Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Stazy taktyczne

M.C.TACMED

M.C.TACMED

„Co się stało?
Otwieram oczy i staram się skupić na sytuacji.
Ledwo zdążyłem pomyśleć, a przeraźliwy ból szarpnął prawą ręką.
Nieruchome postacie obok i smród… a raczej powinienem dodać - miks różnorodnych, ostrych i mdłych zapachów wyostrzył mi zmysły.
Jechaliśmy… był wybuch… trzeba szybko opuścić pojazd.Usiłuję złapać za klamkę.
O JEZU! Nie mam dłoni, a ręka jest powykręcana.
Wyczepiam stazę z kamizelki i próbuję ją założyć na strzęp tego, co pozostało po kończynie…”
Zdjęcia: M.C.TACMED

Zobacz także

Radosław Tyślewicz Historia powstania standardu TC3 w wojsku i służbach mundurowych

Historia powstania standardu TC3 w wojsku i służbach mundurowych Historia powstania standardu TC3 w wojsku i służbach mundurowych

Zarówno staza, jak i tamowanie krwotoków będących efektem oddziaływania środków walki na siłę żywą, nie są niczym nowym w kontekście prowadzenia działań militarnych. Dlaczego więc tyle uwagi przykłada...

Zarówno staza, jak i tamowanie krwotoków będących efektem oddziaływania środków walki na siłę żywą, nie są niczym nowym w kontekście prowadzenia działań militarnych. Dlaczego więc tyle uwagi przykłada się obecnie m.in. w armiach NATO do TCCC? Co leży u źródeł zmiany filozofii zapewnienia pomocy medycznej i zwiększenia przeżywalności żołnierzy i funkcjonariuszy podczas operacji bojowych oraz na czym polegają główne założenia tego standardu, przedstawiamy w treści niniejszego artykułu.

Mateusz Orzoł Pierwsza pomoc na pokładzie turbiny wiatrowej

Pierwsza pomoc na pokładzie turbiny wiatrowej Pierwsza pomoc na pokładzie turbiny wiatrowej

Niezależnie od miejsca czy typu zdarzenia, pewne aspekty pierwszej pomocy pozostają niezmienne. Naszym największym przeciwnikiem jest czas. Im dłużej osoba poszkodowana będzie oczekiwać na pomoc, tym jej...

Niezależnie od miejsca czy typu zdarzenia, pewne aspekty pierwszej pomocy pozostają niezmienne. Naszym największym przeciwnikiem jest czas. Im dłużej osoba poszkodowana będzie oczekiwać na pomoc, tym jej szanse na przeżycie są mniejsze. Różne seriale i filmy o tematyce medycznej przyzwyczaiły nas do szukania pomocy u profesjonalistów – ratowników, pielęgniarek, lekarzy czy strażaków. Jednak aby te służby mogły zadziałać, niezbędne są podstawowe czynności, wykonywane przez świadków zdarzenia – być...

Krzysztof Miliński Staza taktyczna - fenomen na polu walki

Staza taktyczna - fenomen na polu walki Staza taktyczna - fenomen na polu walki

Staza taktyczna w ostatnich latach zyskała na popularności. Dzisiaj praktycznie nikt w służbach mundurowych nie wyobraża sobie, aby w indywidualnym wyposażeniu służbowym mogło zabraknąć właśnie opaski...

Staza taktyczna w ostatnich latach zyskała na popularności. Dzisiaj praktycznie nikt w służbach mundurowych nie wyobraża sobie, aby w indywidualnym wyposażeniu służbowym mogło zabraknąć właśnie opaski uciskowej. Skąd zatem wziął się fenomen stazy taktycznej i co medycyna pola walki zyskała dzięki jej zastosowaniu? W artykule przedstawimy mocne i słabe strony tego rozwiązania, a wnioski oprzemy na życiowych doświadczeniach autora ze służby.

Stazy taktyczne, a raczej dedykowane opaski zaciskowe produkowane na potrzeby armii i służb mundurowych, w ostatnich latach doczekały się wielu ciekawych rozwiązań. Różnią się zarówno wyglądem, wagą, jak i sposobami zaciskania i zabezpieczenia przed przypadkowym zwolnieniem.

Warunkiem wykorzystania stazy jako elementu indywidualnego wyposażenia jest przede wszystkim możliwość użycia jej do zabezpieczenia obrażeń kończyn przez rannego operatora i stąd wybór jak najprostszej i zarazem najskuteczniejszej opcji.

Biorąc pod uwagę wykorzystanie staz taktycznych w wielu konfliktach zbrojnych i ich skuteczność bez wątpienia widać potrzebę rozwoju tej ścieżki ratownictwa. Znamy przypadki, gdzie poszkodowani opowiadali o swoich obrażeniach, działaniach ratowniczych (samoratowaniu), mając jednocześnie wiedzę, że gdyby nie staza – raczej nie byłoby szans na opowiadanie o czymkolwiek.

W 1996 roku, po trzech latach prac nad opracowaniem nowoczesnego modelu działań ratowniczych w środowisku taktycznym (operacji specjalnych), zgodnie z zamówieniem wojsk specjalnych amerykańskie firmy stanęły na wysokości zadania i opracowały opaskę zaciskową, która nie tylko jest skuteczna po założeniu, ale również, a może i przede wszystkim, jest możliwa do założenia przez samego żołnierza na samym sobie (Uzupełnij brakujący ekwipunek). Zdecydowanie poprawiło to przeżywalność na polu walki i jednocześnie zmieniło pogląd na realizację działań ratowniczych na tymże polu.

Zgodnie z wytycznymi, które po raz pierwszy pojawiły się właśnie w 1996 roku, Tactical Medicine in Special Operations (Military Medicine) – Medycyna Taktyczna w Operacjach Specjalnych (Medycyna Wojskowa) – tamowanie krwotoków z kończyn wskazane zostało jako priorytet i odpowiedzialność samego rannego.

Posiadanie wyposażenia, które było dostępne „pod ręką” i umiejętne jego wykorzystanie, znacznie zmniejszyło liczbę zgonów na polu walki. Pojawienie się coraz bardziej dostępnych autonomicznych środków opatrunkowych również zmieniło taktykę działań.

Do tej pory medyk był odpowiedzialny za udzielanie pomocy każdemu rannemu żołnierzowi, dlatego bez względu na zagrożenie i sytuację taktyczną ruszał pomagać potrzebującym… często z tragicznym dla niego skutkiem.

Taktyka pola walki w tym zakresie przerzuciła odpowiedzialność na każdego operatora, by ten samodzielnie starał się zabezpieczyć obrażenia stanowiące bezpośrednie zagrożenie życia, a następnie dopiero w najbliższym – bezpiecznym momencie medyk docierał i kontynuował działania ratownicze.

Bardzo często o przeżyciu decydują sekundy… nie bez przyczyny wśród ratowników rozpowszechniane jest hasło „ratuj każdą krwinkę”. Utrata krwi przekraczająca ok. 40% i ponad jej pojemności całkowitej jest już stanem zagrożenia życia, którego nie możemy w warunkach przedszpitalnych uratować.

Osobom niezwiązanym z ratownictwem medycznym warto zaznaczyć, że „wpompowanie” w takiego poszkodowanego płynów dostępnych w ambulansach jest wyłącznie próbą „chwytania się brzytwy przez tonącego”. Płyny (krystaloidy i koloidy) nie przenoszą tlenu, składników odżywczych – w związku z czym mają ograniczone właściwości znacznie różniące się od preparatów krwi czy krwi pełnej.

Stąd istniejąca potrzeba natychmiastowego „zakręcenia kurka” u takiego poszkodowanego w celu zachowania jak największej ilości krwi własnej.

Biorąc pod uwagę zapytania wielu osób rozpoczynających pracę ze stazami, należy wspomnieć, że w zależności od rodzaju i upodobań będziemy musieli przygotować się na jej przenoszenie i samodzielne użycie. Z uwagi na to, że osobiście „wychowałem się” na dwóch modelach i je na dodatek mam i używam – skupię się wyłącznie na nich. Postaram się też przybliżyć stazę, która ostatnio przykuła moją uwagę ze względu na prostotę użycia i przede wszystkim wagę.

Czytaj też: Medycyna zza barykady >>>

C-A-T – COMBAT APPLICATION TOURNIQUET

Najczęściej wykorzystywaną przeze mnie stazą jest C-A-T (Combat Application Tourniquet), z którą miałem okazję zaprzyjaźnić się już pod koniec lat 90. Jest to jedna z bardziej rozpoznawalnych staz, którą możemy zobaczyć na różnorodnych teatrach działań wojennych. Niestety, jak każde wyposażenie indywidualne ma wiele zalet, ale również  wady.

Staza została opracowana na „życzenie” amerykańskich specjalsów już trzy lata po bitwie o Mogadisz, która była punktem zwrotnym w dziejach ratownictwa taktycznego.

Stazę zaprojektowano w taki sposób, aby pojedynczy żołnierz/operator mógł ją założyć samodzielnie zarówno na kończynę górną, jak i dolną.

Budowa CAT-a to głównie zszyte ze sobą paski (z czego jeden obszyty rzepem), klamra z dwiema przelotkami i krępulec (patyk) z jego blokadą umieszczony na plastikowej podstawie.

Bardzo ważne jest zarówno przygotowanie samej stazy, jak i umieszczenie jej na oporządzeniu. Polega ono głównie na jej odpowiednim złożeniu, umożliwiając szybkie i skuteczne założenie – jak również zapobieganiu zabrudzeniu jej wrażliwych (rzepowych) elementów.

Sposób, który opiszę, może różnić się od wielu dotychczas prezentowanych, ale uważam, że jest skuteczny i warto go zastosować.

Staza jest jednorazowa, jednak bardzo często zdarza się, że jej posiadacze ćwiczą zakładanie, składanie, czy po prostu ją czyszczą. W związku z tym może dojść do skręcenia paska przebiegającego przez krępulec, jak i jego skrócenia. Paski szerokie powinny być „naciągnięte”, węższy – przebiegający przez krępulec – prosty (nieposkręcany), plastikowe elementy nie powinny być uszkodzone.

W momencie, kiedy naciągniemy paski  i staza jest sprawdzona, przeciągamy pasek przez zewnętrzną przelotkę. Zalecam zagięcie końcówki paska, co uniemożliwi jego przypadkowe wysunięcie. Następnie musimy wytworzyć coś w rodzaju pętli, co pozwoli nam na założenie stazy na rękę. Ma to również za zadanie zabezpieczyć rzep przed przypadkowym zabrudzeniem. Rzep nie lubi kurzu, błota, śniegu itp. Czyli wszystkiego, na co narażone jest wyposażenie zewnętrzne podczas działań taktycznych.

Staza powinna być złożona w sposób umożliwiający szybkie użycie oraz w miejscu dostępnym dla obu kończyn górnych – najlepiej w osi ciała. Stazę możemy umieścić w specjalnym zasobniku lub po prostu używając wytrzymałych gumowych opasek.

Po „zerwaniu” stazy z oporządzenia, wykonaną obręcz zakładamy na rękę. Zalecam umieścić plastikową podstawę pod pachą z końcówką paska skierowaną na zewnątrz. Musimy pamiętać o balansie ciała, ponieważ pozwoli on nam na dociskanie elementów stazy bezwładną ręką i odchylanie ręki od ciała. Bardzo ważną rzeczą jest trenowanie najgorszych scenariuszy, co znaczy w tym przypadku tyle, że powinniśmy ćwiczyć sytuację, kiedy mamy bezwładną rękę i nie możemy jej użyć do pomocy przy zakładaniu stazy. Takie właśnie jest przeznaczenie tego sprzętu.

Po założeniu jej w najwyższym punkcie kończyny (pod pachą – zasada jednej kości itd.), kręcimy krępulcem do momentu, aż zaobserwujemy zatrzymanie wypływu pulsującej krwi z rany. Następnie unieruchamiamy krępulec w którejś z półkolistych blokad, dodatkowo przeplatamy przez nie luźny pasek i małym paskiem (w nowej stazie pasek biały z napisem TIME – CZAS) umieszczonym na jednej z blokad zabezpieczamy całość.

Umieszczony pod pachą krępulec i blokada zabezpieczają ją przed uszkodzeniem, przypadkowym rozpięciem i narażeniem poszkodowanego na szarpanie za wystający element.

Umieszczenie stazy na nodze wymaga wypięcia jej z przelotki i przeplecenie pod nogą. Rzadko kiedy będziemy w stanie założyć stazę na uszkodzoną kończynę wkładając ją w powstałą pętlę.

BARDZO WAŻNE! Zakładając stazę na kończynę dolną, musimy przepleść pasek przez dwie przelotki! Jest to niezwykle ważne, ponieważ mechanizm blokowania opaski będzie uzależniony wyłącznie od niego. Z kolei odpowiadając na zadawane często pytanie: „To dlaczego nie mogę od razu przepleść paska przez dwie przelotki przed umieszczeniem jej na kamizelce?” – tłumaczę: próba założenia/zaciśnięcia dwóch przelotek na uszkodzonej kończynie górnej (bez możliwości ruchu kończyną) zakończy się niepowodzeniem. Zaciśnięcie już zablokowanej klamry wymagać będzie wykorzystania mięśni uszkodzonej kończyny lub drugiej – sprawnej.

Czytaj też: Prawne przeszkody- funkcjonowania ratownictwa taktycznego w wojsku i policji >>>

SOFT-T (SPECIAL OPERATIONS FORCES TACTICAL – TOURNIQUET)

Kolejna ze sprawdzonych staz. Wyglądająca bardzo solidnie, prezentuje sobą również wieloletnie sukcesy. Lubiana przez wielu operatorów jednostek specjalnych, zwłaszcza tych, którzy często „wychodzą z wody”. Ale od początku…

SOFT-T zbudowana jest z paska, aluminiowego krępulca oraz elementu/-ów blokujących w postaci trójkąta/-ów. Wersja pierwsza miała krępulec koloru srebrnego, następna – koloru czarnego. Pasek w wersji 2.0 był szerokości 2 cm i niestety był za wąski według algorytmów ratownictwa cywilnego. Elementami blokującymi krępulec w tej wersji są dwa trójkąty, z czego jeden jest ruchomy (przepleciony przez pasek). Elementem zabezpieczającym całość jest śruba zlokalizowana na klamrze samozaciskowej, którą dokręcając blokujemy całość – uniemożliwiając tym samym przypadkowe wypięcie.

Obecnie możemy używać nowej stazy SOFT-T W (wide – szeroki), która wyróżnia się tym, że ma m.in. szerszy pasek – spełniający wymagania stawiane opaskom zaciskowym. Nie ma elementów zabezpieczających w postaci śruby i wyłącznie jeden element blokujący krępulec (jak poprzednio ruchomy – przewleczony przez pasek). Istnieje również możliwość rozłączenia stazy… Może też sprawiać problem w przypadku działania w rękawicach taktycznych.

Przygotowanie do użycia i zlokalizowanie SOFT-a wygląda bardzo podobnie, z tą jednak różnicą, że nie musimy obawiać się zabrudzenia. Niestety, wadą jej pierwszej wersji były metalowe elementy klamry i śruby, które narażone były na wilgoć. Jednak w warunkach wodnych doskonale pracowały na kombinezonach oraz mokrych i brudnych mundurach. Obecnie w najnowszej wersji SOFT-T W takiego problemu już nie ma.

R.A.T.S. (Rapid Applications Tourniquet System)

To ciekawe rozwiązanie, dlatego o nim wspomnimy. Według instrukcji można założyć stazę na ranną kończynę drugą (sprawną) ręką. Otóż ponownie stawiamy pytanie… Co by było, gdyby ta kończyna była na tyle słaba, że nie byłaby w stanie docisnąć stazy do ciała lub sprawnie wywijać ręką kółka w powietrzu – nawijając stazę na ranną/uszkodzoną rękę.

Według przeprowadzanych testów dopplerowskich spełnia wymogi opaski zaciskowej – tzn. zatrzymuje przepływ tętniczy jak inne (wyżej wymienione stazy). Jak pisałem – rozwiązanie o tyle ciekawe, że jesteśmy w stanie przenosić kilka takich urządzeń na wyposażeniu – nawet na zewnętrznych systemach transportowych, gdyż są dość oporne na uszkodzenia. I to jest niewątpliwie zaleta. Możemy przy okazji jako paramedycy zabrać kilka, a nawet kilkanaście takich staz do zabezpieczenia innych.

Tak jak w przypadku opatrunków i pozostałego sprzętu ratunkowego, który możemy znaleźć na wyposażeniu ambulansów i toreb medycznych w strażach pożarnych na całym świecie – również opaski zaciskowe trafiły na „rynek cywilny”. Stąd możemy nabyć stazy taktyczne w kolorze pomarańczowym – dobrze widoczne podczas katastrof i zdarzeń o charakterze masowym. Standardy postępowania ratownictwa medycznego również inaczej postrzegają użycie opasek zaciskowych. Co prawda jeszcze co niektórzy uznają stazy taktyczne (produkowane fabrycznie opaski uciskowe) za wynalazek szatana, ale musimy pamiętać, że statystyka wojenna wyraźnie dowodzi – opaski zaciskowe ratują życie!

UWAGA!

Bezpieczny czas utrzymania stazy na kończynie – do 2 (dwóch) godzin!

ZAPISZ CZAS ZAŁOŻENIA STAZY!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Radosław Tyślewicz IFAK/IPMed – osobista apteczka taktyczna pierwszej pomocy

IFAK/IPMed – osobista apteczka taktyczna pierwszej pomocy IFAK/IPMed – osobista apteczka taktyczna pierwszej pomocy

Opatrunek osobisty wielu pokoleniom żołnierzy oraz absolwentów tzw. przysposobienia obronnego w Polsce kojarzy się z „magicznym” brezentowym pakunkiem zawierającym bandaż i pokaźnych rozmiarów opatrunek...

Opatrunek osobisty wielu pokoleniom żołnierzy oraz absolwentów tzw. przysposobienia obronnego w Polsce kojarzy się z „magicznym” brezentowym pakunkiem zawierającym bandaż i pokaźnych rozmiarów opatrunek przewidziany do rany postrzałowej, nic poza tym. To raczej element zestawu niż wieloelementowy pakiet, relikt dawnego podejścia do przeżywalności żołnierza z czasów Układu Warszawskiego. Jest to też najlepszy przykład zmian, jakie dokonały się w tym obszarze w związku z wprowadzeniem standardu TCCC....

Redakcja news Wydanie specjalne - Ratownictwo Taktyczne już w sprzedaży!

Wydanie specjalne - Ratownictwo Taktyczne już w sprzedaży! Wydanie specjalne - Ratownictwo Taktyczne już w sprzedaży!

Redakcja SPECIAL OPS przygotowała dla Was kolejny numer specjalny, tym razem w całości poświęcony obszarowi pierwszej pomocy przedmedycznej w zakresie taktycznym (TC3), cywilnym (KPP/BLS) oraz mniej znanym...

Redakcja SPECIAL OPS przygotowała dla Was kolejny numer specjalny, tym razem w całości poświęcony obszarowi pierwszej pomocy przedmedycznej w zakresie taktycznym (TC3), cywilnym (KPP/BLS) oraz mniej znanym obszarom wymagającym innego szkolenia i wyposażenia.

Combat Application Tourniquet (CAT)

Combat Application Tourniquet (CAT)

Amerykańska staza taktyczna z polimerowym patyczkiem. CAT może być obsługiwany nawet za pomocą jednej ręki.

Amerykańska staza taktyczna z polimerowym patyczkiem. CAT może być obsługiwany nawet za pomocą jednej ręki.

Redakcja news Żołnierze 25 BKPow doskonalą techniki desantowania

Żołnierze 25 BKPow doskonalą techniki desantowania Żołnierze 25 BKPow doskonalą techniki desantowania

Piątego lipca w godzinach wieczornych żołnierze 25BKPow doskonalili techniki desantowania z wykorzystaniem lin osobistych oraz ewakuację poszkodowanego z terenu trudno dostępnego z wykorzystaniem kosza...

Piątego lipca w godzinach wieczornych żołnierze 25BKPow doskonalili techniki desantowania z wykorzystaniem lin osobistych oraz ewakuację poszkodowanego z terenu trudno dostępnego z wykorzystaniem kosza ratowniczego.

Iwona Szoda Wywiad: K9 TC3

Wywiad: K9 TC3 Wywiad: K9 TC3

Co zrobić, gdy pies będzie ranny, zanim udamy się do lecznicy weterynaryjnej? Co przewodnik psa może zrobić, kiedy jest głęboko w lesie, w górach, z daleka od miasta i lecznicy weterynaryjnej lub w przypadku...

Co zrobić, gdy pies będzie ranny, zanim udamy się do lecznicy weterynaryjnej? Co przewodnik psa może zrobić, kiedy jest głęboko w lesie, w górach, z daleka od miasta i lecznicy weterynaryjnej lub w przypadku kontaktu – wymiany ognia na polu walki? Jak może uratować swojego czworonożnego partnera służbowego?

Michał Piekarski Edukacja a bezpieczeństwo

Edukacja a bezpieczeństwo

Ostatnie dni, oprócz rocznicy operacji „Neptune Spear” oraz świąt państwowych, przebiegają pod znakiem egzaminów maturalnych i kolejnych sporów o polską edukację. Ponieważ bezpieczeństwo bez edukacji nie...

Ostatnie dni, oprócz rocznicy operacji „Neptune Spear” oraz świąt państwowych, przebiegają pod znakiem egzaminów maturalnych i kolejnych sporów o polską edukację. Ponieważ bezpieczeństwo bez edukacji nie jest możliwe, wskazane jest odnieść się w tym miejscu do kilku problemów, które z bezpieczeństwem mają bezpośredni związek.

Redakcja Wizyta oficerów U.S. Army w WCKMed.

Wizyta oficerów U.S. Army w WCKMed. Wizyta oficerów  U.S. Army w WCKMed.

W tym tygodniu Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi wizytowali oficerowie armii USA, którym przewodniczył Szef Służby Zdrowia Armii Stanów Zjednoczonych na Europę, generał brygady Ronald P....

W tym tygodniu Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi wizytowali oficerowie armii USA, którym przewodniczył Szef Służby Zdrowia Armii Stanów Zjednoczonych na Europę, generał brygady Ronald P. Stephens.

Redakcja Specjalistyczne Centrum Szkolenia Medycznego Wojsk Specjalnych powstanie w Łodzi

Specjalistyczne Centrum Szkolenia Medycznego Wojsk Specjalnych powstanie w Łodzi Specjalistyczne Centrum Szkolenia Medycznego Wojsk Specjalnych powstanie w Łodzi

Po raz pierwszy w historii Polska będzie liderem projektu realizowanego w ramach stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności Unii Europejskiej PESCO. Chodzi o stworzenie centrum szkoleniowego...

Po raz pierwszy w historii Polska będzie liderem projektu realizowanego w ramach stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności Unii Europejskiej PESCO. Chodzi o stworzenie centrum szkoleniowego dla medyków sił specjalnych podała Polska Zbrojna. Placówka działać będzie w oparciu o Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

Redakcja Szkolenie TCCC Instructor Course & NATO SOF Combat Medic Simulation

Szkolenie TCCC Instructor Course & NATO SOF Combat Medic Simulation Szkolenie TCCC Instructor Course & NATO SOF Combat Medic Simulation

Odbył się certyfikowany kurs Combat Simulation & TCCC Instructor Course dedykowany medykom wojsk specjalnych armii NATO. Kurs realizowany był w dniach 17-26 czerwca na terenie Wojskowego Centrum Kształcenia...

Odbył się certyfikowany kurs Combat Simulation & TCCC Instructor Course dedykowany medykom wojsk specjalnych armii NATO. Kurs realizowany był w dniach 17-26 czerwca na terenie Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi we współpracy z Allied Center of Medical Education NSHQ w Belgii.

Redakcja Zakończyła się konferencja SOF Medical Workshop 2019

Zakończyła się konferencja SOF Medical Workshop 2019 Zakończyła się konferencja SOF Medical Workshop 2019

Żołnierze Wojsk Specjalnych, instruktorzy i wykładowcy Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi oraz przedstawiciele NATO Special Operations Headquarter brali udział w dniach 27-28 czerwca w konferencji...

Żołnierze Wojsk Specjalnych, instruktorzy i wykładowcy Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi oraz przedstawiciele NATO Special Operations Headquarter brali udział w dniach 27-28 czerwca w konferencji i warsztatach SOF Medical Workshop.

Redakcja IV edycja Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych!

IV edycja Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych! IV edycja Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych!

W dniach 7-9 czerwca 2019 r. w miejscowości Sobótka odbędą się kolejne Ogólnopolskie Zawody Ratowniczo-Taktyczne Grup Paramilitarnych. Impreza organizowana jest na terenie Dolnego Śląska cyklicznie od...

W dniach 7-9 czerwca 2019 r. w miejscowości Sobótka odbędą się kolejne Ogólnopolskie Zawody Ratowniczo-Taktyczne Grup Paramilitarnych. Impreza organizowana jest na terenie Dolnego Śląska cyklicznie od 2015 r.

Redakcja MIL MED CHALLENGE 2018

MIL MED CHALLENGE 2018 MIL MED CHALLENGE 2018

W dniach 21-25 maja w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej zrealizowano MIL MED CHALLENGE taktyczno-medyczne zawody połączone z konferencją poświęconą zagadnieniom TC3. Adresatem przedsięwzięcia był...

W dniach 21-25 maja w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej zrealizowano MIL MED CHALLENGE taktyczno-medyczne zawody połączone z konferencją poświęconą zagadnieniom TC3. Adresatem przedsięwzięcia był personel zespołów ewakuacji medycznej w formacjach Ministerstwa Obrony Narodowej. W MIL MED CHALLENGE uczestniczyli jako współorganizatorzy przedstawiciele jednostek podległych MON i MSWiA, a także nasz ratowniczy zespół autorów - Ready2Rescue.

Redakcja Zawody ratowniczo-taktyczne grup paramilitarnych 2018

Zawody ratowniczo-taktyczne grup paramilitarnych 2018 Zawody ratowniczo-taktyczne grup paramilitarnych 2018

Już 25 maja 2018 roku rozpocznie się III edycja ogólnopolskich Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych. Impreza odbędzie się w Sobótce (woj. dolnośląskie). Poprzednie edycje cieszyły się dużym...

Już 25 maja 2018 roku rozpocznie się III edycja ogólnopolskich Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych. Impreza odbędzie się w Sobótce (woj. dolnośląskie). Poprzednie edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem osób, które chcą zgłębić swoją wiedzę na temat ratownictwa taktycznego.

Redakcja PARAMEDYK 2017

PARAMEDYK 2017 PARAMEDYK 2017

Pod koniec września wybrane lokalizacje na terenie Trójmiasta i Kaszub staną się areną dziesiątej już edycji Zawodów PARAMEDYK - imprezie dedykowanej ratownictwu taktycznemu, w której wezmą udział zespoły...

Pod koniec września wybrane lokalizacje na terenie Trójmiasta i Kaszub staną się areną dziesiątej już edycji Zawodów PARAMEDYK - imprezie dedykowanej ratownictwu taktycznemu, w której wezmą udział zespoły reprezentujące jednostki podporządkowane Ministerstwu Obrony Narodowej i Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także zaproszone drużyny krajowe i zagraniczne mające charakter sił specjalnych. Jako patron medialny po raz kolejny będziemy mieli przyjemność towarzyszyć zawodnikom i sędziom,...

Iwona Panas Międzyoddziałowe warsztaty TCCC Specjalnych Grup Operacyjnych

Międzyoddziałowe warsztaty TCCC Specjalnych Grup Operacyjnych Międzyoddziałowe warsztaty TCCC Specjalnych Grup Operacyjnych

W dniach 7-8 kwietnia br., w Gdańsku, na terenie obiektu Magnum Shop & Arena, odbyły się międzyoddziałowe warsztaty Specjalnych Grup Operacyjnych – SGO, z zakresu Tactical Combat Casualty Care, w których...

W dniach 7-8 kwietnia br., w Gdańsku, na terenie obiektu Magnum Shop & Arena, odbyły się międzyoddziałowe warsztaty Specjalnych Grup Operacyjnych – SGO, z zakresu Tactical Combat Casualty Care, w których uczestniczyli członkowie oddziałów z Gdańska, Warszawy i Poznania. Warsztaty przeprowadzone zostały przez instruktorów z SGO Wrocław - oddziału, który specjalizuje się w medycynie pola walki i jest organizatorem Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych.

Redakcja TCCC Paramedyk 2016

TCCC Paramedyk 2016 TCCC Paramedyk 2016

Pod koniec września Gdańsk znajdzie się w centrum zainteresowania wszystkich tych, którzy pragną rozwijać się w szeroko rozumianej dziedzinie medycyny taktycznej, sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności...

Pod koniec września Gdańsk znajdzie się w centrum zainteresowania wszystkich tych, którzy pragną rozwijać się w szeroko rozumianej dziedzinie medycyny taktycznej, sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności oraz wymienić doświadczeniami i nauczyć nowych rzeczy. To właśnie tam, w dniach 27-30 września, rozegrają się dziewiąte już zawody TCCC Paramedyk, organizowane z inicjatywy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji KWP w Gdańsku.

Monika Banaś K9 TC3

K9 TC3 K9 TC3

Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).

Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).

Radosław Tyślewicz Konferencja „On Duty” po raz trzeci!

Konferencja „On Duty” po raz trzeci! Konferencja „On Duty” po raz trzeci!

16 października 2020 r. odbyła się po raz trzeci, realizowana w cyklu co dwa lata, konferencja praktyków ratownictwa wodnego. Po raz drugi miejscem spotkania były obiekty Akademii Marynarki Wojennej w...

16 października 2020 r. odbyła się po raz trzeci, realizowana w cyklu co dwa lata, konferencja praktyków ratownictwa wodnego. Po raz drugi miejscem spotkania były obiekty Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie w nowoczesnym gmachu Biblioteki Głównej i znajdującym się tam audytorium odbywała się część paneli problemowych, a w holu głównym oraz na parkingu pokaz sprzętu.

Kpt. Radosław Ptasiński Czworonożny ratownik wodny

Czworonożny ratownik wodny Czworonożny ratownik wodny

W publikacji przeczytasz ciekawe informacje o tym jak przygotowywane są psy do służby w ratownictwie wodnym.

W publikacji przeczytasz ciekawe informacje o tym jak przygotowywane są psy do służby w ratownictwie wodnym.

Tomasz Łukaszewski TC3 w pigułce

TC3 w pigułce TC3 w pigułce

Rozmowa z kpt. Anitą Podlasin – ratownikiem medycznym, instruktorem, oficerem sekcji planowania szkolenia w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, koordynatorem medycznym Centrum Szkolenia TCCC...

Rozmowa z kpt. Anitą Podlasin – ratownikiem medycznym, instruktorem, oficerem sekcji planowania szkolenia w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, koordynatorem medycznym Centrum Szkolenia TCCC NAEMT.

Ireneusz Chloupek Kursy w ISTC

Kursy w ISTC Kursy w ISTC

Wspólne szkolenia sił specjalnych państw członkowskich NATO oraz partnerskich pod auspicjami NATO Special Operations HQ obejmują również kursy medyczne dostosowane do poziomu i specyfiki żołnierzy takich...

Wspólne szkolenia sił specjalnych państw członkowskich NATO oraz partnerskich pod auspicjami NATO Special Operations HQ obejmują również kursy medyczne dostosowane do poziomu i specyfiki żołnierzy takich jednostek. Głównym ośrodkiem, gdzie odbywa się scentralizowane szkolenie pod tym kątem wg wytycznych NSHQ 75-001 SOF Medical Standards and Training Directive, jest Międzynarodowe Centrum Szkolenia Specjalnego ISTC (International Special Training Centre) w Pfullendorfie, na południu Niemiec.

Tomasz Łukaszewski Ratownik na misji

Ratownik na misji Ratownik na misji

O służbie paramedyka w warunkach bojowych i życiu na misji poza granicami kraju rozmawiamy z Michałem Matrajem – ratownikiem cywilnym pełniącym służbę w bazie NATO na południu Afganistanu.

O służbie paramedyka w warunkach bojowych i życiu na misji poza granicami kraju rozmawiamy z Michałem Matrajem – ratownikiem cywilnym pełniącym służbę w bazie NATO na południu Afganistanu.

Ireneusz Chloupek TIER 2 TC3

TIER 2 TC3 TIER 2 TC3

Od 2020 roku wszyscy żołnierze pododdziałów bojowych amerykańskich sił zbrojnych są objęci nowym, ujednoliconym programem szkolenia Tactical Combat Casualty Care, czyli taktyczno-bojowej opieki nad rannym...

Od 2020 roku wszyscy żołnierze pododdziałów bojowych amerykańskich sił zbrojnych są objęci nowym, ujednoliconym programem szkolenia Tactical Combat Casualty Care, czyli taktyczno-bojowej opieki nad rannym na polu walki, tzw. poziomu 2 (Tier 2 TC3), który zastępuje dotychczasowe, prostsze kursy Combat Lifesaver. Nowy program powstał m.in. w oparciu o wnioski z doświadczeń bojowych żołnierzy 75. Pułku Ranger, w którym TCCC jest od bardzo dawna stałym elementem szkolenia.

Tomasz Łukaszewski Tam, gdzie szkoli się ratowników taktycznych

Tam, gdzie szkoli się ratowników taktycznych Tam, gdzie szkoli się ratowników taktycznych

Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi jest jedynym tego typu ośrodkiem w Polsce zajmującym się kształceniem i szkoleniem medycznym żołnierzy i personelu medycznego w zakresie medycyny pola walki...

Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi jest jedynym tego typu ośrodkiem w Polsce zajmującym się kształceniem i szkoleniem medycznym żołnierzy i personelu medycznego w zakresie medycyny pola walki na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Rocznie szkoli się tu około czterech tysięcy żołnierzy.

Wybrane dla Ciebie

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »  Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych » Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych  »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą

Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń Jakim preparatem  skutecznie wyczyścisz każdą broń

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia

Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia

Jak poprawić celność strzału

Jak poprawić celność strzału Jak poprawić celność strzału

Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym

Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym

Najnowsze produkty i technologie

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.