Nowości Crye Precision
Crye Precision 2011 news
Żołnierz australijskiego kontyngentu w Afganistanie
Firmy Crye Precision nie trzeba chyba przedstawiać – cechą charakterystyczną niemal wszystkich jej produktów są innowacje. Przedstawiamy dwie tegoroczne nowości prosto z Bostonu – lekką kamizelkę Jumpable Plate Carrier oraz kolejne wcielenie mundurów serii Combat – model G3.
The Crye Precision company from Boston, USA does not need to be introduced as nearly everyone does know their most famous product - the Multicam camouflage pattern. The most common feature shared in almost all of Crye's products is innovation. In 2011 Crye Precision introduced another two new products - G3 uniform which is third generation of their famous Combat Uniform with the combat shirt featuring elastic torso piece from moisture wicking fabric currently fielded to Australian Army in Afghanistan and the Jumpable Plate Carrier - ultra-lightweight, almost skeleton-like modular armor plate carrier now in service in multiple elite forces units around the world.
Zobacz także
Kuba Wesołowski Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski...
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.
Radosław Tyślewicz Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących...
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących działania w ramach tzw. low profile – czyli w ukryciu. Na ile ten sportowy z wyglądu model spełnia taktyczne wymagania operacji w terenie zurbanizowanym, sprawdziliśmy w naszym teście.
Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.
Jumpable Plate Carrier
Pierwsze informacje na temat tego ultralekkiego, ale posiadającego niemal wszystkie cechy funkcjonalne pełnowymiarowych kuzynów, plate carriera pojawiły się w 2010 roku, gdy zadebiutował na SHOT Show. Przez kolejny rok projekt był rozwijany, aż w bieżącym roku zaowocował ostateczną wersją JPC, którą prezentujemy w artykule.
Przeczytaj także: Buty Sidewinder HPI marki Magnum
Nazwa JPC powstała na początku prac nad nową kamizelką, gdy zakładano opracowanie bardzo lekkiego plate carriera, pozbawionego jakichkolwiek taśm montażowych, przeznaczonego dla skoczków spadochronowych. Ostatecznie jednak zrezygnowano z takiego podejścia i udało się uzyskać lekki, ale pełnoprawny plate carrier, pozostawiając jednak pierwotną nazwę.
Cechą charakterystyczną JPC jest szczątkowa, szkieletowa konstrukcja, w której postawiono na maksymalne obniżenie masy poprzez zastosowanie bardzo lekkich, ale wciąż wytrzymałych materiałów, oraz na faktyczne usunięcie elementów, które uznano za zbędne. Sukces udało się osiągnąć - JPC w rozmiarze Medium waży zaledwie około 600 gram. Konstrukcja składa się z trzech zasadniczych elementów – paneli przedniego i tylnego, służących do przenoszenia płyt balistycznych oraz pasa cummerbund, służącego jako łącznik obu paneli i stabilizator kamizelki na ciele użytkownika.
Panele skonstruowane są na zewnątrz z Cordury 500D, a od wewnątrz z jeszcze lżejszej Cordury 330D, której pas przechodzi centralnie przez środek panelu – po bokach wkomponowano wstawki z elastycznej tkaniny Tweave Durastretch, która pełni dwojaką funkcję – pozwala na transport wilgoci od ciała użytkownika oraz umożliwia dokładne przyleganie paneli do włożonych do wewnątrz płyt balistycznych. JPC może służyć do przenoszenia zwykłych wkładów twardych (gdy noszony jest na kamizelkę balistyczną, np. niskoprofilową), wkładów z dodatkowym „backerem”, czyli samodzielną warstwą miękkiego wkładu balistycznego, i płyt samonośnych „stand alone”. Po wewnętrznej stronie, na wysokości karku oraz mostka, znajdują się dodatkowe wstawki z miękkiej i sprężystej siatki, poprawiające komfort użytkowania.
Przeczytaj także: AirFrame Crye Precision vs. Fast Ops-Core
Z panelem przednim zintegrowano dwie kieszenie – niewielką górną, służącą jako organizer, ale mieszczącą również trzy magazynki pistoletowe, oraz dolną, wkomponowaną w klapę zapinającą cummerbund, przeznaczoną do przenoszenia trzech magazynków do karabinka M4/M-16. Magazynki zabezpieczone są gumami z krótkimi taśmami poprawiającymi chwyt. Oczywiście panel przedni oraz wymienione ładownice pokryte są taśmami PALS umożliwiającymi montaż dowolnych kieszeni i ładownic kompatybilnych z tym standardem. Na panelu tylnym znajdują się jedynie taśmy PALS. Panele łączą się za pomocą płaskich szelek, charakterystycznych dla JPC, ponieważ wykonanych z laserowo wycinanego tworzywa Hypalon. Na szelkach zamocowano również niewielkie podkładki z elastycznego Durastretchu, pomagające w dystrybucji masy przenoszonego oporządzenia oraz służące do przeprowadzania kabli od radiostacji lub rurek systemów hydracyjnych, poprzez cztery pętle.
Przeczytaj także: GunClip Crye Precision
Drugim elementem odróżniającym JPC od innych kamizelek jest szkieletowy pas cummerbund AirLite. Z typowego rozwiązania spotykanego w innych modelach pozostał tylko duży fragment taśmy rzep w przedniej części pasa oraz taśmy PALS, które tutaj stanowią podstawowy element minimalistycznego AirLite – aby zachować odpowiednią sztywność takiego rozwiązania, między dwie warstwy taśmy PALS wkomponowano wkład ze sztywnej taśmy, zbliżonej do tej stosowanej w pasach i uprzężach firmy Arc’teryx.
Unikalne rozwiązanie Crye Precision pozwoliło zachować dostateczną sztywność, umożliwiającą mocowanie dodatkowych kieszeni, w tym służących do przenoszenia bocznych płyt balistycznych, a jednocześnie odpowiednią stabilność, komfort i wentylację. Długość AirLite można regulować, a on sam dopasowuje się w ruchu do ciała użytkownika dzięki gumom, którymi połączony jest z tylnym panelem. W komplecie z JPC znajduje się również dodatkowy cummerbund, w postaci pojedynczej taśmy, którą można stosować zamiennie z podstawowym AirLite.
JPC dostępne są w rozmiarach S, M, L i XL (w zależności od rozmiaru płyt) oraz w trzech wersjach kolorystycznych: kamuflażu Multicam oraz kolorach Ranger Green i Coyote Brown.
Combat G3
Crye Precision była pierwszą firmą, która wprowadziła do oferty bluzy typu combat shirt. Wraz ze spodniami z charakterystycznymi, integralnymi ochraniaczami na kolanach stały się niezwykle popularne wśród użytkowników. Było to pierwsze na świecie umundurowanie stworzone od podstaw pod kątem dynamicznych działań bojowych. Kolejne wcielenie mundurów, oznaczone jako AC albo potocznie drugą generacją, jest obecnie podstawowym mundurem w jednostkach US SOCOM – w kamuflażach Multicam, AOR1 i AOR2. Najnowsza wersja to już trzecia generacja – wedle Crye po prostu G3. To już ewolucja sprawdzonych rozwiązań, a nie rewolucja, jak było w przypadku pierwszych mundurów. Stanowi doskonały przykład, jak należy rozwijać dobry produkt, aby stał się jeszcze lepszy. Mundury G3, niedawno wprowadzone do oferty, już zostały przyjęte do wyposażenia jednostek specjalnych amerykańskiej piechoty morskiej (o dziwo, w klasycznym kamuflażu Woodland) oraz jako podstawowe umundurowanie oddziałów australijskich kierowanych do Afganistanu (w kamuflażu Multicam).
Rękawy w bluzie G3 zostały uszyte z typowego materiału 50/50 NYCO (50% bawełna 50% nylon) ripstop, będącego kompromisem pomiędzy wytrzymałością a komfortem. Korpus uszyto z trudnopalnego, ale dobrze oddychającego materiału DriFire – elastycznego i dobrze dopasowującego się do ciała, dzięki czemu nie tworzą się żadne fałdy uciskające użytkownika podczas noszenia oporządzenia. Główne zmiany w porównaniu z wcześniejszymi wersjami to zmodyfikowane kieszenie naramienne (na lewej, dodatkowo wąska kieszeń na długopis i rozcięcie w miejscu przyszycia klapy) oraz zlikwidowanie miejsc na twarde ochraniacze łokci, które nie cieszyły się popularnością – do środka można jednak wciąż włożyć ochraniacze piankowe. Z detali – wprowadzono niewielką patkę od wewnętrznej strony zamka, chroniącą szyję przed ocieraniem.
Spodnie G3, wykonane z tego samego materiału co bluza, również zostały ulepszone zgodnie z wymaganiami klientów. Mają aż dziesięć kieszeni – dwie klasyczne biodrowe, dwie udowe, dość wysoko umiejscowione, kieszenie transportowe typu cargo z gumą wszytą wewnątrz, służącą do utrzymania np. magazynków, dwie niewielkie, zamykane rzepem kieszenie wszyte na udach z przodu, dwie otwarte kieszenie biodrowe na składane noże, wchodzące częściowo pod kieszenie udowe, a także dwie kieszenie na pośladkach, zapinane poziomymi zamkami błyskawicznymi. Na dole każdej nogawki znajduje się kolejna niewielka kieszeń zamykana rzepami. Najważniejszą zmianą jest zupełnie nowy sposób regulacji w pasie, oparty na niewielkich patkach z rzepami oraz wszytych wewnątrz fragmentach elastycznej taśmy.
Dodatkowo pas został miękko wyściełany, aby różnego typu paski, przeplatane przez szerokie szlufki, szczególnie obciążone, nie wżynały się w ciało. Spodnie bojowe G3 zachowały możliwość instalowania nakolanników AirFlex, w elastycznych tunelach z materiału Durastretch, z tym że system ich mocowania i regulacji został poprawiony tak, aby jeszcze lepiej można było dopasować ich położenie na kolanie użytkownika. Jeśli nie używa się nakolanników, istnieje możliwość zasłonięcia otworów za pomocą paneli materiału znajdującymi się w ich wewnątrzu. W celu poprawienia komfortu i pracy spodni, w dwóch miejscach wszyto elastyczne panele z tkaniny Durastretch – w górnej części pośladków, chroniące przed zsuwaniem się spodni i wysuwaniem bluzy, natomiast te wszyte w kroku, w formie czterokąta, pozwalają na szersze spektrum ruchów, bez obaw o rozdarcie się podczas gwałtownych manewrów.
Umundurowanie G3 dostępne jest w kamuflażu Multicam oraz jednolitych kolorach Ranger Green, piaskowym i czarnym. Co ciekawe, wszystkie elementy elastyczne są w tych samych kolorach jak mundury.