Fuerzas Comando 2018

Zdjęcia: DVIDS US DoD, SOUTHCOM
Po raz czternasty reprezentacje najlepszych jednostek specjalnych z krajów Ameryki Środkowej i Południowej oraz 7. Grupy „Zielonych Beretów” US Army zmierzyły się w dniach 16–25 lipca 2018 r., podczas rozgrywanych niemal corocznie zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. Tym razem gospodarzem zmagań była Panama, a najlepszy okazał się – już po raz dziewiąty w historii tych rywalizacji – zespół z jednostki kontrterrorystycznej sił zbrojnych Kolumbii, AFEAU.
Zdjęcia: DVIDS US DoD, SOUTHCOM
Zobacz także
Krzysztof Mątecki Ćwiczenia Strong & United 2023

Operatorzy wojsk specjalnych z Polski, Litwy i Niemiec wzięli udział w odbywających się na Litwie trójstronnych ćwiczeniach Sił Operacji Specjalnych pk. „Strong & United 2023”. Polskę na ćwiczeniach reprezentowali...
Operatorzy wojsk specjalnych z Polski, Litwy i Niemiec wzięli udział w odbywających się na Litwie trójstronnych ćwiczeniach Sił Operacji Specjalnych pk. „Strong & United 2023”. Polskę na ćwiczeniach reprezentowali komandosi przebywający na Litwie w ramach powołanego przez Prezydent RP Polskiego Kontyngentu Wojskowego Wilno.
Krzysztof Mątecki Piekielny tydzień w OSŻW Warszawa!

Hell Week to wymagające szkolenie będące zwieńczeniem kursu podstawowego kandydatów do służby w elitarnym Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej z Warszawy. Przez sześć dni i sześć nocy doświadczeni...
Hell Week to wymagające szkolenie będące zwieńczeniem kursu podstawowego kandydatów do służby w elitarnym Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej z Warszawy. Przez sześć dni i sześć nocy doświadczeni instruktorzy OSŻW Warszawa przez całą dobę sprawdzają granice wytrzymałości psychicznej i fizycznej kandydatów do służby w Oddziale.
Krzysztof Mątecki Ćwiczenia Wolf-Ram-23

Ćwiczenia dowódczo-sztabowe z zakresu koordynacji działań kryzysowych pod kryptonimem „Wolf-Ram-23” to dotychczas największe ćwiczenia kontrterrorystyczne, które odbywały się na terenie Polski. Przez trzy...
Ćwiczenia dowódczo-sztabowe z zakresu koordynacji działań kryzysowych pod kryptonimem „Wolf-Ram-23” to dotychczas największe ćwiczenia kontrterrorystyczne, które odbywały się na terenie Polski. Przez trzy dni, od 17 do 19 kwietnia 2023 roku, funkcjonariusze policji innych służb mundurowych, przy współpracy z amerykańskim Federalnym Biurem Śledczym (FBI), ćwiczyli, jak ratować poszkodowanych, udaremniać zamachy terrorystyczne z użyciem materiałów CBRN, uwalniać zakładników i ścigać terrorystów.
Głównym organizatorem zawodów „Fuerzas Comando” dla sił specjalnych z armii, policji i innych służb zaprzyjaźnionych państw zachodniej półkuli, sponsorowanych przez Dowództwo Południowe Stanów Zjednoczonych (US Southern Command – SOUTHCOM), jest stanowiące jego komponent Dowództwo Operacji Specjalnych „Południe” SOCSOUTH (US Special Operations Command South) z Homestead na Florydzie, wraz z podległą mu operacyjnie 7th Special Forces Group (Airborne) US Army z Eglin AFB na zachodzie tego stanu.
Współzawodnictwo o tytuł najlepszych operatorów i snajperów formacji specjalnych w regionie stanowi jedną z form zacieśniania kontaktów szkoleniowych i wymiany doświadczeń między nimi, dla wzmacniania wspólnego bezpieczeństwa. Amerykanie, jako pomysłodawcy i regionalni liderzy w dziedzinie działań specjalnych, pomagają w profesjonalizacji jednostek komandosów swych bliższych i dalszych południowych sojuszników, by były lepiej przygotowane do zwalczania terroryzmu, partyzantek antyrządowych, nielegalnego rozprzestrzeniania narkotyków oraz przestępczości zorganizowanej – głęboko powiązanych ze sobą i groźnych dla wszystkich, bo nieuznających żadnych granic. „Zielone Berety” starają się przy tym być nie tylko instruktorami, ale przede wszystkim partnerami, aby zacieśniać więzi i zdolności interoperacyjne w obliczu wspólnych zagrożeń.
Inauguracyjne zawody „Fuerzas Comando” miały miejsce w 2004 r. w Salwadorze, z udziałem ekip z 16 państw plus obserwatorów z Belize. Pierwsze miejsce zdobyli wówczas gospodarze, drugie Amerykanie z kompanii Charlie 3. batalionu 7. SFG(A), a trzecie Kolumbijczycy.
Następne organizowano kolejno w ośrodku GOPE Carabineros de Chile, w Paragwaju, Hondurasie, Teksasie, Brazylii, Dominikanie, Salwadorze i Kolumbii („SPECIAL OPS” 4/2012).
Zaplanowane w 2013 r. ponowne spotkanie w Chile nie doszło do skutku w związku z ówczesną sytuacją polityczną, ale już następnego roku „Fuerzas Comando” odbyły się po raz drugi w Kolumbii („SPECIAL OPS” 4/2015), w 2015 r. w Gwatemali, kolejna edycja w Peru, a ubiegłoroczna znów w Hondurasie.
Kolumbijskie Zgrupowanie Miejskich Specjalnych Sił Antyterrorystycznych AFEAU (Agrupación de Fuerzas Especiales Antiterroristas Urbanas) od początku historii tych zmagań wystawiało jedne z najsprawniejszych fizycznie i strzelecko ekip, zyskując niekwestionowany status „czarnego konia” zawodów. Wyszkolone i nowocześnie wyposażone dzięki amerykańskiej pomocy wojskowej AFEAU to najlepsza, przeznaczona do wykonywania najtrudniejszych zadań kontrterrorystycznych – w tym ratowania zakładników w każdych warunkach oraz chwytania bądź eliminacji priotytetowych celów HVT – centralna formacja sił zbrojnych Kolumbii, podporządkowana Połączonemu Dowództwu Operacji Specjalnych CCOPE (Comando Conjunto de Operaciones Especiales). Składa się z personelu wyselekcjonowanego z armii, marynarki wojennej, sił powietrznych, ale również z policji.
W latach 2005–2008 zespoły z AFEAU czterokrotnie pod rząd zajmowały pierwsze miejsce i dopiero w 2009 r. w Brazylii Kolumbijczycy dali się wyprzedzić gospodarzom oraz reprezentacji sił specjalnych Ekwadoru. Podczas dwóch następnych edycji poszło im jeszcze słabiej i nie wybili się na podium, co tylko bardziej zmobilizowało AFEAU, aby na „Fuerzas Comando 2014”, w dodatku rozgrywanych na własnym podwórku, reprezentacja tej jednostki powróciła na pierwsze miejsce i utrzymała swą dominację jeszcze podczas dwóch kolejnych edycji. W ubiegłym roku musiała jednak zadowolić się drugim miejscem i uznać wyższość komandosów z Hondurasu – gospodarze „Fuerzas Comando 2017” zrewanżowali się w ten sposób za triumfowanie w ich kraju Kolumbijczyków dziesięć lat wcześniej. W tym roku AFEAU znów jednak wróciła na czołową pozycję.
Czytaj też: FUERZAS COMANDO 2015 >>>
Tegoroczne zawody rozegrano w bazie panamskiej Narodowej Służby Lotniczo-Morskiej SENAN (Servicio Nacional Aeronaval) w Sherman i obiektach treningowych pod Cerro Tigre i w prowincji Colón.
SENAN to jedna z czterech służb tworzącch panamskie siły Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego Panamy MSP (Ministerio de Seguridad Pública de Panamá) „Fuerza Pública”, powołane w miejsce tamtejszych sił zbrojnych PDF, zlikwidowanych po amerykańskiej interwencji pk. „Just Cause” w 1989 r., której celem było obalenie powiązanego z międzynarodowym narkobiznesem dyktatora, gen. Manuela Noriegi.
SENAN powstała w 2008 r. na wzór US Coast Guard, z połączenia funkcjonujących wcześniej oddzielnie Servicio Marítimo Nacional i Servicio Aéreo. Obecnie liczy ponad 3200 funkcjonariuszy, wyposażonych w 19 jednostek pływających oraz około 15 statków powietrznych. Odpowiada za działania w zakresie ochrony, nadzoru, bezpieczeństwa i obrony powietrznej oraz jurysdykcyjnych stref morskich Republiki Panamy.
Pozostałe służby tego państwa to Policía Nacional de Panamá, służba graniczna SENAFRONT (Servicio Nacional de Frontera) oraz prezydencka służba SPI (Servicio de Protección Institucional) – każda z których posiada własne jednostki specjalne.
Już w styczniu 2018 r. pod okiem instruktorów z 7. SFG US Army przeprowadzono preselekcję do udziału w planowanych na lipiec zawodach, po której zakwalifikowano do reprezentowania kraju czterech kontrterrorystów z PNP, czterech komandosów z SENAN i jednego ze Zgrupowania Sił Specjalnych (Agrupación de Fuerzas Especiales) SENAFRONT, które wystawiało wraz z policją zespoły na wcześniejsze edycje „Fuerzas Comando”. Ostatecznie jednak wybrano zespół złożony z funkcjonariuszy dwóch pierwszych służb, a graniczna włączyła się w organizację zawodów.
O randze tego wydarzenia świadczy obecność na uroczystości oficjalnego otwarcia „Fuerzas Comando 2018” 16 lipca 2018 r. w akademii policyjnej Instituto Superior Policial, szefa MSP ministra Alexisa Bethancourt Yau wraz z dyrektorami generalnymi podległych mu służb, począwszy od kierującego SENAN Gilberto Méndeza, a także zastępcy dowódcy SOUTHCOM płk. US Army Briana Greata.