W czarnym kolorze wcale nie kojarzy się na pierwszy rzut oka z odzieżą militarną i nic nie wskazuje na jej przynależność do serii odzieży taktycznej. Zgrabny krój i duże kieszenie z bryzgoszczelnymi zamkami można przecież spotkać w mniej lub bardziej turystycznej i sportowej odzieży wielu producentów.
Bardziej uważny obserwator dostrzeże zauważalnie wyższą od przeciętnej jakość materiałów i również świadczące o jakości wykończenia szczegółów Delty OL
Pierwsze wrażenie to jednak jedynie: ot, kolejna lekka kurtka.
Po pierwsze lekka z wyglądu, gdyż w odróżnieniu od odpowiedników innych renomowanych firm z tego sektora nie jest, jak na przeznaczoną do komfortowego użytku w temperaturze od +5°C do –25°C, charakterystycznie „nadmuchana” wypełnieniem izolacyjnym.
Po drugie, bardzo lekka, jeśli chodzi o jej rzeczywistą masę – według producenta wynosi ona dla rozmiaru L 1,1 kg, ale odczuwalnie jeszcze znacznie mniej.
Lekkość kurtka zawdzięcza użyciu jako ocieplenia między warstwą zewnętrzną a podszewką jednego z najlepszych materiałów syntetycznych G-Loft, stworzonego przez austriacką firmę Goldeck Textil GmbH jako lepsza alternatywa dla naturalnego puchu, do produkcji śpiworów dla użytkowników wojskowych i uczestników wysokogórskich lub arktycznych wypraw ekstremalnych. Cechują go bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, paroprzepuszczalność, odporność na wilgoć i niska masa, umożliwiająca tworzenie wyraźnie lżejszych ubrań i śpiworów od porównywalnie ciepłych produktów z innym wypełnieniem. Ma to znaczenie nie tylko przy noszeniu kurtki na sobie, ale także wtedy, gdy chcemy ją spakować.
Puste w środku i bardzo cienkie włókna poliestrowe G-Loft mają postać sprężynek (około 10 procent pochodzi z recyklingu) i charakteryzują się naturalną zdolnością do łączenia się w grupy, zupełnie jak wysokiej jakości puch.
Zarówno pęcherzyki powietrza w samych włóknach, jak i liczne drobne przestrzenie między nimi, zapewniają dobrą izolację termiczną, chroniącą przed zimnem.
Wysoka sprężystość włókien, odrobinę sztywniejszych od naturalnych, wraz z ich strukturą cząsteczkową zapewniającą tzw. efekt pamięci kształtu, sprawiają natomiast, że po ściśnięciu automatycznie powracają one do początkowego spiralnego kształtu i nadal są puszyste.
Łatwo kompresowana kurtka bardzo szybko odzyskuje normalny stan i nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów w celu przywrócenia jej właściwości, jak w przypadku wielu kurtek lub śpiworów z innym wypełnieniem.
Czytaj też: Reebok Rapid Response >>>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |