Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Rozmowa z Tomaszem Sanakiem

Rozmowa z Tomaszem Sanakiem Arch. prywatne, CTiSR REAGO

Rozmowa z Tomaszem Sanakiem Arch. prywatne, CTiSR REAGO

*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach pracy ratownika taktycznego i życiu na misji z Tomaszem Sanakiem rozmawia Jakub Brymerski.

Zobacz także

Krzysztof Mątecki Jestem od pomagania w każdy możliwy sposób!

Jestem od pomagania w każdy możliwy sposób! Jestem od pomagania w każdy możliwy sposób!

Wywiad z „Czarnym”, medykiem Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej z Warszawy (GISW Warszawa), płetwonurkiem, spadochroniarzem, instruktorem samoobrony, strzelectwa i survivalu. Prywatnie pasjonatem gór...

Wywiad z „Czarnym”, medykiem Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej z Warszawy (GISW Warszawa), płetwonurkiem, spadochroniarzem, instruktorem samoobrony, strzelectwa i survivalu. Prywatnie pasjonatem gór oraz K9.

Iwona Szoda Wywiad: K9 TC3

Wywiad: K9 TC3 Wywiad: K9 TC3

Co zrobić, gdy pies będzie ranny, zanim udamy się do lecznicy weterynaryjnej? Co przewodnik psa może zrobić, kiedy jest głęboko w lesie, w górach, z daleka od miasta i lecznicy weterynaryjnej lub w przypadku...

Co zrobić, gdy pies będzie ranny, zanim udamy się do lecznicy weterynaryjnej? Co przewodnik psa może zrobić, kiedy jest głęboko w lesie, w górach, z daleka od miasta i lecznicy weterynaryjnej lub w przypadku kontaktu – wymiany ognia na polu walki? Jak może uratować swojego czworonożnego partnera służbowego?

Monika Banaś K9 TC3

K9 TC3 K9 TC3

Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).

Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).

Jak zostałeś ratownikiem na misji?

– Cała przyczyna mojego uwielbienia dla działań ratowniczych w środowisku taktycznym tkwi w permanentnym „dobrostanie stanu hiperadrenergicznego”. Jak zadasz to pytanie ludziom, którzy wyjeżdżają i realizują swoje powinności etatowe, to większość z nich powie ci, że jadą dla pieniędzy, przygody, idei i może rzeczywiście tak jest, ale dla mnie i innych podobnych „mi” – będą to sprawy drugorzędne… Pierwszy raz „poleciałem” na przygodę, bo powiedzmy sobie szczerze – kto tam nie był i nie poczuł zapachu wiosek oraz nie smarkał wszechobecnym pyłem, nie będzie wiedział, gdzie jedzie. Drugi raz pojechałem, bo zatęskniłem.

Jakie jest Twoje przygotowanie zawodowe?

– Skończyłem Colegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku ratownictwo medyczne, wcześniej zaliczyłem Medyczne Studium Zawodowe na kierunku elektroradiologia, uzyskując tytuł technika radiologii… Zaraz po studiach pracowałem w pogotowiu ratunkowym, ale nie zagrzałem tam długo miejsca, ponieważ na drodze mojej kariery zawodowej pojawiło się REAGO – Centrum Treningu i Symulacji Ratunkowych. No i w tej firmie otworzyły mi się oczy na ratownictwo medyczne. W ciągu pół roku zostałem instruktorem ACLS (Advanced Cardiovascular Life Support), PALS (Pediatric Advanced Cardiovascular Life Support), ukończyłem kurs instruktorski PHTLS (Prehospital Trauma Life Support) w USA i zostałem instruktorem TCCC. Paradoksalnie, chyba najbardziej pouczające dla mnie były zajęcia koła naukowego w prosektorium przy Zakładzie Medycyny Sądowej i Kryminalistyki Colegium Medicum UJ. To właśnie tam zrozumiałem, na czym polega „patofizjologia śmierci”. Tak więc, nie ukrywam – jestem „nabity” wiedzą, która w połączeniu z cennym doświadczeniem misyjnym tworzy mam nadzieję swego rodzaju synergię…

Jak wygląda życie na misji?

– Życie misyjne, to życie, gdzie nie stykasz się z cywilizacją. Nie chodzisz codziennie rano do sklepu, nie musisz nawet włączać pralki, bo pranie zrobi za ciebie ktoś inny. Z jednej strony, życie misyjne to coś, za czym teraz tęsknię, ale z drugiej, to życie, gdzie czekasz, mając w podświadomości, aż „coś się stanie”. Mam tu na myśli ostrzał rakietowy bazy czy eksplozję IED pod Rosomakiem, którym jedziesz. Co jest super? Nie używasz telefonu komórkowego (w Polsce mam dwa), nie musisz zastanawiać się, czy ubrać koszulę, czy sweter, bo masz mundur, a i pogoda jest przewidywalna, chodzisz bez ograniczeń na siłownię, czytasz książki, przebywasz w niesamowicie egzotycznym dla Europejczyka środowisku kulturowym.

Czy przed misją byłeś szkolony, jak się zachować „taktycznie” w sytuacji ostrzału itp.?

– Nie.

Z racji tego, że jesteś cywilem, nie nosisz broni. Czy czujesz z tego powodu dyskomfort? Czy zdarzyły się sytuacje, że przydałaby się dodatkowa lufa w teamie?

– Rzeczywiście, nie noszę broni. I chociaż ja nie czuję dyskomfortu z tego powodu, to wiem, że pozostali członkowie sekcji czy plutonu mają w podświadomości konieczność chronienia „następnego po tłumaczu”. Powiem tak: czasami to śmiesznie wyglądało, jak wchodziłem do wioski, spotykałem wojska sojusznicze, z którymi byłem na wspólnej akcji, a operatorzy z innych krajów czy nawet ANA (Afghanistan National Army) lub ANP (Afghanistan National Police) nie mogli się nadziwić, jak to jest, że nie mam „klamki”. W sumie, to jak popatrzysz na statystykę, to mało kto – w obecnej technologii walki asymetrycznej – ginie od pocisku. Reasumując, czułem się bezpiecznie – dzięki chłopakom z grupy rozpoznawczej z Lidzbarka, z którymi zaliczyłem każdy mój QRF.

Jak na tle armii sojuszniczych wygląda wyszkolenie i wyposażenie medyczne naszych żołnierzy?

– Na papierze, jesteśmy superwyszkoleni. W praktyce, gdyby sprawdzić – to chyba mamy się czego wstydzić. Jeżeli chodzi o sprzęt, to nie chcę oceniać zasadności „postawienia” szpitala w Ghazni, nie chcę też oceniać sprzętu oraz leków, którymi dysponują nasi lekarze w Bazie. MON wręcz płacze, że nie ma pieniędzy. Ja płaczę, że nie mam plecaka medycznego oraz sprzętu w nim potrzebnego do ratowania ludzkiego życia. Na pierwszej zmianie mój zielony plecak na pustyni otwierałem nożem, bo nie zdawałem sobie sprawy, że zamek może ulec zapiaszczeniu. Na tej zmianie, chyba oprócz kilku innych medyków – plecaki mieliśmy albo „wyproszone” od Amerykanów, albo kupione za własne pieniądze w sklepie. Problemem jest, że nie mamy jako ratownicy z pola kogoś, kto by rozumiał nasze potrzeby, miał wiedzę, czego potrzebujemy i do czego. Wiecznie nie można się zasłaniać przecież brakiem środków pieniężnych. Powiem krótko, że kółko do Rosomaka kosztuje tyle, co trzy wyposażone najlepiej na świecie plecaki. I proszę zapamiętać, że strefa Care Under Fire i Ewakuacji należy do nas – średniego personelu medycznego – i tak naprawdę to my ratujemy od śmierci – dopiero potem zaczyna się medycyna kliniczna.

Nasi żołnierze znają zasady natowskiego systemu TC3?

– To jest smutne, że pojęcie TC3 większości żołnierzy nie kojarzy się z niczym. Jak zapytam, czy brali udział w jakichś szkoleniach medycznych, to wszyscy, ale jak dowiaduję się, jakim programem szkolenia byli objęci, to może czasami lepiej, żeby tych szkoleń nie przechodzili. Prawda jest taka, że jedynym kursem, który jest zalecany dla operatorów czy nawet medyków dla działań medycznych w warunkach działań zbrojnych – jest Tactical Combat Casualty Care (taktyczno-bojowa opieka nad poszkodowanym). To jedyne szkolenie oparte na Evidence Base Medicine, czyli natowskiej statystyce najczęściej występujących przypadków, gdzie reguły i procedury ratunkowe ustalane są w wyniku przeprowadzonych badań retrospektywnych. Prawda jest taka, że to kurs, który powstał na bazie wylanej krwi przez operatorów. Nasza armia chyba za mało strat poniosła, żeby w końcu przestać traktować polskiego żołnierza medycyną cywilną. Nie prowadzimy żadnych badań, jak zapobiegać ofiarom w sytuacjach taktycznych. Nie szkolimy żołnierzy, żeby byli w stanie sami udzielić sobie pomocy. Amerykanie wydzielają specjalny komponent szkoleniowy, który nieustannie pracuje z operatorami przygotowując ich do sytuacji zranienia na polu walki. Nikt nie oszczędza na środkach treningowych, nowoczesnych systemach opatrunkowych. Posiadają manekiny nowej generacji symulujące krwawienia, wymioty i różnego typu stany chorobowe. Nie da się nauczyć nikogo samopomocy i pierwszej pomocy na polu walki oszczędzając. Życie ludzkie jest bezcenne i dobrze byłoby, aby to zrozumieli wojskowi decydenci. Tymczasem szkolenia w MON są organizowane jak najmniejszym kosztem. Tak samo są wyposażani żołnierze.

Zaznaczam, że dla mnie ratownictwo taktyczne to ratownictwo poza bazą, w bazie są lekarze i to oni najlepiej tutaj będą znali się na robocie. Po pierwszej mojej zmianie napisałem raport, w którym wytknąłem błędy – zabezpieczeniu medycznemu dla działań ratowników, byłem na rozmowie indywidualnej nawet u generała Skrzypczaka (wtedy dowódcy Wojsk Lądowych). Minęły trzy lata – nic się nie zmieniło, jeżeli chodzi o zabezpieczenie sprzętowe, no może poza tym, że za ciężkie pieniądze postawiliśmy szpital w Ghazni, a ratownik, który leci po pacjenta, ma dalej historyczny zielony plecak z masą niepotrzebnego sprzętu i wielkim brakiem sprzętu niezbędnego.

Czy za pomocą indywidualnego zestawu medycznego żołnierz jest w stanie udzielić sobie pomocy?

– Jest, ale należy pamiętać, żeby żołnierz wiedział, co do czego służy. Ciekawy jestem wyników badań, w których zapytalibyśmy żołnierzy o wskazania do podania atropiny czy relanium, które mają w swoich indywidualnych zestawach? Jak odpowiedzieliby na pytanie o wskazanie do podania morfiny i jakie skutki uboczne może ona wywołać, bo przecież każdy żołnierz ma autostrzykawkę z morfiną. Rozumiesz? Chodzi o to, że nie ma tutaj synergii pomiędzy sprzętem a umiejętnościami, bo szkolenia zawsze idą na dalszy plan. Byłem kiedyś na superwykładzie profesora Gaszyńskiego, wykład dotyczył nadgłośniowych systemów zabezpieczenia dróg oddechowych. Co najważniejsze? Powiedział: „Że to nie piękne karetki, „superwypasiony” sprzęt ratują ludzkie życie – w pierwszej kolejności ratują ręce ratownika”.

Czy w Twojej ocenie samopomoc medyczna ma sens? Czy żołnierze są w stanie, będąc w silnym stresie, udzielić prawidłowo pomocy sobie lub kolegom?

– Na to pytanie powinien odpowiedzieć Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia. To ta instytucja powinna prowadzić badania nad tzw. „współczynnikiem zgonów do uniknięcia”. Z tego, co wiem, w innej armii to robią, my chyba jeszcze nie. W naszych warunkach jest tak, że dobrym ratownikiem jest ten, który spędził lata w pogotowiu ratunkowym, tutaj niestety praktyka „pogotowiarska” nie będzie jedynym elementem świadczącym o czyimś profesjonalizmie, bo tak naprawdę tutaj nie będziesz miał dostępu „w polu” do swojej karetki. Mówię o tym, bo dla prawidłowości udzielania pomocy będzie znacząca przede wszystkim znajomość środowiska taktycznego i procedur, a nie to, czy to kiedyś już robiłem. Więc jeżeli jesteś opanowanym człowiekiem, i wiesz, jakie są zasady rządzące „pakowaniem rany postrzałowej” – to ją „zapakujesz”, ale jeżeli myślisz, że do takiej rany przyłożysz gazę, to możesz mieć wyrzuty sumienia, że kogoś zabiłeś.

Co sądzisz o pośrednim ogniwie w armiach sojuszniczych, jakim jest Combat Life Saver pomiędzy żołnierzami (samopomoc, pomoc koleżeńska)? jaka jest różnica między nim a wykwalifikowanym medykiem?

– Jeżeli popatrzymy na potencjalnych moich pacjentów w środowisku taktycznym, to zobaczymy ludzi w przedziale wiekowym 20–35 lat. Będą to ludzie zdrowi, bez przeszłości chorobowej o charakterze internistycznym. Tak mówią statystyki. Główną przyczyną zgonu w Hot Zones będzie wstrząs hipowolemiczny, spowodowany utratą krwi ze środowiska naczyniowego. Jak wiemy, silne krwotoki będziemy tamowali za pomocą stazy taktycznej, środków hemostatycznych itp. A obciążenie serca będziemy utrzymywali za pomocą resuscytacji płynowej oraz pozycji przeciwwstrząsowej. Combat Life Saver to człowiek, który po odpowiednim przeszkoleniu jest w stanie wykonać wszystkie powyższe procedury, więc dlaczego by nie miało być go na polu walki, szczególnie, że „tam” najpierw się walczy, a potem dopiero ratuje. Wiadomo, że lepiej jest zrobić z żołnierza medyka, niż z medyka żołnierza. Tak więc jeszcze raz powtórzę – wręcz konieczny jest taki etat, ale ludzie, którzy będą na nim „tkwić”, nie mogą zostać wepchnięci tam „na sztukę” i dostawać migotania pośladków, jak już się coś stanie.

Czy widzisz potrzebę, aby zamienić Wasze etaty stanowiskami żołnierzy-medyków, którzy mogliby również brać udział w walkach? Przykładem mogą być amerykańscy PJ (pararescue jumpers), którzy są w stanie przeprowadzić skomplikowane operacje bojowe nawet typu CSAR (combat search and rescue), a jednocześnie są wykwalifikowanymi paramedykami. Przy czym za swoje poświęcenie i odwagę według statystyk zbierają najwięcej medali na polu walki.

– Może trochę skrytykuję swoje miejsce jako cywila w Armii Polskiej, ale rzeczywiście powinno być tak, że człowiekiem, który jeździ lub lata w ramach zabezpieczenia medycznego QRF, powinien być uzbrojony żołnierz. Niestety nasza armia boryka się z problemem posiadania odpowiednich medyków na odpowiednie stanowiska. Jako ratownicy medyczni nie mamy odpowiednich procedur postępowania w stanach nagłych, tak jak to mają określone w ustawie ratownicy medyczni należący do Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Bardzo często zdarza się, że z racji braku kontaktu z lekarzem koordynatorem, muszę podejmować decyzję o farmakoterapii, której w warunkach polskich nie podjąłbym się bez konsultacji. Osobiście, mam wiele uwag do systemu ratownictwa medycznego MON, który działa w ramach PKW. Moim marzeniem byłoby przeprowadzenie audytu ze znajomości wykonywania procedur ratowniczych w stanach nagłych, bo proszę nie zapominać, że ratownik z dyplomem i pięcioletnim stażem w pogotowiu ratunkowym to nie zawsze dobry kandydat na PJ, nie mówiąc o tym, że w sytuacji walki jest dodatkowym obciążeniem, gdyż nie posiada broni i dodatkowo musi być ochraniany.

Dziękuję bardzo za rozmowę. Życzę owocnej pracy treningowej i jak najmniej „roboty” na kolejnej misji.

– Dziękuję bardzo. Nie uchylam się nigdy od pracy, ale rzeczywiście wolałbym tylko szkolić, czy to żołnierzy z PKW, czy sojuszników z Afganistanu. Więcej żołnierskiego szczęścia dla misjonarzy – wtedy ja nie muszę interweniować – tego możesz mi życzyć!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Michał Czerwiński Medycyna zza barykady

Medycyna zza barykady Medycyna zza barykady

Poruszona w niniejszym opracowaniu treść z wiadomych względów nie wyczerpuje tematu, wyłącznie ukazuje problematykę i określa podstawowe rozwiązania… „…Roman! Jestem Ratownikiem Medycznym - mam na imię...

Poruszona w niniejszym opracowaniu treść z wiadomych względów nie wyczerpuje tematu, wyłącznie ukazuje problematykę i określa podstawowe rozwiązania… „…Roman! Jestem Ratownikiem Medycznym - mam na imię Rafał. Proszę, uspokój się. Postaraj się mówić wolniej. Radio szumi i słabo cię słyszę. Pomogę ci - pozwól mi tylko zadać parę pytań i wytłumaczyć, co masz dalej robić!”

Marcin Kruk Wywiad z twórcą OLAESA i SOF®TT-W

Wywiad z twórcą OLAESA i SOF®TT-W Wywiad z twórcą OLAESA i SOF®TT-W

Firma Tactical Medical Solutions to jeden z liderów na rynku sprzętu przeznaczonego dla Ratownictwa Taktycznego. Założyciel firmy Ross Johnson to m.in. twórca OLAESA, najnowocześniejszego i wszechstronnego...

Firma Tactical Medical Solutions to jeden z liderów na rynku sprzętu przeznaczonego dla Ratownictwa Taktycznego. Założyciel firmy Ross Johnson to m.in. twórca OLAESA, najnowocześniejszego i wszechstronnego opatrunku indywidualnego przeznaczonego dla służb ratowniczych, w szczególności dla służb mundurowych. Opatrunek daje bardzo duże możliwości w zakresie opatrywania ran postrzałowych zgodnie z wytycznymi TC3. Wśród produktów TacMed odnajdziemy także opaskę uciskową (stazę) SOF®TT-W, jedną z dwóch...

Michał Czerwiński PARAMEDYK 2014

PARAMEDYK 2014 PARAMEDYK 2014

PARAMEDYK 2014

PARAMEDYK 2014

kpt. Łukasz Gawron, Kpt. Leszek Kołtun I warsztaty i zawody ratownictwa taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej

I warsztaty i zawody ratownictwa taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej I warsztaty i zawody ratownictwa taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej

Cztery lata temu Decyzją Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w 15 miastach wojewódzkich powołano do życia pododdziały specjalne wydzielone w ramach działów ochrony zakładów karnych i aresztów śledczych,...

Cztery lata temu Decyzją Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w 15 miastach wojewódzkich powołano do życia pododdziały specjalne wydzielone w ramach działów ochrony zakładów karnych i aresztów śledczych, dając początek istnienia Grup Interwencyjnych Służby Więziennej – GISW, w strukturach wszystkich Okręgowych Inspektoratów Więziennictwa w kraju.

Redakcja Wydanie specjalne SPECIAL OPS

Wydanie specjalne SPECIAL OPS Wydanie specjalne SPECIAL OPS

Pierwszy numer specjalny magazynu SPECIAL OPS poświęcony jest zagadnieniom związanym z ratownictwem taktycznym.

Pierwszy numer specjalny magazynu SPECIAL OPS poświęcony jest zagadnieniom związanym z ratownictwem taktycznym.

Michał Czerwiński Zespołowy zestaw medyczny

Zespołowy zestaw medyczny Zespołowy zestaw medyczny

„Gładki dostał, Gładki dostał!” – „Paluch”, który w sekcji pełnił dodatkowo funkcję paramedyka, bardzo nisko i płynnie przemierzał rów dzielący pozycję obrońców od niedoszłych pomysłodawców szczęśliwie...

„Gładki dostał, Gładki dostał!” – „Paluch”, który w sekcji pełnił dodatkowo funkcję paramedyka, bardzo nisko i płynnie przemierzał rów dzielący pozycję obrońców od niedoszłych pomysłodawców szczęśliwie „niedoplanowanej” zasadzki destrukcyjnej. Biegł szybko w kierunku krzyczącego „Globusa”, skanując przedpole.

Patryk Janda Szkolenie medyczne WZD MOSG

Szkolenie medyczne WZD MOSG Szkolenie medyczne WZD MOSG

Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej zorganizował szkolenie z zakresu czerwonej taktyki oraz przeciwdziałania aktom terroru na pokładach promów. Uczestniczyli w nim przedstawiciele...

Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej zorganizował szkolenie z zakresu czerwonej taktyki oraz przeciwdziałania aktom terroru na pokładach promów. Uczestniczyli w nim przedstawiciele służb mundurowych oraz medycznych.

Andrzej Krugler Tasmanian Tiger Small Medic Pack

Tasmanian Tiger Small Medic Pack Tasmanian Tiger Small Medic Pack

Linia produktów medycznych firmy Tasmanian Tiger, z których na naszych łamach prezentowaliśmy już między innymi plecaki First Responder Move On oraz Medic Assault Pack, powiększyła się w tym roku o nowy...

Linia produktów medycznych firmy Tasmanian Tiger, z których na naszych łamach prezentowaliśmy już między innymi plecaki First Responder Move On oraz Medic Assault Pack, powiększyła się w tym roku o nowy element, będący rozwiązaniem pośrednim pomiędzy apteczkami indywidualnymi a plecakami medycznymi.

Michał Czerwiński Medyczne zestawy taktyczne

Medyczne zestawy taktyczne Medyczne zestawy taktyczne

Konfiguracja sprzętu i ekwipunku taktycznego wymaga wielu przemyśleń. W grę wchodzi bowiem wiedza z zakresu zarówno ich budowy, umiejętnego wykorzystania, jak i poruszania się z nimi w umiejętny sposób....

Konfiguracja sprzętu i ekwipunku taktycznego wymaga wielu przemyśleń. W grę wchodzi bowiem wiedza z zakresu zarówno ich budowy, umiejętnego wykorzystania, jak i poruszania się z nimi w umiejętny sposób. Zasady te dotyczą również sprzętu medycznego będącego w indywidualnym wyposażeniu operatora, niezależnie od tego, czy w grę wchodzi działanie w trudnych warunkach terenowych, czy w terenie zurbanizowanym.

Hostage Rescue Force (Jednostka Ratowania Zakładników, HRF)

Hostage Rescue Force (Jednostka Ratowania Zakładników, HRF)

Jednostka przeznaczona do wykorzystania w złożonych i niebezpiecznych operacjach uwalniania zakładników przetrzymywanych w każdym możliwym miejscu.

Jednostka przeznaczona do wykorzystania w złożonych i niebezpiecznych operacjach uwalniania zakładników przetrzymywanych w każdym możliwym miejscu.

Redakcja 6. Akcja Serce w wykonaniu lotników z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego

6. Akcja Serce w wykonaniu lotników z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego 6. Akcja Serce w wykonaniu lotników z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego

W nocy 1 lutego 2021 roku samolot M-28B/PT uczestniczył w "Akcji Serce". Był to pierwszy w tym roku lot dla ratowania ludzkiego życia zrealizowany przez samolot M-28B/PT "Bryza".

W nocy 1 lutego 2021 roku samolot M-28B/PT uczestniczył w "Akcji Serce". Był to pierwszy w tym roku lot dla ratowania ludzkiego życia zrealizowany przez samolot M-28B/PT "Bryza".

Redakcja Akcja ratunkowa z udziałem Mi-14PŁ/R

Akcja ratunkowa z udziałem Mi-14PŁ/R Akcja ratunkowa z udziałem Mi-14PŁ/R

W niedzielny wieczór załoga dyżurna SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, po raz trzeci w tym roku przeprowadziła akcję ratowniczą na morzu. Ewakuacji na ląd wymagał załogant kutra rybackiego, z...

W niedzielny wieczór załoga dyżurna SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, po raz trzeci w tym roku przeprowadziła akcję ratowniczą na morzu. Ewakuacji na ląd wymagał załogant kutra rybackiego, z podejrzeniem zawału serca.

Redakcja news Szkolenie TCCC w Iraku

Szkolenie TCCC w Iraku Szkolenie TCCC w Iraku

Polscy żołnierze plutonu ochrony XII zm. PKW IRAK wspólnie z żołnierzami z Danii i Litwy uczestniczyli w szkoleniu Tactical Combat Casualty Care. TC3 jest zestawem procedur wydłużonej opieki nad rannymi...

Polscy żołnierze plutonu ochrony XII zm. PKW IRAK wspólnie z żołnierzami z Danii i Litwy uczestniczyli w szkoleniu Tactical Combat Casualty Care. TC3 jest zestawem procedur wydłużonej opieki nad rannymi tak, aby maksymalnie skrócić czas od zaistnienia ran do otrzymania kwalifikowanej opieki w specjalistycznej placówce medycznej.

Czerwona taktyka

Czerwona taktyka

rodzaj taktyki specjalnej obejmujący procedury i techniki ewakuacji medycznej i udzielania pierwszej pomocy członkom grup specjalnych na polu walki, w sposób adekwatny do potrzeb działań bojowych. Jako...

rodzaj taktyki specjalnej obejmujący procedury i techniki ewakuacji medycznej i udzielania pierwszej pomocy członkom grup specjalnych na polu walki, w sposób adekwatny do potrzeb działań bojowych. Jako taka nie jest więc odrębną taktyką, co pełni role wspierającą inne "kolorowe" taktyki. Zasadniczymi obecnymi podstawami czerwonej taktyki są wytyczne Tactical Combat Casaulty Care.

SITREP SPECIAL OPS SITREP: BattleView - rewolucja w TCCC?

SPECIAL OPS SITREP: BattleView - rewolucja w TCCC? SPECIAL OPS SITREP: BattleView - rewolucja w TCCC?

Firma Entrotech stworzyła niewielkie urządzenie pozwalające na zwiększenie możliwości udzielania pierwszej pomocy w warunkach pola walki, choćby w najciemniejszą noc. Battleview pozwala "widzieć" żyły...

Firma Entrotech stworzyła niewielkie urządzenie pozwalające na zwiększenie możliwości udzielania pierwszej pomocy w warunkach pola walki, choćby w najciemniejszą noc. Battleview pozwala "widzieć" żyły przez skórę.

Redakcja Zawody ratowniczo-taktyczne grup paramilitarnych 2018

Zawody ratowniczo-taktyczne grup paramilitarnych 2018 Zawody ratowniczo-taktyczne grup paramilitarnych 2018

Już 25 maja 2018 roku rozpocznie się III edycja ogólnopolskich Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych. Impreza odbędzie się w Sobótce (woj. dolnośląskie). Poprzednie edycje cieszyły się dużym...

Już 25 maja 2018 roku rozpocznie się III edycja ogólnopolskich Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych. Impreza odbędzie się w Sobótce (woj. dolnośląskie). Poprzednie edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem osób, które chcą zgłębić swoją wiedzę na temat ratownictwa taktycznego.

Redakcja "Pierwsza pomoc w warunkach bojowych - czerwona taktyka" - szkolenie Straży Granicznej

"Pierwsza pomoc w warunkach bojowych - czerwona taktyka" - szkolenie Straży Granicznej "Pierwsza pomoc w warunkach bojowych - czerwona taktyka" - szkolenie Straży Granicznej

Na przełomie maja i czerwca szkoleniowcy Zakładu Zabezpieczenia Działań Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu przeprowadzili kurs pt. „Pierwsza pomoc w warunkach bojowych – czerwona...

Na przełomie maja i czerwca szkoleniowcy Zakładu Zabezpieczenia Działań Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu przeprowadzili kurs pt. „Pierwsza pomoc w warunkach bojowych – czerwona taktyka” dla funkcjonariuszy wybranych oddziałów Straży Granicznej.

Iwona Panas Międzyoddziałowe warsztaty TCCC Specjalnych Grup Operacyjnych

Międzyoddziałowe warsztaty TCCC Specjalnych Grup Operacyjnych Międzyoddziałowe warsztaty TCCC Specjalnych Grup Operacyjnych

W dniach 7-8 kwietnia br., w Gdańsku, na terenie obiektu Magnum Shop & Arena, odbyły się międzyoddziałowe warsztaty Specjalnych Grup Operacyjnych – SGO, z zakresu Tactical Combat Casualty Care, w których...

W dniach 7-8 kwietnia br., w Gdańsku, na terenie obiektu Magnum Shop & Arena, odbyły się międzyoddziałowe warsztaty Specjalnych Grup Operacyjnych – SGO, z zakresu Tactical Combat Casualty Care, w których uczestniczyli członkowie oddziałów z Gdańska, Warszawy i Poznania. Warsztaty przeprowadzone zostały przez instruktorów z SGO Wrocław - oddziału, który specjalizuje się w medycynie pola walki i jest organizatorem Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych.

SGO Gdańsk Zawody Ratowniczo-Taktyczne Grup Paramilitarnych oczami SGO Gdańsk

Zawody Ratowniczo-Taktyczne Grup Paramilitarnych oczami SGO Gdańsk Zawody Ratowniczo-Taktyczne Grup Paramilitarnych oczami SGO Gdańsk

Dwie pętle taktyczne, dziesięć stacji, a na nich dziesięć scenariuszy sytuacji m.in. o charakterze kryzysowym czy zakładniczym, opartych na prawdziwych wydarzeniach. Realistycznie jak tylko było to możliwe...

Dwie pętle taktyczne, dziesięć stacji, a na nich dziesięć scenariuszy sytuacji m.in. o charakterze kryzysowym czy zakładniczym, opartych na prawdziwych wydarzeniach. Realistycznie jak tylko było to możliwe w ramach pozoracji, pod okiem specjalistów w dziedzinie czerwonej taktyki. Tak w dużym skrócie można opisać elementy i przebieg pierwszych w Polsce Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych, które odbyły się w dniach 17-19 czerwca br. na wrocławskim poligonie. Jedną dziesięciu startujących...

Monika Banaś K9 TC3

K9 TC3 K9 TC3

Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).

Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).

Tomasz Łukaszewski TC3 w pigułce

TC3 w pigułce TC3 w pigułce

Rozmowa z kpt. Anitą Podlasin – ratownikiem medycznym, instruktorem, oficerem sekcji planowania szkolenia w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, koordynatorem medycznym Centrum Szkolenia TCCC...

Rozmowa z kpt. Anitą Podlasin – ratownikiem medycznym, instruktorem, oficerem sekcji planowania szkolenia w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, koordynatorem medycznym Centrum Szkolenia TCCC NAEMT.

Ireneusz Chloupek TIER 2 TC3

TIER 2 TC3 TIER 2 TC3

Od 2020 roku wszyscy żołnierze pododdziałów bojowych amerykańskich sił zbrojnych są objęci nowym, ujednoliconym programem szkolenia Tactical Combat Casualty Care, czyli taktyczno-bojowej opieki nad rannym...

Od 2020 roku wszyscy żołnierze pododdziałów bojowych amerykańskich sił zbrojnych są objęci nowym, ujednoliconym programem szkolenia Tactical Combat Casualty Care, czyli taktyczno-bojowej opieki nad rannym na polu walki, tzw. poziomu 2 (Tier 2 TC3), który zastępuje dotychczasowe, prostsze kursy Combat Lifesaver. Nowy program powstał m.in. w oparciu o wnioski z doświadczeń bojowych żołnierzy 75. Pułku Ranger, w którym TCCC jest od bardzo dawna stałym elementem szkolenia.

Błażej Bierczyński, Mateusz J. Multarzyński Tactical Prison Rescue 2017 – we współdziałaniu siła

Tactical Prison Rescue 2017 – we współdziałaniu siła Tactical Prison Rescue 2017 – we współdziałaniu siła

Charakter współczesnych zagrożeń terrorystycznych, opartych na ideach czy kulturowych różnicach, jak i terroru kryminalnego, a także zmiany, jakie zaszły w profilu psychofizycznym przestępców (także tych...

Charakter współczesnych zagrożeń terrorystycznych, opartych na ideach czy kulturowych różnicach, jak i terroru kryminalnego, a także zmiany, jakie zaszły w profilu psychofizycznym przestępców (także tych już osadzonych w zakładach karnych), sprawia, że służby mundurowe muszą być gotowe do efektywnego międzyresortowego działania, niezależnie od swojej bazowej specjalizacji. Z takiego m.in. założenia wychodzą organizatorzy Zawodów i Warsztatów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej...

Błażej Bierczyński Tactical Prison Rescue 2016 - przygotowując najlepszych na najgorsze

Tactical Prison Rescue 2016 - przygotowując najlepszych na najgorsze Tactical Prison Rescue 2016 - przygotowując najlepszych na najgorsze

Relacja z trzecich Warsztatów i Zawodów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencji Służby Więziennej – „Tactical Prison Rescue”.

Relacja z trzecich Warsztatów i Zawodów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencji Służby Więziennej – „Tactical Prison Rescue”.

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops