Jordania: Special Operations Forces Exhibition & Conference (SOFEX)

Sebastian Miernik  /  12-05-2012
Fot. Fot. Xinhua/Mohammad Abu Ghosh

W dniach 7-10 maja 2012 odbyły się w Ammanie, stolicy Jordanii, międzynarodowe targi dedykowane siłom specjalnym SOFEX 2012. Pierwsze targi odbyły się w roku 1996 i z każdą edycją zyskują na znaczeniu w świecie sił specjalnych. Wystawa jest organizowana z inicjatywy jordańskiego króla Abdullaha II i odbywa się regularnie co dwa lata w Bazie Lotniczej Króla Abdullaha I w Ammanie. Do dyspozycji dziesiątek firm z całego świata jest powierzchnia wystawowa o wielkości ponad 75 tysięcy metrów kwadratowych, która mieści się m.in. w 6 halach wystawowych.

Targi są doskonałą okazją do zaprezentowania najnowocześniejszego sprzętu i rozwiązań o przeznaczeniu militarnym i specjalnym. Oprócz tego podczas zorganizowanych prelekcji omawiano kwestie związane z kontrterroryzmem i szeroką pojętą problematyką bezpieczeństwa. SOFEX tradycyjnie jest też miejscem wymiany doświadczeń pomiędzy siłami specjalnymi poszczególnych państwa

W tym roku udział w targach biorą dziesiątki podmiotów z dziedziny bezpieczeństwa i wojskowości, w tym ok. 680 delegatów z ponad 30 krajów, ponad 300 generałów, dowódców operacji specjalnych, ministrów obrony, szefów sił zbrojnych i ekspertów z dziedziny kontrterroryzmu i bezpieczeństwa narodowego. Wśród wygłaszających referaty byli m.in. oficerowie i eksperci z Australii, Francji, Jordanii, Niemiec, Włoch, Libanu, Pakistanu i Stanów Zjednoczonych.

W dniu 8 maja wystawę SOFEX 2012, otworzył osobiście król Abdullah II, który następnie spotkał się z przybyłymi delegacjami, natomiast następnego dnia, na cześć przybyłych gości, król Abdullah II wydal przyjęcie. Otwarciu wystawy towarzyszył pokaz możliwości jordańskich sił specjalnych a jeden dzień był poświęcony Środkowo-Wschodniej Konferencji Dowódców Operacji Specjalnych, podczas której przedstawiciele sił specjalnych z całego świata dyskutowali .in. o rozwoju zdolności bojowych, operacjach kontrterrorystycznych, bezpieczeństwie narodowym, walce  w terenie zurbanizowanym i w bliskim kontakcie.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

W imprezie uczestniczyło 321 wystawców z ok. 40 krajów.  Wystawcy prezentowali przede wszystkim sprzęt dedykowany siłom specjalnym: pojazdy, wyposażenie indywidualne i zespołowe, sprzęt do komunikacji, broń, sprzęt wsparcia (medycznego, umundurowanie itp.) oraz z obszaru szkoleń specjalnych, w tym usługi szkoleniowe. Zwracało uwagę, że w tegorocznym SOFEX2012 uczestniczyli wystawcy z niemal wszystkich państw Europy Środkowo-Wschodniej. Wśród wystawców z kilkunastu krajów produkujących sprzęt dla sił specjalnych zabrakło niestety wystawców z Polski, były za to przedstawiciele przemysły naszych sąsiadów - z Czech, Białorusi...  Za to np. Rosja przedstawiła około 150 systemów o przeznaczeniu wojskowym lub specjalnym, w tym noktowizory, specjalne wyposażenie dla helikopterów, umożliwiające im działanie w trudnych warunkach pogodowych oraz propozycje broni dla służb specjalnych. Jej stoiska znajdowały się w najbardziej prestiżowym miejscu, w pawilonie gospodarzy wystawy, jordańskiego Ministerstwa Obrony.

Polskę rezprezentowała delegacja Ministerstwa Obrony Narodowej, pod przewodnictwem dowódcy Wojsk Specjalnych gen. bryg. Piotra Patalonga, który 7 maja uczestniczył w konferencji na której wygłosił, cieszący się dużym zainteresowaniem, wykład na temat organizacji i zadań polskich wojsk specjalnych. 

W najbliższych dniach przedstawimy kilka z zaprezentowanych na SOFEX 2012 nowości.

Relacja filmowa z SOFEX 2012:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=tghukeRFFJo

http://www.youtube.com/watch?v=N5PUBgDnavQ&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=QPgOwGoNyyw&feature=related

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  6

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Wybierz najlepszy pakiet ratunkowy dla czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Ćwiczenia sił specjalnych pk. Black Swan 2022

W czwartek 12 maja w bazie lotniczej Szolnok, położonej w środkowych Węgrzech zakończyły się międzynarodowe ćwiczenia sił specjalnych Black Swan 2022. W ćwiczeniach organizowanych przez NATO...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl