Danner Acadia

Bartosz Szołucha, Danner
Historia firmy Danner Shoe Manufacturing zaczyna się w 1932 roku, kiedy to Charles Danner wraz z pięcioma współpracownikami założył zakład, w którym rozpoczął produkcję taniego obuwia roboczego. W czasach Wielkiego Kryzysu udało mu się stworzyć buty, które kosztowały cztery dolary za parę. Później firma przeniosła się do Portland w stanie Oregon, gdzie z każdym rokiem zwiększała liczbę modeli produkowanego obuwia. W latach sześćdziesiątych wkroczyła na rynek obuwia górskiego, które stało się tak popularne, że Danner Mountain Trail Boot został oceniony przez magazyn „Backpacker Magazine” jako „najbliższy ideałowi” but górski. W 1979 roku firma Danner stworzyła pierwszy but, w którym zastosowano membranę GORE-TEX.
Zobacz także
Krzysztof Mątecki Zawody crossfitowe w 6 BPD

Od kilku lat spadochroniarze 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa organizują zawody z cyklu „Hero WoD”, które wzorowane są na crossfitowych zestawach ćwiczeń żołnierzy Armii Stanów Zjednoczonych....
Od kilku lat spadochroniarze 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa organizują zawody z cyklu „Hero WoD”, które wzorowane są na crossfitowych zestawach ćwiczeń żołnierzy Armii Stanów Zjednoczonych. W ten sposób żołnierze czczą pamięć o swoich poległych przyjaciołach.
Krzysztof Mątecki Szkolenie kontrterrorystów z Opola

Szybkie, a zarazem celne strzelanie w służbie policyjnych kontrterrorystów to często sprawa życia i śmierci. W Kamieniu Śląskim na strzelnicy Strzelnica Powszechna odbyło się szkolenie strzeleckie operatorów...
Szybkie, a zarazem celne strzelanie w służbie policyjnych kontrterrorystów to często sprawa życia i śmierci. W Kamieniu Śląskim na strzelnicy Strzelnica Powszechna odbyło się szkolenie strzeleckie operatorów SPKP
Krzysztof Mątecki Wspólne ćwiczenia JW AGAT i SPKP Rzeszów

Zarówno operatorzy Wojsk Specjalnych, jak również jednostek kontrterrorystycznych muszą być przygotowani na nieoczekiwane sytuacje kryzysowe. W styczniu 2023 roku operatorzy JW AGAT i SPKP Rzeszów przeprowadzili...
Zarówno operatorzy Wojsk Specjalnych, jak również jednostek kontrterrorystycznych muszą być przygotowani na nieoczekiwane sytuacje kryzysowe. W styczniu 2023 roku operatorzy JW AGAT i SPKP Rzeszów przeprowadzili wspólne szkolenie, którego tematem przewodnim było powstrzymanie zamachowca i uratowanie zakładników.
Aktualnie firma produkuje wiele typów obuwia dla robotników, służb leśnych, strażaków oraz oczywiście butów górskich, ale od początku dostarcza też obuwie dla amerykańskich żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych. Jednym z najbardziej popularnych produktów oferowanych przez firmę Danner jest seria obuwia o nazwie ACADIA, składająca się obecnie z dziewięciu modeli butów wykonanych z nubuku lub z licowanej skóry bydlęcej, z membraną GORE-TEX lub bez niej, z ociepliną Thinsulate lub jej pozbawionych, dodatkowo z rozróżnieniem wersji dla kobiet lub mężczyzn.
Przeczytaj także: Buty Sidewinder HPI marki Magnum
Opisywane w artykule buty to Desert Acadia®2600 Military Boot w wersji pustynnej z otworami drenażowymi, pozbawionej membrany GORE-TEX, w kolorze określanym przez producenta jako Mohave Olive, zbliżonym do popularnego koloru Coyote Brown, używanego chociażby przez amerykańską piechotę morską. But swoim kształtem spełnia normy określane przez amerykański regulamin mundurowy jako obuwie Jungle/Desert Boots (w piechocie morskiej) lub Hot Weather Infantry Combat Boots (w pozostałych rodzajach wojsk), dzięki czemu może być używany przez żołnierzy w miejsce butów regulaminowych. Podobne buty produkowane są przez firmy Belleville Shoe Manufacturing, Bates, Rocky oraz Altama, jednak produkty Dannera można na ich tle ocenić jako te, które zostały uszyte najlepiej.
Konstrukcja buta
Dolna część obuwia wykonana jest ze skóry zamszowej, natomiast górna - z Cordury 1000D firmy Invista - rozwiązanie takie zapewnia lepsze oddychanie stopom niż cholewka wykonana w całości ze skóry. Szczyt cholewki jest dodatkowo wyściełany gąbką, w celu poprawienia komfortu noszenia, natomiast na jej tyle umieszczono skórzane wzmocnienie przechodzące w pętlę pomocną przy ściąganiu oraz zakładaniu butów. Wzmocnienie to pełni również funkcję usztywniacza. W przedniej części stopy oraz na pięcie umieszczono wstawki z tworzywa Surlyn, które mają za zadanie chronić przed urazami. W przeciwieństwie do stalowych czubków butów, te z tworzywa nie odkształcą się na trwałe w momencie przygniecenia.
Od wewnątrz buty w całości zostały wyłożone tkaniną o nazwie DRI-LEX, która zapewnia dobrą wentylację, a także odprowadzanie nadmiaru wilgoci z pracującej stopy, oczywiście pod warunkiem korzystania z odpowiednich skarpet. Jako że ACADIA 2600 zostały przygotowane do użytku w lasach tropikalnych, to po wewnętrznej stronie każdego z butów umieszczone zostały dwa siatkowe otwory drenażowe, służące do odprowadzania wody, która dostanie się do ich wnętrza. Na pierwszy rzut oka rozwiązanie to wydaje się dość kontrowersyjne, bo skoro buty mają być wykorzystywane także w terenie pustynnym, to do środka będzie dostawał się piach, a czym jest garść piachu w bucie, wie dobrze każdy, kto przeszedł dłuższy dystans w terenie. Na szczęście wielkość siatki została dobrana w odpowiedni sposób i grozi nam jedynie dostawanie się kurzu. Jeśli już wspominamy o wodzie, to warto zaznaczyć, że buty całkiem szybko schną, co prawda nie tak błyskawicznie jak klasyczne Jungle Boots.
System sznurowania składa się z pięciu par klasycznych oczek oraz pięciu par przelotek (speedlace), dzięki czemu sznurowanie jest szybkie i pewne. Standardowe sznurówki dobrze pełnią swoją funkcję, ale ze względów praktycznych (są dość cienkie) warto je zmienić choćby na linkę spadochronową.
Przeczytaj także: Pająki Magnum
Podeszwa buta składa się z trzech warstw. Pierwsza to wkładka z twardej gumy, następnie warstwa z twardej pianki, pełniąca funkcję amortyzatora, natomiast warstwa zewnętrzna to olejoodporna podeszwa renomowanej firmy Vibram, z najpopularniejszym w amerykańskich butach wojskowych bieżnikiem o profilu Sierra, zapewniającym bardzo dobre właściwości trakcyjne. Bardzo charakterystyczny dla butów marki Danner jest sposób łączenia skórzanego buta z podeszwą (widoczny na zewnątrz), określany przez producenta jako „stitchdown”. Polega on na zszyciu ze sobą środkowej i wewnętrznej warstwy podeszwy oraz skóry buta, w celu uzyskania szerszej platformy pod stopę, zapewniającej większą stabilność, a także możliwość wymiany zużytej podeszwy, co obejmuje gwarancja dawana przez Dannera.
Użytkowanie
Użytkując opisane w artykule buty przez ponad półtora roku, okazjonalnie nawet zimą, mogę szczerze powiedzieć, że są to jedne z lepszych butów ogólnowojskowych, jakie są dostępne na rynku. Ich jedynym minusem jest dość znaczna masa w porównaniu z dużym wyborem lekkich butów „taktycznych”, ale jest ona typowa dla butów tej klasy. Producent zapewnia, że woli szyć buty zbyt solidnie niż oszczędzać na ich jakości. Jako jedne z nielicznych praktycznie nie wymagają rozchodzenia, oczywiście, jeśli ich rozmiar został dobrze dobrany, co akurat nie jest trudne, gdyż producent ułatwia zakup klientowi umieszczając na stronie internetowej miarkę do wydrukowania i przymiarki. Nie przypominam sobie, abym miał jakiekolwiek otarcia czy odciski, polecam jednak wymianę standardowej wkładki na jakiś bardziej zaawansowany model wybrany z oferty sklepów turystycznych.
Przeczytaj także o butach wojskowych: Dżunglówki XXI wieku
Ważną cechą butów jest prosta konserwacja – wystarczy od czasu do czasu przeczyścić je szczotką do obuwia zamszowego lub, gdy już są naprawdę brudne, uprać je z płatkami mydlanymi, a potem zaaplikować jeden z dostępnych środków do pielęgnacji tego typu butów.
W swoich „dannerach” przeszedłem wiele kilometrów w różnych warunkach terenowych oraz pogodowych i muszę przyznać, że nie odbiło się to zbytnio na ich stanie.