Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Nowa forma SELEKCJI

Speed Selekcja - ogólnopolskie zawody dla specjalistów

Speed Selekcja - ogólnopolskie zawody dla specjalistów

W dniach 21-23 czerwca 2018 r. kolejni pasjonaci militarnych form weryfikacji sprawności fizycznej i nie tylko zmierzyli się na poligonie drawskim w nowej formule najbardziej wymagającej imprezy tego typu, organizowanej cyklicznie od 20 lat przez mjr. rez. Arkadiusza Kupsa – weterana szczecińskiej 56. Kompanii Specjalnej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.

Zdjęcia: Danuta Kups

Zobacz także

Radosław Tyślewicz Selekcja do KT Policji

Selekcja do KT Policji Selekcja do KT Policji

Wyzwania stojące przed służbami specjalnymi, w tym policyjnymi kontrterrorystami, zaowocowały wprowadzeniem istotnych zmian i przynajmniej formalnym otwarciem drzwi do tych elitarnych jednostek dla grona...

Wyzwania stojące przed służbami specjalnymi, w tym policyjnymi kontrterrorystami, zaowocowały wprowadzeniem istotnych zmian i przynajmniej formalnym otwarciem drzwi do tych elitarnych jednostek dla grona nowych kandydatów. Znoszenie kolejnych barier formalnych i wzrost zapotrzebowania na kandydatów do służby nie oznacza jednak rezygnacji z rygorystycznych kryteriów przyjęcia do grona kontrterrorystów. Dlatego warto zapoznać się przed złożeniem swojej aplikacji do służby z aktualnymi informacjami...

Tomasz Łukaszewski Poszukujemy ludzi, którzy nie są tylko specjalistami w jednej dziedzinie

Poszukujemy ludzi, którzy nie są tylko specjalistami w jednej dziedzinie Poszukujemy ludzi, którzy nie są tylko specjalistami w jednej dziedzinie

Rozmowa z podkom. Kamilem Winterem, koordynatorem krajowym ds. służby kontrterrorystycznej w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji „BOA”.

Rozmowa z podkom. Kamilem Winterem, koordynatorem krajowym ds. służby kontrterrorystycznej w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji „BOA”.

Aleksandra Wilczek-Musielak Jak podnieść sprawność fizyczną na selekcję?

Jak podnieść sprawność fizyczną na selekcję? Jak podnieść sprawność fizyczną na selekcję?

W artykule zamieściliśmy propozycję dwóch testów kondycyjnych, przykład planu treningowego oraz skuteczne wskazówki przydatne do samodzielnego przygotowania organizmu do udziału w ciężkich testach sprawności...

W artykule zamieściliśmy propozycję dwóch testów kondycyjnych, przykład planu treningowego oraz skuteczne wskazówki przydatne do samodzielnego przygotowania organizmu do udziału w ciężkich testach sprawności fizycznej, w ramach naboru do poszczególnych pododdziałów kontrterrorystycznych policji, tzw. „selekcji”.

Błażej Bierczyński [BB]: Zakończyła się Speed Selekcja, która jest kontynuacją słynnej Selekcji, od pierwszych zmagań w której mija już 20 lat. Jak wygląda nowe wyzwanie z perspektywy wcześniejszej imprezy?

Mjr rez. Arkadiusz Kups [AK]: Na stacji kolejowej w Prostyni czekała na nas niewielka, ale zdeterminowana grupa 41 uczestników chcących stawić czoła nowej formie Selekcji. Spodziewałem się takiej obecności, gdyż skala trudności i klimat wokół imprezy powodują, że na start decyduje się niewielka grupa ludzi.

Etap wstępny nie był zaskoczeniem, bo konkurencje i ich kolejność zostały podane dużo wcześniej, co miało dać impuls do przygotowań. Ten wariant będzie obowiązywać co roku. Chcemy zaszczepić standard do treningów i dać wszystkim równe szanse. Poziom uczestników był różny i widać było, że niektórzy słabo przepracowali okres przygotowań. Najlepszy wynik to 339 punktów, najsłabszy 128 – i to mówi wszystko.

Musieliśmy zrezygnować z biegu przez poligonowe bezdroża z powodu katastrofalnej suszy.

Mając konieczność wykorzystania śmigłowca Mi17 do godz. 15, zrobiliśmy podstawowe testy wodne. Szybkie eliminowanie uczestników było konieczne zwłaszcza przed konkurencją desantowania. Chodziło o to, by do tego etapu dopuścić tylko tych dobrze przygotowanych.

W porównaniu do wcześniejszych edycji tempo działań było zdecydowanie szybsze. Działo się wiele i skala wykluczeń była też inna. Wystarczy powiedzieć, że pod wieczór pozostało jedynie 12 uczestników.

BB: Imprezę ukończył tylko jeden uczestnik i to było nowum. Czy taka koncepcja będzie kontynuowana?

AK: Ten wariant miał być nowością, która miała dać zastrzyk świeżej krwi tej imprezie. Po analizie całej Speed Selekcji stwierdzam jednak, że należy powrócić do starej wersji: kończy grupa ludzi, a nie ma jednego zwycięzcy.

Wniosków jest wiele. Zdecydowanie pozostaniemy przy tempie imprezy i krótszym jej czasie. Speed Selekcja może trwać maksymalnie trzy doby i tego będziemy się trzymać. Szybkie tempo i kaskadowe konkurencje pozwalają na szybsze klasyfikowanie ludzi, a nam właśnie o to chodzi. Z perspektywy lat widzę, że Selekcja utrzymywała swój poziom wymagalności, ale nie zawsze poziom uczestników był adekwatny do naszych oczekiwań. Przy grupie 80–100 uczestników musimy skupić się bardziej na realizacji zadań wytrzymałościowych i kondycyjnych, a nie ma mowy o indywidualnym podejściu do uczestnika i jego bardziej wnikliwej ocenie. W przyszłym roku pod koniec czerwca odbędzie się kolejna Speed Selekcja, po analizie i poprawkach. Myślę, że to wpłynie na jeszcze bardziej atrakcyjny klimat zmagań.

BB: Co roku na imprezie pojawiają się obserwatorzy-instruktorzy z wojska. Jak było w tym roku?

AK: Tak, na imprezie od wielu lat pojawiają się i pomagają nam instruktorzy z różnych formacji. Byli obserwatorzy z GROM-u, Formozy, 21. Brygady Piechoty Górskiej, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, ze Straży Granicznej i innych służb. Od kilku lat wydatnej pomocy udziela nam Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej z Warszawy, z którym utrzymujemy bardzo bliskie kontakty. Zresztą w strukturach tej formacji służy kilku absolwentów Selekcji. Na tegorocznej Speed Selekcji pojawili się także po raz kolejny obserwatorzy z JWK z Lublińca.

BB: Jakie wnioski i rady dla tych, którzy przygotowują się do imprezy w 2019 roku?

AK: Trenować jeszcze mocniej, ciężej, wytrwalej, by być gotowym na nowe wyzwania, by osiągnąć poziom Emila Józkowa, żołnierza z Torunia, który był najlepszy i „najrówniejszy”. On nie oddał opaski ze słowami: „odnowiła mi się kontuzja” czy „znudziło mi się już chodzenie”, bo był zdeterminowany, by być najlepszym w tej edycji Speed Selekcji. Motywacja jest tak samo istotna jak poziom przygotowania i jeżeli jej nie masz, to przyjazd na Speed Selekcję jest nieporozumieniem. Wszyscy biegamy i wydaje się nam, że chodzenie przy tym jest małą trudnością. Nic bardziej błędnego. Chodzenie z zasobnikiem jest dla osoby nieprzygotowanej prawdziwym koszmarem i co roku obserwuję to po 20–30 kilometrach marszu po piaszczystych bezdrożach.

Warto dopracować konkurencje wodne, trzeba pokochać wodę, by po prostu nas unosiła, oraz umieć wykorzystać naturalną pływalność i naszą spirometrię.

Czytaj też: XX Selekcja >>>

BB: Minęło 20 lat od pierwszej Selekcji, która startowała pod nazwą Selekcja Żołnierza Polskiego. Czy zaczynając na początku, mieliście obawy, że ta impreza się uda?

AK: Zaczynaliśmy bardzo skromnie z poziomu pewnej improwizacji. Parę kartonów chleba konserwowego, puszki z wieprzowiną w smalcu i zbiornik na wodę oraz zapał, by zrobić coś, co pomoże młodym ludziom trafiać do jednostek specjalnych czy wojsk powietrznodesantowych. W 1998 roku w Wojsku Polskim nie było żadnego sensownego werbunku do formacji specjalnych, a kandydaci służby zasadniczej trafiali do nich na zasadzie przypadkowego rozdzielnika WKU. Ludzie sprawni, chcący służyć w elitarnych formacjach, trafiali często tam, gdzie ich predyspozycje były marnowane. Owszem w latach 1992–1994 w 56. Kompanii Specjalnej organizowaliśmy pośród kandydatów ze służby zasadniczej rekrutację do służby kontraktowej, ale to były tylko dwudniowe zmagania na poligonie drawskim. Wcześniej, po okresie unitarnym, mieliśmy możliwość wyboru z grupy 70–80 kandydatów skład do plutonów specjalnych na poziomie do 30 ludzi. Resztę przenosiliśmy do struktur tyłowych lub poza jednostkę. To były jedynie epizody wspomagające wybieranie najlepszych z ograniczonych grup.

Organizacja Selekcji Żołnierza Polskiego była eksperymentem, zorganizowanym nie bez obaw, że popełnimy wiele błędów. Całe szczęście, że miałem dość spore doświadczenie w organizowaniu i prowadzeniu szkoleń dla cywili. W tym czasie od kilku lat prowadziłem letnie obozy Combat & Survival dla młodych ludzi na poligonie drawskim. Spędziłem wiele lat w jednostkach specjalnych przechodząc od szczebla dowódcy grupy specjalnej (w tamtych czasach oficer zaczynał od tego szczebla) do Szefa Szkolenia 56. KS i to dało mi spore doświadczenie, a metody selekcyjne były tematem mojej pracy magisterskiej na studiach w Akademii Obrony Narodowej.

Po zakończeniu pierwszej imprezy zmęczenie było ogromne, ale i satysfakcja spora. Zwycięzców oraz prowadzących zaprosił na ul. Klonową Minister Obrony Narodowej Janusz Onyszkiewicz i wydawało się, że Selekcja wpisze się w plany werbunkowe wojska. Po początkowym zachwycie wszystko jednak wróciło do starego schematu. Pozostały tylko bezpośrednie kontakty z jednostkami i „upychanie” tą drogą ludzi po elitarnych formacjach. Inaczej się nie dało, ale marka ludzi po Selekcji szybko poszła w górę.

BB: Jak to się stało, że Selekcja odeszła od nazwy Selekcja Żołnierza Polskiego?

AK: W roku chyba 2004 doszło do zmian własnościowych i spółka Bellona, oficjalny właściciel „Żołnierza Polskiego” zrezygnowała z wydawania tego czasopisma. Selekcja była wspierana finansowo przez Bellonę, a w wyniku tych zmian zostałem poinformowany, że wydawnictwo nie jest zainteresowane dalszym organizowaniem imprezy. Zostałem z Selekcją sam, chcąc więc ją kontynuować, musiałem zrezygnować z drugiego członu nazwy i poszukać potencjalnych sponsorów, mediów itp. Praktycznie zaczynać od nowa.

Impreza od początku przyjęła warunek, że uczestnik startuje bez żadnych opłat i to utrzymałem do końca – tak jest nadal w Speed Selekcji. Dziś w dobie pełnej komercji to szokuje, ale takie warunki utrzymujemy. Udział telewizji zwiększa szanse na wsparcie sponsorów, choć wprowadza pewne ograniczenia i utrudnienia dla nas. Od początku Selekcja była atrakcyjnym obszarem dla mediów. Telewizja Polska emitując na TVP 2 relację z Selekcji w formie 6–10 odcinków przyciągała w sobotnie poranki prawie 1,5-milionową widownię. Utarł się w związku z tym pogląd, że Selekcja to program telewizyjny, ale to tylko pozory. Kamery starają się zapisać to, co dzieje się na imprezie. Operatorzy ganiają z kamerami próbując archiwizować co się uda, a potem montażysta robi z tego coś „strawnego’’ dla widza. Nie ma żadnych dubli, pozowanych ujęć czy reżyserii... Trochę taki szalony reportaż.

BB: Każda Selekcja ma jakiegoś bohatera czy zdarzenie, które kojarzy się z daną edycją... czy pamiętasz coś szczególnego?

AK: - Co roku przewijają się różni ciekawi ludzie, rozgrywają się dramaty i radości. Pamiętam bezdomnego faceta, który wystartował w butach typu „traktor”, z harcerskim plecakiem i w wełnianym swetrze... Szedł i szedł, zaciskając zęby. Ludzie odpadali, a odchodząc, zostawiali mu śpiwór, pelerynę. Powoli obrastał w lepszy sprzęt. Doszedł do końca, a jak na koniec zdjął ze stóp te nieszczęsne relikty PRL-u, to miał podeszwy nóg jak wieprzowa wątroba w sklepie mięsnym. Na koniec złożyliśmy się na jakieś ciuchy, ponieważ facet miał naprawdę ikrę w sobie. Potem po relacjach telewizyjnych ktoś go dostrzegł w jego mieście, zatrudnił. Po pewnym czasie zrobił kurs i został ochroniarzem. Zmieniło mu się życie na lepsze.

Pamiętam dziewczyny, które przeszły przez Selekcję jak burza. Szybko zauważono je i po egzaminach znalazły zatrudnienie w Straży Granicznej, gdzie szukano właśnie takich kandydatek.

Nietuzinkowych ludzi przewinęło się przez Selekcję multum, bo jest to impreza dla wybrańców. Był młody człowiek, który przeszedł ją w sfatygowanych trampkach i na starcie nikt na niego nie stawiał. Skończył i dostał się do wojska. Pojawił się po 10 latach ponownie, jako oficer z elitarnej jednostki, by potwierdzić dla samego siebie swą wartość. Jaki jest obszar tych „ciekawych”, ludzi wystarczy opowiedzieć historię dziewczyny i chłopaka, którzy wystartowali w jednej z edycji. Oboje ukończyli, stali się parą... Dziś są małżeństwem z dwójką dzieci i oboje pracują w elitarnych formacjach. Najstarszy uczestnik Selekcji miał 62 lata, a finalista 50 lat i załamywał młodych 20-latków swoją kondycją. To przykłady, które pokazują, kto pojawiał się na tej imprezie.

BB: Czy historia imprezy, ludzi i wydarzeń nie powinna zostać jakoś utrwalona? Czy nie czas na książkę o Selekcji?

AK: Jest w planie, choć na początku podchodziłem do propozycji wydania książki o Selekcji z dużym dystansem. Wielu ludzi po Selekcji znalazło swoje miejsce w strukturach formacji specjalnych i pisanie o nich mogłoby tylko pogmatwać niektórym życie. Z drugiej strony, warto przypomnieć i utrwalić wysiłek tych wszystkich, którzy zbudowali legendę tej imprezy. To przecież 20 lat, blisko 6 tysięcy ludzi, którzy przez nią się przewinęli. To pewnego rodzaju fenomen. Jak przygotowywali się do imprezy? Ich treningi i sama walka ze słabościami na poligonie drawskim. Relacje z instruktorami, przebieg zmagań...

Mamy ponad 20 relacji i wspomnień oraz sporo materiału z wielu lat. Po przeczytaniu kilku kartek czuję, że może z tego wyjść mocna rzecz. Książka powinna wyjść jeszcze w tym roku.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Paweł Kucharski Przygotowujemy najlepszych na najgorsze - Tactical Prison Rescue 2019

Przygotowujemy najlepszych na najgorsze - Tactical Prison Rescue 2019 Przygotowujemy najlepszych na najgorsze - Tactical Prison Rescue 2019

Wołów, miasto na Wale Trzebnickim na Dolnym Śląsku. Właśnie rozpoczynają się rekolekcje w tutejszym kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Młodzież zajmuje miejsca w ławkach. Jest taka radosna i spokojna. ...

Wołów, miasto na Wale Trzebnickim na Dolnym Śląsku. Właśnie rozpoczynają się rekolekcje w tutejszym kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Młodzież zajmuje miejsca w ławkach. Jest taka radosna i spokojna.  Na twarzach kilku osób widać skupienie, kiedy pogrążają się w modlitwie. Nikt nie przeczuwa tego, co stanie się za chwilę… Zdjęcia: kpt. rez. pil. Paweł Kucharski/TRAVART.pl

Ireneusz Chloupek 2 KIA Pod Gorom-Gorom

2 KIA Pod Gorom-Gorom 2 KIA Pod Gorom-Gorom

W nocy z 9 na 10 maja 2019 r., podczas operacji ratowania zakładników z rąk islamskich ekstremistów na terytorium Burkina Faso, zginęło dwóch podoficerów jednostki specjalnej Commando Hubert francuskiej...

W nocy z 9 na 10 maja 2019 r., podczas operacji ratowania zakładników z rąk islamskich ekstremistów na terytorium Burkina Faso, zginęło dwóch podoficerów jednostki specjalnej Commando Hubert francuskiej marynarki wojennej: Cédric de Pierrepont i Alain Bertoncello.

Błażej Bierczyński Obchody święta Wojsk Specjalnych

Obchody święta Wojsk Specjalnych Obchody święta Wojsk Specjalnych

Spośród wojskowych świąt miejsce szczególnie bliskie naszej redakcji czy wręcz – nomen omen – specjalne, zajmuje to datowane na 24 maja. Tego właśnie dnia, w 2007 roku, powołano Wojska Specjalne jako Rodzaj...

Spośród wojskowych świąt miejsce szczególnie bliskie naszej redakcji czy wręcz – nomen omen – specjalne, zajmuje to datowane na 24 maja. Tego właśnie dnia, w 2007 roku, powołano Wojska Specjalne jako Rodzaj Sił Zbrojnych. Odtąd dzień ten stał się świętem polskich specjalsów – wyjątkowych ludzi, spadkobierców tradycji patriotów działających w wojennej konspiracji, walczących o wolność okupowanej Polski, spadochroniarzy Cichociemnych, członków Kedywu, żołnierzy warszawskich powstańczych batalionów.  Tekst:...

Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński Wspólne ćwiczenia OSŻW i RAID

Wspólne ćwiczenia OSŻW i RAID Wspólne ćwiczenia OSŻW i RAID

W dniach 11–23 września 2017 r. Wydział Działań Specjalnych warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej zorganizował wspólne szkolenie z funkcjonariuszami francuskiej jednostki kontrterrorystycznej...

W dniach 11–23 września 2017 r. Wydział Działań Specjalnych warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej zorganizował wspólne szkolenie z funkcjonariuszami francuskiej jednostki kontrterrorystycznej RAID de la Police Nationale - jednej z najbardziej doświadczonych policyjnych jednostek do walki z terroryzmem w Europie. Ćwiczenia przeprowadzone były na terenie Ośrodka Zurbanizo­wanego w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wę­drzynie oraz obiektach zlokalizowanych na terenie...

Błażej Bierczyński Czarno-Czerwoni wchodzą z pomocą jak breacherzy

Czarno-Czerwoni wchodzą z pomocą jak breacherzy Czarno-Czerwoni wchodzą z pomocą jak breacherzy

Żadne szkolenie nie jest w stanie przygotować antyterrorysty na to, co zastanie na miejscu realizacji zadania. Nawet najlepiej i najbardziej wszechstronnie przeszkolony „czarny” może zetknąć się z sytuacją,...

Żadne szkolenie nie jest w stanie przygotować antyterrorysty na to, co zastanie na miejscu realizacji zadania. Nawet najlepiej i najbardziej wszechstronnie przeszkolony „czarny” może zetknąć się z sytuacją, której nie przewidziały treningowe scenariusze. Dalszy rozwój tej sytuacji – to, czy powstrzyma zagrożenie, zależy w ogromnym stopniu od reakcji jego i pozostałych funkcjonariuszy. Podobnie jest z nowotworami, które dotykają nawet najsilniejszych ludzi – w tym policjantów,jak np. st. asp. Jacka...

Globus Tactical Fighter 2016

Tactical Fighter 2016 Tactical Fighter 2016

Relacja z zawodów strzeleckich Tactical Fighter rozegranych w Lublewie Gdańskim w dniach 8-9 listopada 2016 roku zorganizowanych przez Jednostkę Wojskową Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskego...

Relacja z zawodów strzeleckich Tactical Fighter rozegranych w Lublewie Gdańskim w dniach 8-9 listopada 2016 roku zorganizowanych przez Jednostkę Wojskową Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskego przy współpracy z firmą Tactical Bushido.

Błażej Bierczyński BOA KGP u TEK-tycznych „towarzyszy broni”

BOA KGP u TEK-tycznych „towarzyszy broni” BOA KGP u TEK-tycznych „towarzyszy broni”

Współczesny terroryzm nie uznaje granic, podziałów narodowościowych, przenosząc wojny z odległych pól bitew do centrów miast. Skuteczne zapobieganie aktom terroru o podłożu kryminalnym, politycznym (nacjonalistycznym),...

Współczesny terroryzm nie uznaje granic, podziałów narodowościowych, przenosząc wojny z odległych pól bitew do centrów miast. Skuteczne zapobieganie aktom terroru o podłożu kryminalnym, politycznym (nacjonalistycznym), kulturowym (religijnym) lub społecznym wymaga w związku z tym nie tylko przygotowania wewnętrznego służb, tj. zapobiegania atakom i reagowania na nie w ramach państwowych struktur, ale również współdziałania z jednostkami zagranicznymi, zarówno krajów ościennych, jak i w ramach szerszej...

Błażej Bierczyński WZD MOSG na ćwiczeniach w Finlandii

WZD MOSG na ćwiczeniach w Finlandii WZD MOSG na ćwiczeniach w Finlandii

Wspólne ćwiczenia Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Straży Granicznej Finlandii to coroczna tradycja, która w edycji 2016 została zrealizowana w drugiej połowie września w formie intensywnych kilkudniowych...

Wspólne ćwiczenia Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Straży Granicznej Finlandii to coroczna tradycja, która w edycji 2016 została zrealizowana w drugiej połowie września w formie intensywnych kilkudniowych warsztatów w Fińskiej Akademii Straży Granicznej w Immola. Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczania Działań MOSG i 5. Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoka Fińska uczestniczyli m.in. w szkoleniu obejmującym użycie psa bojowego.

Iwona Panas Grom Challenge 2016 - marka ekstremalnego wysiłku

Grom Challenge 2016 - marka ekstremalnego wysiłku Grom Challenge 2016 - marka ekstremalnego wysiłku

Blisko dwustu uczestników stanęło na starcie czwartej już edycji biegu Grom Challenge, odbywającego się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze, gdzie do niedawna szkolili się...

Blisko dwustu uczestników stanęło na starcie czwartej już edycji biegu Grom Challenge, odbywającego się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze, gdzie do niedawna szkolili się żołnierze JW 2305. Dzięki nim, a także poziomowi trudności, ten ekstremalny bieg stał się marką samą w sobie.

Błażej Bierczyński Za mundurem… zaopatrzenie sznurem

Za mundurem… zaopatrzenie sznurem Za mundurem… zaopatrzenie sznurem

Reportaż z IV Targów Logistyki Służb Mundurowych w Łodzi

Reportaż z IV Targów Logistyki Służb Mundurowych w Łodzi

SpaceDog LONGSHOT 2016

LONGSHOT 2016 LONGSHOT 2016

Reportaż z IX edycji Zawodów w Strzelectwie Długodystansowym LONGSHOT 2016 zorganizowanych w dniach 22–24 kwietnia 2016 roku w Międzyrzeczu.

Reportaż z IX edycji Zawodów w Strzelectwie Długodystansowym LONGSHOT 2016 zorganizowanych w dniach 22–24 kwietnia 2016 roku w Międzyrzeczu.

Mateusz J. Multarzyński Warsztaty breacherów

Warsztaty breacherów Warsztaty breacherów

Sekcja Realizacji i Zabezpieczenia Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) przeprowadziła w Warszawie w dniach 8-11 marca 2016 r. szkolenie z zakresu pokonywania przeszkód technicznych...

Sekcja Realizacji i Zabezpieczenia Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) przeprowadziła w Warszawie w dniach 8-11 marca 2016 r. szkolenie z zakresu pokonywania przeszkód technicznych za pomocą środków technicznych i broni gładkolufowej podczas zdobywania pomieszczeń.

Błażej Bierczyński Różne służby, wspólne działanie - ćwiczenia antyterrorystów w zajezdni

Różne służby, wspólne działanie - ćwiczenia antyterrorystów w zajezdni Różne służby, wspólne działanie - ćwiczenia antyterrorystów w zajezdni

Fotoreportaż z ćwiczeń antyterrorystycznych przeprowadzonych w styczniu 2016 r. przez Wydział Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie w jednej ze stołecznych zajezdni...

Fotoreportaż z ćwiczeń antyterrorystycznych przeprowadzonych w styczniu 2016 r. przez Wydział Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie w jednej ze stołecznych zajezdni autobusowych.

Ireneusz Chloupek Tactical Prison Rescue 2015

Tactical Prison Rescue 2015 Tactical Prison Rescue 2015

„Przygotowujemy najlepszych na najgorsze i każde życie jest dla nas najważniejsze, bez względu, po której stronie kraty się znajdujesz” - pod tym hasłem w dniach 19-22 maja 2015 r. odbyła się druga edycja...

„Przygotowujemy najlepszych na najgorsze i każde życie jest dla nas najważniejsze, bez względu, po której stronie kraty się znajdujesz” - pod tym hasłem w dniach 19-22 maja 2015 r. odbyła się druga edycja Warsztatów i Zawodów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej, zorganizowana w Brzegu Dolnym i Wrocławiu przez Centralny Zarząd SW, pod patronatem medialnym m.in. „Special Ops”.

Tomasz Łukaszewski Bezpieczeństwo nie jest drogie – jego brak kosztuje

Bezpieczeństwo nie jest drogie – jego brak kosztuje Bezpieczeństwo nie jest drogie – jego brak kosztuje

Rozmowa z prof. dr. hab. Kubą Jałoszyńskim – ekspertem zajmującym się problematyką związaną z walką z zagrożeniami terrorystycznymi, organizacją i funkcjonowaniem jednostek kontrterrorystycznych. Byłym...

Rozmowa z prof. dr. hab. Kubą Jałoszyńskim – ekspertem zajmującym się problematyką związaną z walką z zagrożeniami terrorystycznymi, organizacją i funkcjonowaniem jednostek kontrterrorystycznych. Byłym funkcjonariuszem policji z 23-letnim stażem pracy w jednostce KT, dowódcą warszawskiego pododdziału KT, twórcą centralnego pododdziału kontrterrorystycznego - obecnie to CPKP „BOA”, nauczycielem akademickim w Akademii Policji w Szczytnie, członkiem Rady Naukowej Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium...

Krzysztof Mątecki Nic nie zastąpi przeżyć, jakie wyniosłem ze służby w JW GROM

Nic nie zastąpi przeżyć, jakie wyniosłem ze służby w JW GROM Nic nie zastąpi przeżyć, jakie wyniosłem ze służby w JW GROM

Wywiad ze Zbigniewem Radeckim, weteranem Jednostki Wojskowej GROM z blisko dziesięcioletnim doświadczeniem bojowym w strefach działań wojennych, w tym w misjach w Afganistanie i Iraku. Rozmawiał: Krzysztof...

Wywiad ze Zbigniewem Radeckim, weteranem Jednostki Wojskowej GROM z blisko dziesięcioletnim doświadczeniem bojowym w strefach działań wojennych, w tym w misjach w Afganistanie i Iraku. Rozmawiał: Krzysztof Mątecki Zdjęcia: archiwum Zbigniewa Radeckiego

Tomasz Łukaszewski Wciąż mam w sobie radość służby

Wciąż mam w sobie radość służby Wciąż mam w sobie radość służby

Rozmowa z płk. Tomaszem Białasem – byłym żołnierzem wojsk specjalnych i Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, byłym dowódcą 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, uczestnikiem misji zagranicznej...

Rozmowa z płk. Tomaszem Białasem – byłym żołnierzem wojsk specjalnych i Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, byłym dowódcą 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, uczestnikiem misji zagranicznej w Iraku i Afganistanie – a obecnie od 11 września 2023 r. dowódcą 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Rozmawiał: Tomasz Łukaszewski Zdjęcia: 25 BKPow., arch. Płk. Tomasza Białasa

Tomasz Łukaszewski Brakuje nam rozwiązań wzmacniających odporność polskich obiektów

Brakuje nam rozwiązań wzmacniających odporność polskich obiektów Brakuje nam rozwiązań wzmacniających odporność polskich obiektów

Rozmowa z mjr. rez. dr. inż. Jarosławem Stelmachem – ekspertem w obszarze antyterroryzmu oraz bezpieczeństwa obiektów użyteczności publicznej, prezesem zarządu firmy doradczo-szkoleniowej Safety Project,...

Rozmowa z mjr. rez. dr. inż. Jarosławem Stelmachem – ekspertem w obszarze antyterroryzmu oraz bezpieczeństwa obiektów użyteczności publicznej, prezesem zarządu firmy doradczo-szkoleniowej Safety Project, pomysłodawcą i współorganizatorem międzynarodowego kongresu bezpieczeństwa obiektów SAFE PLACE.

Monika Wysocka news Austria uruchamia studia z zakresu terroryzmu

Austria uruchamia studia z zakresu terroryzmu Austria uruchamia studia z zakresu terroryzmu

6 października 2023 roku w IMC University of Applied Sciences w miejscowości Krems (Austria) uruchomiono nowy kierunek studiów magisterskich na zamówienie austriackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych...

6 października 2023 roku w IMC University of Applied Sciences w miejscowości Krems (Austria) uruchomiono nowy kierunek studiów magisterskich na zamówienie austriackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zajmujący się zagadnieniami z zakresu zwalczania terroryzmu, zapobieganiem ekstremizmowi oraz wywiadem. Dodajmy, że Uniwersytet w Krems jest najmłodszą publiczną uczelnią wyższą w tym kraju i do tej pory jego działalność była nastawiona na edukację osób dorosłych, które cha się dokształcić lub przebranżowić.

Anna Grabowska-Siwiec Służby specjalne – czy są atrakcyjnym miejscem pracy dla młodych Polaków?

Służby specjalne – czy są atrakcyjnym miejscem pracy dla młodych Polaków? Służby specjalne – czy są atrakcyjnym miejscem pracy dla młodych Polaków?

Problem z naborem do polskich służb specjalnych stał się tematem publicznym. Minister-Koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński w styczniu bieżącego roku przyznał, że planowane podwyżki w Agencji...

Problem z naborem do polskich służb specjalnych stał się tematem publicznym. Minister-Koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński w styczniu bieżącego roku przyznał, że planowane podwyżki w Agencji Wywiadu są spowodowane kadrowymi problemami tej służby („Rzeczpospolita” z dn. 7 stycznia 2023 r.). Miały one wpłynąć na zatrzymanie części doświadczonych funkcjonariuszy i zmotywować młodych do decyzji o wyborze tego rodzaju ścieżki zawodowej. Jednakże z problemami kadrowymi polskie służby specjalne...

Ryszard M. Zając Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski dla ppłk. dypl. Jana Jaźwińskiego

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski dla ppłk. dypl. Jana Jaźwińskiego Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski dla ppłk. dypl. Jana Jaźwińskiego

19 stycznia 2023 roku, prezydent RP Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski ppłk. dypl. Jana Jaźwińskiego. Był on oficerem wywiadu z Oddziału VI (Specjalnego) Sztabu...

19 stycznia 2023 roku, prezydent RP Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski ppłk. dypl. Jana Jaźwińskiego. Był on oficerem wywiadu z Oddziału VI (Specjalnego) Sztabu Naczelnego Wodza, od początku organizował lotnicze wsparcie Armii Krajowej, w tym zrzuty Cichociemnych do okupowanej Polski. Od stycznia 1944 był komendantem polskiej Głównej Bazy Przerzutowej „Jutrzenka” w Latiano nieopodal Brindisi (Włochy).

Iwona Szoda Medytacja to narzędzie do treningu umysłu

Medytacja to narzędzie do treningu umysłu Medytacja to narzędzie do treningu umysłu

Maciej Szyszka, z zawodu fizjoterapeuta, aktualnie trener oddechu. Na co dzień pracuje z ludźmi mającymi problemy z oddechem oraz wszystkim, co się z tym oddechem wiąże, czyli uważnością i pracą z umysłem.

Maciej Szyszka, z zawodu fizjoterapeuta, aktualnie trener oddechu. Na co dzień pracuje z ludźmi mającymi problemy z oddechem oraz wszystkim, co się z tym oddechem wiąże, czyli uważnością i pracą z umysłem.

Krzysztof Mątecki news Nowy Szef Agencji Wywiadu

Nowy Szef Agencji Wywiadu Nowy Szef Agencji Wywiadu

Prezes Rady Ministrów w dniu 8 sierpnia 2022 roku powołał na stanowisko Szefa Agencji Wywiadu płk. Bartosza Jarmuszkiewicza. Dotychczasowy szef AW Piotr Krawczyk złożył rezygnację z przyczyn osobistych....

Prezes Rady Ministrów w dniu 8 sierpnia 2022 roku powołał na stanowisko Szefa Agencji Wywiadu płk. Bartosza Jarmuszkiewicza. Dotychczasowy szef AW Piotr Krawczyk złożył rezygnację z przyczyn osobistych. Kandydaturę płk. Bartosza Jarmuszkiewicza na stanowisko szefa AW pozytywnie zaopiniowali: Prezydent RP, Kolegium ds. Służb Specjalnych oraz Komisja ds. Służb Specjalnych.

Tomasz Łukaszewski Żeby przygotować się na wojnę, trzeba wierzyć, że stoi się po słusznej stronie

Żeby przygotować się na wojnę, trzeba wierzyć, że stoi się po słusznej stronie Żeby przygotować się na wojnę, trzeba wierzyć, że stoi się po słusznej stronie

Rozmowa z Marcinem Szymańskim, autorem książki „Na sprzedanej wojnie”

Rozmowa z Marcinem Szymańskim, autorem książki „Na sprzedanej wojnie”

Wybrane dla Ciebie

Jak sprawić, by niewidoczne stało się widoczne »

Jak sprawić, by niewidoczne stało się widoczne » Jak sprawić, by niewidoczne stało się widoczne »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu »

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu » Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych » Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych  »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Zobacz, jakie buty nie zawiodą Cię podczas długich wypraw »

Zobacz, jakie buty nie zawiodą Cię podczas długich wypraw » Zobacz, jakie buty nie zawiodą Cię podczas długich wypraw »

Podpowiadamy, czym uzupełnić ekwipunek »

Podpowiadamy, czym uzupełnić ekwipunek » Podpowiadamy, czym uzupełnić ekwipunek »

Czy wiesz, czym dokładnie oświetlisz cel »

Czy wiesz, czym dokładnie oświetlisz cel » Czy wiesz, czym dokładnie oświetlisz cel »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach? Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą » Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Najnowsze produkty i technologie

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.