Żołnierze holenderskiej 11. Brygady Powietrzno-Desantowej. Fot. 11. Luchtmobiele Brigade
Pierwszego lutego 2023 roku podpisano część porozumień technicznych dotyczących połączenia ostatniej holenderskiej jednostki bojowej – 13. Lekkiej Brygady z Oirschot w skład struktur dowodzenia Bundeswehry. W ten oto sposób kończy się historyczny proces całkowitej integracji „Holenderskich Królewskich Sił Lądowych” z niemiecką Heer (Wojska Lądowe).
Współpraca obronna Holandii i Niemiec
Współpraca obronna tych państw trwa od wielu lat, kamieniem milowym procesu łączenia była jednak podpisana 30 listopada 2022 roku w Dreźnie przez dowódcę Wojsk Lądowych Martine Wijnena i jego niemieckiego odpowiednika Alfonsa Maisa deklaracja. Jej jawna część mówiła o całkowitym połączeniu głównych jednostek bojowych wojsk lądowych Holandii i Niemiec. Proces ten dobiegł w zasadzie końca (ma oficjalnie zakończyć się w kwietniu br.), tym samym tworząc pierwsze w Europie dwunarodowe wojska lądowe. Pod całkowitym operacyjnym przywództwem Niemiec.
Politycy holenderscy powstrzymują się chwilowo od jednoznacznych komentarzy. Mówi się o mniejszej kontroli i większym wpływie, i o tym, że „suwerenność będzie najważniejszą zasadą”, fakt jednak pozostaje bezsporny – jedno państwo przekazało operacyjne dowodzenie swoich sił lądowych drugiemu. Zarówno umowa drezdeńska, jak i holenderski „dokument obronny 2022” stwierdzają jedynie, że siły zbrojne Niemiec i Holandii będą kontynuować „integrację”.
W odpowiedzi na pytanie, co to oznacza, minister obrony Kajse Ollongren napisała do Izby Reprezentantów, że „proces jest badany”. Zapytany, rzecznik departamentu informował w zeszłym roku, że żadna decyzja polityczna nie została jeszcze podjęta. Departament powiedział, że wizja wspólnej armii nadal jest „zamiarem”.
Według holenderskiego dziennika NRC „(…) niemieccy oficerowie już pracują w DWLąd w Utrechcie i odwrotnie, w niemieckim odpowiedniku, Kommando Heer w Strausberg pod Berlinem, holenderscy oficerowie sztabowi są już aktywni. Gen. Duckers (zastępca dowódcy WL Holandii) mówi w wywiadzie, że „telefonów jest mnóstwo i kontakt jest na porządku dziennym”.
Z pewnością obie armie mają wiele do zyskania. Dzięki temu, że 43. Brygada Zmechanizowana weszła w skład 1. Dywizji Pancernej, Holandia zyskała 18 niemieckich czołgów w mieszanych pododdziałach niemiecko-holenderskich. Wraz ze wzrostem zagrożenia ze wschodu powrócił nacisk na obronę kolektywną i jej rolę w odstraszaniu, a do tego nieodzowne są duże dywizje (od 10 do 20 000 żołnierzy).
Holendrom brakuje dowództwa szczebla dywizji od 2005 roku. Bundeswehra nadal ma strukturę dywizyjną, ale z powodu cięć budżetowych i chronicznych braków kadrowych, trzy niemieckie dywizje mają poważny niedobór personelu. Poprzez podporządkowanie trzech holenderskich brygad pod niemieckimi dywizjami powstają potężne połączone związki taktyczne.
Tworzenie jednostek wielonarodowych, a już na pewno związków taktycznych wypełnionych żołnierzami i sprzętem, nie jest proste – polskie doświadczenia w tym zakresie przy tworzeniu batalionów i brygady z Litwą i Ukrainą pokazują, że wszystko może być problemem – od niewspółpracujących radiostacji, przez niekompatybilne systemy funkcjonalne, do stojaków na rowery. Obecnie Niemcy i Holandia mają jeszcze różne systemy uzbrojenia, ale w dokumencie drezdeńskim uzgodniono, że od tej pory sprzęt wojskowy będzie kupowany „wspólnie w miarę możliwości”.
Doktryny i przepisy obu organizacji również zostaną ujednolicone. Dzięki temu jak pisze holenderski portal NRC „niemieccy żołnierze wkrótce będą mogli strzelać amunicją holenderską, a niemieccy mechanicy będą mogli pracować przy holenderskich pojazdach”. Chociaż obie organizacje nadal mają własne przepływy finansowe, istnieje już mechanizm finansowy umożliwiający szybkie wzajemne rozliczanie kosztów.
Co ciekawe, przy integracji holendersko niemieckiej były również inne wyzwania. Już w 2016 roku kiedy rozpoczęła się integracja na poziomie batalionów, holenderski MON zlecił prestiżowemu Uniwersytetowi z Gronigen badanie „kulturalnej interoperacyjności” pomiędzy holenderskimi a niemieckimi żołnierzami.
Badania rozszerzano i trwają do dziś, a raporty są publicznie dostępne. Badano czynniki napędzające identyfikację, motywację, przeszkody w porozumiewaniu się i wiele innych. Wysoka identyfikacja według autorów raportu jest ważna, ponieważ sprzyja współpracy i prowadzi do zwiększenia wydajności. Ponadto, co jest szczególnie ważne dla żołnierzy polegających na sobie nawzajem w sytuacjach zagrożenia życia, identyfikacja sprzyja zaufaniu.
Badano też postrzeganie integracji w kontekście uzupełniających się zdolności wynikających z narodowej specyfiki oraz ich wpływ (pozytywny) na integrację. Holendrzy byli postrzegani jako wiedzący, jak robić pewne rzeczy lepiej niż Niemcy i na odwrót.
Kiedy żołnierze mogli wykorzystać uzupełniające się zdolności dla powodzenia integracji, potwierdziło to ich pogląd, że są cenną jej częścią. W rezultacie silniej identyfikowali się ze zintegrowaną organizacją. Problem różnych wersji czołgów, transporterów GTK Boxer, pojazdów zwiadowczych Fennek odszedł na plan dalszy.
Fuzja armii obu krajów?
Holendrzy nie chcą mówić o „fuzji” czy „przejęciu”. „Mówimy o współpracy dwóch zupełnie równorzędnych partnerów, gdzie suwerenność obu krajów jest najważniejsza” mówi gen. Duckers. Ale wiele jednostek holenderskich, nie tylko lądowych, już operuje w strukturze operacyjnej Bundeswehry. 11. Luchtmobiele Brigade (Brygada Powietrzno-Desantowa) od 2014 r. jest częścią niemieckiej dywizji szybkiego reagowania.
Blisko współpracują ze sobą (tu też mówi się o integracji) od 2016 roku niemiecki see batallion i holenderski Korps Mariners, holenderski okręt „Karel Doorman” ma załogę wielonarodową i wykonuje zadania na rzecz Niemiec, a wspólne ćwiczenia marynarki wojennej i sił powietrznych Holandii i Niemiec organizowane są od wielu dekad.
To co się stało z wojskami lądowymi, to jednak zupełnie inna historia. Pełne teksty porozumień technicznych integrowanych jednostek nie są publicznie dostępne, ale można wnioskować, że relacje dowodzenia przypominają natowski OPCOM. Holendrzy nadal mogą „wykonywać własne misje”… ale wymaga to uprzedniej konsultacji z niemieckim dowództwem.
Czy jest to więc początek Euroarmii lub, co może brzmieć trochę gorzej, „niemieckiej Euroarmii”? To drugie na pewno nie. Kontrola operacyjna to jedno, nie ma jednak podstaw, by wierzyć, że Holendrzy oddadzą tak dużą część suwerenności, i w razie potrzeby po prostu nie wycofają się z umów. To pierwsze – trudno powiedzieć.
Na kongresie ds. wdrażania Kompasu Strategicznego UE 6 kwietnia 2022 r. w Brukseli MON Niderlandów Kajsje Ollongren wyrażała się dość jednoznacznie: „UE powinna mieć zdolność do niezależnego działania, zwłaszcza jeśli chodzi o zagrożenia dla bezpieczeństwa we własnym sąsiedztwie. (…) To jest uzasadnienie dla nowej unijnej zdolności do szybkiego rozmieszczania 5000 żołnierzy i kobiet, która ma być w pełni operacyjna do tego roku. Niemcy ogłosiły, że będą wiodącym krajem w 2025 roku.
Już dziś mogę ogłosić, że Holandia wydeleguje jednostkę manewrową, która operuje wozami bojowymi Boxer i posiada własne zaplecze medyczne. (…) Kolejnym konkretnym krokiem jest to, że Holandia planuje zwiększyć swój udział w niektórych istniejących misjach i operacjach wojskowych UE”.
I dalej: „UE będzie musiała również wzmocnić dowództwo wojskowe UE w Brukseli, ponieważ potrzebujemy odpowiednich struktur dowodzenia i kontroli, aby planować i prowadzić operacje wojskowe UE. Holandia zapewni potrzebnych oficerów sztabu wojskowego, gdy rozszerzymy zadania tej zdolności planowania i prowadzenia operacji wojskowych”.
Jaki plan mają Niemcy i Holandia w zakresie rozwoju struktur dowodzenia nie jest mi wiadome. Istniejący Sztab Wojskowy UE i dowództwa operacyjne są …raczej mało zdolne, pomimo formalnej certyfikacji (przez NATO) części z nich. W grupy bojowe (GBUE) już chyba nikt nie wierzy.
Skąd więc UE ma wziąć 5000 mobilnych żołnierzy? Niemcy również mówią o 2025 roku jako o „kluczowym dla zmian” w swojej armii, choć można też usłyszeć o „wielkich zmianach” w kwietniu br. Czas pokaże, czy unijne siły zbrojne staną się rzeczywistym potencjałem odstraszania i jaka będzie w nich rola połączonych wojsk lądowych niemiecko-holenderskich.
Artykuł na podstawie nrc.nl, Bloomberg.com, defensie.nl, defensenews.com i innych.
8 grudnia 2018 r. w Gilze Rijen oficjalnie zainaugurowano działanie powołanego 5 grudnia holenderskiego Dowództwa Operacji Specjalnych (Netherlands Special Operations Command), na którego czele stanął...
8 grudnia 2018 r. w Gilze Rijen oficjalnie zainaugurowano działanie powołanego 5 grudnia holenderskiego Dowództwa Operacji Specjalnych (Netherlands Special Operations Command), na którego czele stanął gen.-mjr Theo ten Haaf. Podporządkowane bezpośrednio szefowi obrony Holandii NLD SOCOM ma umożliwić skuteczniejsze planowanie i wykonywanie operacji specjalnych oraz zwiększyć efektywność i weryfikować jakość szkolenia podległych jednostek: korpusu komandosów KCT (Korps Commandotroepen) i morskich sił...
Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, zgodnie z decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej z 13 listopada 2017 r., dotyczącą zmian organizacyjnych Wojsk Specjalnych, zreformowano dotychczasową...
Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, zgodnie z decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej z 13 listopada 2017 r., dotyczącą zmian organizacyjnych Wojsk Specjalnych, zreformowano dotychczasową strukturę WS. Połączono Inspektorat WS DG RSZ z Dowództwem Komponentu Wojsk Specjalnych (DKWS). Tym samym połączeniu uległy również kompetencje obu instytucji.
Wczoraj, o godzinie 13 do portu wojennego w Świnoujściu przybył okręt dowodzenia siłami przeciwminowymi „ORP Kontradmirał Xawery Czernicki”, kończąc tym samym trwającą od stycznia misję Polskiego Kontyngentu...
Wczoraj, o godzinie 13 do portu wojennego w Świnoujściu przybył okręt dowodzenia siłami przeciwminowymi „ORP Kontradmirał Xawery Czernicki”, kończąc tym samym trwającą od stycznia misję Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Morzu Śródziemnym, Morzu Czarnym i Morzu Egejskim.
W prowincji Helmand talibowie urządzili zasadzkę na wycofujących się policjantów i żołnierzy. W trakcie wymiany ognia śmierć poniosło około 100 funkcjonariuszy wojska i policji – informują agencje.
W prowincji Helmand talibowie urządzili zasadzkę na wycofujących się policjantów i żołnierzy. W trakcie wymiany ognia śmierć poniosło około 100 funkcjonariuszy wojska i policji – informują agencje.
Amerykańska armia planuje przywrócenie swoich magazynów na sprzęt wojskowy w Niemczech oraz innych krajach europejskich. Według agencji DPA, informację tę przekazał dowódca sił lądowych USA w Europie generał...
Amerykańska armia planuje przywrócenie swoich magazynów na sprzęt wojskowy w Niemczech oraz innych krajach europejskich. Według agencji DPA, informację tę przekazał dowódca sił lądowych USA w Europie generał Ben Hodges.
W Noworosyjsku, porcie nad Morzem Czarnym, mają stacjonować rosyjskie okręty podwodne. Według dowódcy Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej, admirała Aleksandra Witko, stacjonować tu będzie siedem...
W Noworosyjsku, porcie nad Morzem Czarnym, mają stacjonować rosyjskie okręty podwodne. Według dowódcy Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej, admirała Aleksandra Witko, stacjonować tu będzie siedem rosyjskich okrętów podwodnych.
Kolejna zmiana czeskich sił specjalnych rozpoczęła służbę w Afganistanie pod koniec czerwca 2012 r. Zastąpili oni kolegów, którzy stacjonowali w afgańskiej prowincji Nangarhar przez 6 miesięcy. Ich podstawowym...
Kolejna zmiana czeskich sił specjalnych rozpoczęła służbę w Afganistanie pod koniec czerwca 2012 r. Zastąpili oni kolegów, którzy stacjonowali w afgańskiej prowincji Nangarhar przez 6 miesięcy. Ich podstawowym zadaniem było szkolenia afgańskich sił, przeciwdziałanie handlem narkotykami, zbieranie informacji na rzecz najwyższego dowództwa ISAF, aresztowania niebezpiecznych przestępców. 601. skupina speciálních sil była podległa dowództwu ISAF.
6 żołnierze brytyjskich z Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie poniosło śmierć w wyniku wybuchu przydrożnej bomby - taką informacje podali przedstawiciele armii brytyjskiej i afgańskiej...
6 żołnierze brytyjskich z Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie poniosło śmierć w wyniku wybuchu przydrożnej bomby - taką informacje podali przedstawiciele armii brytyjskiej i afgańskiej policji.
Niezależnie od pandemii Covid-19, żołnierze podlegli pod US SOCEUR (Dowództwo Operacji Specjalnych Europa Armii Stanów Zjednoczonych) przez cały 2020 rok pozostawali w pełnej gotowości, stale podnosząc...
Niezależnie od pandemii Covid-19, żołnierze podlegli pod US SOCEUR (Dowództwo Operacji Specjalnych Europa Armii Stanów Zjednoczonych) przez cały 2020 rok pozostawali w pełnej gotowości, stale podnosząc swoje kompetencje i utrzymując wysoką zdolność operacyjną do realizacji i wsparcia działań specjalnych na wyznaczonym obszarze. W 2020 roku US SOCEUR przeprowadziło kilkanaście ćwiczeń i misji szkoleniowych z udziałem jednostek specjalnych z krajów sojuszniczych i partnerów NATO, w tym: Szwecji, Litwy...
W 2019 roku przypadła 70. rocznica powstania NATO (North Atlantic Treaty Organization) – organizacji zawiązanej 24 sierpnia 1949 r. na mocy podpisanego 4 kwietnia 1949 r. Traktatu Północnoatlantyckiego,...
W 2019 roku przypadła 70. rocznica powstania NATO (North Atlantic Treaty Organization) – organizacji zawiązanej 24 sierpnia 1949 r. na mocy podpisanego 4 kwietnia 1949 r. Traktatu Północnoatlantyckiego, w celu konsolidacji wysiłków początkowo 12, a w następnych latach 16 państw Europy Zachodniej wraz z USA dla obrony przed atakiem ze strony ZSRR i jego państw satelickich, od 1955 zorganizowanych w równoważną strukturę militarną Układu Warszawskiego.
24 maja 2017 r. w siedzibie Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie odbyły się uroczyste obchody Święta Wojsk Specjalnych. Tegoroczna celebracja była wyjątkowa z uwagi na fakt, iż ten Rodzaj...
24 maja 2017 r. w siedzibie Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie odbyły się uroczyste obchody Święta Wojsk Specjalnych. Tegoroczna celebracja była wyjątkowa z uwagi na fakt, iż ten Rodzaj Sił Zbrojnych powołano dokładnie 10 lat temu.
W sobotę, 25 maja 2013 r., na Bulwarach Wiślanych w Krakowie odbyły się obchody Święta Wojsk Specjalnych. Pokazy mu towarzyszące miały niespotykany dotychczas rozmach – po raz pierwszy przed szeroką publicznością...
W sobotę, 25 maja 2013 r., na Bulwarach Wiślanych w Krakowie odbyły się obchody Święta Wojsk Specjalnych. Pokazy mu towarzyszące miały niespotykany dotychczas rozmach – po raz pierwszy przed szeroką publicznością komandosi zaprezentowali tak duży zakres swoich działań.
Od starożytności wiadomo, że informacja może być bardzo skuteczną bronią. Już w „Sztuce wojny” Sun Tzu, jednym z najstarszych podręczników strategii i taktyki, jedna z części dotyczyła wywiadu. Autor,...
Od starożytności wiadomo, że informacja może być bardzo skuteczną bronią. Już w „Sztuce wojny” Sun Tzu, jednym z najstarszych podręczników strategii i taktyki, jedna z części dotyczyła wywiadu. Autor, starożytny generał, nazywa mądrymi władcami i dowódcami tylko takich, którzy zrobią wszystko, aby „wiedzieć wcześniej i więcej” niż wróg, bo to przyniesie im zwycięstwo. Informacje o liczebności przeciwnika, jego planach i rozmieszczeniu wojsk oraz terenie przyszłego działania zawsze były kluczowym...
Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej...
Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej konstrukcji. Z powodu głównie wysokiej ceny nie podbił on zagranicznych rynków, za to jego kolejne skrócone wersje zdobyły liczące się miejsce w arsenale sił specjalnych wielu państw, potrafiących docenić typowo szwajcarską, wysoką jakość wykonania i szczegółowe dopracowanie, które zapewniły...
W dniach od 31 marca do 5 kwietnia br. 120 żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej realizowało szkolenie wysokogórskie w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej „JODŁA” oraz w rejonach Kotliny Kłodzkiej.
W dniach od 31 marca do 5 kwietnia br. 120 żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej realizowało szkolenie wysokogórskie w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej „JODŁA” oraz w rejonach Kotliny Kłodzkiej.
28 lutego Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy kończących zawodową służbę wojskową. Trzech oficerów skończyło pracę ze służbą i mundurem.
28 lutego Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy kończących zawodową służbę wojskową. Trzech oficerów skończyło pracę ze służbą i mundurem.
Pierwsza kobieta ukończyła w listopadzie 2018 r. 24-dniowy kurs selekcyjny SFAS (Special Forces Assessment and Selection) sił specjalnych US Army, stanowiący początkowy etap szkolenia kandydatów do tej...
Pierwsza kobieta ukończyła w listopadzie 2018 r. 24-dniowy kurs selekcyjny SFAS (Special Forces Assessment and Selection) sił specjalnych US Army, stanowiący początkowy etap szkolenia kandydatów do tej formacji SFQC (Special Forces Qualification Course, „Q Course” trwający od 14 do ponad 23 miesięcy), który daje prawo do służby w „Zielonych Beretach”.
Spółka CENZIN wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, działająca dotychczas głównie jako dostawca sprzętu specjalnego dla polskich i zagranicznych klientów instytucjonalnych, takich jak policja,...
Spółka CENZIN wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, działająca dotychczas głównie jako dostawca sprzętu specjalnego dla polskich i zagranicznych klientów instytucjonalnych, takich jak policja, wojsko, straż graniczna, otwiera się na krajowy rynek odbiorców cywilnych, umożliwiając tym samym zakup broni, amunicji, akcesoriów strzeleckich za pomocą nowej internetowej platformy sprzedażowej.
W dniach 25 - 29 kwietnia 2018 roku na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie odbyły się zawody Longshot 2018. Rywalizacja toczyła się o miano najlepszego strzelca w kategorii wojskowej i cywilnej...
W dniach 25 - 29 kwietnia 2018 roku na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie odbyły się zawody Longshot 2018. Rywalizacja toczyła się o miano najlepszego strzelca w kategorii wojskowej i cywilnej w strzelaniu długodystansowym.
20 marca br. w auli Biblioteki Głównej Akademii Sztuki Wojennej odbyła się Krajowa Konferencja Naukowa pt. „Wsparcie mobilności niepełnosprawnych ruchowo żołnierzy i funkcjonariuszy”. Organizatorem spotkania...
20 marca br. w auli Biblioteki Głównej Akademii Sztuki Wojennej odbyła się Krajowa Konferencja Naukowa pt. „Wsparcie mobilności niepełnosprawnych ruchowo żołnierzy i funkcjonariuszy”. Organizatorem spotkania był Wydział Zarządzania i Dowodzenia ASzWoj, a jej współorganizatorami: Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie, Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej, Wydział Policyjnych Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Państwowy Fundusz Rehabilitacji...
Do grona ekspertów Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju STRATPOINTS dołączył gen. dyw. rez. Piotr Patalong, były Dowódca Wojsk Specjalnych, który 31 stycznia br. pożegnał się z mundurem.
Do grona ekspertów Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju STRATPOINTS dołączył gen. dyw. rez. Piotr Patalong, były Dowódca Wojsk Specjalnych, który 31 stycznia br. pożegnał się z mundurem.
Program „Weterani są wśród nas” ma obejmować szeroki wachlarz projektów Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju STRATPOINTS, których celem jest wparcie, aktywizowanie i mobilizowanie środowiska weteranów oraz...
Program „Weterani są wśród nas” ma obejmować szeroki wachlarz projektów Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju STRATPOINTS, których celem jest wparcie, aktywizowanie i mobilizowanie środowiska weteranów oraz zachęcenie samorządów, instytucji, firm oraz osób prywatnych do różnych form wsparcia, pomocy i uhonorowania weteranów, żołnierzy poszkodowanych oraz rodzin żołnierzy poległych w misjach poza granicami Państwa.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...
Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.
Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...
Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.
Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...
Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.