Molly Molloy Charles Bowden,” Spowiedź mordercy”, prawdziwa historia meksykańskiego zabójcy

Jakub Grodzki  /  25-09-2013
Molly Molloy Charles Bowden,” Spowiedź mordercy”, prawdziwa historia meksykańskiego zabójcy
Molly Molloy Charles Bowden,” Spowiedź mordercy”, prawdziwa historia meksykańskiego zabójcy

Meksyk jest zapewne dla większości Polaków krajem nie tylko odległym, ale i mało znanym. Zwykle wiedza na temat tego państwa sprowadza się do znajomości położenia geograficznego oraz do wyrywkowych informacji podawanych przez massmedia odnośnie jakiejś tragedii, która właśnie tam miała miejsce. Książka autorstwa Molly Molloy i Charlesa Bowdena ma dużą szanse zmienić taką postać rzeczy i pokazać ten egzotyczny, odległy kraj w innym, brutalnym świetle.

Książkę można kupić w Księgarni Militarnej >>

Narkotyki i świat handlujących nimi karteli to całkiem inny, mroczny wizerunek Meksyku. Przemoc, korupcja i bezsilność władz jest w tym świecie normą i codziennością. Skalę oddziaływania świata przestępczego na całe państwo ukazują między innymi informacje zawarte już we wstępie „Spowiedzi mordercy”. W 2010 roku 99% zbrodni popełnionych w Meksyku pozostało bezkarnych, natomiast na wykonanie czekało w opisywanym roku 400 000 nakazów aresztowania. Powyższe dane warto uzupełnić jeszcze informacją, że w przeciągu 5 lat wojny władz z narkotykowymi kartelami (2006 – 2011) starcia pomiędzy policją i wojskiem z jednej strony, a członkami karteli pochłonęły 43 tysiące ofiar śmiertelnych. Jednak takie informacje mogą stanowić dopiero preludium świata ukazanego przez „nawróconego” sicario – płatnego mordercę kartelu.

Przeczytaj także: Naval, Przetrwać Belize, opowieść GROMO-owca o morderczym treningu w dżungli

Jak wspominają we wstępie autorzy „… to nie jest książka Molly Molloy. To książka sicario, więc historia musi być opowiedziana jego słowami – bez ochronnej kurtyny w postaci interpretacji narratora.” Właśnie dzięki temu książka nabiera autentyzmu i momentami niemal nim razi. Opis każdego aspektu funkcjonowania przestępczego świata jest rzeczywisty tak, jak doznania sicario, który wiele z tego co opisuje dokonał sam poprzez morderstwa, porwania, tortury i wymuszenia. Uderzające jest również to, że opisywane działania płatnego mordercy jawią się jak normalna praca, rzecz którą należy wykonać, odebrać zapłatę i udać się na obiad. Jednak nawet w takim wymiarze wszystkie opisywane wydarzenia nie są odhumanizowane. Poszczególne relacje pokazują, że pomimo wszystko, nawet po przekroczeniu granicy pierwszej śmierci – wykonanej na człowieku egzekucji nie zanikają emocje, uczucia i doznania. Wszystko jest stłumione narkotykami, alkoholem, tempem życia. W pewnym momencie dochodzi do przebudzenia i oznacza to koniec w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Zobacz również: Sylvia Agentka Mossadu

W przypadku karteli istnieją tylko dwa wyjścia – srebro lub ołów, czyli pieniądze za świadczoną na rzecz kartelu pracę albo wyrok śmierci. Narratorowi udało się wyjść z ciemnego świata meksykańskich karteli narkotykowych, jednak ceną za to jest  życie w ukryciu i obawa o życie własne i rodziny. Lecz w jego przekonaniu raz podjęta decyzja jest słuszna. Dzięki temu przestał być tylko un monigote – marionetką, jego życiem przestała władać la Sante Muerte – święta śmierć.  Pisząc o „Spowiedzi mordercy” warto również wspomnieć, że pierwowzór książki – esej Charla Bowdena doczekał się ekranizacji w postaci dokumentu Gianfranco Rosiego pt. El sicario, room 164.

Przeczytaj także: Legenda od podszewki. SAS bez tajemnic

Jak widać tematyka poruszona przez sicario, nie tylko odsłania kulisy funkcjonowania karteli narkotykowych w powiązaniu ze skorumpowanymi władzami, pokazuje, jak wiele dzieje się pod dyktando mafijnych bossów, narkotykowych baronów, którzy stanowią nawet o tym jak funkcjonuje państwo. Książka Molly Molloy i Charsla Bowdena zasługuje tym samym na   chwilę uwagi i skupienia nad kolejnymi kartami historii opowiedzianej przez sicario. Warta jest również uwagi między innymi ze względu na formę i język, w jakim została przekazana czytelnikowi. Tekst, który momentami wydawać się może zbyt nieoszlifowany dodaje przede wszystkim przekazywanym relacjom autentyzmu, wygląda tak jak życie w kartelach narkotykowych, szybkość, precyzja i prostota. Właśnie taki przekaz, który nie jest częstym gościem na polskim rynku czytelniczym stanowić może o sile tej książki, co w połączeniu z opisywaną tematyką stanowi interesujące zestawienie, a zarazem propozycję czytelniczą.  Jednak, jak to w przypadku każdej książki bywa, każdy, kto weźmie ją do rąk będzie musiał sam zadecydować, czy skończyć lekturę na wstępie, czy też może skończyć dopiero na ostatniej stronie i słowach „ Mamo, zakop gdzieś tę broń, nie chcę do nich strzelać już…” Bob Dylan, Pukając do nieba bram.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


LUBLINIEC.PL Cicho i skutecznie Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej Wojska Polskiego Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
lubieniec przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To nie tylko wznowienie książki, ale także akcja CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) byłych żołnierzy tej formacji, którzy obecnie świadczą usługi z zakresu bezpieczeństwa. To oni przekonali autora do uzupełnienia i wznowienia książki LUBLINIEC.PL (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl