O znaczeniu zjawiska terroryzmu nie trzeba w dzisiejszych czasach nikogo przekonywać. Od co najmniej kilkunastu lat media przynoszą nam wciąż nowe doniesienia o przeprowadzonych lub usiłowanych zamachach terrorystycznych. Kilkukrotnie już wieszczonych (nawet przez uczonych tej miary co Gilles Kepel) zmierzch terroryzmu wciąż okazuje się mirażem - jak dotąd każda jego kolejna fala okazywała się groźniejsza niż poprzednia. Co więcej, wiele wskazuje, że zjawisko w dającym przewidzieć się czasie może się nasilać, gdyż świat wkracza w okres geopolitycnych napięć związanych z przejśiem od jednobiegunowości do wielobiegunowości.
Przeczytaj także: Selekcja, czyli dwadzieścia lat historii >>
Autorka zewała z utartym schematem nakazującym korzystanie z opracowań poprzedników (najchętniej zagranicznych) i podjęła trud źródłowej analizy terroryzmu islamskiego. Wykorzystała tu z jednej strony obfity (i niejednokrotnie sprzeczny - co skrupulatnie odnotowuje) materiał w postaci doniesień medialnych i dostępnych raportów oficjalnych, szczegółowo informujący o przebiegu i tle zamachów, z drugiej (co jest szczególnie cenne!) - publikacje instruktażowe i propagandowe samych terrorystów. Podkreślić należy, że jest ot materiał rzadko wykorzystywany w sposób systematyczny przez krajowych badaczy.
Książka dr Karoliny Wojtasik jest pozycją, jakiej dotąd w polskiej literaturze przedmiotu brakowało. Stanowi ciekawą propozycję dla wszystkich zainteresowanych terroryzmem, w pierwsej zaś kolejności dla osób profesjonalnie zajmujących się problematyką bezpieczeństwa: urzędników, policjantów, wojskowych.
Książka została wydana przez Grupę Medium, która jest także wydawcą SPECIAL OPS.
[Anatomia zamachu, premiera książki, Grupa Medium, SPECIAL OPS, dr Karolina Wojtasik, terroryzm, zamachy terrorystyczne]