Pierwsze urodziny Jednostki Wojskowej AGAT

Andrzej Krugler  /  SPECIAL OPS 4/2012  /  24-08-2012
Andrzej Krugler

Najmłodszy pododdział podległy Dowództwu Wojsk Specjalnych, Jednostka Wojskowa „Agat”, obchodziła 5 lipca br. swoje pierwsze święto. Miało ono wyjątkowy charakter, gdyż połączono je z przekazaniem jednostce sztandaru.

Zobacz zdjęcia z selekcji do Jednostki Wojskowej AGAT >>

Sztandar nadany został przez Prezydenta RP, a ufundowało go społeczeństwo Gliwic, gdzie stacjonuje JW „Agat”. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali Marta Potasińska, wdowa po poprzednim dowódcy Wojsk Specjalnych, gen. broni Włodzimierzu Potasińskim, oraz Stefan Mielczarski, wnuk generała Stefana „Grota” Roweckiego – legendarnego dowódcy Armii Krajowej. W uroczystej ceremonii wręczenia sztandaru uczestniczyli m.in. szef BBN Stanisław Koziej, sekretarz stanu MON Czesław Mroczek oraz dowódca Wojsk Specjalnych gen. bryg. Piotr Patalong. Wraz ze sztandarem Jednostka przejęła dziedzictwo tradycji oddziału dywersji bojowej AK „Agat”, a patronem jednostki został gen. dyw. Stefan Rowecki „Grot”.

Jednostka Wojskowa „Agat” powstała 30 czerwca 2011 r. na podstawie decyzji ówczesnego Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha. Z dniem 1 lipca 2011 roku weszła w podporządkowanie Dowództwa Wojsk Specjalnych. Sformowano ją na bazie rozwiązanego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Gliwic. Po konsultacjach z weteranami Armii Krajowej zdecydowano się nadać jej miano „Agat”.

Zobacz także: Szkolenie wysokościowe JW AGAT

Nazwa ta pochodzi od kryptonimu oddziału dywersji bojowej Kedywu (Kierownictwa Dywersji) Komendy Głównej Armii Krajowej, zajmującego się likwidacją przedstawicieli aparatu policyjnego i okupacyjnej administracji hitlerowskiej. Tę konspiracyjną jednostkę do zadań specjalnych utworzono z harcerzy warszawskich Szarych Szeregów, z Ulu Wisła, czyli Chorągwi Warszawskiej (tworzących Grupy Szturmowe wchodzące w skład Oddziałów Dyspozycyjnych Kedywu).

Snajperzy - SPECIAL 
OPS EXTRA - Wydanie specjalne 1/2016
SNAJPERZY
SPECIAL OPS EXTRA

Wydanie specjalne 1/2016
Wydawca: Grupa MEDIUM
Rok: 2016
SPRAWDŹ CENĘ »
KUP w Księgarni Militarnej »

Miała ona wykonywać wyroki śmierci wydane przez Polskie Państwo Podziemne, zaś jej nazwa – „Agat” – powstała ze złożenia słów Anty-Gestapo, czyli celu numer jeden. Oddział wykonywał zadania postawione przez Kedyw do 1944 r., kiedy to ze względu na dekonspirację przemianowany został na „Pegaz”. Żołnierze „Agatu” Armii Krajowej zasłynęli m.in. udanym zamachem na „kata Warszawy” - dowódcę SS i policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa, gen. Franza Kutscherę.

Patronem współczesnego „Agatu” został gen. Stefan Paweł Rowecki, pseudonim „Grot”, komendant główny Armii Krajowej. Urodzony 25 grudnia 1895 roku generał dywizji Wojska Polskiego, wsławił się przede wszystkim w wojnie polsko-bolszewickiej, w czasie której był wielokrotnie wyróżniany najwyższymi odznaczeniami państwowymi, m.in. Orderem Virtuti Militari. 14 lutego 1942 roku został komendantem głównym AK, w której dokonał restrukturyzacji, usprawniając system dowodzenia.

Jednostka Wojskowa „Agat” jest formacją przeznaczoną do kinetycznego wsparcia operacji specjalnych, w tym do prowadzenia lądowych akcji bezpośrednich w ugrupowaniu przeciwnika, działań przeciwpartyzanckich oraz wsparcia działań przeciwterrorystycznych, a także ochrony wybranych obiektów infrastruktury krytycznej. Łączy w sobie cechy lekkiej piechoty spadochronowej i piechoty górskiej, posiadając duże zdolności uderzeniowe dzięki wysokiemu nasyceniu bronią wsparcia. W strukturze organizacyjnej jednostki znajdują się:

  • dowództwo,
  • sztab,
  • trzy zespoły szturmowe,
  • zespół wsparcia,
  • zespół zabezpieczenia logistycznego,
  • grupa szkolenia bazowego.

Zobacz także: Sztandar dla AGAT-u

Najciekawsze artykuły o sprzęcie militarnym i nie tylko...
ZOBACZ >>

Wszyscy kandydaci na żołnierzy jednostki zostają poddani selekcji wstępnej oraz selekcji szczegółowej. Selekcja wstępna składa się z testów sprawności fizycznej oraz badań psychologicznych. Selekcja szczegółowa prowadzona jest w górach i służy sprawdzeniu odporności psychofizycznej kandydatów na trud i zmęczenie, orientacji w terenie oraz zdolności do wykonywania zadań w skrajnych warunkach. Po przyjęciu do jednostki żołnierz przeznaczony do służby w pododdziałach bojowych odbywa szkolenie bazowe, podczas którego uczy się wykonywania zadań na poziomie pojedynczego żołnierza oraz w składzie sekcji, prowadzenia ognia z broni indywidualnej oraz zespołowej, a także przechodzi szereg kursów, w tym m.in. przetrwania w warunkach izolacji, spadochronowy, wysokościowy itp.

W zależności od planowanej specjalności kierowany jest na dodatkowe kursy, np. pirotechniczny czy snajperski. Po ukończeniu tego etapu wcielany jest do docelowego pododdziału, gdzie zgrywa się w jego ramach oraz nadal doskonali swoje umiejętności. Dużej pomocy szkoleniowej udzielają „Agatowi” pozostałe jednostki podległe DWS, w szczególności Jednostka Wojskowa Komandosów. Organizowany jest również przyjazd instruktorów ze Stanów Zjednoczonych. Kilku żołnierzy JW „Agat” ukończyło, jako pierwsi z WP, kurs walki w dżungli w ośrodku CEFE Legii Cudzoziemskiej, w Gujanie Francuskiej.

Z okazji swojego święta JW „Agat” zaprezentowała część swojego wyposażenia i uzbrojenia. Można było zapoznać się z trzema modelami broni wsparcia, którymi jednostka będzie mocno nasycona i które będą stanowić jej wyróżnik. Są to: 12,7-mm wielokalibrowy karabin maszynowy Manroy M2 QCB, 40-mm granatnik automatyczny HK GMG oraz 84-mm granatnik przeciwpancerny SAAB Bofors Dynamics Carl-Gustaf M3. Broń indywidualna żołnierzy JW „Agat” składa się z 9-mm pistoletów HK USP oraz 5,56-mm karabinków HK416, w wersjach D10RS oraz D145RS wraz z 40-mm granatnikami H&K GLM (w odmianie AG-HK416). Lekka broń maszynowa to 5,56-mm ręczne karabinki maszynowe FN Minimi Para TR, zaś strzelcy wyborowi uzbrojeni są w najnowsze karabiny snajperskie Accuracy International AX338 z celownikami Schmidt&Bender PM II (będący jednymi z pierwszych użytkowników tej nowej wersji na świecie). Zaprezentowano też znajdujące się na wyposażeniu jednostki, najciężej opancerzone wśród posiadanych przez WP samochodów, HMWWV w wersji M1151.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  10
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 4/2012

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »

ochrona telefonu

latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »

buty taktyczne

ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


Vademecum survivalowe Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
vademecum-survivalowe przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To kompendium praktycznej wiedzy o tym jak przetrwać i wyjść cało z prawie każdej opresji, bez względu czy zdarzy się ona w lesie, górach, czy podejrzanej uliczce miasta (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wspólne ćwiczenia 7eds i 4Pplot

W dniach 21-22 kwietnia 2021r. w Czerwieńsku odbyło się ćwiczenie, w którym uczestniczyli żołnierze 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz piloci 7. Eskadry Działań Specjalnych z 33 Bazy...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl