Special-Ops.pl

Medyczne zestawy taktyczne

Medyczne zestawy taktyczne

Medyczne zestawy taktyczne

Konfiguracja sprzętu i ekwipunku taktycznego wymaga wielu przemyśleń. W grę wchodzi bowiem wiedza z zakresu zarówno ich budowy, umiejętnego wykorzystania, jak i poruszania się z nimi w umiejętny sposób. Zasady te dotyczą również sprzętu medycznego będącego w indywidualnym wyposażeniu operatora, niezależnie od tego, czy w grę wchodzi działanie w trudnych warunkach terenowych, czy w terenie zurbanizowanym.

Zobacz także

Monika Banaś K9 TC3

K9 TC3 K9 TC3

Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).

Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).

Radosław Tyślewicz Konferencja „On Duty” po raz trzeci!

Konferencja „On Duty” po raz trzeci! Konferencja „On Duty” po raz trzeci!

16 października 2020 r. odbyła się po raz trzeci, realizowana w cyklu co dwa lata, konferencja praktyków ratownictwa wodnego. Po raz drugi miejscem spotkania były obiekty Akademii Marynarki Wojennej w...

16 października 2020 r. odbyła się po raz trzeci, realizowana w cyklu co dwa lata, konferencja praktyków ratownictwa wodnego. Po raz drugi miejscem spotkania były obiekty Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie w nowoczesnym gmachu Biblioteki Głównej i znajdującym się tam audytorium odbywała się część paneli problemowych, a w holu głównym oraz na parkingu pokaz sprzętu.

Kpt. Radosław Ptasiński Czworonożny ratownik wodny

Czworonożny ratownik wodny Czworonożny ratownik wodny

W publikacji przeczytasz ciekawe informacje o tym jak przygotowywane są psy do służby w ratownictwie wodnym.

W publikacji przeczytasz ciekawe informacje o tym jak przygotowywane są psy do służby w ratownictwie wodnym.

W cyklu, który rozpoczynamy niniejszym opracowaniem, chciałbym zwrócić wyłącznie uwagę na elementy, które należy rozważyć rozpoczynając „przygodę” z ratownictwem w działaniach specjalnych. W zależności od wielkości komponentu planowanego do zrealizowania zadania, jego specyfiki, zagrożeń zarówno środowiskowych, jak i pośrednich, mogących powstać podczas jego wykonywania, zestaw medyczny będzie wyglądał inaczej, inne będzie również jego wyposażenie. Zestawy medyczne proponowane obecnie przez wiele firm zajmujących się zaopatrywaniem jednostek, służb, instytucji i agencji rządowych, posiadają „przygotowane zestawy na każdą okoliczność”. Niestety, każdy, kto miał okazję spróbować w działaniach „gotowych zestawów”, miał też zapewne okazję rozczarować się w podobny sposób, jak na przykład kierowca pojazdu, który uczestnicząc w wypadku samochodowym zmuszony jest do sięgnięcia po raz pierwszy do apteczki samochodowej.

Niby wszystko jest… ale jakieś małe i nie do końca działa. Lista i zawartość się zgadza, to najważniejsze. Wymiary i skuteczność już nie. Myślę, że doświadczeni operatorzy poprą mnie w przekonaniu, że wszystko, z czego korzystamy, musi być przez nas sprawdzone pod kątem skuteczności (najlepiej na ćwiczeniach), ergonomii wykorzystania w całym oporządzeniu i kompatybilności (Uzupełnij brakujący ekwipunek). Nie da się po prostu zrobić jednego zestawu medycznego przydatnego we wszystkich działaniach jednostek specjalnych. Można pokusić się o opracowanie zestawu dla jednostek liniowych, jednak pojedynczy żołnierz zdobywając wiedzę i nabierając doświadczenia i tak będzie go modyfikował. Dlatego nasz cykl rozpoczniemy właśnie od zestawów indywidualnych, które są najbardziej przydatne operatorom, będące pierwszą linią ratującą życie.

Zestaw indywidualny służy pojedynczemu żołnierzowi/funkcjonariuszowi do zaopatrzenia obrażeń mogących spowodować zagrożenie utraty zdrowia lub życia oraz ewentualnie umożliwić mu, po ich wstępnym zaopatrzeniu, dalszą realizację zadań. Ta swobodna definicja wcale nie musi być tą jedyną, jednakże moje spojrzenie na zestaw indywidualny w całości się z nią pokrywa. Zestawy indywidualne – niby jedna nazwa, natomiast liczba konfiguracji – niepoliczalna. Dlaczego? Ponieważ każdy operator posiada własne odczucia co do tego, co powinno się w takim zestawie znaleźć. Przykład: jako medyk w swoim zestawie posiadam ampułki z solą fizjologiczną. Wielu moich kolegów takowych elementów nie posiada. Mój zestaw jest wyposażony również w kilka elementów dodatkowych, dlatego, że właśnie jako medyk wiem, jak się nimi posłużyć, i jak bardzo są ważne w przerwaniu procesu umierania. Pamiętajmy, że często zestaw ten może ulec zniszczeniu podczas zdarzenia i wtedy całość wstępnego zabezpieczenia będzie spoczywała na kolegach. Nie możemy liczyć na zestaw rannego.

APTECZKA

Samą konfigurację zestawu indywidualnego należy zacząć od apteczki, czyli pokrowca, w którym będziemy przenosić środki medyczne. Tu pojawia się wiele głosów za i przeciw. Co jest najlepsze, co najgorsze, gdzie taki zestaw należy umieścić? Jako panel udowy, czy wyłącznie na kamizelce taktycznej w jednym dla wszystkich miejscu? Takie dyskusje świadczą o różnorodności opinii, lecz pokazują też, jak bardzo doświadczeni są rozmówcy biorący udział w debacie. W ten sposób mówiąc o apteczce, dobrze jest wspomnieć o możliwych jej wariantach. Może być ona mocowana na kamizelce w systemie MOLLE, na pasie taktycznym lub jako panel udowy. Istnieją modele z panelem „rzepowym”, mocowanym na stałe do kamizelki taktycznej lub dedykowanego panelu udowego oraz szybko wypinane za pomocą plastikowych zawleczek. Takie odłączane zestawy posiadają również rozwiązania opcjonalne. Można je swobodnie odrzucić, można je mieć też na rozciągliwej sprężynce lub gear keeperze. Po odłączeniu istnieje możliwość przeczepienia ich na pas taktyczny, np. po odrzuceniu balistyki – wykorzystując jako element zestawu ucieczkowego. Wariantów jest jeszcze więcej i tak naprawdę każdy doktorant odpowiednich studiów mógłby napisać na ten temat kilka książek oraz po habilitacji zostać profesorem z tej dziedziny.

Dlaczego powstało tyle wariantów? Odpowiedź jest prosta – podpowiedzi padały zawsze od osób, które czynnie realizowały zadania i korzystały z różnorodnych form konfiguracji sprzętu. Przerabiały wyposażenie, a następnie proponowały producentom sprzętu taktycznego gotowe rozwiązania. Należy jednak pamiętać, że każdy z użytkowników realizował inne zadania, w często różnych warunkach klimatycznych i terenowych, za pomocą różnorodnych pojazdów, korzystając również z odmiennej balistyki i systemów jej przenoszenia, czyli kamizelek. Inaczej sprzęt skonfiguruje osoba pełniąca funkcję kierowcy, inaczej strzelec wyborowy, a całkowicie odmiennie operator z bronią zespołową. Zestaw indywidualny skonfigurowany przez funkcjonariusza BOR uczestniczącego w działaniach na terenie kraju (w ubraniu cywilnym) będzie inny niż ten sporządzony na potrzeby działań w strefach wysokiego ryzyka.

Wytyczne dotyczące umieszczania zestawów indywidualnych wyłącznie w tym samym miejscu dawno stały się mitem. Obserwując pracę małych zespołów do zadań specjalnych można zauważyć, że indywidualne podejście i skuteczność wykorzystania całego oporządzenia są ważniejsze niż standard, a raczej bezwzględne warunki lokacji sprzętu w całym oporządzeniu. W dużych komponentach jest to ważny element (jednostki liniowe wojska, duże operacje policyjne łączące wiele pododdziałów), jednak mówiąc o małych sekcjach do zadań specjalnych znających się jak przysłowiowe „łyse konie” – nie odgrywa aż tak ważnej roli. Wiem, że opinia ta wywoła dyskusje na ten temat i pojawi się zapewne wiele głosów sprzeciwu. Ale co ma zrobić jedyny leworęczny w sekcji? Przełożyć zestaw tam, gdzie większość, tak aby w razie konieczności nie móc z niego skorzystać? A co ma zrobić strzelec wyborowy i obserwator, będący integralną częścią operacji? Czyli niby ustalamy zasady, a i tak robimy to, co jest dla nas i operacji najlepsze. Również dodatkowa broń i związane z nią elementy znajdujące się na kamizelce czasami utrudniają nam umieszczenie sprzętu medycznego w ustalanych przez wszystkich miejscach.

Osoby zainteresowane tym, jaki zestaw indywidualny kupić, powinny na początku zadać sobie pytania: „gdzie i po co jadę?”, „co mi grozi?”, „co będę robił?” – co w sytuacji zwłaszcza jednostek specjalnych oznacza „WSZYSTKO, CO MOŻLIWE”, a następnie: „co powinienem tam na siebie włożyć?”. Dopiero wtedy dobrze jest popytać, podpatrzeć w internecie najnowsze rozwiązania i porozmawiać z doświadczonymi użytkownikami o ich propozycjach. Na samym końcu tego procesu stwierdzimy: dlaczego jest to takie drogie? Po raz kolejny odpowiedź jest banalnie prosta – bo jest to sprawdzone w boju, stworzone przez specjalistów dla specjalistów oraz, co najważniejsze, zrobione z solidnych materiałów: od nitki, klamry plastikowej, zamka, po odporny na przetarcia i rozdarcia materiał.

ZAWARTOŚĆ

Hmm... i tu wchodzę na pole minowe. Oczywiście, od razu nasuwa się odpowiedź – pakuj, co chcesz i co uważasz za przydatne podczas zaopatrywania najpoważniejszych obrażeń. Z pewnością w skład zestawu powinien wchodzić dobry opatrunek indywidualny, który nie musi być taki sam, jaki mają wszyscy koledzy. Najważniejsze, że jak będę musiał z niego skorzystać, będę wiedział, jak go odpowiednio użyć. Dobrze, jeśli jest pakowany próżniowo i ma dość dobrą odporność na rozszczelnienia pod wpływem uderzeń (co w działaniach niestety często się zdarza). Pojedynczy operator zastanawiając się, jaki opatrunek wybrać, musi również wziąć pod uwagę swoje umiejętności z zakresu ratownictwa taktycznego, i być pewnym, że w realnej sytuacji będzie go umiał wykorzystać szybko i skutecznie. Moim zdaniem na rynku polskim dostępne są obecnie dwa opatrunki, które mogą przyciągnąć uwagę pod kątem wyposażenia indywidualnego. Są to The Emergency Bandage (First Care Products) oraz OLAES Modular Bandage (Tactical Medical Solutions).

Oba powstały przy wykorzystaniu doświadczeń izraelskich i amerykańskich paramedyków bojowych. Tak więc nie są to produkty stworzone po to, by po prostu były. Ich budowa ewidentnie świadczy o przeznaczeniu do szybkiego i skutecznego użycia. W przypadku „opatrunku izraelskiego”, można go wykorzystać na bardzo wiele sposobów. Od zaopatrywania ran kończyn, unieruchamiania w przypadku kończyny górnej jako temblak, po zaopatrywanie ran w miejscach trudno dostępnych, takich jak pacha, pachwina, szyja lub głowa. Opatrunek amerykański posiada wewnątrz gazę do wypakowania głębokiej, trudnej do opanowania rany oraz folię umożliwiającą osłonę rany penetrującej klatki piersiowej czy brzucha. Oba opatrunki pozwalają na wszechstronne zastosowanie i tak naprawdę tylko od nas i naszych umiejętności zależy, którym z nich będziemy się posługiwać. Na przykład o wyborze opatrunku może zdecydować fakt, czy potrafimy odpowiednio zabezpieczyć krwotok z tętnicy szyjnej, bądź wypakować dokładnie kieszeń rany, kiedy zaistnieje taka potrzeba? Oprócz opatrunków, w zależności od zadań, można umieścić w zestawie indywidualnym takie elementy jak rurka nosowo-gardłowa, dodatkowa gaza do pakowania ran, bandaż elastyczny, plastry z opatrunkiem (cięty na metry), stripy do zabezpieczenia łatwych do zaopatrzenia ran ciętych, opatrunek hemostatyczny oraz opatrunek okluzyjny (uszczelniający) lub zastawkowy. Oczywiście można wyposażyć taki zestaw w sól fizjologiczną (10-ml ampułki), marker do pisania, elementy do sporządzenia improwizowanej stazy (chusta trójkątna, krępulec, plastikowy/metalowy ring itp.), a u wyszkolonego operatora posiadającego odpowiednie uprawnienia – dodatkowo w igłę do odbarczania odmy prężnej.

Mogą również znaleźć się w nim inne elementy, które w zależności od rejonu działania, zwłaszcza warunków klimatycznych, mogą się przydać. Takim przedmiotem może być chociażby mała pęseta, która poza oczywistym przeznaczeniem może być jednocześnie dodatkowym elementem do sporządzenia chociażby improwizowanej stazy. W przypadku środków hemostatycznych należy się zastanowić przede wszystkim, czy wiemy wszystko na ich temat: na jakiej zasadzie działają, czy są bezpieczne dla nas jako ratownika i naszego poszkodowanego, czy będą działały w niskich temperaturach, czy mają działanie bakteriostatyczne itd.? Warto jest również zastanowić się, czy wybrać wersję sypką środka, czy lepiej zaopatrzyć się w hemostatyk w postaci woreczka lub aplikatora? Na przykład w warunkach górzystych i na otwartym terenie materiał sypki zazwyczaj nie jest zalecany ze względu na panujący tam silny, często nieprzewidywalny wiatr.

Jeśli chodzi o opatrunki okluzyjne/zastawkowe, o ich wyborze również powinny decydować określone uwarunkowania, takie jak umiejętność ich wykorzystania, znajomość mechanizmów obrażeń (rany penetrujące) oraz rozmiar i wytrzymałość na uszkodzenia. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka opatrunków o oddmienych cechach. Jeśli wykorzystamy opatrunek wyłącznie uszczelniający, musimy liczyć się z możliwą koniecznością odbarczenia narastającej odmy po jego założeniu. Jeśli wykorzystamy wersję zastawkową, pamiętajmy o tym, że aby spełnił nasze oczekiwania jako skuteczny opatrunek, ważna jest umiejętność jego prawidłowego założenia, oraz fakt, że być może będzie musiał współpracować z pozostawioną na rannym osłoną balistyczną, ponieważ przebywa on jeszcze w strefie niebezpiecznej.

Obecnie Wojsko Polskie doczekało się odpowiednika amerykańskiego IFAK (Individual First Aid Kit) – jest nim IPMed (Indywidualny Pakiet Medyczny). Dzięki staraniom Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia nasi żołnierze posiadają indywidualne zestawy pierwszej pomocy, a nie tylko pojedynczy opatrunek osobisty umieszczany w kieszeni munduru. Dodatkowo dobrze wyszkoleni żołnierze, wsparci w zestaw autostrzykawek IZAS-05 oraz autostrzykawkę z morfiną, mogą w podstawowy sposób zabezpieczyć większość obrażeń powodujących zgon na polu walki – ratując w ten sposób życie. O statystyce zgonów do uniknięcia można było przeczytać w poprzednich wydaniach magazynu Special Ops.

Podsumowując, chciałbym podkreślić, jak ważną rolę odgrywa indywidualny zestaw medyczny i jak ważne jest jego posiadanie. Jednak wyłącznie odpowiednie jego skompletowanie i skuteczne użycie przez odpowiednio wyszkolonego operatora będzie dawało szansę na przeprowadzenie akcji zakończonej sukcesem. Skład i wielkość takiego zestawu powinny zależeć wyłącznie od jego użytkownika. Należy jednak zdać sobie również sprawę, że każdy gram oporządzenia w warunkach bojowych przekłada się na skuteczność bojową i dynamikę działań, a zestaw jest wyłącznie wsparciem w sytuacji, gdy w działaniach taktycznych pojawi się problem w postaci rannego. W kolejnym artykule zajmiemy się następnym elementem z serii wyposażenia medycznego jednostek specjalnych (i nie tylko), czyli zestawem sekcyjnym.

Każdy zestaw indywidualny powinien zostać stworzony w taki sposób, aby umożliwił realizację podstawowych technik ratujących życie w środowisku taktycznym. Do zasadniczych elementów zestawu indywidualnego przeznaczonego dla operatora jednostki specjalnej powinny należeć:

 • dodatkowa staza taktyczna (pierwsza – główna znajduje się na oporządzeniu taktycznym),
 • opatrunek indywidualny (do wyboru – zgodny z zasobami wiedzy użytkownika na temat jego wykorzystania),
 • gaza rolowana (zabezpieczenie głębokich ran),
 • opaska elastyczna (skręcenia, stabilizacja, docisk opatrunku/gazy itp.),
 • rurka nosowo-gardłowa (rozmiar pod kątem użytkownika),
 • środek hemostatyczny, zgodny z wiedzą użytkownika w zakresie jego wykorzystania (z uwagi na uwarunkowania pola walki, do zestawu indywidualnego polecany w formie gazy),
 • opatrunek okluzyjny – uszczelniający, do zabezpieczania ran penetrujących klatki piersiowej,
 • igła do odbarczania odmy prężnej/wenflon o dużej średnicy (tylko przeszkolony personel),
 • marker do pisania po różnych powierzchniach (skóra, staza, elementy budynku itp.).

Dodatkowymi elementami mogą być np.:

 • żel na oparzenia (np. Water Jel – zabezpiecza poparzenia białym fosforem WP),
 • plaster z opatrunkiem „na metry” (zabezpiecza największą liczbę „bojowych ran”: skaleczone palce, otarte dłonie, otarcia stóp itp.),
 • stripy do zabezpieczenia ran ciętych o niewielkiej powierzchni,
 • sól fizjologiczna w plastikowych, 10-ml ampułkach (płukanie oka,
 • oczyszczenie niewielkich ran/otarć przed zabezpieczeniem itp.),
 • umiejscowiona na pakiecie indywidualnym kieszeń, przeznaczona do przenoszenia autostrzykawki z morfiną (20 mg) (o ile „SOP-y” nie stanowią inaczej),
 • światła chemiczne (kolor zgodny z „Operational Planning”, zazwyczaj czerwone/IR).

W zależności od wiedzy z zakresu ratownictwa medycznego poszczególnego operatora, taki zestaw może być zarówno uproszczony, jak i bardziej rozbudowany. Zestaw indywidualny, jako stały element wyposażenia, zaraz po inteligencji i zdolnościach manualnych, stanowi o przeżyciu na polu walki w przypadku odniesienia obrażeń.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Michał Czerwiński PARAMEDYK 2014

PARAMEDYK 2014 PARAMEDYK 2014

PARAMEDYK 2014

PARAMEDYK 2014

kpt. Łukasz Gawron, Kpt. Leszek Kołtun I warsztaty i zawody ratownictwa taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej

I warsztaty i zawody ratownictwa taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej I warsztaty i zawody ratownictwa taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej

Cztery lata temu Decyzją Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w 15 miastach wojewódzkich powołano do życia pododdziały specjalne wydzielone w ramach działów ochrony zakładów karnych i aresztów śledczych,...

Cztery lata temu Decyzją Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w 15 miastach wojewódzkich powołano do życia pododdziały specjalne wydzielone w ramach działów ochrony zakładów karnych i aresztów śledczych, dając początek istnienia Grup Interwencyjnych Służby Więziennej – GISW, w strukturach wszystkich Okręgowych Inspektoratów Więziennictwa w kraju.

Redakcja Wydanie specjalne SPECIAL OPS

Wydanie specjalne SPECIAL OPS Wydanie specjalne SPECIAL OPS

Pierwszy numer specjalny magazynu SPECIAL OPS poświęcony jest zagadnieniom związanym z ratownictwem taktycznym.

Pierwszy numer specjalny magazynu SPECIAL OPS poświęcony jest zagadnieniom związanym z ratownictwem taktycznym.

Michał Czerwiński Zespołowy zestaw medyczny

Zespołowy zestaw medyczny Zespołowy zestaw medyczny

„Gładki dostał, Gładki dostał!” – „Paluch”, który w sekcji pełnił dodatkowo funkcję paramedyka, bardzo nisko i płynnie przemierzał rów dzielący pozycję obrońców od niedoszłych pomysłodawców szczęśliwie...

„Gładki dostał, Gładki dostał!” – „Paluch”, który w sekcji pełnił dodatkowo funkcję paramedyka, bardzo nisko i płynnie przemierzał rów dzielący pozycję obrońców od niedoszłych pomysłodawców szczęśliwie „niedoplanowanej” zasadzki destrukcyjnej. Biegł szybko w kierunku krzyczącego „Globusa”, skanując przedpole.

Patryk Janda Szkolenie medyczne WZD MOSG

Szkolenie medyczne WZD MOSG Szkolenie medyczne WZD MOSG

Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej zorganizował szkolenie z zakresu czerwonej taktyki oraz przeciwdziałania aktom terroru na pokładach promów. Uczestniczyli w nim przedstawiciele...

Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej zorganizował szkolenie z zakresu czerwonej taktyki oraz przeciwdziałania aktom terroru na pokładach promów. Uczestniczyli w nim przedstawiciele służb mundurowych oraz medycznych.

Andrzej Krugler Tasmanian Tiger Small Medic Pack

Tasmanian Tiger Small Medic Pack Tasmanian Tiger Small Medic Pack

Linia produktów medycznych firmy Tasmanian Tiger, z których na naszych łamach prezentowaliśmy już między innymi plecaki First Responder Move On oraz Medic Assault Pack, powiększyła się w tym roku o nowy...

Linia produktów medycznych firmy Tasmanian Tiger, z których na naszych łamach prezentowaliśmy już między innymi plecaki First Responder Move On oraz Medic Assault Pack, powiększyła się w tym roku o nowy element, będący rozwiązaniem pośrednim pomiędzy apteczkami indywidualnymi a plecakami medycznymi.

Jakub Brymerski Rozmowa z Tomaszem Sanakiem

Rozmowa z Tomaszem Sanakiem Rozmowa z Tomaszem Sanakiem

*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach...

*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach pracy ratownika taktycznego i życiu na misji z Tomaszem Sanakiem rozmawia Jakub Brymerski.

Útvar Osobitného Určenia

Útvar Osobitného Určenia

Útvar Osobitného Určenia (Jednostka Specjalnego Przeznaczenia) jest najbardziej elitarną jednostką specjalną na Słowacji. Ściśle współpracuje z podobnymi jednostkami z Niemiec i krajów ościennych.

Útvar Osobitného Určenia (Jednostka Specjalnego Przeznaczenia) jest najbardziej elitarną jednostką specjalną na Słowacji. Ściśle współpracuje z podobnymi jednostkami z Niemiec i krajów ościennych.

Abordaż

Abordaż

działania polegające na wtargnięciu specjalnie wyszkolonych sił na jednostkę pływającą w celu podjęcia odpowiednich działań (np. zatrzymania, przeszukania) i wymuszenia odpowiednich zachowań (np. zatrzymania)

działania polegające na wtargnięciu specjalnie wyszkolonych sił na jednostkę pływającą w celu podjęcia odpowiednich działań (np. zatrzymania, przeszukania) i wymuszenia odpowiednich zachowań (np. zatrzymania)

Działania niekonwencjonalne (ang. unconventional warfare)

Działania niekonwencjonalne (ang. unconventional warfare)

Szerokie spektrum militarnych i paramilitarnych operacji, zazwyczaj długotrwałych, prowadzonych, głównie przez miejscowe (lokalne) siły, które są zorganizowane, przeszkolone, wyposażone, wspierane, kierowane...

Szerokie spektrum militarnych i paramilitarnych operacji, zazwyczaj długotrwałych, prowadzonych, głównie przez miejscowe (lokalne) siły, które są zorganizowane, przeszkolone, wyposażone, wspierane, kierowane i inspirowane w różnym zakresie z zewnątrz.

Wsparcie militarne

Wsparcie militarne

rodzaj działań specjalnych, w których siły specjalne udzielają specjalistycznego wsparcia szkoleniowego i technicznego innym rodzajom wojsk, w tym formacjom nieregularnym.

rodzaj działań specjalnych, w których siły specjalne udzielają specjalistycznego wsparcia szkoleniowego i technicznego innym rodzajom wojsk, w tym formacjom nieregularnym.

Taktyka specjalna

Taktyka specjalna

Wyodrębniony dział taktyki wojskowej, pokrewny częściowo taktyce policyjnej obejmujący zasady, procedury i techniki działań specjalnych. Obejmuje zasady planowania, przygotowania i prowadzenia działań...

Wyodrębniony dział taktyki wojskowej, pokrewny częściowo taktyce policyjnej obejmujący zasady, procedury i techniki działań specjalnych. Obejmuje zasady planowania, przygotowania i prowadzenia działań specjalnych, organizacji sił specjalnych doboru wyposażenia i uzbrojenia oraz szkolenia personelu.

Siły specjalne

Siły specjalne

Rodzaj wojsk, jak również jednostek policyjnych, przeznaczone do realizacji działań specjalnych.

Rodzaj wojsk, jak również jednostek policyjnych, przeznaczone do realizacji działań specjalnych.

Rajd

Rajd

forma działań specjalnych, polegająca na zaskakującym uderzeniu na obiekt po wykonaniu manewru (drogą lądową, morską lub powietrzną)

forma działań specjalnych, polegająca na zaskakującym uderzeniu na obiekt po wykonaniu manewru (drogą lądową, morską lub powietrzną)

Ratowanie zakładników

Ratowanie zakładników

rodzaj działań specjalnych, których celem jest rozwiązanie sytuacji zakładniczej w drodze działań szturmowych.

rodzaj działań specjalnych, których celem jest rozwiązanie sytuacji zakładniczej w drodze działań szturmowych.

Rozpoznanie specjalne

Rozpoznanie specjalne

rodzaj działań specjalnych, mający na celu pozyskanie jak najlepszej jakości informacji o przeciwniku, jego położeniu, liczebności, uzbrojeniu, morale, terenie działań i warunkach w nim panujących.

rodzaj działań specjalnych, mający na celu pozyskanie jak najlepszej jakości informacji o przeciwniku, jego położeniu, liczebności, uzbrojeniu, morale, terenie działań i warunkach w nim panujących.

Operacja specjalna

Operacja specjalna

operacja wojskowa lub policyjna z wykorzystaniem sił specjalnych. Może być prowadzona samodzielnie lub wraz z innymi siłami, zawsze jednak jej cechą charakterystyczną jest to, że nie są jej w stanie wykonać...

operacja wojskowa lub policyjna z wykorzystaniem sił specjalnych. Może być prowadzona samodzielnie lub wraz z innymi siłami, zawsze jednak jej cechą charakterystyczną jest to, że nie są jej w stanie wykonać samodzielnie siły konwencjonalne. Może mieć charakter rozpoznawczy, ofensywny, reagowania kryzysowego. W Polsce terminem tym określa się także działania z wykorzystaniem funkcjonariuszy pod przykryciem.

Namierzanie

Namierzanie

w działaniach specjalnych jest to wykrywanie i określanie charakterystyki pracy (częstotliwości, kierunki) środków radiotechnicznych (radiostacji, stacji radiolokacyjnych) przeciwnika. Do wykonania tego...

w działaniach specjalnych jest to wykrywanie i określanie charakterystyki pracy (częstotliwości, kierunki) środków radiotechnicznych (radiostacji, stacji radiolokacyjnych) przeciwnika. Do wykonania tego zadania niezbędne jest wykorzystanie specjalnych urządzeń rozpoznania elektronicznego.

MOUT

MOUT

Military Operations in Urbanized Terrain - działania wojskowe w terenie zurbanizowanym.

Military Operations in Urbanized Terrain - działania wojskowe w terenie zurbanizowanym.

Morskie działania specjalne

Morskie działania specjalne

rodzaj działań specjalnych prowadzonych w środowisku morskim i jego bliskości. Obejmują one zarówno działania prowadzone pod wodą, na jej powierzchni i na brzegu morskim, przy czym w ich zakres wchodzi...

rodzaj działań specjalnych prowadzonych w środowisku morskim i jego bliskości. Obejmują one zarówno działania prowadzone pod wodą, na jej powierzchni i na brzegu morskim, przy czym w ich zakres wchodzi pełny zakres działań specjalnych - od rozpoznania specjalnego (np. na korzyść desantu morskiego) po zwalczanie terroryzmu (np. operacje ratowania zakładników na statkach, okrętach i instalacjach morskich).

Kontakt ogniowy

Kontakt ogniowy

Sytuacja, w której następuje wymiana ognia pomiędzy walczącymi stronami. W działaniach specjalnych dąży się do unikania długich kontaktów ogniowych, a raczej do rozstrzygania starcia w sposób szybki i...

Sytuacja, w której następuje wymiana ognia pomiędzy walczącymi stronami. W działaniach specjalnych dąży się do unikania długich kontaktów ogniowych, a raczej do rozstrzygania starcia w sposób szybki i dynamiczny, ponieważ przedłużająca się walka stawia nieduże liczebnie grupy specjalne w niekorzystnej sytuacji.

Grupa szturmowa

Grupa szturmowa

w działaniach z zakresu "czarnej taktyki" i zbliżonych - grupa specjalna wykorzystywana do bezpośredniego szturmowania wskazanego obiektu, z zasady stanowiąca cześć składową sił zaangażowanych do danej...

w działaniach z zakresu "czarnej taktyki" i zbliżonych - grupa specjalna wykorzystywana do bezpośredniego szturmowania wskazanego obiektu, z zasady stanowiąca cześć składową sił zaangażowanych do danej operacji.

Grupa specjalna

Grupa specjalna

podstawowy element organizacyjny w działaniach specjalnych, zespół ludzi - najczęściej liczący od czterech do dwunastu operatorów zdolny do autonomicznego wykonania określonych zadań, zgodnych ze specyfiką...

podstawowy element organizacyjny w działaniach specjalnych, zespół ludzi - najczęściej liczący od czterech do dwunastu operatorów zdolny do autonomicznego wykonania określonych zadań, zgodnych ze specyfiką danej jednostki.

Forsowanie przeszkód

Forsowanie przeszkód

Zespół procedur i czynności stosowanych w działaniach szturmowych (w szczególności czarnej taktyce) w celu umożliwienia dostępu grup szturmowych do wnętrza szturmowanych pomieszczeń, poprzez wykonywanie...

Zespół procedur i czynności stosowanych w działaniach szturmowych (w szczególności czarnej taktyce) w celu umożliwienia dostępu grup szturmowych do wnętrza szturmowanych pomieszczeń, poprzez wykonywanie przejść w otworach drzwiowych, okiennych i ścianach. Czynności te wykonują zasadniczo breacherzy przy użyciu narzędzi wyważeniowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops