Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Paryskie targi Milipol 2011

Milipol Paris 2011

Milipol 2011 Andrzej Krugler, Agnieszka Szwed

Milipol 2011 Andrzej Krugler, Agnieszka Szwed

Siedemnasta paryska edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 października bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność firm amerykańskich, co we wcześniejszych edycjach nie było regułą. Tegoroczne targi pokazały, że Europa staje się atrakcyjnym rynkiem dla firm zza oceanu. Milipol, jako impreza przeznaczona dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, obfituje w produkty znajdujące się w kręgu zainteresowań jednostek specjalnych oraz antyterrorystycznych.

Seventeenth edition of MILIPOL Military and Law Enforcement trade exhibition as always took place in capitol of France, Paris on 18th to 21st October 2011. There was an impressive number of 888 exhibitors from 47 countries  - the most distinctive was the appearance of many companies from the second shore of Atlantic Ocean. That clearly shows that US companies become more and more interested in European markets. As MILIPOL is quite narrow focused event, dedicated less to the heavy equipment, there are always many innovative products available for military and law enforcement elite units. We present the most attractive and interesting ones in our short “after action report”.

Zobacz także

Redakcja Targi dla bezpieczeństwa – czyli POLSECURE w 2024 roku!

Targi dla bezpieczeństwa – czyli POLSECURE w 2024 roku! Targi dla bezpieczeństwa – czyli POLSECURE w 2024 roku!

Nowoczesny sprzęt, bieżące tematy konferencji – szeroko pojęte bezpieczeństwo wciąż jest tematem ważnym i aktualnym. Kolejna edycja wydarzenia, poświęconego tej tematyce, która odbędzie się w 2024 roku...

Nowoczesny sprzęt, bieżące tematy konferencji – szeroko pojęte bezpieczeństwo wciąż jest tematem ważnym i aktualnym. Kolejna edycja wydarzenia, poświęconego tej tematyce, która odbędzie się w 2024 roku w Targach Kielce zapowiada się interesująco. Obok ważnego wsparcia Komendy Głównej Policji, organizatorzy kieleckich targów mogą również liczyć na zaangażowanie innych służb.

Tomasz Łukaszewski Co pokazały firmy na MSPO 2023? – cz. 3

Co pokazały firmy na MSPO 2023? – cz. 3 Co pokazały firmy na MSPO 2023? – cz. 3

Za nami największy, jak do tej pory, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. 31. edycja MSPO zgromadziła rekordową liczbę 711 wystawców z 35 krajów świata, w tym 350 firm polskich, pokazujących...

Za nami największy, jak do tej pory, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. 31. edycja MSPO zgromadziła rekordową liczbę 711 wystawców z 35 krajów świata, w tym 350 firm polskich, pokazujących na stoiskach nowoczesne produkty i rozwiązania dla wojska i służb mundurowych. Jak co roku prezentujemy kilka wybranych firm, ich produkty i nowości, jakie przedstawiły podczas targów.

Tomasz Łukaszewski Co pokazały firmy na MSPO 2023? – cz.2

Co pokazały firmy na MSPO 2023? – cz.2 Co pokazały firmy na MSPO 2023? – cz.2

Za nami największy, jak do tej pory, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. 31. edycja MSPO zgromadziła rekordową liczbę 711 wystawców z 35 krajów świata, w tym 350 firm polskich, pokazujących...

Za nami największy, jak do tej pory, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. 31. edycja MSPO zgromadziła rekordową liczbę 711 wystawców z 35 krajów świata, w tym 350 firm polskich, pokazujących na stoiskach nowoczesne produkty i rozwiązania dla wojska i służb mundurowych. Jak co roku prezentujemy kilka wybranych firm, ich produkty i nowości, jakie przedstawiły podczas targów.

Zobacz galerię zdjęć z targów Milipol 2011 >>

ARC’TERYX

Siedemnasta parysk a edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 październik a bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność firm amerykańskich, co we wcześniejszych edycjach nie było regułą. Tegoroczne targi pokazały, że Europa staje się atrakcyjnym rynkiem dla firm zza oceanu. Milipol, jako impreza przeznaczona dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, obfituje w produkty znajdujące się w kręgu zainteresowań jednostek specjalnych oraz antyterrorystycznych. W tym numerze przedstawiamy relację z targów, z wybranymi przez nas najciek awszymi propozycjami skierowanymi do tej grupy klientów.

Kanadyjski producent zaawansowanej odzieży na ekstremalnie trudne warunki pogodowe oraz rewolucyjnych lekkich pasów typu rigger rescue belt, szerzej opisanych na stronie 60 aktualnego wydania SPECIAL OPS, przedstawił na targach MILIPOL kilka propozycji na 2012 rok. Pierwsza to znane już dobrze komplety kurtka i spodnie typu hardshell Alpha, wykonane tym razem z laminatu z membraną paroprzepuszczalną GORE-TEX pokrytego kamuflażem Crye Precision Multicam. Zaprezentowano również wydłużony o około 10 cm wariant kurtki Alpha, nazwany Alpha Parka, zaprojektowany zgodnie z życzeniami skandynawskich użytkowników. Druga to zupełna nowość – lekka bluza z kapturem Nanga Hoodie oraz spodnie Drac z tkaniny softshellowej, prezentowane w nowym szarym kolorze Wolf, który ma wejść do produkcji już na początku przyszłego roku i uzupełnić dotychczasowy wybór kolorów. Według przedstawicieli producenta, kolor ten lepiej sprawdza się w terenie miejskim, a także w górach wysokich.

FIRST SPEAR

Na stoisku Surefire ukryty w rogu był manekin ubrany w tegoroczną nowość – kamizelkę zintegrowaną Siege, wyprodukowaną przez amerykańską firmę First Spear, powstałą w wyniku odejścia głównych projektantów z Eagle Industries, którzy zdecydowali się założyć własną działalność i stworzyli zupełnie nową linię produktów, wśród których znajdziemy kilka konstrukcji o bardzo innowacyjnych rozwiązaniach. Warto również wspomnieć, że First Spear będzie sprzedawać pod własną marką kilka elementów systemu odzieży GARM norweskiej firmy NFM, szytych w Polsce. Wspomniana Siege (ang. oblężenie) to kamizelka zintegrowana dostosowana do pracy z maksymalnie czterema twardymi wkładami balistycznymi oraz miękkimi wkładami standardu US SOCOM BALCS.

Powierzchnie ochronną można zwiększyć za pomocą ochraniacza krocza First Spear lub zestawu MSAP, stanowiącego standardowe wyposażenie amerykańskich sił specjalnych. Charakterystyczną cechą Siege jest system szybkiego wypięcia oparty nie na taśmach lub stalowych linkach, lecz na dwóch płaskich metalowych klamrach ITW Nexus G-hook, znajdujących się z przodu kamizelki - rozwiązanie o tyle ciekawe, jak niezawodne – praktycznie nie ma możliwości przypadkowego wypięcia. Poszycie uszyto z lekkiej, ale wytrzymałej Cordury 500D – dostępnej w kilku wariantach kolorystycznych.

CAMELBAK

Renomowany producent systemów hydracyjnych i lekkich plecaków, amerykańska firma Camelbak, zaprezentowała na targach najnowsze wcielenie zbiornika Omega z charakterystycznym szerokim wlewem umożliwiającym łatwe czyszczenie wnętrza, pod nazwą Mil Spec Antidote, o pojemności trzech litrów, bazującego na cywilnym „pęcherzu” pokazanym po raz pierwszy w 2010 roku. Zbiornik jest nieco szerszy i krótszy niż standardowa Omega o tej samej pojemności, a także bardziej płaski, więc mniej odstaje od kamizelki czy plecaka – pomaga w tym również wewnętrzna, elastyczna przegroda, utrzymująca niski profi l zbiornika. W Antidote poszerzono nieco wlew, zmieniono jego system zamykania na znacznie łatwiejszy w obsłudze i wprowadzono zawór kulowy w złączce rurki, dzięki któremu można ją odłączyć nawet przy pełnym zbiorniku. Od 2012 roku Antidote będą zastępować w ofercie Camelbaka klasyczne zbiorniki Omega.

W trakcie targów pokazano również plecaki, w tym Camelbak BFM 500 w kolorze oliwkowozielonym, których 8000 sztuk dostarczył francuski diler jako element wyposażenia dla systemu francuskiego żołnierza przyszłości FELIN.

SMITH OPTICS

Nowości w kolekcji na 2012 rok przedstawił również kolejny amerykański producent balistycznych osłon oczu – Smith Optics, pokazując okulary ochronne Smith Optics Elite Aegis Arc, stanowiące zmodyfi kowaną wersję modelu Aegis (SPECIAL OPS 3/2011). Zmieniono nieco kształt oprawek, czyniąc je lepiej dopasowanymi do kształtu głowy, zwiększono powierzchnię ochronną szyb, a dodatkowo każda z soczewek produkowana przez Smith Optics będzie teraz miała naniesiony laserowo indywidualny numer seryjny umożliwiający łatwe i szybkie zidentyfikowanie jej pochodzenia. 

Oprawki Aegis Arc będą dostępne w kolorach czarnym, zielonym, piaskowym oraz w kamufl ażu Multicam. Zaprezentowano również ostateczne warianty gogli balistycznych Boogie Google oraz Low Pro Goggle, charakteryzujących się zamykanymi mikrootworami wentylacyjnymi wyciętymi w powierzchni szyb – czyżby był to najlepszy, pasywny i niewiążący się z użyciem wentylatorów sposób na pozbycie się problemu parowania? Czas pokaże.

REVISION

Głównym elementem ekspozycji firmy Revision Eyewear, znanej do tej pory głównie z produkcji okularów oraz gogli ochronnych przeznaczonych dla użytkowników wojskowych, był hełm, a właściwie oparty na nim system zintegrowanej ochrony głowy, Revision Batlskin. Powstał on w wyniku rozwinięcia wcześniejszego projektu, nazwanego MPAS. Składa się z hełmu ze zmodyfikowanym systemem nośnym opartym na trzyczęściowych poduszkach amortyzujących wstrząsy oraz czteropunktowych pasków, przedniej obejmy z gniazdem umożliwiającym montaż urządzeń noktowizyjnych lub wizjera balistycznego wchodzącego w skład systemu oraz lekkiej osłony szczęki, z tego samego kompozytu co hełm. Osłona ta może zostać wymieniona na model wykonany z poliwęglanu lub na osłonę drucianą, podobną do tej stosowanej przez zawodników futbolu amerykańskiego. Konfi gurację można w szybki i całkiem łatwy sposób zmieniać, dostosowując ją do wykonywanych zadań oraz przewidywanego stopnia zagrożenia.

SAFARILAND

Producent niezwykle popularnych i uważanych za jedne z najlepszych na świecie, także przez polskich żołnierzy i funkcjonariuszy, sztywnych kabur marki Safariland prezentował jeden z najnowszych elementów serii, model 6354DO, przeznaczony do przenoszenia pistoletów Glock 17/22 i 34/35 (będzie działać również z Glockami 19/23), w zależności od wariantu – z oświetleniem taktycznym Surefi re X300 lub bez niego, w wersjach dla strzelców praworęcznych. Kabura standardowo dostarczana jest na krótkim panelu udowym, o nieco zmodyfikowanej konstrukcji (taśma udowa znajduje się w połowie wysokości), do którego przytwierdzona jest za pomocą systemu QLS umożliwiającego łatwy montaż kabury na różnego typu platformach – na panelu udowym, pasie lub oporządzeniu, pod
niemal dowolnym kątem. Co wyróżnia 6354DO, to po pierwsze, dostosowanie jej do użycia z pistoletami z osadzonymi na górnej powierzchni zamka miniaturowymi celownikami kolimatorowymi Docter Optic DOCTERsight.

Po drugie, zmodyfikowany, dwupunktowy mechanizm ALS, odpowiadający za pewne trzymanie pistoletu wewnątrz kabury, a jednocześnie pozwalający na błyskawiczne dobycie broni. Ciekawostką jest oklejenie laminatu SafariLaminate, z którego wykonano kaburę, warstwą cienkiej Cordury 330D w kamuflażu Multicam, dzięki czemu mniej odróżnia się ona od mundurów. Również dźwięk ewentualnego uderzenia jest znacznie lepiej tłumiony, a cała kabura jest niewidoczna, podczas obserwacji przez urządzenia noktowizyjne. W takim samym wykończeniu, a także w kilku innych wariantach kolorystycznych (AOR1/AOR2, Ranger Green, Coyote Brown, khaki), będzie dostępna inna kabura firmy Safariland, model 6378USN, z systemem zabezpieczającym ALS; na początku w wersji do Beretty M92F/M9 oraz Sig Sauera P226, a od pierwszej połowy 2012 roku także do Glocka 17/22, 19/23, również z oświetleniem taktycznym TLR-1, M3 lub X200/X300.

GRANQVISTS

Szwedzki producent rękawic dla wojska, policji, a także dla straży pożarnych zaprezentował niemal całą ofertę, włączając w to lekkie rękawice taktyczne z trudnopalnego Nomeksu oraz bardzo miękkiej i wygodnej koziej skóry, różnego typu łapawice zimowe z rękawicami zewnętrznymi wykonane z laminatów z membranami paroprzepuszczalnymi, rękawice maskujące dla snajperów z wielospektralną siatką maskującą SAAB Barracuda, czy rękawice patrolowe dla policjantów. Nowością w kolekcji firmy Granqvists, produkującej od 1991 roku znaczną część swoich modeli w Złotowie w województwie wielkopolskim, są rękawice z trudnopalnego włókna węglowego Carbo połączonego ze skórą z etiopskich owiec, także w wersji zlaminowanej z membranami. Polsko-szwedzkie rękawice charakteryzują się bardzo wysoką jakością wykonania oraz przystępną ceną.

UFPRO

Stoisko tej mało znanej słoweńskiej firmy przyciągało uwagę kompletem odzieży dla snajperów z wielokieszeniową kurtką typu smock, wykonanym z materiału 50/50 NYCO ripstop w interesującym i wciąż mało znanym w Polsce kamuflażu Hyde Definition PenCott, a dokładniej w jego odmianie GreenZone, zaprojektowanej pod kątem terenu zalesionego. Ta rodzina cyfrowo wygenerowanych czterokolorowych kamuflaży, w których podstawowym wzorem zostały elementy oparte kształtem nie na najbardziej popularnych pikselach, ale na fraktalach o charakterystycznych „poszarpanych” krawędziach, została stworzona przez brytyjską firmę Hyde Definition.

Wedle zapewnień projektantów idea wzorów opiera się na wynikach długotrwałych badań i analiz, połączonych z licznymi testami polowymi, w wyniku których udało się ostatecznie uzyskać skutecznie działające kamuflaże wykorzystujące mikro- i makrowzory, a także dające się dowolnie skalować. Obecnie występuje w trzech odmianach – pustynnej Sandstorm, leśnej GreenZone oraz, w założeniu przeznaczonej na tereny półpustynne, Badlands. Aktualnie w fazie opracowania znajduje się również wersja przeznaczona na warunki zimowe. Co ciekawe, wzory PenCott wprowadziła do swojej oferty również polska firma SPECOPS z Gdyni.

LOWA

Renomowany niemiecki producent butów reprezentowany był przez francuskiego przedstawiciela, który zademonstrował na MILIPOLU kilka nowych i dotąd niespotykanych wariantów obuwia marki Lowa. Najciekawsze wydają się nowe wcielenia pustynnych butów Desert Elite, używanych między innymi przez jednostki specjalne podległe DWS oraz brytyjskie oddziały w trudnym terenie górskim Afganistanu – nie jest to bowiem klasyczny, lekki but na gorące temperatury, ale zmodyfikowana pod specyficzne potrzeby wersja obuwia górskiego, łącząca zalety obu typów butów. Pokazano odmianę z membraną paroprzepuszczalną GORE-TEX wykonaną z czarnego zamszu oraz wariant bezmembranowy w kolorze zbliżonym do Coyote Brown – ciemniejszy niż piaskowy i mniej rzucający się w oczy, np. w terenie zalesionym. Pokazano również oliwkową wersję lekkich i popularnych butów Zephyr, która znajduje się w katalogu francuskiego MP-SEC, więc być może będzie również dostępna w 2012 roku w innych krajach.

HAIX

Kolejny z niemieckich producentów obuwia, w tym wojskowego i wysokogórskiego, zaprezentował kolekcję obuwia taktycznego nazwanego Black Eagle. Obecnie znajduje się w niej sześć modeli podzielonych na dwie grupy: Athletic (o bardziej sportowym wyglądzie) oraz Tactical, wśród których są modele niskie, średnie i wysokie, w zależności od wymagań klienta. Buty charakteryzują się nowoczesnym wyglądem, kompletnym brakiem elementów metalowych, podeszwami o agresywnym bieżniku zapewniającym dużą przyczepność na różnych powierzchniach oraz użyciem materiałów wysokiej jakości – w tym membran paroprzepuszczalnych GORE-TEX. Na targach MILIPOL seria Black Eagle miała swoją nieoficjalną prapremierę – dostępne na rynku będą dopiero w okolicy lutego 2012 roku.

PRINCETON TEC

Amerykańska firma Princeton Tec zaprezentowała najnowszy dodatek do kolekcji oświetlenia taktycznego Modular Personal Lighting System (MPLS), takich jak Point oraz Switch, w postaci kolejnej latarki nahełmowej MPLS Charge, z charakterystyczną głowicą osadzoną na elastycznym pałąku umożliwiającym kierowanie strumienia światła w wybranym kierunku, bez konieczności przekręcania głowy. MPLS Charge, która powstała na wyraźne zamówienie jednej z amerykańskich jednostek specjalnych, mocowana może być na dwa sposoby – do szyny zgodnej z Ops-Core ARC oraz klasycznie, po lewej lub prawej stronie hełmu, za pomocą zaciskowej obejmy. Latarka zasilana jest pojedynczą baterią AA, a dostępna jest w następujących wariantach kolorystycznych diod: czerwonym, niebieskim zielonym, IR widocznym tylko w noktowizji, oraz łączonych: czerwonym/niebieskim/IR, czerwonym/zielonym/IR. Korpus Charge może być w kolorze piaskowym, czarnym lub zielonym.

INFORCE

Producent latarek goszczących już na łamach SPECIAL OPS wprowadził do oferty nową propozycję oświetlenia taktycznego – Inforce Weapon Mounted Light (WML). WML jest latarką o kompaktowych rozmiarach, zbliżonych raczej do latarek mocowanych do broni krótkiej, oraz niewielkiej masie własnej (zaledwie 85 g, zawdzięczanej użyciu aluminiowego korpusu pokrytego kompozytem z włókna węglowego. Oświetlenie WML zostało zaprojektowane jako latarka podwieszana pod broń długą za pomocą zintegrowanego montażu dołączanego do każdej szyny kompatybilnej z STANAG 2324. Niewielka moc, w porównaniu z wieloma konkurencyjnymi rozwiązaniami, wynika z opracowania WML w zgodzie z wymaganiami żołnierzy amerykańskich sił specjalnych – według ich relacji, światła dużej mocy często odbijały się od ścian pomieszczeń i wielokrotnie oślepiały użytkowników.

HK

Na stoisku niemieckiej firmy Heckler&Koch GmbH uwagę przyciągał nowy samopowtarzalny karabin wyborowy niemieckiej Bundeswehry, G28. Jest to zmilitaryzowana wersja cywilnej odmiany HK MR308. G28 bazuje na cywilnym karabinie samopowtarzalnym, a nie na wojskowym HK 417, ponieważ ten ostatni wykazał się niewystarczającą celnością podczas wojskowych testów. Karabin posiada precyzyjną lufę od długości 420 milimetrów, kolbę z poduszką podpoliczkową o regulowanej wysokości oraz łoże z górną szyną montażową biegnącą przez całą jego długość. Broń może występować w dwóch wersjach, standardowej i patrolowej, różniącej się krótszym i lżejszym łożem, prostszą kolbą oraz słabszym celownikiem. G28 w wersji podstawowej charakteryzuje się dość dużą masą, wynoszącą prawie 8 kg. Inną nowością był karabin HK 416IC, czyli wersja przeznaczona na konkurs US Army Improved Carbine.

DGA HERCULE

Hercule to francuska koncepcja w temacie wojskowych egzoszkieletów, czyli mocowany na zewnątrz ciała system hydraulicznych siłowników, którego celem jest wzmocnienie siły mięśni użytkownika i umożliwienie przenoszenia znacznych ciężarów bez zwiększania wysiłku. Podobne projekty, jeszcze niedawno bliższe powieściom science fi ction niż rzeczywistości, mające zwiększyć możliwości bojowe żołnierzy na polu walki, rozwijane są obecnie w kilku krajach, a najbardziej zaawansowanym wydaje się XOS/XOS2 konsorcjum Raytheon i Sarcos oraz jego bezpośredni konkurent, czyli Lockheed Martin HULC. Francuski Hercule to odpowiednik HULC’a – swoiste mechatroniczne „nogi” (choć planowane jest również dodanie „rąk”), pozwalające, przy obecnym stanie zaawansowania konstrukcji, na poruszanie się przez żołnierza z prędkością 4 km/h z obciążeniem rzędu 100 kilogramów. Aktualnie baterie wystarczają na przebycie z takim obciążeniem odległości około 20 kilometrów.

MAGNUM

Producent popularnego obuwia taktycznego, firma Magnum, zaprezentowała w Paryżu kilka nowych modeli, wśród których znalazły się te w kamufl ażu MultiCam (m.in. treningowe V-Lite Intrepid HPi MultiCam) oraz pierwsze w jej ofercie buty przeznaczone dla operatorów morskich jednostek specjalnych, umożliwiające ich noszenie z płetwami. Te ostatnie wyposażone zostały w otwory drenażowe pokryte siatką, zapewniające swobodne wypływanie wody z wnętrza.

PELTOR

Producent popularnego obuwia taktycznego, firma Magnum, zaprezentowała w Paryżu kilka nowych modeli, wśród których znalazły się te w kamuflażu MultiCam (m.in. treningowe V-Lite Intrepid HPi MultiCam) oraz pierwsze w jej ofercie buty przeznaczone dla operatorów morskich jednostek specjalnych, umożliwiające ich noszenie z płetwami. Te ostatnie wyposażone zostały w otwory drenażowe pokryte siatką, zapewniające swobodne wypływanie wody z wnętrza.

SPARTAN

Vehicle Modular Platform to pomysł firmy Spartan Tactical na rozwiązanie problemu przewożenia dodatkowego wyposażenia/amunicji/zapasów w pojeździe i konieczności ich zabrania w przypadku zasadzki lub uszkodzenia pojazdu. W tym celu opracowano torby ucieczkowe (gobag), jednak ich konstrukcja ogranicza łatwy dostęp do zawartości w czasie przewożenia ich we wnętrzu pojazdów. Spartan Tactical opatentował coś w rodzaju maty z naszytymi po obu jej stronach paskami systemu MOLLE, umożliwiającymi dopinanie do niej różnego rodzaju kieszeni i ładownic. VMP posiada uchwyty pozwalające mocować je na tylnych powierzchniach foteli, a otwarta konstrukcja zapewnia łatwy i szybki dostęp do zamontowanych na niej kieszeni oraz ładownic. Dzięki temu można np. zwiększyć liczbę zapasowych magazynków dostępnych w zasięgu ręki. Mata posiada szelki, dzięki którym można ją przenosić jak plecak.

S&S PRECISION

Tylko niezwykle uważny zwiedzający miał okazję zauważyć produkty firmy S&S Precision. Te niepozorne przedmioty dopiero po bliższym poznaniu zaskakują przemyślaną i dopracowaną formą. Firma S&S specjalizuje się w produktach przeznaczonych specjalnie dla operatorów jednostek elitarnych, wymagających nietypowego podejścia do kwestii projektowania wyposażenia taktycznego. Na paryskich targach można było zapoznać się m.in. z Grenade Launcher Holster, czyli kaburą na samodzielną wersję granatnika M320, czy montażem Integrated Flashlight Mount Rigid. który zastępuje korpus latarki. Po zamontowaniu głowicy latarki oraz nakrętki z włącznikiem osiąga się niezwykle kompaktowe rozmiary całości, praktycznie niewystające poza obrys łoża. Innym ciekawym rozwiązaniem firmy jest montaż nahełmowy Multi-Ax Mount, do którego można zamontować zwykłą, silną latarkę ręczną (z reguły o większej mocy niż latarki nahełmowe), i który umożliwia ustawianie jej pod szerokim zakresem kątów.

TRIJICON

Niespodzianką paryskich targów była prezentacja dwóch nowych celowników przez firmę Trijicon. Pierwszy to wersja sztandarowego produktu firmy, czyli celownika ACOG 4×32, zasilana pojedynczą baterią typu AA. Jest to odejście od dotychczasowego, typowego dla Trijicon, podświetlania trytowo-światłowodowego, niezależnego od wymiennych źródeł prądu. Druga nowość to celownik kolimatorowy o nazwie SRS (Sealed Refl ex Sight). Również w nim zasilanie jest nietypowe jak dla tej firmy i stanowi połączenie zasilania bateryjnego (bateria typu AA) oraz światłowodowego. SRS wyróżnia się dość sporą średnicą, co zapewnia duże pole widzenia, ponad dwa razy większe niż w celownikach firmy Aimpoint. Celownik posiada kropkę o średnicy 1,75 MOA z 10 stopniami intensywności podświetlenia (w tym trzy współpracujące z noktowizją).

LIBERVIT

Producent hydraulicznego sprzętu wyważeniowego, firma Libervit, zaprezentowała na imponującym rozmiarem stoisku pełną ofertę swoich produktów. Pośród znanych rozpieraków, przecinaków czy urządzeń wyważeniowych znalazło się kilka nowości. Na szczególną uwagę zasługują nowe jednostki zasilające. Urządzenia firmy Libervit zasilane są elektrycznymi pompami hydraulicznymi. Dotychczasowy, podstawowy model GHP miał postać plecaka i ważył 20 kg. W Paryżu zaprezentowano jednostki zasilające, powstałe w odpowiedzi na oczekiwania użytkowników z jednostek specjalnych. The Tube ma postać cylindra z uchwytem do przenoszenia, umieszczonym w górnej części i powstał w wyniku zapotrzebowania na bardziej kompaktowe i łatwiejsze do przenoszenia źródło zasilania. Jego masa to 15 kg przy wymiarach 420×245×360 mm. Na stoisku znajdowało się również specjalne stanowisko, na którym osobiście można było przekonać się o możliwościach oferowanego przez Libervit sprzętu, własnoręcznie przecinając hydraulicznymi nożycami zbrojone pręty stalowe.

SET

Sweden Entry Tools to producent wysokiej klasy ręcznych narzędzi wyważeniowych. Założycielami firmy są dwaj operatorzy szwedzkiej jednostki antyterrorystycznej, którzy dużą część swojej służby poświęcili na doskonalenie technik pokonywania przeszkód przy szturmowaniu pomieszczeń, a swoje wieloletnie doświadczenie wykorzystali do projektowania narzędzi wyważeniowych. Dotychczasowe produkty odznaczały się ze względu na jednostkową produkcję wyjątkową jakością, ale i bardzo wysoką ceną. Dzięki nawiązaniu współpracy z potentatem, jakim jest firma 5.11, udało się uruchomić ich seryjną produkcję, co miało ogromny wpływ na obniżenie ceny narzędzi, przy zachowaniu dotychczasowej jakości. Ważnym elementem oferty firmy SET jest program szkoleniowy oferowany razem z narzędziami. Kupując je, klient ma zapewniony również kurs, podczas którego uczony jest prawidłowego wykorzystania narzędzi. W tym celu firma opracowała specjalne drzwi treningowe, które od jakiegoś czasu oferowane są także jako samodzielny produkt.

Specjalna, dopracowana konstrukcja z wymiennymi elementami, ulegającymi zniszczeniu w czasie treningu, gwarantuje niski koszt szkolenia, a wytrzymałość drzwi zapewnia ich użyteczność przez wiele lat. Narzędzia oraz drzwi Sweden Entry Tool znalazły się już w ofercie jednej z polskich firm.

REMINGTON

Remington zaprezentował najnowszą odsłonę karabinka ACR. Tę wersję opracowano z myślą o jak największym zredukowaniu masy. Posiada ona nową kolbę o regulowanej długości, ale pozbawioną możliwości składania. W celu zmniejszenia masy zastosowano także wybrania materiału w obrębie komory spustowej, a nawet w kabłąku spustowym. Nowy ACR posiada też rączkę napinającą zespół ruchomy rozkładaną do napinania. Jak widać, karabinek ten ciągle ewoluuje w oczekiwaniu na pierwszy duży kontrakt.

FN HERSTAL

Kolejną paryską premierą w dziedzinie broni strzeleckiej był karabin SCAR-H Precision Rifle. Jego prototyp pokazano, co prawda, już w 2010 roku na Eurosatory, ale na tegorocznych targach MILIPOL po raz pierwszy zaprezentowano jego ostateczną, dopracowaną wersję. Jest to karabin wyborowy, wchodzący w skład rodziny karabinów SCAR-H, wyposażony w 20-calową lufę i zasilany amunicją 7,62 mm × 51 NATO z 10- oraz 20-nabojowych magazynków. Posiada przedłużoną komorę zamkową z górną szyną montażową biegnącą przez całą jej długość, umożliwiającą montaż celowników optycznych wraz z przystawkami nokto- i termowizyjnymi. W przeciwieństwie do typowych karabinów SCAR-H, wersja PR wyposażona została w dwustopniowy mechanizm spustowy, sprzyjający celności prowadzonego ognia. Masa broni bez magazynka to 4,5 kg.

SAKO

Niewątpliwie najciekawszą premierą targów MILIPOL w kategorii broni strzeleckiej była prezentacja najnowszego karabinu wyborowego firmy Sako, oznaczonego TRG M10, zaprojektowanego w celu spełnienia wymagań amerykańskiego programu Precision Sniper Rifl es (SPECIAL OPS 3/2011). Jest to w zasadzie system broni, gdyż karabin ten może być zasilany amunicją jednego z trzech kalibrów: .308 Winchester, .300 Winchester Magnum oraz .338 Lapua Magnum. Przystosowanie broni do strzelania amunicją danego kalibru wymaga wymiany lufy, zamka oraz magazynka. Lufy oferowane są w kilku długościach, od najkrótszej 408-milimetrowej (w kalibrach .308, .300 WM oraz .338 LM) po najdłuższą, 689-milimetrową (w kalibrach .300 WM oraz .338 LM). Producent podkreśla łatwość i szybkość zamiany kalibru, nawet w warunkach polowych.

Do wymiany lufy oraz zamka nie potrzeba dodatkowych narzędzi, ponieważ klucz hakowy do luf oraz klucz imbusowy niezbędny do wykręcenia śrub utrzymujących łoże zostały wkomponowane w rączkę zamka. Magazynki niezależnie od tego, do którego typu amunicji są przeznaczone, mają pudełka o tych samych rozmiarach zewnętrznych, dzięki czemu możliwe było ujednolicenie gniazda w osadzie. Wkładka w tylnej części magazynka służy niwelowaniu różnic w długości nabojów poszczególnych kalibrów. Aby jeszcze ułatwić wymianę lufy oraz zamka w warunkach polowych, posiadają one wyfrezowane na swoim obwodzie pierścienie, identyfi kujące konkretny kaliber (liczba pierścieni jest taka sama na zamku i lufie danego kalibru), które łatwo wyczuć dotykiem, można więc rozpoznać je nawet w ciemnościach. 

Jeden pierścień oznacza najsłabszy kaliber, trzy – najmocniejszy. Magazynki mają wytłoczone na powierzchni denka okręgi identyfi kujące kaliber. Karabin TRG M10 posiada kolbę składaną (można wybrać, czy na prawą, czy na lewą stronę broni), o wielostopniowej regulacji długości oraz wysokości poduszki policzkowej, wyposażoną oprócz tego w tylną podporę o także regulowanej wysokości. Ciekawostką jest wkomponowanie w osłonę łoża pojemnika zawierającego zestaw kluczy imbusowych, niezbędnych do gruntownego rozmontowania karabinu.

TASMANIAN TIGER

Prezentowany już na naszych łamach plecak medyczny Tasmanian Tiger First Responder Move On (SPECIAL OPS 4/2011) odniósł spory sukces rynkowy. Części użytkowników bardzo spodobał się mały plecak wchodzący w jego skład, dlatego aby jeszcze rozszerzyć grono potencjalnych klientów, firma TT opracowała jego samodzielną wersję wyposażoną w normalne, pełnowymiarowe szelki, w odróżnieniu od prostych, szczątkowych szelek taśmowych obecnych w protoplaście, wchodzącym w skład First Responder Move On. Dzięki temu możliwe jest nabycie tylko tego małego plecaka, doskonale spełniającego funkcję apteczki na poziomie zespołu szturmowego, bez konieczności jednoczesnego zakupu dużego plecaka.

BRUGGER&THOMET

Do oferty firmy Brugger&Thomet (obecnie, po odejściu H. Thometa, występującą już tylko jako B&T), znanej przede wszystkim z produkcji tłumików, łoży oraz kolb, wszedł zupełnie nowy model pistoletu maszynowego. Advanced Police Carbine 9 ofi cjalnie zadebiutował na paryskich targach, ale z broszurą o nim można było zapoznać się już na targach MSPO 2011 w Kielcach.

Jak powiedział przedstawiciel firmy, broń ta powstała, ponieważ dotychczasowy sztandarowy produkt B&T, pistolet maszynowy MP9, przegrywał w niektórych przetargach ze względu na swe bardzo kompaktowe rozmiary, zdecydowano więc, że w ofercie powinna pojawić się również broń tej klasy o bardziej klasycznej budowie i gabarytach. APC 9 zasilany jest amunicją 9 mm × 19 i działa na zasadzie wykorzystania odrzutu zamka swobodnego, a jego komora zamkowa i spustowa wykonane są z tworzywa sztucznego, które może być barwione na kolor zielony, piaskowy lub czarny. Do zasilania wykorzystuje się 15- i 30-nabojowe magazynki, identyczne jak te, które wykorzystywane są w MP9 tej firmy, ale tym razem umieszczane są w gnieździe magazynka znajdującym się przed spustem. APC jest w pełni obustronny: przełącznik rodzaju ognia połączony z bezpiecznikiem oraz zatrzask magazynka i zatrzask zamka są zdublowane po obu stronach komory spustowej. Rękojeść napinania można montować z lewej lub prawej strony komory zamkowej. 

Standardowo broń oferowana jest ze składaną na prawą stronę kolbą o stałej długości, na wzór tej z HK UMP, ale można zastąpić ją kolbą firmy B&T o regulowanej długości, przystosowaną do użycia z hełmami wyposażonymi w przyłbice balistyczne. Pm posiada lufę o długości 175 mm, długość całkowitą (z kolbą złożoną/rozłożoną) 385/600 mm oraz masę 2,4 kg (z kolimatorem i pustym magazynkiem 30-nabojowym). Broń może stanowić mocną konkurencję wobec innych konstrukcji w swojej klasie ze względu na bardzo atrakcyjną cenę oraz fabryczne ukompletowanie, w skład którego wchodzą celownik kolimatorowy Aimpoint Micro T1, dodatkowy chwyt pionowy, jeden magazynek 15-nabojowy oraz dwa 30-nabojowe.

 

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ireneusz Chloupek DESERT TACTICAL ARMS

DESERT TACTICAL ARMS DESERT TACTICAL ARMS

Powtarzalne karabiny wyborowe w układzie bullpup, czyli bez oddzielnej kolby właściwej i z mechanizmem spustowym przeniesionym przed magazynek, pojawiały się w ostatnim ćwierćwieczu, a zwłaszcza w ostatnich...

Powtarzalne karabiny wyborowe w układzie bullpup, czyli bez oddzielnej kolby właściwej i z mechanizmem spustowym przeniesionym przed magazynek, pojawiały się w ostatnim ćwierćwieczu, a zwłaszcza w ostatnich latach, już parokrotnie, ale poza amerykańskim 12,7-mm Barrettem M90/M95 wciąż nie udaje im się zdobyć wśród snajperów szerszego uznania. Taki układ zapewnia określone plusy, ale też w przypadku broni powtarzalnej wymaga pieczołowitego zaprojektowania, by nie przesłoniło ich m.in. pogorszenie...

Ireneusz Chloupek Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International

Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International

„The choice of professionals worldwide” - w tym haśle reklamowym brytyjskiej firmy Accuracy International nie ma cienia przesady. Produkowane przez nią snajperskie karabiny powtarzalne wybierane są przez...

„The choice of professionals worldwide” - w tym haśle reklamowym brytyjskiej firmy Accuracy International nie ma cienia przesady. Produkowane przez nią snajperskie karabiny powtarzalne wybierane są przez profesjonalistów z całego świata: od Szwecji po Australię i od RPA po Rosję. Od kilku lat używane są także przez snajperów z polskich jednostek specjalnych.

Andrzej Krugler Radomska premiera

Radomska premiera Radomska premiera

14 sierpnia w Fabryce Broni „Łucznik”-Radom zaprezentowano przedstawicielom mediów prototypy karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm. Pomimo nazywania ich przez niektóre media karabinkami MSBS-5,56, nominalnie...

14 sierpnia w Fabryce Broni „Łucznik”-Radom zaprezentowano przedstawicielom mediów prototypy karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm. Pomimo nazywania ich przez niektóre media karabinkami MSBS-5,56, nominalnie nie noszą one takiej nazwy, ponieważ program Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 zakończył się w 2011 roku. Jednak ujawnione w Radomiu konstrukcje wywodzą się bezpośrednio z modeli wykonanych w ramach tego programu i dlatego dla ułatwienia będziemy je tak nazywać. Prawdopodobnie...

Ireneusz Chloupek IAR kbkm marines

IAR kbkm marines IAR kbkm marines

Podczas gdy w Wojsku Polskim, poza Jednostką Wojskową GROM i dopiero od niedawna pozostałymi jednostkami DWS, nadal brakuje powszechnie używanych w nowoczesnych armiach ręcznych karabinków maszynowych...

Podczas gdy w Wojsku Polskim, poza Jednostką Wojskową GROM i dopiero od niedawna pozostałymi jednostkami DWS, nadal brakuje powszechnie używanych w nowoczesnych armiach ręcznych karabinków maszynowych na amunicję 5,56 mm, amerykańska piechota morska, użytkująca takowe od ponad ćwierć wieku, uzupełnia je i częściowo zastępuje na najniższym szczeblu bronią, która ma jeszcze lepiej sprawdzać się na współczesnym polu walki. Analizując charakter działań podczas ostatnich konfliktów zbrojnych o niskiej...

Ireneusz Chloupek Advanced Police Carabine

Advanced Police Carabine Advanced Police Carabine

Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę...

Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę w uzbrojeniu sił policyjnych i innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. Po długim okresie utrzymywania wśród nich pozycji niekwestionowanego lidera przez niemiecki HK MP5, początek drugiego dziesięciolecia nowego wieku przyniósł mu nowych, bardzo poważnych konkurentów - najpierw...

Ireneusz Chloupek, Bartosz Szołucha Targi IWA 2012

Targi IWA 2012 Targi IWA 2012

Z roku na rok większe, tegoroczne targi IWA&Outdoor Classics w Norymberdze zgromadziły w dniach 9–12 marca rekordową liczbę ponad 1200 wystawców i przyciągnęły 36 000 zwiedzających ze 100 krajów. Trzydziesta...

Z roku na rok większe, tegoroczne targi IWA&Outdoor Classics w Norymberdze zgromadziły w dniach 9–12 marca rekordową liczbę ponad 1200 wystawców i przyciągnęły 36 000 zwiedzających ze 100 krajów. Trzydziesta dziewiąta już edycja tej imprezy wystawienniczej, niegdyś bardzo dbającej o cywilny, myśliwsko-sportowo-rekreacyjny charakter, w jeszcze większym stopniu niż w ubiegłym roku była także miejscem prezentacji firm z szeroko pojętej branży taktycznej” oraz broni i wszystkiego, co z nią związane,...

Ireneusz Chloupek SG 55X

SG 55X SG 55X

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej...

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej konstrukcji. Z powodu głównie wysokiej ceny nie podbił on zagranicznych rynków, za to jego kolejne skrócone wersje zdobyły liczące się miejsce w arsenale sił specjalnych wielu państw, potrafiących docenić typowo szwajcarską, wysoką jakość wykonania i szczegółowe dopracowanie, które zapewniły...

Ireneusz Chloupek Żniwiarz w Polsce

Żniwiarz w Polsce Żniwiarz w Polsce

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International,...

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International, sprowadzonym do Polski przez RWS CETUS ze Słupska. Mało znany w naszym kraju producent z USA na tamtejszym rynku należy do liderów wśród wytwórni specjalizujących się w tworzeniu udoskonalonych odmian broni z rodziny AR-15 (M16/M4), a jego Rapid Engagement Precision Rifle wart jest szczególnej uwagi,...

Ireneusz Chloupek Skorpion III generacji

Skorpion III generacji Skorpion III generacji

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie...

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie macierzystej Českiej Zbrojovki z Uherskiego Brodu nowej broni o takiej nazwie, której jednak oprócz tej samej wytwórni nie łączy z poprzednikiem nic więcej.

Mateusz Kurmanow O MSBS z Adamem Gawronem

O MSBS z Adamem Gawronem O MSBS z Adamem Gawronem

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

Ireneusz Chloupek Druga młodość

Druga młodość Druga młodość

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził...

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził elitarną kompanią rozpoznawczą USMC 1st Force Recon, doskonale oddają stosunek wielu Amerykanów do pistoletu, przyjętego do uzbrojenia sto lat temu, ale nadal utrzymującego znaczącą pozycję w uzbrojeniu, przede wszystkim jednostek specjalnych. Niezależnie od tego, na ile „nineteen eleven” zawdzięcza...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie (część 2)

Zasięg rośnie (część 2) Zasięg rośnie (część 2)

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której...

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie! (część 1)

Zasięg rośnie! (część 1) Zasięg rośnie! (część 1)

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego...

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Mateusz J. Multarzyński SandCat - Pustynny Kot z Izraela

SandCat - Pustynny Kot z Izraela SandCat - Pustynny Kot z Izraela

Kibuce wszystkim zapewne kojarzą się z Izraelem, jednak trudno te kolektywne gospodarstwa rolnicze skojarzyć z produkcją wyposażenia czy uzbrojenia dla wojska, policji itp. Jest jednak jeden kibuc - Sasa,...

Kibuce wszystkim zapewne kojarzą się z Izraelem, jednak trudno te kolektywne gospodarstwa rolnicze skojarzyć z produkcją wyposażenia czy uzbrojenia dla wojska, policji itp. Jest jednak jeden kibuc - Sasa, utworzony w 1949 roku przez grupę żydowskich emigrantów z USA u podnóża góry Meron, na terenie którego powstała i działa firma będąca światowym liderem w dziedzinie zaawansowanych systemów opancerzenia - Plasan Sasa Ltd.

Ireneusz Chloupek Siła ognia

Siła ognia Siła ognia

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede...

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede wszystkim z lekką, małogabarytową bronią, łatwą do dyskretnego przenoszenia, dobywania i operowania w ograniczonych przestrzeniach oraz służącą zasadniczo do prowadzenia ognia na najbliższych dystansach. Profesjonalne, rządowe służby ochrony, a w szczególności wyodrębnione w nich wydziały specjalne...

Ireneusz Chloupek Zestaw wielozadaniowy

Zestaw wielozadaniowy Zestaw wielozadaniowy

Chociaż od wyprodukowania w 1855 r. w fabryce Colta pierwszej broni pump-action według patentu Williama H. Elliota ogólna konstrukcja wywodzących się od niej powtarzalnych strzelb gładkolufowych, zwanych...

Chociaż od wyprodukowania w 1855 r. w fabryce Colta pierwszej broni pump-action według patentu Williama H. Elliota ogólna konstrukcja wywodzących się od niej powtarzalnych strzelb gładkolufowych, zwanych popularnie „pompkami”, nie uległa większym zmianom, od ponad wieku stanowią one cenione uzupełnienie nowocześniejszego arsenału – przede wszystkim ze względu na prostą konstrukcję i możliwość strzelania dużym wyborem nabojów o różnorodnym przeznaczeniu. Pozwala to używać strzelb zarówno jako broni...

Ireneusz Chloupek Wyposażenie obowiązkowe

Wyposażenie obowiązkowe Wyposażenie obowiązkowe

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim...

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim przykładzie. Czasami wynika to ze zbyt wąskiego pojmowania ich przeznaczenia i braku wyobrażenia na temat przydatności w różnych sytuacjach bojowych.

Andrzej Krugler IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA 2010 & Outdoor Classics IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego...

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego czasopisma. Zapotrzebowanie na wyroby i usługi związane ze służbami mundurowymi znalazło odzwierciedlenie w programie tegorocznych targów, w którym już po raz trzeci znalazła się impreza pod nazwą Law Enforcement@IWA, skupiająca wystawców i klientów związanych z tą branżą.

Ireneusz Chloupek Snajper szybkostrzelny (część 2.)

Snajper szybkostrzelny (część 2.) Snajper szybkostrzelny (część 2.)

Chociaż samopowtarzalny karabin snajperski SR-25 firmy Knights Armament Co. (KAC) powstał w odpowiedzi na dokładnie określone oczekiwania amerykańskich sił specjalnych, początkowo zabrakło spodziewanych...

Chociaż samopowtarzalny karabin snajperski SR-25 firmy Knights Armament Co. (KAC) powstał w odpowiedzi na dokładnie określone oczekiwania amerykańskich sił specjalnych, początkowo zabrakło spodziewanych z ich strony dużych zamówień. By odzyskać nakłady poniesione na jego opracowanie, szef KAC C. Reed Knight Jr., podjął decyzję o wprowadzeniu nowej broni do ograniczonej oferty na rynek cywilny. Na odzew ze strony jednostek specjalnych i prawdziwą karierę SR-25 firma z Florydy musiała jednak poczekać...

Adam Gawron Shot Show 2010

Shot Show 2010 Shot Show 2010

Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”....

Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”. To jedno zdanie dosyć dobrze oddaje atmosferę Las Vegas.

Ireneusz Chloupek HK416 w Polsce

HK416 w Polsce HK416 w Polsce

Arsenały polskich sił specjalnych stają się coraz nowocześniejsze, choć z pewną przykrością trzeba zaznaczyć, że nie za sprawą krajowych konstrukcji (ale też ocena tych ostatnich każe raczej rzec: na szczęście!)....

Arsenały polskich sił specjalnych stają się coraz nowocześniejsze, choć z pewną przykrością trzeba zaznaczyć, że nie za sprawą krajowych konstrukcji (ale też ocena tych ostatnich każe raczej rzec: na szczęście!). Po krótkiej karierze w jednostkach MSWiA niemieckich HK G36 w kilku wersjach, od niedawna nasi komandosi weszli do ekskluzywnego klubu użytkowników jednego z najlepszych wśród obecnie dostępnych na świecie karabinków automatycznych: HK416.

Andrzej Krugler, Adam Gawron Targi Milipol 2009

Targi Milipol 2009 Targi Milipol 2009

Paryskie targi Milipol to najważniejsza w Europie impreza wystawiennicza poświęcona branży ogólnie pojętego bezpieczeństwa publicznego. Kolejna edycja, która odbyła się w dniach 17-20 listopada ubiegłego...

Paryskie targi Milipol to najważniejsza w Europie impreza wystawiennicza poświęcona branży ogólnie pojętego bezpieczeństwa publicznego. Kolejna edycja, która odbyła się w dniach 17-20 listopada ubiegłego roku, była szesnastą umiejscowioną w Europie. Co dwa lata, zamiennie z zasadniczymi targami w Paryżu, organizowane są także edycje bliskowschodnie, w Katarze.

Ireneusz Chloupek Snajper szybkostrzelny (cześć 1.)

Snajper szybkostrzelny (cześć 1.) Snajper szybkostrzelny (cześć 1.)

„One shot, one kill” – to popularne hasło przyświecające snajperom nadal wskazuje na wysoki poziom ich umiejętności strzeleckich i skuteczności bojowej, ale nie w pełni już odzwierciedla najczęstszy charakter...

„One shot, one kill” – to popularne hasło przyświecające snajperom nadal wskazuje na wysoki poziom ich umiejętności strzeleckich i skuteczności bojowej, ale nie w pełni już odzwierciedla najczęstszy charakter działań snajperskich w warunkach ostatnich konfliktów zbrojnych. Skomplikowane realia współczesnego, dynamicznego pola walki wojen asymetrycznych sprawiają, że snajperzy równie często muszą być przygotowani do szybkiego oddawania kilku strzałów do jednego trudnego albo wielu celów, a wówczas...

Andrzej Krugler Święto 1. Pułku Specjalnego Komandosów

Święto 1. Pułku Specjalnego Komandosów Święto 1. Pułku Specjalnego Komandosów

8 października br., jak co roku, w 1. Pułku Specjalnym Komandosów w Lublińcu odbyły się uroczystości związane ze Świętem Pułku. W tym roku przypadła 16. rocznica sformowania jednostki (pułk został sformowany...

8 października br., jak co roku, w 1. Pułku Specjalnym Komandosów w Lublińcu odbyły się uroczystości związane ze Świętem Pułku. W tym roku przypadła 16. rocznica sformowania jednostki (pułk został sformowany w 1993 roku, a wyróżniającą nazwę Komandosów otrzymał w 1995 roku). W porównaniu do zeszłorocznej 15. rocznicy, która dzięki obecności Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego miała szczególny charakter, tegoroczna miała skromniejszą oprawę, jednak nie zabrakło na niej zarówno znamienitych gości jak...

Wybrane dla Ciebie

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »  Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych » Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych  »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą

Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń Jakim preparatem  skutecznie wyczyścisz każdą broń

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia

Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia

Jak poprawić celność strzału

Jak poprawić celność strzału Jak poprawić celność strzału

Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym

Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym

Najnowsze produkty i technologie

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.