Brytyjski SAS wycofywany z Afganistanu
Słynny Special Air Service ma zostać wycofany z Afganistanu w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Wg informacji opublikowanych przez brytyjskie dzienniki zadania na kolejne 6 miesięcy w Afganistanie zostały już przypisane pomiędzy inne, operujące w tym państwie brytyjskie jednostki specjalne i nie przewidziano w nich zadań dla SAS.
Zobacz także
Redakcja news Żołnierze JW AGAT na szkoleniu w Gruzji
W Gruzji zakończył się międzynarodowy kurs szkolenia obserwatorów-kontrolerów (IOCT). Część teoretyczna szkolenia odbyła się w centrum szkoleniowym NATO-Gruzja (JTEC), natomiast część praktyczna odbyła...
W Gruzji zakończył się międzynarodowy kurs szkolenia obserwatorów-kontrolerów (IOCT). Część teoretyczna szkolenia odbyła się w centrum szkoleniowym NATO-Gruzja (JTEC), natomiast część praktyczna odbyła się w bazie szkoleniowej Norio.
Redakcja news Spotkanie szefów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej
W dniu 10 października 2024 odbyło się w Gdyni spotkanie szefów obrony Polski, Czech, Słowacji i Węgier, poświęcone omówieniu priorytetów Polski w czasie pełnionego obecnie przez nasz kraj przewodnictwa...
W dniu 10 października 2024 odbyło się w Gdyni spotkanie szefów obrony Polski, Czech, Słowacji i Węgier, poświęcone omówieniu priorytetów Polski w czasie pełnionego obecnie przez nasz kraj przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej oraz sytuacji bezpieczeństwa w regionie.
Redakcja news Ćwiczenie Northern Challenge zakończone!
Na Islandii zakończyło się międzynarodowe ćwiczenie pk. Northern Challenge 2024. Przez ostatnie dwa tygodnie Nurkowie Minerzy 8FOW, razem z 330 ekspertami z 17 krajów, doskonalili umiejętności i wymieniali...
Na Islandii zakończyło się międzynarodowe ćwiczenie pk. Northern Challenge 2024. Przez ostatnie dwa tygodnie Nurkowie Minerzy 8FOW, razem z 330 ekspertami z 17 krajów, doskonalili umiejętności i wymieniali doświadczenia w zakresie zwalczania improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED) – zarówno w środowisku morskim, jak i na lądzie.
Jako główny powód wycofywania SAS z tego kraju podaje się zaangażowanie jednostki w działania ochronne podczas Igrzysk Olimpijskich, które mają się odbyć w 2012 r. w Londynie. SAS od kilku miesięcy bierze udział w ćwiczeniach antyterrorystycznych prowadzonych m.in. w wiosce olimpijskiej, mających za cel przygotowanie jednostki i służb do tego wydarzenia.
W ćwiczeniach z użyciem ostrej amunicji, które zostały przeprowadzone w maju 2011 r. w Wiosce Olimpijskiej igrzysk w Londynie w 2012 r. wziął udział SAS wspólnie z Metropolitan Police, Ministerstwem Obrony, przedstawicielami COBR (Cabinet Office Briefing Room) i innymi służbami ratunkowymi. Przeprowadzone we wschodnim Londynie ćwiczenia były głównym teatrem działań w programie przygotowań mającym na celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas igrzysk w 2012 r., co podkreślają brytyjscy decydenci, zapewniając, że ćwiczenia nie były odpowiedzią na konkretne zagrożenie, ale są jednym z elementów przygotowań do Igrzysk Olimpijskich.
Ich celem było m.in. przećwiczenie procedur i koordynacji działań w sytuacji ataku terrorystycznego z udziałem zakładników. Jednostka brała udział także w ćwiczeniach na Uniwersytecie Loughborough w Leics i innych ćwiczeniach przeprowadzonych z Metropolitan Police i innymi służbami ratunkowymi wzorowanymi na ataku na hotel Taj Mahal Palace w Bombaju, które odbyły się w okolicach Tower of London.
Za zapewnienie bezpieczeństwa podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie będzie odpowiedzialna także inna brytyjska jednostka specjalna operująca obecnie m.in. w Afganistanie i Somalii – Special Boat Service. Obydwie jednostki brały udział w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas IO w Atenach w 2004 r.
W opinii niektórych kół brytyjskich podjęcie decyzji o wycofaniu SAS, która zbiegło się w czasie z ogłoszoną przez premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona informacją o wycofaniu 400 żołnierzy brytyjskich z Afganistanu, ma może oznaczać zmianę taktyki stosowanej w prowincji, za której odpowiedzialność ponoszą Brytyjczycy.
W Wielkiej Brytanii pojawiają się także opinie, że SAS powinien skupić się na działaniach na Bliskim Wschodzie i zapewnieniu bezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii.
Wycofanie sztandarowej jednostki z Afganistanu może też mieć inne podłoże. W ostatnich latach SAS jest bardzo intensywnie eksploatowany w działaniach w wielu regionach świata – Irak, Afganistan, Sierra Leone, Libia, Somalia – które mają znaczny wpływ na zdolność bojową jednostki. Jednocześnie jednostka odnotowuje zmniejszającą się liczbę kandydatów do służby, czego dowodem był ostatnio list dowódcy Piechoty Brytyjskiej brigadiera Richarda Dennisa do Szefa Sztabu Generalnego generała Sir Petera Wall. SAS cierpi na zmniejszone zainteresowanie, chociażby z powodu możliwości zdobycia interesującego doświadczenia bojowego w innych brytyjskich jednostkach liniowych operujących w Afganistanie. Na zmniejszającą się liczbę potencjalnych rekrutów wpływ mają także regularne cięcia sił zbrojnych w Wielkiej Brytanii oraz rosnąca liczba rannych żołnierzy w siłach zbrojnych Wielkiej Brytanii.
Do tego dochodzi rezygnacja wielu żołnierzy ze służby, kuszonych lukratywnymi kontraktami w prywatnych firmach. Taki stan rzeczy oraz konieczność odmłodzenia kadry (o czym wspominał dowódca 22 Pułku SAS) jest ostatnio powodem obniżenia kryteriów selekcji do jednostki w ostatnim czasie. Na dorocznej konferencji brytyjskiej piechoty zauważono, że zapewnienie właściwych kandydatów jednostce powinno być kluczowym działaniem, co będzie trudne z uwagi na planowane redukcje stanów osobowych całych sił zbrojnych. Jednocześnie zaznacza się, że przedłużająca się sytuacja może mieć wpływ na długofalową zdolność bojową jednostki. Zarysowana sytuacja jest na tyle poważna, że stała się przedmiotem rozmów pomiędzy Dyrektoriatem Sił Specjalnych a najwyższym dowództwem Armii, dla którego jest to niezwykle ważna kwestia, ponieważ SAS obok arsenału nuklearnego jest uważany za największy atut, jaki Wielka Brytania może zaoferować USA.
Oprócz SAS w Afganistanie działają także rezerwowe Pułki SAS, SBS, który jest odpowiedzialny za realizację zadań bojowych oraz szkolenie i doradztwo afgańskiej armii, SRR (Special Reconnaissance Regiment) i SFSG (Special Forces Support Group).