Wraz z rozwojem i rosnącymi możliwościami kolejnych generacji urządzeń noktowizyjnych, ewolucji ulega także taktyka działania z ich użyciem – zmieniają się możliwości prowadzenia ognia z broni ręcznej, identyfikacji swój-obcy (IFF), oznaczania celów, aż po zaawansowane systemy transmisji danych taktycznych, obrazu czy odwzorowania sytuacji. Skok technologiczny i rozpowszechnienie indywidualnej noktowizji wśród komponentów bojowych sił regularnych sprawiły, że wszelkiego rodzaju noktowizory nie stanowią już domeny sił specjalnych – znikła też otoczka tajemniczości towarzysząca noktowizorom.
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka wspiera celność strzałów. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
Sonic Communications (http://www.sonic-comms.com/) to brytyjska firma zajmująca się produkcją i sprzedażą szerokiej gamy sprzętu audio i wideo wykorzystywanego przez wojsko, służby specjalne, policję i...
Sonic Communications (http://www.sonic-comms.com/) to brytyjska firma zajmująca się produkcją i sprzedażą szerokiej gamy sprzętu audio i wideo wykorzystywanego przez wojsko, służby specjalne, policję i innych użytkowników z sektora bezpieczeństwa publicznego.
Zapewne duża część czytelników „Magazynu Ludzi Akcji – SPECIAL OPS” miała do czynienia z rodzimymi konstrukcjami, takimi jak PNL-2 czy MU-3, czy też różnymi wersjami AN/PVS używanymi przez siły amerykańskie. Wiadomo już mniej więcej, czego możemy się po noktowizorach spodziewać, co właściwie przez nie widać i na jak długo wystarczą nam baterie...
Mając to w pamięci, uznaliśmy, że warto byłoby przybliżyć dużo mniej znaną technologię, która prawdopodobnie w coraz większym stopniu będzie uzupełniać urządzenia noktowizyjne – a więc termowizję. Skorzystaliśmy z zaproszenia warszawskiej firmy UMO, reprezentującej znaną amerykańską firmę Insight Technology, i postaramy się zaprezentować kilka wybranych urządzeń termowizyjnych, koncentrując się na systemach indywidualnych. Wśród prezentowanych rozwiązań znajdują się celowniki, przystawki celownicze, urządzenia pozwalające na poruszanie się i prowadzenie obserwacji w warunkach całkowitego braku światła oraz markery służące do identyfikacji swój–obcy w paśmie termowizyjnym.
Szczypta teorii
Zakładamy, że czytelnicy bardziej będą zainteresowani aspektami użytkowymi i możliwymi zastosowaniami prezentowanych urządzeń, niż suchymi danymi technicznymi – zrezygnujemy więc z wykładania teorii, na rzecz krótkiego wprowadzenia: omawiane termowizory to urządzenia optoelektroniczne, których sercem jest niechłodzony detektor, tzw. temperaturowego promieniowania podczerwonego, emitowanego w różnym stopniu przez wszystkie ciała – matryca mikrobolometryczna. Początki tej technologii sięgają lat 70. XX wieku i prac koncernu Honeywell na zlecenie rządu USA – duże, chłodzone płynnym azotem bolometry mogły mieć zastosowanie w działaniach badawczolaboratoryjnych, ale nie nadawały się do zastosowań bojowych. Technologia została odtajniona w latach 90. i wciąż jest rozwijana przez szereg firm, pracujących głównie nad poprawą jakości obrazu przekazywanego przez urządzenia termowizyjne.
W odróżnieniu od noktowizorów wzmacniających jedynie światło widzialne w trybie pasywnym lub wymagających dodatkowego podświetlenia IR w trybie aktywnym, termowizory są urządzeniami pasywnymi i pozostają niezależne od oświetlenia zewnętrznego – będą więc działać w warunkach całkowitego braku światła (jak np. jaskinie), gdzie noktowizor wymagałby już dodatkowego, aktywnego podświetlenia, by uzyskać jakikolwiek obraz. To samo dotyczy także ograniczeń widoczności, takich jak mgła, burza piaskowa czy dym. O ile dana osłona nie ekranuje ciepła (jak czynią to na przykład szyby) urządzenie termowizyjne przekaże nam obraz oparty na różnicy temperatur tła, „wyciągając” zeń obiekty szczególnie ciepłe – takie jak ludzkie ciało czy rozgrzane części maszyn.
Budowa
Mając pewne doświadczenia w użyciu urządzeń noktowizyjnych w poruszaniu się i wykorzystaniu z bronią strzelecką, mogliśmy zestawić je z możliwościami termowizorów w warunkach otwartej strzelnicy po zachodzie słońca, w całkowitych ciemnościach. Korzystaliśmy z trzech rodzajów urządzeń marki Insight – przystawek termowizyjnych T2 (przeznaczonych do mocowania na broni i stosowania z celownikami bojowymi typu ACOG lub samodzielnie), T3 (dedykowanych do użycia z lunetami karabinów wyborowych) oraz najciekawszego ze względu na swoją uniwersalność monookularu termowizyjnego WTM (Weapon Thermal Monoocular).
Pierwszą rzeczą, jaką należy opanować, są oczywiście podstawy obsługi tych urządzeń – we wszystkich przypadkach jest to stosunkowo proste, gdyż dostępne funkcje są wyświetlane w formie rozwijanego menu nałożonego na obraz celownika i obsługiwane ergonomicznymi przyciskami znajdującymi się na zewnątrz obudowy. Jeśli nie włączymy menu, to zewnętrzne przyciski pozwalają na regulację kontrastu i jasności widzianego obrazu. Wybór opcji, jaki mamy do dyspozycji we wszystkich omawianych modelach celowników, to kalibracja urządzenia (istotna, jeśli przechodzimy pomiędzy środowiskami o dużych różnicach temperatur – np. z ogrzewanego pojazdu na mróz), ustawienie powiększenia cyfrowego (zoom) pomiędzy ×1 a ×2, przełączenie pomiędzy wyświetlaniem obiektów ciepłych na biało lub na czarno (ma znaczenie przy wykrywaniu i celowaniu, w zależności od temperatury tła). Kolejne dostępne funkcje pozwalają na zapis „zdjęcia” – obrazu widzianego przez celownik oraz przeglądanie zapisanych zdjęć (WTM jest ich w stanie zapisać ok. 160 w pamięci wewnętrznej celownika, przy rozdzielczości 320×240 pikseli; możemy też zapisać nagranie wideo, ale już na nośniku zewnętrznym), a także przełączanie się pomiędzy trybami wyświetlania obrazu – co ma znaczenie, jeśli obraz z termowizora jest na bieżąco przekazywany np. na monitor zewnętrznego urządzenia. Możemy też wyłączać, włączać lub ustawiać krzyż celowniczy. Funkcją specyfi czną dla celownika WTM jest opcja przełączania HAND/HELMET – polegająca na odwróceniu obrazu, w zależności od tego, czy termowizor używany jest doręcznie lub mocowany na szynie broni, czy też odwrócony i mocowany na montażu nahełmowym (pasuje na standarowy montaż noktowizorów PVS-7/14).
Warto wspomnieć, że wszystkie omawiane celowniki mają wbudowany znacznik laserowy IR – uruchamiany osobnym zewnętrznym przyciskiem. Nie zobaczymy oczywiście tego promienia w celowniku (a jedynie graficzny punkt na wyświetlaczu) – zakresy odbieranych fal IR termowizji i noktowizji nie pokrywają się, ale możemy w ten sposób wskazać cel wykryty za pomocą termowizji użytkownikom klasycznych noktowizorów. Zamknięte we wstrząso- i wodoodpornych polimerowych obudowach termowizory Insight posiadają integralne montaże QD typu LaRue (modele T2 i T3), pozwalające na ich błyskawiczny montaż/demontaż na szynach Picatinny. WTM standardowo ma wąską szynę montażu nahełmowego, ale na broni możemy go zamocować za pośrednictwem prostej przejściówki. Zasilanie wszystkich omawianych celowników zapewniają baterie litowe typu 123. Waga termowizorów z bateriami to ok. 360 g w przypadku WTM i odpowiednio ok. 540 g i 1020 g dla modeli T2 i T3.
Na strzelnicy
Po zapoznaniu się z obsługą i podstawowymi funkcjami celowników Insight, mieliśmy okazję sprawdzić ich działanie – w pierwszej kolejności jako urządzeń obserwacyjnych, a następnie jako celowników mocowanych na karabinku z rodziny AR. Co ciekawe, dla udokumentowania tych prób użyliśmy samych celowników i ich funkcji zapisywania obrazu – chociaż rozdzielczość 320×240 pikseli jest nieco zbyt niska do zastosowania w druku, to w praktycznej obserwacji przez urządzenie termowizyjne sprawdza się dobrze.
Na początku sprawdziliśmy możliwości poruszania się w ciemnościach z wykorzystaniem WTM używanego doręcznie lub nahełmowo – próba wypadła zaskakująco dobrze i dla nikogo, kto jest przyzwyczajony do specyfi ki wykorzystania w tej roli noktowizora, „przejście” na termowizor nie będzie stanowiło problemu. Nie zaobserwowaliśmy problemów z postrzeganiem głębi, a większa czułość urządzenia i możliwość ustawienia kontrastu pozwalały zauważyć dużo więcej elementów otoczenia, często niewidocznych w innych urządzeniach – np. gorącego dymu z kominów pobliskiej elektrowni.
Statyczna obserwacja obiektów także wypadła bardzo dobrze – na mniejszych odległościach – w granicach 100 metrów – mogliśmy rozróżnić elementy ubioru, wyposażenia czy broni – a wysoka częstotliwość odświeżania obrazu (60 Hz) pozwalała na śledzenie dynamicznie poruszających się obiektów i osób, w tym strzelania z broni, lecących łusek itp. Jest to bardzo ważny parametr, gdyż wartości odświeżania obrazu na poziomie 30 Hz nie sprawdzają się w działaniach dynamicznych – widok poprzez urządzenie „spóźnia się” w stosunku do czasu rzeczywistego. Celowo przeprowadziliśmy też test rozpoznania na odległości przekraczającej 500 m – i chociaż oczywiście przy ×2 powiększeniu trudno liczyć na rozróżnienie szczegółów, to wykrycie samochodu i stojącego obok niego człowieka nie było problemem – na większych dystansach była widoczna przewaga dedykowanych urządzeń, takich jak T2 i T3, które w połączeniu z odpowiednią lunetą zapewniłyby pewną identyfi kację celu nawet na dystansach przekraczających tę odległość. Warto tu zwrócić uwagę na specyficzny podział możliwości urządzeń termowizyjnych – rozróżnia się bowiem dystans wykrycia dużych obiektów – np. pojazdów, mniej więcej o połowę mniejszy dystans rozpoznania sylwetek ludzkich oraz odległość poprawnej identyfikacji człowieka – przy czym ta ostatnia to zwykle 20–30% maksymalnej odległości wykrycia.
W czasie prowadzenia ognia z karabinka kal. 5,56 z zamocowanym monookularem WTM – używanym jako podstawowy celownik z włączonym własnym krzyżem celowniczym, bez trudu udawało nam się trafiać w plastikowe butelki wypełnione ciepłą wodą z odległości kilkudziesięciu metrów podczas strzelania dynamicznego. Zakładając, że dla WTM deklarowana przez producenta odległość identyfi kacji człowieka to ok. 75–100 metrów, możemy przyjąć, że ten celownik termowizyjny stosowany samodzielnie bez trudu pozwoli na prowadzenie celnego ognia na tym dystansie. Bazując na własnej obserwacji, nie zauważyliśmy wpływu rozgrzania lufy i innych elementów broni na jakość odbieranego obrazu, niezależnie od intensywności ognia obraz na wyświetlaczu celownika pozostawał całkowicie czytelny.
Wypada wspomnieć jeszcze o jednej z ciekawszych funkcji celowników Insight, czyli możliwości przekazywania obrazu do urządzeń zewnętrznych w czasie rzeczywistym. Gniazda wideo znajdujące się w obudowie celowników pozwalają nie tyko na podłączenie ich do komputera i ściągnięcie zapisanych obrazów, ale także na przekazywanie obrazu termowizyjnego do wyświetlaczy lub noktowizorów nahełmowych, takich jak Dayviewer albo PVS-21 za pomocą modułów EHUD/CEHUD. Nie jest to oczywiście pełna „fuzja” możliwości urządzeń nokto- i termowizyjnych, będąca jak się zdaje obecnie świętym Graalem przemysłu optoelektronicznego, ale pozwala znacząco poszerzyć zakres możliwości obserwacyjnych pojedynczego operatora.
Termowizyjny swój–obcy
Problemy identyfi kacji IFF w warunkach niskiej widzialności, a zwłaszcza przy obserwacji przez urządzenia noktowizyjne, mają do dziś spory wpływ na taktykę działań. Od poprawnej identyfi kacji oddziałów zależy przecież ich bezpieczeństwo – zwłaszcza że optoelektronika często nie pozwala na rozróżnienie szczegółów umundurowania czy elementów, które mogłyby pomóc w identyfi kacji przy świetle dziennym. Bezpośrednie wsparcie lotnicze także bezwzględnie wymaga rozróżnienia „swoich”, aby uniknąć fatalnej w skutkach sytuacji „blue-on-blue”, czyli strat od własnego ognia. Obecnie najczęściej stosowane są środki identyfi kujące sojuszników w paśmie bliskiej podczerwieni, w której działają noktowizyjne wzmacniacze obrazu. Zwykle są to środki pasywne w postaci specjalnych odblasków i flag świecących w IR oraz aktywne – od najprostszych, czyli świateł chemicznych świecących w podczerwieni, aż po różne wersje świateł i latarek IFF – zwykle działających stroboskopowo, czasami w trybie programowalnym.
Jak to już podkreśliliśmy wcześniej – zakres fal podczerwonych odbieranych przez urządzenia nokto- i termowizyjne jest inny, tym samym środki identyfi kujące w noktowizji nie są widzialne w paśmie termowizyjnym. Oczywiście identyfi kacja IFF jest nie mniej ważna także w tym przypadku – koniecznością stało się więc opracowanie urządzeń, które stałyby się odpowiednikami popularnych markerów IR i nadawałyby się do noszenia np. na hełmach, kamizelkach, ale też na pojazdach.
Urządzenia, jakie mieliśmy okazję obejrzeć, to produkty firmy STS należącej do O’Gara Group – producenta m.in. znanych noktowizorów PVS-21. Urządzenia STAR i NOVA to programowalne markery IFF działające w pasmie termowizyjnym (STAR) lub wielopasmowe (NOVA). Idea jest zasadniczo ta sama co w przypadku markerów IR, ale przewagą znaczników termalnych jest ich całkowita niewykrywalność przez noktowizory – gdyż musimy pamiętać, że błyskająca lampa MS-2000 jest doskonale widoczna także dla naszego przeciwnika, o ile posiada on jakiekolwiek urządzenie noktowizyjne, choćby zwykłą kamerę wyposażoną w tryb „nightshot”. O ile stosunkowo duży, mocowany magnetycznie STAR jest znacznikiem przeznaczonym do zastosowania także na pojazdach, to najnowszy, wielopasmowy marker NOVA jest szczególnie obiecujący – właśnie ze względu na swoją uniwersalność. To nieduże i lekkie urządzenie z łatwością można zamocować na hełmie lub oporządzeniu, a obsługuje ono aż 3 tryby identyfi kacyjne – od termalnego, poprzez bliską podczerwień (NIR) aż po światło widzialne.
Podsumowanie
Taktyka działań z wykorzystaniem rozpowszechnionej obecnie noktowizji cały czas ulega zmianie, bo wymuszają to okoliczności. W obecnych konfl iktach asymetrycznych i wojnie przeciwpartyzanckiej toczonej w Afganistanie zaawansowana optoelektronika jest oczywiście sprzymierzeńcem sił koalicyjnych, ale nie można zapominać, że technologia dociera różnymi kanałami także do strony przeciwnej. Używając przykładu afgańskiego – nawet jeśli talibowie nie są w stanie podjąć równorzędnej nocnej walki, to dysponując nawet prostymi środkami elektronicznymi mogą wykryć zbliżające się oddziały koalicyjne korzystające z urządzeń działających w pozornie „niewidzialnym” paśmie IR. Działające znaczniki IFF, wskaźniki laserowe na broni, czy wreszcie nawet chwilowe użycie podświetlaczy IR lub latarek z filtrem może okazać się demaskujące. Kolejny aspekt użycia termowizorów to oczywiście warunki ograniczonej widoczności – takie jak burze piaskowe, albo całkowity brak światła zewnętrznego – w jaskiniach lub podziemiach, gdzie noktowizory pozostają bezradne, o ile nie zastosujemy aktywnego podświetlenia IR.
Wiele doświadczeń wskazuje na potrzebę łączenia środków obserwacyjnych i uzupełnianie klasycznych, rozpowszechnionych noktowizorów przez indywidualne urządzenia termowizyjne, pozwalające na przeprowadzenie wstępnego rozpoznania i uniknięcie wykrycia. Dodatkowe możliwości – jak chociażby oznaczanie wykrytych w termowizji celów w paśmie IR dla użytkowników korzystających z konwencjonalnych noktowizorów czy możliwość rejestrowania obrazu i jego natychmiastowej analizy, czynią z urządzeń termowizyjnych Insight jedne z bardziej uniwersalnych urządzeń optoelektronicznych. Naszym faworytem pozostaje monookular WTM – dobrze sprawdza się jako autonomiczny celownik, na średnich dystansach pozwala na wykrycie obiektów, a jednocześnie można go wykorzystać do poruszania się i obserwacji nie gorzej od nowoczesnego monookularu noktowizyjnego.
13 listopada br. minie 35 lat od utworzenia jednostki płetwonurków bojowych Marynarki Wojennej RP, rozwiniętej w ostatnich latach w Morską Jednostkę Działań Specjalnych Dowództwa Wojsk Specjalnych WP....
13 listopada br. minie 35 lat od utworzenia jednostki płetwonurków bojowych Marynarki Wojennej RP, rozwiniętej w ostatnich latach w Morską Jednostkę Działań Specjalnych Dowództwa Wojsk Specjalnych WP. Powszechnie znana jest pod zwyczajową nazwą „Formoza”, ze względu na charakterystyczną lokalizację jednostki w przybrzeżnym obiekcie przy porcie wojennym na Oksywiu, skojarzoną z Ilha Formosa (port. Piękna Wyspa - dzisiejszy Tajwan) u brzegów Chin.
Rozwój wyposażenia wojskowego stymulują nowatorskie, nieszablonowe pomysły, niepowielające sprawdzonych, ale utartych już schematów, próbujące wyznaczać nowe trendy. Takie ożywcze tchnienie świeżości w...
Rozwój wyposażenia wojskowego stymulują nowatorskie, nieszablonowe pomysły, niepowielające sprawdzonych, ale utartych już schematów, próbujące wyznaczać nowe trendy. Takie ożywcze tchnienie świeżości w dziedzinie odzieży użytkowej dla wojska i formacji mundurowych wniósł w ostatnich latach amerykański Crye Precision. Jest niemal uosobieniem kreatywności i innowacyjności, a najlepszą tego ilustracją jest ubiór bojowy Combat Uniform, będący nowym spojrzeniem na zagadnienie odzieży militarnej.
Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim...
Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim przykładzie. Czasami wynika to ze zbyt wąskiego pojmowania ich przeznaczenia i braku wyobrażenia na temat przydatności w różnych sytuacjach bojowych.
Wojskowe operacje specjalne to najczęściej działania małych grup bojowych w sporej odległości od własnych baz. Wiążą się one z koniecznością zapewnienia zarówno autonomiczności, jak i odpowiedniego transportu,...
Wojskowe operacje specjalne to najczęściej działania małych grup bojowych w sporej odległości od własnych baz. Wiążą się one z koniecznością zapewnienia zarówno autonomiczności, jak i odpowiedniego transportu, przede wszystkim taktycznego. Oczywiście najpopularniejszym sposobem przerzutu grup specjalnych jest transport lotniczy, szczególnie w warunkach obecnie toczących się konfliktów, jednak z reguły nie może on „dostarczyć” komandosów bezpośrednio na miejsce akcji, głównie ze względu na wymogi...
13 lipca br. mija 20 lat od oficjalnej daty utworzenia najlepszej i najnowocześniejszej polskiej jednostki specjalnej – JW 2305 GROM. 20 lat służby, podczas których - mimo niejednokrotnie trudnych okresów...
13 lipca br. mija 20 lat od oficjalnej daty utworzenia najlepszej i najnowocześniejszej polskiej jednostki specjalnej – JW 2305 GROM. 20 lat służby, podczas których - mimo niejednokrotnie trudnych okresów – jej żołnierze pokazali, jak można osiągnąć w swej profesji najwyższy, światowy poziom, przynosząc chwałę Polsce oraz świetne oceny Wojsku Polskiemu. 20 lat potwierdzających, że nie bez powodu i bez przesady GROM nazywano naszym dobrem narodowym.
Jednym z najlepszych sposobów podnoszenia umiejętności taktycznych jest wymiana doświadczeń z podobnymi jednostkami, także z innych służb, w trakcie wspólnych szkoleń. Wiedzą o tym doskonale funkcjonariusze...
Jednym z najlepszych sposobów podnoszenia umiejętności taktycznych jest wymiana doświadczeń z podobnymi jednostkami, także z innych służb, w trakcie wspólnych szkoleń. Wiedzą o tym doskonale funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej, którzy w tym celu zorganizowali w dniach 22-26 marca br. warsztaty taktyczne na temat: „Działania sekcji realizacyjnych w trakcie zatrzymań szczególnie niebezpiecznych przestępców”.
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej nieopodal Smoleńska w Rosji wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej - Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcami...
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej nieopodal Smoleńska w Rosji wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej - Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcami Rodzajów Wojsk oraz innymi najważniejszymi osobami w państwie, zginął Dowódca Wojsk Specjalnych - gen. dyw. Włodzimierz Potasiński. Generał urodził się 31 lipca 1956 roku w Czeladzi. Był absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych (1980 r.) i Akademii Sztabu Generalnego WP (1988...
W obecnych czasach nikogo nie dziwią już zagraniczne misje pokojowe czy operacje stabilizacyjne sił zbrojnych w różnych punktach globu. W wielu z nich biorą udział nie tylko żołnierze, ale również policjanci....
W obecnych czasach nikogo nie dziwią już zagraniczne misje pokojowe czy operacje stabilizacyjne sił zbrojnych w różnych punktach globu. W wielu z nich biorą udział nie tylko żołnierze, ale również policjanci. Przykładem tego jest misja EULEX (EU Rule of Law Mission) Unii Europejskiej w Kosowie, w skład której wchodzi m.in. bardzo specyficzna policyjna jednostka specjalna, nosząca ogólną, ale mimo to dokładnie oddającą jej przeznaczenie nazwę „Grupa Interwencyjna”.
Rok 2009, kolejny rok rozwoju wielu formacji specjalnych na całym świecie w tak szczególnie sprzyjających temu czasach, przyniósł również, tuż za naszą południową granicą, wręcz odwrotny przykład zmarnowania...
Rok 2009, kolejny rok rozwoju wielu formacji specjalnych na całym świecie w tak szczególnie sprzyjających temu czasach, przyniósł również, tuż za naszą południową granicą, wręcz odwrotny przykład zmarnowania olbrzymiego potencjału czołowej jednostki elitarnej tamtejszych sił zbrojnych. Stworzona pod zwierzchnictwem czeskiej Vojenskej Policie (VP) doskonale wyszkolona i wyposażona, zdobywająca uznanie wśród zagranicznych partnerów, m.in. podczas działań bojowych w Afganistanie, jednostka operacji...
W 2012 roku Polska wspólnie z Ukrainą będzie gospodarzem finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Jest to niewątpliwe wyróżnienie, ale i źródło ryzyka. Imprezy masowe, zwłaszcza w tak popularnej i medialnej...
W 2012 roku Polska wspólnie z Ukrainą będzie gospodarzem finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Jest to niewątpliwe wyróżnienie, ale i źródło ryzyka. Imprezy masowe, zwłaszcza w tak popularnej i medialnej dyscyplinie jak piłka nożna, zawsze są poważnym wyzwaniem dla służb odpowiedzialnych za ich bezpieczny przebieg.
Pod koniec lutego br. Sekcja Realizacji Wydziału Zabezpieczenia Działań Karpackiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadziła ćwiczenia z udziałem śmigłowca na terenie starego szpitala w Nowym Targu. Blisko...
Pod koniec lutego br. Sekcja Realizacji Wydziału Zabezpieczenia Działań Karpackiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadziła ćwiczenia z udziałem śmigłowca na terenie starego szpitala w Nowym Targu. Blisko 30 funkcjonariuszy WZD trenowało działania taktyczno-bojowe i ratownicze w terenie zurbanizowanym, uzupełniające podobne w masywach górskich i w rejonach cieków wodnych. Obecność śmigłowca umożliwiła doskonalenie umiejętności m.in. w zakresie różnych sposobów desantowania z powietrza oraz podejmowania...
Na zaproszenie Krzysztofa Sawickiego – szefa szkolenia Israeli Krav – Maga Association w Polsce, w dniach 23-24 oraz 27 stycznia br . w Warszawie odbyło się szkolenie dla etatowych instruktorów służb mundurowych...
Na zaproszenie Krzysztofa Sawickiego – szefa szkolenia Israeli Krav – Maga Association w Polsce, w dniach 23-24 oraz 27 stycznia br . w Warszawie odbyło się szkolenie dla etatowych instruktorów służb mundurowych oraz operatorów grup specjalnych wojska i policji. Tematem przewodnim szkolenia była poprawa bezpieczeństwa w czasie realizacji procedur bojowych, poprzez zastosowanie rozwiązań systemowych Israeli Krav Maga oraz trening psychofizyczny przygotowujący do działania w sytuacjach ekstremalnych.
Obszary, które można określić terminem „górskie”, stanowią około 38 procent powierzchni naszego globu – można je znaleźć na każdym kontynencie i w każdej strefie klimatycznej. Historia konfliktów zbrojnych...
Obszary, które można określić terminem „górskie”, stanowią około 38 procent powierzchni naszego globu – można je znaleźć na każdym kontynencie i w każdej strefie klimatycznej. Historia konfliktów zbrojnych zna wiele przypadków, kiedy walki w górach toczone były o kontrolę nad dolinami i przełęczami o znaczeniu strategicznym. Tereny gór wysokich, czyli z wysokościami względnymi powyżej 900 metrów nad poziomem morza, to jeden z najtrudniejszych terenów, na których prowadzone są działania wojenne, jak...
Siły specjalne kojarzą się zazwyczaj z terenowymi pojazdami o otwartym nadwoziu, umożliwiającym montaż kilku stanowisk ogniowych, charakteryzujących się wielkością oraz masą pozwalającą na ich transport...
Siły specjalne kojarzą się zazwyczaj z terenowymi pojazdami o otwartym nadwoziu, umożliwiającym montaż kilku stanowisk ogniowych, charakteryzujących się wielkością oraz masą pozwalającą na ich transport pod śmigłowcem lub na jego pokładzie. Jednak obecnie trwające konflikty zbrojne, w których jedną z podstawowych broni stały się miny oraz improwizowane ładunki wybuchowe, wymuszają użycie w operacjach bojowych przez jednostki specjalne także opancerzonych pojazdów mino odpornych. Stąd nie powinna...
Listopadowa tragedia w amerykańskiej bazie wojskowej, która na pewien czas przykuła uwagę mediów „głównego nurtu”, zwłaszcza telewizji, jest z całą pewnością wydarzeniem szczególnym. Special Reaction Team...
Listopadowa tragedia w amerykańskiej bazie wojskowej, która na pewien czas przykuła uwagę mediów „głównego nurtu”, zwłaszcza telewizji, jest z całą pewnością wydarzeniem szczególnym. Special Reaction Team żandarmerii wojskowej przybyły na miejsce zdarzenia. Według dostępnych informacji, sprawcę obezwładnili pierwsi przybyli funkcjonariusze cywilnej policji, jednak grupy specjalne prawdopodobnie przeczesywały teren bazy i pozostawały w gotowości na wypadek, gdyby sprawca nie działał sam. Warto zwrócić...
Ostatnie lata na stosunkowo ciasnym polskim rynku indywidualnych osłon balistycznych, przyniosły nieznany wcześniej rozwój oferty hełmów dostępnych dla potencjalnych użytkowników z MSWiA i wojska. Do producentów...
Ostatnie lata na stosunkowo ciasnym polskim rynku indywidualnych osłon balistycznych, przyniosły nieznany wcześniej rozwój oferty hełmów dostępnych dla potencjalnych użytkowników z MSWiA i wojska. Do producentów rodzimych, wśród których czołową pozycję zajmuje Maskpol SA, dołączyły konstrukcje światowych potentatów tej branży – amerykańskich koncernów MSA, Gentex i SDS (należącego do BAE Systems). Ofertę dodatkowo uzupełniają konstrukcje nowatorskie, choć raczej nieosiągalne ze względu na koszt –...
3 październik a 2007 roku Al-Kaida dokonała w Bagdadzie zamachu na polskiego ambasadora w Iraku – gen. broni Edwarda Pietrzyka. Kolumna samochodów wiozących ambasadora została zaatakowana za pomocą bomb...
3 październik a 2007 roku Al-Kaida dokonała w Bagdadzie zamachu na polskiego ambasadora w Iraku – gen. broni Edwarda Pietrzyka. Kolumna samochodów wiozących ambasadora została zaatakowana za pomocą bomb oraz ostrzelana z broni maszynowej. W wyniku tego zamachu zginął funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu – plut. Bartosz Orzechowski, a czterech innych zostało rannych. Generał Pietrzyk został ciężko poszkodowany.
„One shot, one kill” – to popularne hasło przyświecające snajperom nadal wskazuje na wysoki poziom ich umiejętności strzeleckich i skuteczności bojowej, ale nie w pełni już odzwierciedla najczęstszy charakter...
„One shot, one kill” – to popularne hasło przyświecające snajperom nadal wskazuje na wysoki poziom ich umiejętności strzeleckich i skuteczności bojowej, ale nie w pełni już odzwierciedla najczęstszy charakter działań snajperskich w warunkach ostatnich konfliktów zbrojnych. Skomplikowane realia współczesnego, dynamicznego pola walki wojen asymetrycznych sprawiają, że snajperzy równie często muszą być przygotowani do szybkiego oddawania kilku strzałów do jednego trudnego albo wielu celów, a wówczas...
W głównej sali Ośrodka Wyszkolenia Oddziału Specjalnego Sztabu Naczelnego Wodza w Audley End na ścianie wisiała mapa przedwojennej Polski. Z czasem pojawił się na niej napis „Wywalcz jej wolność lub zgiń”....
W głównej sali Ośrodka Wyszkolenia Oddziału Specjalnego Sztabu Naczelnego Wodza w Audley End na ścianie wisiała mapa przedwojennej Polski. Z czasem pojawił się na niej napis „Wywalcz jej wolność lub zgiń”. Pokazuje ona, jak wielką miłością darzyli Ojczyznę Ci, którzy „potrafili zjawić się niespostrzeżeni tam, gdzie się ich najmniej spodziewają i pożądają, cicho, a sprawnie narobić nieprzyjacielowi bigosu i wsiąknąć niedostrzegalnie w ciemność, w noc – skąd przyszli” – noszący dumny przydomek, idealnie...
Otwarcie granic Polski z innymi państwami Unii Europejskiej dla swobodnego przemieszczania się obywateli wspólnoty i przepływu towarów po pełnym przystąpieniu naszego kraju do Układu z Schengen w styczniu...
Otwarcie granic Polski z innymi państwami Unii Europejskiej dla swobodnego przemieszczania się obywateli wspólnoty i przepływu towarów po pełnym przystąpieniu naszego kraju do Układu z Schengen w styczniu 2008 r., wiązało się z koniecznością dostosowania struktur służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny do związanych z tym nowych wyzwań. W Straży Granicznej jednym z najważniejszych posunięć w tym zakresie było utworzenie w Komendzie Głównej nowej jednostki organizacyjnej pod...
8 października br., jak co roku, w 1. Pułku Specjalnym Komandosów w Lublińcu odbyły się uroczystości związane ze Świętem Pułku. W tym roku przypadła 16. rocznica sformowania jednostki (pułk został sformowany...
8 października br., jak co roku, w 1. Pułku Specjalnym Komandosów w Lublińcu odbyły się uroczystości związane ze Świętem Pułku. W tym roku przypadła 16. rocznica sformowania jednostki (pułk został sformowany w 1993 roku, a wyróżniającą nazwę Komandosów otrzymał w 1995 roku). W porównaniu do zeszłorocznej 15. rocznicy, która dzięki obecności Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego miała szczególny charakter, tegoroczna miała skromniejszą oprawę, jednak nie zabrakło na niej zarówno znamienitych gości jak...
Morska Jednostka Działań Specjalnych „Formoza” należy do najbardziej tajemniczych spośród polskich jednostek specjalnych. Tym bardziej pragniemy uchylić nieco rąbka tajemnicy i przedstawić wyposażenie...
Morska Jednostka Działań Specjalnych „Formoza” należy do najbardziej tajemniczych spośród polskich jednostek specjalnych. Tym bardziej pragniemy uchylić nieco rąbka tajemnicy i przedstawić wyposażenie tej formacji.
Tegoroczna XVII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach upłynęła w cieniu dwóch wydarzeń: światowego kryzysu ekonomicznego i pożaru głównej hali F kieleckiego centrum wystawienniczego,...
Tegoroczna XVII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach upłynęła w cieniu dwóch wydarzeń: światowego kryzysu ekonomicznego i pożaru głównej hali F kieleckiego centrum wystawienniczego, który wybuchł w przeddzień otwarcia salonu. Kryzys ekonomiczny, który wyraźnie dotknął przemysł zbrojeniowy, spowodował, że w tegorocznym MSPO wzięło udział ponad 100 firm mniej niż w edycji z 2008 roku. Z kolei pożar głównej hali wystawienniczej zmusił niektóre firmy do wycofania się z targów,...
Od chwili, gdy z końcem lat 90. XX wieku ruszyła „modułowa rewolucja” w dziedzinie oporządzenia wojskowego i policyjnego, nieustannie trwa podnoszenie poprzeczki, jeśli chodzi o standardy wyposażenia....
Od chwili, gdy z końcem lat 90. XX wieku ruszyła „modułowa rewolucja” w dziedzinie oporządzenia wojskowego i policyjnego, nieustannie trwa podnoszenie poprzeczki, jeśli chodzi o standardy wyposażenia. Pierwotnie do pozyskania miana „nowoczesnego” wystarczało samo zastosowanie systemu modułowego montażu kieszeni na oporządzeniu, później rozpowszechniły się modułowe kamizelki zintegrowane, a od 2003/2004 r. wprowadzono na większą skalę systemy QR – co wpłynęło na bezpieczeństwo użytkowników i szybkość...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka wspiera celność strzałów. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.
Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...
Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.