Jarosław Rybak, Task Force 50, operacja Sledgehammer
„Żołnierzy boli to, że wiele osób nie akceptuje ich poświęcenia, czemu niektórzy dają wyraz choćby w niewyszukanych komentarzach w Internecie. Tymczasem można wyobrazić sobie taki scenariusz: gdzieś w Azji czy Afryce terroryści porwali polski samolot pasażerski. Operację ratowania zakładników przeprowadzają nasi żołnierze. Chyba każdy się zgodzi, że poświęcają zdrowie, a nawet życie dla innych. Ci sami ludzie, którzy wzruszaliby się bohaterstwem ratowników z fikcyjnej historii odbijania samolotu, nie chcą zrozumieć sensu zaangażowania Wojska Polskiego w misje bojowe. – Jesteśmy tam po to, aby nie trzeba było odbijać polskich zakładników – podkreśla „Wróbel.”
Ksiażka Grzegorza Kuczyńskiego opisuje burzliwą i pełną tajemnic historię Grupy Wagnera, która jest pełna przemocy i pieniędzy. Zaczyna się na Krymie i w Donbasie, przenosi się na Bliski Wschód, w głąb...
Ksiażka Grzegorza Kuczyńskiego opisuje burzliwą i pełną tajemnic historię Grupy Wagnera, która jest pełna przemocy i pieniędzy. Zaczyna się na Krymie i w Donbasie, przenosi się na Bliski Wschód, w głąb Afryki, a nawet nad Morze Karaibskie, by wrócić na Ukrainę.
Autor książki NAVAL wykorzystując swoje doświadczenie zebrane w czasie 14 lat służby w JW GROM przygotował zbiór najważnieszych zasad przetrwania w sytuacji gdy staniemy się ofiarami konfliktu zbrojnego.
Autor książki NAVAL wykorzystując swoje doświadczenie zebrane w czasie 14 lat służby w JW GROM przygotował zbiór najważnieszych zasad przetrwania w sytuacji gdy staniemy się ofiarami konfliktu zbrojnego.
Książka „Lider w stylu GROM” to wspólna praca trzech weteranów JW GROM. Paweł Mateńczuk “Naval”, Ryszard Wasilewski "Mucha" oraz Marian Ślimak "Maniek" bazujac na swoich doświadczeniach zdobytych podczas...
Książka „Lider w stylu GROM” to wspólna praca trzech weteranów JW GROM. Paweł Mateńczuk “Naval”, Ryszard Wasilewski "Mucha" oraz Marian Ślimak "Maniek" bazujac na swoich doświadczeniach zdobytych podczas lat wspólnej służby pokazują nam jak zostać liderem zarówno życiu jak i w biznesie.
Taka jest niestety nasza codzienna rzeczywistość, świat, w którym polski żołnierz jest postrzegany poprzez pryzmat człowieka wyjeżdżającego na misję w celach zarobkowych, albo „bo tak mu kazano”, a nie jako bohater, którego należy darzyć szacunkiem. Jednak każdy, kto zetknie się z książką Jarosława Rybaka będzie miał okazję zrewidować swoje poglądy odnośnie naszych żołnierzy w misjach zagranicznych. Dzięki słowom i wypowiedziom kolejnych, przewijających się poprzez kartki książki operatorów/specjalsów z Lublińca każdy ma szansę poznać inne oblicze misji. To nie tylko brawurowe akcje, ostre strzelaniny z talibskimi bojownikami i zasadzki. Afganistan widziany i doświadczany przez specjalsów jest inny niż ten znany z książek amerykańskich autorów. Może wpływ na to ma nasza rodzima specyfika, odmienne niż za oceanem postrzeganie rzeczywistości i otoczenia, a być może to kunszt autora, który przeprowadza czytelnika w bardzo interesujący sposób poprzez codzienne funkcjonowanie Task Force 50.
Dla mnie osobiście książka Jarosława Rybaka „Task Force 50” była początkowo rozczarowaniem, które w trakcie lektury przerodziło się w zaskoczenie i zainteresowanie. Związane to było przede wszystkim z siłą sugestii – podtytułem „Operacja Sladgehammer”. Przyzwyczajenie, a może raczej podświadome oczekiwanie będące efektem twórczości amerykańskich operatorów i żołnierzy zrobiło swoje. Od pierwszych stron „Task Force 50” spodziewałem się akcji, która jednak pojawiła się dopiero później. Jednak, wraz z wyłanianiem się z kolejnych kart książki obrazem całości sensowna stała się kompozycja, poruszane wcześniej wątki i przytaczane opisy. Niczym w doskonałej sztuce, interesująco nakreślona fabuła, połączona z charakterystyką głównych bohaterów prowadzi czytelnika do finału. Wszystko jest tym samym uporządkowane i znajduje się we właściwym miejscu. Finałowa scena odbicia zakładników w Paktice, którą przeprowadzili „Kiemol”, „Zawiel”, „Borek”, „Krajek”, „Domel”, „Olo”, „Starski” i „Suchy” jest znakomitym zwieńczeniem, podsumowaniem i zarazem charakterystyką specjalsów z Lublińca, tego kim są, co robią i dokąd zmierzają.
Przytoczony na początku niniejszej recenzji cytat znakomicie obrazuje co autor, a za jego pośrednictwem wypowiadający się w książce ludzie chcieli dzięki temu osiągnąć. Za wyborem wojska i służby jako sposobu na życie w przypadku specjalsów z Lublińca stało coś więcej niż sama praca. Niejeden raz jest to przeświadczenie o ważności wykonywanej służby, w czym umacnia ich między innymi oddziedziczenie od 1995 roku przez jednostkę w Lublińcu tradycji „Parasola”. Na łamach książki Jarosława Rybaka można znaleźć w tym zakresie ciekawe porównanie do AK-owców podejmujących walkę z okupantem w trakcie II wojny światowej i działań komandosów z Lublińca. Tak jak wtedy, wiele lat temu wraz z zakończeniem wojny nikt nie doceniał trudu i ofiary złożonych przez żołnierzy Armii Krajowej w imię wolnej i niepodległej Polski. Zwycięstwo przyniosło im jedynie prześladowania i wypaczanie historii. Dzisiaj wprawdzie nie dochodzi do takiego traktowania żołnierzy – misjonarzy. Jednak dla wielu to co robią, wyjazdy na misję, zaprowadzanie ładu i porządku na obszarach objętych działaniami terrorystycznymi i partyzanckimi, ściganie groźnych przestępców jest niezrozumiałe. Być może, jak już wspomniałem lektura „Task Force 50” Jarosława Rybaka wpłynie na postrzeganie żołnierzy noszących emblemat orła i białoczerwoną flagę w lepszym świetle z przynależnym im honorem.
Warto poświęcić lekturze „Task Force 50” Jarosława Rybaka trochę uwagi także z innego powodu. Polskie media, zarówno elektroniczne, jak i tradycyjne faworyzują GROM. Takie podejście do kwestii polskich jednostek specjalnych jest do pewnego stopnia zrozumiałe, w końcu GROM-owcy to nasz „towar eksportowy” znakomicie rozpoznawalny na świecie. Jednak szereg polskich oddziałów Specjalnych, jak doskonale ukazuje to Jarosław Rybak to nie tylko Grom i Formoza, to także Komandosi z Lublińca, którzy nie ustępują wymienionym wcześniej oddziałom i ich operatorom pod żadnym względem. Wyszkolenie, uzbrojenie oraz schemat działania jest bardzo podobny, tak samo jest również z uznaniem pośród zagranicznych wojskowych. Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca to także elita, gotowa do wszelkich działań w różnych środowiskach i miejscach na ziemi. Potwierdza to operacja Sledgehammer i to co pozostawili po sobie specjalsi z Lublińca w Afganistanie – doskonale wyszkolonych żołnierzy Provincial Response Company „Afgańskie Tygrysy”, czyli afgańską kompanię antyterrorystyczną.
W ubiegłym tygodniu, 24 października, odbyło się przekazanie dowodzenia Polskim Kontyngentem Wojskowym w Afganistanie nowemu dowódcy gen. bryg. Andrzejowi Tuzowi przez kończącego służbę gen. bryg. Bogdana...
W ubiegłym tygodniu, 24 października, odbyło się przekazanie dowodzenia Polskim Kontyngentem Wojskowym w Afganistanie nowemu dowódcy gen. bryg. Andrzejowi Tuzowi przez kończącego służbę gen. bryg. Bogdana Tworkowskiego. Tym samym zakończyła się misja XI zmiany PKW w Afganistanie. W uroczystości zakończenia misji i przekazania dowództwa udział wziął szef MON Tomasz Siemoniak oraz szef Dowództwa Regionalnego Wschód, któremu podlegają Polacy, gen. William C. Mayville.
W wyniku odniesionych ran po starciu z bojownikami, 23 października 2012 r. zginął Michael S. Duskin, komandos 3 Grypy Sił Specjalnych USA. Starcie miało miejsce w prowincji Wardak.
W wyniku odniesionych ran po starciu z bojownikami, 23 października 2012 r. zginął Michael S. Duskin, komandos 3 Grypy Sił Specjalnych USA. Starcie miało miejsce w prowincji Wardak.
2 października 2012 r. w wyniku odniesionych ran po wybuchu improwizowanego urządzenia wybuchowego zmarł komandos 5 Grupy Sił Specjalnych USA. Atak miał miejsce 30 września 2012 r. w prowincji Helmand.
2 października 2012 r. w wyniku odniesionych ran po wybuchu improwizowanego urządzenia wybuchowego zmarł komandos 5 Grupy Sił Specjalnych USA. Atak miał miejsce 30 września 2012 r. w prowincji Helmand.
Kolejna zmiana czeskich sił specjalnych rozpoczęła służbę w Afganistanie pod koniec czerwca 2012 r. Zastąpili oni kolegów, którzy stacjonowali w afgańskiej prowincji Nangarhar przez 6 miesięcy. Ich podstawowym...
Kolejna zmiana czeskich sił specjalnych rozpoczęła służbę w Afganistanie pod koniec czerwca 2012 r. Zastąpili oni kolegów, którzy stacjonowali w afgańskiej prowincji Nangarhar przez 6 miesięcy. Ich podstawowym zadaniem było szkolenia afgańskich sił, przeciwdziałanie handlem narkotykami, zbieranie informacji na rzecz najwyższego dowództwa ISAF, aresztowania niebezpiecznych przestępców. 601. skupina speciálních sil była podległa dowództwu ISAF.
22 czerwca został ogłoszony dniem Święta Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Tego dnia w Belwederze Prezydent RP - Zwierzchnik Sił Zbrojnych Bronisław Komorowski wręczył sztandar szefowi SKW gen. brygady Januszowi...
22 czerwca został ogłoszony dniem Święta Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Tego dnia w Belwederze Prezydent RP - Zwierzchnik Sił Zbrojnych Bronisław Komorowski wręczył sztandar szefowi SKW gen. brygady Januszowi Noskowi.
W siedzibie Dowództwa Wojsk Specjalnych w Krakowie 18 maja 2012 r. odbyły się uroczystości z okazji 5-lecia powołania Wojsk Specjalnych jako Rodzaju Sił Zbrojnych. Na uroczystym apelu stanęli komandosi...
W siedzibie Dowództwa Wojsk Specjalnych w Krakowie 18 maja 2012 r. odbyły się uroczystości z okazji 5-lecia powołania Wojsk Specjalnych jako Rodzaju Sił Zbrojnych. Na uroczystym apelu stanęli komandosi z wszystkich jednostek specjalnych podległych DWS.
GROM, który zrodził się z marzeń, którego żołnierze od początków III RP dzielnie jej służą, nierzadko oddając podczas tej służby życie, obchodził dzisiaj 22 rocznicę powstania. Wyjątkowo w tym roku uroczystość,...
GROM, który zrodził się z marzeń, którego żołnierze od początków III RP dzielnie jej służą, nierzadko oddając podczas tej służby życie, obchodził dzisiaj 22 rocznicę powstania. Wyjątkowo w tym roku uroczystość, ze względu na Euro 2012, za którego bezpieczeństwo ma dbać także jednostka wojskowa GROM, święto zorganizowano nie 13 czerwca a znacznie wcześniej.
W bazie Giro, w prowincji Ghazni odbyła się uroczystość uhonorowania polskich żołnierzy medalami i pamiątkowymi odznakami za poświęcenie i zaangażowanie w ramach misji ISAF. Dekoracji dokonał Dowódca Polskiego...
W bazie Giro, w prowincji Ghazni odbyła się uroczystość uhonorowania polskich żołnierzy medalami i pamiątkowymi odznakami za poświęcenie i zaangażowanie w ramach misji ISAF. Dekoracji dokonał Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie gen. Brygady Piotr Błazeusz.
6 żołnierze brytyjskich z Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie poniosło śmierć w wyniku wybuchu przydrożnej bomby - taką informacje podali przedstawiciele armii brytyjskiej i afgańskiej...
6 żołnierze brytyjskich z Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie poniosło śmierć w wyniku wybuchu przydrożnej bomby - taką informacje podali przedstawiciele armii brytyjskiej i afgańskiej policji.
W dniu wczorajszym, zakończyły się ćwiczenia certyfikujące jeden z zespołów bojowych Jednostki Wojskowej Komandosów przed jego wyjazdem do Afganistanu.
W dniu wczorajszym, zakończyły się ćwiczenia certyfikujące jeden z zespołów bojowych Jednostki Wojskowej Komandosów przed jego wyjazdem do Afganistanu.
IX zmiana PKW Afganistan w ramach ISAF dobiegła końca, warto więc pokusić się o podsumowanie działań i osiągnięć polskich żołnierzy. Z oficjalnego podsumowania, które zostało zamieszczone na stronie PKW...
IX zmiana PKW Afganistan w ramach ISAF dobiegła końca, warto więc pokusić się o podsumowanie działań i osiągnięć polskich żołnierzy. Z oficjalnego podsumowania, które zostało zamieszczone na stronie PKW Afganistan, wybrałem najciekawsze liczby i fakty.
Książka, wzorem innych publikacji J. Rybaka, zawiera bardzo dużą ilość niepublikowanych wcześniej nigdzie zdjęć, przedstawiających historię jednostki, Jednostkę podczas ćwiczeń, uroczystości i co najciekawsze...
Książka, wzorem innych publikacji J. Rybaka, zawiera bardzo dużą ilość niepublikowanych wcześniej nigdzie zdjęć, przedstawiających historię jednostki, Jednostkę podczas ćwiczeń, uroczystości i co najciekawsze i najbardziej wartościowe, podczas realizowanych operacji.
Słynny Special Air Service ma zostać wycofany z Afganistanu w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Wg informacji opublikowanych przez brytyjskie dzienniki zadania na kolejne 6 miesięcy w Afganistanie zostały...
Słynny Special Air Service ma zostać wycofany z Afganistanu w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Wg informacji opublikowanych przez brytyjskie dzienniki zadania na kolejne 6 miesięcy w Afganistanie zostały już przypisane pomiędzy inne, operujące w tym państwie brytyjskie jednostki specjalne i nie przewidziano w nich zadań dla SAS.
Sierżant Korpusu Piechoty Morskiej, Dakota Meyer został dziś odznaczony najwyższym amerykańskim odznaczeniem wojskowym w uznaniu bohaterstwa, jakim wykazał się podczas misji w Afganistanie.
Sierżant Korpusu Piechoty Morskiej, Dakota Meyer został dziś odznaczony najwyższym amerykańskim odznaczeniem wojskowym w uznaniu bohaterstwa, jakim wykazał się podczas misji w Afganistanie.
W pogodną noc, w czerwcu 2005 r., czterech komandosów z elitarnej amerykańskiej jednostki Navy SEALs wyruszyło do odległej górskiej wioski. Cel: zlikwidować jednego z przywódców Al-Kaidy. Przed upływem...
W pogodną noc, w czerwcu 2005 r., czterech komandosów z elitarnej amerykańskiej jednostki Navy SEALs wyruszyło do odległej górskiej wioski. Cel: zlikwidować jednego z przywódców Al-Kaidy. Przed upływem 24 godzin trzech straciło życie. Przetrwał tylko jeden - Marcus Luttrell.
2 maja br. podczas niespodziewanego rajdu amerykańskich sił specjalnych na terytorium Pakistanu został zabity ukrywający się od kilkunastu lat twórca i przywódca odpowiedzialnej za atak terrorystyczny...
2 maja br. podczas niespodziewanego rajdu amerykańskich sił specjalnych na terytorium Pakistanu został zabity ukrywający się od kilkunastu lat twórca i przywódca odpowiedzialnej za atak terrorystyczny na Stany Zjednoczone 11 września 2001 r. Al-Kaidy, 54-letni Osama bin Laden.
Czescy komandosi z 601. Grupy Sił Specjalnych rozpoczną w 2010 roku szkolenie w unikalnym ośrodku szkoleniowym światowych jednostek specjalnych w Jordanii (Centrum Szkoleniowe Operacji Specjalnych im....
Czescy komandosi z 601. Grupy Sił Specjalnych rozpoczną w 2010 roku szkolenie w unikalnym ośrodku szkoleniowym światowych jednostek specjalnych w Jordanii (Centrum Szkoleniowe Operacji Specjalnych im. Króla Abdullaha II – King Abdullah II Special Operations Training Center KASOTC). Informację tę potwierdził czeski minister obrony Martin Bartak. Stwierdził również, że koszt szkolenia w Jordanii nie jest stosunkowo duży, a korzyści są nie do przecenienia.
1 października w bazie 1. Batalionu Operacji Specjalnych „Vulturii” odbyła się ceremonia pożegnania kolejnego oddziału rumuńskich komandosów (RO SOFDET 8 – Romanian Special Operations Detachment 8) wyruszającego...
1 października w bazie 1. Batalionu Operacji Specjalnych „Vulturii” odbyła się ceremonia pożegnania kolejnego oddziału rumuńskich komandosów (RO SOFDET 8 – Romanian Special Operations Detachment 8) wyruszającego na misję w Afganistanie.
Książkę otrzymałem od Redakcji, z prośbą o recenzję. W przesyłce od kuriera znalazłem jeszcze imienną dedykację od autora, a raczej braterski uścisk dłoni wyrażony za pośrednictwem rudawego atramentu jego...
Książkę otrzymałem od Redakcji, z prośbą o recenzję. W przesyłce od kuriera znalazłem jeszcze imienną dedykację od autora, a raczej braterski uścisk dłoni wyrażony za pośrednictwem rudawego atramentu jego pióra. Okładkę kojarzyłem już dobrze z półek w księgarniach z dość krzykliwej okładki z białym tytułem „Ból” na czerwonym tle.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...
Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.
Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...
Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.
DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...
DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.