Konfiguracja sprzętu i ekwipunku taktycznego wymaga wielu przemyśleń. W grę wchodzi bowiem wiedza z zakresu zarówno ich budowy, umiejętnego wykorzystania, jak i poruszania się z nimi w umiejętny sposób. Zasady te dotyczą również sprzętu medycznego będącego w indywidualnym wyposażeniu operatora, niezależnie od tego, czy w grę wchodzi działanie w trudnych warunkach terenowych, czy w terenie zurbanizowanym.
Zarówno staza, jak i tamowanie krwotoków będących efektem oddziaływania środków walki na siłę żywą, nie są niczym nowym w kontekście prowadzenia działań militarnych. Dlaczego więc tyle uwagi przykłada...
Zarówno staza, jak i tamowanie krwotoków będących efektem oddziaływania środków walki na siłę żywą, nie są niczym nowym w kontekście prowadzenia działań militarnych. Dlaczego więc tyle uwagi przykłada się obecnie m.in. w armiach NATO do TCCC? Co leży u źródeł zmiany filozofii zapewnienia pomocy medycznej i zwiększenia przeżywalności żołnierzy i funkcjonariuszy podczas operacji bojowych oraz na czym polegają główne założenia tego standardu, przedstawiamy w treści niniejszego artykułu.
Niezależnie od miejsca czy typu zdarzenia, pewne aspekty pierwszej pomocy pozostają niezmienne. Naszym największym przeciwnikiem jest czas. Im dłużej osoba poszkodowana będzie oczekiwać na pomoc, tym jej...
Niezależnie od miejsca czy typu zdarzenia, pewne aspekty pierwszej pomocy pozostają niezmienne. Naszym największym przeciwnikiem jest czas. Im dłużej osoba poszkodowana będzie oczekiwać na pomoc, tym jej szanse na przeżycie są mniejsze. Różne seriale i filmy o tematyce medycznej przyzwyczaiły nas do szukania pomocy u profesjonalistów – ratowników, pielęgniarek, lekarzy czy strażaków. Jednak aby te służby mogły zadziałać, niezbędne są podstawowe czynności, wykonywane przez świadków zdarzenia – być...
Staza taktyczna w ostatnich latach zyskała na popularności. Dzisiaj praktycznie nikt w służbach mundurowych nie wyobraża sobie, aby w indywidualnym wyposażeniu służbowym mogło zabraknąć właśnie opaski...
Staza taktyczna w ostatnich latach zyskała na popularności. Dzisiaj praktycznie nikt w służbach mundurowych nie wyobraża sobie, aby w indywidualnym wyposażeniu służbowym mogło zabraknąć właśnie opaski uciskowej. Skąd zatem wziął się fenomen stazy taktycznej i co medycyna pola walki zyskała dzięki jej zastosowaniu? W artykule przedstawimy mocne i słabe strony tego rozwiązania, a wnioski oprzemy na życiowych doświadczeniach autora ze służby.
W cyklu, który rozpoczynamy niniejszym opracowaniem, chciałbym zwrócić wyłącznie uwagę na elementy, które należy rozważyć rozpoczynając „przygodę” z ratownictwem w działaniach specjalnych. W zależności od wielkości komponentu planowanego do zrealizowania zadania, jego specyfiki, zagrożeń zarówno środowiskowych, jak i pośrednich, mogących powstać podczas jego wykonywania, zestaw medyczny będzie wyglądał inaczej, inne będzie również jego wyposażenie. Zestawy medyczne proponowane obecnie przez wiele firm zajmujących się zaopatrywaniem jednostek, służb, instytucji i agencji rządowych, posiadają „przygotowane zestawy na każdą okoliczność”. Niestety, każdy, kto miał okazję spróbować w działaniach „gotowych zestawów”, miał też zapewne okazję rozczarować się w podobny sposób, jak na przykład kierowca pojazdu, który uczestnicząc w wypadku samochodowym zmuszony jest do sięgnięcia po raz pierwszy do apteczki samochodowej.
Niby wszystko jest… ale jakieś małe i nie do końca działa. Lista i zawartość się zgadza, to najważniejsze. Wymiary i skuteczność już nie. Myślę, że doświadczeni operatorzy poprą mnie w przekonaniu, że wszystko, z czego korzystamy, musi być przez nas sprawdzone pod kątem skuteczności (najlepiej na ćwiczeniach), ergonomii wykorzystania w całym oporządzeniu i kompatybilności (Uzupełnij brakujący ekwipunek). Nie da się po prostu zrobić jednego zestawu medycznego przydatnego we wszystkich działaniach jednostek specjalnych. Można pokusić się o opracowanie zestawu dla jednostek liniowych, jednak pojedynczy żołnierz zdobywając wiedzę i nabierając doświadczenia i tak będzie go modyfikował. Dlatego nasz cykl rozpoczniemy właśnie od zestawów indywidualnych, które są najbardziej przydatne operatorom, będące pierwszą linią ratującą życie.
Zestaw indywidualny służy pojedynczemu żołnierzowi/funkcjonariuszowi do zaopatrzenia obrażeń mogących spowodować zagrożenie utraty zdrowia lub życia oraz ewentualnie umożliwić mu, po ich wstępnym zaopatrzeniu, dalszą realizację zadań. Ta swobodna definicja wcale nie musi być tą jedyną, jednakże moje spojrzenie na zestaw indywidualny w całości się z nią pokrywa. Zestawy indywidualne – niby jedna nazwa, natomiast liczba konfiguracji – niepoliczalna. Dlaczego? Ponieważ każdy operator posiada własne odczucia co do tego, co powinno się w takim zestawie znaleźć. Przykład: jako medyk w swoim zestawie posiadam ampułki z solą fizjologiczną. Wielu moich kolegów takowych elementów nie posiada. Mój zestaw jest wyposażony również w kilka elementów dodatkowych, dlatego, że właśnie jako medyk wiem, jak się nimi posłużyć, i jak bardzo są ważne w przerwaniu procesu umierania. Pamiętajmy, że często zestaw ten może ulec zniszczeniu podczas zdarzenia i wtedy całość wstępnego zabezpieczenia będzie spoczywała na kolegach. Nie możemy liczyć na zestaw rannego.
APTECZKA
Samą konfigurację zestawu indywidualnego należy zacząć od apteczki, czyli pokrowca, w którym będziemy przenosić środki medyczne. Tu pojawia się wiele głosów za i przeciw. Co jest najlepsze, co najgorsze, gdzie taki zestaw należy umieścić? Jako panel udowy, czy wyłącznie na kamizelce taktycznej w jednym dla wszystkich miejscu? Takie dyskusje świadczą o różnorodności opinii, lecz pokazują też, jak bardzo doświadczeni są rozmówcy biorący udział w debacie. W ten sposób mówiąc o apteczce, dobrze jest wspomnieć o możliwych jej wariantach. Może być ona mocowana na kamizelce w systemie MOLLE, na pasie taktycznym lub jako panel udowy. Istnieją modele z panelem „rzepowym”, mocowanym na stałe do kamizelki taktycznej lub dedykowanego panelu udowego oraz szybko wypinane za pomocą plastikowych zawleczek. Takie odłączane zestawy posiadają również rozwiązania opcjonalne. Można je swobodnie odrzucić, można je mieć też na rozciągliwej sprężynce lub gear keeperze. Po odłączeniu istnieje możliwość przeczepienia ich na pas taktyczny, np. po odrzuceniu balistyki – wykorzystując jako element zestawu ucieczkowego. Wariantów jest jeszcze więcej i tak naprawdę każdy doktorant odpowiednich studiów mógłby napisać na ten temat kilka książek oraz po habilitacji zostać profesorem z tej dziedziny.
Dlaczego powstało tyle wariantów? Odpowiedź jest prosta – podpowiedzi padały zawsze od osób, które czynnie realizowały zadania i korzystały z różnorodnych form konfiguracji sprzętu. Przerabiały wyposażenie, a następnie proponowały producentom sprzętu taktycznego gotowe rozwiązania. Należy jednak pamiętać, że każdy z użytkowników realizował inne zadania, w często różnych warunkach klimatycznych i terenowych, za pomocą różnorodnych pojazdów, korzystając również z odmiennej balistyki i systemów jej przenoszenia, czyli kamizelek. Inaczej sprzęt skonfiguruje osoba pełniąca funkcję kierowcy, inaczej strzelec wyborowy, a całkowicie odmiennie operator z bronią zespołową. Zestaw indywidualny skonfigurowany przez funkcjonariusza BOR uczestniczącego w działaniach na terenie kraju (w ubraniu cywilnym) będzie inny niż ten sporządzony na potrzeby działań w strefach wysokiego ryzyka.
Wytyczne dotyczące umieszczania zestawów indywidualnych wyłącznie w tym samym miejscu dawno stały się mitem. Obserwując pracę małych zespołów do zadań specjalnych można zauważyć, że indywidualne podejście i skuteczność wykorzystania całego oporządzenia są ważniejsze niż standard, a raczej bezwzględne warunki lokacji sprzętu w całym oporządzeniu. W dużych komponentach jest to ważny element (jednostki liniowe wojska, duże operacje policyjne łączące wiele pododdziałów), jednak mówiąc o małych sekcjach do zadań specjalnych znających się jak przysłowiowe „łyse konie” – nie odgrywa aż tak ważnej roli. Wiem, że opinia ta wywoła dyskusje na ten temat i pojawi się zapewne wiele głosów sprzeciwu. Ale co ma zrobić jedyny leworęczny w sekcji? Przełożyć zestaw tam, gdzie większość, tak aby w razie konieczności nie móc z niego skorzystać? A co ma zrobić strzelec wyborowy i obserwator, będący integralną częścią operacji? Czyli niby ustalamy zasady, a i tak robimy to, co jest dla nas i operacji najlepsze. Również dodatkowa broń i związane z nią elementy znajdujące się na kamizelce czasami utrudniają nam umieszczenie sprzętu medycznego w ustalanych przez wszystkich miejscach.
Osoby zainteresowane tym, jaki zestaw indywidualny kupić, powinny na początku zadać sobie pytania: „gdzie i po co jadę?”, „co mi grozi?”, „co będę robił?” – co w sytuacji zwłaszcza jednostek specjalnych oznacza „WSZYSTKO, CO MOŻLIWE”, a następnie: „co powinienem tam na siebie włożyć?”. Dopiero wtedy dobrze jest popytać, podpatrzeć w internecie najnowsze rozwiązania i porozmawiać z doświadczonymi użytkownikami o ich propozycjach. Na samym końcu tego procesu stwierdzimy: dlaczego jest to takie drogie? Po raz kolejny odpowiedź jest banalnie prosta – bo jest to sprawdzone w boju, stworzone przez specjalistów dla specjalistów oraz, co najważniejsze, zrobione z solidnych materiałów: od nitki, klamry plastikowej, zamka, po odporny na przetarcia i rozdarcia materiał.
ZAWARTOŚĆ
Hmm... i tu wchodzę na pole minowe. Oczywiście, od razu nasuwa się odpowiedź – pakuj, co chcesz i co uważasz za przydatne podczas zaopatrywania najpoważniejszych obrażeń. Z pewnością w skład zestawu powinien wchodzić dobry opatrunek indywidualny, który nie musi być taki sam, jaki mają wszyscy koledzy. Najważniejsze, że jak będę musiał z niego skorzystać, będę wiedział, jak go odpowiednio użyć. Dobrze, jeśli jest pakowany próżniowo i ma dość dobrą odporność na rozszczelnienia pod wpływem uderzeń (co w działaniach niestety często się zdarza). Pojedynczy operator zastanawiając się, jaki opatrunek wybrać, musi również wziąć pod uwagę swoje umiejętności z zakresu ratownictwa taktycznego, i być pewnym, że w realnej sytuacji będzie go umiał wykorzystać szybko i skutecznie. Moim zdaniem na rynku polskim dostępne są obecnie dwa opatrunki, które mogą przyciągnąć uwagę pod kątem wyposażenia indywidualnego. Są to The Emergency Bandage (First Care Products) oraz OLAES Modular Bandage (Tactical Medical Solutions).
Oba powstały przy wykorzystaniu doświadczeń izraelskich i amerykańskich paramedyków bojowych. Tak więc nie są to produkty stworzone po to, by po prostu były. Ich budowa ewidentnie świadczy o przeznaczeniu do szybkiego i skutecznego użycia. W przypadku „opatrunku izraelskiego”, można go wykorzystać na bardzo wiele sposobów. Od zaopatrywania ran kończyn, unieruchamiania w przypadku kończyny górnej jako temblak, po zaopatrywanie ran w miejscach trudno dostępnych, takich jak pacha, pachwina, szyja lub głowa. Opatrunek amerykański posiada wewnątrz gazę do wypakowania głębokiej, trudnej do opanowania rany oraz folię umożliwiającą osłonę rany penetrującej klatki piersiowej czy brzucha. Oba opatrunki pozwalają na wszechstronne zastosowanie i tak naprawdę tylko od nas i naszych umiejętności zależy, którym z nich będziemy się posługiwać. Na przykład o wyborze opatrunku może zdecydować fakt, czy potrafimy odpowiednio zabezpieczyć krwotok z tętnicy szyjnej, bądź wypakować dokładnie kieszeń rany, kiedy zaistnieje taka potrzeba? Oprócz opatrunków, w zależności od zadań, można umieścić w zestawie indywidualnym takie elementy jak rurka nosowo-gardłowa, dodatkowa gaza do pakowania ran, bandaż elastyczny, plastry z opatrunkiem (cięty na metry), stripy do zabezpieczenia łatwych do zaopatrzenia ran ciętych, opatrunek hemostatyczny oraz opatrunek okluzyjny (uszczelniający) lub zastawkowy. Oczywiście można wyposażyć taki zestaw w sól fizjologiczną (10-ml ampułki), marker do pisania, elementy do sporządzenia improwizowanej stazy (chusta trójkątna, krępulec, plastikowy/metalowy ring itp.), a u wyszkolonego operatora posiadającego odpowiednie uprawnienia – dodatkowo w igłę do odbarczania odmy prężnej.
Mogą również znaleźć się w nim inne elementy, które w zależności od rejonu działania, zwłaszcza warunków klimatycznych, mogą się przydać. Takim przedmiotem może być chociażby mała pęseta, która poza oczywistym przeznaczeniem może być jednocześnie dodatkowym elementem do sporządzenia chociażby improwizowanej stazy. W przypadku środków hemostatycznych należy się zastanowić przede wszystkim, czy wiemy wszystko na ich temat: na jakiej zasadzie działają, czy są bezpieczne dla nas jako ratownika i naszego poszkodowanego, czy będą działały w niskich temperaturach, czy mają działanie bakteriostatyczne itd.? Warto jest również zastanowić się, czy wybrać wersję sypką środka, czy lepiej zaopatrzyć się w hemostatyk w postaci woreczka lub aplikatora? Na przykład w warunkach górzystych i na otwartym terenie materiał sypki zazwyczaj nie jest zalecany ze względu na panujący tam silny, często nieprzewidywalny wiatr.
Jeśli chodzi o opatrunki okluzyjne/zastawkowe, o ich wyborze również powinny decydować określone uwarunkowania, takie jak umiejętność ich wykorzystania, znajomość mechanizmów obrażeń (rany penetrujące) oraz rozmiar i wytrzymałość na uszkodzenia. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka opatrunków o oddmienych cechach. Jeśli wykorzystamy opatrunek wyłącznie uszczelniający, musimy liczyć się z możliwą koniecznością odbarczenia narastającej odmy po jego założeniu. Jeśli wykorzystamy wersję zastawkową, pamiętajmy o tym, że aby spełnił nasze oczekiwania jako skuteczny opatrunek, ważna jest umiejętność jego prawidłowego założenia, oraz fakt, że być może będzie musiał współpracować z pozostawioną na rannym osłoną balistyczną, ponieważ przebywa on jeszcze w strefie niebezpiecznej.
Obecnie Wojsko Polskie doczekało się odpowiednika amerykańskiego IFAK (Individual First Aid Kit) – jest nim IPMed (Indywidualny Pakiet Medyczny). Dzięki staraniom Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia nasi żołnierze posiadają indywidualne zestawy pierwszej pomocy, a nie tylko pojedynczy opatrunek osobisty umieszczany w kieszeni munduru. Dodatkowo dobrze wyszkoleni żołnierze, wsparci w zestaw autostrzykawek IZAS-05 oraz autostrzykawkę z morfiną, mogą w podstawowy sposób zabezpieczyć większość obrażeń powodujących zgon na polu walki – ratując w ten sposób życie. O statystyce zgonów do uniknięcia można było przeczytać w poprzednich wydaniach magazynu Special Ops.
Podsumowując, chciałbym podkreślić, jak ważną rolę odgrywa indywidualny zestaw medyczny i jak ważne jest jego posiadanie. Jednak wyłącznie odpowiednie jego skompletowanie i skuteczne użycie przez odpowiednio wyszkolonego operatora będzie dawało szansę na przeprowadzenie akcji zakończonej sukcesem. Skład i wielkość takiego zestawu powinny zależeć wyłącznie od jego użytkownika. Należy jednak zdać sobie również sprawę, że każdy gram oporządzenia w warunkach bojowych przekłada się na skuteczność bojową i dynamikę działań, a zestaw jest wyłącznie wsparciem w sytuacji, gdy w działaniach taktycznych pojawi się problem w postaci rannego. W kolejnym artykule zajmiemy się następnym elementem z serii wyposażenia medycznego jednostek specjalnych (i nie tylko), czyli zestawem sekcyjnym.
Każdy zestaw indywidualny powinien zostać stworzony w taki sposób, aby umożliwił realizację podstawowych technik ratujących życie w środowisku taktycznym. Do zasadniczych elementów zestawu indywidualnego przeznaczonego dla operatora jednostki specjalnej powinny należeć:
dodatkowa staza taktyczna (pierwsza – główna znajduje się na oporządzeniu taktycznym),
opatrunek indywidualny (do wyboru – zgodny z zasobami wiedzy użytkownika na temat jego wykorzystania),
rurka nosowo-gardłowa (rozmiar pod kątem użytkownika),
środek hemostatyczny, zgodny z wiedzą użytkownika w zakresie jego wykorzystania (z uwagi na uwarunkowania pola walki, do zestawu indywidualnego polecany w formie gazy),
opatrunek okluzyjny – uszczelniający, do zabezpieczania ran penetrujących klatki piersiowej,
igła do odbarczania odmy prężnej/wenflon o dużej średnicy (tylko przeszkolony personel),
marker do pisania po różnych powierzchniach (skóra, staza, elementy budynku itp.).
Dodatkowymi elementami mogą być np.:
żel na oparzenia (np. Water Jel – zabezpiecza poparzenia białym fosforem WP),
plaster z opatrunkiem „na metry” (zabezpiecza największą liczbę „bojowych ran”: skaleczone palce, otarte dłonie, otarcia stóp itp.),
stripy do zabezpieczenia ran ciętych o niewielkiej powierzchni,
sól fizjologiczna w plastikowych, 10-ml ampułkach (płukanie oka,
oczyszczenie niewielkich ran/otarć przed zabezpieczeniem itp.),
umiejscowiona na pakiecie indywidualnym kieszeń, przeznaczona do przenoszenia autostrzykawki z morfiną (20 mg) (o ile „SOP-y” nie stanowią inaczej),
światła chemiczne (kolor zgodny z „Operational Planning”, zazwyczaj czerwone/IR).
W zależności od wiedzy z zakresu ratownictwa medycznego poszczególnego operatora, taki zestaw może być zarówno uproszczony, jak i bardziej rozbudowany. Zestaw indywidualny, jako stały element wyposażenia, zaraz po inteligencji i zdolnościach manualnych, stanowi o przeżyciu na polu walki w przypadku odniesienia obrażeń.
Przykładowy indywidualny zestaw medyczny i jego ukompletowanie. Przy jego doborze i konfiguracji należy dokładnie zastanowić się, do czego będzie wykorzystywany, uwzględniając specyfikę i miejsce działań oraz możliwe zagrożenia.
Przykładowy indywidualny zestaw medyczny i jego ukompletowanie. Przy jego doborze i konfiguracji należy dokładnie zastanowić się, do czego będzie wykorzystywany, uwzględniając specyfikę i miejsce działań oraz możliwe zagrożenia.
Medyczne zestawy taktyczne
Staza taktyczna CAT, czyli sprawdzona w praktyce i niemal standardowa opaska zaciskowa służąca do opanowania masywnych krwawień tętniczych lub żylnych z kończyn, niemożliwych do opanowania tradycyjnymi sposobami.
Kolejnym niezbędnym elementem pakietu medycznego przeznaczonego do użycia w warunkach bojowych jest opatrunek okluzyjny do uszczelniania ran postrzałowych płuc – przykładem takiego środka jest Sentinel Battle Seal.
rodzaj działań specjalnych prowadzonych w środowisku morskim i jego bliskości. Obejmują one zarówno działania prowadzone pod wodą, na jej powierzchni i na brzegu morskim, przy czym w ich zakres wchodzi...
rodzaj działań specjalnych prowadzonych w środowisku morskim i jego bliskości. Obejmują one zarówno działania prowadzone pod wodą, na jej powierzchni i na brzegu morskim, przy czym w ich zakres wchodzi pełny zakres działań specjalnych - od rozpoznania specjalnego (np. na korzyść desantu morskiego) po zwalczanie terroryzmu (np. operacje ratowania zakładników na statkach, okrętach i instalacjach morskich).
Sytuacja, w której następuje wymiana ognia pomiędzy walczącymi stronami. W działaniach specjalnych dąży się do unikania długich kontaktów ogniowych, a raczej do rozstrzygania starcia w sposób szybki i...
Sytuacja, w której następuje wymiana ognia pomiędzy walczącymi stronami. W działaniach specjalnych dąży się do unikania długich kontaktów ogniowych, a raczej do rozstrzygania starcia w sposób szybki i dynamiczny, ponieważ przedłużająca się walka stawia nieduże liczebnie grupy specjalne w niekorzystnej sytuacji.
w działaniach z zakresu "czarnej taktyki" i zbliżonych - grupa specjalna wykorzystywana do bezpośredniego szturmowania wskazanego obiektu, z zasady stanowiąca cześć składową sił zaangażowanych do danej...
w działaniach z zakresu "czarnej taktyki" i zbliżonych - grupa specjalna wykorzystywana do bezpośredniego szturmowania wskazanego obiektu, z zasady stanowiąca cześć składową sił zaangażowanych do danej operacji.
podstawowy element organizacyjny w działaniach specjalnych, zespół ludzi - najczęściej liczący od czterech do dwunastu operatorów zdolny do autonomicznego wykonania określonych zadań, zgodnych ze specyfiką...
podstawowy element organizacyjny w działaniach specjalnych, zespół ludzi - najczęściej liczący od czterech do dwunastu operatorów zdolny do autonomicznego wykonania określonych zadań, zgodnych ze specyfiką danej jednostki.
Zespół procedur i czynności stosowanych w działaniach szturmowych (w szczególności czarnej taktyce) w celu umożliwienia dostępu grup szturmowych do wnętrza szturmowanych pomieszczeń, poprzez wykonywanie...
Zespół procedur i czynności stosowanych w działaniach szturmowych (w szczególności czarnej taktyce) w celu umożliwienia dostępu grup szturmowych do wnętrza szturmowanych pomieszczeń, poprzez wykonywanie przejść w otworach drzwiowych, okiennych i ścianach. Czynności te wykonują zasadniczo breacherzy przy użyciu narzędzi wyważeniowych.
Rodzaj działań specjalnych prowadzony na zapleczu przeciwnika, z zamiarem niszczenia jego potencjału militarnego, ekonomicznego, a także dla uzyskania efektu psychologicznego i politycznego. Obejmować...
Rodzaj działań specjalnych prowadzony na zapleczu przeciwnika, z zamiarem niszczenia jego potencjału militarnego, ekonomicznego, a także dla uzyskania efektu psychologicznego i politycznego. Obejmować mogą szereg rodzajów działań specjalnych - dla pojęcia dywersji kluczowy jest obszar w którym jest ona prowadzona.
Zespół czynności wykonywanych przez organ dowodzenia operacją specjalną, mający na celu wypracowanie optymalnego planu (wraz z wariantami awaryjnymi) operacji specjalnej i nadzorowanie jej przebiegu.
Zespół czynności wykonywanych przez organ dowodzenia operacją specjalną, mający na celu wypracowanie optymalnego planu (wraz z wariantami awaryjnymi) operacji specjalnej i nadzorowanie jej przebiegu.
element działań specjalnych, jak również konwencjonalnych, podczas którego wprowadza się siły drogą morską lub powietrzną w miejsce działań. W działaniach specjalnych zasadnicze metody desantu powietrznego...
element działań specjalnych, jak również konwencjonalnych, podczas którego wprowadza się siły drogą morską lub powietrzną w miejsce działań. W działaniach specjalnych zasadnicze metody desantu powietrznego to desant spadochronowy (HALO, HAHO) i śmigłowcowy (wysadzany na linach lub z przyziemienia lub lądowania).
Około 100 policyjnych kontrterrorystów przygotowanych do działań w sytuacjach kryzysowych dołączyło do pozostałych funkcjonariuszy i żołnierzy na wschodniej granicy. Wśród nich są również Ci, którzy przeszli...
Około 100 policyjnych kontrterrorystów przygotowanych do działań w sytuacjach kryzysowych dołączyło do pozostałych funkcjonariuszy i żołnierzy na wschodniej granicy. Wśród nich są również Ci, którzy przeszli szkolenie z zakresu medycyny pola walki i przez ponad tydzień brali udział w szkoleniu z zakresu negocjacji kontrterrorystycznych, które odbyło się w Wieliczce oraz w Krakowie.
W dniach 3-5 listopada 2021 r. w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu zostały przeprowadzone Warsztaty nt. „Prowadzenie działań specjalnych”.
W dniach 3-5 listopada 2021 r. w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu zostały przeprowadzone Warsztaty nt. „Prowadzenie działań specjalnych”.
Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 zrealizował swoją pierwszą bojową operację pod dowództwem Polskiego Kontyngentu Wojskowego – PKW Morze Północne. Na wodach terytorialnych Holandii i...
Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 zrealizował swoją pierwszą bojową operację pod dowództwem Polskiego Kontyngentu Wojskowego – PKW Morze Północne. Na wodach terytorialnych Holandii i Belgii międzynarodowy zespół okrętów wziął udział w operacji usuwania niewybuchów z okresu II wojny światowej zalegających na dnie Morza Północnego. Operacja pod nazwą Beneficial Cooperation zakończyła się 20 października.
W lipcu 2021r. UE mianowała Ilkka Salmi na koordynatora UE ds. zwalczania terroryzmu, którego pięcioletnia kadencja rozpoczęła się na początku października.
W lipcu 2021r. UE mianowała Ilkka Salmi na koordynatora UE ds. zwalczania terroryzmu, którego pięcioletnia kadencja rozpoczęła się na początku października.
W Zakładzie Karnym w Rzeszowie odbyły się wspólne ćwiczenia funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie i rzeszowskiej Grupy Interwencyjnej...
W Zakładzie Karnym w Rzeszowie odbyły się wspólne ćwiczenia funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie i rzeszowskiej Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej.
Od początku czerwca, przez kilka tygodni dziesięciu polskich policjantów będzie wspierać naszych kibiców, którzy udadzą się na rozgrywki narodowej drużyny podczas EURO 2020. Do Sankt Petersburga w Rosji...
Od początku czerwca, przez kilka tygodni dziesięciu polskich policjantów będzie wspierać naszych kibiców, którzy udadzą się na rozgrywki narodowej drużyny podczas EURO 2020. Do Sankt Petersburga w Rosji pojedzie sześciu policjantów, a do Sewilli w Hiszpanii czterech.
Od niedawna na polskim rynku dostępna jest książka autorstwa emerytowanego brytyjskiego generała, Richarrda Shirreffa "2017 Wojna z Rosją". Jest to powieść z gatunku political - fiction, choć wydawca reklamuje...
Od niedawna na polskim rynku dostępna jest książka autorstwa emerytowanego brytyjskiego generała, Richarrda Shirreffa "2017 Wojna z Rosją". Jest to powieść z gatunku political - fiction, choć wydawca reklamuje ją na okładce używając słowa "prognozy".
Bieżący tydzień w sferze bezpieczeństwa mija pod znakiem dwóch wydarzeń. Pierwszym, bardzo głośnym jest rezygnacja z zakupu śmigłowców Airbus Helicopters H225M Caracal. Drugim są decyzje dotyczące planów...
Bieżący tydzień w sferze bezpieczeństwa mija pod znakiem dwóch wydarzeń. Pierwszym, bardzo głośnym jest rezygnacja z zakupu śmigłowców Airbus Helicopters H225M Caracal. Drugim są decyzje dotyczące planów rozwoju Marynarki Wojennej, a dokładniej zamknięcie postępowań w ramach programów „Miecznik” oraz „Czapla” w ramach których miało powstać sześć nowych okrętów.
Płynące z kręgów politycznych zapowiedzi odbudowania sil obrony terytorialnej i pojawiające się w mediach specjalistycznych opinie dotyczące tych zamierzeń nie mogą zostać przemilczane. Należy jednak,...
Płynące z kręgów politycznych zapowiedzi odbudowania sil obrony terytorialnej i pojawiające się w mediach specjalistycznych opinie dotyczące tych zamierzeń nie mogą zostać przemilczane. Należy jednak, podobnie jak do każdego aspektu bezpieczeństwa państwa, problem ten rozważyć w sposób racjonalny i uwzględniający wszystkie istotne czynniki.
W ostatnich tygodniach nasileniu uległy dyskusje dotyczące funkcjonowania w Wojsku Polskim komponentu rezerwowego, w tym ewentualnej możliwości istnienia w nim jednostek lub pododdziałów określonych mianem...
W ostatnich tygodniach nasileniu uległy dyskusje dotyczące funkcjonowania w Wojsku Polskim komponentu rezerwowego, w tym ewentualnej możliwości istnienia w nim jednostek lub pododdziałów określonych mianem „specjalnych”.
Historia lotnictwa liczy już ponad sto dziesięć lat, uwzględniając jedynie okres od pierwszego samolotowego lotu człowieka, a znacznie więcej biorąc pod uwagę inne osiągnięcia nie wspominając już o samych...
Historia lotnictwa liczy już ponad sto dziesięć lat, uwzględniając jedynie okres od pierwszego samolotowego lotu człowieka, a znacznie więcej biorąc pod uwagę inne osiągnięcia nie wspominając już o samych projektach. Przez ten czas lotnictwo, w szczególności wojskowe było obszarem niespotykanego w innych dziedzinach tempa rozwoju. Pojawia się więc pytanie o przewidywalną przyszłość w tej dziedzinie.
Obrona własnego terytorium wydaje się być jednym z zasadniczych zadań jakie muszą spełniać siły zbrojne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że siły zbrojne są przede wszystkim narzędziem polityki zagranicznej,...
Obrona własnego terytorium wydaje się być jednym z zasadniczych zadań jakie muszą spełniać siły zbrojne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że siły zbrojne są przede wszystkim narzędziem polityki zagranicznej, a kształt armii i jej zadania są konsekwencją sytuacji politycznej, geograficznej i społecznej.
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.