Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej zorganizował szkolenie z zakresu czerwonej taktyki oraz przeciwdziałania aktom terroru na pokładach promów. Uczestniczyli w nim przedstawiciele służb mundurowych oraz medycznych.
Zarówno staza, jak i tamowanie krwotoków będących efektem oddziaływania środków walki na siłę żywą, nie są niczym nowym w kontekście prowadzenia działań militarnych. Dlaczego więc tyle uwagi przykłada...
Zarówno staza, jak i tamowanie krwotoków będących efektem oddziaływania środków walki na siłę żywą, nie są niczym nowym w kontekście prowadzenia działań militarnych. Dlaczego więc tyle uwagi przykłada się obecnie m.in. w armiach NATO do TCCC? Co leży u źródeł zmiany filozofii zapewnienia pomocy medycznej i zwiększenia przeżywalności żołnierzy i funkcjonariuszy podczas operacji bojowych oraz na czym polegają główne założenia tego standardu, przedstawiamy w treści niniejszego artykułu.
Niezależnie od miejsca czy typu zdarzenia, pewne aspekty pierwszej pomocy pozostają niezmienne. Naszym największym przeciwnikiem jest czas. Im dłużej osoba poszkodowana będzie oczekiwać na pomoc, tym jej...
Niezależnie od miejsca czy typu zdarzenia, pewne aspekty pierwszej pomocy pozostają niezmienne. Naszym największym przeciwnikiem jest czas. Im dłużej osoba poszkodowana będzie oczekiwać na pomoc, tym jej szanse na przeżycie są mniejsze. Różne seriale i filmy o tematyce medycznej przyzwyczaiły nas do szukania pomocy u profesjonalistów – ratowników, pielęgniarek, lekarzy czy strażaków. Jednak aby te służby mogły zadziałać, niezbędne są podstawowe czynności, wykonywane przez świadków zdarzenia – być...
Staza taktyczna w ostatnich latach zyskała na popularności. Dzisiaj praktycznie nikt w służbach mundurowych nie wyobraża sobie, aby w indywidualnym wyposażeniu służbowym mogło zabraknąć właśnie opaski...
Staza taktyczna w ostatnich latach zyskała na popularności. Dzisiaj praktycznie nikt w służbach mundurowych nie wyobraża sobie, aby w indywidualnym wyposażeniu służbowym mogło zabraknąć właśnie opaski uciskowej. Skąd zatem wziął się fenomen stazy taktycznej i co medycyna pola walki zyskała dzięki jej zastosowaniu? W artykule przedstawimy mocne i słabe strony tego rozwiązania, a wnioski oprzemy na życiowych doświadczeniach autora ze służby.
Pięciodniowe ćwiczenia zakończone zostały działaniem zgrywającym poszczególne elementy, które omawiane i trenowane były w trakcie zajęć praktycznych w dniach poprzedzających. Warto podkreślić, że zorganizowanie przedmiotowego przedsięwzięcia wymagało nie lada ekwilibrystyki i zdolności pod kątem planowania sztabowego oraz organizacji. Wynika to głównie z faktu wymiaru sił i środków zaangażowanych w przedsięwzięcie oraz tematyki zajęć.
W działaniach udział wzięło łącznie 42 operatorów, przedstawicieli z następujących pododdziałów specjalnych: Wydział Realizacji Komendy Stołecznej Policji, Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Gdańsku, VII Wydział Zabezpieczenia Działań Sztabu Komendanta Głównego SG oraz Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału SG w roli gospodarza. Ponadto bardzo ważnym elementem w szkoleniu był udział przedstawicieli z Samodzielnego Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku oraz Pruszczu Gdańskim, którzy dysponowali łącznie czterema karetkami ratowniczymi.
Pierwsze trzy dni szkolenia zorganizowane zostały w formie warsztatów, prowadzonych w pomieszczeniach szkoleniowych Komendy Morskiego Oddziału SG, przystosowanych do prowadzenia działań z zakresu taktyki czarnej, używanych na co dzień przez funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań MOSG oraz pokładach wewnętrznych i zewnętrznych promu M/V Baltivia. Każdy dzień warsztatów rozpoczynał się wykładami, po których przystępowano do zajęć praktycznych symulujących działania bojowe. W trakcie ćwiczeń używano amunicji ćwiczebnej typu FX oraz amunicji ślepej do kbk AKMS.
Tematyka wykładów każdego dnia była inna. Pierwszego dnia zajęcia dotyczyły Triage (segregacja rannych - po raz pierwszy zastosowana podczas wojen napoleońskich celem posortowania rannych żołnierzy pod względem odniesionych ran i dalszej opieki medycznej). W kolejnym dniu szkolenia szczegółowo omówiona została problematyka ran i obrażeń w wyniku postrzału oraz wybuchu. Przedstawione zostały rodzaje opatrunków stosowanych w różnych jednostkach specjalnych na świecie oraz ich stosowanie w praktyce.
Ciekawym zagadnieniem był dział zajęć poświęcony opatrunkom na rany po oparzeniowe, w tym opatrunkom żelowym oraz działanie i zastosowanie AED (Automated External Defibrillator). Ostatni dzień wykładów poświęcony został szeroko pojętym zadaniom i roli ratownika taktycznego w sytuacjach szczególnych w ramach TCCC (Tactical Casualty Combat Care). W ramach tej tematyki prowadzono rozmowy na temat pomocy w urazach oraz doborze odpowiedniego sprzętu, szacowaniu obrażeń u poszkodowanego i zasadach walki w pomieszczeniach (CQB). Dodatkowo omówiono elementy taktyczne w drużynie (szyki bojowe) pod kątem czerwonej taktyki.
Po każdym wykładzie następowała praktyczna część szkolenia, podczas której prowadzono ćwiczenia w sytuacjach „wysokiego zagrożenia” oraz w symulowanych środowiskach stanowiących zagrożenie dla operatorów – ratowników. W trakcie zajęć zgrywano również działanie operatorów z różnych pododdziałów, które nie mają możliwości ze sobą prowadzić zajęć zbyt często. Chcąc zmaksymalizować realizm działania w sytuacji bojowej, nie szczędzono amunicji typu FX oraz amunicji ślepej do kbk AKMS. W przygotowanych scenkach sytuacyjnych używano również fantomów reanimacyjnych, dzięki czemu autentyzm działania paramedyków i pozostałych operatorów był na maksymalnie wysokim poziomie.
Przedostatni dzień poświęcony został na planowanie operacji, która miała zostać przeprowadzona ostatniego dnia szkoleniowego i zgrać poszczególne elementy dyskutowane w dniach poprzedzających. Planowanie rozpoczęto od przedstawienia sytuacji taktycznej. Moderator całego szkolenia po przybyciu do Taktycznego Centrum Operacyjnego, które zostało zorganizowane w trybie ad-hoc i umiejscowione w komendzie Morskiego Oddziału SG, poinformował sztab o zaistniałej sytuacji: „W sobotę rano około godziny 10:00 grupa czterech osób mieszkających na promie M/V Baltivia zaczęła zachowywać się agresywnie w stosunku do innych pasażerów. W trakcie próby wyproszenia tych osób przez załogę promu z restauracji, doszło do szamotaniny, a w konsekwencji do bójki, w wyniku której jedna osoba z załogi została ugodzona kilkakrotnie nożem.
Po tym zdarzeniu dwie osoby przemieściły się w część rufową promu do części rekreacyjnej. Kilka osób z załogi udało się za nimi celem ostrzeżenia pozostałych pasażerów promu. W wyniku podjętej akcji ewakuacyjnej i próby zatrzymania napastników jeden z nich wyjął broń krótką i ostrzelał załogę. Kolejna osoba została ranna. Ostatnio widziano terrorystów w restauracji, jednak mogą się oni swobodnie przemieszczać po całym pokładzie 7 i na zewnątrz pokładów 8, 9 i 10 oraz klatkami schodowymi na pokłady samochodowe. Grupa agresywnych osób jest po całonocnej zabawie i osoby te są pod dużym wpływem alkoholu (kupowanym w restauracji i podawanym przez obsługę). Jednocześnie obsługa restauracji twierdzi, że co najmniej dwóch z ww. osób zażywały w trakcie zabawy narkotyki (biały proszek). W chwili obecnej prom jest pod kontrolą załogi. Przebywa ona w zamkniętej części statku. Pasażerowie zostali ewakuowani z promu. Nie wiadomo, co się stało z pięcioma pasażerami”.
Organizowanie i przygotowywanie szturmu na obiekt było również formą sprawdzenia działania TCO w realnych warunkach zagrożenia terrorystycznego. W funkcjonowanie sztabu zaangażowani byli: dowódca operacji, dowódca szturmu, dowódca grup snajperskich, koordynator medyczny. Planowanie działania operacyjnego było wspierane poprzez udział dowódców poszczególnych sekcji szturmowych oraz grupy wsparcia medycznego. Po wstępnej analizie sytuacji taktycznej, dowódca szturmu przedstawił pozostałym członkom TCO, koncepcję realizacji działania z podziałem na fazy: podejście, szturm, wycofanie i reorganizacja. Następnie dowódcy sekcji szturmowych oraz dowódca grup snajperskich przystąpili do szczegółowego planowania działania podległych im sekcji. W tym czasie TCO pracowało m.in. nad pozostałymi elementami przygotowawczo planistycznymi, niezbędnymi do prawidłowego przeprowadzenia operacji. Gdy dowódcy sekcji szturmowych zakończyli pracę w swoim zakresie, rozpoczęto odprawę, która zakończona została kalkulacją czasową. W trakcie odprawy wykorzystano makietę promu stworzoną przez operatorów Wydziału Zabezpieczenia Działań MOSG. Makieta okazała się wysoce pomocna podczas omawiania poszczególnych elementów operacji.
W realizacji działania udział wzięły trzy sekcje szturmowe (dwie atakujące z lądu, jedna z wody) oraz dwie pary snajperskie. Należy podkreślić, że moderator ćwiczenia zaplanował sytuacje awaryjne, celem sprawdzenia poszczególnych elementów planowania do operacji, o których nikt z TCO nie wiedział. Jedną z takich sytuacji było otrzymanie ostrzału na podejściu łodzi szturmowej i ciężka rana postrzałowa jednego z operatorów. Po wykryciu skrytego podejścia jednej z grup szturmowych, przystąpiono do pełnego ataku i realizacji planu działania. W ćwiczeniu „rannych zostało” pięć osób: operator, dwie osoby na celu oraz dwóch bandytów, wobec których użyto broni palnej celem ich obezwładnienia. Po ustanowieniu punktu medycznego, założonego w restauracji na siódmym poziomie i udzieleniu pomocy rannym osobom, na prom wjechały karetki pogotowia ratunkowego, celem podebrania rannych i transportu ich do szpitala. Podczas przekazania rannych standardowo przekazana została informacja na temat ran oraz zastosowanych środków zapobiegawczych. Trwające pięć dni wspólne działania zostały przez uczestników ocenione bardzo wysoko, pod kątem organizacyjnym i merytorycznym. Należy mieć nadzieję, że tego typu ćwiczenia będą kontynuowane w przyszłości.
Cztery lata temu Decyzją Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w 15 miastach wojewódzkich powołano do życia pododdziały specjalne wydzielone w ramach działów ochrony zakładów karnych i aresztów śledczych,...
Cztery lata temu Decyzją Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w 15 miastach wojewódzkich powołano do życia pododdziały specjalne wydzielone w ramach działów ochrony zakładów karnych i aresztów śledczych, dając początek istnienia Grup Interwencyjnych Służby Więziennej – GISW, w strukturach wszystkich Okręgowych Inspektoratów Więziennictwa w kraju.
„Gładki dostał, Gładki dostał!” – „Paluch”, który w sekcji pełnił dodatkowo funkcję paramedyka, bardzo nisko i płynnie przemierzał rów dzielący pozycję obrońców od niedoszłych pomysłodawców szczęśliwie...
„Gładki dostał, Gładki dostał!” – „Paluch”, który w sekcji pełnił dodatkowo funkcję paramedyka, bardzo nisko i płynnie przemierzał rów dzielący pozycję obrońców od niedoszłych pomysłodawców szczęśliwie „niedoplanowanej” zasadzki destrukcyjnej. Biegł szybko w kierunku krzyczącego „Globusa”, skanując przedpole.
Linia produktów medycznych firmy Tasmanian Tiger, z których na naszych łamach prezentowaliśmy już między innymi plecaki First Responder Move On oraz Medic Assault Pack, powiększyła się w tym roku o nowy...
Linia produktów medycznych firmy Tasmanian Tiger, z których na naszych łamach prezentowaliśmy już między innymi plecaki First Responder Move On oraz Medic Assault Pack, powiększyła się w tym roku o nowy element, będący rozwiązaniem pośrednim pomiędzy apteczkami indywidualnymi a plecakami medycznymi.
Konfiguracja sprzętu i ekwipunku taktycznego wymaga wielu przemyśleń. W grę wchodzi bowiem wiedza z zakresu zarówno ich budowy, umiejętnego wykorzystania, jak i poruszania się z nimi w umiejętny sposób....
Konfiguracja sprzętu i ekwipunku taktycznego wymaga wielu przemyśleń. W grę wchodzi bowiem wiedza z zakresu zarówno ich budowy, umiejętnego wykorzystania, jak i poruszania się z nimi w umiejętny sposób. Zasady te dotyczą również sprzętu medycznego będącego w indywidualnym wyposażeniu operatora, niezależnie od tego, czy w grę wchodzi działanie w trudnych warunkach terenowych, czy w terenie zurbanizowanym.
*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach...
*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach pracy ratownika taktycznego i życiu na misji z Tomaszem Sanakiem rozmawia Jakub Brymerski.
Wyodrębniony dział taktyki wojskowej, pokrewny częściowo taktyce policyjnej obejmujący zasady, procedury i techniki działań specjalnych. Obejmuje zasady planowania, przygotowania i prowadzenia działań...
Wyodrębniony dział taktyki wojskowej, pokrewny częściowo taktyce policyjnej obejmujący zasady, procedury i techniki działań specjalnych. Obejmuje zasady planowania, przygotowania i prowadzenia działań specjalnych, organizacji sił specjalnych doboru wyposażenia i uzbrojenia oraz szkolenia personelu.
rodzaj taktyki specjalnej obejmujący procedury i techniki ewakuacji medycznej i udzielania pierwszej pomocy członkom grup specjalnych na polu walki, w sposób adekwatny do potrzeb działań bojowych. Jako...
rodzaj taktyki specjalnej obejmujący procedury i techniki ewakuacji medycznej i udzielania pierwszej pomocy członkom grup specjalnych na polu walki, w sposób adekwatny do potrzeb działań bojowych. Jako taka nie jest więc odrębną taktyką, co pełni role wspierającą inne "kolorowe" taktyki. Zasadniczymi obecnymi podstawami czerwonej taktyki są wytyczne Tactical Combat Casaulty Care.
Ostatnie dni, oprócz rocznicy operacji „Neptune Spear” oraz świąt państwowych, przebiegają pod znakiem egzaminów maturalnych i kolejnych sporów o polską edukację. Ponieważ bezpieczeństwo bez edukacji nie...
Ostatnie dni, oprócz rocznicy operacji „Neptune Spear” oraz świąt państwowych, przebiegają pod znakiem egzaminów maturalnych i kolejnych sporów o polską edukację. Ponieważ bezpieczeństwo bez edukacji nie jest możliwe, wskazane jest odnieść się w tym miejscu do kilku problemów, które z bezpieczeństwem mają bezpośredni związek.
Firma Entrotech stworzyła niewielkie urządzenie pozwalające na zwiększenie możliwości udzielania pierwszej pomocy w warunkach pola walki, choćby w najciemniejszą noc. Battleview pozwala "widzieć" żyły...
Firma Entrotech stworzyła niewielkie urządzenie pozwalające na zwiększenie możliwości udzielania pierwszej pomocy w warunkach pola walki, choćby w najciemniejszą noc. Battleview pozwala "widzieć" żyły przez skórę.
W dniach 21-25 maja w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej zrealizowano MIL MED CHALLENGE taktyczno-medyczne zawody połączone z konferencją poświęconą zagadnieniom TC3. Adresatem przedsięwzięcia był...
W dniach 21-25 maja w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej zrealizowano MIL MED CHALLENGE taktyczno-medyczne zawody połączone z konferencją poświęconą zagadnieniom TC3. Adresatem przedsięwzięcia był personel zespołów ewakuacji medycznej w formacjach Ministerstwa Obrony Narodowej. W MIL MED CHALLENGE uczestniczyli jako współorganizatorzy przedstawiciele jednostek podległych MON i MSWiA, a także nasz ratowniczy zespół autorów - Ready2Rescue.
Pod koniec września wybrane lokalizacje na terenie Trójmiasta i Kaszub staną się areną dziesiątej już edycji Zawodów PARAMEDYK - imprezie dedykowanej ratownictwu taktycznemu, w której wezmą udział zespoły...
Pod koniec września wybrane lokalizacje na terenie Trójmiasta i Kaszub staną się areną dziesiątej już edycji Zawodów PARAMEDYK - imprezie dedykowanej ratownictwu taktycznemu, w której wezmą udział zespoły reprezentujące jednostki podporządkowane Ministerstwu Obrony Narodowej i Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także zaproszone drużyny krajowe i zagraniczne mające charakter sił specjalnych. Jako patron medialny po raz kolejny będziemy mieli przyjemność towarzyszyć zawodnikom i sędziom,...
Na przełomie maja i czerwca szkoleniowcy Zakładu Zabezpieczenia Działań Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu przeprowadzili kurs pt. „Pierwsza pomoc w warunkach bojowych – czerwona...
Na przełomie maja i czerwca szkoleniowcy Zakładu Zabezpieczenia Działań Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu przeprowadzili kurs pt. „Pierwsza pomoc w warunkach bojowych – czerwona taktyka” dla funkcjonariuszy wybranych oddziałów Straży Granicznej.
W dniach 7-8 kwietnia br., w Gdańsku, na terenie obiektu Magnum Shop & Arena, odbyły się międzyoddziałowe warsztaty Specjalnych Grup Operacyjnych – SGO, z zakresu Tactical Combat Casualty Care, w których...
W dniach 7-8 kwietnia br., w Gdańsku, na terenie obiektu Magnum Shop & Arena, odbyły się międzyoddziałowe warsztaty Specjalnych Grup Operacyjnych – SGO, z zakresu Tactical Combat Casualty Care, w których uczestniczyli członkowie oddziałów z Gdańska, Warszawy i Poznania. Warsztaty przeprowadzone zostały przez instruktorów z SGO Wrocław - oddziału, który specjalizuje się w medycynie pola walki i jest organizatorem Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych.
Pod koniec września Gdańsk znajdzie się w centrum zainteresowania wszystkich tych, którzy pragną rozwijać się w szeroko rozumianej dziedzinie medycyny taktycznej, sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności...
Pod koniec września Gdańsk znajdzie się w centrum zainteresowania wszystkich tych, którzy pragną rozwijać się w szeroko rozumianej dziedzinie medycyny taktycznej, sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności oraz wymienić doświadczeniami i nauczyć nowych rzeczy. To właśnie tam, w dniach 27-30 września, rozegrają się dziewiąte już zawody TCCC Paramedyk, organizowane z inicjatywy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji KWP w Gdańsku.
Dwie pętle taktyczne, dziesięć stacji, a na nich dziesięć scenariuszy sytuacji m.in. o charakterze kryzysowym czy zakładniczym, opartych na prawdziwych wydarzeniach. Realistycznie jak tylko było to możliwe...
Dwie pętle taktyczne, dziesięć stacji, a na nich dziesięć scenariuszy sytuacji m.in. o charakterze kryzysowym czy zakładniczym, opartych na prawdziwych wydarzeniach. Realistycznie jak tylko było to możliwe w ramach pozoracji, pod okiem specjalistów w dziedzinie czerwonej taktyki. Tak w dużym skrócie można opisać elementy i przebieg pierwszych w Polsce Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych, które odbyły się w dniach 17-19 czerwca br. na wrocławskim poligonie. Jedną dziesięciu startujących...
Coraz więcej osób, zarówno ratowników pogotowia, jak i medyków w jednostkach wojskowych i policyjnych interesuje się czerwoną taktyką - bez wiedzy i umiejętności w tym obszarze praktycznie nie jest możliwe...
Coraz więcej osób, zarówno ratowników pogotowia, jak i medyków w jednostkach wojskowych i policyjnych interesuje się czerwoną taktyką - bez wiedzy i umiejętności w tym obszarze praktycznie nie jest możliwe skuteczne ratowanie zdrowia i życia ludzkiego, szczególnie w obliczu współczesnych zagrożeń. To dziedzina równie istotna, co dynamicznie się rozwijająca, nic więc dziwnego że stała się tematem pierwszych w Polsce zawodów ratowniczo-taktycznych dla grup paramilitarnych, które odbędą się w dniach...
Dla wszystkich czytelników magazynu i portalu SPECIAL OPS przygotowaliśmy specjalną tapetę z kalendarzem na pulpit na miesiąc listopad. Tym razem tapeta przedstawia jednego z uczestników X Zawodów i Konferencja...
Dla wszystkich czytelników magazynu i portalu SPECIAL OPS przygotowaliśmy specjalną tapetę z kalendarzem na pulpit na miesiąc listopad. Tym razem tapeta przedstawia jednego z uczestników X Zawodów i Konferencja Medycyny Taktycznej PARAMEDYK, czyli zawodów jednostek specjalnych MON i MSWiA w ratownictwie taktycznym. Niech towarzyszy Wam ona przez listopadowe dni, zapowiadając relację z imprezy, którą znajdziecie w numerze 5/2017, przygotowaną przez nasz zespół Ready2Rescue.
Jeśli coś robi, to tylko na 100%. Medycyna pola walki to jego pasja. Jest legendą Jednostki Wojskowej Komandosów, a jednocześnie pozostaje „zwykłym facetem”, szanującym ogromnie życie i drugiego człowieka....
Jeśli coś robi, to tylko na 100%. Medycyna pola walki to jego pasja. Jest legendą Jednostki Wojskowej Komandosów, a jednocześnie pozostaje „zwykłym facetem”, szanującym ogromnie życie i drugiego człowieka. WIR, czyli st. sierż. Krzysztof Pluta, bo o nim mowa, był gościem kolejnego spotkania z cyklu „Wieczór z Weteranem”, które odbyło się 10 stycznia w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie. Opowiadał o początkach służby, o walce i ratowaniu ludzkiego życia oraz o tym jak, po...
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej zbliżają się wielkimi krokami. Mająca się odbyć w przyszłym roku w czterech polskich miastach impreza będzie wyjątkowym wyzwaniem dla służb odpowiedzialnych za utrzymanie...
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej zbliżają się wielkimi krokami. Mająca się odbyć w przyszłym roku w czterech polskich miastach impreza będzie wyjątkowym wyzwaniem dla służb odpowiedzialnych za utrzymanie porządku publicznego w naszym kraju. Aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom EURO 2012, konieczne jest zintensyfikowanie wysiłku szkoleniowego, szczególnie w jednostkach przeznaczonych do reagowania w sytuacjach nadzwyczajnych. Zdają sobie z tego doskonale sprawę funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia...
III edycja Ogólnopolskich Zawodów i Warsztatów Medycyny Taktycznej PARAMEDYK 2010 przeszła do historii. Organizatorzy imprezy, która odbyła się w dniach 19-22 października, SPAP Gdańsk i Centrum Szkolenia...
III edycja Ogólnopolskich Zawodów i Warsztatów Medycyny Taktycznej PARAMEDYK 2010 przeszła do historii. Organizatorzy imprezy, która odbyła się w dniach 19-22 października, SPAP Gdańsk i Centrum Szkolenia REAGO – włożyli wiele wysiłku, aby sprawdzić poziom wyszkolenia uczestników zarówno z zakresu taktyki działań, jak i procedur TCCC (TC3 - tactical combat casualty care), czyli opieki nad rannym w środowisku pola walki. Koncepcja zawodów z roku na rok ewoluuje, choć jak zwykle większy nacisk kładzie...
W działaniach jednostek specjalnych policji, podczas których istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia obrażeń wśród funkcjonariuszy, osób postronnych czy przestępców, bardzo istotną rolę odgrywa właściwe...
W działaniach jednostek specjalnych policji, podczas których istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia obrażeń wśród funkcjonariuszy, osób postronnych czy przestępców, bardzo istotną rolę odgrywa właściwe zabezpieczenie medyczne.
Polskie służby mundurowe są w trakcie modernizacji. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zakłada, że między 2022 a 2025 rokiem na doposażenie oraz podwyższenie umiejętności policjantów, strażaków...
Polskie służby mundurowe są w trakcie modernizacji. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zakłada, że między 2022 a 2025 rokiem na doposażenie oraz podwyższenie umiejętności policjantów, strażaków i strażników granicznych wyda ponad 10 miliardów złotych. To największe wsparcie finansowe dla służb mundurowych od lat. Dlatego to najlepszy czas, aby zaprezentować swoją ofertę podczas targów Polsecure.
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.