>Strzelectwo loga

 

incorsa incorsa

 
 
 mactronnic    gryffin      


incorsa  

Strzelnice modułowe specjalnego przeznaczenia

Monika  Dziuba  /  SPECIAL OPS 4/2020  /  27-09-2020
Przedstawiamy modułowe strzelnice taktyczne MoST firmy Klimawent
Przedstawiamy modułowe strzelnice taktyczne MoST firmy Klimawent | Zdjęcie: Klimawent

Któż ze strzelców nie poczuł w swojej karierze zapachu prochu – w końcu o to przecież chodzi! Gorzej, kiedy zaczynają piec oczy a gryzący dym wywołuje kaszel u instruktora i kolegów, wtedy żadne gadżety typu ruchome tarcze czy podgląd tarczy na monitorze już tak nie cieszą. W naszym kraju powstają jak grzyby po deszczu strzelnice mozolnie odbudowywane na bazie dawnych obiektów pamietających jeszcze czasy świetności LOK albo adaptowane ad hoc dawne schrony, tunele lub podziemne magazyny na węgiel. Mało kto jednak przez lata dostrzegał „cichego zabójcę” innego niż miotane przez strzelców pociski – ołowicę! Dziś mamy jednak na rynku unikatowy w skali europejskiej produkt rozwiązujący i ten problem – modułowe strzelnice taktyczne MoST firmy Klimawent z Gdyni. Czy to jednak udane rozwiązanie również pod względem funkcjonalnym treningów strzeleckich?

Zdjęcia: Klimawent

Modułowe Strzelnice Taktyczne MoST produkowane przez spółkę Klimawent to bez wątpienia nowoczesne i wszechstronne rozwiązanie infrastrukturalne, wspierające podstawowe, zaawansowane oraz taktyczne treningi strzeleckie. W ofercie producent ma kilka rozwiązań: strzelnice modułowe, kontenerowe, tunelowe, shoot-house oraz mobilne kulochwyty. Jeden z tych produktów przetestować może każdy – zawodowy strzelec, jak i amator – ponieważ w Gdyni na zasadach komercyjnych otwarty jest obiekt demonstracyjny, strzelnica modułowa MoST-5.

Strzelnice modułowe Most

Strzelnica modułowa MoST-5

Pierwszą myślą po wejściu do modułowej strzelnicy MoST-5 jest: „zaawansowana technologia” i nie jest to przesadą. Hala strzelań zamykana jest nie tylko solidnymi kuloodpornymi drzwiami, ale również tzw. air wallem, który służy za nawiew świeżego powietrza i zajmuje całą przestrzeń za plecami strzelców.

W obiekcie zastosowano autorskie, opatentowane rozwiązanie wymuszające ciągłą wymianę powietrza – producent zapewnia o 50 wymianach powietrza w przestrzeni całej kubatury obiektu na godzinę. I rzeczywiście, w trakcie kilkugodzinnego treningu karabinowego zapach prochu nie był odczuwalny ani dla strzelca, ani dla instruktora. Można się poczuć jak w tunelu aerodynamicznym.

Dla osób zawodowo związanych ze strzelectwem aspekt czystego powietrza w hali strzelań, a w dłuższej perspektywie zachowania zdrowia, jest na pierwszym miejscu, dlatego wentylacja w tym obiekcie jest zdecydowanym atutem.

Kolejną i oczywistą przewagą, jak w przypadku większości krytych strzelnic, jest możliwość prowadzenia strzelań bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Wyróżnikiem jest to, że zarówno hala strzelań, jak i pomieszczenia techniczne dla instruktorów są w pełni klimatyzowane. Jednak nie tylko temperaturę można dostosować do potrzeb prowadzonego treningu.

W modelu demonstracyjnym MoST-5 do prowadzenia strzelań statycznych są cztery stanowiska strzeleckie (w modelu MoST-10 stanowisk jest 8), każde stanowisko przegrodzone jest ścianką oraz posiada indywidualne oświetlenie – co doceni instruktor prowadzący naukę celowania. Dodatkowo stanowisko posiada monitor, na którym wyświetlany jest podgląd z kamery umieszczonej nad tarczą, a wynik jest cenną informacją dla strzelca oraz instruktora w całym procesie szkolenia.

Tarczociągi sterowane są za pomocą tabletów umieszczonych na stanowiskach, ale istnieje możliwość zarządzania wszystkimi tarczociągami jednocześnie przy wykorzystaniu centralnej konsoli sterującej. Dzięki temu jeden instruktor może kontrolować zajęcia indywidualne lub grupowe. Dużym plusem jest również fakt, że tarczociąg można zatrzymać w dowolnie zaprogramowanym wcześniej miejscu, w przypadku obiektu demonstracyjnego są to odległości: 0, 3, 5, 7, 10, 15, 20 i 25 metrów.

Ułatwieniem w prowadzeniu zajęć jest demontowany blat stanowiskowy, dzięki czemu sprawnie można przejść do strzelań w postawie leżącej lub klęczącej. Ponieważ sufit wyłożony jest okładziną antyrykoszetową, możliwe jest również trenowanie w postawie leżącej na plecach.

Trening na strzelnicy modułowej

Treningi statyczne i dynamiczne

Przejście z treningu statycznego do pełnowymiarowego treningu dynamicznego wymaga przesunięcia linii otwarcia ognia poza stanowiska strzeleckie, w stronę kulochwytu głównego. Wynika to z tego, że w obiekcie demonstracyjnym ściany stanowisk są stałym elementem infrastruktury. Demontaż ścianek jest możliwy, jednak przesunięcie strzelców o metr do przodu wydaje się szybszym, tańszym i skutecznym rozwiązaniem tej niedogodności. Dla treningów dynamicznych wsparciem jest automatyka obiektu oraz opcje strzelania w zakresie kąta 180 stopni, a nawet kąta 360 stopni, dzięki wykorzystaniu między innymi kulochwytów mobilnych oraz shoot-house’u. W ten sposób otwierają się możliwości budowania zaawansowanych torów strzeleckich, ponieważ konstruowanie toru nie jest ograniczone kierunkiem kulochwytu głównego.

Bardzo szybko użytkownik (organizator strzelania) odkrywa, że komplikowanie treningów dynamicznych zależy jedynie od wyobraźni instruktora, ponieważ w MoST-5 dostępna jest duży wybór zautomatyzowanych narzędzi, których wykorzystanie skutecznie symuluje trudy pola walki. Scenariusz ze strzelaniem w ruchu? A może w biegu za uciekającym celem?

Modułowa strzelnica umożliwia taki wariant, dzięki regulacji prędkości tarczociągów. Dodatkowym utrudnieniem może być obracająca się tarcza w zakresie 360 stopni.

Strzelanie nocne i efekty dźwiękowe

Strzelania nocne? Pełne zaciemnienie hali strzelań uzyskujemy jednym kliknięciem w ekran tabletu (niewielkim źródłem emisji światła pozostaje oznaczenie drogi ewakuacyjnej). Scenariuszy z oświetleniem można tworzyć wiele, ponieważ do dyspozycji jest oświetlanie stanowiskowe, strefowe, punktowe nad tarczą oraz oświetlenie stroboskopowe. Zwłaszcza to ostatnie daje bardzo ciekawy efekt w połączeniu ze sztuczną mgłą, którą wytwarza generator dymu ukryty za air wallem.

Strzelnica modułowa

Dopełnieniem wrażeń wizualnych danego scenariusza mogą być efekty dźwiękowe – spadające bomby, wybuchy, strzały, krzyki, rozkazy, odgłos śmigłowca lub przelatującego odrzutowca – zdecydowanie stresogenny i rozpraszający czynnik w warunkach ograniczonej widoczności. Realizacja powyższych scenariuszy w zasadzie się nie nudzi, możliwość zarządzania czasem, trybem, intensywnością dostępnej automatyki w połączeniu z kreatywnością instruktora budującego tor z wykorzystaniem zasłon, otwiera nowe możliwości szkoleniowe nawet dla bardzo zaawansowanych strzelców.

Trening taktyczny na strzelnicy modułowej

Jednak po treningach podstaw przychodzi moment na naukę strzelania, poruszania się i komunikowania w zespole, czyli na trening taktyczny. Jak nazwa wskazuje, Modułowa Strzelnica Taktyczna jest przeznaczona do tego typu treningów, w obiekcie rozstawiane są specjalne kulochwyty mobilne dociskane do sufitu za pomocą rozpornic. Kulochwyty te można ustawiać w taki sposób, aby budować z nich pomieszczenia i korytarze. W przypadku obiektu demonstracyjnego, którego wymiary modułu strzeleckiego wynoszą 5x25 metrów, jest to namiastka opcji, jakie daje postawienie osobnego, modułowego shoot-house’u MoST-SH.

Pomimo ograniczeń wymiarowych strzelnicy MoST-5 po ustawieniu mobilnych kulochwytów można realizować treningi: poruszania się po korytarzach zespołem (również z wykorzystaniem tarczy balistycznej), technik wejść do pomieszczeń oraz technik przeszukiwania pomieszczeń. Przejście ustawionych pomieszczeń przy pełnym zaciemnieniu hali strzelań to opcja do treningu z użyciem oświetlenia taktycznego. Jednak największą zaletą tej konstrukcji jest fakt, że można bezpiecznie oddać strzał do każdej ze ścian i prowadzić symulacje zachowania w przypadku kontaktu z celem lub z osobami postronnymi typu zakładnik. Również na tym etapie szkolenia wykorzystywana jest sztuczna mgła i stroboskop.

Trening na strzelnicy modułowej

Trening taktyczny dla wielu strzelców to ogromna adrenalina, skupienie, dokładność bez względu na to, czy trenują zawodowo, czy rekreacyjnie, z pasji do wojska. Jednak emocje i praca nad sobą to tylko część strzeleckiej rzeczywistości. Świadomy strzelec trenując na obiekcie weryfikuje aspekty związane z bezpieczeństwem.

Certyfikaty

W przypadku Modułowych Strzelnic Taktycznych na stronie producenta zamieszczone są certyfikaty wydane przez Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, potwierdzające możliwość prowadzenia na strzelnicy ognia z wykorzystaniem amunicji o maksymalnej energii początkowej pocisku 3600J. W praktyce oznacza to, że na strzelnicy bez obaw może być używany karabin maszynowy PK, strzelający nabojem kalibru 7,62 x 54 mm R. Natomiast zabronione jest używanie pocisków przeciwpancernych, smugowych i zapalających.

Certyfikat dotyczy również hałasu generowanego na zewnątrz obiektu, który nie przekracza 50 dB w odległości 5 metrów od strzelnicy. W trakcie treningów taktycznych strzały oddawane są w niewielkiej odległości od kulochwytów (dozwolone jest strzelanie w odległości 20 cm od kulochwytów), jednak jest to bezpieczne, ponieważ graniczny kąt bezpieczeństwa wynosi 16 stopni. Na tym obiekcie strzelanie seriami z broni samoczynnej nie stanowi problemu, nie ma również obawy, że zabłąkana kula pojawi się poza budynkiem, to bezpieczeństwo wynika z konstrukcji oraz użytej balistyki na ścianach, suficie i podłodze. Bez względu na to czy przebywam wewnątrz czy na zewnątrz strzelnicy czuję się bezpiecznie, dla mnie dodatkowym atutem jest niewielki hałas w otoczeniu strzelnicy w trakcie strzelania.

Strzelnica sprawdziła się zarówno jako obiekt sportowy, gdzie przeprowadzane były zawody/egzaminy strzeleckie o przepustowości 12–16 zawodników na godzinę przy realizowanych 4 konkurencjach jednocześnie, jak i jako obiekt do treningów formacji wojskowych z użyciem broni samoczynnej, shoot-house oraz zautomatyzowanych funkcjonalności. Na ten moment zawiedzeni mogą poczuć się strzelcy długodystansowi, ponieważ obiekt demonstracyjny nie przyczyni się do rozwoju tego typu strzelectwa. Jednak producent deklaruje, że jest możliwość postawienia obiektu typu MoST-5 lub MoST-10 (czyli z 8 stanowiskami) o długości osi strzeleckiej: 50, 100 a nawet 200 metrów. Dla mnie strzelnica MoST-5 jest obiektem wyznaczającym nowe trendy w podejściu do strzelectwa, bezpieczeństwa, w tym zdrowia instruktorów, łączy automatykę z dobrymi parametrami balistyki, dając w jednym miejscu wiele wariantów szkoleniowych. Pewnie dlatego znalazła się już na wyposażeniu służb mundurowych, w tym Akademii Marynarki Wojennej oraz Służby Ochrony Kolei.

Zapraszam na testy do Gdyni!

 Most

KLIMAWENT S.A.

ul. Chwaszczyńska 194
81-571 Gdynia

+48 508 144 078
+48 793 199 774
+48 58 629 64 80


www.mostrange.pl

 


[strzelectwo, strzelnica, strzelnice, strzelnice modułowe, treningi strzeleckie, strzelanie, nauka strzelania, modułowe strzelnice taktyczne,most,klimawent]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  8
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 4/2020

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Święto OSŻW Warszawa

18 maja swoje święto obchodził Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. OSŻW Warszawa jest jednym z dwóch oddziałów specjalnych działających w strukturze Żandarmerii Wojskowej. W skład...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl