Special-Ops.pl

Paryskie targi Milipol 2011

Milipol Paris 2011

Milipol 2011 Andrzej Krugler, Agnieszka Szwed

Milipol 2011 Andrzej Krugler, Agnieszka Szwed

Siedemnasta paryska edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 października bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność firm amerykańskich, co we wcześniejszych edycjach nie było regułą. Tegoroczne targi pokazały, że Europa staje się atrakcyjnym rynkiem dla firm zza oceanu. Milipol, jako impreza przeznaczona dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, obfituje w produkty znajdujące się w kręgu zainteresowań jednostek specjalnych oraz antyterrorystycznych.

Seventeenth edition of MILIPOL Military and Law Enforcement trade exhibition as always took place in capitol of France, Paris on 18th to 21st October 2011. There was an impressive number of 888 exhibitors from 47 countries  - the most distinctive was the appearance of many companies from the second shore of Atlantic Ocean. That clearly shows that US companies become more and more interested in European markets. As MILIPOL is quite narrow focused event, dedicated less to the heavy equipment, there are always many innovative products available for military and law enforcement elite units. We present the most attractive and interesting ones in our short “after action report”.

Zobacz także

Redakcja Czas na drugą edycję Targów POLSECURE

Czas na drugą edycję Targów POLSECURE Czas na drugą edycję Targów POLSECURE

Debiut wystawy poświęconej bezpieczeństwu publicznemu gwarantowanemu przez służby mundurowe był niezwykle udany. Kolejna edycja Międzynarodowych Targów POLSECURE odbędzie się w Targach Kielce w kwietniu...

Debiut wystawy poświęconej bezpieczeństwu publicznemu gwarantowanemu przez służby mundurowe był niezwykle udany. Kolejna edycja Międzynarodowych Targów POLSECURE odbędzie się w Targach Kielce w kwietniu 2023 roku.

Redakcja GRUPA WB na INDO DEFENCE 2022

GRUPA WB na INDO DEFENCE 2022 GRUPA WB na INDO DEFENCE 2022

GRUPA WB prezentuje swoje systemy dla obronności na wystawie Indo Defence Expo & Forum w Dżakarcie. Pokazywane w stolicy Indonezji od 2 do 5 listopada rozwiązania cieszą się ogromnym zainteresowaniem,...

GRUPA WB prezentuje swoje systemy dla obronności na wystawie Indo Defence Expo & Forum w Dżakarcie. Pokazywane w stolicy Indonezji od 2 do 5 listopada rozwiązania cieszą się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczą liczne odwiedziny decydentów z sił zbrojnych wielu państw Azji.

Tomasz Łukaszewski 30. MSPO - największy w Polsce i trzeci w Europie. Co zaprezentowali wystawcy? cz.2

30. MSPO - największy w Polsce i trzeci w Europie. Co zaprezentowali wystawcy? cz.2 30. MSPO - największy w Polsce i trzeci w Europie. Co zaprezentowali wystawcy? cz.2

W tym roku odbył się Jubileuszowy 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach. Były to największe jak do tej pory targi przemysłu obronnego w Polsce i trzecie pod względem wielkości w...

W tym roku odbył się Jubileuszowy 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach. Były to największe jak do tej pory targi przemysłu obronnego w Polsce i trzecie pod względem wielkości w Europie. We wszystkich halach wystawienniczych i w ich obrębie prezentowały się firmy z Polski, Europy, ale także ze Stanów Zjednoczonych i Korei. Prezentujemy kilka wybranych firm, które pokazały ciekawe produkty i nowości podczas tegorocznych targów.

Zobacz galerię zdjęć z targów Milipol 2011 >>

ARC’TERYX

Siedemnasta parysk a edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 październik a bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność firm amerykańskich, co we wcześniejszych edycjach nie było regułą. Tegoroczne targi pokazały, że Europa staje się atrakcyjnym rynkiem dla firm zza oceanu. Milipol, jako impreza przeznaczona dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, obfituje w produkty znajdujące się w kręgu zainteresowań jednostek specjalnych oraz antyterrorystycznych. W tym numerze przedstawiamy relację z targów, z wybranymi przez nas najciek awszymi propozycjami skierowanymi do tej grupy klientów.

Kanadyjski producent zaawansowanej odzieży na ekstremalnie trudne warunki pogodowe oraz rewolucyjnych lekkich pasów typu rigger rescue belt, szerzej opisanych na stronie 60 aktualnego wydania SPECIAL OPS, przedstawił na targach MILIPOL kilka propozycji na 2012 rok. Pierwsza to znane już dobrze komplety kurtka i spodnie typu hardshell Alpha, wykonane tym razem z laminatu z membraną paroprzepuszczalną GORE-TEX pokrytego kamuflażem Crye Precision Multicam. Zaprezentowano również wydłużony o około 10 cm wariant kurtki Alpha, nazwany Alpha Parka, zaprojektowany zgodnie z życzeniami skandynawskich użytkowników. Druga to zupełna nowość – lekka bluza z kapturem Nanga Hoodie oraz spodnie Drac z tkaniny softshellowej, prezentowane w nowym szarym kolorze Wolf, który ma wejść do produkcji już na początku przyszłego roku i uzupełnić dotychczasowy wybór kolorów. Według przedstawicieli producenta, kolor ten lepiej sprawdza się w terenie miejskim, a także w górach wysokich.

FIRST SPEAR

Na stoisku Surefire ukryty w rogu był manekin ubrany w tegoroczną nowość – kamizelkę zintegrowaną Siege, wyprodukowaną przez amerykańską firmę First Spear, powstałą w wyniku odejścia głównych projektantów z Eagle Industries, którzy zdecydowali się założyć własną działalność i stworzyli zupełnie nową linię produktów, wśród których znajdziemy kilka konstrukcji o bardzo innowacyjnych rozwiązaniach. Warto również wspomnieć, że First Spear będzie sprzedawać pod własną marką kilka elementów systemu odzieży GARM norweskiej firmy NFM, szytych w Polsce. Wspomniana Siege (ang. oblężenie) to kamizelka zintegrowana dostosowana do pracy z maksymalnie czterema twardymi wkładami balistycznymi oraz miękkimi wkładami standardu US SOCOM BALCS.

Powierzchnie ochronną można zwiększyć za pomocą ochraniacza krocza First Spear lub zestawu MSAP, stanowiącego standardowe wyposażenie amerykańskich sił specjalnych. Charakterystyczną cechą Siege jest system szybkiego wypięcia oparty nie na taśmach lub stalowych linkach, lecz na dwóch płaskich metalowych klamrach ITW Nexus G-hook, znajdujących się z przodu kamizelki - rozwiązanie o tyle ciekawe, jak niezawodne – praktycznie nie ma możliwości przypadkowego wypięcia. Poszycie uszyto z lekkiej, ale wytrzymałej Cordury 500D – dostępnej w kilku wariantach kolorystycznych.

CAMELBAK

Renomowany producent systemów hydracyjnych i lekkich plecaków, amerykańska firma Camelbak, zaprezentowała na targach najnowsze wcielenie zbiornika Omega z charakterystycznym szerokim wlewem umożliwiającym łatwe czyszczenie wnętrza, pod nazwą Mil Spec Antidote, o pojemności trzech litrów, bazującego na cywilnym „pęcherzu” pokazanym po raz pierwszy w 2010 roku. Zbiornik jest nieco szerszy i krótszy niż standardowa Omega o tej samej pojemności, a także bardziej płaski, więc mniej odstaje od kamizelki czy plecaka – pomaga w tym również wewnętrzna, elastyczna przegroda, utrzymująca niski profi l zbiornika. W Antidote poszerzono nieco wlew, zmieniono jego system zamykania na znacznie łatwiejszy w obsłudze i wprowadzono zawór kulowy w złączce rurki, dzięki któremu można ją odłączyć nawet przy pełnym zbiorniku. Od 2012 roku Antidote będą zastępować w ofercie Camelbaka klasyczne zbiorniki Omega.

W trakcie targów pokazano również plecaki, w tym Camelbak BFM 500 w kolorze oliwkowozielonym, których 8000 sztuk dostarczył francuski diler jako element wyposażenia dla systemu francuskiego żołnierza przyszłości FELIN.

SMITH OPTICS

Nowości w kolekcji na 2012 rok przedstawił również kolejny amerykański producent balistycznych osłon oczu – Smith Optics, pokazując okulary ochronne Smith Optics Elite Aegis Arc, stanowiące zmodyfi kowaną wersję modelu Aegis (SPECIAL OPS 3/2011). Zmieniono nieco kształt oprawek, czyniąc je lepiej dopasowanymi do kształtu głowy, zwiększono powierzchnię ochronną szyb, a dodatkowo każda z soczewek produkowana przez Smith Optics będzie teraz miała naniesiony laserowo indywidualny numer seryjny umożliwiający łatwe i szybkie zidentyfikowanie jej pochodzenia. 

Oprawki Aegis Arc będą dostępne w kolorach czarnym, zielonym, piaskowym oraz w kamufl ażu Multicam. Zaprezentowano również ostateczne warianty gogli balistycznych Boogie Google oraz Low Pro Goggle, charakteryzujących się zamykanymi mikrootworami wentylacyjnymi wyciętymi w powierzchni szyb – czyżby był to najlepszy, pasywny i niewiążący się z użyciem wentylatorów sposób na pozbycie się problemu parowania? Czas pokaże.

REVISION

Głównym elementem ekspozycji firmy Revision Eyewear, znanej do tej pory głównie z produkcji okularów oraz gogli ochronnych przeznaczonych dla użytkowników wojskowych, był hełm, a właściwie oparty na nim system zintegrowanej ochrony głowy, Revision Batlskin. Powstał on w wyniku rozwinięcia wcześniejszego projektu, nazwanego MPAS. Składa się z hełmu ze zmodyfikowanym systemem nośnym opartym na trzyczęściowych poduszkach amortyzujących wstrząsy oraz czteropunktowych pasków, przedniej obejmy z gniazdem umożliwiającym montaż urządzeń noktowizyjnych lub wizjera balistycznego wchodzącego w skład systemu oraz lekkiej osłony szczęki, z tego samego kompozytu co hełm. Osłona ta może zostać wymieniona na model wykonany z poliwęglanu lub na osłonę drucianą, podobną do tej stosowanej przez zawodników futbolu amerykańskiego. Konfi gurację można w szybki i całkiem łatwy sposób zmieniać, dostosowując ją do wykonywanych zadań oraz przewidywanego stopnia zagrożenia.

SAFARILAND

Producent niezwykle popularnych i uważanych za jedne z najlepszych na świecie, także przez polskich żołnierzy i funkcjonariuszy, sztywnych kabur marki Safariland prezentował jeden z najnowszych elementów serii, model 6354DO, przeznaczony do przenoszenia pistoletów Glock 17/22 i 34/35 (będzie działać również z Glockami 19/23), w zależności od wariantu – z oświetleniem taktycznym Surefi re X300 lub bez niego, w wersjach dla strzelców praworęcznych. Kabura standardowo dostarczana jest na krótkim panelu udowym, o nieco zmodyfikowanej konstrukcji (taśma udowa znajduje się w połowie wysokości), do którego przytwierdzona jest za pomocą systemu QLS umożliwiającego łatwy montaż kabury na różnego typu platformach – na panelu udowym, pasie lub oporządzeniu, pod
niemal dowolnym kątem. Co wyróżnia 6354DO, to po pierwsze, dostosowanie jej do użycia z pistoletami z osadzonymi na górnej powierzchni zamka miniaturowymi celownikami kolimatorowymi Docter Optic DOCTERsight.

Po drugie, zmodyfikowany, dwupunktowy mechanizm ALS, odpowiadający za pewne trzymanie pistoletu wewnątrz kabury, a jednocześnie pozwalający na błyskawiczne dobycie broni. Ciekawostką jest oklejenie laminatu SafariLaminate, z którego wykonano kaburę, warstwą cienkiej Cordury 330D w kamuflażu Multicam, dzięki czemu mniej odróżnia się ona od mundurów. Również dźwięk ewentualnego uderzenia jest znacznie lepiej tłumiony, a cała kabura jest niewidoczna, podczas obserwacji przez urządzenia noktowizyjne. W takim samym wykończeniu, a także w kilku innych wariantach kolorystycznych (AOR1/AOR2, Ranger Green, Coyote Brown, khaki), będzie dostępna inna kabura firmy Safariland, model 6378USN, z systemem zabezpieczającym ALS; na początku w wersji do Beretty M92F/M9 oraz Sig Sauera P226, a od pierwszej połowy 2012 roku także do Glocka 17/22, 19/23, również z oświetleniem taktycznym TLR-1, M3 lub X200/X300.

GRANQVISTS

Szwedzki producent rękawic dla wojska, policji, a także dla straży pożarnych zaprezentował niemal całą ofertę, włączając w to lekkie rękawice taktyczne z trudnopalnego Nomeksu oraz bardzo miękkiej i wygodnej koziej skóry, różnego typu łapawice zimowe z rękawicami zewnętrznymi wykonane z laminatów z membranami paroprzepuszczalnymi, rękawice maskujące dla snajperów z wielospektralną siatką maskującą SAAB Barracuda, czy rękawice patrolowe dla policjantów. Nowością w kolekcji firmy Granqvists, produkującej od 1991 roku znaczną część swoich modeli w Złotowie w województwie wielkopolskim, są rękawice z trudnopalnego włókna węglowego Carbo połączonego ze skórą z etiopskich owiec, także w wersji zlaminowanej z membranami. Polsko-szwedzkie rękawice charakteryzują się bardzo wysoką jakością wykonania oraz przystępną ceną.

UFPRO

Stoisko tej mało znanej słoweńskiej firmy przyciągało uwagę kompletem odzieży dla snajperów z wielokieszeniową kurtką typu smock, wykonanym z materiału 50/50 NYCO ripstop w interesującym i wciąż mało znanym w Polsce kamuflażu Hyde Definition PenCott, a dokładniej w jego odmianie GreenZone, zaprojektowanej pod kątem terenu zalesionego. Ta rodzina cyfrowo wygenerowanych czterokolorowych kamuflaży, w których podstawowym wzorem zostały elementy oparte kształtem nie na najbardziej popularnych pikselach, ale na fraktalach o charakterystycznych „poszarpanych” krawędziach, została stworzona przez brytyjską firmę Hyde Definition.

Wedle zapewnień projektantów idea wzorów opiera się na wynikach długotrwałych badań i analiz, połączonych z licznymi testami polowymi, w wyniku których udało się ostatecznie uzyskać skutecznie działające kamuflaże wykorzystujące mikro- i makrowzory, a także dające się dowolnie skalować. Obecnie występuje w trzech odmianach – pustynnej Sandstorm, leśnej GreenZone oraz, w założeniu przeznaczonej na tereny półpustynne, Badlands. Aktualnie w fazie opracowania znajduje się również wersja przeznaczona na warunki zimowe. Co ciekawe, wzory PenCott wprowadziła do swojej oferty również polska firma SPECOPS z Gdyni.

LOWA

Renomowany niemiecki producent butów reprezentowany był przez francuskiego przedstawiciela, który zademonstrował na MILIPOLU kilka nowych i dotąd niespotykanych wariantów obuwia marki Lowa. Najciekawsze wydają się nowe wcielenia pustynnych butów Desert Elite, używanych między innymi przez jednostki specjalne podległe DWS oraz brytyjskie oddziały w trudnym terenie górskim Afganistanu – nie jest to bowiem klasyczny, lekki but na gorące temperatury, ale zmodyfikowana pod specyficzne potrzeby wersja obuwia górskiego, łącząca zalety obu typów butów. Pokazano odmianę z membraną paroprzepuszczalną GORE-TEX wykonaną z czarnego zamszu oraz wariant bezmembranowy w kolorze zbliżonym do Coyote Brown – ciemniejszy niż piaskowy i mniej rzucający się w oczy, np. w terenie zalesionym. Pokazano również oliwkową wersję lekkich i popularnych butów Zephyr, która znajduje się w katalogu francuskiego MP-SEC, więc być może będzie również dostępna w 2012 roku w innych krajach.

HAIX

Kolejny z niemieckich producentów obuwia, w tym wojskowego i wysokogórskiego, zaprezentował kolekcję obuwia taktycznego nazwanego Black Eagle. Obecnie znajduje się w niej sześć modeli podzielonych na dwie grupy: Athletic (o bardziej sportowym wyglądzie) oraz Tactical, wśród których są modele niskie, średnie i wysokie, w zależności od wymagań klienta. Buty charakteryzują się nowoczesnym wyglądem, kompletnym brakiem elementów metalowych, podeszwami o agresywnym bieżniku zapewniającym dużą przyczepność na różnych powierzchniach oraz użyciem materiałów wysokiej jakości – w tym membran paroprzepuszczalnych GORE-TEX. Na targach MILIPOL seria Black Eagle miała swoją nieoficjalną prapremierę – dostępne na rynku będą dopiero w okolicy lutego 2012 roku.

PRINCETON TEC

Amerykańska firma Princeton Tec zaprezentowała najnowszy dodatek do kolekcji oświetlenia taktycznego Modular Personal Lighting System (MPLS), takich jak Point oraz Switch, w postaci kolejnej latarki nahełmowej MPLS Charge, z charakterystyczną głowicą osadzoną na elastycznym pałąku umożliwiającym kierowanie strumienia światła w wybranym kierunku, bez konieczności przekręcania głowy. MPLS Charge, która powstała na wyraźne zamówienie jednej z amerykańskich jednostek specjalnych, mocowana może być na dwa sposoby – do szyny zgodnej z Ops-Core ARC oraz klasycznie, po lewej lub prawej stronie hełmu, za pomocą zaciskowej obejmy. Latarka zasilana jest pojedynczą baterią AA, a dostępna jest w następujących wariantach kolorystycznych diod: czerwonym, niebieskim zielonym, IR widocznym tylko w noktowizji, oraz łączonych: czerwonym/niebieskim/IR, czerwonym/zielonym/IR. Korpus Charge może być w kolorze piaskowym, czarnym lub zielonym.

INFORCE

Producent latarek goszczących już na łamach SPECIAL OPS wprowadził do oferty nową propozycję oświetlenia taktycznego – Inforce Weapon Mounted Light (WML). WML jest latarką o kompaktowych rozmiarach, zbliżonych raczej do latarek mocowanych do broni krótkiej, oraz niewielkiej masie własnej (zaledwie 85 g, zawdzięczanej użyciu aluminiowego korpusu pokrytego kompozytem z włókna węglowego. Oświetlenie WML zostało zaprojektowane jako latarka podwieszana pod broń długą za pomocą zintegrowanego montażu dołączanego do każdej szyny kompatybilnej z STANAG 2324. Niewielka moc, w porównaniu z wieloma konkurencyjnymi rozwiązaniami, wynika z opracowania WML w zgodzie z wymaganiami żołnierzy amerykańskich sił specjalnych – według ich relacji, światła dużej mocy często odbijały się od ścian pomieszczeń i wielokrotnie oślepiały użytkowników.

HK

Na stoisku niemieckiej firmy Heckler&Koch GmbH uwagę przyciągał nowy samopowtarzalny karabin wyborowy niemieckiej Bundeswehry, G28. Jest to zmilitaryzowana wersja cywilnej odmiany HK MR308. G28 bazuje na cywilnym karabinie samopowtarzalnym, a nie na wojskowym HK 417, ponieważ ten ostatni wykazał się niewystarczającą celnością podczas wojskowych testów. Karabin posiada precyzyjną lufę od długości 420 milimetrów, kolbę z poduszką podpoliczkową o regulowanej wysokości oraz łoże z górną szyną montażową biegnącą przez całą jego długość. Broń może występować w dwóch wersjach, standardowej i patrolowej, różniącej się krótszym i lżejszym łożem, prostszą kolbą oraz słabszym celownikiem. G28 w wersji podstawowej charakteryzuje się dość dużą masą, wynoszącą prawie 8 kg. Inną nowością był karabin HK 416IC, czyli wersja przeznaczona na konkurs US Army Improved Carbine.

DGA HERCULE

Hercule to francuska koncepcja w temacie wojskowych egzoszkieletów, czyli mocowany na zewnątrz ciała system hydraulicznych siłowników, którego celem jest wzmocnienie siły mięśni użytkownika i umożliwienie przenoszenia znacznych ciężarów bez zwiększania wysiłku. Podobne projekty, jeszcze niedawno bliższe powieściom science fi ction niż rzeczywistości, mające zwiększyć możliwości bojowe żołnierzy na polu walki, rozwijane są obecnie w kilku krajach, a najbardziej zaawansowanym wydaje się XOS/XOS2 konsorcjum Raytheon i Sarcos oraz jego bezpośredni konkurent, czyli Lockheed Martin HULC. Francuski Hercule to odpowiednik HULC’a – swoiste mechatroniczne „nogi” (choć planowane jest również dodanie „rąk”), pozwalające, przy obecnym stanie zaawansowania konstrukcji, na poruszanie się przez żołnierza z prędkością 4 km/h z obciążeniem rzędu 100 kilogramów. Aktualnie baterie wystarczają na przebycie z takim obciążeniem odległości około 20 kilometrów.

MAGNUM

Producent popularnego obuwia taktycznego, firma Magnum, zaprezentowała w Paryżu kilka nowych modeli, wśród których znalazły się te w kamufl ażu MultiCam (m.in. treningowe V-Lite Intrepid HPi MultiCam) oraz pierwsze w jej ofercie buty przeznaczone dla operatorów morskich jednostek specjalnych, umożliwiające ich noszenie z płetwami. Te ostatnie wyposażone zostały w otwory drenażowe pokryte siatką, zapewniające swobodne wypływanie wody z wnętrza.

PELTOR

Producent popularnego obuwia taktycznego, firma Magnum, zaprezentowała w Paryżu kilka nowych modeli, wśród których znalazły się te w kamuflażu MultiCam (m.in. treningowe V-Lite Intrepid HPi MultiCam) oraz pierwsze w jej ofercie buty przeznaczone dla operatorów morskich jednostek specjalnych, umożliwiające ich noszenie z płetwami. Te ostatnie wyposażone zostały w otwory drenażowe pokryte siatką, zapewniające swobodne wypływanie wody z wnętrza.

SPARTAN

Vehicle Modular Platform to pomysł firmy Spartan Tactical na rozwiązanie problemu przewożenia dodatkowego wyposażenia/amunicji/zapasów w pojeździe i konieczności ich zabrania w przypadku zasadzki lub uszkodzenia pojazdu. W tym celu opracowano torby ucieczkowe (gobag), jednak ich konstrukcja ogranicza łatwy dostęp do zawartości w czasie przewożenia ich we wnętrzu pojazdów. Spartan Tactical opatentował coś w rodzaju maty z naszytymi po obu jej stronach paskami systemu MOLLE, umożliwiającymi dopinanie do niej różnego rodzaju kieszeni i ładownic. VMP posiada uchwyty pozwalające mocować je na tylnych powierzchniach foteli, a otwarta konstrukcja zapewnia łatwy i szybki dostęp do zamontowanych na niej kieszeni oraz ładownic. Dzięki temu można np. zwiększyć liczbę zapasowych magazynków dostępnych w zasięgu ręki. Mata posiada szelki, dzięki którym można ją przenosić jak plecak.

S&S PRECISION

Tylko niezwykle uważny zwiedzający miał okazję zauważyć produkty firmy S&S Precision. Te niepozorne przedmioty dopiero po bliższym poznaniu zaskakują przemyślaną i dopracowaną formą. Firma S&S specjalizuje się w produktach przeznaczonych specjalnie dla operatorów jednostek elitarnych, wymagających nietypowego podejścia do kwestii projektowania wyposażenia taktycznego. Na paryskich targach można było zapoznać się m.in. z Grenade Launcher Holster, czyli kaburą na samodzielną wersję granatnika M320, czy montażem Integrated Flashlight Mount Rigid. który zastępuje korpus latarki. Po zamontowaniu głowicy latarki oraz nakrętki z włącznikiem osiąga się niezwykle kompaktowe rozmiary całości, praktycznie niewystające poza obrys łoża. Innym ciekawym rozwiązaniem firmy jest montaż nahełmowy Multi-Ax Mount, do którego można zamontować zwykłą, silną latarkę ręczną (z reguły o większej mocy niż latarki nahełmowe), i który umożliwia ustawianie jej pod szerokim zakresem kątów.

TRIJICON

Niespodzianką paryskich targów była prezentacja dwóch nowych celowników przez firmę Trijicon. Pierwszy to wersja sztandarowego produktu firmy, czyli celownika ACOG 4×32, zasilana pojedynczą baterią typu AA. Jest to odejście od dotychczasowego, typowego dla Trijicon, podświetlania trytowo-światłowodowego, niezależnego od wymiennych źródeł prądu. Druga nowość to celownik kolimatorowy o nazwie SRS (Sealed Refl ex Sight). Również w nim zasilanie jest nietypowe jak dla tej firmy i stanowi połączenie zasilania bateryjnego (bateria typu AA) oraz światłowodowego. SRS wyróżnia się dość sporą średnicą, co zapewnia duże pole widzenia, ponad dwa razy większe niż w celownikach firmy Aimpoint. Celownik posiada kropkę o średnicy 1,75 MOA z 10 stopniami intensywności podświetlenia (w tym trzy współpracujące z noktowizją).

LIBERVIT

Producent hydraulicznego sprzętu wyważeniowego, firma Libervit, zaprezentowała na imponującym rozmiarem stoisku pełną ofertę swoich produktów. Pośród znanych rozpieraków, przecinaków czy urządzeń wyważeniowych znalazło się kilka nowości. Na szczególną uwagę zasługują nowe jednostki zasilające. Urządzenia firmy Libervit zasilane są elektrycznymi pompami hydraulicznymi. Dotychczasowy, podstawowy model GHP miał postać plecaka i ważył 20 kg. W Paryżu zaprezentowano jednostki zasilające, powstałe w odpowiedzi na oczekiwania użytkowników z jednostek specjalnych. The Tube ma postać cylindra z uchwytem do przenoszenia, umieszczonym w górnej części i powstał w wyniku zapotrzebowania na bardziej kompaktowe i łatwiejsze do przenoszenia źródło zasilania. Jego masa to 15 kg przy wymiarach 420×245×360 mm. Na stoisku znajdowało się również specjalne stanowisko, na którym osobiście można było przekonać się o możliwościach oferowanego przez Libervit sprzętu, własnoręcznie przecinając hydraulicznymi nożycami zbrojone pręty stalowe.

SET

Sweden Entry Tools to producent wysokiej klasy ręcznych narzędzi wyważeniowych. Założycielami firmy są dwaj operatorzy szwedzkiej jednostki antyterrorystycznej, którzy dużą część swojej służby poświęcili na doskonalenie technik pokonywania przeszkód przy szturmowaniu pomieszczeń, a swoje wieloletnie doświadczenie wykorzystali do projektowania narzędzi wyważeniowych. Dotychczasowe produkty odznaczały się ze względu na jednostkową produkcję wyjątkową jakością, ale i bardzo wysoką ceną. Dzięki nawiązaniu współpracy z potentatem, jakim jest firma 5.11, udało się uruchomić ich seryjną produkcję, co miało ogromny wpływ na obniżenie ceny narzędzi, przy zachowaniu dotychczasowej jakości. Ważnym elementem oferty firmy SET jest program szkoleniowy oferowany razem z narzędziami. Kupując je, klient ma zapewniony również kurs, podczas którego uczony jest prawidłowego wykorzystania narzędzi. W tym celu firma opracowała specjalne drzwi treningowe, które od jakiegoś czasu oferowane są także jako samodzielny produkt.

Specjalna, dopracowana konstrukcja z wymiennymi elementami, ulegającymi zniszczeniu w czasie treningu, gwarantuje niski koszt szkolenia, a wytrzymałość drzwi zapewnia ich użyteczność przez wiele lat. Narzędzia oraz drzwi Sweden Entry Tool znalazły się już w ofercie jednej z polskich firm.

REMINGTON

Remington zaprezentował najnowszą odsłonę karabinka ACR. Tę wersję opracowano z myślą o jak największym zredukowaniu masy. Posiada ona nową kolbę o regulowanej długości, ale pozbawioną możliwości składania. W celu zmniejszenia masy zastosowano także wybrania materiału w obrębie komory spustowej, a nawet w kabłąku spustowym. Nowy ACR posiada też rączkę napinającą zespół ruchomy rozkładaną do napinania. Jak widać, karabinek ten ciągle ewoluuje w oczekiwaniu na pierwszy duży kontrakt.

FN HERSTAL

Kolejną paryską premierą w dziedzinie broni strzeleckiej był karabin SCAR-H Precision Rifle. Jego prototyp pokazano, co prawda, już w 2010 roku na Eurosatory, ale na tegorocznych targach MILIPOL po raz pierwszy zaprezentowano jego ostateczną, dopracowaną wersję. Jest to karabin wyborowy, wchodzący w skład rodziny karabinów SCAR-H, wyposażony w 20-calową lufę i zasilany amunicją 7,62 mm × 51 NATO z 10- oraz 20-nabojowych magazynków. Posiada przedłużoną komorę zamkową z górną szyną montażową biegnącą przez całą jej długość, umożliwiającą montaż celowników optycznych wraz z przystawkami nokto- i termowizyjnymi. W przeciwieństwie do typowych karabinów SCAR-H, wersja PR wyposażona została w dwustopniowy mechanizm spustowy, sprzyjający celności prowadzonego ognia. Masa broni bez magazynka to 4,5 kg.

SAKO

Niewątpliwie najciekawszą premierą targów MILIPOL w kategorii broni strzeleckiej była prezentacja najnowszego karabinu wyborowego firmy Sako, oznaczonego TRG M10, zaprojektowanego w celu spełnienia wymagań amerykańskiego programu Precision Sniper Rifl es (SPECIAL OPS 3/2011). Jest to w zasadzie system broni, gdyż karabin ten może być zasilany amunicją jednego z trzech kalibrów: .308 Winchester, .300 Winchester Magnum oraz .338 Lapua Magnum. Przystosowanie broni do strzelania amunicją danego kalibru wymaga wymiany lufy, zamka oraz magazynka. Lufy oferowane są w kilku długościach, od najkrótszej 408-milimetrowej (w kalibrach .308, .300 WM oraz .338 LM) po najdłuższą, 689-milimetrową (w kalibrach .300 WM oraz .338 LM). Producent podkreśla łatwość i szybkość zamiany kalibru, nawet w warunkach polowych.

Do wymiany lufy oraz zamka nie potrzeba dodatkowych narzędzi, ponieważ klucz hakowy do luf oraz klucz imbusowy niezbędny do wykręcenia śrub utrzymujących łoże zostały wkomponowane w rączkę zamka. Magazynki niezależnie od tego, do którego typu amunicji są przeznaczone, mają pudełka o tych samych rozmiarach zewnętrznych, dzięki czemu możliwe było ujednolicenie gniazda w osadzie. Wkładka w tylnej części magazynka służy niwelowaniu różnic w długości nabojów poszczególnych kalibrów. Aby jeszcze ułatwić wymianę lufy oraz zamka w warunkach polowych, posiadają one wyfrezowane na swoim obwodzie pierścienie, identyfi kujące konkretny kaliber (liczba pierścieni jest taka sama na zamku i lufie danego kalibru), które łatwo wyczuć dotykiem, można więc rozpoznać je nawet w ciemnościach. 

Jeden pierścień oznacza najsłabszy kaliber, trzy – najmocniejszy. Magazynki mają wytłoczone na powierzchni denka okręgi identyfi kujące kaliber. Karabin TRG M10 posiada kolbę składaną (można wybrać, czy na prawą, czy na lewą stronę broni), o wielostopniowej regulacji długości oraz wysokości poduszki policzkowej, wyposażoną oprócz tego w tylną podporę o także regulowanej wysokości. Ciekawostką jest wkomponowanie w osłonę łoża pojemnika zawierającego zestaw kluczy imbusowych, niezbędnych do gruntownego rozmontowania karabinu.

TASMANIAN TIGER

Prezentowany już na naszych łamach plecak medyczny Tasmanian Tiger First Responder Move On (SPECIAL OPS 4/2011) odniósł spory sukces rynkowy. Części użytkowników bardzo spodobał się mały plecak wchodzący w jego skład, dlatego aby jeszcze rozszerzyć grono potencjalnych klientów, firma TT opracowała jego samodzielną wersję wyposażoną w normalne, pełnowymiarowe szelki, w odróżnieniu od prostych, szczątkowych szelek taśmowych obecnych w protoplaście, wchodzącym w skład First Responder Move On. Dzięki temu możliwe jest nabycie tylko tego małego plecaka, doskonale spełniającego funkcję apteczki na poziomie zespołu szturmowego, bez konieczności jednoczesnego zakupu dużego plecaka.

BRUGGER&THOMET

Do oferty firmy Brugger&Thomet (obecnie, po odejściu H. Thometa, występującą już tylko jako B&T), znanej przede wszystkim z produkcji tłumików, łoży oraz kolb, wszedł zupełnie nowy model pistoletu maszynowego. Advanced Police Carbine 9 ofi cjalnie zadebiutował na paryskich targach, ale z broszurą o nim można było zapoznać się już na targach MSPO 2011 w Kielcach.

Jak powiedział przedstawiciel firmy, broń ta powstała, ponieważ dotychczasowy sztandarowy produkt B&T, pistolet maszynowy MP9, przegrywał w niektórych przetargach ze względu na swe bardzo kompaktowe rozmiary, zdecydowano więc, że w ofercie powinna pojawić się również broń tej klasy o bardziej klasycznej budowie i gabarytach. APC 9 zasilany jest amunicją 9 mm × 19 i działa na zasadzie wykorzystania odrzutu zamka swobodnego, a jego komora zamkowa i spustowa wykonane są z tworzywa sztucznego, które może być barwione na kolor zielony, piaskowy lub czarny. Do zasilania wykorzystuje się 15- i 30-nabojowe magazynki, identyczne jak te, które wykorzystywane są w MP9 tej firmy, ale tym razem umieszczane są w gnieździe magazynka znajdującym się przed spustem. APC jest w pełni obustronny: przełącznik rodzaju ognia połączony z bezpiecznikiem oraz zatrzask magazynka i zatrzask zamka są zdublowane po obu stronach komory spustowej. Rękojeść napinania można montować z lewej lub prawej strony komory zamkowej. 

Standardowo broń oferowana jest ze składaną na prawą stronę kolbą o stałej długości, na wzór tej z HK UMP, ale można zastąpić ją kolbą firmy B&T o regulowanej długości, przystosowaną do użycia z hełmami wyposażonymi w przyłbice balistyczne. Pm posiada lufę o długości 175 mm, długość całkowitą (z kolbą złożoną/rozłożoną) 385/600 mm oraz masę 2,4 kg (z kolimatorem i pustym magazynkiem 30-nabojowym). Broń może stanowić mocną konkurencję wobec innych konstrukcji w swojej klasie ze względu na bardzo atrakcyjną cenę oraz fabryczne ukompletowanie, w skład którego wchodzą celownik kolimatorowy Aimpoint Micro T1, dodatkowy chwyt pionowy, jeden magazynek 15-nabojowy oraz dwa 30-nabojowe.

 

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ireneusz Chloupek Pistolety EXTREME DUTY

Pistolety EXTREME DUTY Pistolety EXTREME DUTY

Poznajemy rys historyczny powstania chorwackiego pistoletu HS 2000, jego walory, specyfikę produkcji, szczegóły konstrukcyjne i program eksportowy. Cenne uzupełnienie stanowią uwagi związane z eksploatacją.

Poznajemy rys historyczny powstania chorwackiego pistoletu HS 2000, jego walory, specyfikę produkcji, szczegóły konstrukcyjne i program eksportowy. Cenne uzupełnienie stanowią uwagi związane z eksploatacją.

Ireneusz Chloupek Cadex CDX – precyzja po kanadyjsku

Cadex CDX – precyzja po kanadyjsku Cadex CDX – precyzja po kanadyjsku

Autor opisuje kulisy powstania broni snajperskiej CDX kanadyjskiej firmy CADEX Defence Inc.

Autor opisuje kulisy powstania broni snajperskiej CDX kanadyjskiej firmy CADEX Defence Inc.

Marcin Kruk Targi SOFIC

Targi SOFIC Targi SOFIC

Reportaż z międzynarodowych targów i konferencji Special Operations Forces Industry Conference (SOFIC) w Tampie na Florydzie, które miały miejsce w dniach 23–26 maja 2016 roku.

Reportaż z międzynarodowych targów i konferencji Special Operations Forces Industry Conference (SOFIC) w Tampie na Florydzie, które miały miejsce w dniach 23–26 maja 2016 roku.

Ireneusz Chloupek Włoska alternatywa

Włoska alternatywa Włoska alternatywa

Artykuł przedstawia interesujący opis genezy zaistnienia karabinka serii ARX160 marki Beretta oraz jego szczegółów technicznych i walorów uzytkowych.

Artykuł przedstawia interesujący opis genezy zaistnienia karabinka serii ARX160 marki Beretta oraz jego szczegółów technicznych i walorów uzytkowych.

Ireneusz Chloupek Negev

Negev Negev

Autor przedstawia genezę powstania izraelskiego ręcznego karabinka maszynowego Negev oraz jego rozwój i upowszechnianie w siłach zbrojnych wielu państw

Autor przedstawia genezę powstania izraelskiego ręcznego karabinka maszynowego Negev oraz jego rozwój i upowszechnianie w siłach zbrojnych wielu państw

Ireneusz Chloupek SAKO TRG M10

SAKO TRG M10 SAKO TRG M10

Publikacja zawiera opis wielokalibrowego karabinu TRG M10 produkcji fińskiej firmy SAKO Ltd., który jest dostosowany do amunicji .338 Lapua Magnum .

Publikacja zawiera opis wielokalibrowego karabinu TRG M10 produkcji fińskiej firmy SAKO Ltd., który jest dostosowany do amunicji .338 Lapua Magnum .

Ireneusz Chloupek Włoska robota

Włoska robota Włoska robota

W publikacji opowieść o słynnych włoskich pistoletach marki Beretta, które zrobiły karierę w amerykańskiej armii.

W publikacji opowieść o słynnych włoskich pistoletach marki Beretta, które zrobiły karierę w amerykańskiej armii.

Ireneusz Chloupek KAC STONER LMG

KAC STONER LMG KAC STONER LMG

W publikacji opisujemy nowoczesny lekki karabin maszynowy KAC Stoner LMG, historię jego wytworzenia oraz zalety tej broni.

W publikacji opisujemy nowoczesny lekki karabin maszynowy KAC Stoner LMG, historię jego wytworzenia oraz zalety tej broni.

Ireneusz Chloupek SIMON

SIMON SIMON

Podczas szturmowania budynków o sukcesie decyduje, jak wiadomo, m.in. szybkość i zaskoczenie podczas wdzierania się do jego wnętrza grupy uderzeniowej, w tym sprawne i dynamiczne sforsowanie tzw. przeszkód...

Podczas szturmowania budynków o sukcesie decyduje, jak wiadomo, m.in. szybkość i zaskoczenie podczas wdzierania się do jego wnętrza grupy uderzeniowej, w tym sprawne i dynamiczne sforsowanie tzw. przeszkód technicznych, poczynając od zamkniętych drzwi wejściowych. Do pokonania zwykłych drzwi wykorzystywane są najczęściej ręczne lub mechaniczne narzędzia wyłomowe oraz rozbijanie zamka i zawiasów strzałami z bliskiej odległości specjalną amunicją. Gdy drzwi mają wzmocnioną konstrukcję albo zachodzi...

Ireneusz Chloupek ARSENAŁ GROM (2)

ARSENAŁ GROM (2) ARSENAŁ GROM (2)

W części II tej niezwykle ciekawej publikacji pt. ARSENAŁ GROM autor przedstawia rodzaje broni strzelniczej, z jakiej wcześniej korzystali i z jakiej korzystają współcześnie snajperzy jednostki JW 2305,...

W części II tej niezwykle ciekawej publikacji pt. ARSENAŁ GROM autor przedstawia rodzaje broni strzelniczej, z jakiej wcześniej korzystali i z jakiej korzystają współcześnie snajperzy jednostki JW 2305, czyli GROM.

Ireneusz Chloupek SENSIED S&F K1

SENSIED S&F K1 SENSIED S&F K1

Powtarzalne strzelby gładkolufowe pump-action od ponad wieku zajmują stałe miejsce w uzbrojeniu policyjnych i wielu wojskowych jednostek specjalnych. Tak jak standardowa broń piechoty w ich arsenałach...

Powtarzalne strzelby gładkolufowe pump-action od ponad wieku zajmują stałe miejsce w uzbrojeniu policyjnych i wielu wojskowych jednostek specjalnych. Tak jak standardowa broń piechoty w ich arsenałach musiała ustąpić specjalnym typom lub wersjom, bardziej odpowiednim do specyfiki działań tych formacji, tak też potrzebują one specjalistycznych odmian„pompek”, sprawdzających się w określonych warunkach lub zadaniach lepiej niż najbardziej rozpowszechnione wzory podstawowe.

Ireneusz Chloupek AR 7,62 mm x 39 Alternatywa

AR 7,62 mm x 39 Alternatywa AR 7,62 mm x 39 Alternatywa

Karabinki automatyczne coraz szerzej uzupełniają, a nawet zastępują pistolety maszynowe w formacjach specjalnych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. W Polsce, poza jednostkami centralnymi,...

Karabinki automatyczne coraz szerzej uzupełniają, a nawet zastępują pistolety maszynowe w formacjach specjalnych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. W Polsce, poza jednostkami centralnymi, tylko nieliczne doczekały się jednak symbolicznej liczby nowoczesnych typów kalibru 5,56 mm, pozostałe zaś nadal użytkują stare AKM/AKMS na amunicję pośrednią 7,62 mm x 39 wz. 43.

Ireneusz Chloupek DAN .338 LM

DAN .338 LM DAN .338 LM

Prezentacja nowego karabinu snajperskiego IWI DAN .338 LM firmy Israeli Weapons Industries Ltd. na amunicję 8,6 mmx70 (.338 Lapua Magnum). Karabin DAN .338 LM miął swoją premierę podczas tegorocznych targów...

Prezentacja nowego karabinu snajperskiego IWI DAN .338 LM firmy Israeli Weapons Industries Ltd. na amunicję 8,6 mmx70 (.338 Lapua Magnum). Karabin DAN .338 LM miął swoją premierę podczas tegorocznych targów Eurosatory.

Ireneusz Chloupek STRIKE ONE

STRIKE ONE STRIKE ONE

Mogłoby się wydawać, że w klasie broni krótkiej na typową amunicję trudno spodziewać się obecnie pozytywnego zaskoczenia, gdyż przez ostatnie 130 lat konstruktorzy wyczerpali już sensowne rozwiązania techniczne...

Mogłoby się wydawać, że w klasie broni krótkiej na typową amunicję trudno spodziewać się obecnie pozytywnego zaskoczenia, gdyż przez ostatnie 130 lat konstruktorzy wyczerpali już sensowne rozwiązania techniczne i wycisnęli z nich wszystko, co najlepsze - pozostają jedynie „wariacje na temat” w poszukiwaniu optimum we własnym stylu. Tymczasem okazuje się, że nawet w przypadku „klasycznych” pistoletów wciąż jest miejsce na kreatywność i nieszablonowe pomysły, czego najświeższym przykładem jest Strike...

Ireneusz Chloupek FN P90

FN P90 FN P90

Na przełomie lat 80./90. w znanej belgijskiej firmie Fabrique Nationale de Herstal powstał nowoczesny pistolet maszynowy P90 kalibru 5,7 mm, o futurystycznym kształcie i śmiałych, oryginalnych rozwiązaniach,...

Na przełomie lat 80./90. w znanej belgijskiej firmie Fabrique Nationale de Herstal powstał nowoczesny pistolet maszynowy P90 kalibru 5,7 mm, o futurystycznym kształcie i śmiałych, oryginalnych rozwiązaniach, stanowiący odpowiedź na poszukiwania tzw. przyszłościowej broni do obrony osobistej (Advanced Personal Defense Weapon). Mimo że ze względów ekonomicznych i praktycznych przezbrojenie w taką broń dwóch trzecich personelu nowoczesnych armii było w pełni zasadne, na drodze do spektakularnego sukcesu...

Ireneusz Chloupek BIG MAC

BIG MAC BIG MAC

Historia współczesnych wielkokalibrowych karabinów wyborowych, zwanych też ze względu na zasadnicze przeznaczenie antysprzętowymi, liczy już ponad 30 lat. Wśród coraz liczniejszych wzorów takiej broni...

Historia współczesnych wielkokalibrowych karabinów wyborowych, zwanych też ze względu na zasadnicze przeznaczenie antysprzętowymi, liczy już ponad 30 lat. Wśród coraz liczniejszych wzorów takiej broni wciąż najbardziej uznanym karabinem powtarzalnym pozostaje TAC-50 amerykańskiej firmy McMillan, stworzony we współpracy ze snajperami z oddziałów specjalnych działających w różnych częściach świata i doskonalony w wyniku wieloletniej współpracy z nimi.

Ireneusz Chloupek AMERICAN COMBAT RIFLE

AMERICAN COMBAT RIFLE AMERICAN COMBAT RIFLE

Pojawił się niespodziewanie w 2007 r. jako „Masada” - uniwersalny, modułowy karabinek automatyczny, przygotowany w rekordowym tempie przez zespół inżynierów z Magpul Military Industries Co. Wkrótce, pod...

Pojawił się niespodziewanie w 2007 r. jako „Masada” - uniwersalny, modułowy karabinek automatyczny, przygotowany w rekordowym tempie przez zespół inżynierów z Magpul Military Industries Co. Wkrótce, pod nazwą ACR (Adaptive Combat Rifle), znalazł się w ofercie dwóch znanych amerykańskich producentów, Bushmaster Firearms i Remington Defense, a po ogłoszeniu w 2011 r. przez US Army konkursu na następcę kbk M4 szybko został uznany za jednego z najlepszych pretendentów.

Ireneusz Chloupek UZI reaktywacja

UZI reaktywacja UZI reaktywacja

Pistolety maszynowe UZI, pod względem światowej popularności i rozpoznawalności, plasują się tuż obok słynnych „kałasznikowów”. Podobnie jak one, to tania, prosta, odporna na trudy eksploatacji w najcięższych...

Pistolety maszynowe UZI, pod względem światowej popularności i rozpoznawalności, plasują się tuż obok słynnych „kałasznikowów”. Podobnie jak one, to tania, prosta, odporna na trudy eksploatacji w najcięższych warunkach żołnierska broń, która po długoletniej karierze wypierana jest coraz bardziej przez nowocześniejsze konstrukcje. Izraelski producent jednak się nie poddaje - w ubiegłym roku w ofercie Israel Weapon Industries Ltd. pojawiła się zmodernizowana przy szerokim zastosowaniu tworzyw sztucznych...

Michał Sitarski Nowości Heckler & Koch

Nowości Heckler & Koch Nowości Heckler & Koch

Firmy Heckler&Koch z Oberndorfu nikomu, kto interesuje się militariami, raczej przedstawiać nie trzeba. Karabinki HK416 stanowią podstawową broń strzelecką w wielu jednostkach specjalnych na świecie, także...

Firmy Heckler&Koch z Oberndorfu nikomu, kto interesuje się militariami, raczej przedstawiać nie trzeba. Karabinki HK416 stanowią podstawową broń strzelecką w wielu jednostkach specjalnych na świecie, także w polskich, podległych Dowództwu Wojsk Specjalnych. Dzięki uprzejmości polskiego przedstawiciela H&K – firmy Cenrex – mieliśmy okazję bliżej zapoznać się z najnowszą bronią niemieckiego producenta.

Ireneusz Chloupek GLOCK standard optymalny

GLOCK standard optymalny GLOCK standard optymalny

Gdy 30 lat temu pojawiły się pierwsze Glocki 17, niektórzy od razu zachwycili się ich prostą, futurystyczną naówczas formą „narzędzia do strzelania”, inni byli zdegustowani tak uproszczoną - w porównaniu...

Gdy 30 lat temu pojawiły się pierwsze Glocki 17, niektórzy od razu zachwycili się ich prostą, futurystyczną naówczas formą „narzędzia do strzelania”, inni byli zdegustowani tak uproszczoną - w porównaniu choćby do tradycyjnych rozwiązań i rasowych linii Colta M1911A1 czy Beretty 92 - konstrukcją oraz odważnym wykorzystaniem tworzywa sztucznego. Czas potwierdził słuszność koncepcji twórców austriackiego pistoletu, który po krótkim okresie przełamywania nieufności stał się jednym z najbardziej popularnych...

Ireneusz Chloupek "Sześćdziesiątka" Komandosów

"Sześćdziesiątka" Komandosów "Sześćdziesiątka" Komandosów

Amerykański karabin maszynowy M60 to świetny przykład, jak niedopracowanie do końca nawet drobnych rozwiązań i niedbałość mogą - mimo korzystania z dobrych wzorów - doprowadzić do bardzo marnego efektu....

Amerykański karabin maszynowy M60 to świetny przykład, jak niedopracowanie do końca nawet drobnych rozwiązań i niedbałość mogą - mimo korzystania z dobrych wzorów - doprowadzić do bardzo marnego efektu. A z drugiej strony - jak zadbanie o poprawienie niedociągnięć konstrukcji i dopasowanie do oczekiwań użytkowników może przywrócić dobrą opinię broni, z miejscem w arsenale tych najbardziej wymagających, z sił specjalnych.

Ireneusz Chloupek DESERT TACTICAL ARMS

DESERT TACTICAL ARMS DESERT TACTICAL ARMS

Powtarzalne karabiny wyborowe w układzie bullpup, czyli bez oddzielnej kolby właściwej i z mechanizmem spustowym przeniesionym przed magazynek, pojawiały się w ostatnim ćwierćwieczu, a zwłaszcza w ostatnich...

Powtarzalne karabiny wyborowe w układzie bullpup, czyli bez oddzielnej kolby właściwej i z mechanizmem spustowym przeniesionym przed magazynek, pojawiały się w ostatnim ćwierćwieczu, a zwłaszcza w ostatnich latach, już parokrotnie, ale poza amerykańskim 12,7-mm Barrettem M90/M95 wciąż nie udaje im się zdobyć wśród snajperów szerszego uznania. Taki układ zapewnia określone plusy, ale też w przypadku broni powtarzalnej wymaga pieczołowitego zaprojektowania, by nie przesłoniło ich m.in. pogorszenie...

Ireneusz Chloupek Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International

Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International

„The choice of professionals worldwide” - w tym haśle reklamowym brytyjskiej firmy Accuracy International nie ma cienia przesady. Produkowane przez nią snajperskie karabiny powtarzalne wybierane są przez...

„The choice of professionals worldwide” - w tym haśle reklamowym brytyjskiej firmy Accuracy International nie ma cienia przesady. Produkowane przez nią snajperskie karabiny powtarzalne wybierane są przez profesjonalistów z całego świata: od Szwecji po Australię i od RPA po Rosję. Od kilku lat używane są także przez snajperów z polskich jednostek specjalnych.

Andrzej Krugler Radomska premiera

Radomska premiera Radomska premiera

14 sierpnia w Fabryce Broni „Łucznik”-Radom zaprezentowano przedstawicielom mediów prototypy karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm. Pomimo nazywania ich przez niektóre media karabinkami MSBS-5,56, nominalnie...

14 sierpnia w Fabryce Broni „Łucznik”-Radom zaprezentowano przedstawicielom mediów prototypy karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm. Pomimo nazywania ich przez niektóre media karabinkami MSBS-5,56, nominalnie nie noszą one takiej nazwy, ponieważ program Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 zakończył się w 2011 roku. Jednak ujawnione w Radomiu konstrukcje wywodzą się bezpośrednio z modeli wykonanych w ramach tego programu i dlatego dla ułatwienia będziemy je tak nazywać. Prawdopodobnie...

Najnowsze produkty i technologie

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

NEWMAX Sp. z o.o. Sp.k. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops