Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Armia Holenderska w składzie Bundeswehry. Początek euroarmii czy „business as usual”?

Jan Sabiniarz | 2023-02-23
Żołnierze holenderskiej  11. Brygady Powietrzno-Desantowej. Fot. 11. Luchtmobiele Brigade

Żołnierze holenderskiej  11. Brygady Powietrzno-Desantowej. Fot. 11. Luchtmobiele Brigade

Pierwszego lutego 2023 roku podpisano część porozumień technicznych dotyczących połączenia ostatniej holenderskiej jednostki bojowej – 13. Lekkiej Brygady z Oirschot w skład struktur dowodzenia Bundeswehry. W ten oto sposób kończy się historyczny proces całkowitej integracji „Holenderskich Królewskich Sił Lądowych” z niemiecką Heer (Wojska Lądowe).

Współpraca obronna Holandii i Niemiec

Współpraca obronna tych państw trwa od wielu lat, kamieniem milowym procesu łączenia była jednak podpisana 30 listopada 2022 roku w Dreźnie przez dowódcę Wojsk Lądowych Martine Wijnena i jego niemieckiego odpowiednika Alfonsa Maisa deklaracja. Jej jawna część mówiła o całkowitym połączeniu głównych jednostek bojowych wojsk lądowych Holandii i Niemiec. Proces ten dobiegł w zasadzie końca (ma oficjalnie zakończyć się w kwietniu br.), tym samym tworząc pierwsze w Europie dwunarodowe wojska lądowe. Pod całkowitym operacyjnym przywództwem Niemiec. 

Politycy holenderscy powstrzymują się chwilowo od jednoznacznych komentarzy. Mówi się o mniejszej kontroli i większym wpływie, i o tym, że „suwerenność będzie najważniejszą zasadą”, fakt jednak pozostaje bezsporny – jedno państwo przekazało operacyjne dowodzenie swoich sił lądowych drugiemu. Zarówno umowa drezdeńska, jak i holenderski „dokument obronny 2022” stwierdzają jedynie, że siły zbrojne Niemiec i Holandii będą kontynuować „integrację”.

W odpowiedzi na pytanie, co to oznacza, minister obrony Kajse Ollongren napisała do Izby Reprezentantów, że „proces jest badany”. Zapytany, rzecznik departamentu informował w zeszłym roku, że żadna decyzja polityczna nie została jeszcze podjęta. Departament powiedział, że wizja wspólnej armii nadal jest „zamiarem”.

Według holenderskiego dziennika NRC „(…) niemieccy oficerowie już pracują w DWLąd w Utrechcie i odwrotnie, w niemieckim odpowiedniku, Kommando Heer w Strausberg pod Berlinem, holenderscy oficerowie sztabowi są już aktywni. Gen. Duckers (zastępca dowódcy WL Holandii) mówi w wywiadzie, że „telefonów jest mnóstwo i kontakt jest na porządku dziennym”. 

Z pewnością obie armie mają wiele do zyskania. Dzięki temu, że 43. Brygada Zmechanizowana weszła w skład 1. Dywizji Pancernej, Holandia zyskała 18 niemieckich czołgów w mieszanych pododdziałach niemiecko-holenderskich. Wraz ze wzrostem zagrożenia ze wschodu powrócił nacisk na obronę kolektywną i jej rolę w odstraszaniu, a do tego nieodzowne są duże dywizje (od 10 do 20 000 żołnierzy).

Holendrom brakuje dowództwa szczebla dywizji od 2005 roku. Bundeswehra nadal ma strukturę dywizyjną, ale z powodu cięć budżetowych i chronicznych braków kadrowych, trzy niemieckie dywizje mają poważny niedobór personelu. Poprzez podporządkowanie trzech holenderskich brygad pod niemieckimi dywizjami powstają potężne połączone związki taktyczne.

Tworzenie jednostek wielonarodowych, a już na pewno związków taktycznych wypełnionych żołnierzami i sprzętem, nie jest proste – polskie doświadczenia w tym zakresie przy tworzeniu batalionów i brygady z Litwą i Ukrainą pokazują, że wszystko może być problemem – od niewspółpracujących radiostacji, przez niekompatybilne systemy funkcjonalne, do stojaków na rowery. Obecnie Niemcy i Holandia mają jeszcze różne systemy uzbrojenia, ale w dokumencie drezdeńskim uzgodniono, że od tej pory sprzęt wojskowy będzie kupowany „wspólnie w miarę możliwości”. 

Doktryny i przepisy obu organizacji również zostaną ujednolicone. Dzięki temu jak pisze holenderski portal NRC „niemieccy żołnierze wkrótce będą mogli strzelać amunicją holenderską, a niemieccy mechanicy będą mogli pracować przy holenderskich pojazdach”. Chociaż obie organizacje nadal mają własne przepływy finansowe, istnieje już mechanizm finansowy umożliwiający szybkie wzajemne rozliczanie kosztów.

Co ciekawe, przy integracji holendersko niemieckiej były również inne wyzwania. Już w 2016 roku kiedy rozpoczęła się integracja na poziomie batalionów, holenderski MON zlecił prestiżowemu Uniwersytetowi z Gronigen badanie „kulturalnej interoperacyjności” pomiędzy holenderskimi a niemieckimi żołnierzami.

Badania rozszerzano i trwają do dziś, a raporty są publicznie dostępne. Badano czynniki napędzające identyfikację, motywację, przeszkody w porozumiewaniu się i wiele innych. Wysoka identyfikacja według autorów raportu jest ważna, ponieważ sprzyja współpracy i prowadzi do zwiększenia wydajności. Ponadto, co jest szczególnie ważne dla żołnierzy polegających na sobie nawzajem w sytuacjach zagrożenia życia, identyfikacja sprzyja zaufaniu. 

Badano też postrzeganie integracji w kontekście uzupełniających się zdolności wynikających z narodowej specyfiki oraz ich wpływ (pozytywny) na integrację. Holendrzy byli postrzegani jako wiedzący, jak robić pewne rzeczy lepiej niż Niemcy i na odwrót. 

Kiedy żołnierze mogli wykorzystać uzupełniające się zdolności dla powodzenia integracji, potwierdziło to ich pogląd, że są cenną jej częścią. W rezultacie silniej identyfikowali się ze zintegrowaną organizacją. Problem różnych wersji czołgów, transporterów GTK Boxer, pojazdów zwiadowczych Fennek odszedł na plan dalszy. 

Fuzja armii obu krajów?

Holendrzy nie chcą mówić o „fuzji” czy „przejęciu”. „Mówimy o współpracy dwóch zupełnie równorzędnych partnerów, gdzie suwerenność obu krajów jest najważniejsza” mówi gen. Duckers. Ale wiele jednostek holenderskich, nie tylko lądowych, już operuje w strukturze operacyjnej Bundeswehry. 11. Luchtmobiele Brigade (Brygada Powietrzno-Desantowa) od 2014 r. jest częścią niemieckiej dywizji szybkiego reagowania.

Blisko współpracują ze sobą (tu też mówi się o integracji) od 2016 roku niemiecki see batallion i holenderski Korps Mariners, holenderski okręt „Karel Doorman” ma załogę wielonarodową i wykonuje zadania na rzecz Niemiec, a wspólne ćwiczenia marynarki wojennej i sił powietrznych Holandii i Niemiec organizowane są od wielu dekad.

Przeczytaj także: Grupa trzymająca władzę w Afganistanie. Jalaluddin Haqqani i Spółka >>

To co się stało z wojskami lądowymi, to jednak zupełnie inna historia. Pełne teksty porozumień technicznych integrowanych jednostek nie są publicznie dostępne, ale można wnioskować, że relacje dowodzenia przypominają natowski OPCOM. Holendrzy nadal mogą „wykonywać własne misje”… ale wymaga to uprzedniej konsultacji z niemieckim dowództwem.

Czy jest to więc początek Euroarmii lub, co może brzmieć trochę gorzej, „niemieckiej Euroarmii”? To drugie na pewno nie. Kontrola operacyjna to jedno, nie ma jednak podstaw, by wierzyć, że Holendrzy oddadzą tak dużą część suwerenności, i w razie potrzeby po prostu nie wycofają się z umów. To pierwsze – trudno powiedzieć. 

Na kongresie ds. wdrażania Kompasu Strategicznego UE 6 kwietnia 2022 r. w Brukseli MON Niderlandów Kajsje Ollongren wyrażała się dość jednoznacznie: „UE powinna mieć zdolność do niezależnego działania, zwłaszcza jeśli chodzi o zagrożenia dla bezpieczeństwa we własnym sąsiedztwie. (…) To jest uzasadnienie dla nowej unijnej zdolności do szybkiego rozmieszczania 5000 żołnierzy i kobiet, która ma być w pełni operacyjna do tego roku. Niemcy ogłosiły, że będą wiodącym krajem w 2025 roku.

Już dziś mogę ogłosić, że Holandia wydeleguje jednostkę manewrową, która operuje wozami bojowymi Boxer i posiada własne zaplecze medyczne. (…) Kolejnym konkretnym krokiem jest to, że Holandia planuje zwiększyć swój udział w niektórych istniejących misjach i operacjach wojskowych UE”.

I dalej: „UE będzie musiała również wzmocnić dowództwo wojskowe UE w Brukseli, ponieważ potrzebujemy odpowiednich struktur dowodzenia i kontroli, aby planować i prowadzić operacje wojskowe UE. Holandia zapewni potrzebnych oficerów sztabu wojskowego, gdy rozszerzymy zadania tej zdolności planowania i prowadzenia operacji wojskowych”.

Jaki plan mają Niemcy i Holandia w zakresie rozwoju struktur dowodzenia nie jest mi wiadome. Istniejący Sztab Wojskowy UE i dowództwa operacyjne są …raczej mało zdolne, pomimo formalnej certyfikacji (przez NATO) części z nich. W grupy bojowe (GBUE) już chyba nikt nie wierzy.

Skąd więc UE ma wziąć 5000 mobilnych żołnierzy? Niemcy również mówią o 2025 roku jako o „kluczowym dla zmian” w swojej armii, choć można też usłyszeć o „wielkich zmianach” w kwietniu br. Czas pokaże, czy unijne siły zbrojne staną się rzeczywistym potencjałem odstraszania i jaka będzie w nich rola połączonych wojsk lądowych niemiecko-holenderskich. 

 

Artykuł na podstawie nrc.nl, Bloomberg.com, defensie.nl, defensenews.com i innych. 

Zdjęcia: 11. Luchtmobiele Brigade, Bundeswehra

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Tomasz Łukaszewski Szkolenia 2020 US SOCEUR w obiektywie

Szkolenia 2020 US SOCEUR w obiektywie Szkolenia 2020 US SOCEUR w obiektywie

Niezależnie od pandemii Covid-19, żołnierze podlegli pod US SOCEUR (Dowództwo Operacji Specjalnych Europa Armii Stanów Zjednoczonych) przez cały 2020 rok pozostawali w pełnej gotowości, stale podnosząc...

Niezależnie od pandemii Covid-19, żołnierze podlegli pod US SOCEUR (Dowództwo Operacji Specjalnych Europa Armii Stanów Zjednoczonych) przez cały 2020 rok pozostawali w pełnej gotowości, stale podnosząc swoje kompetencje i utrzymując wysoką zdolność operacyjną do realizacji i wsparcia działań specjalnych na wyznaczonym obszarze. W 2020 roku US SOCEUR przeprowadziło kilkanaście ćwiczeń i misji szkoleniowych z udziałem jednostek specjalnych z krajów sojuszniczych i partnerów NATO, w tym: Szwecji, Litwy...

ICH NATO SOF

NATO SOF NATO SOF

W 2019 roku przypadła 70. rocznica powstania NATO (North Atlantic Treaty Organization) – organizacji zawiązanej 24 sierpnia 1949 r. na mocy podpisanego 4 kwietnia 1949 r. Traktatu Północnoatlantyckiego,...

W 2019 roku przypadła 70. rocznica powstania NATO (North Atlantic Treaty Organization) – organizacji zawiązanej 24 sierpnia 1949 r. na mocy podpisanego 4 kwietnia 1949 r. Traktatu Północnoatlantyckiego, w celu konsolidacji wysiłków początkowo 12, a w następnych latach 16 państw Europy Zachodniej wraz z USA dla obrony przed atakiem ze strony ZSRR i jego państw satelickich, od 1955 zorganizowanych w równoważną strukturę militarną Układu Warszawskiego.

Błażej Bierczyński Specjalna Dekada - Święto DKWS

Specjalna Dekada - Święto DKWS Specjalna Dekada - Święto DKWS

24 maja 2017 r. w siedzibie Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie odbyły się uroczyste obchody Święta Wojsk Specjalnych. Tegoroczna celebracja była wyjątkowa z uwagi na fakt, iż ten Rodzaj...

24 maja 2017 r. w siedzibie Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie odbyły się uroczyste obchody Święta Wojsk Specjalnych. Tegoroczna celebracja była wyjątkowa z uwagi na fakt, iż ten Rodzaj Sił Zbrojnych powołano dokładnie 10 lat temu.

Andrzej Krugler Święto Wojsk Specjalnych

Święto Wojsk Specjalnych Święto Wojsk Specjalnych

W sobotę, 25 maja 2013 r., na Bulwarach Wiślanych w Krakowie odbyły się obchody Święta Wojsk Specjalnych. Pokazy mu towarzyszące miały niespotykany dotychczas rozmach – po raz pierwszy przed szeroką publicznością...

W sobotę, 25 maja 2013 r., na Bulwarach Wiślanych w Krakowie odbyły się obchody Święta Wojsk Specjalnych. Pokazy mu towarzyszące miały niespotykany dotychczas rozmach – po raz pierwszy przed szeroką publicznością komandosi zaprezentowali tak duży zakres swoich działań.

CR Między rozpoznaniem a wywiadem

Między rozpoznaniem a wywiadem Między rozpoznaniem a wywiadem

Od starożytności wiadomo, że informacja może być bardzo skuteczną bronią. Już w „Sztuce wojny” Sun Tzu, jednym z najstarszych podręczników strategii i taktyki, jedna z części dotyczyła wywiadu. Autor,...

Od starożytności wiadomo, że informacja może być bardzo skuteczną bronią. Już w „Sztuce wojny” Sun Tzu, jednym z najstarszych podręczników strategii i taktyki, jedna z części dotyczyła wywiadu. Autor, starożytny generał, nazywa mądrymi władcami i dowódcami tylko takich, którzy zrobią wszystko, aby „wiedzieć wcześniej i więcej” niż wróg, bo to przyniesie im zwycięstwo. Informacje o liczebności przeciwnika, jego planach i rozmieszczeniu wojsk oraz terenie przyszłego działania zawsze były kluczowym...

Ireneusz Chloupek SG 55X

SG 55X SG 55X

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej...

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej konstrukcji. Z powodu głównie wysokiej ceny nie podbił on zagranicznych rynków, za to jego kolejne skrócone wersje zdobyły liczące się miejsce w arsenale sił specjalnych wielu państw, potrafiących docenić typowo szwajcarską, wysoką jakość wykonania i szczegółowe dopracowanie, które zapewniły...

Piotr Siegieńczuk Historia plate carrierów w pigułce

Historia plate carrierów w pigułce Historia plate carrierów w pigułce

Od zarania dziejów ceniono umiejętność walki, zapewniała ona bowiem bezpieczeństwo społeczności, królestwu czy wreszcie państwu. To oznaczało rozwój uzbrojenia, i to we wszystkich obszarach. A ze względu...

Od zarania dziejów ceniono umiejętność walki, zapewniała ona bowiem bezpieczeństwo społeczności, królestwu czy wreszcie państwu. To oznaczało rozwój uzbrojenia, i to we wszystkich obszarach. A ze względu na te umiejętności od zawsze cenny był posiadający je człowiek. Dlatego pracowano nad jego ochroną, a szczytowym osiągnięciem jest tutaj plate carrier. Kiedy powstał? Kto go skonstruował, a kto upowszechnił? Jak zaawansowane są materiały i technologie stosowane przy jego produkcji? Odpowiedzi znajdziecie...

Redakcja Wysokogórskie szkolenie żołnierzy Kawalerii Powietrznej

Wysokogórskie szkolenie żołnierzy Kawalerii Powietrznej Wysokogórskie szkolenie żołnierzy Kawalerii Powietrznej

W dniach od 31 marca do 5 kwietnia br. 120 żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej realizowało szkolenie wysokogórskie w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej „JODŁA” oraz w rejonach Kotliny Kłodzkiej.

W dniach od 31 marca do 5 kwietnia br. 120 żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej realizowało szkolenie wysokogórskie w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej „JODŁA” oraz w rejonach Kotliny Kłodzkiej.

Redakcja Pożegnanie ze służbą - Dowództwo Sił Zbrojnych

Pożegnanie ze służbą - Dowództwo Sił Zbrojnych Pożegnanie ze służbą - Dowództwo Sił Zbrojnych

28 lutego Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy kończących zawodową służbę wojskową. Trzech oficerów skończyło pracę ze służbą i mundurem.

28 lutego Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy kończących zawodową służbę wojskową. Trzech oficerów skończyło pracę ze służbą i mundurem.

Redakcja Pierwsza absolwentka SFAS

Pierwsza absolwentka SFAS Pierwsza absolwentka SFAS

Pierwsza kobieta ukończyła w listopadzie 2018 r. 24-dniowy kurs selekcyjny SFAS (Special Forces Assessment and Selection) sił specjalnych US Army, stanowiący początkowy etap szkolenia kandydatów do tej...

Pierwsza kobieta ukończyła w listopadzie 2018 r. 24-dniowy kurs selekcyjny SFAS (Special Forces Assessment and Selection) sił specjalnych US Army, stanowiący początkowy etap szkolenia kandydatów do tej formacji SFQC (Special Forces Qualification Course, „Q Course” trwający od 14 do ponad 23 miesięcy), który daje prawo do służby w „Zielonych Beretach”.

Redakcja CENZIN z ofertą na rynek cywilny i sklepem internetowym

CENZIN z ofertą na rynek cywilny i sklepem internetowym CENZIN z ofertą na rynek cywilny i sklepem internetowym

Spółka CENZIN wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, działająca dotychczas głównie jako dostawca sprzętu specjalnego dla polskich i zagranicznych klientów instytucjonalnych, takich jak policja,...

Spółka CENZIN wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, działająca dotychczas głównie jako dostawca sprzętu specjalnego dla polskich i zagranicznych klientów instytucjonalnych, takich jak policja, wojsko, straż graniczna, otwiera się na krajowy rynek odbiorców cywilnych, umożliwiając tym samym zakup broni, amunicji, akcesoriów strzeleckich za pomocą nowej internetowej platformy sprzedażowej.

Redakcja Najlepszy strzelec w kategorii wojskowej i cywilnej Longshot 2018

Najlepszy strzelec w kategorii wojskowej i cywilnej Longshot 2018 Najlepszy strzelec w kategorii wojskowej i cywilnej Longshot 2018

W dniach 25 - 29 kwietnia 2018 roku na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie odbyły się zawody Longshot 2018. Rywalizacja toczyła się o miano najlepszego strzelca w kategorii wojskowej i cywilnej...

W dniach 25 - 29 kwietnia 2018 roku na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie odbyły się zawody Longshot 2018. Rywalizacja toczyła się o miano najlepszego strzelca w kategorii wojskowej i cywilnej w strzelaniu długodystansowym.

Redakcja Naukowo o niepełnosprawności żołnierzy i funkcjonariuszy - relacja z konferencji ASzWoj

Naukowo o niepełnosprawności żołnierzy i funkcjonariuszy - relacja z konferencji ASzWoj Naukowo o niepełnosprawności żołnierzy i funkcjonariuszy - relacja z konferencji ASzWoj

20 marca br. w auli Biblioteki Głównej Akademii Sztuki Wojennej odbyła się Krajowa Konferencja Naukowa pt. „Wsparcie mobilności niepełnosprawnych ruchowo żołnierzy i funkcjonariuszy”. Organizatorem spotkania...

20 marca br. w auli Biblioteki Głównej Akademii Sztuki Wojennej odbyła się Krajowa Konferencja Naukowa pt. „Wsparcie mobilności niepełnosprawnych ruchowo żołnierzy i funkcjonariuszy”. Organizatorem spotkania był Wydział Zarządzania i Dowodzenia ASzWoj, a jej współorganizatorami: Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie, Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej, Wydział Policyjnych Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Państwowy Fundusz Rehabilitacji...

Redakcja Generał Piotr Patalong dołączył do grona ekspertów fundacji Stratpoints

Generał Piotr Patalong dołączył do grona ekspertów fundacji Stratpoints Generał Piotr Patalong dołączył do grona ekspertów fundacji Stratpoints

Do grona ekspertów Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju STRATPOINTS dołączył gen. dyw. rez. Piotr Patalong, były Dowódca Wojsk Specjalnych, który 31 stycznia br. pożegnał się z mundurem.

Do grona ekspertów Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju STRATPOINTS dołączył gen. dyw. rez. Piotr Patalong, były Dowódca Wojsk Specjalnych, który 31 stycznia br. pożegnał się z mundurem.

Redakcja Fundacja Bezpieczeństwa i Rozwoju STRATPOINTS chce pomóc weteranom

Fundacja Bezpieczeństwa i Rozwoju STRATPOINTS chce pomóc weteranom Fundacja Bezpieczeństwa i Rozwoju STRATPOINTS chce pomóc weteranom

Program „Weterani są wśród nas” ma obejmować szeroki wachlarz projektów Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju STRATPOINTS, których celem jest wparcie, aktywizowanie i mobilizowanie środowiska weteranów oraz...

Program „Weterani są wśród nas” ma obejmować szeroki wachlarz projektów Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju STRATPOINTS, których celem jest wparcie, aktywizowanie i mobilizowanie środowiska weteranów oraz zachęcenie samorządów, instytucji, firm oraz osób prywatnych do różnych form wsparcia, pomocy i uhonorowania weteranów, żołnierzy poszkodowanych oraz rodzin żołnierzy poległych w misjach poza granicami Państwa.

Redakcja Ćwiczenia Kobra-17

Ćwiczenia Kobra-17 Ćwiczenia Kobra-17

Ćwiczenia jednostek sił specjalnych wybranych państw NATO pod kryptonimem "Kobra" to już tradycja. I w tym roku, we wrześniu, wykorzystując polskie poligony oraz tereny poza nimi -w Polsce i na Słowacji,...

Ćwiczenia jednostek sił specjalnych wybranych państw NATO pod kryptonimem "Kobra" to już tradycja. I w tym roku, we wrześniu, wykorzystując polskie poligony oraz tereny poza nimi -w Polsce i na Słowacji, zrealizowano kolejne manewry. Tegoroczna edycja była wyjątkowa dla naszych "specjalsów", którzy pierwszy raz znaleźli się w roli oceniających, sprawdzając natowskie procedury w wykonaniu gruzińskich sił specjalnych.

MD Afganistan. W zasadzce w prowincji Helmand zginęło około 100 policjantów i żołnierzy

Afganistan. W zasadzce w prowincji Helmand zginęło około 100 policjantów i żołnierzy

W prowincji Helmand talibowie urządzili zasadzkę na wycofujących się policjantów i żołnierzy. W trakcie wymiany ognia śmierć poniosło około 100 funkcjonariuszy wojska i policji – informują agencje.

W prowincji Helmand talibowie urządzili zasadzkę na wycofujących się policjantów i żołnierzy. W trakcie wymiany ognia śmierć poniosło około 100 funkcjonariuszy wojska i policji – informują agencje.

Bartosz Szołucha TT Transporter

TT Transporter TT Transporter

Ilość wyposażenia indywidualnego wykorzystywanego przez żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb mundurowych jest z reguły dość znaczna. Choć kamizelki balistyczne i oporządzenie stają się coraz lżejsze -...

Ilość wyposażenia indywidualnego wykorzystywanego przez żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb mundurowych jest z reguły dość znaczna. Choć kamizelki balistyczne i oporządzenie stają się coraz lżejsze - problem pojawia się, gdy zachodzi potrzeba przemieszczenia oddziału czy zespołu na dużą odległość, na przykład na szkolenie. Ten cały „szpej” trzeba gdzieś zmieścić – kraciastych toreb rodem z bazarów nikt wykorzystywać przecież nie będzie.

Bartosz Szołucha Lekki Granit

Lekki Granit Lekki Granit

Wybór wojskowych plecaków przeznaczonych do przenoszenia dużych ilości wyposażenia jest obecnie bardzo szeroki. Jednak rzadko który z nich został opracowany od podstaw pod kątem potrzeb specyficznego użytkownika,...

Wybór wojskowych plecaków przeznaczonych do przenoszenia dużych ilości wyposażenia jest obecnie bardzo szeroki. Jednak rzadko który z nich został opracowany od podstaw pod kątem potrzeb specyficznego użytkownika, jakim jest żołnierz sił specjalnych, i w znakomitej większości bazują na popularnych modelach turystycznych. Nieliczne firmy projektują plecaki przeznaczone dla żołnierzy i od samego początku konstruują je z myślą o nich. Taką filozofię wyznaje między innymi amerykańska Granite Tactical...

Michał Piekarski Licencja na zabijanie?

Licencja na zabijanie? Licencja na zabijanie?

„Czy policjantowi wolno zabić?” „Antyterroryści mają licencję na zabijanie”. „Powinno się strzelać, aby zabić” – to tylko kilka przykładowych opinii i tez, na jakie można się natknąć przeglądając prasę...

„Czy policjantowi wolno zabić?” „Antyterroryści mają licencję na zabijanie”. „Powinno się strzelać, aby zabić” – to tylko kilka przykładowych opinii i tez, na jakie można się natknąć przeglądając prasę codzienną i strony internetowe. Obecność różnego rodzaju poglądów – a czasem mitów – związanych ze zwalczaniem terrorystów i innych...

Michał Piekarski Zamach w Fort Hood

Zamach w Fort Hood Zamach w Fort Hood

Listopadowa tragedia w amerykańskiej bazie wojskowej, która na pewien czas przykuła uwagę mediów „głównego nurtu”, zwłaszcza telewizji, jest z całą pewnością wydarzeniem szczególnym. Special Reaction Team...

Listopadowa tragedia w amerykańskiej bazie wojskowej, która na pewien czas przykuła uwagę mediów „głównego nurtu”, zwłaszcza telewizji, jest z całą pewnością wydarzeniem szczególnym. Special Reaction Team żandarmerii wojskowej przybyły na miejsce zdarzenia. Według dostępnych informacji, sprawcę obezwładnili pierwsi przybyli funkcjonariusze cywilnej policji, jednak grupy specjalne prawdopodobnie przeczesywały teren bazy i pozostawały w gotowości na wypadek, gdyby sprawca nie działał sam. Warto zwrócić...

Michał Piekarski Zagrożone mistrzostwa

Zagrożone mistrzostwa Zagrożone mistrzostwa

W 2012 roku Polska wspólnie z Ukrainą będzie gospodarzem finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Jest to niewątpliwe wyróżnienie, ale i źródło ryzyka. Imprezy masowe, zwłaszcza w tak popularnej i medialnej...

W 2012 roku Polska wspólnie z Ukrainą będzie gospodarzem finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Jest to niewątpliwe wyróżnienie, ale i źródło ryzyka. Imprezy masowe, zwłaszcza w tak popularnej i medialnej dyscyplinie jak piłka nożna, zawsze są poważnym wyzwaniem dla służb odpowiedzialnych za ich bezpieczny przebieg.

Michał Piekarski Bezpieczne mistrzostwa

Bezpieczne mistrzostwa Bezpieczne mistrzostwa

Organizacja finałów piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie Euro 2012 wiąże się z szeregiem problemów, w tym także związanych z bezpieczeństwem tak dużej imprezy. W poprzednim numerze („SPECIAL...

Organizacja finałów piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie Euro 2012 wiąże się z szeregiem problemów, w tym także związanych z bezpieczeństwem tak dużej imprezy. W poprzednim numerze („SPECIAL OPS” 3-4/2010) zostały omówione możliwe rodzaje zagrożeń terrorystycznych. Tym razem więcej miejsca poświęcimy możliwościom zapobiegania im oraz reagowania na sytuacje kryzysowe.

Sebastian Kalitowski Morski terroryzm

Morski terroryzm Morski terroryzm

Analitycy badający terroryzm oraz eksperci bezpieczeństwa od dawna zwracają uwagę, że w najbliższym czasie może dojść do ataków terrorystycznych wymierzonych w obiekty gospodarki morskiej oraz elementy...

Analitycy badający terroryzm oraz eksperci bezpieczeństwa od dawna zwracają uwagę, że w najbliższym czasie może dojść do ataków terrorystycznych wymierzonych w obiekty gospodarki morskiej oraz elementy żeglugi. O tym, jak łatwym celem ataków terrorystycznych mogą być statki, niech świadczy choćby ostatni wzrost aktywności pirackiej w rejonie Rogu Afryki. W samym tylko 2009 roku doszło do 406 ataków o charakterze aktu piractwa morskiego, z czego 202 zakończyły się sukcesem.

Wybrane dla Ciebie

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »  Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Jaki sprzęt i wyposażenie są niezbędne do pokonywania zaawansowanych tras wspinaczkowych?

Jaki sprzęt i wyposażenie są niezbędne do pokonywania zaawansowanych tras wspinaczkowych? Jaki sprzęt i wyposażenie są niezbędne do pokonywania zaawansowanych tras wspinaczkowych?

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych » Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych  »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jaki statyw niezawiedzie?

Jaki statyw niezawiedzie? Jaki statyw niezawiedzie?

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń Jakim preparatem  skutecznie wyczyścisz każdą broń

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jakie korzyści ma licencjonowany Instruktora Sportu Strzeleckiego

Jakie korzyści ma licencjonowany Instruktora Sportu Strzeleckiego Jakie korzyści ma licencjonowany Instruktora Sportu Strzeleckiego

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Zostań Instruktorem Strzelań Bojowych

Zostań Instruktorem Strzelań Bojowych Zostań Instruktorem Strzelań Bojowych

Jak poprawić celność strzału

Jak poprawić celność strzału Jak poprawić celność strzału

Jak oświetlić obiekt z tysiąca metrów

Jak oświetlić obiekt z tysiąca metrów Jak oświetlić obiekt z tysiąca metrów

Najnowsze produkty i technologie

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka wspiera celność strzałów. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Ewelina Grzesik, Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. Light boot for hard work

Light boot for hard work Light boot for hard work

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.