Wyposażenie obowiązkowe

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 5-6/2010  /  01-06-2010
Ze względu na wyższą cenę specjalistycznych typów broni wytłumionej, takich jak MP5SD, rozwiązaniem jest dokupienie do standardowych modeli tłumików dołączanych (w razie potrzeby), z których najlepsze praktycznie nie ustępują integralnym.
Ze względu na wyższą cenę specjalistycznych typów broni wytłumionej, takich jak MP5SD, rozwiązaniem jest dokupienie do standardowych modeli tłumików dołączanych (w razie potrzeby), z których najlepsze praktycznie nie ustępują integralnym. Andrzej Krugler, Bogusław Politowski, US DoD, Ase Utra, UOU

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim przykładzie. Czasami wynika to ze zbyt wąskiego pojmowania ich przeznaczenia i braku wyobrażenia na temat przydatności w różnych sytuacjach bojowych.

Minął cały wiek od opatentowania w 1909 r. przez Amerykanina Hirama Percy’ego Maxima (syna słynnego twórcy broni maszynowej Hirama Stevensa Maxima) oraz niemieckiego inżyniera P. Schauera pierwszych skutecznych tłumików dźwięku, które dały początek współczesnym konstrukcjom tego rodzaju specjalnych urządzeń wylotowych. Od tamtej pory powstało wiele tłumików przeznaczonych zarówno do konkretnych typów broni, jak i specjalistycznych wzorów broni wytłumionej. Poza najprostszą drogą wyposażania standardowych typów w dołączane tłumiki, na potrzeby sił specjalnych w konstrukcji wybranych modeli dokonywano zmian umożliwiających zaopatrzenie ich w bardziej efektywne tłumiki integralne (np. niemiecki pm HK MP5SD, brytyjski Sterling L34A1), a także opracowywano nowe specjalistyczne typy wyciszonej broni i amunicji do niej (np. rosyjskie karabinki WSS „Wintoriez” i AS „Wał”).

W Wojsku Polskim do niedawna w zasadzie jedynym szerzej wprowadzonym tłumikiem do broni strzeleckiej był, używany w pododdziałach specjalnych i rozpoznawczych, radziecki PBS-1 (ros. Pribor Biezszumnoj Strielby - dosłownie: przyrząd do bezszelestnego strzelania) z 1961 r., przeznaczony do nakręcania na wylot lufy 7,62-mm karabinków AK/AKM. Jego skuteczność ogranicza się tylko - jak to ujęto we wstępie jego instrukcji - do „przytłumienia” strzału, do poziomu zbliżonego do wystrzału z broni sportowej na amunicję bocznego zapłonu kalibru 5,6 mm. Wymaga to jednak korzystania ze specjalnej odmiany amunicji 7,62 × 39 mm wz. 43, noszącej oznaczenie US (ros. umienszienoj skorosti, oznaczona kolorem czarno-zielonym), o prędkości początkowej zmniejszonej do poddźwiękowej (ok. 310 m/s), dzięki mniejszej naważce ładunku prochowego i zastosowaniu cięższego pocisku o masie 12,6 g.

Snajperzy - SPECIAL 
OPS EXTRA - Wydanie specjalne 1/2016
SNAJPERZY
SPECIAL OPS EXTRA

Wydanie specjalne 1/2016
Wydawca: Grupa MEDIUM
Rok: 2016
SPRAWDŹ CENĘ »
KUP w Księgarni Militarnej »

Ze względu na odmienną od zwykłej amunicji balistykę pocisków US, karabinek musi być przystrzeliwany przed użyciem z PBS-1, na czas strzelania z tłumikiem zaopatrzonym w specjalne ramię celownika ze zmienionymi nastawami, a skuteczny zasięg jego rażenia spada do 400 m. Skupienie pocisków na dystansie powyżej 100 m przy strzelaniu z PBS-1 oraz samą efektywność tłumienia przezeń huku trudno uznać za zadowalające. Wystrzał na otwartej przestrzeni z granicznej odległości 400 m był już faktycznie niesłyszalny, ale na mniejszym dystansie tłumik utrudnia jedynie przeciwnikowi dokładne określenie kierunku, z jakiego padł strzał.

W praktyce oznacza to, że użycie kbk AK z tłumikiem do np. skrytego zlikwidowania wartownika może przynieść właściwy efekt tylko przy strzelaniu ze sporej odległości, najlepiej pod „osłoną” innych głośnych dźwięków, jak chociażby natężonej pracy silników ciężkich pojazdów czy ognia broni ciężkiej. Minusem PBS-1 jest również zastosowanie w jego konstrukcji wymiennej przegrody podatnej w postaci gumowego krążka, hamującego przedostawanie się gazów prochowych z komory wstępnego rozprężania do komory przedniej tłumika. Przegroda ta szybko ulega zużyciu i choć jej wymianę zaleca się po około 200 strzałach, to już po 20-30 strzałach jakość tłumienia PBS-1 zaczyna coraz wyraźniej spadać. Oprócz tego spora masa tłumika równa 623 g, mocowanego na samym wylocie lufy, niekorzystnie zmienia wyważenie karabinka, pogarszając tym samym manewrowość.

Objętość komór rozprężania PBS-1 dobrana do ciśnienia gazów prochowych w lufie o określonej długości oznacza, że ten typ tłumika nie może być stosowany do wywodzącego się z kbk AK, ale posiadającego dłuższą lufę 7,62-mm rkm RPKS. W WP zabrakło także tłumików do któregokolwiek z pozostałych typów używanej broni strzeleckiej, np. pistoletów, pistoletów maszynowych czy karabinu wyborowego SWD. Co prawda od lat 70. kilkakrotnie podejmowano w Polsce próby przygotowania broni wytłumionej, ale nigdy nie weszły one nawet do małoseryjnej produkcji. W ramach programu „Safloryt” skonstruowano w radomskich Zakładach Metalowych „Łucznik” najpierw wersję pistoletu P-64 z tłumikiem oraz tłumik dołączany (bez przegród gumowych) do PM-63 wyposażonego w specjalną, przedłużoną lufę, zakończoną gwintem, a w latach 80. powstał powtarzalny pistolet-tłumik PT-83, oparty na pistolecie P-83. Kilka egzemplarzy tego ostatniego trafi ło do arsenału komandosów z Lublińca, ale mimo dobrego wyciszenia nie zdobyły one uznania ze względu na duże gabaryty i toporną budowę. W 1992 r. w Instytucie Techniki Uzbrojenia WAT skonstruowano i przebadano modele dwóch tłumików do pistoletu maszynowego wz. 1984 „Glauberyt” (pod nazwą T84) oraz kbk AKM, ale ze względu na brak zainteresowania ze strony potencjalnych użytkowników prace przerwano. Tymczasem polscy komandosi i zwiadowcy nadal mieli do dyspozycji jedynie PBS-1 - dopiero w latach 90. Pułk Specjalny w Lublińcu otrzymał kilka sztuk niemieckich MP5SD z integralnymi tłumikami i izraelskich Mini-Uzi z tłumikami dołączanymi oraz jeden egzemplarz fińskiego wytłumionego karabinu snajperskiego Vaime-Sako SSR (Silenced Sniper Rifle).

Nie lepiej było w policyjnych pododdziałach antyterrorystycznych, które również przez długie lata dysponowały jedynie PBS-1 mocowanymi na 7,62-mm AKMS i AKMŁ. Monity o zakup broni wytłumionej nie były zatwierdzane przez wyższych przełożonych i zbywane opinią: „policja nie zajmuje się działaniami skrytobójczymi”, świadczącą wyłącznie o ignorancji osób wypowiadających te słowa. Dopiero gdy po tragedii w Magdalence zapadły na najwyższym szczeblu decyzje o unowocześnieniu uzbrojenia AT, a jesienią 2003 roku MSWiA oraz Komenda Główna Policji wyasygnowały na ten cel kilka milionów złotych, wśród zakupionych nowych partii pistoletów maszynowych HK MP5 po raz pierwszy pojawiły się także egzemplarze z integralnym tłumikiem dźwięku, czyli MP5SD, a dokładnie SD6. Trafiły jednak wyłącznie do centralnego Zarządu Operacji Antyterrorystycznych (ZOA, obecnie BOA), a lokalne SPAP-y i SAT-y doczekały się dopiero pierwszych nowoczesnych tłumików w ukompletowaniu niektórych UMP9 i pistoletów Glock 17 z ostatnich zakupów, a wcześniej fińskich karabinów snajperskich Sako TRG-21/22.

Wyjątek na tle polskich formacji specjalnych od początku stanowi także pod tym względem GROM, w którego arsenale nie brakuje różnych typów krótkiej i długiej broni wytłumionej. Podobnie jest w Sekcji Realizacyjnej Wydziału Specjalnego ZOS CBŚ. W ostatnim okresie poprawiła się sytuacja w zakresie wyposażenia w tłumiki dźwięku w MJDS „Formoza”, która zakupiła dołączane modele firmy Brugger&Thomet do swoich MP5 oraz pistolety SIGSauer P-226 z tłumikami. Do 1. PSK trafiły natomiast pistolety HK USP 9 SD (Tactical) przystosowane do dołączania tłumików dźwięku, a snajperskie 7,62-mm Sako TRG-21, posiadające w komplecie tłumiki, zostały uzupełnione w pułku przez brytyjskie karabiny AI AWM-F na nabój .338 LM, z takim osprzętem.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  15
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 5-6/2010

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl