Special-Ops.pl

PARAMEDYK 2014

„– Ja naprawdę nie chciałem, on wyjechał mi przed maskę… 
– Nic się nikomu nie stało? 
– O Boże, co ja zrobiłem!
– Uspokój się! Chcę widzieć twoje ręce na widoku! Nie ruszaj się!”
Tak mniej więcej wyglądało pierwsze spotkanie z pozoracją, która odbyła się na jednym
ze stanowisk siódmej już edycji zawodów w ratownictwie taktycznym „PARAMEDYK 2014”. 
W tym roku impreza odbyła się w dniach 7-10 października na terenie Trójmiasta
i po raz pierwszy została również rozszerzona o seminarium, które odbyło się pierwszego
dnia zawodów.

Zobacz także

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

eobuwie.com.pl Jakie powinny być wygodne buty do biegania?

Jakie powinny być wygodne buty do biegania? Jakie powinny być wygodne buty do biegania?

Bieganie z roku na rok zyskuje w Polsce kolejnych miłośników. Coraz większa dostępność ubrań, butów i akcesoriów do biegania sprawia, że codzienny jogging może być przyjemniejszy i bezpieczniejszy dla...

Bieganie z roku na rok zyskuje w Polsce kolejnych miłośników. Coraz większa dostępność ubrań, butów i akcesoriów do biegania sprawia, że codzienny jogging może być przyjemniejszy i bezpieczniejszy dla Twoich stawów. Jak wybrać najlepsze i najwygodniejsze buty do biegania?

  W jego trakcie zostały poruszone kwestie związane z systemem jednostek antyterrorystycznych w kraju i ich zadań oraz zaprezentowano wykłady z dziedziny tamowania krwotoków (zaprezentowano wręcz futurystyczne rozwiązania), budowy anatomicznej stawów oraz resuscytacji płynowej. Jakkolwiek wykłady były bardzo ciekawe – bo i zaproszeni prelegenci byli osobami prezentującymi ogromny zakres wiedzy – moim skromnym zdaniem powinny zawierać więcej treści dopasowanych do odbiorców konferencji, uczestników zawodów. 

Przeczytaj także: I warsztaty i zawody ratownictwa taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej

W znacznej większości to osoby nieposiadające wykształcenia medycznego i niemające możliwości wykonywania zabiegów inwazyjnych. Poruszanie materii stricte związanej z zaawansowaną medycyną (co dało się odczuć) było dla nich dość uciążliwe. Zabrakło materiału związanego z użyciem taktyki w działaniach ratowniczych i ratownictwem w działaniach taktycznych. Z uwagi jednak na organizację seminarium po raz pierwszy i jego bogatą tematykę, należy pogratulować organizatorom za przygotowanie części seminaryjnej (choć dopiero w trakcie siódmej edycji) podczas zawodów. Konwencja zawodów zakładała od początku ich powstania wymianę doświadczeń poprzez rywalizację i warsztaty, jednak w tym roku podniesiono je również do rangi naukowej.

Przeczytaj także: Szkolenie medyczne WZD MOSG

Wykłady przygotowane przez zaproszonych gości obejmowały tematykę organizacji struktur reprezentowanych przez zawodników z całej Polski oraz czysto medyczne aspekty, takie chociażby jak: urazy kostno-stawowe związane z pełnioną służbą, resuscytacja płynowa (za i przeciw) czy tamowanie krwotoków. Ostatniemu zagadnieniu poświęcono więcej czasu – prezentując m.in najnowocześniejsze rozwiązania będące jeszcze w fazie doświadczalnej, a mające ogromny wpływ na ratownanie życia w przypadku postrzałów w korpus operatora, przedstawiano także ciekawe badania przeprowadzane podczas ubiegłorocznej edycji zawodów, dotyczące  skuteczności użycia staz taktycznych przez operatorów

Po niezwykle ciekawej części teoretycznej przyszła kolej na część praktyczną, czyli współzawodnictwo w zawodach. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiły się 23 ekipy podległe Ministerstu Spraw Wewnętrznych, Ministerstwu Sprawiedliwości oraz Ministerstwu Obrony Narodowej. Konkurencje nocne przewidziane pierwszego dnia zawodów zaplanowano w taki sposób, aby nie kolidowały ze sobą i sprawnie pozwoliły zrealizować zaplanowane zadania.

Jedną z nich była strzelanina poprzedzona wybuchem, w której rannych zostało wiele osób. Sama pozoracja była tak pomyślana, że pomimo wiedzy o tym, że są to ćwiczenia – każdy uczestnik wczuwał się natychmiast w rolę. Krew, która dosłownie była wszędzie i na której uczestnicy zadania ślizgali się – nie pozwalała jasno myśleć o zadaniu. Jednakże przygotowane ekipy – zaprawione w działaniach pod wpływem stresu poradziły sobie z tym zadaniem całkiem nieźle.

Drugim wyzwaniem była konkurencja, do której ekipy przystępowały pełne energii – pamiętając niedawne – krwawe zmagania. Tu czekała ich niespodzianka. Tą niespodzianką była konkurencja po raz pierwszy zaprezentowana służbom mundurowym w Polsce, a mianowicie „M.A.B” (Medicine Across Barricade – Medycyna Zza Barykady). Konkurencja uniemożliwiała bezpośrednie udzielanie pomocy medycznej osobie poszkodowanej, lecz wymuszała na jednym z uczestników prowadzenie rozmowy i kierowanie działaniami sprawcy w celu uratowania życia zakładnikowi. Podczas prowadzenia rozmowy również należało zebrać informacje taktyczne, które mogłyby być wykorzystane przez zespoły szturmowe gotowe do wejścia. Wyróżnienie za najciekawsze wykonanie tego zadania od organizatora konkurecji (TACMED) otrzymał Wydział Realizacji Komendy Stołecznej Policji. Wyróżnienie przyznano za współpracę pomiędzy członkami ekipy, prowadzenie w sposób profesjonalny rozmowy ze sprawcą i udzielenie „zdalnej” – a co najważniejsze – skutecznej pomocy rannej zakładniczce.

Postaramy się dokładniej opisać zagadnienie M.A.B na łamach naszego magazynu. Drugi dzień zawodów, poświęcony wyłącznie na działanie, wymuszał na ekipach ciągłe przemieszczanie się po Trójmieście i realizowanie (niekoniecznie łatwych) zadań. Zadania 7. edycji zawodów, były związane w większości z czysto medycznymi przypadkami. Oczywiście element wyszkolenia taktycznego, bezpieczeństwo działań, przestrzeganie prawa i procedur związanych ze statutowo przydzielonymi zadaniami poszczególnych służb było wypełnione – jednak autorzy konkurencji postarali się, aby były one sprawdzianem podstawowej wiedzy z zakresu postępowania z poszkodowanym. Podstawy są najważniejszym elementem każdego wyszkolenia – również taktycznego. W sytuacji, kiedy nie mamy możliwości realizowania zaawansowanych zabiegów – zawsze wracamy do podstaw. Taki cel przyświecał tegorocznym zmaganiom. Aby nie zanudzić uczestników zawodów typowo medycznymi konkurencjami, odbyły się również dwa ćwiczenia wysiłkowe, które wymuszały na nich jednoczesne działanie i zachowanie taktyczne (praca w aparatach ODO, dźwiganie manekina transportowego), prowadzenie działań ratowniczych i również precyzję związaną z prowadzeniem ognia w celu odparcia ataku.

Konkurencją, z którą część ekip z uwagi na specyfikę pracy nie miała nigdy do czynienia, była tzw. „domówka”, która znana jest zarówno ratownikom medycznym, jak i stróżom prawa. To wyzwanie pokazało uczestnikom związanym typowo z działaniami wojennymi (a przedstawiciele ekip wojskowych zaszczycili PARAMEDYKA swoją obecnością), inną – dotąd nieznaną specyfikę działań. Przyznawali, że w rzeczywistych warunkach podczas misji stabilizacyjnych być może będą musieli brać udział w podobnym scenariuszu. Dzięki próbie rozegrania tego zdarzenia teraz, wiedzą przynajmniej, co i jak robić.

Ciekawym wydarzeniem, będącym chwilą wyciszenia dla zawodników, była „konkurencja” polegająca na napisaniu testu i założeniu rurki nosowo-gardłowej koledze z zespołu. W tym momencie rzeczywiście teoria spotkała się z praktyką. Coś oczywistego okazywało się niewykonalnym dla części ekip – choć zaangażowanie i upór wzięły górę (z różnym skutkiem dla pozoranta).

Oczywiście nie mogło zabraknąć zdarzenia o charakterze wypadku masowego. Tym razem to nie bomba w autobusie czy dyskotece, a skoczkowie spadochronowi, którzy z uwagi na awarię śmigłowca zostali zmuszeni do wyskoczenia z niego na niebezpiecznej dla nich (za niskiej na pełne otwarcie spadochronów) wysokości. Rezultatem tej decyzji było kilka osób dosłownie rozrzuconych po terenie sportowym. Oglądając tę konkurencję jako ratownik medyczny, mający na koncie „dość niezwykłe wydarzenia” – poczułem respekt dla wszystkich ekip biorących udział w zawodach. Ekip, kóre działały pod presją czasu, ograniczone stanem osobowym i sprzętem. Panowie – szacun!

Oczywiście równie wielki szacunek należy się wszystkim osobom przygotowującym zadania na poszczególnych stanowiskach. Niejednokrotnie są to osoby mające bogate doświadczenie, które swoim działaniem mają przygotować operatorów różnych służb na każdą ewentualność. Wydarzenia te zdarzyły się kiedyś bądź niewątpliwie mają szansę się wydarzyć w przyszłości.

Po zakończeniu dnia pełnego wyzwań, uczestnicy zawodów mieli okazję zapoznać się ze sprzętem prezentowanym przez sponsorów i partnerów zawodów. Wzięli również udział w zamkniętej dla publiczności prezentacji nowej serii wyposażenia taktycznego: DIRECT ACTION. Był to czas na zadawanie pytań przez operatorów i zbieranie uwag  i pytań od użytkowników odzieży, butów i wyposażenia taktycznego (w tym sprzętu łączności), biorących udział w imprezie.

Godzinę przed rozdaniem certyfikatów uczestnictwa w zawodach PARAMEDYK 2014, organizatorzy dzięki wsparciu gości zza granicy zaprezentowali symulator „SURGICAL CUT SUIT”. Jest to urządzenie, a raczej powinno się powiedzieć powłoka, którą nakłada się na ludzkie ciało. Wyglądem i w dotyku przypomina ludzką skórę, pod którą znajdują się warstwy imitujące wnętrze ludzkiego ciała. Powłoka ta, nałożona na prawdziwego człowieka ma za zadanie pozwolić na przeprowadzenie czynności ratujących życie od założenia stazy na kończynie, odbarczeniu odmy, drenażu opłucnej czy na wykonaniu trachetomii czy konikopunkcji. Symulator podłączony jest do zbiornika ze sztuczną krwią, która zlokalizowana jest na plecach. Dzięki takiemu rozwiązaniu, poszkodowany może odgrywać rolę rannego, stwarzając jednocześnie realistyczną sytuację, rannego, cierpiącego człowieka, który niekoniecznie chciałby się poddać kolejnym bolesnym zabiegom, jak zakładanie opaski zaciskowej czy wykonanie konikopunkcji.

Bezpośrednio przed wręczeniem pamiątkowych dyplomów zostały podsumowane wszystkie scenariusze ćwiczeniowe zawodów oraz w przypadku scenariusza „Medycyny Zza Barykady” został zaprezentowany krótki wykład, w którym uwzględniono założenia tejże metody oraz oczekiwane rozwiązania.

Zawody PARAMEDYK nie są imprezą, podczas której przyznaje się miejsca, jednak z uwagi na uzyskanie największej liczby punktów we wszystkich konkurencjach – wyróżniono trzy startujące ekipy (kolejność jest wyłącznie losowa):

  1. Wydział Realizacji Komendy Stołecznej Policji,
  2. Wydział Realizacji i Zabezpieczenia Centralnego Biura Śledczego Policji,
  3. Sekcję Antyterrorystyczną Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Seminarium i Zawody Medycyny Taktycznej PARAMEDYK 2014 odbyły się pod patronatem honorowym Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Działoszyńskiego. 

Organizatorami imprezy byli: SPAP KWP w Gdańsku, NSZZP w Gdańsku, Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku, Komenda Miejska PSP w Gdyni, Wydział Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Partnerami merytorycznymi w tym roku byli: Wyższa Szkoła Policji, Wojskowy Instytut Medyczny, Szkoła Policji w Pile, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii, TACMED (Tactical Training Division), PARAMEDYK.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Skuteczne rozwiązania do walki z koronawirusem

Skuteczne rozwiązania do walki z koronawirusem Skuteczne rozwiązania do walki z koronawirusem

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zupełnie odmieniła otaczającą nas rzeczywistość. Noszenie maski w przestrzeni publicznej i częsta dezynfekcja rąk stały się rutyną, podobnie jak pomiar temperatury przed...

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zupełnie odmieniła otaczającą nas rzeczywistość. Noszenie maski w przestrzeni publicznej i częsta dezynfekcja rąk stały się rutyną, podobnie jak pomiar temperatury przed wejściem na basen lub na terenie lotniska. Nic dziwnego – ochrona sanitarna w miejscach pracy i użyteczności publicznej to obecnie kwestia o najwyższym priorytecie. Do realizacji tego celu niezbędne są wysokiej klasy urządzenia antywirusowe – m.in. bramki detekcyjne, kamery termowizyjne i testy przesiewowe....

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Najlepsze urządzenia optyczne dla myśliwych i nie tylko

Najlepsze urządzenia optyczne dla myśliwych i nie tylko Najlepsze urządzenia optyczne dla myśliwych i nie tylko

W strzelectwie – zarówno profesjonalnym, jak i amatorskim – dobry sprzęt optyczny ma równie duże znaczenie jak broń. Wysokiej jakości lornetka ułatwi orientację w terenie i namierzenie celu, natomiast...

W strzelectwie – zarówno profesjonalnym, jak i amatorskim – dobry sprzęt optyczny ma równie duże znaczenie jak broń. Wysokiej jakości lornetka ułatwi orientację w terenie i namierzenie celu, natomiast profesjonalne termowizory i noktowizory zapewnią widoczność nawet w zupełnych ciemnościach. Tyczy się to również wszelkich innych aktywności outdoorowych takich jak survival czy wędrówki górskie, podczas których warto mieć przy sobie odpowiednie wyposażenie. Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w konkretnej...

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

NEONET Myszki gamingowe - czym różnią się od zwykłych i dlaczego są tak przydatne dla graczy?

Myszki gamingowe - czym różnią się od zwykłych i dlaczego są tak przydatne dla graczy? Myszki gamingowe - czym różnią się od zwykłych i dlaczego są tak przydatne dla graczy?

Myszka komputerowa to urządzenie, bez którego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie komputera. Jednak zwykła myszka dla przeciętnego fana gier komputerowych to za mało – bardzo często o zwycięstwie w grach...

Myszka komputerowa to urządzenie, bez którego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie komputera. Jednak zwykła myszka dla przeciętnego fana gier komputerowych to za mało – bardzo często o zwycięstwie w grach decydują ułamki sekund, dlatego dobra myszka gamingowa jest niekiedy na wagę złota. Myszy dla graczy bardzo łatwo rozpoznać, gdyż są one dość rozbudowane fizycznie, posiadają również więcej przycisków niż klasyczna mysz, dzięki czemu można wykonać za ich pomocą znacznie więcej czynności. Liczba...

Skazani na Sukces Mężczyźni też mogą grać w gry!

Mężczyźni też mogą grać w gry! Mężczyźni też mogą grać w gry!

W społeczeństwie na szczęście zanika stereotyp, który mówi o tym, że w gry grają jedynie dzieci. Coraz częściej graczami zostają mężczyźni, którzy automatycznie po pracy siadają przy konsoli lub komputerze....

W społeczeństwie na szczęście zanika stereotyp, który mówi o tym, że w gry grają jedynie dzieci. Coraz częściej graczami zostają mężczyźni, którzy automatycznie po pracy siadają przy konsoli lub komputerze. Często jest to dużo bardziej rozwijająca pasja niż przesiadywanie przed telewizorem czy oglądanie seriali na platformach streamingowych. Dlaczego mężczyźni coraz częściej wybierają gry i jaki sprzęt jest do tego potrzebny?

Allegro O czym należy pamiętać przy kupowaniu nowych części samochodowych i opon?

O czym należy pamiętać przy kupowaniu nowych części samochodowych i opon? O czym należy pamiętać przy kupowaniu nowych części samochodowych i opon?

Bardzo często znalezienie potrzebnej części do samochodu zajmuje wiele czasu, przez co niektórzy kierowcy zniechęcają się do samodzielnego kupowania i powierzają to zadanie pracownikom serwisu. Problem...

Bardzo często znalezienie potrzebnej części do samochodu zajmuje wiele czasu, przez co niektórzy kierowcy zniechęcają się do samodzielnego kupowania i powierzają to zadanie pracownikom serwisu. Problem w tym, że z reguły przekłada się to na dużo wyższe ceny. Lepiej więc, jeżeli tylko jest taka możliwość, samemu zamówić nowy mechanizm różnicowy lub inne elementy, bo dzięki temu można zyskać gwarancję dobrej jakości oraz skorzystać z najlepszych w danym momencie cen. Podobnie jest z oponami, których...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

TVprzemyslowa sp. z o.o. sp.k. System Reconeyez - inteligentny monitoring mobilny dla wojska, służb i pracowników ochrony

System Reconeyez - inteligentny monitoring mobilny dla wojska, służb i pracowników ochrony System Reconeyez - inteligentny monitoring mobilny dla wojska, służb i pracowników ochrony

System Reconeyez to mobilny monitoring ze sztuczną inteligencją, pozwalającą na inteligentne wykrycie wtargnięcia, zapewniając brak fałszywych alarmów. Rozwiązanie zakorzenione jest w przemyśle obronnym...

System Reconeyez to mobilny monitoring ze sztuczną inteligencją, pozwalającą na inteligentne wykrycie wtargnięcia, zapewniając brak fałszywych alarmów. Rozwiązanie zakorzenione jest w przemyśle obronnym - jego odpowiednik dla celów wojskowych działa aktualnie w 38 krajach.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

eobuwie.com.pl Jakie powinny być wygodne buty do biegania?

Jakie powinny być wygodne buty do biegania? Jakie powinny być wygodne buty do biegania?

Bieganie z roku na rok zyskuje w Polsce kolejnych miłośników. Coraz większa dostępność ubrań, butów i akcesoriów do biegania sprawia, że codzienny jogging może być przyjemniejszy i bezpieczniejszy dla...

Bieganie z roku na rok zyskuje w Polsce kolejnych miłośników. Coraz większa dostępność ubrań, butów i akcesoriów do biegania sprawia, że codzienny jogging może być przyjemniejszy i bezpieczniejszy dla Twoich stawów. Jak wybrać najlepsze i najwygodniejsze buty do biegania?

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

Combat Application Tourniquet (CAT)

Combat Application Tourniquet (CAT)

Amerykańska staza taktyczna z polimerowym patyczkiem. CAT może być obsługiwany nawet za pomocą jednej ręki.

Amerykańska staza taktyczna z polimerowym patyczkiem. CAT może być obsługiwany nawet za pomocą jednej ręki.

Redakcja news Żołnierze 25 BKPow doskonalą techniki desantowania

Żołnierze 25 BKPow doskonalą techniki desantowania Żołnierze 25 BKPow doskonalą techniki desantowania

Piątego lipca w godzinach wieczornych żołnierze 25BKPow doskonalili techniki desantowania z wykorzystaniem lin osobistych oraz ewakuację poszkodowanego z terenu trudno dostępnego z wykorzystaniem kosza...

Piątego lipca w godzinach wieczornych żołnierze 25BKPow doskonalili techniki desantowania z wykorzystaniem lin osobistych oraz ewakuację poszkodowanego z terenu trudno dostępnego z wykorzystaniem kosza ratowniczego.

Iwona Szoda Wywiad: K9 TC3

Wywiad: K9 TC3 Wywiad: K9 TC3

Co zrobić, gdy pies będzie ranny, zanim udamy się do lecznicy weterynaryjnej? Co przewodnik psa może zrobić, kiedy jest głęboko w lesie, w górach, z daleka od miasta i lecznicy weterynaryjnej lub w przypadku...

Co zrobić, gdy pies będzie ranny, zanim udamy się do lecznicy weterynaryjnej? Co przewodnik psa może zrobić, kiedy jest głęboko w lesie, w górach, z daleka od miasta i lecznicy weterynaryjnej lub w przypadku kontaktu – wymiany ognia na polu walki? Jak może uratować swojego czworonożnego partnera służbowego?

Michał Piekarski Edukacja a bezpieczeństwo

Edukacja a bezpieczeństwo

Ostatnie dni, oprócz rocznicy operacji „Neptune Spear” oraz świąt państwowych, przebiegają pod znakiem egzaminów maturalnych i kolejnych sporów o polską edukację. Ponieważ bezpieczeństwo bez edukacji nie...

Ostatnie dni, oprócz rocznicy operacji „Neptune Spear” oraz świąt państwowych, przebiegają pod znakiem egzaminów maturalnych i kolejnych sporów o polską edukację. Ponieważ bezpieczeństwo bez edukacji nie jest możliwe, wskazane jest odnieść się w tym miejscu do kilku problemów, które z bezpieczeństwem mają bezpośredni związek.

Redakcja Wizyta oficerów U.S. Army w WCKMed.

Wizyta oficerów U.S. Army w WCKMed. Wizyta oficerów  U.S. Army w WCKMed.

W tym tygodniu Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi wizytowali oficerowie armii USA, którym przewodniczył Szef Służby Zdrowia Armii Stanów Zjednoczonych na Europę, generał brygady Ronald P....

W tym tygodniu Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi wizytowali oficerowie armii USA, którym przewodniczył Szef Służby Zdrowia Armii Stanów Zjednoczonych na Europę, generał brygady Ronald P. Stephens.

Redakcja Specjalistyczne Centrum Szkolenia Medycznego Wojsk Specjalnych powstanie w Łodzi

Specjalistyczne Centrum Szkolenia Medycznego Wojsk Specjalnych powstanie w Łodzi Specjalistyczne Centrum Szkolenia Medycznego Wojsk Specjalnych powstanie w Łodzi

Po raz pierwszy w historii Polska będzie liderem projektu realizowanego w ramach stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności Unii Europejskiej PESCO. Chodzi o stworzenie centrum szkoleniowego...

Po raz pierwszy w historii Polska będzie liderem projektu realizowanego w ramach stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności Unii Europejskiej PESCO. Chodzi o stworzenie centrum szkoleniowego dla medyków sił specjalnych podała Polska Zbrojna. Placówka działać będzie w oparciu o Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

Redakcja Szkolenie TCCC Instructor Course & NATO SOF Combat Medic Simulation

Szkolenie TCCC Instructor Course & NATO SOF Combat Medic Simulation Szkolenie TCCC Instructor Course & NATO SOF Combat Medic Simulation

Odbył się certyfikowany kurs Combat Simulation & TCCC Instructor Course dedykowany medykom wojsk specjalnych armii NATO. Kurs realizowany był w dniach 17-26 czerwca na terenie Wojskowego Centrum Kształcenia...

Odbył się certyfikowany kurs Combat Simulation & TCCC Instructor Course dedykowany medykom wojsk specjalnych armii NATO. Kurs realizowany był w dniach 17-26 czerwca na terenie Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi we współpracy z Allied Center of Medical Education NSHQ w Belgii.

Redakcja Zakończyła się konferencja SOF Medical Workshop 2019

Zakończyła się konferencja SOF Medical Workshop 2019 Zakończyła się konferencja SOF Medical Workshop 2019

Żołnierze Wojsk Specjalnych, instruktorzy i wykładowcy Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi oraz przedstawiciele NATO Special Operations Headquarter brali udział w dniach 27-28 czerwca w konferencji...

Żołnierze Wojsk Specjalnych, instruktorzy i wykładowcy Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi oraz przedstawiciele NATO Special Operations Headquarter brali udział w dniach 27-28 czerwca w konferencji i warsztatach SOF Medical Workshop.

Wybrane dla Ciebie

Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia »

Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia » Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach?

Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach? Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach?

Buty dla grotołazów - które wybrać »

Buty dla grotołazów - które wybrać » Buty dla grotołazów - które wybrać »

Co zmieści Crafter »

Co zmieści Crafter » Co zmieści Crafter »

Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie »

Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie » Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie »

Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »

Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »

Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt »

Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt »  Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  »

Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź »

Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź » Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź »

Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? » Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach

Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach

Jak skutecznie chronic słuch - od pojedynczego operatora do zespołowego systemu pokładowego

Jak skutecznie chronic słuch - od pojedynczego operatora do zespołowego systemu pokładowego Jak skutecznie chronic słuch - od pojedynczego operatora do zespołowego systemu pokładowego

Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach

Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach

Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj

Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops