15 LAT ZIS PSG KRAKÓW-BALICE

Krzysztof  Mątecki  /  SPECIAL OPS 4/2021  /  21-09-2021
Zdjęcie: Archiwum ZIS PSG

Zespół Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach to elitarna jednostka Karpackiego Oddziału Straży Granicznej (KaOSG) działająca na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. W tym roku mija piętnaście lat, odkąd funkcjonariusze zespołu odpowiadają za interwencje wobec niebezpiecznych osób i ochronę pirotechniczną na terenie lotniska oraz zabezpieczanie wizyt najważniejszych osobistości z całego świata przybywających do Krakowa drogą lotniczą w ramach oficjalnych delegacji państwowych.

Zdjęcia: Archiwum ZIS PSG

Karpacki Oddział Straży Granicznej (KaOSG)

Historia Karpackiego Oddziału Straży Granicznej ma genezę w czerwcu 1989 roku, kiedy to po wyborach kontraktowych doszło do przemian ustrojowych. Wtedy też w Karpackiej Brygadzie WOP rozpoczęła działalność Samodzielna Grupa Inicjatywna Ruchu Obywatelskiego Wojska Polskiego, której inicjatywą było odpolitycznienie wojska i prawo do organizowania się żołnierzy w związkach zawodowych. Grupa ta chciała mieć również wpływ na kształt ustaw o ochronie granic i formacji mającej ją realizować.

Kapitan Tomasz Szkliński, jeden z członków tego ruchu, późniejszy pierwszy Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, współpracował z komisjami sejmowymi przy tworzeniu nowego prawa, a następnie uczestniczył w pracach powołanego w listopadzie 1990 roku przez Ministra Spraw Wewnętrznych Krzysztofa Kozłowskiego trzynastoosobowego Zespołu do Opracowania Struktur Straży Granicznej. Szesnastego maja 1991 roku Straż Graniczna przejęła ochronę granicy i kontrolę ruchu granicznego od rozwiązanych dzień wcześniej Wojsk Ochrony Pogranicza. W chwili powstania struktura KaOSG przedstawiała się następująco:

  • Komenda Oddziału w Nowym Sączu,
  • Strażnice SG w: Gładyszowie, Wysowej Zdroju, Tyliczu, Muszynie, Piwnicznej-Zdroju, Szlachtowej, Czorsztynie (potem Sromowcach Wyżnych), Kacwinie, Jurgowie, Łysej Polanie, Zakopanem, Witowie, Podczerwonem, Chyżnem, Lipnicy Wielkiej, Zawoi,
  • oraz Graniczne Placówki Kontrolne SG w: Muszynie, Piwnicznej-Zdroju, Łysej Polanie, Chyżnem, GPK w Koniecznej, Krakowie-Balicach.

Pamiętnym dniem w historii KaOSG był 17 maja 1992 roku kiedy to Komendant Główny Straży Granicznej płk SG Marek Lisiecki uroczyście przekazał na rynku w Nowym Sączu sztandar Komendantowi KaOSG oraz nadał Karpackiemu Oddziałowi Straży Granicznej imię „1. Pułku Strzelców Podhalańskich”.

Karpacki Oddział Straży Granicznej przechodził wielokrotne reorganizacje, które spowodowały trzykrotne zmiany terytorialnego zasięgu działania. W różnych okresach w jego strukturze znajdowały się przejścia graniczne w Łupkowie, Barwinku, Koniecznej, Niedzicy, Korbielowie, Zwardoniu oraz strażnice w Wetlinie, Cisnej, Komańczy, Jaśliskach, Ożennej, Szlachtowej (Szczawnicy), Korbielowie, Rycerce Górnej oraz samodzielna kompania odwodowa w Sanoku, Soblówce, Zwardoniu. W strukturze KaOSG istniały również jednostki wspomagające w Sanoku, Nowym Targu i Żywcu.

Karpacki Oddział Straży Granicznej zlikwidowano 31 grudnia 2013 roku. W tym czasie w jego skład wchodziły placówki SG w Krakowie-Balicach, Piwnicznej, Tarnowie, Zakopanem i Żywcu. Rejon służbowej odpowiedzialności oddziału przejął nowo utworzony Śląsko-Małopolski Oddział Straży Granicznej.

W początkach marca 2014 roku powołano do życia Karpacki Ośrodek Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu, który funkcjonował w dawnej siedzibie Komendy Karpackiego Oddziału SG, przejmując od niego część struktur:

  • Orkiestrę Reprezentacyjną Straży Granicznej,
  • Pododdział Odwodowo (Reprezentacyjny),
  • Wydział Zabezpieczenia Działań.

Dodatkowo ośrodek wspierał oddziały Straży Granicznej operacyjnie i pozyskiwał fundusze na programy rozwojowe i szkoleniowe.

Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu został reaktywowany 16 maja 2016 roku. W skład Komendy Oddziału wchodzą wydziały: graniczny, operacyjno-śledczy, do spraw cudzoziemców, koordynacji działań, zabezpieczenia działań, łączności i informatyki, kadr szkolenia, główny księgowy, techniki i zaopatrzenia, ochrony informacji, kontroli, analiz informacji i współpracy międzynarodowej oraz służba zdrowia.

Czytaj też: Karpacki WZD >>>

Bojowe działania specjalne w strukturach KaOSG wykonują funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań. Co warte podkreślenia, Karpacki Oddział Straży Granicznej ma w strukturze jedyne w całej Straży Granicznej Orkiestrę Reprezentacyjną SG oraz Wydział Odwodowy (Reprezentacyjny). W celu zwiększenia skuteczności swojego działania KaOSG współpracuje z Policją, Centralnym Biurem Śledczym Policji, Służbą Ochrony Państwa oraz innymi służbami, instytucjami i urzędami, a także Policją Republiki Słowackiej oraz z Województwem Preszowskim i Żylińskim Republiki Słowacji. Funkcjonariusze oddziału uczestniczą w misjach zagranicznych oraz programach Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.

Zasięg działalności KaOSG obejmuje Województwo Świętokrzyskie i Placówkę w Kielcach oraz Województwo Małopolskie z czteroma Placówkami Straży Granicznej w Tarnowie, Zakopanem, SG w Krakowie-Balicach (powstałą 30 września 2020 r.).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[ZIS PSG, straż graniczna, zespół interwencji specjalnych, państwowa straż graniczna, kraków-balice, Karpacki Oddział Straży Granicznej jednostki specjalne]

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (6 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu - 70,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (12 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu - 130,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Roczny dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Dwuletni dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś wydaniepapierowe, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 15,00 zł
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 52,50 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 97,50 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Regulamin korzystania z portalu Special-Ops.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 4/2021

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


LUBLINIEC.PL Cicho i skutecznie Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej Wojska Polskiego Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
lubieniec przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To nie tylko wznowienie książki, ale także akcja CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) byłych żołnierzy tej formacji, którzy obecnie świadczą usługi z zakresu bezpieczeństwa. To oni przekonali autora do uzupełnienia i wznowienia książki LUBLINIEC.PL (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl