie. W ostatnich dwu miesiącach były tylko cztery pojedyncze zrzuty dzikie bez zapowiedzi w odległości do 35 km od placówek”.

Od czerwca 1945 r. mjr. dypl. Jana Jaźwińskiego przydzielono do wywiadu 2. Korpusu. 29 września 1945 r. ściśle tajnym rozkazem gen. Władysław Anders polecił mu jednostronnie przejąć akta, szyfry, radiostacje oraz wszelkie skrytki dawnej Głównej Bazy Przerzutowej. Okazało się, że gen. Tatar wraz z ppłk „Hańczą” usiłował zdefraudować ponad milion dolarów przeznaczonych na wsparcie Armii Krajowej. 

Ustalił miejsce skrytego przechowywania pieniędzy w „skrzyni z ważnymi dokumentami”, ukrytej w szpitalu Bonifratrów na Wyspie Tyberyjskiej w Rzymie. W skrzyni znajdowały się dwie skrzynki, a w nich sześciokieszeniowe parciane pasy z dolarami przerzucanymi przez Cichociemnych do Polski. W raporcie wywiadu podano, że odzyskano ponad milion dolarów (1.136.638 USD) zdefraudowanych pieniędzy. 

9 października 1945 r. ppłk. „Hańcza”, który na polecenie Tatara ukrył (czyli ukradł) pieniądze przed legalnymi władzami R.P. strzelił sobie w głowę z własnej broni. Pozostawił dwa pożegnalne listy, w tym dyspozycje dotyczące jego rzeczy. Jeszcze kilka lat temu postkomunistyczne tygodniki powielały plotki o... rzekomym rozkazie morderstwa, wydanym przez gen. Władysława Andersa.

Po wojnie

Jan Jaźwiński, po demobilizacji z Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia, podjął studia inżynierskie w Londynie. W 1952 r. wyemigrował do Kanady, w 1955 r. do USA. Do połowy 1979 r. pracował jako inżynier lądowy w stanie Kalifornia. Zmarł 25 sierpnia 1985 r. w Los Angeles (USA), pochowany na Cmentarzu Park Lawn w Toronto (Ontario, Kanada) - sekcja „O”, grób 312.

Kajetan Bieniecki pisał o ppłk dypl. Janie Jaźwińskim: „Syn Ziemi Łomżyńskiej, wielki patriota, o mocnym charakterze, człowiek szlachetny, po żołniersku twardy, utalentowany operacyjnie, oczytany, ogromnie inteligentny, wykształcony, o wszechstronnych zainteresowaniach”. Można jeszcze tylko dodać - wybitny oficer wywiadu, wielki patriota...

Przez kilkadziesiąt powojennych lat kompletnie przemilczany, także przez IPN. Jego zasługi przypisywano Brytyjczykom oraz SOE. Przez ostatnie kilka lat usiłowałem ożywić pamięć o Nim. W sierpniu 2021 r. złożyłem petycję w sprawie Jego upamiętnienia do Prezydenta RP.

Niedawno Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda nadał ppłk. dypl. Janowi Jaźwińskiemu (pośmiertnie) Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu.

Dziękujemy Panie Prezydencie!

Zdjęcia: elitadywersji.org

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Małgorzata Freiburger, Ireneusz Chloupek Życie na krawędzi, cz. 2

Życie na krawędzi, cz. 2 Życie na krawędzi, cz. 2

Polecamy interesujący wywiad przeprowadzony z Albertem Sługockim, osobą mająca niezwykle ciekawy życiorys. Rozmówca wspomina o tym jak trafił do Special Forces Group (Airborne), czyli słynnych „Zielonych...

Polecamy interesujący wywiad przeprowadzony z Albertem Sługockim, osobą mająca niezwykle ciekawy życiorys. Rozmówca wspomina o tym jak trafił do Special Forces Group (Airborne), czyli słynnych „Zielonych Beretów, o przygodach na liniach frontu w wojnie wietnamskiej i ucieczce przed śmiercią i o epizodzie berlińskim, a także o udziale w ochronie przywódcy ZSRR Leonida Breżniewa podczas jego wizyty w USA i o objawach zespołu stresu pourazowego. Jest to druga część wywiadu.

Małgorzata Freiburger, Ireneusz Chloupek Życie na krawędzi (cz.1)

Życie na krawędzi (cz.1) Życie na krawędzi (cz.1)

Polecamy interesujący wywiad przeprowadzony z Albertem Sługockim, osobą mająca niezwykle ciekawy życiorys. Rozmówca wspomina o swoim udziale w ruchu oporu przeciwko komunistycznym władzom tuż po zakończeniu...

Polecamy interesujący wywiad przeprowadzony z Albertem Sługockim, osobą mająca niezwykle ciekawy życiorys. Rozmówca wspomina o swoim udziale w ruchu oporu przeciwko komunistycznym władzom tuż po zakończeniu II wojny światowej, ucieczce z kraju i okolicznościach, które zaprowadziły go w szeregi spadochroniarzy, a następnie sił specjalnych US Army. Jest to pierwsza część wywiadu.

TaiLor Tactical Warrior Challenge

Tactical Warrior Challenge Tactical Warrior Challenge

Reporter Special OPS przeprowadził wywiad z Prezesem Klubu Strzeleckiego "KRYZA" na temat zawodów Tactical Warrior Challenge: co je wyróżnia na tle innych zawodów strzelecko-taktycznych, jaki był ich przebieg,...

Reporter Special OPS przeprowadził wywiad z Prezesem Klubu Strzeleckiego "KRYZA" na temat zawodów Tactical Warrior Challenge: co je wyróżnia na tle innych zawodów strzelecko-taktycznych, jaki był ich przebieg, jak kondycyjnie cywile wypadają na tle służb mundurowych, a także podsumowania TWC 2gun 2015.

Ireneusz Chloupek, Andrzej Krugler Chris Kyle w Polsce

Chris Kyle w Polsce Chris Kyle w Polsce

27 lipca br., już kilka miesięcy po wydaniu w USA bestsellerowej książki Chrisa Kyle’a „American Sniper: The Autobiography Of The Most Lethal Sniper In U.S. Military History”, ukazał się w Polsce jej przekład,...

27 lipca br., już kilka miesięcy po wydaniu w USA bestsellerowej książki Chrisa Kyle’a „American Sniper: The Autobiography Of The Most Lethal Sniper In U.S. Military History”, ukazał się w Polsce jej przekład, pod tytułem „Cel snajpera”. Chris Kyle, były komandos plutonu Charlie SEAL Team 3, US Naval Special Warfare, znajduje się obecnie na pierwszym miejscu rekordów amerykańskich snajperów, z wynikiem 160 oficjalnie potwierdzonych trafień, a w rzeczywistości 255.

Redakcja news 80. rocznica Akcji pod Arsenałem

80. rocznica Akcji pod Arsenałem 80. rocznica Akcji pod Arsenałem

W dniu 26 marca 1943 roku u zbiegu ulic Długiej i Bielańskiej w Warszawie, w akcji przeprowadzonej pod kryptonimem „Meksyk II”, członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów, pod dowództwem Stanisława Broniewskiego...

W dniu 26 marca 1943 roku u zbiegu ulic Długiej i Bielańskiej w Warszawie, w akcji przeprowadzonej pod kryptonimem „Meksyk II”, członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów, pod dowództwem Stanisława Broniewskiego „Orszy”, dokonali odbicia z rąk Gestapo Janka Bytnara „Rudego” i 20 innych więźniów.

Redakcja news 100 lat kombatanta AK

100 lat kombatanta AK 100 lat kombatanta AK

W Szkole Podstawowej nr 24 w Szczecinie - Kluczu, swoje setne urodziny świętował kombatant Armii Krajowej por. Kazimierz Miłaszewicz. Wśród gości zaproszonych na urodziny znaleźli się m.in. zastępca dowódcy...

W Szkole Podstawowej nr 24 w Szczecinie - Kluczu, swoje setne urodziny świętował kombatant Armii Krajowej por. Kazimierz Miłaszewicz. Wśród gości zaproszonych na urodziny znaleźli się m.in. zastępca dowódcy 14 ZBOT, ppłk Tomasz Rajczak i opiekun por. Miłaszewicza, kpr Mateusz Potyrała.

Redakcja news Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji...

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

Redakcja news 81. rocznica powstania Armii Krajowej

81. rocznica powstania Armii Krajowej 81. rocznica powstania Armii Krajowej

Dziś 14 lutego 2023 roku obchodzimy 81. rocznicę powstania Armii Krajowej. W czasie II wojny światowej Armia Krajowa była największym w Europie podziemnym wojskiem zorganizowanym do walki z okupantem niemieckim...

Dziś 14 lutego 2023 roku obchodzimy 81. rocznicę powstania Armii Krajowej. W czasie II wojny światowej Armia Krajowa była największym w Europie podziemnym wojskiem zorganizowanym do walki z okupantem niemieckim i sowieckim.

Krzysztof Mątecki news XI edycja marszu „Śladami gen. Nila – od zmierzchu do świtu”

XI edycja marszu „Śladami gen. Nila – od zmierzchu do świtu” XI edycja marszu „Śladami gen. Nila – od zmierzchu do świtu”

W dniach 02-03.09.2022 roku odbędzie się XI edycja marszu „Śladami gen. Nila – od zmierzchu do świtu”.  Ideą marszu jest uczczenie pamięci, urodzonego w Krakowie, legendarnego dowódcy Kedywu KG AK, gen....

W dniach 02-03.09.2022 roku odbędzie się XI edycja marszu „Śladami gen. Nila – od zmierzchu do świtu”.  Ideą marszu jest uczczenie pamięci, urodzonego w Krakowie, legendarnego dowódcy Kedywu KG AK, gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” a także propagowanie wiedzy o działaniach zgrupowań partyzanckich AK w Beskidzie Wyspowym i Makowskim.

Krzysztof Mątecki IX Bieg Cichociemnych za nami

IX Bieg Cichociemnych za nami IX Bieg Cichociemnych za nami

W sobotę 2 lipca 2022 roku, pod ruinami sochaczewskiego zamku, odbyła się dziewiąta edycja Biegu Cichociemnych, poświęconego pamięci Cichociemnych - elity polskiej dywersji II wojny światowej. Podczas...

W sobotę 2 lipca 2022 roku, pod ruinami sochaczewskiego zamku, odbyła się dziewiąta edycja Biegu Cichociemnych, poświęconego pamięci Cichociemnych - elity polskiej dywersji II wojny światowej. Podczas tegorocznego biegu pogoda sprzyjała uczestnikom, którzy mogli w 100 % sprawdzić swoje możliwości.

Krzysztof Mątecki Zmarł ostatni cichociemny

Zmarł ostatni cichociemny Zmarł ostatni cichociemny

Czwartego marca 2022 roku w wieku 101 lat zmarł Major Aleksander Tarnawski, ostatni z cichociemnych.

Czwartego marca 2022 roku w wieku 101 lat zmarł Major Aleksander Tarnawski, ostatni z cichociemnych.

Krzysztof Mątecki Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej...

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Krzysztof Mątecki news Awanse i odznaczenia w 80 rocznicę powstania Armii Krajowej

Awanse i odznaczenia w 80 rocznicę powstania Armii Krajowej Awanse i odznaczenia w 80 rocznicę powstania Armii Krajowej

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odznaczył i wyróżnił żołnierzy z jednostek, których patronami są żołnierze Armii Krajowej, oraz z jednostek, które nawiązują do etosu Armii Krajowej.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odznaczył i wyróżnił żołnierzy z jednostek, których patronami są żołnierze Armii Krajowej, oraz z jednostek, które nawiązują do etosu Armii Krajowej.

Krzysztof Mątecki news 80 rocznica powstania Armii Krajowej

80 rocznica powstania Armii Krajowej 80 rocznica powstania Armii Krajowej

Dziś 14 lutego 2022 roku obchodzimy 80-tą rocznicę powstania Armii Krajowej. AK była największą konspiracyjną armią na terenie Europy. Szacuje się, że w 1944 r. liczyła przeszło 350 tys. zaprzysiężonych...

Dziś 14 lutego 2022 roku obchodzimy 80-tą rocznicę powstania Armii Krajowej. AK była największą konspiracyjną armią na terenie Europy. Szacuje się, że w 1944 r. liczyła przeszło 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy. Oficjalnie została rozwiązana 19 stycznia 1945 roku.

Krzysztof Mątecki news 78 rocznica zamachu na szefa SS i policji na okręg warszawski Franza Kutscherę

78 rocznica zamachu na szefa SS i policji na okręg warszawski Franza Kutscherę 78 rocznica zamachu na szefa SS i policji na okręg warszawski Franza Kutscherę

1 lutego 1944 roku żołnierze oddziału „Pegaz” wykonali wyrok śmierci wydany przez Polskie Państwo Podziemne na „kata Warszawy” generała SS Franza Kutscherę.

1 lutego 1944 roku żołnierze oddziału „Pegaz” wykonali wyrok śmierci wydany przez Polskie Państwo Podziemne na „kata Warszawy” generała SS Franza Kutscherę.

Krzysztof Mątecki news 101. urodziny ostatniego cichociemnego

101. urodziny ostatniego cichociemnego 101. urodziny ostatniego cichociemnego

8 stycznia swoje 101. urodziny obchodził ostatni żyjący cichociemny, komandos polskiego podziemia z okresu II wojny światowej major Aleksander Tarnawski „Upłaz”.

8 stycznia swoje 101. urodziny obchodził ostatni żyjący cichociemny, komandos polskiego podziemia z okresu II wojny światowej major Aleksander Tarnawski „Upłaz”.

Redakcja news 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Wczoraj obchodziliśmy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Był to największy zryw powstańczy w okupowanej Europie. Powstanie Warszawskie trwało 63 dni.

Wczoraj obchodziliśmy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Był to największy zryw powstańczy w okupowanej Europie. Powstanie Warszawskie trwało 63 dni.

Redakcja news VIII Bieg Cichociemnych

VIII Bieg Cichociemnych VIII Bieg Cichociemnych

Już 19 czerwca 2021 r. w Sochaczewie odbędzie się po raz ósmy Bieg Cichociemnych. Jak co roku na uczestników czekać będzie trasa wytyczona korytem i dorzeczem naszej pięknej rzeki Bzury.

Już 19 czerwca 2021 r. w Sochaczewie odbędzie się po raz ósmy Bieg Cichociemnych. Jak co roku na uczestników czekać będzie trasa wytyczona korytem i dorzeczem naszej pięknej rzeki Bzury.

Redakcja 78 Rocznica "Akcji pod Arsenałem"

78 Rocznica "Akcji pod Arsenałem" 78 Rocznica "Akcji pod Arsenałem"

26 marca 1943 roku harcerze z Grup Szturmowych Szarych Szeregów przeprowadzili akcję uwolnienia Jana Bytnara "Rudego". Operację Meksyk II, znaną jako "Akcja pod Arsenałem", przeprowadziło 28 członków Oddziału...

26 marca 1943 roku harcerze z Grup Szturmowych Szarych Szeregów przeprowadzili akcję uwolnienia Jana Bytnara "Rudego". Operację Meksyk II, znaną jako "Akcja pod Arsenałem", przeprowadziło 28 członków Oddziału Specjalnego „Jerzy”, z którego wywodzą się bataliony Zośka i Parasol.

Michał Piekarski Lekcje z Powstania Warszawskiego

Lekcje z Powstania Warszawskiego Lekcje z Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie jest tematem trudnym, z wielu powodów. Spory o jego sens toczą się od sześćdziesięciu dziewięciu lat, i widać to nawet w warstwie językowej. Nic nie wskazuje na to aby spory te ucichły,...

Powstanie Warszawskie jest tematem trudnym, z wielu powodów. Spory o jego sens toczą się od sześćdziesięciu dziewięciu lat, i widać to nawet w warstwie językowej. Nic nie wskazuje na to aby spory te ucichły, prawdopodobnie dyskusja o Powstaniu Warszawskim nie zakończy się nigdy.

Sebastian Miernik W stulecie urodzin „Ponurego”…

W stulecie urodzin „Ponurego”…

100 lat temu, 31 sierpnia 1912 r. urodził się Jan Piwnik, „Ponury”. Legendarny cichociemny, partyzant z Gór Świętokrzyskich, dowódca Zgrupowań Partyzanckich AK Ponury-Nurt.

100 lat temu, 31 sierpnia 1912 r. urodził się Jan Piwnik, „Ponury”. Legendarny cichociemny, partyzant z Gór Świętokrzyskich, dowódca Zgrupowań Partyzanckich AK Ponury-Nurt.

Michał Piekarski Edukacja a bezpieczeństwo

Edukacja a bezpieczeństwo

Ostatnie dni, oprócz rocznicy operacji „Neptune Spear” oraz świąt państwowych, przebiegają pod znakiem egzaminów maturalnych i kolejnych sporów o polską edukację. Ponieważ bezpieczeństwo bez edukacji nie...

Ostatnie dni, oprócz rocznicy operacji „Neptune Spear” oraz świąt państwowych, przebiegają pod znakiem egzaminów maturalnych i kolejnych sporów o polską edukację. Ponieważ bezpieczeństwo bez edukacji nie jest możliwe, wskazane jest odnieść się w tym miejscu do kilku problemów, które z bezpieczeństwem mają bezpośredni związek.

Redakcja Uczcili pamięć Generała NILa

Uczcili pamięć Generała NILa Uczcili pamięć Generała NILa

Jednostka Wojskowa NIL z krakowskim oddziałem IPN oraz Zespołem Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie uczcili 68. rocznicę śmierci gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa "Nila".

Jednostka Wojskowa NIL z krakowskim oddziałem IPN oraz Zespołem Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie uczcili 68. rocznicę śmierci gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa "Nila".

Tomasz Łukaszewski 78. rocznica powstania Armii Krajowej

78. rocznica powstania Armii Krajowej 78. rocznica powstania Armii Krajowej

Siedemdziesiąt osiem lat temu, 14 lutego 1942 r, na mocy rozkazu gen. Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) został przekształcony w Armię Krajową. Na jej czele stanął komendant ZWZ gen. Stefan...

Siedemdziesiąt osiem lat temu, 14 lutego 1942 r, na mocy rozkazu gen. Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) został przekształcony w Armię Krajową. Na jej czele stanął komendant ZWZ gen. Stefan Rowecki "Grot".

Wybrane dla Ciebie

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać » Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań »

Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań » Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Testujemy telefon do zadań specjalnych »

Testujemy telefon do zadań specjalnych » Testujemy telefon do zadań specjalnych »

Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań »

Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań » Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań »

Dobierz buty do zimowej wyprawy »

Dobierz buty do zimowej wyprawy » Dobierz buty do zimowej wyprawy »

Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »

Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »  Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach

Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach

Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę?

Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę? Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę?

Czym najlepiej zwabić jelenia »

Czym najlepiej zwabić jelenia » Czym najlepiej zwabić jelenia »

Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej

Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji

Niezwodne latarki taktyczne - skąd je pozyskać

Niezwodne latarki taktyczne - skąd je pozyskać Niezwodne latarki taktyczne  - skąd je pozyskać

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops