Konferencja Piro-Tactics 2018
Na zdjęciu: kuluary I Konferencji Naukowo-Praktycznej „Piro-Tactics 2018”, która odbywała się w Łodzi w dniach 20–21 maja 2018 r. - widok na jedno ze stoisk patronackich. Zdjęcia: SPAP Łódź
Truizmem byłoby stwierdzenie, że działania minersko-pirotechniczne, zarówno rozumiane jako neutralizacja urządzeń wybuchowych (EOD), jak i forsowanie przeszkód za pomocą środków wybuchowych, są jednym z kluczowych elementów we współczesnych działaniach specjalnych, jednak nie zawsze dostrzega się złożoność i wieloaspektowość tych działań.
It would be a truism to call the sapper-pyrotechnic activities, understood both as explosive ordnance disposal (EOD) and breaching with the use of explosives, two of the key elements in the modern special operations. However, one does not always see the complexity and variety of aspects of these activities.
Zdjęcia: SPAP Łódź
Zobacz także
Redakcja Warsztaty snajperskie na morzu
Na pokładzie fregaty rakietowej ORP „Gen. T. Kościuszko” odbyły się warsztaty snajperskie zorganizowane przez 3 Flotyllę Okrętów, Dywizjon Okrętów Bojowych oraz Klub Sportowy CWS Słupsk. Warsztaty były...
Na pokładzie fregaty rakietowej ORP „Gen. T. Kościuszko” odbyły się warsztaty snajperskie zorganizowane przez 3 Flotyllę Okrętów, Dywizjon Okrętów Bojowych oraz Klub Sportowy CWS Słupsk. Warsztaty były doskonałą okazją do poniesienia umiejętności snajperskich żołnierzy i funkcjonariuszy, wymiany doświadczeń oraz rywalizacji na zawodach podsumowujących.
Globemaster SOF SNIPER CUP - druga edycja
W dniach 16–17 maja 2024 r. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych w Strzepczu rozegrano drugą edycję zawodów strzeleckich par snajperskich. Zawody przeznaczone były tylko dla żołnierzy...
W dniach 16–17 maja 2024 r. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych w Strzepczu rozegrano drugą edycję zawodów strzeleckich par snajperskich. Zawody przeznaczone były tylko dla żołnierzy reprezentujących polskie i zagraniczne Jednostki Wojsk Specjalnych (JWS).
Tomasz Łukaszewski Forces Cooperation Poznań 2024
Współpraca różnych służb mundurowych, wymiana doświadczeń oraz wspólne dynamiczne ćwiczenia zgrywające z naciskiem na działania TC3 były celem „Forces Cooperation”, zorganizowanego przez Samodzielny Pododdział...
Współpraca różnych służb mundurowych, wymiana doświadczeń oraz wspólne dynamiczne ćwiczenia zgrywające z naciskiem na działania TC3 były celem „Forces Cooperation”, zorganizowanego przez Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Poznaniu. Wydarzenie, w którym udział wzięli instruktorzy i operatorzy z 17 jednostek reprezentujących różne służby mundurowe, odbyło się w dniach 11-15 marca 2024 roku.
Tę właśnie złożoność i wieloaspektowość pokazała I Konferencja Naukowo-Praktyczna „Piro-Tactics 2018”, która odbyła się w Łodzi w dniach 20–21 maja 2018 r., a zorganizowana została przez Stowarzyszenie Ekspertów Bezpieczeństwa RP, Społeczną Akademię Nauk, Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji oraz Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji KWP w Łodzi przy wsparciu innych podmiotów, w tym Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz Zarządu Oddziałowego NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej.
Partnerem strategicznym konferencji była firma Transactor Security Sp. z o.o.
Organizatorzy konferencji i jednocześnie moderatorzy paneli dyskusyjnych – dr Michał Stępiński oraz dr inż. Przemysław Kornacki – postawili sobie za cel stworzenie platformy wszechstronnej współpracy i wymiany informacji dotyczących różnych aspektów działań minersko-pirotechnicznych, stąd też w konferencji udział wzięli zarówno specjaliści ze Straży Granicznej oraz Policji (w tym licznie reprezentowane były pododdziały antyterrorystyczne), Służb Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz żołnierze – także z Wojsk Specjalnych, jak również pracownicy naukowi cywilnych uczelni wyższych i reprezentanci firm prywatnych, dostarczających sprzęt specjalistyczny.
Konferencja została podzielona na dwa dni.
- Pierwszego, poświęconego szeroko rozumianej tematyce pirotechnicznej, umożliwiono uczestnictwo w obradach także osobom spoza służb mundurowych.
- Drugiego dnia, gdy uczestnikami byli jedynie żołnierze i funkcjonariusze, skoncentrowano się na taktyce i technikach działań minersko-pirotechnicznych oraz torowania przejść przy użyciu środków wybuchowych.
Pierwszy referat podczas konferencji wygłosił specjalista w zakresie struktur organizacyjnych organizacji terrorystycznych, prof. dr hab. Ryszard Machnikowski, prodziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Jego wystąpienie, poświęcone wpływowi sytuacji geopolitycznej w Europie na występowanie zjawiska terroryzmu, nadało kontekst dalszym referatom.
Podobny charakter miał drugi wykład.
Dr Rafał Batkowski, prezes Zarządu Stowarzyszenia Ekspertów Bezpieczeństwa RP, wcześniej zajmujący szereg stanowisk kierowniczych w Policji, przedstawił zagrożenie, jakie stwarzają w Europie zagraniczni bojownicy terrorystyczni oraz narzędzia międzynarodowej współpracy policyjnej, pozwalające na walkę z tym zjawiskiem.
Trzeci z kolei referat, wygłoszony wspólnie przez dr. Roberta Netczuka i dr. Michała Stępińskiego, dotyczył kwestii prawnych związanych z pokonywaniem przeszkód metodą wybuchową.
Jak można było się przekonać z przedstawionej analizy przepisów, mimo że od pięciu lat w ustawie o użyciu środków przymusu bezpośredniego znajdują się zapisy regulujące użycie narzędzi technicznych, w tym materiałów wybuchowych, to jednak nie są one w pełni spójne z innymi przepisami, w tym kodeksem postępowania karnego ani codzienną praktyką. Jest to szczególnie ważne z punktu bezpieczeństwa prawnego funkcjonariuszy.
Z kolei stały współpracownik „SPECIAL OPS”, dr Michał Piekarski z Uniwersytetu Wrocławskiego, nakreślił możliwe scenariusze wykorzystania urządzeń wybuchowych w sytuacji „wojny hybrydowej”, zwracając szczególną uwagę na zagrożenia dla żeglugi morskiej. Natomiast przedstawiciel Instytutu Moratex przedstawił koncepcję portalu pełniącego funkcję bazy danych dla osób zaangażowanych w operacje rozminowania humanitarnego obszarów dotkniętych konfliktami zbrojnymi.
Kolejne prezentacje miały wymiar coraz bardziej łączący wiedzę akademicką z praktyką, stanowiąc wprowadzenie do zagadnień przewidzianych do omówienia w dniu kolejnym.
Funkcjonariusz Straży Granicznej z Ośrodka Szkoleń Specjalnych w Lubaniu omówił rolę psów służbowych w działaniach minersko-pirotechnicznych, omawiając szeroko wyniki ćwiczeń prowadzonych w tym ośrodku i przekazując wiele istotnych spostrzeżeń.
Master Breacher Biura Operacji Antyterrorystycznych Łukasz Horodyński w bogato ilustrowanej materiałami zdjęciowymi i filmowymi prezentacji zarysował specyfikę działań breacherskich, w tym wykorzystywane środki techniczne, posługując się przykładami i doświadczeniami zarówno z działań i ćwiczeń BOA, jak i jednostek zagranicznych, w odniesieniu do torowania przejść w budynkach, jak i torowania drogi do wnętrza pojazdów. Uzmysławiało to zarówno stopień skomplikowania tych działań, potrzeby szkoleniowe, ale także nowe zagrożenia, jak odnotowane w USA wykorzystanie przez przestępców pojazdów opancerzonych, co wymusza nowe rozwiązania taktyczne.
Drugi z przedstawicieli BOA, koordynator krajowy ds. minersko-pirotechnicznych mgr inż. Tomasz Rzeszotko, zaprezentował z kolei wstępne wyniki prac badawczych prowadzonych wspólnie z Politechniką Śląską, dotyczących oddziaływania wybuchu na ciało człowieka. Badania te dotyczyły bezpieczeństwa funkcjonariuszy prowadzących działania EOD, prowadzonych przy użyciu manekina ubranego w kombinezon EOD, poddawanego oddziaływaniu wybuchu w sytuacji symulującej realne działania. Zaprezentowane filmy wykonane kamerami do zdjęć ultraszybkich i dane z czujników doskonale ilustrowały, z jakimi zjawiskami i siłami należy się liczyć.
Z tą prezentacją doskonale korespondowała ostatnia, przedstawiona przez dr. inż. Przemysława Kornackiego, a dotycząca postępowania ratowniczego bezpośrednio po wybuchu, a więc ratowania życia i zdrowia pirotechnika. Taka sytuacja stwarza szereg trudnych, ale jak się okazało w toku ćwiczeń prowadzonych przez funkcjonariuszy łódzkiego Zespołu Interwencji Specjalnych SG wraz ze Strażą Pożarną i ratownikami medycznymi we współpracy z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – możliwych do przezwyciężenia wyzwań. Podejście do tematu i sposób, w jaki wypracowano rozwiązania taktyczne ratujące życie budzi w tym przypadku najwyższe uznanie.
Uzupełnieniem referatów praktyków i teoretyków były prezentacje dostawców sprzętu specjalistycznego. Pozwoliło to na zapoznanie się z aktualnym stanem oferty rynkowej, stale poszerzanej o nowe urządzenia zwiększające bezpieczeństwo i skuteczność działań funkcjonariuszy.
Konferencja ta była pierwszą w Polsce tak kompleksową i wszechstronną próbą ujęcia tematyki tych działań i próbą nad wyraz udaną.
Na podstawie zaprezentowanych referatów i dyskusji im towarzyszących mają zostać wypracowane wnioski i rekomendacje, które zostaną przekazane do kierownictwa służb ustawowo odpowiedzialnych za prowadzenie działań minersko-pirotechnicznych.
Pomysłodawcom i organizatorom pozostaje pogratulować inicjatywy i jej realizacji i mieć nadzieję, że konferencja, której następna edycja została już zapowiedziana, na stałe wejdzie do kalendarza najważniejszych konferencji dotyczących bezpieczeństwa i antyterroryzmu w Polsce.