Firmy Leatherman nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Każdy, kto w jakimś stopniu interesuje się tematyką noży i ekwipunku taktycznego, na pewno kojarzy multitoole tej marki. Wprawdzie Leatherman nie jest już jedyną firmą produkującą multitoole, to jednak wciąż pozostaje niekwestionowanym liderem rynku i nie poprzestaje w rozwoju
W tym roku premierę miały dwa nowe mulitoole – SIGNAL i TREAD.
Tak się złożyło, że premiera Signal i Tread w Polsce była dość szczególna. Uświetnił ją osobiście sam Tim Leatherman, który po czterdziestu latach ponownie odwiedził Polskę.
Uzupełnij brakujący ekwipunek»
Chętni, którzy chcieli otrzymać autograf Tima na swoim multitoolu, mogli spotkać go w salonach sklepu Militaria.pl we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie (podczas zlotu forum www.knives.pl).
Dlaczego właściwie Tim przyleciał do Polski?
Otóż historia firmy Leatherman zaczyna się dość nietypowo jak na amerykańską firmę. Nietypowo, ponieważ jej początki związane są z Europą.
W 1975 roku Tim Leatherman podróżował wraz z małżonką po Europie, w tym również i po Polsce. W podróży towarzyszyły im różne przygody, a to psuł się wynajęty Fiat 600, a to toaleta w hotelu. Tim próbował naprawić usterki starym, wysłużonym scyzorykiem.
Czego jednak można oczekiwać od scyzoryka z jednym ostrzem, otwieraczem do konserw i butelek? Owszem, damy radę przygotować posiłek, dokręcimy niewielką śrubkę, ale nie uda się wykonać jakiejś bardziej skomplikowanej naprawy.
Co zrobić w takiej sytuacji?
Można wozić w samochodzie skrzynkę z narzędziami. Nie zawsze jednak poruszamy się samochodem.
Noszenie w plecaku lub torbie kompletu narzędzi też mija się z celem.
Od tego czasu Tima nieustannie dręczyła myśl o narzędziu, które łączyłoby w sobie wiele funkcji, zachowując przy tym maksymalną użytkowość i ergonomię.
Dzięki tym przygodom Tim wpadł na pomysł stworzenia multitoola.
W 1976 roku idea ta znalazła odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Pierwsze prototypy powstały z drewna i kartonu, a następnie z metalu.
Jednak dopiero w 1980 roku premierę miał pierwszy multitool – Mr Crunch. Zarejestrowany został w USA pod numerem patentowym 4,238,862. Przekształcił się w 1983 roku w Personal Survival Tool (PST), który to przyniósł Leathermanowi sukces.
Kolejne lata to prace nad nowymi modelami.
I tak w 1986 roku pojawiła się miniaturowa wersja multitoola – Mini Tool, a w 1994 roku – Super Tool (zainteresowanych dodatkowymi informacjami zachęcam do zapoznania się ze stroną producenta www.leatherman.com, gdzie zamieszczone są dokładne informacje o historycznych już modelach tej firmy).
Oferta multitooli Leatherman jest bardzo bogata. Ich różnorodność zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wybrednych użytkowników. Znajdziemy zatem mikrotoole do zawieszenia przy kluczach oraz niewiele większe toole kieszonkowe.
Głównym segmentem oferty są jednak multitoole pełnowymiarowe i tzw. heavy duty.
Warto też zaznaczyć, że w ofercie są również multitoole przeznaczone dla wojskowych i innych służb mundurowych. Niektóre modele z tej serii różnią się od innych jedynie czarną oksydą, ale na przykład model MUT to wyspecjalizowane narzędzie dla strzelców, a model RAPTOR przeznaczony jest dla ratowników medycznych.
Dostępne są również dwa modele dla saperów,
oznaczone akronimem MUT EOD i Super Tool 300 EOD.
Więcej zdjęć multitooli znajdziecie w galerii z datkowymi zdjęciami Podaj płaską dwunastkę! - Leatherman Signal & Leatherman Tread.
Czytaj też: Noże na koniec świata? >>>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |