Poznaj system treningu w zawieszeniu na taśmach TRX®

Aleksandra  Musielak  /  06-09-2020
Autorka przedstawia zestaw ćwiczeń wykorzystujących taśmy TRX® wspomagających prawidłową stabilizację pozycji ciała aby w pełni skorzystać z zalet ćwiczeń wykonywanych w podwieszeniu. Na zdjęciu: podpór przodem.
Autorka przedstawia zestaw ćwiczeń wykorzystujących taśmy TRX® wspomagających prawidłową stabilizację pozycji ciała aby w pełni skorzystać z zalet ćwiczeń wykonywanych w podwieszeniu. Na zdjęciu: podpór przodem. Zdjęcie: archiwum Aleksandry Musielak

System treningu z taśmami TRX® wywodzi się z sektora mundurowego. Były komandos Navy SEALs – Randy Hetrick zaprojektował ten prosty w konstrukcji przybór do efektywnego treningu całego ciała, który można zabrać w teren.

Zdjęcia: archiwum Aleksandry Musielak

Reprezentowanie wysokiego poziomu kondycji fizycznej i siły jest nieodłącznym elementem służby w sektorze mundurowym. Na czele każdej grupy stoją jej specjalistyczne jednostki, w których kładzie się szczególny nacisk na wszechstronny rozwój motoryki jej członków, przygotowując Ich do pracy w każdych warunkach terenowych nierzadko wymagając od swoich operatorów pozostawania w pełnej gotowości bojowej przez cały rok. Sprostanie tak wysokim wymaganiom wiąże się z zastosowaniem różnorodnych form i metod treningowych. Jedną z nich jest system treningu TRX®, dlatego w dalszej części tego artykułu dowiesz się w jaki sposób należy prawidłowo ustabilizować pozycję ciała aby w pełni skorzystać z zalet ćwiczeń wykonywanych w podwieszeniu.

Wygląd taśmy TRX®; Special OPS
Wygląd taśmy TRX®

Ten przybór treningowy, został stworzony na potrzeby amerykańskiego oddziału Neavy SEALs przez jednego z ich operatorów – Randy’ego Hetricka. Dzisiejszy wygląd taśm treningowych różni się znacząco od pierwowzoru. Regularne wprowadzanie zmian konstrukcyjnych doprowadziło do stworzenia idealnego, lekkiego i przede wszystkim efektywnego przyboru treningowego.

System treningu TRX®

 Korzyści jakie możesz uzyskać, wykonując systematycznie ćwiczenia w podwieszeniu na taśmach TRX®:

    1. Rozwój siły funkcjonalnej, a więc siły wszystkich mięśni zaangażowanych w wykonanie konkretnego zadania ruchowego (ćwiczenia);
    2. Wzmocnienie mięśni brzucha oraz wzrost siły napięcia izometrycznego wszystkich mięśni stabilizujących kręgosłup (z ang. core stability);
    3. Zwiększenie mobilności stawów, szczególnie wzrost zakresu ruchu obręczy barkowej oraz grupy kulszowo - goleniowej, których nadmierny przykurcz mięśni jest odpowiedzialny m. in. za zmiany w postawie ciała;
    4. Poprawa ogólnej sprawności fizycznej, wydolności tlenowej oraz wytrzymałości siłowej za pomocą wykonywania ćwiczeń w zawieszeniu na taśmach TRX.

Treść poniższego artykułu pomoże Ci wypracować zdrową i efektywną równowagę pomiędzy ciężkimi treningami z ciężarami jakie realizujesz na siłowni a czasem przeznaczonym na regenerację mięśni po wysiłku. Ćwicząc regularnie z dużymi obciążeniami w sposób nie pozwalający na pełną regenerację mięśni po wykonaniu danego treningu możesz doprowadzić do przemęczenia ciała.

Liczne badania wykazują, że długofalowy trening na poziomie bliskim 100 % swoich możliwości wysiłkowych w perspektywie może doprowadzić do permanentnego stanu zmęczenia organizmu. Skutkuje to niestety, spowolnieniem tempa progresu treningu (efektywności). Dlatego mądrze zarządzaj swoim czasem przeznaczonym na aktywność i odpoczynek planując każdy etap swojego treningu.

Jednostronny wykrok w tył ze wznosem kolana 	Uginanie ramion w pozycji zasadniczej
Jednostronny wykrok w tył ze wznosem kolana
Uginanie ramion w pozycji zasadniczej

Ćwicząc z dużą objętością treningową, obciążeniem lub będąc po okresie startowym w zawodach, twój czas przeznaczony na odpoczynek powysiłkowy winien być przeplatany z wysiłkiem o niższej intensywności. W okresach takiej regeneracji powysiłkowej możesz trenować z różnorodnymi przyborami m in. z taśmami TRX, odważnikami kulowymi czy poduszkami sensomotorycznymi. Taki wysiłek wówczas będzie pełnił funkcję aktywnej regeneracji i pomoże Ci utrzymać sylwetkę w dobrej kondycji przez cały rok.

Będąc w okresie regeneracji, masz czas na wizyty w centrum odnowy biologicznej, gdzie skorzystasz z masażu lub innych zabiegów fizjoterapeutycznych, które dodatkowo przyspieszą regenerację Twoich mięśni oraz zmniejszą powstałe w nich napięcia.

Takie rozsądne podejście do rozwoju motoryki ciała i jego pełnej regeneracji powysiłkowej, w rezultacie wpłynie na wzrost wyników sportowych i poziom motywacji do podejmowania nowych wyzwań sportowych.  Realizując zatem własny, długofalowy plan ćwiczeń, pamiętaj, aby przeplatać swoje ciężkie zajęcia sportowe z lżejszymi aktywnościami fizycznymi, gdyż wykonywanie takich treningów, umożliwi Ci efektywne wykorzystanie czasu niezbędnego do uzyskania pełnej regeneracji zmęczonego ciała.

Czytaj też: Trenuj efektywnie i testuj siłę izometrii

Do grupy lżejszych treningów, które stanowią formę aktywnej regeneracji, należą m.in.:

  • aktywności aerobowe na niskim tętnie, tj.: bieganie, pływanie, jazda na rowerze, etc.;
  • marsze długodystansowe w umiarkowanym tempie z obciążeniem (plecak, kamizelka taktyczna) lub bez obciążenia;
  • treningi rozciągająco-wzmacniające, tj.: rozciąganie dynamiczne, trening techniki np. techniki interwencji, trening bezstrzałowy z przemieszczaniem się i zmianą postaw strzeleckich, ćwiczenia stabilizacji centralnej zwane jako „core stability” etc.;
  • treningi z przyborami funkcjonalnymi, tj.: rolery, poduszki sensomotoryczne, taśmy TRX, odważniki kulowe, hantle, piłki lekarskie etc.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  10

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »

ochrona telefonu

latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »

buty taktyczne

ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wspólne ćwiczenia 7eds i 4Pplot

W dniach 21-22 kwietnia 2021r. w Czerwieńsku odbyło się ćwiczenie, w którym uczestniczyli żołnierze 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz piloci 7. Eskadry Działań Specjalnych z 33 Bazy...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl