Ta sesja dynamicznego rozciągania mięśni, posłuży Tobie również jako
rozgrzewka przed niemalże, każdą formą treningu kondycyjnego, zwłaszcza
treningu: siłowo – szybkościowego, treningu wytrzymałości siłowej oraz
różnorodnych odmian walki wręcz. Oczywiście, wykorzystując ten trening
jako rozgrzewkę, pomiń „metodę piramidy malejących powtórzeń” i zredukuj
ilość powtórzeń do 50 na stronę. Udowodniono naukowo, że rozciąganie
statyczne wykonywane przed treningiem - osłabia siłę mięśni, dlatego
pomiń również element statyki. Statyczne rozciąganie należy stosować na
zakończenie aktywności fizycznej lub jako odrębną sesję relaksacyjną.
Z uwagi na powyższe, prezentowane w tym materiale techniki rozciągania dynamicznego, będą doskonałą formą „aktywnej regeneracji psychofizycznej” od ciężkich sesji treningowych, dla osób nie potrafiących odpoczywać w sposób bierny.
Przeplatając ciężkie sesje treningowe z lekkimi ćwiczeniami rozluźniająco- rozciągającymi, oddalisz w czasie moment pojawienia się niekorzystnych urazów, kontuzji lub stanów „przemęczenia” organizmu.
Trenując regularnie mobilność wpłyniesz na poprawę elastyczności struktur mięśniowo-powięziowych, co rzutuje na ostateczny wygląd Twojej sylwetki i kształt mięśni. Ponadto, usprawnisz proces nawodnienia ciała i usuwania zbędnych produktów przemiany materii. Tym samym masz wpływ na tempo procesu regeneracji powysiłkowej i przyczynisz się do zwiększenia swojego progresu treningowego, w niemalże każdej dziedzinie sportu jaką uprawiasz.
Dlatego zachęcam Cię do wprowadzenia na stałe tej formy aktywności fizycznej w ramach swojej „aktywnej regeneracji” pomiędzy ciężkimi treningami siłowymi, kondycyjnymi i sparingowymi.
![]() |
Prezentowane w tym materiale techniki rozciągania dynamicznego, są jednym z wielu przykładów profilaktyki zapobiegającej powstaniu urazów. Ta jednostka treningowa służy przede wszystkim kształtowaniu mobilności i gibkości ciała. Te cechy motoryczne, przyczynią się do rozwoju wytrzymałości siłowej i siły funkcjonalnej, a także wpłyną na poprawę twojego bezpieczeństwa podczas wykonywania czynności dnia codziennego.
W treningach militarnych, bardzo ważne jest kompleksowe przygotowanie motoryki ciała, uwzględniające rozwój wszystkich cech motorycznych. Nadrzędnym celem treningowym, każdego funkcjonariusza powinien stać się rozwój wytrzymałości siłowej i tlenowej, zwanej potocznie kondycją fizyczną. To ona znacząco zwiększa zdolność do wykonywania długotrwałego wysiłku w pełnym umundurowaniu taktycznym, przy utrzymaniu relatywnie niskiego poziomu zmęczenia.
Niestety, specyfika pracy poszczególnych sektorów mundurowych, nie daje możliwości wprowadzenia oddzielnych cykli treningowych, ukierunkowanych na rozwój tylko jednej cechy motorycznej np. gibkości czy też szybkości. Dlatego też, w holistycznym rozwoju motoryki funkcjonariuszy, aby uzyskać wysoki poziom sprawności fizycznej, siły i zdolności do pokonywania trudności, w niemalże każdych warunkach pracy danej grupy realizacyjnej, należy łączyć w programach wybrane cechy motoryczne.
Oczywiście, wybór tych cech, nie może być przypadkowy ze względu na ich wzajemną współzależność, gdyż niski poziom jednej cechy motorycznej, będzie rzutował ograniczająco na poziom innej zdolności. Oznacza to, że posiadając dysfunkcje ruchowe wynikające z wadliwej postawy ciała lub kontuzji, będziesz miał trudność w wytrenowaniu wysokiego poziomu siły. Maksymalny poziom siły jesteś w stanie wytrenować wykonując ćwiczenia oporowe w pełnym anatomicznym zakresie ruchu mięśni i stawów (pomiar zakresu ruchu i stopień swobodnej pracy stawów, mierzony jest za pomocą inklinometra lub goniometra. „ROM” z ang. range of motion, jest wartością wyliczoną indywidualnie dla każdego stawu, która określa jego granice, umożliwiające wykonanie pełnego ruchu). Dlatego, aby uzyskać sprawniejsze i silniejsze ciało w pojęciu globalnym (funkcjonalnym), należy dążyć do przywrócenia anatomicznych zakresów ruchu w stawach, trenować poprawnie technicznie i ustabilizować postawę ciała. To ważne, ponieważ wynikające z niestabilnej postawy ciała i złej koordynacji nerwowo- mięśniowej ograniczenia ruchowe, są najczęstszą po urazach, przyczyną hamowania rozwoju siły mięśni i sprawności fizycznej.
Czytaj też: Trening wytrzymałości siłowej cz. I >>>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |