Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej zorganizował szkolenie z zakresu czerwonej taktyki oraz przeciwdziałania aktom terroru na pokładach promów. Uczestniczyli w nim przedstawiciele służb mundurowych oraz medycznych.
Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...
Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?
Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...
Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.
Transport osób, które uległy wypadkowi, zawsze nastręczał problemów. Zarówno pod względem podejmowanych decyzji na miejscu zdarzenia (obracanie takiej osoby, przenoszenie, przekładanie w inne miejsce niż...
Transport osób, które uległy wypadkowi, zawsze nastręczał problemów. Zarówno pod względem podejmowanych decyzji na miejscu zdarzenia (obracanie takiej osoby, przenoszenie, przekładanie w inne miejsce niż zastane czy czekanie na odpowiednie służby), jak i logistycznym (w jaki sposób, na czym i w ile osób). Kolejnymi czynnikami determinującymi takie zadanie będą okoliczności związane z sytuacją zastaną na miejscu, warunki atmosferyczne (pogoda), zagrożenia w postaci pożaru, powodzi czy wojny, odległość...
Pięciodniowe ćwiczenia zakończone zostały działaniem zgrywającym poszczególne elementy, które omawiane i trenowane były w trakcie zajęć praktycznych w dniach poprzedzających. Warto podkreślić, że zorganizowanie przedmiotowego przedsięwzięcia wymagało nie lada ekwilibrystyki i zdolności pod kątem planowania sztabowego oraz organizacji. Wynika to głównie z faktu wymiaru sił i środków zaangażowanych w przedsięwzięcie oraz tematyki zajęć.
W działaniach udział wzięło łącznie 42 operatorów, przedstawicieli z następujących pododdziałów specjalnych: Wydział Realizacji Komendy Stołecznej Policji, Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Gdańsku, VII Wydział Zabezpieczenia Działań Sztabu Komendanta Głównego SG oraz Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału SG w roli gospodarza. Ponadto bardzo ważnym elementem w szkoleniu był udział przedstawicieli z Samodzielnego Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku oraz Pruszczu Gdańskim, którzy dysponowali łącznie czterema karetkami ratowniczymi.
Pierwsze trzy dni szkolenia zorganizowane zostały w formie warsztatów, prowadzonych w pomieszczeniach szkoleniowych Komendy Morskiego Oddziału SG, przystosowanych do prowadzenia działań z zakresu taktyki czarnej, używanych na co dzień przez funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań MOSG oraz pokładach wewnętrznych i zewnętrznych promu M/V Baltivia. Każdy dzień warsztatów rozpoczynał się wykładami, po których przystępowano do zajęć praktycznych symulujących działania bojowe. W trakcie ćwiczeń używano amunicji ćwiczebnej typu FX oraz amunicji ślepej do kbk AKMS.
Tematyka wykładów każdego dnia była inna. Pierwszego dnia zajęcia dotyczyły Triage (segregacja rannych - po raz pierwszy zastosowana podczas wojen napoleońskich celem posortowania rannych żołnierzy pod względem odniesionych ran i dalszej opieki medycznej). W kolejnym dniu szkolenia szczegółowo omówiona została problematyka ran i obrażeń w wyniku postrzału oraz wybuchu. Przedstawione zostały rodzaje opatrunków stosowanych w różnych jednostkach specjalnych na świecie oraz ich stosowanie w praktyce.
Ciekawym zagadnieniem był dział zajęć poświęcony opatrunkom na rany po oparzeniowe, w tym opatrunkom żelowym oraz działanie i zastosowanie AED (Automated External Defibrillator). Ostatni dzień wykładów poświęcony został szeroko pojętym zadaniom i roli ratownika taktycznego w sytuacjach szczególnych w ramach TCCC (Tactical Casualty Combat Care). W ramach tej tematyki prowadzono rozmowy na temat pomocy w urazach oraz doborze odpowiedniego sprzętu, szacowaniu obrażeń u poszkodowanego i zasadach walki w pomieszczeniach (CQB). Dodatkowo omówiono elementy taktyczne w drużynie (szyki bojowe) pod kątem czerwonej taktyki.
Po każdym wykładzie następowała praktyczna część szkolenia, podczas której prowadzono ćwiczenia w sytuacjach „wysokiego zagrożenia” oraz w symulowanych środowiskach stanowiących zagrożenie dla operatorów – ratowników. W trakcie zajęć zgrywano również działanie operatorów z różnych pododdziałów, które nie mają możliwości ze sobą prowadzić zajęć zbyt często. Chcąc zmaksymalizować realizm działania w sytuacji bojowej, nie szczędzono amunicji typu FX oraz amunicji ślepej do kbk AKMS. W przygotowanych scenkach sytuacyjnych używano również fantomów reanimacyjnych, dzięki czemu autentyzm działania paramedyków i pozostałych operatorów był na maksymalnie wysokim poziomie.
Przedostatni dzień poświęcony został na planowanie operacji, która miała zostać przeprowadzona ostatniego dnia szkoleniowego i zgrać poszczególne elementy dyskutowane w dniach poprzedzających. Planowanie rozpoczęto od przedstawienia sytuacji taktycznej. Moderator całego szkolenia po przybyciu do Taktycznego Centrum Operacyjnego, które zostało zorganizowane w trybie ad-hoc i umiejscowione w komendzie Morskiego Oddziału SG, poinformował sztab o zaistniałej sytuacji: „W sobotę rano około godziny 10:00 grupa czterech osób mieszkających na promie M/V Baltivia zaczęła zachowywać się agresywnie w stosunku do innych pasażerów. W trakcie próby wyproszenia tych osób przez załogę promu z restauracji, doszło do szamotaniny, a w konsekwencji do bójki, w wyniku której jedna osoba z załogi została ugodzona kilkakrotnie nożem.
Po tym zdarzeniu dwie osoby przemieściły się w część rufową promu do części rekreacyjnej. Kilka osób z załogi udało się za nimi celem ostrzeżenia pozostałych pasażerów promu. W wyniku podjętej akcji ewakuacyjnej i próby zatrzymania napastników jeden z nich wyjął broń krótką i ostrzelał załogę. Kolejna osoba została ranna. Ostatnio widziano terrorystów w restauracji, jednak mogą się oni swobodnie przemieszczać po całym pokładzie 7 i na zewnątrz pokładów 8, 9 i 10 oraz klatkami schodowymi na pokłady samochodowe. Grupa agresywnych osób jest po całonocnej zabawie i osoby te są pod dużym wpływem alkoholu (kupowanym w restauracji i podawanym przez obsługę). Jednocześnie obsługa restauracji twierdzi, że co najmniej dwóch z ww. osób zażywały w trakcie zabawy narkotyki (biały proszek). W chwili obecnej prom jest pod kontrolą załogi. Przebywa ona w zamkniętej części statku. Pasażerowie zostali ewakuowani z promu. Nie wiadomo, co się stało z pięcioma pasażerami”.
Organizowanie i przygotowywanie szturmu na obiekt było również formą sprawdzenia działania TCO w realnych warunkach zagrożenia terrorystycznego. W funkcjonowanie sztabu zaangażowani byli: dowódca operacji, dowódca szturmu, dowódca grup snajperskich, koordynator medyczny. Planowanie działania operacyjnego było wspierane poprzez udział dowódców poszczególnych sekcji szturmowych oraz grupy wsparcia medycznego. Po wstępnej analizie sytuacji taktycznej, dowódca szturmu przedstawił pozostałym członkom TCO, koncepcję realizacji działania z podziałem na fazy: podejście, szturm, wycofanie i reorganizacja. Następnie dowódcy sekcji szturmowych oraz dowódca grup snajperskich przystąpili do szczegółowego planowania działania podległych im sekcji. W tym czasie TCO pracowało m.in. nad pozostałymi elementami przygotowawczo planistycznymi, niezbędnymi do prawidłowego przeprowadzenia operacji. Gdy dowódcy sekcji szturmowych zakończyli pracę w swoim zakresie, rozpoczęto odprawę, która zakończona została kalkulacją czasową. W trakcie odprawy wykorzystano makietę promu stworzoną przez operatorów Wydziału Zabezpieczenia Działań MOSG. Makieta okazała się wysoce pomocna podczas omawiania poszczególnych elementów operacji.
W realizacji działania udział wzięły trzy sekcje szturmowe (dwie atakujące z lądu, jedna z wody) oraz dwie pary snajperskie. Należy podkreślić, że moderator ćwiczenia zaplanował sytuacje awaryjne, celem sprawdzenia poszczególnych elementów planowania do operacji, o których nikt z TCO nie wiedział. Jedną z takich sytuacji było otrzymanie ostrzału na podejściu łodzi szturmowej i ciężka rana postrzałowa jednego z operatorów. Po wykryciu skrytego podejścia jednej z grup szturmowych, przystąpiono do pełnego ataku i realizacji planu działania. W ćwiczeniu „rannych zostało” pięć osób: operator, dwie osoby na celu oraz dwóch bandytów, wobec których użyto broni palnej celem ich obezwładnienia. Po ustanowieniu punktu medycznego, założonego w restauracji na siódmym poziomie i udzieleniu pomocy rannym osobom, na prom wjechały karetki pogotowia ratunkowego, celem podebrania rannych i transportu ich do szpitala. Podczas przekazania rannych standardowo przekazana została informacja na temat ran oraz zastosowanych środków zapobiegawczych. Trwające pięć dni wspólne działania zostały przez uczestników ocenione bardzo wysoko, pod kątem organizacyjnym i merytorycznym. Należy mieć nadzieję, że tego typu ćwiczenia będą kontynuowane w przyszłości.
Firma Entrotech stworzyła niewielkie urządzenie pozwalające na zwiększenie możliwości udzielania pierwszej pomocy w warunkach pola walki, choćby w najciemniejszą noc. Battleview pozwala "widzieć" żyły...
Firma Entrotech stworzyła niewielkie urządzenie pozwalające na zwiększenie możliwości udzielania pierwszej pomocy w warunkach pola walki, choćby w najciemniejszą noc. Battleview pozwala "widzieć" żyły przez skórę.
W dniach 21-25 maja w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej zrealizowano MIL MED CHALLENGE taktyczno-medyczne zawody połączone z konferencją poświęconą zagadnieniom TC3. Adresatem przedsięwzięcia był...
W dniach 21-25 maja w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej zrealizowano MIL MED CHALLENGE taktyczno-medyczne zawody połączone z konferencją poświęconą zagadnieniom TC3. Adresatem przedsięwzięcia był personel zespołów ewakuacji medycznej w formacjach Ministerstwa Obrony Narodowej. W MIL MED CHALLENGE uczestniczyli jako współorganizatorzy przedstawiciele jednostek podległych MON i MSWiA, a także nasz ratowniczy zespół autorów - Ready2Rescue.
Pod koniec września wybrane lokalizacje na terenie Trójmiasta i Kaszub staną się areną dziesiątej już edycji Zawodów PARAMEDYK - imprezie dedykowanej ratownictwu taktycznemu, w której wezmą udział zespoły...
Pod koniec września wybrane lokalizacje na terenie Trójmiasta i Kaszub staną się areną dziesiątej już edycji Zawodów PARAMEDYK - imprezie dedykowanej ratownictwu taktycznemu, w której wezmą udział zespoły reprezentujące jednostki podporządkowane Ministerstwu Obrony Narodowej i Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także zaproszone drużyny krajowe i zagraniczne mające charakter sił specjalnych. Jako patron medialny po raz kolejny będziemy mieli przyjemność towarzyszyć zawodnikom i sędziom,...
Na przełomie maja i czerwca szkoleniowcy Zakładu Zabezpieczenia Działań Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu przeprowadzili kurs pt. „Pierwsza pomoc w warunkach bojowych – czerwona...
Na przełomie maja i czerwca szkoleniowcy Zakładu Zabezpieczenia Działań Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu przeprowadzili kurs pt. „Pierwsza pomoc w warunkach bojowych – czerwona taktyka” dla funkcjonariuszy wybranych oddziałów Straży Granicznej.
W dniach 7-8 kwietnia br., w Gdańsku, na terenie obiektu Magnum Shop & Arena, odbyły się międzyoddziałowe warsztaty Specjalnych Grup Operacyjnych – SGO, z zakresu Tactical Combat Casualty Care, w których...
W dniach 7-8 kwietnia br., w Gdańsku, na terenie obiektu Magnum Shop & Arena, odbyły się międzyoddziałowe warsztaty Specjalnych Grup Operacyjnych – SGO, z zakresu Tactical Combat Casualty Care, w których uczestniczyli członkowie oddziałów z Gdańska, Warszawy i Poznania. Warsztaty przeprowadzone zostały przez instruktorów z SGO Wrocław - oddziału, który specjalizuje się w medycynie pola walki i jest organizatorem Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych.
Pod koniec września Gdańsk znajdzie się w centrum zainteresowania wszystkich tych, którzy pragną rozwijać się w szeroko rozumianej dziedzinie medycyny taktycznej, sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności...
Pod koniec września Gdańsk znajdzie się w centrum zainteresowania wszystkich tych, którzy pragną rozwijać się w szeroko rozumianej dziedzinie medycyny taktycznej, sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności oraz wymienić doświadczeniami i nauczyć nowych rzeczy. To właśnie tam, w dniach 27-30 września, rozegrają się dziewiąte już zawody TCCC Paramedyk, organizowane z inicjatywy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji KWP w Gdańsku.
Dwie pętle taktyczne, dziesięć stacji, a na nich dziesięć scenariuszy sytuacji m.in. o charakterze kryzysowym czy zakładniczym, opartych na prawdziwych wydarzeniach. Realistycznie jak tylko było to możliwe...
Dwie pętle taktyczne, dziesięć stacji, a na nich dziesięć scenariuszy sytuacji m.in. o charakterze kryzysowym czy zakładniczym, opartych na prawdziwych wydarzeniach. Realistycznie jak tylko było to możliwe w ramach pozoracji, pod okiem specjalistów w dziedzinie czerwonej taktyki. Tak w dużym skrócie można opisać elementy i przebieg pierwszych w Polsce Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych, które odbyły się w dniach 17-19 czerwca br. na wrocławskim poligonie. Jedną dziesięciu startujących...
Coraz więcej osób, zarówno ratowników pogotowia, jak i medyków w jednostkach wojskowych i policyjnych interesuje się czerwoną taktyką - bez wiedzy i umiejętności w tym obszarze praktycznie nie jest możliwe...
Coraz więcej osób, zarówno ratowników pogotowia, jak i medyków w jednostkach wojskowych i policyjnych interesuje się czerwoną taktyką - bez wiedzy i umiejętności w tym obszarze praktycznie nie jest możliwe skuteczne ratowanie zdrowia i życia ludzkiego, szczególnie w obliczu współczesnych zagrożeń. To dziedzina równie istotna, co dynamicznie się rozwijająca, nic więc dziwnego że stała się tematem pierwszych w Polsce zawodów ratowniczo-taktycznych dla grup paramilitarnych, które odbędą się w dniach...
Dla wszystkich czytelników magazynu i portalu SPECIAL OPS przygotowaliśmy specjalną tapetę z kalendarzem na pulpit na miesiąc listopad. Tym razem tapeta przedstawia jednego z uczestników X Zawodów i Konferencja...
Dla wszystkich czytelników magazynu i portalu SPECIAL OPS przygotowaliśmy specjalną tapetę z kalendarzem na pulpit na miesiąc listopad. Tym razem tapeta przedstawia jednego z uczestników X Zawodów i Konferencja Medycyny Taktycznej PARAMEDYK, czyli zawodów jednostek specjalnych MON i MSWiA w ratownictwie taktycznym. Niech towarzyszy Wam ona przez listopadowe dni, zapowiadając relację z imprezy, którą znajdziecie w numerze 5/2017, przygotowaną przez nasz zespół Ready2Rescue.
Jeśli coś robi, to tylko na 100%. Medycyna pola walki to jego pasja. Jest legendą Jednostki Wojskowej Komandosów, a jednocześnie pozostaje „zwykłym facetem”, szanującym ogromnie życie i drugiego człowieka....
Jeśli coś robi, to tylko na 100%. Medycyna pola walki to jego pasja. Jest legendą Jednostki Wojskowej Komandosów, a jednocześnie pozostaje „zwykłym facetem”, szanującym ogromnie życie i drugiego człowieka. WIR, czyli st. sierż. Krzysztof Pluta, bo o nim mowa, był gościem kolejnego spotkania z cyklu „Wieczór z Weteranem”, które odbyło się 10 stycznia w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie. Opowiadał o początkach służby, o walce i ratowaniu ludzkiego życia oraz o tym jak, po...
„Gładki dostał, Gładki dostał!” – „Paluch”, który w sekcji pełnił dodatkowo funkcję paramedyka, bardzo nisko i płynnie przemierzał rów dzielący pozycję obrońców od niedoszłych pomysłodawców szczęśliwie...
„Gładki dostał, Gładki dostał!” – „Paluch”, który w sekcji pełnił dodatkowo funkcję paramedyka, bardzo nisko i płynnie przemierzał rów dzielący pozycję obrońców od niedoszłych pomysłodawców szczęśliwie „niedoplanowanej” zasadzki destrukcyjnej. Biegł szybko w kierunku krzyczącego „Globusa”, skanując przedpole.
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej zbliżają się wielkimi krokami. Mająca się odbyć w przyszłym roku w czterech polskich miastach impreza będzie wyjątkowym wyzwaniem dla służb odpowiedzialnych za utrzymanie...
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej zbliżają się wielkimi krokami. Mająca się odbyć w przyszłym roku w czterech polskich miastach impreza będzie wyjątkowym wyzwaniem dla służb odpowiedzialnych za utrzymanie porządku publicznego w naszym kraju. Aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom EURO 2012, konieczne jest zintensyfikowanie wysiłku szkoleniowego, szczególnie w jednostkach przeznaczonych do reagowania w sytuacjach nadzwyczajnych. Zdają sobie z tego doskonale sprawę funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia...
III edycja Ogólnopolskich Zawodów i Warsztatów Medycyny Taktycznej PARAMEDYK 2010 przeszła do historii. Organizatorzy imprezy, która odbyła się w dniach 19-22 października, SPAP Gdańsk i Centrum Szkolenia...
III edycja Ogólnopolskich Zawodów i Warsztatów Medycyny Taktycznej PARAMEDYK 2010 przeszła do historii. Organizatorzy imprezy, która odbyła się w dniach 19-22 października, SPAP Gdańsk i Centrum Szkolenia REAGO – włożyli wiele wysiłku, aby sprawdzić poziom wyszkolenia uczestników zarówno z zakresu taktyki działań, jak i procedur TCCC (TC3 - tactical combat casualty care), czyli opieki nad rannym w środowisku pola walki. Koncepcja zawodów z roku na rok ewoluuje, choć jak zwykle większy nacisk kładzie...
*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach...
*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach pracy ratownika taktycznego i życiu na misji z Tomaszem Sanakiem rozmawia Jakub Brymerski.
W działaniach jednostek specjalnych policji, podczas których istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia obrażeń wśród funkcjonariuszy, osób postronnych czy przestępców, bardzo istotną rolę odgrywa właściwe...
W działaniach jednostek specjalnych policji, podczas których istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia obrażeń wśród funkcjonariuszy, osób postronnych czy przestępców, bardzo istotną rolę odgrywa właściwe zabezpieczenie medyczne.
Współpraca różnych służb mundurowych, wymiana doświadczeń oraz wspólne dynamiczne ćwiczenia zgrywające z naciskiem na działania TC3 były celem „Forces Cooperation”, zorganizowanego przez Samodzielny Pododdział...
Współpraca różnych służb mundurowych, wymiana doświadczeń oraz wspólne dynamiczne ćwiczenia zgrywające z naciskiem na działania TC3 były celem „Forces Cooperation”, zorganizowanego przez Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Poznaniu. Wydarzenie, w którym udział wzięli instruktorzy i operatorzy z 17 jednostek reprezentujących różne służby mundurowe, odbyło się w dniach 11-15 marca 2024 roku.
Polskie służby mundurowe są w trakcie modernizacji. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zakłada, że między 2022 a 2025 rokiem na doposażenie oraz podwyższenie umiejętności policjantów, strażaków...
Polskie służby mundurowe są w trakcie modernizacji. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zakłada, że między 2022 a 2025 rokiem na doposażenie oraz podwyższenie umiejętności policjantów, strażaków i strażników granicznych wyda ponad 10 miliardów złotych. To największe wsparcie finansowe dla służb mundurowych od lat. Dlatego to najlepszy czas, aby zaprezentować swoją ofertę podczas targów Polsecure.
Blisko 98 tysięcy policjantów i policjantek na co dzień strzeże bezpieczeństwa państwa. To właśnie im dedykowane jest wydarzenie, które Komenda Główna Policji organizuje wspólnie z Targami Kielce. POLSECURE...
Blisko 98 tysięcy policjantów i policjantek na co dzień strzeże bezpieczeństwa państwa. To właśnie im dedykowane jest wydarzenie, które Komenda Główna Policji organizuje wspólnie z Targami Kielce. POLSECURE to wystawa w pełni dedykowana bezpieczeństwu publicznemu i służbom mundurowym.
Przed nami kolejna edycja legendarnego Biegu Morskiego Komandosa im. Gen. Broni Włodzimierza Potasińskiego. Jak co roku impreza odbędzie się w ostatni weekend sierpnia tj. 29 – 30.08. 2020 r. w Gdyni.
Przed nami kolejna edycja legendarnego Biegu Morskiego Komandosa im. Gen. Broni Włodzimierza Potasińskiego. Jak co roku impreza odbędzie się w ostatni weekend sierpnia tj. 29 – 30.08. 2020 r. w Gdyni.
Pod koniec czerwca w Radzyniu Podlaskim odbyły się VIII Ogólnopolskie Mistrzostwa w Podciąganiu na Drążku, w których udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych oraz sportowcy cywilni. Wygrali policjanci...
Pod koniec czerwca w Radzyniu Podlaskim odbyły się VIII Ogólnopolskie Mistrzostwa w Podciąganiu na Drążku, w których udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych oraz sportowcy cywilni. Wygrali policjanci Oddziału Prewencji Policji w Katowicach.
Prawie 200 kickboxerów z 48 klubów wystąpiło w weekend w Pucharze Polski Wojska Polskiego i Służb Mundurowych w Krynicy Zdroju. Wśród najlepszych znaleźli się m.in. Adrian Durma (Państwowa straż pożarna...
Prawie 200 kickboxerów z 48 klubów wystąpiło w weekend w Pucharze Polski Wojska Polskiego i Służb Mundurowych w Krynicy Zdroju. Wśród najlepszych znaleźli się m.in. Adrian Durma (Państwowa straż pożarna w Elblągu), Szymon Bajor (Reprezentacja Polskiej Policji) i Ewa Bulanda (Reprezentacja Polskiej Policji).
W dniach 13 - 17 stycznia br. instruktorzy z Zakładu Zabezpieczenia Działań przeprowadzili kurs doskonalący pt. „Posługiwanie się bronią palną w trakcie wykonywania zadań służbowych”.
W dniach 13 - 17 stycznia br. instruktorzy z Zakładu Zabezpieczenia Działań przeprowadzili kurs doskonalący pt. „Posługiwanie się bronią palną w trakcie wykonywania zadań służbowych”.
Firma Bates rozpoczęła swoją działalność od produkcji butów dla wojska. Obuwie szybko zyskało popularność i firma poszerzyła produkcję o kolejne modele przeznaczone dla innych służb mundurowych oraz służb...
Firma Bates rozpoczęła swoją działalność od produkcji butów dla wojska. Obuwie szybko zyskało popularność i firma poszerzyła produkcję o kolejne modele przeznaczone dla innych służb mundurowych oraz służb cywilnych. Obecnie Bates to jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych w kraju i na świecie producentów obuwia dla służb mundurowych. Przez to, że buty są solidne i sprawdzają się m.in. w jednostkach specjalnych, zdobyły popularność wśród wszelkich służb cywilnych, organizacji paramilitarnych,...
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom.
Polski...
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom.
Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.
Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych....
Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych. Instytucje te, w tym przede wszystkim Straż Graniczna, są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa narodowego poprzez stały nadzór nad granicami i monitorowanie wszelkich potencjalnych zagrożeń.
Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry,...
Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry, co skutecznie utrudnia pełnienie obowiązków. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniej odzieży i akcesoriów, które znajdziesz w ofercie marki Helikon-Tex.
Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione...
Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione korzyści, przy mniejszym narażaniu zdrowia i życia żołnierzy oraz funkcjonariuszy.
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących...
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących działania w ramach tzw. low profile – czyli w ukryciu. Na ile ten sportowy z wyglądu model spełnia taktyczne wymagania operacji w terenie zurbanizowanym, sprawdziliśmy w naszym teście.
Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może...
Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może wiatrówka. Niekoniecznie musi to być strzelba, gdyż wielką popularnością cieszą się pistolety pneumatyczne.
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.
Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania....
Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania. Opracowana została przy współpracy z użytkownikiem końcowym, co jest gwarancją wysokiej funkcjonalności.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.