Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

VELOCIRAPTOR – pierwsza odsłona

Velociraptor - kamizelka zintegrowana z przypiętymi peryferiami balistycznymi. Andrzej Krugler
 

Velociraptor - kamizelka zintegrowana z przypiętymi peryferiami balistycznymi. Andrzej Krugler


 

Gdy jesienią 2008 roku, jeszcze na łamach poprzednika SPECIAL OPS opisywałem okoliczności powstania kamizelki Raptor, wprowadzanej wówczas na wyposażenie WZS BOR, już pojawiały się pierwsze pomysły dotyczące stworzenia kompletnego systemu wyposażenia i osłon balistycznych, którego poszczególne elementy pozwalałyby na spełnienie wymagań formacji specjalnych w Polsce. Dziś, po oficjalnej premierze Velociraptora na MSPO 2010, jako jego współtwórca postaram się możliwie obiektywnie przedstawić okoliczności powstania i wizję rozwoju tego systemu wyposażenia.

Zobacz także

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Kto przygarnie, czyli sierotki po Raptorze

Wcielenie tego pomysłu w życie zajęło niecałe dwa lata. Jeszcze latem 2008 roku zaczęliśmy poszukiwania firmy w nadziei, że uda nam się przygotować pierwsze wzory wyposażenia do prezentacji na MSPO – mimo prawdziwie wariackiego tempa pracy, udało nam się stworzyć pierwsze wzory jeszcze przed kieleckimi targami. Kamizelka zintegrowana, jaka wtedy powstała, nosiła nazwę Guardian i wraz z podstawowym ukompletowaniem trafiła na targi – co ciekawe, prezentowana była na manekinie ustawionym „gościnnie” na stoisku zaprzyjaźnionej firmy, gdyż nie mieliśmy jeszcze możliwości zaprezentowania naszego projektu na samodzielnym stanowisku. Mimo tych nieco improwizowanych warunków, Guardian budził spore zainteresowanie – wyglądał efektownie, posiadał dopracowany, działający system QR z jednoczesną możliwością płynnej regulacji i dopasowania założonej już kamizelki do ciała. Po raz kolejny jednak okazało się, że prawdziwy problem tkwi w pogodzeniu interesów wszystkich zaangażowanych w projekt stron – a więc projektanta, producenta poszyć i dostawcy osłon balistycznych. Wydawało się więc, że znów wróciliśmy do punktu wyjścia.

Wypada tu zaznaczyć, że myśląc o nowoczesnych systemach oporządzenia, a zwłaszcza o kamizelkach zintegrowanych, musimy równie dużą uwagę przywiązywać do rozwiązań poszycia kamizelki – a więc jego ergonomii, modułowości czy estetyki, jak również do pakietu osłon balistycznych, jaki zamierzamy w danej kamizelce zastosować. Miękkie i twarde wkłady balistyczne muszą spełniać określone wymagania, których przebadanie i certyfikacja niesie za sobą znaczne koszta. Obrót i produkcja materiałów balistycznych wymagają oczywiście koncesji MSWiA – słowem, liczba wymagań, które trzeba spełnić, by móc stworzyć ostateczny produkt, jest naprawdę niemała – zamawiający zaś zwykle zainteresowany jest kompletnym produktem, nie zaś kupowaniem różnych elementów z różnych źródeł i zabawą w składanie wyposażenia z różnych, nie zawsze pasujących do siebie kawałków.

Maskpol, czyli duży może więcej

MSPO 2008 miało okazać się przełomowe pod jeszcze jednym względem – co zaważyło zresztą na późniejszym losie naszego pomysłu. Otóż doszło wówczas do dosyć burzliwej dyskusji przy okazji prezentacji nowej kamizelki dla WP – noszącej nazwę UKO – Uniwersalnej Kamizelki Ochronnej. Kamizelka ta, stworzona dokładnie według wymagań sformułowanych przez Departament Polityki Zbrojeniowej MON i w znacznej mierze oparta na starym amerykańskim Interceptorze, nie była niestety projektem zbyt udanym i innowacyjnym już u swych narodzin.

Maskpol SA, jedna ze spółek Grupy Bumar, jako producent UKO, stawiający wówczas pierwsze kroki w dziedzinie oporządzenia i kamizelek zintegrowanych, mimo początkowego sporu uznał pewne nasze argumenty za zasadne i przystał na propozycję stworzenia zaawansowanego systemuosłon balistycznych dla Wojsk Lądowych, który dokładnie rok później zadebiutował na MSPO 2009 pod nazwą Kandahar i który obecnie, miejmy nadzieję, stanie się faktycznym następcą UKO. Pracę nad nowym projektem w Maskpolu mieliśmy zacząć na początku roku 2009, a tymczasem szukaliśmy w dalszym ciągu kogoś, kto pomógłby nam zrealizować cel, jakim było stworzenie następcy Raptora – czyli kompletnego, wieloelementowego systemu oporządzenia dla sił specjalnych, będącego odpowiednikiem amerykańskiego zestawu SFLCS/MLCS/RLCS, ale uwzględniającego wnioski z użytkowania i rozwoju technologii.

Partner taki jak Maskpol okazał się ostatecznie nieoceniony w realizacji projektu, o czym mieliśmy się okazję stosunkowo szybko przekonać podczas realizacji projektu Kandahar. Po pierwsze, rozbudowane zaplecze techniczno-badawcze, obejmujące zarówno park maszynowy, jak i jedyną w kraju poza instytutami badawczymi strzelnicę balistyczną pozwalającą od razu weryfi kować parametry różnych rozwiązań osłon balistycznych. Po drugie, inne warunki zamówień materiałów używanych do produkcji poszyć – Cordury, klamer, taśm i rzepów. Dość powiedzieć, że pierwszy prototyp kamizelki zintegrowanej systemu Kandahar był gotowy w niecałymiesiąc od rozpoczęcia prac w styczniu 2009 roku, a pierwsza publiczna demonstracja odbyła się na poligonie w Drawsku pod koniec marca tego samego roku, później na kwietniowym Europoltechu, by wreszcie już w drugiej generacji mieć ofi cjalną premierę na MSPO 2009 w Kielcach.

Nauka cierpliwości, czyli opłaciło się poczekać

Tymczasem planowany system kamizelek dla sił specjalnych wciąż trwał w zawieszeniu – niewielkie liczby Guardianów w kilku wariantach zostały kupione indywidualnie przez użytkowników wyjeżdżających na misje, nieliczne zostały zakupione przez służby, ale wiele wskazywało na to, że projekt stanął w miejscu. Udało nam się wprawdzie przeprowadzić testy i zebrać opinie od użytkowników, ale już wiedzieliśmy, że trzeba będzie stworzyć całkiem nowy produkt, właściwie od podstaw – zachowując pewne elementy, ale zmieniając i poprawiając większość, włącznie z zasadą tworzenia całego poszycia, uwzględniającą łatwiejsze dopasowanie do różnych rozmiarów wkładów balistycznych. Mając w końcu spójną wizję systemu i jego elementów, zaczęliśmy poszukiwania zewnętrznej wzorcowni, która mogłaby przygotować dla nas prototypy niezbędne do testów. Latem 2009 roku, mając w ręku gotowe prototypy tego, co roboczo nazywaliśmy Guardianem II, mogliśmy przystąpić do testów użytkowych i w efekcie po około pół roku mieć w ręku działającą szybkowyczepną kamizelkę zintegrowaną i szybkowyczepnego plate carriera. Pozostałe elementy systemu, takie jak kamizelka niskoprofi lowa, pas balistyczny czy balistyczne panele udowe, były prostsze w opracowaniu i opierając się na naszych poprzednich projektach wiedzieliśmy, że bedą działać.

Kto obserwował zamówienia publiczne w 2009 roku ten wie, że był to jeden z gorszych „sezonów”, jeśli chodzi o przetargi na wyposażenie indywidualne, i niewątpliwie opóźniło to wprowadzenie nowego wyposażenia do produkcji – żaden z producentów nie będzie zainteresowany poniesieniem niemałych przecież kosztów przygotowawczych, bez perspektywy zwrotu poniesionych środków w przewidywalnej perspektywie. Dopiero w początkach 2010 roku zdecydowaliśmy się podjąć próbę przekonania prezesa Maskpolu do otwarcia nowego projektu, pod ostateczną nazwą Velociraptor – nawiązującą do starego projektu, Raptora, w którego tworzeniu mieliśmy udział. Mając w ręku przetestowane i działające prototypy, było nam łatwiej przygotować wstępne wzory, które ofi cjalnie zostały przekazane do testów zainteresowanym formacjom, co miało miejsce już w maju 2010 roku. Oczywiście dalsze testy pociągnęły za sobą kolejne uwagi i drobne zmiany w projekcie, uzupełnianie ukompletowania kieszeni modułowych itd.

Równolegle trwały prace nad pakietem balistycznym – zwłaszcza że wymagania postawione przez zamawiającego były wysokie. A jeśli Velociraptor miał zastąpić Raptora, musiał być od niego nie tylko lepszy i wygodniejszy jako kamizelka, ale też lepiej chronić użytkownika.

Tu także nieodzowny okazał się wkład Maskpolu – udało się bowiem przygotować wysokiej jakości płyty polietylenowe i ceramiczne o głębokim profilu 3D, pozwalającym na jak najlepsze przyleganie do ciała i ścięte tak, aby ułatwić składanie się z broni długiej i krótkiej. Wrażenie na przyszłych użytkownikach końcowych zrobiła zwłaszcza komórkowa płyta ceramiczna, która bez problemu poradziła sobie z testem wielokrotnego ostrzelania amunicją przeciwpancerną 7,62X54R, znacznie powyżej wymagań norm balistycznych. By nie pozostawiać wątpliwości, na strzelanie testowe zaproszono ofi cjalnie przedstawicieli zainteresowanych formacji, co także było swoistym ewenementem w naszym kraju. Pierwsze zamówienia na nowy system kamizelek pojawiły się wkrótce potem…

Doszliśmy więc w naszej historii do oficjalnej premiery Velociraptora, która miała miejsce na targach MSPO w tym roku. Co więcej – elementy nowego systemu stały się obecnie nośnikami dla polskiego programu „Żołnierza Przyszłości”, którego założenia opracowuje Dywizja Żołnierz (w której skład wchodzi Maskpol) powołana w Grupie Bumar. Można więc powiedzieć, że Velociraptor będzie odgrywał rolę wizytówki naszego przemysłu obronnego.

Stado nowoczesnych dinozaurów, czyli co my tu mamy

Skoro Czytelnik poznał już streszczoną historię powstania Velociraptora, spróbuję w skrócie opisać elementy wchodzące w skład systemu w jego obecnej postaci. Głównym naszym założeniem było stworzenie wieloelementowego systemu osłon balistycznych, które mogłyby wzajemnie się uzupełniać lub być stosowane wymiennie, w zależności od realizowanych przez użytkownika zadań. Patrząc na to systematycznie, Velociraptor składa się z pakietu balistycznego – zawierającego  wszystkie miękkie i twarde wkłady balistyczne, zarówno te podstawowe,mieszczące się w kamizelce czy plate carrierze, jak i dodatkowe – peryferyjne, takie jak kołnierz, naramienniki, osłony ud, krocza itd. Osobną kategorię tworzą poszycia – w obecnym systemie są one 4 plus pas balistyczny, noszące nazwy pokrewnych drapieżnych dinozaurów należących do jednej rodziny. Mamy więc poszycie szybkowyczepnej modułowej kamizelki zintegrowanej (Velociraptor), szybkowyczepnego modułowego plate carriera (Atrociraptor), kamizelki niskoprofilowej (Maniraptor) oraz miniplate carriera (Microraptor). Dobór preferowanej konfiguracji zestawu należy oczywiście do użytkownika – w pewnych okolicznościach preferowane może być np. używanie kamizelki niskoprofi lowej, w innych miniplate carriera, gdy w warunkach wymagających wysokiej mobilności z zachowaniem wysokiego poziomu ochrony optymalną konfi guracją może okazać się modułowy pas balistyczny i szybkowyczepny plate carrier. Warto dodać, że niektóre z elementów systemu – takie jak np. kamizelka niskoprofilowa, mają kilka wariantów, zależnych od preferencji użytkownika, i różną się np. liczbą taśm systemu modułowego, sposobem zapięcia czy wkładania płyt balistycznych. Ostatnim uzupełniającym elementem systemu jest tzw. ukompletowanie – czyli zestaw wszystkich kieszeni modułowych, duży torboplecak transportowy, dedykowany plecak na zbiornik hydracyjny, czy powstała na specjalne zamówienie użytkownika tzw. torba ucieczkowa („Go Bag”).

Podsumowanie, czyli praca nigdy się nie kończy

W obecnej postaci system Velociraptor został już zamówiony przez kilka formacji mundurowych, kilka kolejnych przymierza się do testów i wiele wskazuje na to, że przedstawienie odbiorcom w końcu spójnego i konsekwentnie rozwijanego systemu osłon balistycznych i oporządzenia przesądzi o jego popularności i sprawi, że stanie się on standardem na najbliższe lata. Jest to ważne o tyle, że brakowało w Polsce pewnej standaryzacji w tej dziedzinie – nie było określonego standardu kroju wkładów balistycznych, jednolitej rozmiarówki (Velociraptor jest oparty ściśle na amerykańskim standardzie BALCS, tym samym, który jest stosowany w kamizelkach CIRAS, RAV, RBAV i innych). Wkłady balistyczne mogą być wykonane w takiej klasie odporności, jaką wyspecyfikuje zamawiający – zaś twarde płyty pancerza – torsowe i boczne, w różnych konfiguracjach materiałowych (lekki polietylen, różne warianty ceramiki). Tym, co decyduje o atrakcyjności systemu, jest elastyczność jego konfiguracji – nie każda formacja potrzebować będzie przecież ciężkich kamizelek zintegrowanych z pełnymi peryferiami – w wielu przypadkach ich wymagania w pełni zaspokoi zestaw składający się z kamizelki niskoprofilowej z rozbudowanym systemem modułowym i miniplate carriera. Liczba wariantów i konfiguracji pozostaje właściwie nieograniczona.

A jak wygląda planowany rozwój projektu? System z całą pewnością pozostaje „otwarty” – to znaczy, że mając do dyspozycji pewne podstawowe elementy, takie jak bazowe wkłady balistyczne, możemy tworzyć warianty kamizelek jak najlepiej spełniające specyficzne potrzeby użytkowników. Niewątpliwą motywacją jest też „Żołnierz Przyszłości” – już teraz pojawiają się kolejne rozwiązania techniczne, które mogą znaleźć zastosowanie jako element systemu – przykładem może być choćby wprowadzenie rozwiązań wewnętrznego szkieletu nośnego pozwalającego na lepszą dystrybucję masy oporządzenia przy zachowaniu mobilności zestawu, trzeba też uwzględniać w oporządzeniu konieczność integracji systemów łączności, nawigacji, monitoringu medycznego i przekazywania danych. Niezależnie od rozwoju samego Velociraptora, udało się także rozpocząć pierwsze przymiarki do stworzenia kompletu umundurowania bojowego i polowego współpracującego z oporządzeniem, co oznacza, że wkrótce możemy spodziewać się trudno palnych mundurów i combat shirtów przygotowanych w Maskpolu.

Jak wynika z powyższej historii – myślę, że w końcu możemy powiedzieć, że mamy w Polsce spójny system oporządzenia i osłon balistycznych dla formacji specjalnych, wyprodukowany w całości przez rodzimą firmę, bez problemu dorównujący pod względem użytkowym światowej czołówce – bo czy może być lepszy komplement niż wypowiedziane przez nowozelandzkiego żołnierza w Afganistanie, noszącego RBAV, czyli jedną z najnowszych kamizelek zintegrowanych na świecie, słowa: „Chciałbym mieć taką kamizelkę”, kiedy obejrzał testowanego tam Velociraptora?

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Michał Piekarski Zagrożone mistrzostwa

Zagrożone mistrzostwa Zagrożone mistrzostwa

W 2012 roku Polska wspólnie z Ukrainą będzie gospodarzem finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Jest to niewątpliwe wyróżnienie, ale i źródło ryzyka. Imprezy masowe, zwłaszcza w tak popularnej i medialnej...

W 2012 roku Polska wspólnie z Ukrainą będzie gospodarzem finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Jest to niewątpliwe wyróżnienie, ale i źródło ryzyka. Imprezy masowe, zwłaszcza w tak popularnej i medialnej dyscyplinie jak piłka nożna, zawsze są poważnym wyzwaniem dla służb odpowiedzialnych za ich bezpieczny przebieg.

Ireneusz Chloupek Ćwiczenia WZD Karpackiego Oddziału Straży Granicznej

Ćwiczenia WZD Karpackiego Oddziału Straży Granicznej Ćwiczenia WZD Karpackiego Oddziału Straży Granicznej

Pod koniec lutego br. Sekcja Realizacji Wydziału Zabezpieczenia Działań Karpackiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadziła ćwiczenia z udziałem śmigłowca na terenie starego szpitala w Nowym Targu. Blisko...

Pod koniec lutego br. Sekcja Realizacji Wydziału Zabezpieczenia Działań Karpackiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadziła ćwiczenia z udziałem śmigłowca na terenie starego szpitala w Nowym Targu. Blisko 30 funkcjonariuszy WZD trenowało działania taktyczno-bojowe i ratownicze w terenie zurbanizowanym, uzupełniające podobne w masywach górskich i w rejonach cieków wodnych. Obecność śmigłowca umożliwiła doskonalenie umiejętności m.in. w zakresie różnych sposobów desantowania z powietrza oraz podejmowania...

Redakcja Israeli Krav Maga - broń, której nie widać

Israeli Krav Maga - broń, której nie widać Israeli Krav Maga - broń, której nie widać

Na zaproszenie Krzysztofa Sawickiego – szefa szkolenia Israeli Krav – Maga Association w Polsce, w dniach 23-24 oraz 27 stycznia br . w Warszawie odbyło się szkolenie dla etatowych instruktorów służb mundurowych...

Na zaproszenie Krzysztofa Sawickiego – szefa szkolenia Israeli Krav – Maga Association w Polsce, w dniach 23-24 oraz 27 stycznia br . w Warszawie odbyło się szkolenie dla etatowych instruktorów służb mundurowych oraz operatorów grup specjalnych wojska i policji. Tematem przewodnim szkolenia była poprawa bezpieczeństwa w czasie realizacji procedur bojowych, poprzez zastosowanie rozwiązań systemowych Israeli Krav Maga oraz trening psychofizyczny przygotowujący do działania w sytuacjach ekstremalnych.

Zbigniew Lech Owczarski TORA BORA

TORA BORA TORA BORA

Obszary, które można określić terminem „górskie”, stanowią około 38 procent powierzchni naszego globu – można je znaleźć na każdym kontynencie i w każdej strefie klimatycznej. Historia konfliktów zbrojnych...

Obszary, które można określić terminem „górskie”, stanowią około 38 procent powierzchni naszego globu – można je znaleźć na każdym kontynencie i w każdej strefie klimatycznej. Historia konfliktów zbrojnych zna wiele przypadków, kiedy walki w górach toczone były o kontrolę nad dolinami i przełęczami o znaczeniu strategicznym. Tereny gór wysokich, czyli z wysokościami względnymi powyżej 900 metrów nad poziomem morza, to jeden z najtrudniejszych terenów, na których prowadzone są działania wojenne, jak...

Mateusz J. Multarzyński Iveco LMV w jednostkach specjalnych

Iveco LMV w jednostkach specjalnych Iveco LMV w jednostkach specjalnych

Siły specjalne kojarzą się zazwyczaj z terenowymi pojazdami o otwartym nadwoziu, umożliwiającym montaż kilku stanowisk ogniowych, charakteryzujących się wielkością oraz masą pozwalającą na ich transport...

Siły specjalne kojarzą się zazwyczaj z terenowymi pojazdami o otwartym nadwoziu, umożliwiającym montaż kilku stanowisk ogniowych, charakteryzujących się wielkością oraz masą pozwalającą na ich transport pod śmigłowcem lub na jego pokładzie. Jednak obecnie trwające konflikty zbrojne, w których jedną z podstawowych broni stały się miny oraz improwizowane ładunki wybuchowe, wymuszają użycie w operacjach bojowych przez jednostki specjalne także opancerzonych pojazdów mino odpornych. Stąd nie powinna...

Michał Piekarski Zamach w Fort Hood

Zamach w Fort Hood Zamach w Fort Hood

Listopadowa tragedia w amerykańskiej bazie wojskowej, która na pewien czas przykuła uwagę mediów „głównego nurtu”, zwłaszcza telewizji, jest z całą pewnością wydarzeniem szczególnym. Special Reaction Team...

Listopadowa tragedia w amerykańskiej bazie wojskowej, która na pewien czas przykuła uwagę mediów „głównego nurtu”, zwłaszcza telewizji, jest z całą pewnością wydarzeniem szczególnym. Special Reaction Team żandarmerii wojskowej przybyły na miejsce zdarzenia. Według dostępnych informacji, sprawcę obezwładnili pierwsi przybyli funkcjonariusze cywilnej policji, jednak grupy specjalne prawdopodobnie przeczesywały teren bazy i pozostawały w gotowości na wypadek, gdyby sprawca nie działał sam. Warto zwrócić...

Mateusz Kurmanow Izraelskie hełmy RBH 303AU

Izraelskie hełmy RBH 303AU Izraelskie hełmy RBH 303AU

Ostatnie lata na stosunkowo ciasnym polskim rynku indywidualnych osłon balistycznych, przyniosły nieznany wcześniej rozwój oferty hełmów dostępnych dla potencjalnych użytkowników z MSWiA i wojska. Do producentów...

Ostatnie lata na stosunkowo ciasnym polskim rynku indywidualnych osłon balistycznych, przyniosły nieznany wcześniej rozwój oferty hełmów dostępnych dla potencjalnych użytkowników z MSWiA i wojska. Do producentów rodzimych, wśród których czołową pozycję zajmuje Maskpol SA, dołączyły konstrukcje światowych potentatów tej branży – amerykańskich koncernów MSA, Gentex i SDS (należącego do BAE Systems). Ofertę dodatkowo uzupełniają konstrukcje nowatorskie, choć raczej nieosiągalne ze względu na koszt –...

Mateusz J. Multarzyński Vip-owskie opancerzone samochody terenowe

Vip-owskie opancerzone samochody terenowe Vip-owskie opancerzone samochody terenowe

3 październik a 2007 roku Al-Kaida dokonała w Bagdadzie zamachu na polskiego ambasadora w Iraku – gen. broni Edwarda Pietrzyka. Kolumna samochodów wiozących ambasadora została zaatakowana za pomocą bomb...

3 październik a 2007 roku Al-Kaida dokonała w Bagdadzie zamachu na polskiego ambasadora w Iraku – gen. broni Edwarda Pietrzyka. Kolumna samochodów wiozących ambasadora została zaatakowana za pomocą bomb oraz ostrzelana z broni maszynowej. W wyniku tego zamachu zginął funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu – plut. Bartosz Orzechowski, a czterech innych zostało rannych. Generał Pietrzyk został ciężko poszkodowany.

Ireneusz Chloupek Snajper szybkostrzelny (cześć 1.)

Snajper szybkostrzelny (cześć 1.) Snajper szybkostrzelny (cześć 1.)

„One shot, one kill” – to popularne hasło przyświecające snajperom nadal wskazuje na wysoki poziom ich umiejętności strzeleckich i skuteczności bojowej, ale nie w pełni już odzwierciedla najczęstszy charakter...

„One shot, one kill” – to popularne hasło przyświecające snajperom nadal wskazuje na wysoki poziom ich umiejętności strzeleckich i skuteczności bojowej, ale nie w pełni już odzwierciedla najczęstszy charakter działań snajperskich w warunkach ostatnich konfliktów zbrojnych. Skomplikowane realia współczesnego, dynamicznego pola walki wojen asymetrycznych sprawiają, że snajperzy równie często muszą być przygotowani do szybkiego oddawania kilku strzałów do jednego trudnego albo wielu celów, a wówczas...

Sebastian Miernik Wywalcz jej wolność lub zgiń

Wywalcz jej wolność lub zgiń Wywalcz jej wolność lub zgiń

W głównej sali Ośrodka Wyszkolenia Oddziału Specjalnego Sztabu Naczelnego Wodza w Audley End na ścianie wisiała mapa przedwojennej Polski. Z czasem pojawił się na niej napis „Wywalcz jej wolność lub zgiń”....

W głównej sali Ośrodka Wyszkolenia Oddziału Specjalnego Sztabu Naczelnego Wodza w Audley End na ścianie wisiała mapa przedwojennej Polski. Z czasem pojawił się na niej napis „Wywalcz jej wolność lub zgiń”. Pokazuje ona, jak wielką miłością darzyli Ojczyznę Ci, którzy „potrafili zjawić się niespostrzeżeni tam, gdzie się ich najmniej spodziewają i pożądają, cicho, a sprawnie narobić nieprzyjacielowi bigosu i wsiąknąć niedostrzegalnie w ciemność, w noc – skąd przyszli” – noszący dumny przydomek, idealnie...

Ireneusz Chloupek Feniks

Feniks Feniks

Otwarcie granic Polski z innymi państwami Unii Europejskiej dla swobodnego przemieszczania się obywateli wspólnoty i przepływu towarów po pełnym przystąpieniu naszego kraju do Układu z Schengen w styczniu...

Otwarcie granic Polski z innymi państwami Unii Europejskiej dla swobodnego przemieszczania się obywateli wspólnoty i przepływu towarów po pełnym przystąpieniu naszego kraju do Układu z Schengen w styczniu 2008 r., wiązało się z koniecznością dostosowania struktur służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny do związanych z tym nowych wyzwań. W Straży Granicznej jednym z najważniejszych posunięć w tym zakresie było utworzenie w Komendzie Głównej nowej jednostki organizacyjnej pod...

Andrzej Krugler Święto 1. Pułku Specjalnego Komandosów

Święto 1. Pułku Specjalnego Komandosów Święto 1. Pułku Specjalnego Komandosów

8 października br., jak co roku, w 1. Pułku Specjalnym Komandosów w Lublińcu odbyły się uroczystości związane ze Świętem Pułku. W tym roku przypadła 16. rocznica sformowania jednostki (pułk został sformowany...

8 października br., jak co roku, w 1. Pułku Specjalnym Komandosów w Lublińcu odbyły się uroczystości związane ze Świętem Pułku. W tym roku przypadła 16. rocznica sformowania jednostki (pułk został sformowany w 1993 roku, a wyróżniającą nazwę Komandosów otrzymał w 1995 roku). W porównaniu do zeszłorocznej 15. rocznicy, która dzięki obecności Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego miała szczególny charakter, tegoroczna miała skromniejszą oprawę, jednak nie zabrakło na niej zarówno znamienitych gości jak...

Hubert Rogacewicz Kamizelka dla Formozy

Kamizelka dla Formozy Kamizelka dla Formozy

Morska Jednostka Działań Specjalnych „Formoza” należy do najbardziej tajemniczych spośród polskich jednostek specjalnych. Tym bardziej pragniemy uchylić nieco rąbka tajemnicy i przedstawić wyposażenie...

Morska Jednostka Działań Specjalnych „Formoza” należy do najbardziej tajemniczych spośród polskich jednostek specjalnych. Tym bardziej pragniemy uchylić nieco rąbka tajemnicy i przedstawić wyposażenie tej formacji.

Mateusz J. Multarzyński XVII MSPO - targi czasu kryzysu

XVII MSPO - targi czasu kryzysu XVII MSPO - targi czasu kryzysu

Tegoroczna XVII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach upłynęła w cieniu dwóch wydarzeń: światowego kryzysu ekonomicznego i pożaru głównej hali F kieleckiego centrum wystawienniczego,...

Tegoroczna XVII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach upłynęła w cieniu dwóch wydarzeń: światowego kryzysu ekonomicznego i pożaru głównej hali F kieleckiego centrum wystawienniczego, który wybuchł w przeddzień otwarcia salonu. Kryzys ekonomiczny, który wyraźnie dotknął przemysł zbrojeniowy, spowodował, że w tegorocznym MSPO wzięło udział ponad 100 firm mniej niż w edycji z 2008 roku. Z kolei pożar głównej hali wystawienniczej zmusił niektóre firmy do wycofania się z targów,...

Mateusz Kurmanow ALP TBV – czeski pomysł na kamizelkę zintegrowaną

ALP TBV – czeski pomysł na kamizelkę zintegrowaną ALP TBV – czeski pomysł na kamizelkę zintegrowaną

Od chwili, gdy z końcem lat 90. XX wieku ruszyła „modułowa rewolucja” w dziedzinie oporządzenia wojskowego i policyjnego, nieustannie trwa podnoszenie poprzeczki, jeśli chodzi o standardy wyposażenia....

Od chwili, gdy z końcem lat 90. XX wieku ruszyła „modułowa rewolucja” w dziedzinie oporządzenia wojskowego i policyjnego, nieustannie trwa podnoszenie poprzeczki, jeśli chodzi o standardy wyposażenia. Pierwotnie do pozyskania miana „nowoczesnego” wystarczało samo zastosowanie systemu modułowego montażu kieszeni na oporządzeniu, później rozpowszechniły się modułowe kamizelki zintegrowane, a od 2003/2004 r. wprowadzono na większą skalę systemy QR – co wpłynęło na bezpieczeństwo użytkowników i szybkość...

Andrzej Krugler Tyczka pneumatyczna VerTmax

Tyczka pneumatyczna VerTmax

Jednym z trudniejszych wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się operatorzy jednostek specjalnych, jest abordaż jednostki pływającej z wody. Wysoka, płaska burta, metalowe relingi, wzburzone morze, to tylko...

Jednym z trudniejszych wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się operatorzy jednostek specjalnych, jest abordaż jednostki pływającej z wody. Wysoka, płaska burta, metalowe relingi, wzburzone morze, to tylko kilka z przeciwności, jakie muszą oni pokonać próbując dostać się na pokład statku, okrętu lub promu. Wpływ na sukces takiej operacji ma zarówno wyszkolenie, jak i specjalistyczny sprzęt.

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie! (część 1)

Zasięg rośnie! (część 1) Zasięg rośnie! (część 1)

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego...

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Adam Dubiel Lekki pancerz do wielu misji

Lekki pancerz do wielu misji Lekki pancerz do wielu misji

Coraz częściej za konstruowanie żołnierskiego ekwipunku biorą się ci, którzy o jego funkcjonalności mogą powiedzieć najwięcej, czyli użytkownicy z wojska i innych formacji uzbrojonych. Zazwyczaj tę drogę...

Coraz częściej za konstruowanie żołnierskiego ekwipunku biorą się ci, którzy o jego funkcjonalności mogą powiedzieć najwięcej, czyli użytkownicy z wojska i innych formacji uzbrojonych. Zazwyczaj tę drogę realizowania poza służbą swojego potencjału płynącego z wiedzy i doświadczenia bojowego wybierają żołnierze z jednostek elitarnych, gdzie świadomość znaczenia wyposażenia jest najwyższa. Bywa, że projektują wzory dla swoich kolegów po fachu, a ci niekiedy formułują specyficzne wymagania. W ten sposób...

Andrzej Krugler Mały gigant

Mały gigant Mały gigant

Możliwość wykorzystania okien jako dodatkowych punktów wejścia do szturmowanego pomieszczenia może stać się czynnikiem wpływającym na uzyskanie zaskoczenia i przewagi taktycznej, potrzebnych do skutecznego...

Możliwość wykorzystania okien jako dodatkowych punktów wejścia do szturmowanego pomieszczenia może stać się czynnikiem wpływającym na uzyskanie zaskoczenia i przewagi taktycznej, potrzebnych do skutecznego rozstrzygnięcia szturmu. Aby dostać się do otworów okiennych na wyższych kondygnacjach, niezbędne jest wykorzystanie technik linowych lub hydraulicznych ramp montowanych na pojazdach („SPECIAL OPS” 7/8 (5) 2010), jednak do tych na parterze lub pierwszym piętrze można z powodzeniem użyć tradycyjnych...

Andrzej Krugler IWA 2011

IWA 2011 IWA 2011

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics,...

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics, która odbyła się w dniach 11-14 marca, przyciągnęła ponad 35 200 zwiedzających, którzy mogli zapoznać się z ofertą aż 1166 wystawców. Impreza skierowana głównie do strzelców sportowych i myśliwych, posiada jednak część specjalistyczną o nazwie Law Enforcement at IWA, skupiającą firmy oferujące...

Andrzej Krugler Aktywna ochrona

Aktywna ochrona Aktywna ochrona

Słuch jest jednym z podstawowych zmysłów człowieka, które ułatwiają mu orientację w przestrzeni, i jednym z zasadniczych, jeśli chodzi o porozumiewanie się. Dlatego niezmiernie ważna jest jego ochrona,...

Słuch jest jednym z podstawowych zmysłów człowieka, które ułatwiają mu orientację w przestrzeni, i jednym z zasadniczych, jeśli chodzi o porozumiewanie się. Dlatego niezmiernie ważna jest jego ochrona, o którą szczególnie trzeba zadbać m.in. podczas działań wojskowych czy policyjnych grup specjalnych, w czasie których huk wystrzałów, użycie granatów oszałamiających czy materiałów wybuchowych może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu. Jak to jednak zrobić przy konieczności zapewnienia jednocześnie...

Mateusz Kurmanow Strzały w ciemnościach - termowizja

Strzały w ciemnościach - termowizja Strzały w ciemnościach - termowizja

Wraz z rozwojem i rosnącymi możliwościami kolejnych generacji urządzeń noktowizyjnych, ewolucji ulega także taktyka działania z ich użyciem – zmieniają się możliwości prowadzenia ognia z broni ręcznej,...

Wraz z rozwojem i rosnącymi możliwościami kolejnych generacji urządzeń noktowizyjnych, ewolucji ulega także taktyka działania z ich użyciem – zmieniają się możliwości prowadzenia ognia z broni ręcznej, identyfikacji swój-obcy (IFF), oznaczania celów, aż po zaawansowane systemy transmisji danych taktycznych, obrazu czy odwzorowania sytuacji. Skok technologiczny i rozpowszechnienie indywidualnej noktowizji wśród komponentów bojowych sił regularnych sprawiły, że wszelkiego rodzaju noktowizory nie stanowią...

Adam Dubiel Tasmański Tygrys pierwszej pomocy

Tasmański Tygrys pierwszej pomocy Tasmański Tygrys pierwszej pomocy

Ratownik taktyczny niesie pierwszą pomoc medyczną w czasie działań bojowych. Niesie ją w potencjale swoich umiejętności i w arsenale posiadanych przy sobie środków i narzędzi służących ratowaniu zdrowia...

Ratownik taktyczny niesie pierwszą pomoc medyczną w czasie działań bojowych. Niesie ją w potencjale swoich umiejętności i w arsenale posiadanych przy sobie środków i narzędzi służących ratowaniu zdrowia i życia. Ze względu na działanie w środowisku taktycznym, często w zagrożeniu, niejednokrotnie zdany jest jedynie na siebie i swój ekwipunek, przenoszony najczęściej w apteczce plecakowej. Dlatego tak niezmiernie ważna jest jej konstrukcja i cechy użytkowe. Nie może to być prosty pojemnik na środki...

Bartosz Szołucha Vectronix TACS-M

Vectronix TACS-M Vectronix TACS-M

Urządzenia noktowizyjne w siłach zbrojnych nie są już żadnym luksusem typowym dla sił specjalnych, a raczej minimalnym standardem. Ich ograniczenia są powszechnie znane – ze względu na swoją zasadę działania,...

Urządzenia noktowizyjne w siłach zbrojnych nie są już żadnym luksusem typowym dla sił specjalnych, a raczej minimalnym standardem. Ich ograniczenia są powszechnie znane – ze względu na swoją zasadę działania, wzmocnienie światła szczątkowego, w warunkach całkowitego braku światła wymagają dodatkowego podświetlania promieniowaniem podczerwonym, aby uzyskać jakikolwiek obraz. Nie będą też dobrze funkcjonować w warunkach zadymienia czy zapylenia. Tych konkretnych wad nie mają urządzenia termowizyjne,...

Najnowsze produkty i technologie

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.