Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Rozmowa z Tomaszem Sanakiem

Rozmowa z Tomaszem Sanakiem Arch. prywatne, CTiSR REAGO

Rozmowa z Tomaszem Sanakiem Arch. prywatne, CTiSR REAGO

*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach pracy ratownika taktycznego i życiu na misji z Tomaszem Sanakiem rozmawia Jakub Brymerski.

Zobacz także

Radosław Tyślewicz Historia powstania standardu TC3 w wojsku i służbach mundurowych

Historia powstania standardu TC3 w wojsku i służbach mundurowych Historia powstania standardu TC3 w wojsku i służbach mundurowych

Zarówno staza, jak i tamowanie krwotoków będących efektem oddziaływania środków walki na siłę żywą, nie są niczym nowym w kontekście prowadzenia działań militarnych. Dlaczego więc tyle uwagi przykłada...

Zarówno staza, jak i tamowanie krwotoków będących efektem oddziaływania środków walki na siłę żywą, nie są niczym nowym w kontekście prowadzenia działań militarnych. Dlaczego więc tyle uwagi przykłada się obecnie m.in. w armiach NATO do TCCC? Co leży u źródeł zmiany filozofii zapewnienia pomocy medycznej i zwiększenia przeżywalności żołnierzy i funkcjonariuszy podczas operacji bojowych oraz na czym polegają główne założenia tego standardu, przedstawiamy w treści niniejszego artykułu.

Mateusz Orzoł Pierwsza pomoc na pokładzie turbiny wiatrowej

Pierwsza pomoc na pokładzie turbiny wiatrowej Pierwsza pomoc na pokładzie turbiny wiatrowej

Niezależnie od miejsca czy typu zdarzenia, pewne aspekty pierwszej pomocy pozostają niezmienne. Naszym największym przeciwnikiem jest czas. Im dłużej osoba poszkodowana będzie oczekiwać na pomoc, tym jej...

Niezależnie od miejsca czy typu zdarzenia, pewne aspekty pierwszej pomocy pozostają niezmienne. Naszym największym przeciwnikiem jest czas. Im dłużej osoba poszkodowana będzie oczekiwać na pomoc, tym jej szanse na przeżycie są mniejsze. Różne seriale i filmy o tematyce medycznej przyzwyczaiły nas do szukania pomocy u profesjonalistów – ratowników, pielęgniarek, lekarzy czy strażaków. Jednak aby te służby mogły zadziałać, niezbędne są podstawowe czynności, wykonywane przez świadków zdarzenia – być...

Krzysztof Miliński Staza taktyczna - fenomen na polu walki

Staza taktyczna - fenomen na polu walki Staza taktyczna - fenomen na polu walki

Staza taktyczna w ostatnich latach zyskała na popularności. Dzisiaj praktycznie nikt w służbach mundurowych nie wyobraża sobie, aby w indywidualnym wyposażeniu służbowym mogło zabraknąć właśnie opaski...

Staza taktyczna w ostatnich latach zyskała na popularności. Dzisiaj praktycznie nikt w służbach mundurowych nie wyobraża sobie, aby w indywidualnym wyposażeniu służbowym mogło zabraknąć właśnie opaski uciskowej. Skąd zatem wziął się fenomen stazy taktycznej i co medycyna pola walki zyskała dzięki jej zastosowaniu? W artykule przedstawimy mocne i słabe strony tego rozwiązania, a wnioski oprzemy na życiowych doświadczeniach autora ze służby.

Jak zostałeś ratownikiem na misji?

– Cała przyczyna mojego uwielbienia dla działań ratowniczych w środowisku taktycznym tkwi w permanentnym „dobrostanie stanu hiperadrenergicznego”. Jak zadasz to pytanie ludziom, którzy wyjeżdżają i realizują swoje powinności etatowe, to większość z nich powie ci, że jadą dla pieniędzy, przygody, idei i może rzeczywiście tak jest, ale dla mnie i innych podobnych „mi” – będą to sprawy drugorzędne… Pierwszy raz „poleciałem” na przygodę, bo powiedzmy sobie szczerze – kto tam nie był i nie poczuł zapachu wiosek oraz nie smarkał wszechobecnym pyłem, nie będzie wiedział, gdzie jedzie. Drugi raz pojechałem, bo zatęskniłem.

Jakie jest Twoje przygotowanie zawodowe?

– Skończyłem Colegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku ratownictwo medyczne, wcześniej zaliczyłem Medyczne Studium Zawodowe na kierunku elektroradiologia, uzyskując tytuł technika radiologii… Zaraz po studiach pracowałem w pogotowiu ratunkowym, ale nie zagrzałem tam długo miejsca, ponieważ na drodze mojej kariery zawodowej pojawiło się REAGO – Centrum Treningu i Symulacji Ratunkowych. No i w tej firmie otworzyły mi się oczy na ratownictwo medyczne. W ciągu pół roku zostałem instruktorem ACLS (Advanced Cardiovascular Life Support), PALS (Pediatric Advanced Cardiovascular Life Support), ukończyłem kurs instruktorski PHTLS (Prehospital Trauma Life Support) w USA i zostałem instruktorem TCCC. Paradoksalnie, chyba najbardziej pouczające dla mnie były zajęcia koła naukowego w prosektorium przy Zakładzie Medycyny Sądowej i Kryminalistyki Colegium Medicum UJ. To właśnie tam zrozumiałem, na czym polega „patofizjologia śmierci”. Tak więc, nie ukrywam – jestem „nabity” wiedzą, która w połączeniu z cennym doświadczeniem misyjnym tworzy mam nadzieję swego rodzaju synergię…

Jak wygląda życie na misji?

– Życie misyjne, to życie, gdzie nie stykasz się z cywilizacją. Nie chodzisz codziennie rano do sklepu, nie musisz nawet włączać pralki, bo pranie zrobi za ciebie ktoś inny. Z jednej strony, życie misyjne to coś, za czym teraz tęsknię, ale z drugiej, to życie, gdzie czekasz, mając w podświadomości, aż „coś się stanie”. Mam tu na myśli ostrzał rakietowy bazy czy eksplozję IED pod Rosomakiem, którym jedziesz. Co jest super? Nie używasz telefonu komórkowego (w Polsce mam dwa), nie musisz zastanawiać się, czy ubrać koszulę, czy sweter, bo masz mundur, a i pogoda jest przewidywalna, chodzisz bez ograniczeń na siłownię, czytasz książki, przebywasz w niesamowicie egzotycznym dla Europejczyka środowisku kulturowym.

Czy przed misją byłeś szkolony, jak się zachować „taktycznie” w sytuacji ostrzału itp.?

– Nie.

Z racji tego, że jesteś cywilem, nie nosisz broni. Czy czujesz z tego powodu dyskomfort? Czy zdarzyły się sytuacje, że przydałaby się dodatkowa lufa w teamie?

– Rzeczywiście, nie noszę broni. I chociaż ja nie czuję dyskomfortu z tego powodu, to wiem, że pozostali członkowie sekcji czy plutonu mają w podświadomości konieczność chronienia „następnego po tłumaczu”. Powiem tak: czasami to śmiesznie wyglądało, jak wchodziłem do wioski, spotykałem wojska sojusznicze, z którymi byłem na wspólnej akcji, a operatorzy z innych krajów czy nawet ANA (Afghanistan National Army) lub ANP (Afghanistan National Police) nie mogli się nadziwić, jak to jest, że nie mam „klamki”. W sumie, to jak popatrzysz na statystykę, to mało kto – w obecnej technologii walki asymetrycznej – ginie od pocisku. Reasumując, czułem się bezpiecznie – dzięki chłopakom z grupy rozpoznawczej z Lidzbarka, z którymi zaliczyłem każdy mój QRF.

Jak na tle armii sojuszniczych wygląda wyszkolenie i wyposażenie medyczne naszych żołnierzy?

– Na papierze, jesteśmy superwyszkoleni. W praktyce, gdyby sprawdzić – to chyba mamy się czego wstydzić. Jeżeli chodzi o sprzęt, to nie chcę oceniać zasadności „postawienia” szpitala w Ghazni, nie chcę też oceniać sprzętu oraz leków, którymi dysponują nasi lekarze w Bazie. MON wręcz płacze, że nie ma pieniędzy. Ja płaczę, że nie mam plecaka medycznego oraz sprzętu w nim potrzebnego do ratowania ludzkiego życia. Na pierwszej zmianie mój zielony plecak na pustyni otwierałem nożem, bo nie zdawałem sobie sprawy, że zamek może ulec zapiaszczeniu. Na tej zmianie, chyba oprócz kilku innych medyków – plecaki mieliśmy albo „wyproszone” od Amerykanów, albo kupione za własne pieniądze w sklepie. Problemem jest, że nie mamy jako ratownicy z pola kogoś, kto by rozumiał nasze potrzeby, miał wiedzę, czego potrzebujemy i do czego. Wiecznie nie można się zasłaniać przecież brakiem środków pieniężnych. Powiem krótko, że kółko do Rosomaka kosztuje tyle, co trzy wyposażone najlepiej na świecie plecaki. I proszę zapamiętać, że strefa Care Under Fire i Ewakuacji należy do nas – średniego personelu medycznego – i tak naprawdę to my ratujemy od śmierci – dopiero potem zaczyna się medycyna kliniczna.

Nasi żołnierze znają zasady natowskiego systemu TC3?

– To jest smutne, że pojęcie TC3 większości żołnierzy nie kojarzy się z niczym. Jak zapytam, czy brali udział w jakichś szkoleniach medycznych, to wszyscy, ale jak dowiaduję się, jakim programem szkolenia byli objęci, to może czasami lepiej, żeby tych szkoleń nie przechodzili. Prawda jest taka, że jedynym kursem, który jest zalecany dla operatorów czy nawet medyków dla działań medycznych w warunkach działań zbrojnych – jest Tactical Combat Casualty Care (taktyczno-bojowa opieka nad poszkodowanym). To jedyne szkolenie oparte na Evidence Base Medicine, czyli natowskiej statystyce najczęściej występujących przypadków, gdzie reguły i procedury ratunkowe ustalane są w wyniku przeprowadzonych badań retrospektywnych. Prawda jest taka, że to kurs, który powstał na bazie wylanej krwi przez operatorów. Nasza armia chyba za mało strat poniosła, żeby w końcu przestać traktować polskiego żołnierza medycyną cywilną. Nie prowadzimy żadnych badań, jak zapobiegać ofiarom w sytuacjach taktycznych. Nie szkolimy żołnierzy, żeby byli w stanie sami udzielić sobie pomocy. Amerykanie wydzielają specjalny komponent szkoleniowy, który nieustannie pracuje z operatorami przygotowując ich do sytuacji zranienia na polu walki. Nikt nie oszczędza na środkach treningowych, nowoczesnych systemach opatrunkowych. Posiadają manekiny nowej generacji symulujące krwawienia, wymioty i różnego typu stany chorobowe. Nie da się nauczyć nikogo samopomocy i pierwszej pomocy na polu walki oszczędzając. Życie ludzkie jest bezcenne i dobrze byłoby, aby to zrozumieli wojskowi decydenci. Tymczasem szkolenia w MON są organizowane jak najmniejszym kosztem. Tak samo są wyposażani żołnierze.

Zaznaczam, że dla mnie ratownictwo taktyczne to ratownictwo poza bazą, w bazie są lekarze i to oni najlepiej tutaj będą znali się na robocie. Po pierwszej mojej zmianie napisałem raport, w którym wytknąłem błędy – zabezpieczeniu medycznemu dla działań ratowników, byłem na rozmowie indywidualnej nawet u generała Skrzypczaka (wtedy dowódcy Wojsk Lądowych). Minęły trzy lata – nic się nie zmieniło, jeżeli chodzi o zabezpieczenie sprzętowe, no może poza tym, że za ciężkie pieniądze postawiliśmy szpital w Ghazni, a ratownik, który leci po pacjenta, ma dalej historyczny zielony plecak z masą niepotrzebnego sprzętu i wielkim brakiem sprzętu niezbędnego.

Czy za pomocą indywidualnego zestawu medycznego żołnierz jest w stanie udzielić sobie pomocy?

– Jest, ale należy pamiętać, żeby żołnierz wiedział, co do czego służy. Ciekawy jestem wyników badań, w których zapytalibyśmy żołnierzy o wskazania do podania atropiny czy relanium, które mają w swoich indywidualnych zestawach? Jak odpowiedzieliby na pytanie o wskazanie do podania morfiny i jakie skutki uboczne może ona wywołać, bo przecież każdy żołnierz ma autostrzykawkę z morfiną. Rozumiesz? Chodzi o to, że nie ma tutaj synergii pomiędzy sprzętem a umiejętnościami, bo szkolenia zawsze idą na dalszy plan. Byłem kiedyś na superwykładzie profesora Gaszyńskiego, wykład dotyczył nadgłośniowych systemów zabezpieczenia dróg oddechowych. Co najważniejsze? Powiedział: „Że to nie piękne karetki, „superwypasiony” sprzęt ratują ludzkie życie – w pierwszej kolejności ratują ręce ratownika”.

Czy w Twojej ocenie samopomoc medyczna ma sens? Czy żołnierze są w stanie, będąc w silnym stresie, udzielić prawidłowo pomocy sobie lub kolegom?

– Na to pytanie powinien odpowiedzieć Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia. To ta instytucja powinna prowadzić badania nad tzw. „współczynnikiem zgonów do uniknięcia”. Z tego, co wiem, w innej armii to robią, my chyba jeszcze nie. W naszych warunkach jest tak, że dobrym ratownikiem jest ten, który spędził lata w pogotowiu ratunkowym, tutaj niestety praktyka „pogotowiarska” nie będzie jedynym elementem świadczącym o czyimś profesjonalizmie, bo tak naprawdę tutaj nie będziesz miał dostępu „w polu” do swojej karetki. Mówię o tym, bo dla prawidłowości udzielania pomocy będzie znacząca przede wszystkim znajomość środowiska taktycznego i procedur, a nie to, czy to kiedyś już robiłem. Więc jeżeli jesteś opanowanym człowiekiem, i wiesz, jakie są zasady rządzące „pakowaniem rany postrzałowej” – to ją „zapakujesz”, ale jeżeli myślisz, że do takiej rany przyłożysz gazę, to możesz mieć wyrzuty sumienia, że kogoś zabiłeś.

Co sądzisz o pośrednim ogniwie w armiach sojuszniczych, jakim jest Combat Life Saver pomiędzy żołnierzami (samopomoc, pomoc koleżeńska)? jaka jest różnica między nim a wykwalifikowanym medykiem?

– Jeżeli popatrzymy na potencjalnych moich pacjentów w środowisku taktycznym, to zobaczymy ludzi w przedziale wiekowym 20–35 lat. Będą to ludzie zdrowi, bez przeszłości chorobowej o charakterze internistycznym. Tak mówią statystyki. Główną przyczyną zgonu w Hot Zones będzie wstrząs hipowolemiczny, spowodowany utratą krwi ze środowiska naczyniowego. Jak wiemy, silne krwotoki będziemy tamowali za pomocą stazy taktycznej, środków hemostatycznych itp. A obciążenie serca będziemy utrzymywali za pomocą resuscytacji płynowej oraz pozycji przeciwwstrząsowej. Combat Life Saver to człowiek, który po odpowiednim przeszkoleniu jest w stanie wykonać wszystkie powyższe procedury, więc dlaczego by nie miało być go na polu walki, szczególnie, że „tam” najpierw się walczy, a potem dopiero ratuje. Wiadomo, że lepiej jest zrobić z żołnierza medyka, niż z medyka żołnierza. Tak więc jeszcze raz powtórzę – wręcz konieczny jest taki etat, ale ludzie, którzy będą na nim „tkwić”, nie mogą zostać wepchnięci tam „na sztukę” i dostawać migotania pośladków, jak już się coś stanie.

Czy widzisz potrzebę, aby zamienić Wasze etaty stanowiskami żołnierzy-medyków, którzy mogliby również brać udział w walkach? Przykładem mogą być amerykańscy PJ (pararescue jumpers), którzy są w stanie przeprowadzić skomplikowane operacje bojowe nawet typu CSAR (combat search and rescue), a jednocześnie są wykwalifikowanymi paramedykami. Przy czym za swoje poświęcenie i odwagę według statystyk zbierają najwięcej medali na polu walki.

– Może trochę skrytykuję swoje miejsce jako cywila w Armii Polskiej, ale rzeczywiście powinno być tak, że człowiekiem, który jeździ lub lata w ramach zabezpieczenia medycznego QRF, powinien być uzbrojony żołnierz. Niestety nasza armia boryka się z problemem posiadania odpowiednich medyków na odpowiednie stanowiska. Jako ratownicy medyczni nie mamy odpowiednich procedur postępowania w stanach nagłych, tak jak to mają określone w ustawie ratownicy medyczni należący do Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Bardzo często zdarza się, że z racji braku kontaktu z lekarzem koordynatorem, muszę podejmować decyzję o farmakoterapii, której w warunkach polskich nie podjąłbym się bez konsultacji. Osobiście, mam wiele uwag do systemu ratownictwa medycznego MON, który działa w ramach PKW. Moim marzeniem byłoby przeprowadzenie audytu ze znajomości wykonywania procedur ratowniczych w stanach nagłych, bo proszę nie zapominać, że ratownik z dyplomem i pięcioletnim stażem w pogotowiu ratunkowym to nie zawsze dobry kandydat na PJ, nie mówiąc o tym, że w sytuacji walki jest dodatkowym obciążeniem, gdyż nie posiada broni i dodatkowo musi być ochraniany.

Dziękuję bardzo za rozmowę. Życzę owocnej pracy treningowej i jak najmniej „roboty” na kolejnej misji.

– Dziękuję bardzo. Nie uchylam się nigdy od pracy, ale rzeczywiście wolałbym tylko szkolić, czy to żołnierzy z PKW, czy sojuszników z Afganistanu. Więcej żołnierskiego szczęścia dla misjonarzy – wtedy ja nie muszę interweniować – tego możesz mi życzyć!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

SITREP SPECIAL OPS SITREP: BattleView - rewolucja w TCCC?

SPECIAL OPS SITREP: BattleView - rewolucja w TCCC? SPECIAL OPS SITREP: BattleView - rewolucja w TCCC?

Firma Entrotech stworzyła niewielkie urządzenie pozwalające na zwiększenie możliwości udzielania pierwszej pomocy w warunkach pola walki, choćby w najciemniejszą noc. Battleview pozwala "widzieć" żyły...

Firma Entrotech stworzyła niewielkie urządzenie pozwalające na zwiększenie możliwości udzielania pierwszej pomocy w warunkach pola walki, choćby w najciemniejszą noc. Battleview pozwala "widzieć" żyły przez skórę.

Redakcja Zawody ratowniczo-taktyczne grup paramilitarnych 2018

Zawody ratowniczo-taktyczne grup paramilitarnych 2018 Zawody ratowniczo-taktyczne grup paramilitarnych 2018

Już 25 maja 2018 roku rozpocznie się III edycja ogólnopolskich Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych. Impreza odbędzie się w Sobótce (woj. dolnośląskie). Poprzednie edycje cieszyły się dużym...

Już 25 maja 2018 roku rozpocznie się III edycja ogólnopolskich Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych. Impreza odbędzie się w Sobótce (woj. dolnośląskie). Poprzednie edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem osób, które chcą zgłębić swoją wiedzę na temat ratownictwa taktycznego.

Redakcja "Pierwsza pomoc w warunkach bojowych - czerwona taktyka" - szkolenie Straży Granicznej

"Pierwsza pomoc w warunkach bojowych - czerwona taktyka" - szkolenie Straży Granicznej "Pierwsza pomoc w warunkach bojowych - czerwona taktyka" - szkolenie Straży Granicznej

Na przełomie maja i czerwca szkoleniowcy Zakładu Zabezpieczenia Działań Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu przeprowadzili kurs pt. „Pierwsza pomoc w warunkach bojowych – czerwona...

Na przełomie maja i czerwca szkoleniowcy Zakładu Zabezpieczenia Działań Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu przeprowadzili kurs pt. „Pierwsza pomoc w warunkach bojowych – czerwona taktyka” dla funkcjonariuszy wybranych oddziałów Straży Granicznej.

Iwona Panas Międzyoddziałowe warsztaty TCCC Specjalnych Grup Operacyjnych

Międzyoddziałowe warsztaty TCCC Specjalnych Grup Operacyjnych Międzyoddziałowe warsztaty TCCC Specjalnych Grup Operacyjnych

W dniach 7-8 kwietnia br., w Gdańsku, na terenie obiektu Magnum Shop & Arena, odbyły się międzyoddziałowe warsztaty Specjalnych Grup Operacyjnych – SGO, z zakresu Tactical Combat Casualty Care, w których...

W dniach 7-8 kwietnia br., w Gdańsku, na terenie obiektu Magnum Shop & Arena, odbyły się międzyoddziałowe warsztaty Specjalnych Grup Operacyjnych – SGO, z zakresu Tactical Combat Casualty Care, w których uczestniczyli członkowie oddziałów z Gdańska, Warszawy i Poznania. Warsztaty przeprowadzone zostały przez instruktorów z SGO Wrocław - oddziału, który specjalizuje się w medycynie pola walki i jest organizatorem Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych.

SGO Gdańsk Zawody Ratowniczo-Taktyczne Grup Paramilitarnych oczami SGO Gdańsk

Zawody Ratowniczo-Taktyczne Grup Paramilitarnych oczami SGO Gdańsk Zawody Ratowniczo-Taktyczne Grup Paramilitarnych oczami SGO Gdańsk

Dwie pętle taktyczne, dziesięć stacji, a na nich dziesięć scenariuszy sytuacji m.in. o charakterze kryzysowym czy zakładniczym, opartych na prawdziwych wydarzeniach. Realistycznie jak tylko było to możliwe...

Dwie pętle taktyczne, dziesięć stacji, a na nich dziesięć scenariuszy sytuacji m.in. o charakterze kryzysowym czy zakładniczym, opartych na prawdziwych wydarzeniach. Realistycznie jak tylko było to możliwe w ramach pozoracji, pod okiem specjalistów w dziedzinie czerwonej taktyki. Tak w dużym skrócie można opisać elementy i przebieg pierwszych w Polsce Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych, które odbyły się w dniach 17-19 czerwca br. na wrocławskim poligonie. Jedną dziesięciu startujących...

Monika Banaś K9 TC3

K9 TC3 K9 TC3

Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).

Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).

Tomasz Łukaszewski TC3 w pigułce

TC3 w pigułce TC3 w pigułce

Rozmowa z kpt. Anitą Podlasin – ratownikiem medycznym, instruktorem, oficerem sekcji planowania szkolenia w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, koordynatorem medycznym Centrum Szkolenia TCCC...

Rozmowa z kpt. Anitą Podlasin – ratownikiem medycznym, instruktorem, oficerem sekcji planowania szkolenia w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, koordynatorem medycznym Centrum Szkolenia TCCC NAEMT.

Ireneusz Chloupek TIER 2 TC3

TIER 2 TC3 TIER 2 TC3

Od 2020 roku wszyscy żołnierze pododdziałów bojowych amerykańskich sił zbrojnych są objęci nowym, ujednoliconym programem szkolenia Tactical Combat Casualty Care, czyli taktyczno-bojowej opieki nad rannym...

Od 2020 roku wszyscy żołnierze pododdziałów bojowych amerykańskich sił zbrojnych są objęci nowym, ujednoliconym programem szkolenia Tactical Combat Casualty Care, czyli taktyczno-bojowej opieki nad rannym na polu walki, tzw. poziomu 2 (Tier 2 TC3), który zastępuje dotychczasowe, prostsze kursy Combat Lifesaver. Nowy program powstał m.in. w oparciu o wnioski z doświadczeń bojowych żołnierzy 75. Pułku Ranger, w którym TCCC jest od bardzo dawna stałym elementem szkolenia.

Błażej Bierczyński, Mateusz J. Multarzyński Tactical Prison Rescue 2017 – we współdziałaniu siła

Tactical Prison Rescue 2017 – we współdziałaniu siła Tactical Prison Rescue 2017 – we współdziałaniu siła

Charakter współczesnych zagrożeń terrorystycznych, opartych na ideach czy kulturowych różnicach, jak i terroru kryminalnego, a także zmiany, jakie zaszły w profilu psychofizycznym przestępców (także tych...

Charakter współczesnych zagrożeń terrorystycznych, opartych na ideach czy kulturowych różnicach, jak i terroru kryminalnego, a także zmiany, jakie zaszły w profilu psychofizycznym przestępców (także tych już osadzonych w zakładach karnych), sprawia, że służby mundurowe muszą być gotowe do efektywnego międzyresortowego działania, niezależnie od swojej bazowej specjalizacji. Z takiego m.in. założenia wychodzą organizatorzy Zawodów i Warsztatów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej...

Błażej Bierczyński Tactical Prison Rescue 2016 - przygotowując najlepszych na najgorsze

Tactical Prison Rescue 2016 - przygotowując najlepszych na najgorsze Tactical Prison Rescue 2016 - przygotowując najlepszych na najgorsze

Relacja z trzecich Warsztatów i Zawodów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencji Służby Więziennej – „Tactical Prison Rescue”.

Relacja z trzecich Warsztatów i Zawodów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencji Służby Więziennej – „Tactical Prison Rescue”.

Tomasz Sanak Tactical Field Care - rachunek sumienia

Tactical Field Care - rachunek sumienia Tactical Field Care - rachunek sumienia

Publikacja wyjaśnia znaczenie ratownictwa taktycznego na polu walki. Autor ukazuje jego specyfikę na tle procedur ratownictwa medycznego rozumianego w tradycyjnym pojęciu, jako ratownictwa medycznego stosowanego...

Publikacja wyjaśnia znaczenie ratownictwa taktycznego na polu walki. Autor ukazuje jego specyfikę na tle procedur ratownictwa medycznego rozumianego w tradycyjnym pojęciu, jako ratownictwa medycznego stosowanego w warunkach udzielania pierwszej pomocy w działaniach cywilnych, gdzie nie ma bezpośredniego zagrożenia militarnego.

 F. A. CTOMS - Leave nothing to chance! Control the chaos!

CTOMS - Leave nothing to chance! Control the chaos! CTOMS - Leave nothing to chance! Control the chaos!

Publikacja przedstawia profil szkoleń ratownictwa taktycznego prowadzony przez specjalistów firmy Canadian Tactical and Operational Medical Solutions, a także szkoleń ratownictwa medycznego doskonalącego...

Publikacja przedstawia profil szkoleń ratownictwa taktycznego prowadzony przez specjalistów firmy Canadian Tactical and Operational Medical Solutions, a także szkoleń ratownictwa medycznego doskonalącego kadry służb mundurowych (np. policji, jednostek paramilitarnych itp.)

Jacek Deneka Tactical Combat Casualty Care – Powstrzymaj każdą śmierć, której można uniknąć

Tactical Combat Casualty Care – Powstrzymaj każdą śmierć, której można uniknąć Tactical Combat Casualty Care – Powstrzymaj każdą śmierć, której można uniknąć

Publikacja przybliża sens i genezę zaistnienia ratownictwa taktycznego w strukturach armii amerykańskiej

Publikacja przybliża sens i genezę zaistnienia ratownictwa taktycznego w strukturach armii amerykańskiej

Ireneusz Chloupek Tactical Prison Rescue 2015

Tactical Prison Rescue 2015 Tactical Prison Rescue 2015

„Przygotowujemy najlepszych na najgorsze i każde życie jest dla nas najważniejsze, bez względu, po której stronie kraty się znajdujesz” - pod tym hasłem w dniach 19-22 maja 2015 r. odbyła się druga edycja...

„Przygotowujemy najlepszych na najgorsze i każde życie jest dla nas najważniejsze, bez względu, po której stronie kraty się znajdujesz” - pod tym hasłem w dniach 19-22 maja 2015 r. odbyła się druga edycja Warsztatów i Zawodów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej, zorganizowana w Brzegu Dolnym i Wrocławiu przez Centralny Zarząd SW, pod patronatem medialnym m.in. „Special Ops”.

Michał Sitarski, Zbigniew Lech Owczarski Wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne Wyposażenie medyczne

Artykuł prezentuje kilka wybranych elementów wyposażenia, które może być przydatne ratownikowi lub użytkownikowi indywidualnych pakietów medycznych, niekoniecznie związane bezpośrednio z niesieniem pomocy,...

Artykuł prezentuje kilka wybranych elementów wyposażenia, które może być przydatne ratownikowi lub użytkownikowi indywidualnych pakietów medycznych, niekoniecznie związane bezpośrednio z niesieniem pomocy, ale mogące to znacząco ułatwić. Są to pakiety ratownicze, latarki dla ratowników, haki ratunkowe, sygnalizatory LED oraz nożyczki i noże ratownicze.

Maciej Stopniak System Ratownictwa Taktycznego SRT-S

System Ratownictwa Taktycznego SRT-S System Ratownictwa Taktycznego SRT-S

W publikacji autor przedstawił kilka najbardziej popularnych sprawdzonych pakietów wyposażenia medycznego przeznaczonego do udzielania pierwszej pomocy dla rannych w warunkach walki.

W publikacji autor przedstawił kilka najbardziej popularnych sprawdzonych pakietów wyposażenia medycznego przeznaczonego do udzielania pierwszej pomocy dla rannych w warunkach walki.

Andrzej Krugler Tasmanian Tiger Small Medic Pack

Tasmanian Tiger Small Medic Pack Tasmanian Tiger Small Medic Pack

Linia produktów medycznych firmy Tasmanian Tiger, z których na naszych łamach prezentowaliśmy już między innymi plecaki First Responder Move On oraz Medic Assault Pack, powiększyła się w tym roku o nowy...

Linia produktów medycznych firmy Tasmanian Tiger, z których na naszych łamach prezentowaliśmy już między innymi plecaki First Responder Move On oraz Medic Assault Pack, powiększyła się w tym roku o nowy element, będący rozwiązaniem pośrednim pomiędzy apteczkami indywidualnymi a plecakami medycznymi.

Zbigniew Lech Owczarski "Chudzielec" dla medyka

"Chudzielec" dla medyka "Chudzielec" dla medyka

Rola medyka (ratownika bojowego) na polu walki jest nieoceniona. Świetnie wyszkoleni ratownicy są pierwsi przy ranionych żołnierzach i to na ich barkach spoczywa zadanie udzielenia niezbędnej pomocy rannemu...

Rola medyka (ratownika bojowego) na polu walki jest nieoceniona. Świetnie wyszkoleni ratownicy są pierwsi przy ranionych żołnierzach i to na ich barkach spoczywa zadanie udzielenia niezbędnej pomocy rannemu tak, aby można go było bezpiecznie przetransportować w odpowiednie miejsce. Skomplikowany sprzęt medyczny oraz niezbędne środki opatrunkowe trzeba jednak gdzieś zmieścić - w tym celu zostały opracowane specjalne plecaki, stworzone zgodnie z potrzebami paramedyków.

Redakcja LAMPART-20

LAMPART-20 LAMPART-20

Blisko 1500 żołnierzy oraz 500 jednostek sprzętu z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich brało udział w ćwiczeniu pk. LAMPART-20.

Blisko 1500 żołnierzy oraz 500 jednostek sprzętu z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich brało udział w ćwiczeniu pk. LAMPART-20.

Redakcja Straż Graniczna szkoli się w posługiwaniu paralizatorami

Straż Graniczna szkoli się w posługiwaniu paralizatorami Straż Graniczna szkoli się w posługiwaniu paralizatorami

Ośrodek Szkolenia Specjalistycznego w Lubaniu przeprowadził w zeszłym tygodniu dla funkcjonariuszy Straży Granicznej szkolenie z zakresu posługiwania się urządzeniami służącymi do obezwładniania osób za...

Ośrodek Szkolenia Specjalistycznego w Lubaniu przeprowadził w zeszłym tygodniu dla funkcjonariuszy Straży Granicznej szkolenie z zakresu posługiwania się urządzeniami służącymi do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej (paralizatorów).

Redakcja Trening FIRE PHOBIA

Trening FIRE PHOBIA Trening FIRE PHOBIA

W bazie Camp Maréchal de Lattre de Tassigny w Novo Selo (1. lipca) zostały zrealizowane zajęcia Fire Phobia, których udział brała kompania manewrowa XL zmiany PWK KFOR.

W bazie Camp Maréchal de Lattre de Tassigny w Novo Selo (1. lipca) zostały zrealizowane zajęcia Fire Phobia, których udział brała kompania manewrowa XL zmiany PWK KFOR.

Redakcja Rozpoznawcze abecadło

Rozpoznawcze abecadło Rozpoznawcze abecadło

Zwiadowcy Czarnej Dywizji ćwiczyli w ramach zajęć zgrywających systemu rozpoznania dywizji pod kryptonimem Raróg-19, w których udział wzięło blisko dwustu żołnierzy oraz ponad 50 jednostek sprzętu.

Zwiadowcy Czarnej Dywizji ćwiczyli w ramach zajęć zgrywających systemu rozpoznania dywizji pod kryptonimem Raróg-19, w których udział wzięło blisko dwustu żołnierzy oraz ponad 50 jednostek sprzętu.

Michał Piekarski Taktyka walki w terenie zurbanizowanym

Taktyka walki w terenie zurbanizowanym Taktyka walki w terenie zurbanizowanym

W okresie ostatnich kilkunastu lat, obserwowane jest wzmożone zainteresowanie problematyką działań wojskowych w terenie zurbanizowanym. W związku z tym, wydana w roku 2012 książka autorstwa Pawła Makowca...

W okresie ostatnich kilkunastu lat, obserwowane jest wzmożone zainteresowanie problematyką działań wojskowych w terenie zurbanizowanym. W związku z tym, wydana w roku 2012 książka autorstwa Pawła Makowca i Marka Mroszczyka "Taktyka walki w terenie zurbanizowanym" daje nadzieję na interesujące rodzime opracowanie dotyczące tego obszaru tematycznego.

Zespół Prasowy KWP w Katowicach Strzały w Porębie

Strzały w Porębie Strzały w Porębie

W jednym z opuszczonych budynków w Porębie pod Zawierciem pod koniec stycznia 2019 r. padły strzały. Policjanci z katowickiego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji doskonalili swoje umiejętności...

W jednym z opuszczonych budynków w Porębie pod Zawierciem pod koniec stycznia 2019 r. padły strzały. Policjanci z katowickiego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji doskonalili swoje umiejętności taktyczne wspólnie z żołnierzami Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej i zagrażającej bezpieczeństwu, współpraca służb jest istotnym elementem taktyki specjalnej. To kolejne tego typu szkolenie przeprowadzone wspólnie z Wojskami Specjalnymi.

Najnowsze produkty i technologie

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.