Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

VELOCIRAPTOR – pierwsza odsłona

Velociraptor - kamizelka zintegrowana z przypiętymi peryferiami balistycznymi. Andrzej Krugler
 

Velociraptor - kamizelka zintegrowana z przypiętymi peryferiami balistycznymi. Andrzej Krugler


 

Gdy jesienią 2008 roku, jeszcze na łamach poprzednika SPECIAL OPS opisywałem okoliczności powstania kamizelki Raptor, wprowadzanej wówczas na wyposażenie WZS BOR, już pojawiały się pierwsze pomysły dotyczące stworzenia kompletnego systemu wyposażenia i osłon balistycznych, którego poszczególne elementy pozwalałyby na spełnienie wymagań formacji specjalnych w Polsce. Dziś, po oficjalnej premierze Velociraptora na MSPO 2010, jako jego współtwórca postaram się możliwie obiektywnie przedstawić okoliczności powstania i wizję rozwoju tego systemu wyposażenia.

Zobacz także

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Skuteczne rozwiązania do walki z koronawirusem

Skuteczne rozwiązania do walki z koronawirusem Skuteczne rozwiązania do walki z koronawirusem

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zupełnie odmieniła otaczającą nas rzeczywistość. Noszenie maski w przestrzeni publicznej i częsta dezynfekcja rąk stały się rutyną, podobnie jak pomiar temperatury przed...

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zupełnie odmieniła otaczającą nas rzeczywistość. Noszenie maski w przestrzeni publicznej i częsta dezynfekcja rąk stały się rutyną, podobnie jak pomiar temperatury przed wejściem na basen lub na terenie lotniska. Nic dziwnego – ochrona sanitarna w miejscach pracy i użyteczności publicznej to obecnie kwestia o najwyższym priorytecie. Do realizacji tego celu niezbędne są wysokiej klasy urządzenia antywirusowe – m.in. bramki detekcyjne, kamery termowizyjne i testy przesiewowe....

Kto przygarnie, czyli sierotki po Raptorze

Wcielenie tego pomysłu w życie zajęło niecałe dwa lata. Jeszcze latem 2008 roku zaczęliśmy poszukiwania firmy w nadziei, że uda nam się przygotować pierwsze wzory wyposażenia do prezentacji na MSPO – mimo prawdziwie wariackiego tempa pracy, udało nam się stworzyć pierwsze wzory jeszcze przed kieleckimi targami. Kamizelka zintegrowana, jaka wtedy powstała, nosiła nazwę Guardian i wraz z podstawowym ukompletowaniem trafiła na targi – co ciekawe, prezentowana była na manekinie ustawionym „gościnnie” na stoisku zaprzyjaźnionej firmy, gdyż nie mieliśmy jeszcze możliwości zaprezentowania naszego projektu na samodzielnym stanowisku. Mimo tych nieco improwizowanych warunków, Guardian budził spore zainteresowanie – wyglądał efektownie, posiadał dopracowany, działający system QR z jednoczesną możliwością płynnej regulacji i dopasowania założonej już kamizelki do ciała. Po raz kolejny jednak okazało się, że prawdziwy problem tkwi w pogodzeniu interesów wszystkich zaangażowanych w projekt stron – a więc projektanta, producenta poszyć i dostawcy osłon balistycznych. Wydawało się więc, że znów wróciliśmy do punktu wyjścia.

Wypada tu zaznaczyć, że myśląc o nowoczesnych systemach oporządzenia, a zwłaszcza o kamizelkach zintegrowanych, musimy równie dużą uwagę przywiązywać do rozwiązań poszycia kamizelki – a więc jego ergonomii, modułowości czy estetyki, jak również do pakietu osłon balistycznych, jaki zamierzamy w danej kamizelce zastosować. Miękkie i twarde wkłady balistyczne muszą spełniać określone wymagania, których przebadanie i certyfikacja niesie za sobą znaczne koszta. Obrót i produkcja materiałów balistycznych wymagają oczywiście koncesji MSWiA – słowem, liczba wymagań, które trzeba spełnić, by móc stworzyć ostateczny produkt, jest naprawdę niemała – zamawiający zaś zwykle zainteresowany jest kompletnym produktem, nie zaś kupowaniem różnych elementów z różnych źródeł i zabawą w składanie wyposażenia z różnych, nie zawsze pasujących do siebie kawałków.

Maskpol, czyli duży może więcej

MSPO 2008 miało okazać się przełomowe pod jeszcze jednym względem – co zaważyło zresztą na późniejszym losie naszego pomysłu. Otóż doszło wówczas do dosyć burzliwej dyskusji przy okazji prezentacji nowej kamizelki dla WP – noszącej nazwę UKO – Uniwersalnej Kamizelki Ochronnej. Kamizelka ta, stworzona dokładnie według wymagań sformułowanych przez Departament Polityki Zbrojeniowej MON i w znacznej mierze oparta na starym amerykańskim Interceptorze, nie była niestety projektem zbyt udanym i innowacyjnym już u swych narodzin.

Maskpol SA, jedna ze spółek Grupy Bumar, jako producent UKO, stawiający wówczas pierwsze kroki w dziedzinie oporządzenia i kamizelek zintegrowanych, mimo początkowego sporu uznał pewne nasze argumenty za zasadne i przystał na propozycję stworzenia zaawansowanego systemuosłon balistycznych dla Wojsk Lądowych, który dokładnie rok później zadebiutował na MSPO 2009 pod nazwą Kandahar i który obecnie, miejmy nadzieję, stanie się faktycznym następcą UKO. Pracę nad nowym projektem w Maskpolu mieliśmy zacząć na początku roku 2009, a tymczasem szukaliśmy w dalszym ciągu kogoś, kto pomógłby nam zrealizować cel, jakim było stworzenie następcy Raptora – czyli kompletnego, wieloelementowego systemu oporządzenia dla sił specjalnych, będącego odpowiednikiem amerykańskiego zestawu SFLCS/MLCS/RLCS, ale uwzględniającego wnioski z użytkowania i rozwoju technologii.

Partner taki jak Maskpol okazał się ostatecznie nieoceniony w realizacji projektu, o czym mieliśmy się okazję stosunkowo szybko przekonać podczas realizacji projektu Kandahar. Po pierwsze, rozbudowane zaplecze techniczno-badawcze, obejmujące zarówno park maszynowy, jak i jedyną w kraju poza instytutami badawczymi strzelnicę balistyczną pozwalającą od razu weryfi kować parametry różnych rozwiązań osłon balistycznych. Po drugie, inne warunki zamówień materiałów używanych do produkcji poszyć – Cordury, klamer, taśm i rzepów. Dość powiedzieć, że pierwszy prototyp kamizelki zintegrowanej systemu Kandahar był gotowy w niecałymiesiąc od rozpoczęcia prac w styczniu 2009 roku, a pierwsza publiczna demonstracja odbyła się na poligonie w Drawsku pod koniec marca tego samego roku, później na kwietniowym Europoltechu, by wreszcie już w drugiej generacji mieć ofi cjalną premierę na MSPO 2009 w Kielcach.

Nauka cierpliwości, czyli opłaciło się poczekać

Tymczasem planowany system kamizelek dla sił specjalnych wciąż trwał w zawieszeniu – niewielkie liczby Guardianów w kilku wariantach zostały kupione indywidualnie przez użytkowników wyjeżdżających na misje, nieliczne zostały zakupione przez służby, ale wiele wskazywało na to, że projekt stanął w miejscu. Udało nam się wprawdzie przeprowadzić testy i zebrać opinie od użytkowników, ale już wiedzieliśmy, że trzeba będzie stworzyć całkiem nowy produkt, właściwie od podstaw – zachowując pewne elementy, ale zmieniając i poprawiając większość, włącznie z zasadą tworzenia całego poszycia, uwzględniającą łatwiejsze dopasowanie do różnych rozmiarów wkładów balistycznych. Mając w końcu spójną wizję systemu i jego elementów, zaczęliśmy poszukiwania zewnętrznej wzorcowni, która mogłaby przygotować dla nas prototypy niezbędne do testów. Latem 2009 roku, mając w ręku gotowe prototypy tego, co roboczo nazywaliśmy Guardianem II, mogliśmy przystąpić do testów użytkowych i w efekcie po około pół roku mieć w ręku działającą szybkowyczepną kamizelkę zintegrowaną i szybkowyczepnego plate carriera. Pozostałe elementy systemu, takie jak kamizelka niskoprofi lowa, pas balistyczny czy balistyczne panele udowe, były prostsze w opracowaniu i opierając się na naszych poprzednich projektach wiedzieliśmy, że bedą działać.

Kto obserwował zamówienia publiczne w 2009 roku ten wie, że był to jeden z gorszych „sezonów”, jeśli chodzi o przetargi na wyposażenie indywidualne, i niewątpliwie opóźniło to wprowadzenie nowego wyposażenia do produkcji – żaden z producentów nie będzie zainteresowany poniesieniem niemałych przecież kosztów przygotowawczych, bez perspektywy zwrotu poniesionych środków w przewidywalnej perspektywie. Dopiero w początkach 2010 roku zdecydowaliśmy się podjąć próbę przekonania prezesa Maskpolu do otwarcia nowego projektu, pod ostateczną nazwą Velociraptor – nawiązującą do starego projektu, Raptora, w którego tworzeniu mieliśmy udział. Mając w ręku przetestowane i działające prototypy, było nam łatwiej przygotować wstępne wzory, które ofi cjalnie zostały przekazane do testów zainteresowanym formacjom, co miało miejsce już w maju 2010 roku. Oczywiście dalsze testy pociągnęły za sobą kolejne uwagi i drobne zmiany w projekcie, uzupełnianie ukompletowania kieszeni modułowych itd.

Równolegle trwały prace nad pakietem balistycznym – zwłaszcza że wymagania postawione przez zamawiającego były wysokie. A jeśli Velociraptor miał zastąpić Raptora, musiał być od niego nie tylko lepszy i wygodniejszy jako kamizelka, ale też lepiej chronić użytkownika.

Tu także nieodzowny okazał się wkład Maskpolu – udało się bowiem przygotować wysokiej jakości płyty polietylenowe i ceramiczne o głębokim profilu 3D, pozwalającym na jak najlepsze przyleganie do ciała i ścięte tak, aby ułatwić składanie się z broni długiej i krótkiej. Wrażenie na przyszłych użytkownikach końcowych zrobiła zwłaszcza komórkowa płyta ceramiczna, która bez problemu poradziła sobie z testem wielokrotnego ostrzelania amunicją przeciwpancerną 7,62X54R, znacznie powyżej wymagań norm balistycznych. By nie pozostawiać wątpliwości, na strzelanie testowe zaproszono ofi cjalnie przedstawicieli zainteresowanych formacji, co także było swoistym ewenementem w naszym kraju. Pierwsze zamówienia na nowy system kamizelek pojawiły się wkrótce potem…

Doszliśmy więc w naszej historii do oficjalnej premiery Velociraptora, która miała miejsce na targach MSPO w tym roku. Co więcej – elementy nowego systemu stały się obecnie nośnikami dla polskiego programu „Żołnierza Przyszłości”, którego założenia opracowuje Dywizja Żołnierz (w której skład wchodzi Maskpol) powołana w Grupie Bumar. Można więc powiedzieć, że Velociraptor będzie odgrywał rolę wizytówki naszego przemysłu obronnego.

Stado nowoczesnych dinozaurów, czyli co my tu mamy

Skoro Czytelnik poznał już streszczoną historię powstania Velociraptora, spróbuję w skrócie opisać elementy wchodzące w skład systemu w jego obecnej postaci. Głównym naszym założeniem było stworzenie wieloelementowego systemu osłon balistycznych, które mogłyby wzajemnie się uzupełniać lub być stosowane wymiennie, w zależności od realizowanych przez użytkownika zadań. Patrząc na to systematycznie, Velociraptor składa się z pakietu balistycznego – zawierającego  wszystkie miękkie i twarde wkłady balistyczne, zarówno te podstawowe,mieszczące się w kamizelce czy plate carrierze, jak i dodatkowe – peryferyjne, takie jak kołnierz, naramienniki, osłony ud, krocza itd. Osobną kategorię tworzą poszycia – w obecnym systemie są one 4 plus pas balistyczny, noszące nazwy pokrewnych drapieżnych dinozaurów należących do jednej rodziny. Mamy więc poszycie szybkowyczepnej modułowej kamizelki zintegrowanej (Velociraptor), szybkowyczepnego modułowego plate carriera (Atrociraptor), kamizelki niskoprofilowej (Maniraptor) oraz miniplate carriera (Microraptor). Dobór preferowanej konfiguracji zestawu należy oczywiście do użytkownika – w pewnych okolicznościach preferowane może być np. używanie kamizelki niskoprofi lowej, w innych miniplate carriera, gdy w warunkach wymagających wysokiej mobilności z zachowaniem wysokiego poziomu ochrony optymalną konfi guracją może okazać się modułowy pas balistyczny i szybkowyczepny plate carrier. Warto dodać, że niektóre z elementów systemu – takie jak np. kamizelka niskoprofilowa, mają kilka wariantów, zależnych od preferencji użytkownika, i różną się np. liczbą taśm systemu modułowego, sposobem zapięcia czy wkładania płyt balistycznych. Ostatnim uzupełniającym elementem systemu jest tzw. ukompletowanie – czyli zestaw wszystkich kieszeni modułowych, duży torboplecak transportowy, dedykowany plecak na zbiornik hydracyjny, czy powstała na specjalne zamówienie użytkownika tzw. torba ucieczkowa („Go Bag”).

Podsumowanie, czyli praca nigdy się nie kończy

W obecnej postaci system Velociraptor został już zamówiony przez kilka formacji mundurowych, kilka kolejnych przymierza się do testów i wiele wskazuje na to, że przedstawienie odbiorcom w końcu spójnego i konsekwentnie rozwijanego systemu osłon balistycznych i oporządzenia przesądzi o jego popularności i sprawi, że stanie się on standardem na najbliższe lata. Jest to ważne o tyle, że brakowało w Polsce pewnej standaryzacji w tej dziedzinie – nie było określonego standardu kroju wkładów balistycznych, jednolitej rozmiarówki (Velociraptor jest oparty ściśle na amerykańskim standardzie BALCS, tym samym, który jest stosowany w kamizelkach CIRAS, RAV, RBAV i innych). Wkłady balistyczne mogą być wykonane w takiej klasie odporności, jaką wyspecyfikuje zamawiający – zaś twarde płyty pancerza – torsowe i boczne, w różnych konfiguracjach materiałowych (lekki polietylen, różne warianty ceramiki). Tym, co decyduje o atrakcyjności systemu, jest elastyczność jego konfiguracji – nie każda formacja potrzebować będzie przecież ciężkich kamizelek zintegrowanych z pełnymi peryferiami – w wielu przypadkach ich wymagania w pełni zaspokoi zestaw składający się z kamizelki niskoprofilowej z rozbudowanym systemem modułowym i miniplate carriera. Liczba wariantów i konfiguracji pozostaje właściwie nieograniczona.

A jak wygląda planowany rozwój projektu? System z całą pewnością pozostaje „otwarty” – to znaczy, że mając do dyspozycji pewne podstawowe elementy, takie jak bazowe wkłady balistyczne, możemy tworzyć warianty kamizelek jak najlepiej spełniające specyficzne potrzeby użytkowników. Niewątpliwą motywacją jest też „Żołnierz Przyszłości” – już teraz pojawiają się kolejne rozwiązania techniczne, które mogą znaleźć zastosowanie jako element systemu – przykładem może być choćby wprowadzenie rozwiązań wewnętrznego szkieletu nośnego pozwalającego na lepszą dystrybucję masy oporządzenia przy zachowaniu mobilności zestawu, trzeba też uwzględniać w oporządzeniu konieczność integracji systemów łączności, nawigacji, monitoringu medycznego i przekazywania danych. Niezależnie od rozwoju samego Velociraptora, udało się także rozpocząć pierwsze przymiarki do stworzenia kompletu umundurowania bojowego i polowego współpracującego z oporządzeniem, co oznacza, że wkrótce możemy spodziewać się trudno palnych mundurów i combat shirtów przygotowanych w Maskpolu.

Jak wynika z powyższej historii – myślę, że w końcu możemy powiedzieć, że mamy w Polsce spójny system oporządzenia i osłon balistycznych dla formacji specjalnych, wyprodukowany w całości przez rodzimą firmę, bez problemu dorównujący pod względem użytkowym światowej czołówce – bo czy może być lepszy komplement niż wypowiedziane przez nowozelandzkiego żołnierza w Afganistanie, noszącego RBAV, czyli jedną z najnowszych kamizelek zintegrowanych na świecie, słowa: „Chciałbym mieć taką kamizelkę”, kiedy obejrzał testowanego tam Velociraptora?

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Mateusz Kurmanow Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 2.)

Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 2.) Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 2.)

Różnorodność typów oporządzenia w dzisiejszych czasach może przyprawiać o zawrót głowy – dwadzieścia lat temu żołnierz zwykle miał do dyspozycji prosty pas z szelkami, a policjant skórzany pas i takąż...

Różnorodność typów oporządzenia w dzisiejszych czasach może przyprawiać o zawrót głowy – dwadzieścia lat temu żołnierz zwykle miał do dyspozycji prosty pas z szelkami, a policjant skórzany pas i takąż kaburę z klapą zapinaną na metalowy grzybek - i wszystko wydawało się w miarę proste. Nawet słownik języka polskiego nie bardzo „nadąża” za liczbą sprzętu, w jaki możemy się wyposażyć, więc często posiłkujemy się angielskimi terminami. Tym razem w „Almanachu” spróbujemy pokrótce wyliczyć i nazwać różne...

Mateusz J. Multarzyński SandCat - Pustynny Kot z Izraela

SandCat - Pustynny Kot z Izraela SandCat - Pustynny Kot z Izraela

Kibuce wszystkim zapewne kojarzą się z Izraelem, jednak trudno te kolektywne gospodarstwa rolnicze skojarzyć z produkcją wyposażenia czy uzbrojenia dla wojska, policji itp. Jest jednak jeden kibuc - Sasa,...

Kibuce wszystkim zapewne kojarzą się z Izraelem, jednak trudno te kolektywne gospodarstwa rolnicze skojarzyć z produkcją wyposażenia czy uzbrojenia dla wojska, policji itp. Jest jednak jeden kibuc - Sasa, utworzony w 1949 roku przez grupę żydowskich emigrantów z USA u podnóża góry Meron, na terenie którego powstała i działa firma będąca światowym liderem w dziedzinie zaawansowanych systemów opancerzenia - Plasan Sasa Ltd.

Ireneusz Chloupek Zwieranie szeregów

Zwieranie szeregów Zwieranie szeregów

Nieco ponad rok temu, 1 grudnia 2009 r., minister spraw wewnętrznych Francji Brice Hortefeux ogłosił oficjalnie utworzenie w policji tego kraju nowej formacji interwencyjnej FIPN (Force d’Intervention...

Nieco ponad rok temu, 1 grudnia 2009 r., minister spraw wewnętrznych Francji Brice Hortefeux ogłosił oficjalnie utworzenie w policji tego kraju nowej formacji interwencyjnej FIPN (Force d’Intervention de la Police Nationale). Nowa, nie oznacza w tym przypadku formowana od podstaw - lecz jedynie nadanie nowych, wspólnych ram organizacyjnych policyjnym jednostkom specjalnym, funkcjonującym od dawna na różnych szczeblach, w celu lepszego przygotowania do skutecznego reagowania na najpoważniejsze incydenty...

Ireneusz Chloupek Dea Fast

Dea Fast Dea Fast

W kontekście wydarzeń ostatnich lat, związanych z tzw. globalną wojną z terroryzmem (GWOT), Afganistan nieodmiennie postrzegany jest przede wszystkim jako matecznik terrorystów i skrajnych fundamentalistów...

W kontekście wydarzeń ostatnich lat, związanych z tzw. globalną wojną z terroryzmem (GWOT), Afganistan nieodmiennie postrzegany jest przede wszystkim jako matecznik terrorystów i skrajnych fundamentalistów islamskich z ugrupowania talibów. Warto jednak pamiętać, że naprzeciw sił koalicji antyterrorystycznej stoją oni ramię w ramię z tamtejszymi baronami narkotykowymi, a ich interesy i działania splatają się do tego stopnia, że obecnie nie sposób traktować którejkolwiek z tych sił odrębnie. Jeśli...

Mateusz Kurmanow Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 1.)

Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 1.) Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 1.)

Ten cykl tematycznie powiązanych notatek, informacji i ciekawostek ma w założeniu dostarczyć Czytelnikowi podstawowych informacji dotyczących dziedziny, która w świecie „taktycznym” nader często jest ofiarą...

Ten cykl tematycznie powiązanych notatek, informacji i ciekawostek ma w założeniu dostarczyć Czytelnikowi podstawowych informacji dotyczących dziedziny, która w świecie „taktycznym” nader często jest ofiarą mitów, przekręconych opowieści z drugiej ręki i „rewelacji” rodem z serwisu YouTube. Nie ma co ukrywać, że materia jest delikatna - wielu użytkowników pyta się przy okazji targów lub pokazów sprzętu, czy kamizelki lub hełmy, które noszą, zapewniają im rzeczywistą ochronę – bo temat pozostaje w...

Sebastian Miernik Skok nadziei

Skok nadziei Skok nadziei

Historii „Cichociemnych” poświęcono już wiele dobrych pozycji książkowych, jednak mimo to na łamach „SPECIAL OPS” chcemy regularnie przypominać o korzeniach polskich sił specjalnych. 28 grudnia 2010 roku...

Historii „Cichociemnych” poświęcono już wiele dobrych pozycji książkowych, jednak mimo to na łamach „SPECIAL OPS” chcemy regularnie przypominać o korzeniach polskich sił specjalnych. 28 grudnia 2010 roku minie 66 lat od ostatniego zrzutu „Cichociemnych”, który nastąpił w 1944 r., w lutym 2011 roku przypada zaś okrągła, 70. rocznica powietrznego przerzutu pierwszych „Cichociemnych” do okupowanej Polski. Niech będzie to okazją do krótkiego wspomnienia niektórych szczegółów i okoliczności pierwszego...

Andrzej Krugler Zanim uderzył GROM

Zanim uderzył GROM Zanim uderzył GROM

„Rzeczą żołnierza jest stworzyć dla Ojczyzny piorun co błyska, a gdy trzeba – uderzy”. Słowa marszałka Józefa Piłsudskiego doskonale oddają charakter sił specjalnych i stanowią wyjątkowo trafne motto najnowszej...

„Rzeczą żołnierza jest stworzyć dla Ojczyzny piorun co błyska, a gdy trzeba – uderzy”. Słowa marszałka Józefa Piłsudskiego doskonale oddają charakter sił specjalnych i stanowią wyjątkowo trafne motto najnowszej wystawy, otwartej w listopadzie, w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Ireneusz Chloupek „Lubliniec”

„Lubliniec” „Lubliniec”

Drugie co do wielkości, po Częstochowie, miasto w północnej części województwa śląskiego nie należy do szczególnie kojarzonych na mapie Polski. W kręgach militarnych jego nazwa jest za to powszechnie znana,...

Drugie co do wielkości, po Częstochowie, miasto w północnej części województwa śląskiego nie należy do szczególnie kojarzonych na mapie Polski. W kręgach militarnych jego nazwa jest za to powszechnie znana, ale przede wszystkim jako jednoznaczne hasło, określające stacjonujący tam 1. Pułk Specjalny Komandosów – największą i najstarszą jednostkę specjalną Wojska Polskiego.

Ireneusz Chloupek Wspólne zadanie

Wspólne zadanie Wspólne zadanie

Wizyta rosyjskiego prezydenta Dimitrija Miedwiediewa w dniach 6-7 grudnia 2010 roku w Warszawie była dla Biura Ochrony Rządu jednym z najpoważniejszych tegorocznych przedsięwzięć ochronnych na terenie...

Wizyta rosyjskiego prezydenta Dimitrija Miedwiediewa w dniach 6-7 grudnia 2010 roku w Warszawie była dla Biura Ochrony Rządu jednym z najpoważniejszych tegorocznych przedsięwzięć ochronnych na terenie kraju, wymagającym za angażowania ponadprzeciętnych sił. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wsparli więc, nie po raz pierwszy zresztą, policyjni antyterroryści z BOA, co kolejny raz pokazało, jak ważne jest zadbanie o regularną współpracę szkoleniową między tymi dwiema formacjami.

Michał Piekarski Terror na ulicach

Terror na ulicach Terror na ulicach

29 maja 1972 roku. Trzej Japończycy, członkowie lewicowej Japońskiej Armii Czerwonej, przybywają do Izraela samolotem z Paryża. W budynku portu lotniczego Lod niedaleko Tel Awiwu wyciągają z bagażu przemycone...

29 maja 1972 roku. Trzej Japończycy, członkowie lewicowej Japońskiej Armii Czerwonej, przybywają do Izraela samolotem z Paryża. W budynku portu lotniczego Lod niedaleko Tel Awiwu wyciągają z bagażu przemycone karabinki automatyczne i otwierają ogień do podróżnych. Zginęło 26 osób, ponad siedemdziesiąt zostało rannych. Dwóch sprawców zginęło, trzeci został ujęty.

Andrzej Krugler Jackal Stone 2010

Jackal Stone 2010 Jackal Stone 2010

2014 to rok, w którym Dowództwo Wojsk Specjalnych WP ma osiągnąć poziom zapewniający Polsce status państwa ramowego w dziedzinie operacji specjalnych w NATO. Aby tego dokonać, DWS musi uzyskać gotowość...

2014 to rok, w którym Dowództwo Wojsk Specjalnych WP ma osiągnąć poziom zapewniający Polsce status państwa ramowego w dziedzinie operacji specjalnych w NATO. Aby tego dokonać, DWS musi uzyskać gotowość do wystawienia stanowiska dowodzenia komponentu wojsk specjalnych w operacji sojuszniczej (CJSOCC - Combined Joint Special Operation Component Command), zdolnego do dowodzenia międzynarodowymi siłami specjalnymi. Jak złożone jest to wyzwanie, niech świadczy fakt, że do tej pory warunki takie spełniają...

Mateusz J. Multarzyński MARS – uniwersalny system mobilnych ramp szturmowo-ewakuacyjnych

MARS – uniwersalny system mobilnych ramp szturmowo-ewakuacyjnych MARS – uniwersalny system mobilnych ramp szturmowo-ewakuacyjnych

Obchodząca w maju 2010 r. swoje dziesięciolecie amerykańska firma Patriot3 jest producentem szeregu rozwiązań dedykowanych do wsparcia działań taktycznych różnych służb oraz jednostek specjalnych. Jej...

Obchodząca w maju 2010 r. swoje dziesięciolecie amerykańska firma Patriot3 jest producentem szeregu rozwiązań dedykowanych do wsparcia działań taktycznych różnych służb oraz jednostek specjalnych. Jej najbardziej znanym produktem jest system mobilnych, podnoszonych ramp – MARS (Mobile Adjustable Ramp System), który po raz pierwszy został zaprezentowany w 2000 roku. Należy on do całej „rodziny” urządzeń dedykowanych do taktyki wchodzenia/zdobywania wyższych kondygnacji budynków, pokładów samolotów,...

Ireneusz Chloupek ATLAS - pomoc i współpraca

ATLAS - pomoc i współpraca ATLAS - pomoc i współpraca

Artykuł 29 Traktatu o Unii Europejskiej, w Tytule VI dotyczącym współpracy policyjnej i sądowej, wskazuje, że „celem Unii powinno być zapewnienie mieszkańcom wysokiego poziomu bezpieczeństwa w obszarze...

Artykuł 29 Traktatu o Unii Europejskiej, w Tytule VI dotyczącym współpracy policyjnej i sądowej, wskazuje, że „celem Unii powinno być zapewnienie mieszkańcom wysokiego poziomu bezpieczeństwa w obszarze wolności, ochrony i sprawiedliwości (...) poprzez zapobieganie i zwalczanie przestępczości zorganizowanej lub innej, zwłaszcza terroryzmu (…), dzięki ściślejszej współpracy policji, służb celnych oraz innych właściwych władz w Państwach Członkowskich, prowadzonej zarówno bezpośrednio, jak i za pośrednictwem...

Sebastian Kalitowski Morski terroryzm

Morski terroryzm Morski terroryzm

Analitycy badający terroryzm oraz eksperci bezpieczeństwa od dawna zwracają uwagę, że w najbliższym czasie może dojść do ataków terrorystycznych wymierzonych w obiekty gospodarki morskiej oraz elementy...

Analitycy badający terroryzm oraz eksperci bezpieczeństwa od dawna zwracają uwagę, że w najbliższym czasie może dojść do ataków terrorystycznych wymierzonych w obiekty gospodarki morskiej oraz elementy żeglugi. O tym, jak łatwym celem ataków terrorystycznych mogą być statki, niech świadczy choćby ostatni wzrost aktywności pirackiej w rejonie Rogu Afryki. W samym tylko 2009 roku doszło do 406 ataków o charakterze aktu piractwa morskiego, z czego 202 zakończyły się sukcesem.

Ireneusz Chloupek Formoza

Formoza Formoza

13 listopada br. minie 35 lat od utworzenia jednostki płetwonurków bojowych Marynarki Wojennej RP, rozwiniętej w ostatnich latach w Morską Jednostkę Działań Specjalnych Dowództwa Wojsk Specjalnych WP....

13 listopada br. minie 35 lat od utworzenia jednostki płetwonurków bojowych Marynarki Wojennej RP, rozwiniętej w ostatnich latach w Morską Jednostkę Działań Specjalnych Dowództwa Wojsk Specjalnych WP. Powszechnie znana jest pod zwyczajową nazwą „Formoza”, ze względu na charakterystyczną lokalizację jednostki w przybrzeżnym obiekcie przy porcie wojennym na Oksywiu, skojarzoną z Ilha Formosa (port. Piękna Wyspa - dzisiejszy Tajwan) u brzegów Chin.

Adam Dubiel Mundur specjalnego przeznaczenia

Mundur specjalnego przeznaczenia Mundur specjalnego przeznaczenia

Rozwój wyposażenia wojskowego stymulują nowatorskie, nieszablonowe pomysły, niepowielające sprawdzonych, ale utartych już schematów, próbujące wyznaczać nowe trendy. Takie ożywcze tchnienie świeżości w...

Rozwój wyposażenia wojskowego stymulują nowatorskie, nieszablonowe pomysły, niepowielające sprawdzonych, ale utartych już schematów, próbujące wyznaczać nowe trendy. Takie ożywcze tchnienie świeżości w dziedzinie odzieży użytkowej dla wojska i formacji mundurowych wniósł w ostatnich latach amerykański Crye Precision. Jest niemal uosobieniem kreatywności i innowacyjności, a najlepszą tego ilustracją jest ubiór bojowy Combat Uniform, będący nowym spojrzeniem na zagadnienie odzieży militarnej.

Ireneusz Chloupek Wyposażenie obowiązkowe

Wyposażenie obowiązkowe Wyposażenie obowiązkowe

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim...

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim przykładzie. Czasami wynika to ze zbyt wąskiego pojmowania ich przeznaczenia i braku wyobrażenia na temat przydatności w różnych sytuacjach bojowych.

Mateusz J. Multarzyński Pojazdy dla sił specjalnych SUPACAT HMT 400/600

Pojazdy dla sił specjalnych SUPACAT HMT 400/600 Pojazdy dla sił specjalnych SUPACAT HMT 400/600

Wojskowe operacje specjalne to najczęściej działania małych grup bojowych w sporej odległości od własnych baz. Wiążą się one z koniecznością zapewnienia zarówno autonomiczności, jak i odpowiedniego transportu,...

Wojskowe operacje specjalne to najczęściej działania małych grup bojowych w sporej odległości od własnych baz. Wiążą się one z koniecznością zapewnienia zarówno autonomiczności, jak i odpowiedniego transportu, przede wszystkim taktycznego. Oczywiście najpopularniejszym sposobem przerzutu grup specjalnych jest transport lotniczy, szczególnie w warunkach obecnie toczących się konfliktów, jednak z reguły nie może on „dostarczyć” komandosów bezpośrednio na miejsce akcji, głównie ze względu na wymogi...

Ireneusz Chloupek Tobie, Ojczyzno!

Tobie, Ojczyzno! Tobie, Ojczyzno!

13 lipca br. mija 20 lat od oficjalnej daty utworzenia najlepszej i najnowocześniejszej polskiej jednostki specjalnej – JW 2305 GROM. 20 lat służby, podczas których - mimo niejednokrotnie trudnych okresów...

13 lipca br. mija 20 lat od oficjalnej daty utworzenia najlepszej i najnowocześniejszej polskiej jednostki specjalnej – JW 2305 GROM. 20 lat służby, podczas których - mimo niejednokrotnie trudnych okresów – jej żołnierze pokazali, jak można osiągnąć w swej profesji najwyższy, światowy poziom, przynosząc chwałę Polsce oraz świetne oceny Wojsku Polskiemu. 20 lat potwierdzających, że nie bez powodu i bez przesady GROM nazywano naszym dobrem narodowym.

Andrzej Krugler Warsztaty taktyczne w MOSG

Warsztaty taktyczne w MOSG Warsztaty taktyczne w MOSG

Jednym z najlepszych sposobów podnoszenia umiejętności taktycznych jest wymiana doświadczeń z podobnymi jednostkami, także z innych służb, w trakcie wspólnych szkoleń. Wiedzą o tym doskonale funkcjonariusze...

Jednym z najlepszych sposobów podnoszenia umiejętności taktycznych jest wymiana doświadczeń z podobnymi jednostkami, także z innych służb, w trakcie wspólnych szkoleń. Wiedzą o tym doskonale funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej, którzy w tym celu zorganizowali w dniach 22-26 marca br. warsztaty taktyczne na temat: „Działania sekcji realizacyjnych w trakcie zatrzymań szczególnie niebezpiecznych przestępców”.

Ireneusz Chloupek Pożegnanie Generała

Pożegnanie Generała Pożegnanie Generała

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej nieopodal Smoleńska w Rosji wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej - Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcami...

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej nieopodal Smoleńska w Rosji wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej - Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcami Rodzajów Wojsk oraz innymi najważniejszymi osobami w państwie, zginął Dowódca Wojsk Specjalnych - gen. dyw. Włodzimierz Potasiński. Generał urodził się 31 lipca 1956 roku w Czeladzi. Był absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych (1980 r.) i Akademii Sztabu Generalnego WP (1988...

Michał Uher Grupa Interwencyjna EULEX

Grupa Interwencyjna EULEX Grupa Interwencyjna EULEX

W obecnych czasach nikogo nie dziwią już zagraniczne misje pokojowe czy operacje stabilizacyjne sił zbrojnych w różnych punktach globu. W wielu z nich biorą udział nie tylko żołnierze, ale również policjanci....

W obecnych czasach nikogo nie dziwią już zagraniczne misje pokojowe czy operacje stabilizacyjne sił zbrojnych w różnych punktach globu. W wielu z nich biorą udział nie tylko żołnierze, ale również policjanci. Przykładem tego jest misja EULEX (EU Rule of Law Mission) Unii Europejskiej w Kosowie, w skład której wchodzi m.in. bardzo specyficzna policyjna jednostka specjalna, nosząca ogólną, ale mimo to dokładnie oddającą jej przeznaczenie nazwę „Grupa Interwencyjna”.

Ireneusz Chloupek ŚP. SOG (część 2)

ŚP. SOG (część 2) ŚP. SOG (część 2)

Rok 2009, kolejny rok rozwoju wielu formacji specjalnych na całym świecie w tak szczególnie sprzyjających temu czasach, przyniósł również, tuż za naszą południową granicą, wręcz odwrotny przykład zmarnowania...

Rok 2009, kolejny rok rozwoju wielu formacji specjalnych na całym świecie w tak szczególnie sprzyjających temu czasach, przyniósł również, tuż za naszą południową granicą, wręcz odwrotny przykład zmarnowania olbrzymiego potencjału czołowej jednostki elitarnej tamtejszych sił zbrojnych. Stworzona pod zwierzchnictwem czeskiej Vojenskej Policie (VP) doskonale wyszkolona i wyposażona, zdobywająca uznanie wśród zagranicznych partnerów, m.in. podczas działań bojowych w Afganistanie, jednostka operacji...

Michał Piekarski Zagrożone mistrzostwa

Zagrożone mistrzostwa Zagrożone mistrzostwa

W 2012 roku Polska wspólnie z Ukrainą będzie gospodarzem finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Jest to niewątpliwe wyróżnienie, ale i źródło ryzyka. Imprezy masowe, zwłaszcza w tak popularnej i medialnej...

W 2012 roku Polska wspólnie z Ukrainą będzie gospodarzem finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Jest to niewątpliwe wyróżnienie, ale i źródło ryzyka. Imprezy masowe, zwłaszcza w tak popularnej i medialnej dyscyplinie jak piłka nożna, zawsze są poważnym wyzwaniem dla służb odpowiedzialnych za ich bezpieczny przebieg.

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops