Wyposażenie medyczne przeznaczone do wykorzystania na różnych szczeblach (pakiety indywidualne, apteczki zespołowe, plecaki ratowników medycznych itp.) występuje w postaci „indywidualnej”, ale często tworzy także całe systemy, oferowane przez jednego producenta, składające się z elementów, które wzajemnie się uzupełniają, ale mogą również funkcjonować samodzielnie, zapewniając możliwość udzielenia pomocy rannym na danym szczeblu. Jednym z nich jest System Ratownictwa Taktycznego (SRT-S) firmy SPECOPS.
Zdjęcia: archiwum autora, Michał Sitarski
Wywiad z „Czarnym”, medykiem Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej z Warszawy (GISW Warszawa), płetwonurkiem, spadochroniarzem, instruktorem samoobrony, strzelectwa i survivalu. Prywatnie pasjonatem gór...
Wywiad z „Czarnym”, medykiem Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej z Warszawy (GISW Warszawa), płetwonurkiem, spadochroniarzem, instruktorem samoobrony, strzelectwa i survivalu. Prywatnie pasjonatem gór oraz K9.
Co zrobić, gdy pies będzie ranny, zanim udamy się do lecznicy weterynaryjnej? Co przewodnik psa może zrobić, kiedy jest głęboko w lesie, w górach, z daleka od miasta i lecznicy weterynaryjnej lub w przypadku...
Co zrobić, gdy pies będzie ranny, zanim udamy się do lecznicy weterynaryjnej? Co przewodnik psa może zrobić, kiedy jest głęboko w lesie, w górach, z daleka od miasta i lecznicy weterynaryjnej lub w przypadku kontaktu – wymiany ognia na polu walki? Jak może uratować swojego czworonożnego partnera służbowego?
Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).
Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).
System Ratownictwa Taktycznego SPECOPS – SRT-S został zaprojektowany przez gdyńską firmę SPECOPS Sp. z o.o. i rozwinięty w latach 2007–2012. Składa się on z elementów oporządzenia, stanowiących wyposażenie indywidualne żołnierzy, zespołów bojowych, paramedyków oraz ratowników medycznych. Celem nadrzędnym systemu jest dostosowanie indywidualnego oporządzenia taktycznego do obowiązujących standardów medycyny pola walki.
Materiały i wykonanie
SRT-S jest wykonany z tej samej gamy materiałów i dodatków krawieckich, jak reszta oporządzenia produkowanego przez SPECOPS, wykorzystywanych przez wiele firm na świecie. Podstawowym materiałem konstrukcyjnym jest Cordura DuPont z laminatem DWR w gramaturze dostosowanej do wymagań danego produktu. W zależności od potrzeb jest to gramatura od 560dtex do 1100dtex z apreturą IRR, co obecnie jest normą w wyposażeniu wojskowym.
Cechą szczególną produktów jest spójność kolorystyczna wszystkich elementów – poszczególne z nich wykończone są lamówką ciętą z tej samej Cordury co materiał konstrukcyjny, obrabianej krawędziowo termicznie, z dodatkowym stebnowaniem łączeń.
Zamki błyskawiczne pochodzą od renomowanych firm (np. YKK) i mają na uchwytach wytłoczone logo producenta SRT.
Wszystkie elementy i dodatki plastikowe są wykonane z polioksymetylenu (nazwa handlowa DuPont: Delrin), a ich głównym dostawcą jest firma ITW-Nexus. Mają one wykończenie GhilieTex obniżając sygnaturę reemisji promieniowania podczerwieni, co ma bezpośredni wpływ na obniżenie kontrastu pomiędzy tłem a oporządzeniem, co utrudnia wykrycie żołnierza przez urządzenia noktowizyjne.
Klient ma możliwość wyboru większości stosowanych obecnie wzorów maskujących lub kolorów jednolitych, takich jak: czarny, Coyote Brown, oliwkowy, Multicam, A-TACS AU i FG oraz krajowy wz. 93 i wz. 93 „pantera pustynna”.
Od niedawna – co jest nowością na polskim i europejskim rynku – dostępne są także materiały z naniesionymi wzorami kamuflażu firmy Hyde Definition Pencott w wersjach Badlands, Greenzone, Sandstorm oraz Snowdrift.
Na wyłączne zamówienie SPECOPS powstał cały typoszereg materiałów niezbędnych do produkcji pakietów IPMED, dostarczonych w 2011 roku do Wojska Polskiego na potrzeby X zmiany ISAF Afganistan. Zamówiono między innymi kolorystycznie zgodne materiały, takie jak: cordura, zamki, suwaki, nici, materiał antypoślizgowy I-HARD, napy, gumy, poliamidowe taśmy kaletnicze oraz linki, spełniające wymagania Wojska Polskiego. Jednym z większych wyzwań była certyfikacja materiałów produkowanych przez wielu krajowych i zagranicznych producentów oraz dostosowanie parametrów IRR we wszystkich materiałach.
Od roku SPECOPS oferuje możliwość pokrycia elementów tekstylnych oporządzenia preparatem UVR-Defense obniżającym sygnaturę reemisji w paśmie ultrafioletowym. Wszystkie materiały stosowane w produkcji SRT-S mają certyfikaty Oeko-Tex i są objęte 3-letnią gwarancją w warunkach bojowych.
Kieszenie modułowe zostały wykonane w systemie kompatybilnym ze standardem MOLLE/PALS, gdzie taśmy poziome naszyte są w odstępie 25 mm oraz ryglowane pionowo w odstępach 40 mm, tworząc system nazywany potocznie EURO-MOLLE, najbardziej rozpowszechniony w Polsce.Od 2010 r. wszystkie produkty SPECOPS są wykonane w systemie „podwinięcia” taśm montażowych PALS. Końcówki taśm są usztywniane tworzywem polietylenowym dostarczanym przez Bayer GmbH o stabilnej charakterystyce termicznej, odpornej na wielokrotne zaginanie. System ten okazał się lżejszy, mocniejszy i szybszy w produkcji niż stosowane na początku podwijane taśmy i napy.
Do wytworzenia wszystkich produktów firma SPECOPS używa wyłącznie nici niemieckiej firmy AMANN. W jednym produkcie stosowane są różne grubości nici, w zależności od obciążeń i charakterystyki naprężeń przenoszonych przez element.
Projekt
Firma SPECOPS od początku tworzenia SRT-S korzystała z doświadczenia ekspertów branżowych podczas projektowania każdego z elementów systemu. Doświadczenie czerpane było od cywilnych ratowników medycznych, ratowników wojskowych oraz z doświadczeń żołnierzy jednostek podległych DWS, stanowiących historycznie trzon klientów firmy. Partnerem strategicznym systemu SRT-S jest firma MEDLINE, mająca własnych ekspertów, lekarzy oraz kompleksową sieć dystrybucji i zaplecze logistyczne. Większość elementów systemu przed wejściem do produkcji jest testowana na misjach poza granicami RP w ramach partii prototypowych. Testy odbywają się również podczas ćwiczeń na poligonach w kraju, gdzie użytkownicy końcowi zgłaszają poprawki i zmiany do projektów, zanim wejdą w fazę prototypów i modeli seryjnych.
Przewodnim założeniem taktycznym wszystkich elementów systemu jest wytrzymałość i funkcjonalność w warunkach bojowych. Muszą one być również estetyczne, kompatybilne wizualnie z pozostałymi elementami, pozbawione zbędnych elementów ruchomych i praktyczne. Oznacza to uproszczenie konstrukcji, eliminację trudno dostępnych zamków w rękawicach lub nadmiaru opcji regulacji. Projekty biorą pod uwagę również specyfikę polskiego klienta, który nie jest w stanie wymieniać oporządzenia co 6–12 miesięcy lub po każdej rotacji z misji. Produkty są szyte z Cordur o podwyższonej gramaturze, z większą liczbą rygli i wzmocnień z tworzyw sztucznych. Oczywiście, wpływa to negatywnie na masę całości, ale wynika to wyłącznie ze specyfikacji zamawiającego, który oczekuje produktu trwałego, odpornego na zużycie i o długim czasie używalności, na drugim miejscu stawiając masę.
Lekka Kamizelka Taktyczna Ratownika Medycznego w wersji wojskowej stanowi pomost pomiędzy torbą R-1 lub plecakiem PRS-1 a poszkodowanym. Wykonana jest na bazie siatki, z regulacją w pionie i poziomie. Kamizelka ma z przodu cztery duże kieszenie przeznaczone do przenoszenia opatrunków, staz taktycznych, rękawiczek jednorazowych i pozostałego niezbędnego wyposażenia medycznego, zaprojektowane tak, by ich otwieranie w rękawiczkach jednorazowych nie powodowało ich uszkodzeń.
Kamizelka jest wyposażona w taśmy do montażu dodatkowych kieszeni w systemie MOLLE/PALS. Z przodu znajduje się regulowany uchwyt na radiostację oraz montaż do pokrowca na okulary ochronne. Kamizelka jest wyposażona we wzmocniony uchwyt oraz rzepy miękkie do montażu naszywek identyfikacyjnych.
Kamizelka stosowana w kilku jednostkach zmechanizowanych Wojska Polskiego, testowana była między innymi podczas zawodów PARAMEDYK 2009 i 2012 organizowanych przez SPAP Gdańsk.
LNP-1
Lekkie Nosze Polowe [1], [2] służą do ewakuacji rannych z pola walki i są przenoszone w kieszeni cargo munduru polowego lub w kamizelce (np. MZKT-3). Nosze są wykonane z lekkiego poliamidu, wzmocnione na obrysie taśmą kaletniczą. Uchwyty noszy są wydłużone i umożliwiają owinięcie pętli wokół nadgarstków, co ułatwia przenoszenie rannego przez dwie lub cztery osoby. Nosze mogą być również wykorzystane jako prosta mata strzelecka lub do maskowania podrzutu kurzu podczas strzelania z broni wyborowej w pozycji leżącej.
PRM-1
Plecak Ratownika Medycznego[1], [2] jest zaprojektowany zgodnie z wymaganiami Wojska Polskiego. Jest to duży plecak przeznaczony dla ratowników medycznych działających z pojazdów w ramach dedykowanych zespołów zabezpieczenia medycznego. Plecak wyposażono w system nośny zbliżony do znanego z plecaków strzelców wyborowych PSW-3 i PSW-4. Doświadczenie zdobyte podczas projektowania plecaków do przenoszenia ciężkiej broni wyborowej zostało wykorzystane do stworzenia wygodnego i stabilnego systemu nośnego z możliwością regulacji w dwóch płaszczyznach. Standardowy stelaż jest wzmocniony profilami z aluminium (PN-EN 1706:2001), ciętymi wodą, a w wersji lekkiej stosowane są usztywnienia z laminatu włókien węglowych i wektranowych obniżających masę.
Plecak składa się z komory głównej i trzech kieszeni zewnętrznych dołączanych za pomocą systemu MOLLE/PALS. Prostokątne kieszenie boczne są przeznaczone do przenoszenia płynów infuzyjnych i wyposażono je w szereg elastycznych uchwytów do montażu dodatkowych opatrunków. Klapy kieszeni bocznych są wyposażone w dwie kieszenie z siatki o powiększonych oczkach, co sprzyja szybkiej inspekcji wizualnej. Kieszenie, zamykane taśmą Velcro, mają elastomerowe końcówki ułatwiające otwieranie w rękawicach. Klapa plecaka otwiera się w sposób zbliżony do PRM-1, co umożliwia łatwy dostęp. Po wewnętrznej stronie klapy głównej znajduje się sześć kieszeni z siatki na mniejsze przedmioty. Wnętrze komory głównej jest wykończone welurem, do którego są przymocowane cztery małe kieszenie przezroczyste, trzy duże oraz dedykowane ampularium wzmocnione mikrogumą zabezpieczającą leki w ampułkach. Opcjonalnym dodatkiem jest wodoodporna karta do administracji tirage. Wewnątrz komory głównej znajduje się uchwyt na światło chemiczne ułatwiające pracę ratownikowi w nocy. Kieszenie są kompatybilne z zastosowanymi w PRM-1, a ogólny rozkład plecaka jest logiczną kontynuacją organizacji miejsca pracy znanego użytkownikom z PRS-1. Również w PRM-1 znajduje się specjalna kieszeń na kołnierz ortopedyczny (ze względu na wielkość plecaka można w niej umieścić dwa kołnierze) oraz kieszeń na system hydracyjny z 3-litrowym zbiornikiem.
Górna klapa plecaka jest regulowana osobno, a w jej pokrywę jest wbudowany uproszczony pakiet IPMED do przenoszenia środków opatrunkowych pierwszej potrzeby. Dzieki temu zachowana jest systematyka w rozmieszczeniu oporządzenia i spójność IPMED – PRM-1 – PRS-1. W pełnym ukompletowaniu PRM-1 jest konstrukcją relatywnie ciężką, przeznaczoną do pracy z poziomu pojazdu klasy KTO Rosomak, ale odpowiednia konfiguracja, odłączenie kieszeni zewnętrznych i ograniczenie ilości przenoszonego sprzętu, pozwalają na zastosowanie konstrukcji jako plecaka patrolowego w działaniach pieszych.
Zarówno plecak PRS-1/2, jak i PRM-2 są przystosowane do technologii RFID, umożliwiającej zdalną kontrolę zawartości oraz sprawdzanie konfiguracji pakietów medycznych w poszczególnych zespołach bojowych. Technologia RFID zostanie wprowadzona do większości produktów SPECOPS w połowie 2013 r.
Taktyczna Apteczka Polowa[1], [2] jest produkowana w wersji wojskowej oraz cywilnej, zaopatrzonej w odblaski, bez dodatkowych taśm montażu MOLLE. TAP-1 jest apteczką drużynową, wystarczającą do podstawowego opatrzenia 4–9 rannych. Apteczka jest przenoszona na pasie biodrowym lub w większym plecaku. Na zewnątrz znajduje się uchwyt na nożyczki ratunkowe oraz rękawiczki jednorazowe. Zewnętrzna kieszeń zawiera rozkładane kieszenie z siatki, umożliwiające rozwinięcie zawartości na kolanie ratownika, podczas udzielania pomocy. Apteczka została zaprojektowana pod bezpośrednim nadzorem operatorów DWS.
PRS-1
Plecak Ratownika Sanitariusza [1], [2] został zaprojektowany zgodnie z wymaganiami Wojska Polskiego i jest dostępny wyłącznie poprzez sieć dystrybucji MEDLINE. Plecak PRS-1 jest już standardowym wyposażeniem ratowników medycznych Wojska Polskiego. PRS-1 jest konstrukcją zwartą, o niewielkich rozmiarach i kształcie zbliżonym do prostokąta. Wyposażono go w regulowane szelki, które w razie potrzeby można rozpiąć i schować wewnątrz plecaka, dzięki czemu uzyskuje się bardzo zwarty pakiet, który może być umieszczony np. pod fotelem samochodu lub stanowić wyposażenie śmigłowców. Szelki można również skonfigurować do noszenia plecaka na kamizelce zintegrowanej, poprzez wypięcie miękkich wykładzin i pozostawienie samych taśm nośnych.
Plecak PRS-1 wyposażono w elastyczny uchwyt samoczynnie chowający się w obrys komory głównej. Konstrukcja plecaka umożliwia przenoszenie kołnierza ortopedycznego bez składania, a prostokątna kieszeń zewnętrzna, dostępna symetrycznie i zapinana na zamek, jest przeznaczona do przenoszenia dużych opatrunków żelowych stosowanych przy opatrywaniu poparzeń. Konstrukcja zamknięcia komory głównej umożliwia całkowite otwarcie plecaka, co ułatwia dostęp do zawartości podczas udzielania pomocy. Ścianki PRS-1 są usztywnione mikrogumą, co chroni zawartość przed uszkodzeniem. Wewnątrz komory głównej znajdują się dwie duże i trzy małe kieszenie przezroczyste, umożliwiające dzielenie środków pierwszej pomocy na pakiety – każda z nich wyposażona jest w etykietę służącą do oznaczenia zawartości. Kieszenie są mocowane za pomocą rzepu welurowego, co pozwala na ich dowolne rozmieszczenie.
W tylnej ścianie plecaka znajduje się przegroda na system hydracyjny z trzylitrowym bukłakiem. Zewnętrzna część PRS-1 jest pokryta taśmami MOLLE, umożliwiającymi rozbudowę systemu o dodatkowe kieszenie. PRS-2 jest kompaktową wersją PRS-1, mniejszą o około 25%, zaprojektowaną na potrzeby ukraińskich jednostek specjalnych.
SER-1
System Ewakuacji Rannych[1], [2] składa się z niewielkiej kieszeni zamykanej zbieżnym zamkiem spiralnym, krytym plisą, zawierającej lonżę ewakuacyjną o długości siedmiu metrów oraz dwóch karabinków marki PETZL. Lonża służy do wyciągania rannych spod ostrzału – jeden karabinek jest przypinany do uchwytu ewakuacyjnego kamizelki rannego, drugi do pasa typu „rescue belt” lub oporządzenia ratownika. W ten sposób, zachowując swobodę rąk, ratownik może wyciągnąć poszkodowanego. Lonże mogą być łączone razem w celu przedłużenia. Lonża składa się z kilku pętli z szerokiej taśmy poliamidowej i może być wykorzystana jako prosta drabinka w operacjach MOUT.
Individual First Aid Kit – „IFAK” wszedł już do powszechnego słownictwa żołnierzy i policjantów. IFAK SPECOPS jest prostą kieszenią medyczną, przeznaczoną do przenoszenia podstawowych środków pierwszej pomocy. Kieszeń zamykana jest na zamek, wewnątrz ma przegrody z siatki i prosty segregator na opatrunki. Zewnętrzna część pakietu nie jest pokryta taśmami MOLLE – jest to zamiar celowy, aby nie zasłaniać naszywki medycznej innymi kieszeniami.
IPMED
Indywidualny Pakiet MEDyczny jest opisany w osobnym tekście, więc tu ograniczymy się jedynie do przytoczenia kilku „smaczków” z nim związanych. Pakiet, opracowany i dostarczony do WP wspólnie z firmą MEDLINE, jest jednym z najlepiej wyposażonych standardowych pakietów medycznych na świecie, zawierających morfinę, stazę taktyczną, opatrunki Ashermana oraz opatrunki hemostatyczne. Po doświadczeniach frontowych użytkowników pakietu w Afganistanie, prowadzone są prace nad wersją o zmniejszonych gabarytach oraz wersją zintegrowaną z kamizelkami klasy MZKT-3.
Szczególną wersją jest pakiet IPMED-Z przeznaczony dla jednostek DWS. Jest to zrywana wersja podstawowego pakietu, z bazą przytwierdzoną do kamizelki taktycznej i zrywanym głównym pakietem. IPMED-Z jest dodatkowo zabezpieczony klamrą ITW-NEXUS GTSR.
Warto przytoczyć interesującą anegdotę na temat wyboru koloru pakietu IPMED, który został dostarczony do WP w kolorze Coyote Brown, niestanowiącym standardowego koloru oporządzenia w SZ RP. Podczas dyskusji na temat koloru zaproponowano CB jako kompromis pomiędzy panterą leśną a pustynną, na zasadzie: „jak uszyjecie w panterze leśnej, to nie będzie się maskować na pustyni, a jak uszyjecie w panterze pustynnej, to po powrocie do kraju nie będzie się maskować na poligonie” – i tak oto kolor CB zagościł w Wojsku Polskim jako jeden ze standardowych kolorów oporządzenia.
RJ-1 i WP-1
Kieszeń na rękawiczki jednorazowe oraz kieszeń na opatrunek WP uzupełniają SRT-S. Umożliwiają bezpieczne przenoszenie rękawiczek oraz standardowych opatrunków WP (nowego typu) w łatwo dostępnym miejscu oraz ich montaż na kamizelce kompatybilnej ze standardem MOLLE/PALS.
jw4724
jw4724, 28.04.2016r., 08:27:47
Chłopaki... o co kaman? "Wasz" projekt plecaka PRS-1 to skopiowany przez Wojsko Polskie plecak NAR-4 Aid Kit... Plecak PRM to zaś przeróbka oryginalnego Medic Trauma Bag... o Ipmed nawet nie wspomnę.. Wszyscy kopiują te wzory, ktorych "autorem" rzekomo jest Inspektorat Służby Zdrowia. Sukces ma wielu ojców... a porażka itd...
P.S. A PRM z wypasem nadal waży ponad 25kg!!!
Amerykańskiej firmy Eye Safety Systems, szerzej znanej jako ESS, chyba nikomu przedstawiać nie trzeba – to w końcu jeden z wiodących producentów osłon oczu, które są używane przez wojsko, służby mundurowe...
Amerykańskiej firmy Eye Safety Systems, szerzej znanej jako ESS, chyba nikomu przedstawiać nie trzeba – to w końcu jeden z wiodących producentów osłon oczu, które są używane przez wojsko, służby mundurowe i ratownicze, sportowców i cywilów. W jej ofercie praktycznie co roku pojawiają się nowe produkty – są to zarówno modernizacje znanych już modeli, jak i całkiem nowe konstrukcje, zawierające ciekawe rozwiązania.
Niemiecka firma obuwnicza Lowa Sportschuhe została założona w niewielkiej miejscowości Jetzendorf przez Lorenza Wagnera, jeszcze w latach 20. XX wieku. Od tego czasu produkowała głównie wysokiej jakości...
Niemiecka firma obuwnicza Lowa Sportschuhe została założona w niewielkiej miejscowości Jetzendorf przez Lorenza Wagnera, jeszcze w latach 20. XX wieku. Od tego czasu produkowała głównie wysokiej jakości obuwie turystyczne i wysokogórskie, które coraz częściej trafiało do żołnierzy, głównie na zasadzie prywatnych zakupów. Obecnie firma Lowa, liczący się gracz na europejskim rynku obuwniczym, ma w ofercie całkowicie wyodrębnioną linię produktów przeznaczonych dla klientów ze służb mundurowych, nazwaną...
Obuwie taktyczne znanego (i uznanego) niemieckiego producenta, firmy Meindl, gościło już na łamach SPECIAL OPS (wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA 1/2013, Ratownictwo taktyczne) – były to buty Black Anaconda,...
Obuwie taktyczne znanego (i uznanego) niemieckiego producenta, firmy Meindl, gościło już na łamach SPECIAL OPS (wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA 1/2013, Ratownictwo taktyczne) – były to buty Black Anaconda, zaliczane do kategorii lekkiego obuwia taktycznego. W tym roku w ofercie niemieckiej firmy pojawiły się buty bardzo mocno nawiązujące do Black Anaconda, ale przeznaczone na zupełnie inne warunki.
Cytat ten to jedno z dwunastu leśnych przykazań Raymonda Mearsa, światowej sławy eksperta survivalu i bushcraftu. Przykazanie to wskazuje na istotną rolę, jaką w przetrwaniu odgrywa ogień. Nie chodzi tutaj...
Cytat ten to jedno z dwunastu leśnych przykazań Raymonda Mearsa, światowej sławy eksperta survivalu i bushcraftu. Przykazanie to wskazuje na istotną rolę, jaką w przetrwaniu odgrywa ogień. Nie chodzi tutaj tylko o przygotowanie posiłków, lecz bardziej o fakt poczucia bezpieczeństwa, jakie odczuwamy siedząc przy ognisku. Któż po trudach całodniowej wędrówki, czy w sytuacji kryzysowej nie odpocząłby, ogrzał i nabrał sił przy ognisku? Jednak aby rozpalić ognisko, konieczne jest dysponowanie odpowiednim...
Nazwa Wiley-X kojarzy się przede wszystkim z okularami i goglami ochronnymi, bardzo popularnymi w wojsku i służbach mundurowych. Amerykański producent oferuje jednak nie tylko sprzęt do ochrony oczu, ale...
Nazwa Wiley-X kojarzy się przede wszystkim z okularami i goglami ochronnymi, bardzo popularnymi w wojsku i służbach mundurowych. Amerykański producent oferuje jednak nie tylko sprzęt do ochrony oczu, ale także rękawiczki taktyczne.
W dniach 17-19 kwietnia 2013 roku w warszawskim centrum wystawienniczym Expo XXI odbyły się IV Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech...
W dniach 17-19 kwietnia 2013 roku w warszawskim centrum wystawienniczym Expo XXI odbyły się IV Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2013. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 150 wystawców, w tym także z zagranicy, zaś liczbę gości odwiedzających imprezę oszacowano na około 6000 – należy pamiętać, że jest ona zamknięta i dostępna jedynie dla posiadaczy zaproszeń.
W ofercie firmy IMS Griffin znajduje się szereg urządzeń optoelektronicznych, w tym wielofunkcyjnych dzienno-nocnych urządzeń obserwacyjnych, wytwarzanych przez firmy należące do grupy Safran: Sagem oraz...
W ofercie firmy IMS Griffin znajduje się szereg urządzeń optoelektronicznych, w tym wielofunkcyjnych dzienno-nocnych urządzeń obserwacyjnych, wytwarzanych przez firmy należące do grupy Safran: Sagem oraz Vectronix AG. Są to m.in. dobrze znane wielofunkcyjne lornetki termowizyjne JIM LR (long-range) oraz ich nowa wersja z niechłodzoną matrycą JIM UC/MR (uncooled/medium-range) czy lornetka noktowizyjna Moskito przystosowana do współpracy z przystawką termowizyjną TACS-M.
Wrocławska firma Helikon stale wprowadza na rynek nowe wzory odzieży przeznaczonej zarówno dla pasjonatów militariów, jak i osób zawodowo związanych ze służbami mundurowymi. Są to modele opracowywane od...
Wrocławska firma Helikon stale wprowadza na rynek nowe wzory odzieży przeznaczonej zarówno dla pasjonatów militariów, jak i osób zawodowo związanych ze służbami mundurowymi. Są to modele opracowywane od początku, ale też i bazujące na tych już znajdujących się w ofercie i poddane modyfikacjom. Do tych ostatnich można zaliczyć kurtkę Cougar.
Amerykańska firma CamelBak jest pionierem na rynku zbiorników na płyny umożliwiających ich spożywanie praktycznie bez użycia rąk. Pierwsze plecaki tej marki, przeznaczone dla sportowców, szczególnie kolarzy,...
Amerykańska firma CamelBak jest pionierem na rynku zbiorników na płyny umożliwiających ich spożywanie praktycznie bez użycia rąk. Pierwsze plecaki tej marki, przeznaczone dla sportowców, szczególnie kolarzy, powstały na początku lat 90. ubiegłego wieku i szybko zostały zauważone przez użytkowników z kręgów wojskowych. Od tamtego czasu termin „Camelbak”, często pisany błędnie jako „Camelback”, stał się synonimem dla tego rodzaju rozwiązań, obecnie produkowanych przez wiele różnych firm, podobnie jak...
Amerykańska firma Princeton Tec z 30-letnim rodowodem jest jednym z liderów na rynku indywidualnego oświetlenia taktycznego – jest przede wszystkim kojarzona z niewielkimi latarkami o dość dużej mocy,...
Amerykańska firma Princeton Tec z 30-letnim rodowodem jest jednym z liderów na rynku indywidualnego oświetlenia taktycznego – jest przede wszystkim kojarzona z niewielkimi latarkami o dość dużej mocy, z elastycznym pałąkiem, na którym umieszczone jest źródło światła, mocowanymi na hełmach (zarówno na czerepach, jak i na szynach montażowych).
Zgodnie z obietnicą złożoną w poprzednim numerze SPECIAL OPS, przy okazji relacji z targów IWA, przedstawiamy Czytelnikom nowość z firmy Tasmanian Tiger, która miała premierę właśnie w Norymberdze – plecaki...
Zgodnie z obietnicą złożoną w poprzednim numerze SPECIAL OPS, przy okazji relacji z targów IWA, przedstawiamy Czytelnikom nowość z firmy Tasmanian Tiger, która miała premierę właśnie w Norymberdze – plecaki Trooper Light Pack 22 i 33.
Sprzęt optoelektroniczny, taki jak gogle noktowizyjne, na trwałe zagościł już nie tylko w jednostkach specjalnych, ale także w „regularnych”, gdzie stanowi element wyposażenia indywidualnego żołnierza,...
Sprzęt optoelektroniczny, taki jak gogle noktowizyjne, na trwałe zagościł już nie tylko w jednostkach specjalnych, ale także w „regularnych”, gdzie stanowi element wyposażenia indywidualnego żołnierza, pozwalający mu na prowadzenie walki w nocy lub w złych warunkach oświetleniowych. Do jego obecności w wojsku zdążyliśmy się przyzwyczaić, a mimo to nie tak dawno jeden z modeli takiego sprzętu wzbudził niemałą sensację – stało się to przy okazji akcji mającej na celu likwidację Osamy bin Ladena.
Chyba każdy, kto interesuje się wyposażeniem osobistym, słyszał o francuskiej firmie Bolle i jej linii Tactical. I chyba każdy, na dźwięk nazwy firmy, od razu myśli o goglach, które stanowią wyposażenie...
Chyba każdy, kto interesuje się wyposażeniem osobistym, słyszał o francuskiej firmie Bolle i jej linii Tactical. I chyba każdy, na dźwięk nazwy firmy, od razu myśli o goglach, które stanowią wyposażenie wielu jednostek kontrterrorystycznych i specjalnych na całym świecie. Ich widok niejako zrósł się z sylwetką policjanta czy komandosa, a renoma, jaką zyskały, wydaje się w pełni zasłużona. Bolle X800, bo o nich mowa, zdobyły całkowicie zasłużone uznanie wśród użytkowników – czy tak samo będzie z ich...
Na współczesnym polu walki, a w szczególności w konfliktach asymetrycznych, nie istnieje rozgraniczenie na dzień i noc. Operacje bojowe przeprowadzane są niezależnie od pory dnia oraz warunków atmosferycznych....
Na współczesnym polu walki, a w szczególności w konfliktach asymetrycznych, nie istnieje rozgraniczenie na dzień i noc. Operacje bojowe przeprowadzane są niezależnie od pory dnia oraz warunków atmosferycznych. Ogromne nasycenie środkami obserwacji nocnej w postaci gogli oraz celowników noktowizyjnych oraz urządzeń termowizyjnych pozwala na działanie w każdych warunkach.
First Spear to zyskujący sławę amerykański producent rozwiązań w zakresie oporządzenia taktycznego. W krótkim czasie produkty FS zdobyły uznanie wśród operatorów jednostek specjalnych oraz prywatnych użytkowników,...
First Spear to zyskujący sławę amerykański producent rozwiązań w zakresie oporządzenia taktycznego. W krótkim czasie produkty FS zdobyły uznanie wśród operatorów jednostek specjalnych oraz prywatnych użytkowników, głównie dzięki innowacyjnemu podejściu projektantów, które oparte jest na wieloletnim doświadczeniu i ugruntowanej wiedzy.
O konieczności i przydatności posiadania noża w trakcie outdoroowej aktywności chyba nie trzeba nikogo przekonywać, jednak każdy staje przed dylematem doboru noża, który spełni potrzeby właściciela nawet...
O konieczności i przydatności posiadania noża w trakcie outdoroowej aktywności chyba nie trzeba nikogo przekonywać, jednak każdy staje przed dylematem doboru noża, który spełni potrzeby właściciela nawet w najtrudniejszych warunkach, będzie możliwie uniwersalny, a przy okazji - w przystępnej cenie. Rozwiązanie tego dylematu każdy musi znaleźć osobiście.
75 Tactical to mało znana w Polsce niemiecka firma produkująca kamizelki zintegrowane, plecaki, oporządzenie, wyposażenie i umundurowanie przeznaczone dla wojska – na swoim facebookowym profilu chwali...
75 Tactical to mało znana w Polsce niemiecka firma produkująca kamizelki zintegrowane, plecaki, oporządzenie, wyposażenie i umundurowanie przeznaczone dla wojska – na swoim facebookowym profilu chwali się zdjęciami żołnierzy Bundeswehry z misji w Afganistanie, na których widnieje jej sprzęt.
Wśród osób interesujących się wyposażeniem taktycznym czy też strzelectwem nie ma chyba takiej, która nie słyszałaby o firmie 5.11 Tactical. To znany na całym świecie i cieszący się dużą popularnością...
Wśród osób interesujących się wyposażeniem taktycznym czy też strzelectwem nie ma chyba takiej, która nie słyszałaby o firmie 5.11 Tactical. To znany na całym świecie i cieszący się dużą popularnością – także w naszym kraju – producent odzieży i wyposażenia przeznaczonego dla służb mundurowych i wojska, ale także dla osób cywilnych lubiących „styl taktyczny”.
Rozpoczynamy na łamach SPECIAL OPS nowy cykl artykułów prezentujących ciekawostki oraz nowości w dziedzinie kamuflażu, które w miarę możliwości będą sprawdzane w terenie. Zaczynamy od włoskiego Defcon5...
Rozpoczynamy na łamach SPECIAL OPS nowy cykl artykułów prezentujących ciekawostki oraz nowości w dziedzinie kamuflażu, które w miarę możliwości będą sprawdzane w terenie. Zaczynamy od włoskiego Defcon5 Multiland.
W uzbrojeniu niektórych jednostek podległych Dowództwu Wojsk Specjalnych znajduje się oryginalny sprzęt pochodzący z katowickiej firmy Works 11. Co ciekawe, został on wyprodukowany w Republice Czeskiej.
W uzbrojeniu niektórych jednostek podległych Dowództwu Wojsk Specjalnych znajduje się oryginalny sprzęt pochodzący z katowickiej firmy Works 11. Co ciekawe, został on wyprodukowany w Republice Czeskiej.
Carinthia to marka należąca do austriackiego koncernu Goldeck Textil GmbH, obecnana rynku już od ponad 40 lat. Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji odzieży ocieplającej, śpiworów oraz odzieży przeciwdeszczowej....
Carinthia to marka należąca do austriackiego koncernu Goldeck Textil GmbH, obecnana rynku już od ponad 40 lat. Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji odzieży ocieplającej, śpiworów oraz odzieży przeciwdeszczowej. Wśród odbiorców ma wyrobioną wysoką pozycję, którą zawdzięcza m.in. wyśrubowanej jakości produktów.
Zapoczątkowany w turystyce trend ultra light, opierający się na minimalizacji masy i gabarytów sprzętu, coraz bardziej przenika do wyposażenia wojskowych jednostek specjalnych. Pojawiają się coraz ciekawsze...
Zapoczątkowany w turystyce trend ultra light, opierający się na minimalizacji masy i gabarytów sprzętu, coraz bardziej przenika do wyposażenia wojskowych jednostek specjalnych. Pojawiają się coraz ciekawsze i bardziej zaawansowane rozwiązania, do tej pory używane jedynie przez alpinistów czy himalaistów, takie jak ultralekkie plecaki, coraz mniejsze i coraz cieplejsze śpiwory, a nawet maty do spania. Jedną z prób odchudzenia i zmniejszenia maty jest rodzina Inertia firmy Klymit.
Od kilku lat można zauważyć duże rozpowszechnienie w wojsku i służbach mundurowych aktywnych ochronników słuchu z funkcją łączności radiowej. Można je podzielić na dwie kategorie – z pełną muszlą chroniącą...
Od kilku lat można zauważyć duże rozpowszechnienie w wojsku i służbach mundurowych aktywnych ochronników słuchu z funkcją łączności radiowej. Można je podzielić na dwie kategorie – z pełną muszlą chroniącą ucho oraz douszne, pozbawione muszli. Jedne i drugie mają swoje wady i zalety. W ubiegłym roku firma Peltor zaprezentowała swój najnowszy produkt, będący próbą połączenia cech obu tych kategorii.
Kurtki typu smock są charakterystycznym elementem wyposażenia, nieodłącznie kojarzącym się z siłami zbrojnymi Wielkiej Brytanii (i innych krajów Commonwealthu). Smocki towarzyszą brytyjskim żołnierzom...
Kurtki typu smock są charakterystycznym elementem wyposażenia, nieodłącznie kojarzącym się z siłami zbrojnymi Wielkiej Brytanii (i innych krajów Commonwealthu). Smocki towarzyszą brytyjskim żołnierzom oddziałów spadochronowych i specjalnych od czasów II wojny światowej; zmieniały się materiały i kamuflaż, jednak krój modyfi kowany był nieznacznie – zawsze była to stosunkowa długa, obszerna kurtka z kapturem i znaczną liczbą kieszeni, które pozwalały bez problemów przenosić kompletne wyposażenie survivalowe,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.
Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...
Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.
DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...
DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.
Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...
Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...
Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...
Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.