Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

TC3 w pigułce

Szkolenie TC3 prowadzone przez kpt. Anitę Podlasin

Szkolenie TC3 prowadzone przez kpt. Anitę Podlasin

Rozmowa z kpt. Anitą Podlasin – ratownikiem medycznym, instruktorem, oficerem sekcji planowania szkolenia w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, koordynatorem medycznym Centrum Szkolenia TCCC NAEMT.

Zobacz także

Krzysztof Mątecki Jestem od pomagania w każdy możliwy sposób!

Jestem od pomagania w każdy możliwy sposób! Jestem od pomagania w każdy możliwy sposób!

Wywiad z „Czarnym”, medykiem Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej z Warszawy (GISW Warszawa), płetwonurkiem, spadochroniarzem, instruktorem samoobrony, strzelectwa i survivalu. Prywatnie pasjonatem gór...

Wywiad z „Czarnym”, medykiem Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej z Warszawy (GISW Warszawa), płetwonurkiem, spadochroniarzem, instruktorem samoobrony, strzelectwa i survivalu. Prywatnie pasjonatem gór oraz K9.

Iwona Szoda Wywiad: K9 TC3

Wywiad: K9 TC3 Wywiad: K9 TC3

Co zrobić, gdy pies będzie ranny, zanim udamy się do lecznicy weterynaryjnej? Co przewodnik psa może zrobić, kiedy jest głęboko w lesie, w górach, z daleka od miasta i lecznicy weterynaryjnej lub w przypadku...

Co zrobić, gdy pies będzie ranny, zanim udamy się do lecznicy weterynaryjnej? Co przewodnik psa może zrobić, kiedy jest głęboko w lesie, w górach, z daleka od miasta i lecznicy weterynaryjnej lub w przypadku kontaktu – wymiany ognia na polu walki? Jak może uratować swojego czworonożnego partnera służbowego?

Monika Banaś K9 TC3

K9 TC3 K9 TC3

Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).

Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).

Jak na przestrzeni ostatnich 10, 5 czy 2 lat zmieniła się specyfika ratownictwa na polu walki?

Ten temat należałoby podzielić na dwa obszary: na ratownictwo taktyczne na świecie i w Polsce.

Jeżeli chodzi o ratownictwo taktyczne na świecie, to schodzi ono z bardzo zaawansowanymi procedurami ratowania życia na coraz niższy poziom. Takie zabiegi jak prowadzenie: drenażu opłucnej, drobne zabiegi chirurgiczne, przetaczanie krwi, odbywa się już na polu walki. Musimy zdawać sobie sprawę także z tego, że zmienia się specyfika konfliktów zbrojnych na świecie.

Nie możemy już mówić tylko o operacjach, jak w Afganistanie czy Iraku, ale zacząć mówić o wojnie niekonwencjonalnej, gdzie czas ewakuacji, który obecnie określany jest w dokumentach NATO na tzw. złotą godzinę, może okazać się trudny do osiągnięcia. Jest to czas liczony od momentu powstania urazu na polu walki do momentu trafienia na stół operacyjny albo chociaż do placówki medycznej.

Obecnie w sytuacji wojny niekonwencjonalnej, np. na terenach okupowanych, przykładem czego może być choćby Ukraina, czas ewakuacji znacznie się wydłuża. Dlatego w tej chwili to operator/medyk musi się pacjentem mocniej zająć w ramach wydłużonej opieki na polu walki, w sytuacji, w której nie ma dostępu ani do dużej ilości sprzętu medycznego, ani do specjalistów. Jest to podstawowa zmiana, jaka zaistniała na przestrzeni ostatnich kilku lat. To kierunek zmian, który nie przez wszystkich w Polsce może być pożądany.

W Polsce pewne zabiegi i procedury są zarezerwowane tylko dla lekarzy czy chirurgów. Będzie musiało się to zmienić. Świetnie tłumaczą to Amerykanie, którzy mówią jasno, że nawet jeżeli prawo w danym kraju nie pozwala wykonywać pewnych rzeczy, to wyszkolenie medyków w zakresie tych procedur pozwala na nadzorowanie wykonania tych procedur np. poprzez telemedycynę.

TC3 jest oczywiście kluczem i podstawą do procedury wydłużonej opieki nad rannym. Procedury te cały czas się zmieniają i rozwijają. Dochodzą nowoczesne leki.

To, co dla mnie jest kluczem do wszystkiego, to fakt, że wszystkie propozycje zmian oparte są na badaniach naukowych, tzw. Evidence Based Medicine – medycynie opartej na faktach. Nie ma miejsca na własną interpretację. Badania te mówią np., że świeża, pełna krew na polu walki ratuje ludzkie życie. Minimalizuje ryzyko powikłań wstrząsu hipowolemicznego po wstrząsie i dlatego należy ją stosować.

W Polsce jest ogromna dyskusja na temat podawania krwi na polu walki, przetaczania krwi żołnierz – żołnierzowi. To są jednak procedury, które są stosowane i z którymi trzeba się liczyć. Polscy operatorzy są również przeszkoleni w tym zakresie.

W tamtym roku pojawiło się rozporządzenie zwiększające kompetencje ratowników, poprzez utworzenie kursów poszerzających te kompetencje z uprawnieniami na rok, jeżeli jest potrzeba, aby ratownik pojechał np. na misję zagraniczną. Po tym czasie, albo uprawnienia mu się podtrzymuje, albo będzie musiał taki kurs ponowić. Dobrze, że idziemy w tym kierunku.

Warto tutaj podać taką ciekawostkę, że Polska jako jeden z nielicznych krajów w Europie ma już podstawy prawne do realizacji tak zaawansowanych procedur. Dla mnie jako instruktora to jest doskonała wiadomość, że coś takiego powstało i nie ma przeszkód prawnych, aby takie procedury wykonywać.

Jak wygląda sama procedura przetaczania krwi na polu walki?

Jest to dosyć proste do zrobienia. W zestawach polowych do przetaczania krwi są specjalne testy płytkowe, tzw. Karta Eldona, które określają grupę krwi. Amerykanie w niektórych siłach specjalnych dodatkowo dobierają się w sekcjach zgodnie z grupą krwi,

Oczywiście każdorazowo przed transfuzją należy wykonać test w celu potwierdzenia zgodności grupy krwi. Jeden z amerykańskich wykładowców, który prowadził nam szkolenie, powiedział, że kiedyś robiąc to badanie okazało się, że znalazł się żołnierz, który miał inną grupę krwi na nieśmiertelniku niż ta, która wyszła mu na teście. tak by zapewnić bezpieczną transfuzję. Nie tylko wiedzą, jaką koledzy mają grupę krwi, ale także posiadają specjalne karty, które zawierają informację medyczne, np. o ewentualnych alergiach. Sama procedura przetaczania krwi trwa około 15 minut.

Czytaj też: Podnoszenie realizmu podczas kursów TCCC >>>

Trzeba podkreślić, że w Polsce upłynie sporo czasu, zanim taka procedura stanie się normą, ale musimy się szkolić w tym zakresie. Jest to na pewno procedura, która wymaga wiedzy czy świadomości powikłań. Kiedyś było tak samo z procedurami TC3. Transfuzja krwi na polu walki to nie jest procedura dla każdego, jest ukierunkowana na wojska specjalne, ich specyfikę, nastawiona na przedłużoną opiekę na polu walki.

Czy są jakieś procedury z zakresu ratownictwa pola walki, które jeszcze nie zostały wprowadzone, ale mówi się, że niebawem to nastąpi?

Nie będzie w najbliższym czasie jakiś spektakularnych zmian w zakresie TC3. Obecnie bardzo mocno rozwija się dziedzina Prolonged Field Care i coraz więcej jest zaawansowanych procedur związanych z Damage Control Resuscitation, którym głównym celem jest przywrócenie hemostazy, prewencja niedotlenienia tkanek oraz walka z koagulopatią poprzez agresywne metody tamowania krwotoków, transfuzja krwi oraz jej produktów, ograniczenie podawania krystaloidów.

Z innych ciekawostek, ostatnio opublikowano rekomendacje w zakresie procedury REBOA, która dotychczas była zarezerwowana tylko dla chirurgów bloku operacyjnego. Teraz schodzi ona w dół i może nie będzie bezpośrednio przeznaczona dla ratowników medycznych, ale powinna trafić na poziom pierwszy ewakuacji. Do tej pory były to procedury bardzo zaawansowane i przeznaczone tylko dla bloku operacyjnego i realizowane tylko przez doświadczonych chirurgów. Obecnie pracuje się nad pierwszymi szkoleniami w tym zakresie i będzie to kierunek, w którym będzie podążała medycyna taktyczna.

Czy w tej chwili dysonujemy już takim sprzętem, który pozwala nam na realizację tak zaawansowanych procedur na polu walki?

Jak najbardziej. Gdyby mnie pan spytał parę lat temu, czy staza taktyczna jest bezpieczna, to bym odpowiedziała, że absolutnie nie jest, bo tak uczyłam się przez pewien czas. Kiedyś uważano, że powinno się ją stosować w przypadkach całkowitej ostateczności. Teraz stosuje się stazę rutynowo i pacjenci przeżywają.

Trzeba pamiętać o jednej rzeczy, która jest piękna w medycynie taktycznej. To taka medycyna, która prowadzi do postawienia ratownika pod ścianą. Może nie zrobić nic, możemy uznać że REBOA nie jest bezpieczna na polu walki i możemy tylko zaszkodzić. Czym jednak możemy mu bardziej zaszkodzić, jeśli pacjent jest w głębokim wstrząsie, ma krwotok wewnętrzny, a my nie mamy innych narzędzi, aby tego pacjenta uratować? Jesteśmy już całkowicie przy ścianie i możemy próbować już tylko takich procedur. Historia pokazała, że takie procedury ratują życie, począwszy od stazy taktycznej, która spowodowała ogromny spadek śmiertelności na polu walki. Tylko głupcy mają zamknięty umysł. Trzeba mieć zawsze otwarty umysł i wiedzieć, że to co robimy, jest poparte badaniami naukowymi.

Czyli w tym przypadku może sprawdzić się powiedzenie, że „co nas nie zabije, to nas wzmocni”. Możemy albo zaryzykować, albo biernie czekać na śmierć pacjenta?

Dokładnie. Jakby zapytał mnie ktoś, czy zabieg REBOA w Afganistanie będzie sensowny, to powiem że nie, bo w ciągu godziny helikopterem można kogoś przetransportować na salę operacyjną. Natomiast w takim Donbasie, gdzie medyk nie dysponuje możliwością ściągnięcia transportu lotniczego, taka procedura staje się bardzo sensowna.

Jakie predyspozycje powinien posiadać dobry ratownik taktyczny?

W metodyce nauczania wymienione są medical skillsnon-medical skills.

Polscy ratownicy są dobrze wykształceni. Są przygotowani do prowadzenia zabiegów ratujących życie. Dla mnie dobry ratownik medyczny poruszający się zwłaszcza w zakresie medycyny pola walki wymaga ciągłego uczenia się, rozwoju i pokory. To się trochę gryzie z cechami specjalsów, ale pokory tak naprawdę nabiera się wraz z doświadczeniem. Obserwuję to na przestrzeni kilkunastu lat swojej pracy. Im więcej człowiek będzie stykał się z przypadkami, z koniecznością udzielenia pomocy, to tym więcej pokory będzie do tego nabierał i zobaczy, ile jeszcze nie wie. Brak pokory to typowa cecha młodego ratownika, który uważa, że wie wszystko.

Kolejna niezbędna cecha charakteru to umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, ale ona też rośnie wraz z doświadczeniem ratownika. Nie zawsze jest to łatwe, ta decyzyjność powinna rozwijać się wraz z doświadczeniem.

Czy tych najważniejszych cech można się nauczyć i wykształcić je w sobie, czy niektóre z nich to coś w rodzaju talentu, z którym trzeba się urodzić?

Ja uważam, że niektórzy ludzie mają to coś, co można nazwać talentem. Są też tacy, którzy muszą wszystko wypracować. Ja jestem właśnie taką osobą, która lubi się uczyć, ale nauka pewnych rzeczy manualnych, np. wkłucia zajęła mi więcej czasu niż moim kolegom. Dużo więcej razy mi to nie wychodziło. Ale to wszystko da się wypracować.

Czytaj też: Tactical Field Care - rachunek sumienia >>>

Należę do grupy bardziej pracującej niż utalentowanej. To, co chcę podkreślić, to fakt, że możemy mieć najlepsze szkolenia, ale najważniejsze jest to, aby ratownik medyczny miał kontakt z zawodem. Oprócz szkoleń, poznawania nowych technik czy procedur, praca powinna iść w kierunku zdobycia doświadczenia, które przełoży się na szybkość decyzyjną. Jeżeli w roku wykonam kilkaset wkłuć, a inna osoba wykona dwa, to prawdopodobieństwo, że ja zrobię to skuteczniej, jest znaczne.

Po Afganistanie i Iraku dowódcy mieli świadomość, że od ratowników dużo zależy i muszą oni nie tylko się szkolić, ale i praktykować. Teraz niestety trochę wraca myślenie, że należy wykonywać szkolenia bieżące i zabezpieczenia poligonu. Wszystko jednak inaczej wygląda, kiedy ma się kontakt z żywym pacjentem.

Gdzie ratownicy wojskowi, poza misjami zagranicznymi, mogą nabyć doświadczenie?

Są takie jednostki wojskowe w Polsce, które wysyłają swoich ratowników na praktyki do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, gdzie się dużo dzieje. Jest mnóstwo wypadków. Ja np. jeżdżę w rejonie wiejskim, gdzie najbliższy szpital oddalony jest około 30 kilometrów od miejsca wezwania karetki i często jedyną formą transportu jest wezwanie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Na moim pierwszym dyżurze po powrocie z Afganistanu mieliśmy wezwanie do motocyklisty, który miał obrażenia typowe dla rannego na polu walki. Krwawił z pachwiny, czyli miejsca trudnego do zatamowania, miał odmę, którą trzeba było odbarczyć i miał niedrożność dróg oddechowych spowodowaną urazem klatki piersiowej i twarzoczaszki. W przypadku tego pacjenta moje afgańskie doświadczenia świetnie się sprawdziły.

Działa to także i w drugą stronę. Jeżdżąc w karetce spotykamy się z różnymi przypadkami, nie tylko prostymi, ale ważny jest przede wszystkim kontakt z żywym pacjentem. Dlatego uważam, że wysyłanie ratowników na praktyki do takich oddziałów ma największy sens w zakresie zdobywania doświadczeń. Powinno to być połączone oczywiście ze szkoleniem medycznym z zakresu pola walki.

Jaka jest specyfika i jakie są różnice w szkoleniu poszczególnych służb? Czym się różni szkolenie np. ratowników jednostek specjalnych od ratowników innych jednostek cywilnych czy wojskowych?

Podstawy medycyny taktycznej czy TC3 będą dla każdego wyglądały tak samo. Specjals nie założy stazy inaczej niż żołnierz wojsk konwencjonalnych.

Od lat jako WCKMed jeździmy i szkolimy komandosów z JW Komandosów w Lublińcu. My, instruktorzy, wplatamy nasze szkolenie w ich szkolenie taktyczne. „Generujemy” rannych i sytuacje na polu walki – oczywiście wszystko poprzedzone jest specjalnym szkoleniem podstawowym – a oni cały czas działają w swojej specyfice, w swoim środowisku. My dokładamy do tego jedynie nasze zadania.

Ze specjalsami ćwiczy się bardzo fajnie, bo są to ludzie bardzo świadomi sytuacji, które mogą się wydarzyć. Są w większości doświadczeni, niejednokrotnie już borykali się z rannymi kolegami w swoich działaniach, dlatego zdają sobie sprawę, jak ważne jest szkolenie medyczne w ogólnym szkoleniu sił specjalnych.

W wojskach konwencjonalnych nie wszyscy są tego jeszcze świadomi. Szczególnie ci, którzy dopiero wstąpili do wojska. Specyfika i taktyka szkolenia specjalsów zawsze będzie inna niż specyfika szkolenia wojsk konwencjonalnych. Natomiast podstawy TC3 dla medyków zawsze będą takie same.

Szkolenie medyków Wojsk Specjalnych to szkolenie bardziej zaawansowane, oparte na nowoczesnych standardach. Każde szkolenie musi być bardzo zindywidualizowane do potrzeb danej operacji, nastawione na dane jednostki wojskowe i danych operatorów. To, co się sprawdza w Afryce, nie musi się sprawdzać np. podczas konfliktu na Ukrainie.

Mówiła Pani, że współpracujecie głównie z Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu. Czy obecnie w WCKMed szkoli się także ratowników innych polskich jednostek specjalnych, jak GROM, JW Agat, czy JW Formoza?

Oczywiście, że szkolimy. Ostatnio na nasze kursy zaprosiliśmy również żołnierzy z DKWS, byli żołnierze z Lublińca, „Formozy”, „Agatu” czy „Nila”. Do WCKMed przyjeżdżają żołnierze wszystkich jednostek Wojsk Specjalnych. Z „Lublińcem” współpracujemy od kilku lat. Jeżeli chodzi o Wojska Specjalne to poszliśmy z nimi do przodu i większość żołnierzy szkolonych jest, poza standardowymi procedurami TC3, również na pięciodniowych kursach Combat Life Saver.

Czy ośrodek, w którym Pani pracuje i kształci naszych ratowników, czyli WCKMed w Łodzi, ma szansę stać się ważnym centrum szkolenia medycznego NATO w Europie Środkowo-Wschodniej? Co musicie zrobić, aby tak się stało?

Czytaj też: CTOMS - Leave nothing to chance! Control the chaos! >>>

Jesteśmy na dobrej drodze do tego. Pewne rzeczy nie zależą tylko od nas, ale także od naszych przełożonych. Bardzo mocno działamy, aby uzyskać taki status. Staliśmy się ostatnio centrum szkolenia MAEMT, czyli ustandaryzowaliśmy swoją wiedzę w zakresie szkolenia i TC3, wykształciliśmy i wyszkoliliśmy kolejnych instruktorów TC3, wyszkoliliśmy tzw. Medical Director, który stał się dyrektorem medycznym tych kursów, przeszliśmy odpowiednie wizytacje i otrzymaliśmy pozytywne opinie.

Kolejnym krokiem jest wzięcie na siebie odpowiedzialności wyszkolenia ratowników medycznych operatorów nie tylko z Polski, ale także z innych krajów np. bałtyckich. Ze względu na ich wielkość, państwa te postawiły na to, aby nie tworzyć własnych ośrodków, a szkolić się w Polsce. Obecnie przygotowujemy specjalny kurs w tym kierunku.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja Zakończyła się konferencja SOF Medical Workshop 2019

Zakończyła się konferencja SOF Medical Workshop 2019 Zakończyła się konferencja SOF Medical Workshop 2019

Żołnierze Wojsk Specjalnych, instruktorzy i wykładowcy Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi oraz przedstawiciele NATO Special Operations Headquarter brali udział w dniach 27-28 czerwca w konferencji...

Żołnierze Wojsk Specjalnych, instruktorzy i wykładowcy Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi oraz przedstawiciele NATO Special Operations Headquarter brali udział w dniach 27-28 czerwca w konferencji i warsztatach SOF Medical Workshop.

Redakcja IV edycja Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych!

IV edycja Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych! IV edycja Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych!

W dniach 7-9 czerwca 2019 r. w miejscowości Sobótka odbędą się kolejne Ogólnopolskie Zawody Ratowniczo-Taktyczne Grup Paramilitarnych. Impreza organizowana jest na terenie Dolnego Śląska cyklicznie od...

W dniach 7-9 czerwca 2019 r. w miejscowości Sobótka odbędą się kolejne Ogólnopolskie Zawody Ratowniczo-Taktyczne Grup Paramilitarnych. Impreza organizowana jest na terenie Dolnego Śląska cyklicznie od 2015 r.

Redakcja MIL MED CHALLENGE 2018

MIL MED CHALLENGE 2018 MIL MED CHALLENGE 2018

W dniach 21-25 maja w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej zrealizowano MIL MED CHALLENGE taktyczno-medyczne zawody połączone z konferencją poświęconą zagadnieniom TC3. Adresatem przedsięwzięcia był...

W dniach 21-25 maja w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej zrealizowano MIL MED CHALLENGE taktyczno-medyczne zawody połączone z konferencją poświęconą zagadnieniom TC3. Adresatem przedsięwzięcia był personel zespołów ewakuacji medycznej w formacjach Ministerstwa Obrony Narodowej. W MIL MED CHALLENGE uczestniczyli jako współorganizatorzy przedstawiciele jednostek podległych MON i MSWiA, a także nasz ratowniczy zespół autorów - Ready2Rescue.

Redakcja Zawody ratowniczo-taktyczne grup paramilitarnych 2018

Zawody ratowniczo-taktyczne grup paramilitarnych 2018 Zawody ratowniczo-taktyczne grup paramilitarnych 2018

Już 25 maja 2018 roku rozpocznie się III edycja ogólnopolskich Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych. Impreza odbędzie się w Sobótce (woj. dolnośląskie). Poprzednie edycje cieszyły się dużym...

Już 25 maja 2018 roku rozpocznie się III edycja ogólnopolskich Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych. Impreza odbędzie się w Sobótce (woj. dolnośląskie). Poprzednie edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem osób, które chcą zgłębić swoją wiedzę na temat ratownictwa taktycznego.

Redakcja PARAMEDYK 2017

PARAMEDYK 2017 PARAMEDYK 2017

Pod koniec września wybrane lokalizacje na terenie Trójmiasta i Kaszub staną się areną dziesiątej już edycji Zawodów PARAMEDYK - imprezie dedykowanej ratownictwu taktycznemu, w której wezmą udział zespoły...

Pod koniec września wybrane lokalizacje na terenie Trójmiasta i Kaszub staną się areną dziesiątej już edycji Zawodów PARAMEDYK - imprezie dedykowanej ratownictwu taktycznemu, w której wezmą udział zespoły reprezentujące jednostki podporządkowane Ministerstwu Obrony Narodowej i Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także zaproszone drużyny krajowe i zagraniczne mające charakter sił specjalnych. Jako patron medialny po raz kolejny będziemy mieli przyjemność towarzyszyć zawodnikom i sędziom,...

Iwona Panas Międzyoddziałowe warsztaty TCCC Specjalnych Grup Operacyjnych

Międzyoddziałowe warsztaty TCCC Specjalnych Grup Operacyjnych Międzyoddziałowe warsztaty TCCC Specjalnych Grup Operacyjnych

W dniach 7-8 kwietnia br., w Gdańsku, na terenie obiektu Magnum Shop & Arena, odbyły się międzyoddziałowe warsztaty Specjalnych Grup Operacyjnych – SGO, z zakresu Tactical Combat Casualty Care, w których...

W dniach 7-8 kwietnia br., w Gdańsku, na terenie obiektu Magnum Shop & Arena, odbyły się międzyoddziałowe warsztaty Specjalnych Grup Operacyjnych – SGO, z zakresu Tactical Combat Casualty Care, w których uczestniczyli członkowie oddziałów z Gdańska, Warszawy i Poznania. Warsztaty przeprowadzone zostały przez instruktorów z SGO Wrocław - oddziału, który specjalizuje się w medycynie pola walki i jest organizatorem Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych.

Redakcja TCCC Paramedyk 2016

TCCC Paramedyk 2016 TCCC Paramedyk 2016

Pod koniec września Gdańsk znajdzie się w centrum zainteresowania wszystkich tych, którzy pragną rozwijać się w szeroko rozumianej dziedzinie medycyny taktycznej, sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności...

Pod koniec września Gdańsk znajdzie się w centrum zainteresowania wszystkich tych, którzy pragną rozwijać się w szeroko rozumianej dziedzinie medycyny taktycznej, sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności oraz wymienić doświadczeniami i nauczyć nowych rzeczy. To właśnie tam, w dniach 27-30 września, rozegrają się dziewiąte już zawody TCCC Paramedyk, organizowane z inicjatywy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji KWP w Gdańsku.

Monika Banaś K9 TC3

K9 TC3 K9 TC3

Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).

Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).

Radosław Tyślewicz Konferencja „On Duty” po raz trzeci!

Konferencja „On Duty” po raz trzeci! Konferencja „On Duty” po raz trzeci!

16 października 2020 r. odbyła się po raz trzeci, realizowana w cyklu co dwa lata, konferencja praktyków ratownictwa wodnego. Po raz drugi miejscem spotkania były obiekty Akademii Marynarki Wojennej w...

16 października 2020 r. odbyła się po raz trzeci, realizowana w cyklu co dwa lata, konferencja praktyków ratownictwa wodnego. Po raz drugi miejscem spotkania były obiekty Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie w nowoczesnym gmachu Biblioteki Głównej i znajdującym się tam audytorium odbywała się część paneli problemowych, a w holu głównym oraz na parkingu pokaz sprzętu.

Kpt. Radosław Ptasiński Czworonożny ratownik wodny

Czworonożny ratownik wodny Czworonożny ratownik wodny

W publikacji przeczytasz ciekawe informacje o tym jak przygotowywane są psy do służby w ratownictwie wodnym.

W publikacji przeczytasz ciekawe informacje o tym jak przygotowywane są psy do służby w ratownictwie wodnym.

Ireneusz Chloupek Kursy w ISTC

Kursy w ISTC Kursy w ISTC

Wspólne szkolenia sił specjalnych państw członkowskich NATO oraz partnerskich pod auspicjami NATO Special Operations HQ obejmują również kursy medyczne dostosowane do poziomu i specyfiki żołnierzy takich...

Wspólne szkolenia sił specjalnych państw członkowskich NATO oraz partnerskich pod auspicjami NATO Special Operations HQ obejmują również kursy medyczne dostosowane do poziomu i specyfiki żołnierzy takich jednostek. Głównym ośrodkiem, gdzie odbywa się scentralizowane szkolenie pod tym kątem wg wytycznych NSHQ 75-001 SOF Medical Standards and Training Directive, jest Międzynarodowe Centrum Szkolenia Specjalnego ISTC (International Special Training Centre) w Pfullendorfie, na południu Niemiec.

Tomasz Łukaszewski Ratownik na misji

Ratownik na misji Ratownik na misji

O służbie paramedyka w warunkach bojowych i życiu na misji poza granicami kraju rozmawiamy z Michałem Matrajem – ratownikiem cywilnym pełniącym służbę w bazie NATO na południu Afganistanu.

O służbie paramedyka w warunkach bojowych i życiu na misji poza granicami kraju rozmawiamy z Michałem Matrajem – ratownikiem cywilnym pełniącym służbę w bazie NATO na południu Afganistanu.

Ireneusz Chloupek TIER 2 TC3

TIER 2 TC3 TIER 2 TC3

Od 2020 roku wszyscy żołnierze pododdziałów bojowych amerykańskich sił zbrojnych są objęci nowym, ujednoliconym programem szkolenia Tactical Combat Casualty Care, czyli taktyczno-bojowej opieki nad rannym...

Od 2020 roku wszyscy żołnierze pododdziałów bojowych amerykańskich sił zbrojnych są objęci nowym, ujednoliconym programem szkolenia Tactical Combat Casualty Care, czyli taktyczno-bojowej opieki nad rannym na polu walki, tzw. poziomu 2 (Tier 2 TC3), który zastępuje dotychczasowe, prostsze kursy Combat Lifesaver. Nowy program powstał m.in. w oparciu o wnioski z doświadczeń bojowych żołnierzy 75. Pułku Ranger, w którym TCCC jest od bardzo dawna stałym elementem szkolenia.

Tomasz Łukaszewski Tam, gdzie szkoli się ratowników taktycznych

Tam, gdzie szkoli się ratowników taktycznych Tam, gdzie szkoli się ratowników taktycznych

Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi jest jedynym tego typu ośrodkiem w Polsce zajmującym się kształceniem i szkoleniem medycznym żołnierzy i personelu medycznego w zakresie medycyny pola walki...

Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi jest jedynym tego typu ośrodkiem w Polsce zajmującym się kształceniem i szkoleniem medycznym żołnierzy i personelu medycznego w zakresie medycyny pola walki na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Rocznie szkoli się tu około czterech tysięcy żołnierzy.

Ireneusz Chloupek Maski od Riggerów

Maski od Riggerów Maski od Riggerów

„Improwizuj, dostosowuj, przezwyciężaj” – zgodnie z tym popularnym hasłem amerykańskiej piechoty morskiej, przyświecającym nie tylko marines, riggerzy z Sił Specjalnych US Army włączyli się już w kwietniu...

„Improwizuj, dostosowuj, przezwyciężaj” – zgodnie z tym popularnym hasłem amerykańskiej piechoty morskiej, przyświecającym nie tylko marines, riggerzy z Sił Specjalnych US Army włączyli się już w kwietniu br. do walki z rozprzestrzenianiem się epidemii COVID-19 produkując maseczki ochronne, niedobór których na rynku zaskoczył także Amerykanów.

Tomasz Łukaszewski Paramedyk 2019

Paramedyk 2019 Paramedyk 2019

Pod koniec września 2019 r., na Pomorzu, już po raz 12. odbyły się zawody umiejętności udzielania wykwalifikowanej pomocy medycznej w warunkach bojowych, czyli „Paramedyk”. W czterodniowej imprezie udział...

Pod koniec września 2019 r., na Pomorzu, już po raz 12. odbyły się zawody umiejętności udzielania wykwalifikowanej pomocy medycznej w warunkach bojowych, czyli „Paramedyk”. W czterodniowej imprezie udział wzięły 23 drużyny, rywalizujące w sześciu konkurencjach. Przy okazji imprezy odbyły się także warsztaty oraz konferencja naukowa z zakresu medycyny pola walki.

Paweł Kucharski, Bogdan Serniak Szkolenie medyków oddziałów kontrterrorystycznych Policji

Szkolenie medyków oddziałów kontrterrorystycznych Policji Szkolenie medyków oddziałów kontrterrorystycznych Policji

Działają tam, gdzie jest niebezpiecznie z założenia, a priorytetem jest realizacja postawionego zadania. Każdy medyk/ratownik taktyczny, to przede wszystkim operator, ale bezpieczeństwo zespołu bojowego,...

Działają tam, gdzie jest niebezpiecznie z założenia, a priorytetem jest realizacja postawionego zadania. Każdy medyk/ratownik taktyczny, to przede wszystkim operator, ale bezpieczeństwo zespołu bojowego, sprawne i skuteczne udzielanie pomocy w warunkach taktycznych to niezbędna umiejętność naszych kontrterrorystów warunkująca efektywną realizację zadań. Zdjęcia: Paweł Kucharski/TRAVART.pl

Wojtek „Lichy” Lichota PARAMEDYK 2017

PARAMEDYK 2017 PARAMEDYK 2017

Zgodnie z danym słowem spotykamy się przy okazji kolejnych taktyczno-ratowniczych zawodów Paramedyk. Jubileuszowa X edycja przyniosła kilka nowości w porównaniu do poprzedniej odsłony. Według zapowiedzi...

Zgodnie z danym słowem spotykamy się przy okazji kolejnych taktyczno-ratowniczych zawodów Paramedyk. Jubileuszowa X edycja przyniosła kilka nowości w porównaniu do poprzedniej odsłony. Według zapowiedzi organizatorów na terenie Kaszub goszczono oprócz rodzimych zespołów operatorów, także zespoły zagraniczne: Spezialeinsatzkommando (SEK) Berlina oraz SEK należącydo policji kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie (Landeskriminalamt Mecklenburg-Vorpommern).

Redakcja Tapeta SPECIAL OPS z kalendarzem na pulpit (listopad 2017)

Tapeta SPECIAL OPS z kalendarzem na pulpit (listopad 2017) Tapeta SPECIAL OPS z kalendarzem na pulpit (listopad 2017)

Dla wszystkich czytelników magazynu i portalu SPECIAL OPS przygotowaliśmy specjalną tapetę z kalendarzem na pulpit na miesiąc listopad. Tym razem tapeta przedstawia jednego z uczestników X Zawodów i Konferencja...

Dla wszystkich czytelników magazynu i portalu SPECIAL OPS przygotowaliśmy specjalną tapetę z kalendarzem na pulpit na miesiąc listopad. Tym razem tapeta przedstawia jednego z uczestników X Zawodów i Konferencja Medycyny Taktycznej PARAMEDYK, czyli zawodów jednostek specjalnych MON i MSWiA w ratownictwie taktycznym. Niech towarzyszy Wam ona przez listopadowe dni, zapowiadając relację z imprezy, którą znajdziecie w numerze 5/2017, przygotowaną przez nasz zespół Ready2Rescue.

Redakcja XXV edycja MSPO coraz bliżej!

XXV edycja MSPO coraz bliżej! XXV edycja MSPO coraz bliżej!

Trwają przygotowania do XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, który odbędzie się od 5 do 8 września. Dodatkowo, z okazji jubileuszu, od 9 do 10 września wydarzenie będzie otwarte...

Trwają przygotowania do XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, który odbędzie się od 5 do 8 września. Dodatkowo, z okazji jubileuszu, od 9 do 10 września wydarzenie będzie otwarte dla publiczności. Na targach nie zabraknie i nas, redakcji SPECIAL OPS z premierą numeru SPECIAL OPS 4/2017 oraz kompendium - kalendarza książkowe pełnego specjalsowych ciekawostek na 2018 rok.

Błażej Bierczyński, Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński EUROPOLTECH 2017

EUROPOLTECH 2017 EUROPOLTECH 2017

Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH, organizowane w ubiegłych latach w Warszawie, w edycji A.D. 2017 odbyły się w Gdańsku, w dniach...

Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH, organizowane w ubiegłych latach w Warszawie, w edycji A.D. 2017 odbyły się w Gdańsku, w dniach 26-28 kwietnia. Towarzyszyła im VIII Międzynarodowa Konferencja Policyjna oraz szereg dodatkowych konferencji, seminariów i pokazów. Tradycyjnie, w dniu otwarcia wręczono nagrody Programu SUPERNOWOCZESNY, wyróżniając produkty i rozwiązania o największej użyteczności dla służb mundurowych.

Michał Sitarski, Zbigniew Lech Owczarski Wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne Wyposażenie medyczne

Artykuł prezentuje kilka wybranych elementów wyposażenia, które może być przydatne ratownikowi lub użytkownikowi indywidualnych pakietów medycznych, niekoniecznie związane bezpośrednio z niesieniem pomocy,...

Artykuł prezentuje kilka wybranych elementów wyposażenia, które może być przydatne ratownikowi lub użytkownikowi indywidualnych pakietów medycznych, niekoniecznie związane bezpośrednio z niesieniem pomocy, ale mogące to znacząco ułatwić. Są to pakiety ratownicze, latarki dla ratowników, haki ratunkowe, sygnalizatory LED oraz nożyczki i noże ratownicze.

Maciej Stopniak System Ratownictwa Taktycznego SRT-S

System Ratownictwa Taktycznego SRT-S System Ratownictwa Taktycznego SRT-S

W publikacji autor przedstawił kilka najbardziej popularnych sprawdzonych pakietów wyposażenia medycznego przeznaczonego do udzielania pierwszej pomocy dla rannych w warunkach walki.

W publikacji autor przedstawił kilka najbardziej popularnych sprawdzonych pakietów wyposażenia medycznego przeznaczonego do udzielania pierwszej pomocy dla rannych w warunkach walki.

Jacek Deneka Staza taktyczna dla opornych

Staza taktyczna dla opornych Staza taktyczna dla opornych

Ten niezwykle ciekawy artykuł przybliża Czytelnikowi genezę stosowania w ratownictwie wojskowym opasek uciskowych (staz taktycznych), przedstawia współcześnie stosowane stazy taktyczne oraz podaje ogólne...

Ten niezwykle ciekawy artykuł przybliża Czytelnikowi genezę stosowania w ratownictwie wojskowym opasek uciskowych (staz taktycznych), przedstawia współcześnie stosowane stazy taktyczne oraz podaje ogólne zasady stosowania staz.

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops