SG 55X

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 1/2012  /  20-02-2012
SG 55X
SG 55X SIG, Andrzej Krugler, Dominique, Andre, Archiwum autora

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej konstrukcji. Z powodu głównie wysokiej ceny nie podbił on zagranicznych rynków, za to jego kolejne skrócone wersje zdobyły liczące się miejsce w arsenale sił specjalnych wielu państw, potrafiących docenić typowo szwajcarską, wysoką jakość wykonania i szczegółowe dopracowanie, które zapewniły niezawodność, nie mniejszą niż w przypadku sztandarowego na tym polu „kałasznikowa”, ale przy radykalnie wyższej ergonomiczności budowy i obsługi.

It is believed that the Sig Sauer 55x series rifles are some of finest firearms ever made  with the same Swiss precision as their watches. However, the quality Sig rifles are pretty expensive and not as popular as M4 clones. It all started in early 1990s when Swiss army adopted the Sig 550 assault rifle as new primary weapon system. Its short barreled version and following derivatives later become very successful among elite military and law enforcement units where the top quality and precision together with reliability of plain old AK47 could be accepted at any cost and without compromise. In this article SPECIAL OPS present all the variants of short SIG 55x including those less known.

Pierwsze prace nad bronią bojową na amunicję małokalibrową podjęto w Schweizerische Industrie Gesselschaft w 1963 r. wraz z partnerami z włoskiej firmy Beretta SpA. W ich wyniku powstał projekt karabinu na amerykański nabój 5,56 mm × 45 M193, działający na zasadzie wykorzystania energii części gazów prochowych, odprowadzanych podczas strzału przez boczny otwór w lufie do biegnącej nad nią rury gazowej, w której poruszał się tłok gazowy, napędzający za pośrednictwem tłoczyska i suwadła pozostałe mechanizmy broni. Konstruktorzy firmy Beretta zastosowali zamek obrotowy o dwóch ryglach, podobny do znanego np. z amerykańskiego kb Garand M1 lub z radzieckiego kbk AK, oraz mechanizm powrotny w postaci sprężyny nawiniętej na tłoczysko w rurze gazowej – tak powstał zupełnie niezły włoski karabin AR 70, zmodernizowany później do wersji AR 70/90.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


W Szwajcarii, w bardzo podobnym zewnętrznie prototypie, który otrzymał nazwę SIG 530, zdecydowano się przede wszystkim na odmienny sposób ryglowania, z wykorzystaniem rolek opóźniających, podobnie jak w starym Stg 57 – z tym że zamek miał już o wiele prostszą budowę. Konstrukcję karabinu ostatecznie uznano jednak,po szeregu testach z egzemplarzami wyprodukowanej serii próbnej wykazujących podatność na zacięcia podczas automatycznego przeładowywania, za zbyt skomplikowaną.

W 1969 r. zespół pod kierownictwem Eduarda Brodbecka przygotował projekt nowego 5,56-mm karabinu pod nazwą SIG 540. Doświadczenie zdobyte podczas prac nad jego poprzednikiem zaowocowało powstaniem broni o dużo doskonalszej konstrukcji, wysokim stopniu niezawodności oraz wymagającej niższych kosztów produkcji. Karabin działał na takiej samej zasadzie jak poprzednik, ale ryglowany był przez obrót zamka. W Neuhausen przygotowano także odmianę SIG 542 na nabój 7,62×51 mm NATO oraz skróconą wersję 5,56 mm z kolbą składaną dla sił specjalnych – SIG 543. Ograniczenia narzucone przez prawo szwajcarskie na eksport broni przez krajowe firmy zmusiły zakłady SIG do nawiązania współpracy z zagranicznymi partnerami, za pośrednictwem których można było sprzedawać broń w innych państwach. Dzięki porozumieniu z niemiecką firmą JP Sauer&Sohn produkowane przez nią pistolety SIG serii 220 rozchodzą się na całym świecie, natomiast w przypadku karabinów automatycznych zakłady z Neuhausen weszły w kooperację z francuską firmą Manurhin (Manufacture de Machines du Haut-Rhin) w Mulhouse.

Produkcję karabinów serii 540 rozpoczęto we Francji na przełomie 1973/1974 r. Co najmniej 2500 sztuk wersji 5,56 mm trafiło na uzbrojenie jednostek armii francuskiej, w tym kontyngentu pokojowego skierowanego w 1985 r. do Libanu, sił specjalnych i Legii Cudzoziemskiej, a także grup antyterrorystycznych tamtejszej policji i Żandarmerii Narodowej. Poza wersjami opracowanymi w Szwajcarii firma Manurhin produkowała kilka modyfikacji na rynek cywilny: FSA MR i SIG-MR 543 na nabój .222 Remington (5,6×43 mm) oraz CSA MR na nabój .243 Winchester (6,2×51,5 mm).

Licencję na wytwarzanie modeli wojskowych SIG 540, 542 i 543 wykupiła także chilijska firma FAMAE z Santiago. Oprócz kopii broni szwajcarskiej, oferowanych pod oznaczeniami FAMAE SG 540, 542, 543, w firmie tej opracowano 9-mm pistolet maszynowy SAF, który – zbudowany na podstawie zespołów odwzorowanych z tych karabinów – stanowi ich uzupełnienie, podobnie jak niemiecki pm Heckler&Koch MP5 w odniesieniu do karabinów 7,62 mm G3 i 5,56 mm HK33. Mechanizmy spustowo-uderzeniowe chilijskich egzemplarzy mogą być dodatkowo wyposażone w ogranicznik długości serii, dzięki któremu jednokrotne naciśnięcie na spust powoduje oddanie odmierzonej serii trzystrzałowej.

Karabiny serii 540 sprzedano w różnych ilościach m.in. do Boliwii, Burkina Faso, Dżibuti, Ekwadoru, Gabonu, Indonezji, Kamerunu, na Komory, do Indonezji, Libanu, na Mauritius, do Nigerii, Nikaragui, Omanu, Paragwaju, Portugalii (FAMAE SG 543 dla sił specjalnych), RŚA, Senegalu, na Seszele, do Suazi, Togo, Wybrzeża Kości Słoniowej i Zairu.

Sama Szwajcaria nie mogła zdecydować się na wprowadzenie tej broni do uzbrojenia własnej armii, jeśli nie liczyć testowania skromnej liczby SG 543 przez spadochronową kompanię rozpoznawczą sił powietrznych (Fsch Aufkl Kp 17). Dopiero w 1979 r., przy coraz wyraźniejszym starzeniu się moralnym i technicznym starych 7,5-mm karabinów Stg 57, szwajcarskie siły zbrojne podjęły decyzję o konieczności zastąpienia ich lepszą i nowocześniejszą bronią na amunicję małokalibrową. Powołana rok wcześniej specjalna komisja Gruppe für Rüstungsdienste (GRD) dokładnie określiła wymagania, jakie powinien spełniać następca starego karabinu Stg 57 oraz przygotowała szczegółowe warunki testów, jakim będzie musiał on podołać, by go zastąpić.

Zapotrzebowaniu helweckiej armii wyszły naprzeciw dwie krajowe firmy: SIG i Federal Waffenfabrik Bern (W+F), które miały dostarczyć do testów po 73 sztuk standardowych i 32 skróconych modeli na naboje 5,6 mm oraz 6,45 mm, opracowane przez wytwórnię amunicji Eidgenössische Waffenfabrik w Thoune wraz z Eidgenössische Pulverfabrik w Wimmis. Z większego, eksperymentalnego kalibru ostatecznie zrezygnowano w trakcie prób, natomiast szwajcarski 5,6 mm GP90 (gewehr patrone, czyli nabój karabinowy lat 90.), praktycznie nie różnił się pod względem wymiarów od amerykańskiego, co czyniło je w pełni zamiennymi.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  25
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 1/2012

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Wybierz najlepszy pakiet ratunkowy dla czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Ćwiczenia sił specjalnych pk. Black Swan 2022

W czwartek 12 maja w bazie lotniczej Szolnok, położonej w środkowych Węgrzech zakończyły się międzynarodowe ćwiczenia sił specjalnych Black Swan 2022. W ćwiczeniach organizowanych przez NATO...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl