2 maja br. podczas niespodziewanego rajdu amerykańskich sił specjalnych na terytorium Pakistanu został zabity ukrywający się od kilkunastu lat twórca i przywódca odpowiedzialnej za atak terrorystyczny na Stany Zjednoczone 11 września 2001 r. Al-Kaidy, 54-letni Osama bin Laden.
Polskie Zakłady Lotnicze z Mielca dostarczyły Wojskom Specjalnym dwa z czterech zakontraktowanych w grudniu 2021 roku śmigłowców S-70i Black Hawk. Konfiguracja obu dostarczonych śmigłowców jest tożsama...
Polskie Zakłady Lotnicze z Mielca dostarczyły Wojskom Specjalnym dwa z czterech zakontraktowanych w grudniu 2021 roku śmigłowców S-70i Black Hawk. Konfiguracja obu dostarczonych śmigłowców jest tożsama ze śmigłowcami już użytkowanymi w Wojsku Polskim.
Polski Kontyngent Wojskowy w Rumunii (PKW Rumunia) zorganizował zawody strzeleckie pod hasłem Polish Shooting Day Competition. Prawie stu zawodników brało udział w zmaganiach w strzelaniu dynamicznym z...
Polski Kontyngent Wojskowy w Rumunii (PKW Rumunia) zorganizował zawody strzeleckie pod hasłem Polish Shooting Day Competition. Prawie stu zawodników brało udział w zmaganiach w strzelaniu dynamicznym z pistoletu i karabinka.
W dniu 28 listopada obchodzona jest rocznica utworzenia Marynarki Wojennej RP. Polska Marynarka Wojenna została utworzona 28 listopada 1918 roku przez marszałka Józefa Piłsudskiego, 17 dni po odzyskaniu...
W dniu 28 listopada obchodzona jest rocznica utworzenia Marynarki Wojennej RP. Polska Marynarka Wojenna została utworzona 28 listopada 1918 roku przez marszałka Józefa Piłsudskiego, 17 dni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Na liście priorytetowych poszukiwań FBI znalazł się w związku z zamachami z 7 sierpnia 1998 r. na amerykańskie ambasady w Tanzanii i Kenii. Po rozpoczęciu operacji „Enduring Freedom” w Afganistanie, amerykańscy komandosi byli bliscy schwytania lub zabicia bin Ladena, osaczonego w grudniu 2001 r. w górskim kompleksie Tora Bora, ale nieudolne działanie oddziałów afgańskiego Sojuszu Północnego i wstrzemięźliwość amerykańskiego dowództwa umożliwiły wówczas ucieczkę szefa Al-Kaidy do sąsiedniego Pakistanu.
Miejsce pobytu bin Ladena zostało namierzone po trwającym od 2002 r. tropieniu jednego z jego kurierów, ps. Abu Ahmed al-Kuwaiti. W 2007 r. CIA ustaliło jego prawdziwą tożsamość, a monitoring połączeń telefonicznych kuriera zwrócił w sierpniu ub. r. uwagę amerykańskiego wywiadu na podejrzaną posiadłość w pakistańskiej miejscowości Abbottabad, położoną ok. 60 km na północny-wschód od stolicy kraju, Islamabadu. Trzykondygnacyjna, otoczona wysokim murem zewnętrznym (3,7–5,5 m) rezydencja Waziristan Haveli w osiedlu bila Town, została zbudowana w 2005 r. Jej mieszkańcy nie używali telefonów, nie korzystali z Internetu.
Po wnikliwej analizie danych zebranych przez CIA we współpracy z NSA (National Security Agency), NGA (National Geospatial-Intelligence Agency) i specjalistów z US JSOC (Joint Special Operations Command), uznano za bardzo prawdopodobne, że ukrywa się tam Osama bin Laden. Podczas serii narad prezydenta USA Baraka Obamy w marcu i kwietniu br. z doradcami ds. bezpieczeństwa i dowódcą JSOC, wiceadmirałem Williamem H. McRavenem rozpatrzono różne warianty operacji mających na celu schwytanie lub likwidację bin Ladena. Odrzucono m.in. atak lotniczy jako mogący przynieść straty wśród osób postronnych i uniemożliwiający potwierdzenie śmierci celu nr 1 oraz, ze względu na brak pewności utrzymania tajemnicy, wspólne działanie ze służbami pakistańskimi. 29 kwietnia prezydent Obama zatwierdził przygotowany przez CIA i JSOC plan rajdu sił specjalnych na obiekt w Abbottabad.
Głównymi wykonawcami mieli być komandosi jednostki kontrterrorystycznej Naval Special Warfare Development Group (Devgru, dawniej znana jako SEAL Team 6), którzy przygotowywali się już do tej misji typu capture or kill na terenie USA, a na początku kwietnia także dwukrotnie w replice posiadłości bin Ladena, zbudowanej na podstawie zdjęć satelitarnych w strzeżonej części bazy w Bagram, Camp Alpha (Afganistan). Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe operację, którą miał kierować dyrektor CIA Leon Panetta, przesunięto o dzień.
Jej szczegóły nie zostały ujawnione w całości, jednak na podstawie szczątkowych danych serwowanych przez przedstawicieli Białego Domu i szefa CIA oraz (niepotwierdzonych) informacji w głównych mediach amerykańskich jej przebieg prawdopodobnie wyglądał następująco: w rajdzie wzięło bezpośredni udział 79 komandosów i agentów, z czego 24–25 stanowiła grupa uderzeniowa Navy SEAL, czasowo podporządkowana CIA, a pozostałą część załogi śmigłowców, łącznościowcy, specjaliści wywiadu (być może z jednostki CIA SAD/SOG). Transport zapewniły cztery maszyny ze 160. Special Operations Aviation Regiment „Nighthawks” US Army SOC: dwa zmodyfi kowane Black Hawk (MH-60S?) i dwa MH-47 Chinooks. Nad ich działaniami czuwały w powietrzu poderwane z lotniskowca USS „Carl Vinson” lub USS „Enterprise” samoloty walki radioelektronicznej (EA-6B Prowler lub EA-18G Growler), które miały m.in. blokować wszelkie obce połączenia radiowe i telefoniczne w rejonie akcji oraz jako wsparcie bojowe samoloty odrzutowe, bezpilotowce i śmigłowce CSAR. Zespół uderzeniowy wleciał nad terytorium Pakistanu z bazy w Afganistanie (Dżalalabad lub Ghazni) – informacjom, że mógł on korzystać z Tarbela Ghazi Airbase w Pakistanie zaprzeczają władze tego kraju – a nad celem pojawiły się ok. pierwszej w nocy 2 maja 2011 r. (czasu pakistańskiego UTC+5:00; tj. ok. 22:00 1 maja czasu polskiego; 15:00 1 maja czasu waszyngtońskiego).
Operatorzy Devgru desantowali się błyskawicznie z pozostających w zawisie śmigłowców po grubych linach, jeden zespół na dach głównego budynku, drugi na zewnętrzny dziedziniec rezydencji, do której wdarł się po wybiciu ładunkami wybuchowymi przejścia (przejść) w jej ścianie. W wymianie ognia w głównym budynku zginęli strzegący bin Ladena kurier Al-Kuwaiti i jego brat oraz zasłaniająca kuriera żona. Bin Laden został zauważony na schodach prowadzących na najwyższe piętro. Zginął miedzy 5 a 10 minutą szturmu w swoim pokoju. Pierwszy SEAL, który wpadł do pomieszczenia natknął się na jego córkę i odepchnął ją w bezpieczne miejsce.
Na drodze drugiego operatora stanęła jemeńska żona bin Ladena, pchnięta przez męża lub próbująca go zasłonić. SEAL odepchnął ją i oddał dwa strzały w pierś przywódcy Al-Kaidy, a trzeci operator trafi ł bin Ladena w lewą część twarzy. Wedug CIA bin Laden w chwili śmierci nie miał broni w rękach, ale w dynamicznie rozgrywającej się sytuacji zachowywał się w sposób niewykluczający zagrożenia z jego strony. Pozostałe osoby zastane w rezydencji (wg różnych źródeł od 22 do 31, w większości dzieci) zostały skrępowane i wyprowadzone na zewnątrz.
SEALsi i wywiadowcy dokonali przeszukania budynków, zabierając dokumenty, dyski komputerowe, płyty DVD oraz materiały mogące mieć znaczenie informacyjne. Siły amerykańskie zostały ewakuowane przez trzy śmigłowce, wraz ze zwłokami bin Ladena. Czwarty śmigłowiec tuż po desantowaniu grupy szturmowej uległ awarii i musiał przymusowo twardo lądować lub spadł po zahaczeniu ogonem o ogrodzenie rezydencji, tuż za nim. Nikt z załogi nie doznał uszczerbku, ale uszkodzona maszyna nie mogła wystartować i została przed końcem akcji wysadzona przez komandosów. Cała operacja na ziemi przeciągnęła się z zaplanowanych 30 minut do 38. Dzięki kamerom nahełmowym operatorów Devgru oraz systemom satelitarnym DSCS-III i Milstar jej przebieg był na bieżąco obserwowany przez dyrektora CIA z USA i admirała Ravena z Afganistanu.
Przekaz w czasie rzeczywistym śledzili także w sali konferencyjnej Białego Domu prezydent USA i jego doradcy. Dzięki rozwiązaniom technicznym możliwa była szybka indentyfikacja szefa Al-Kaidy. Najpierw potwierdził tożsamość zabitego dowódca operacji naziemnej, następnie cyfrowe zdjęcia twarzy bin Ladena przesłano drogą satelitarną CIA. Po przetransportowaniu zwłok do Afganistanu pobrano próbki DNA. Według władz amerykańskich, zwłoki zostały spalone, a prochy wysypane do morza – zgodnie z islamską tradycją w ciągu 24 godzin od śmierci.
W dniu 24 lipca 1919 roku powołano Policję Państwową, która miała stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej. Nawiązując do tej tradycji, w lipcu 1995 roku Sejm Rzeczypospolitej...
W dniu 24 lipca 1919 roku powołano Policję Państwową, która miała stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej. Nawiązując do tej tradycji, w lipcu 1995 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 24 lipca – Świętem Policji.
Do Służby Ochrony Państwa dołączył nowy czworonożny funkcjonariusz. „Bolo” jest rocznym owczarkiem belgijskim, który właśnie zakończył 5-miesięczne szkolenie w zakresie wyszukiwania zapachów materiałów...
Do Służby Ochrony Państwa dołączył nowy czworonożny funkcjonariusz. „Bolo” jest rocznym owczarkiem belgijskim, który właśnie zakończył 5-miesięczne szkolenie w zakresie wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Debiutem „Bola” było zabezpieczenie wizyty Premier Włoch, podczas której realizował zadania służbowe wraz ze swoim przewodnikiem.
79 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 (określonej kryptonimem „W”, jak Wolność) w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili walkę, której celem była niepodległa Polska,...
79 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 (określonej kryptonimem „W”, jak Wolność) w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.
W dniu1 sierpnia 2023 roku doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa śmigłowce białoruskie, które realizowały szkolenie w pobliżu granicy.
W dniu1 sierpnia 2023 roku doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa śmigłowce białoruskie, które realizowały szkolenie w pobliżu granicy.
Na terenie Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu odbyły się międzynarodowe warsztaty K9 z udziałem przedstawicieli ze Stanów Zjednoczonych, Chorwacji, Niemiec, Austrii, Litwy, Estonii oraz polskich...
Na terenie Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu odbyły się międzynarodowe warsztaty K9 z udziałem przedstawicieli ze Stanów Zjednoczonych, Chorwacji, Niemiec, Austrii, Litwy, Estonii oraz polskich poddodziałów kontrterrorystycznych BOA i SPKP z różnych miast.
W dniach od 8 do 12 sierpnia 2023 roku odbędzie się I Rajd Rowerowy Weteranów, który ma na celu integrację środowiska weteranów i rodzin poległych z Polski i krajów sojuszniczych oraz służyć upamiętnieniu...
W dniach od 8 do 12 sierpnia 2023 roku odbędzie się I Rajd Rowerowy Weteranów, który ma na celu integrację środowiska weteranów i rodzin poległych z Polski i krajów sojuszniczych oraz służyć upamiętnieniu żołnierzy poległych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa.
Kontrolerzy bojowi (ang. combat controler) litewskich Sił Operacji Specjalnych (SOP) i holenderskiego Korps Commandotroepen (KCT) przeprowadzili wspólne ćwiczenia na niestandardowych i tymczasowo instalowanych...
Kontrolerzy bojowi (ang. combat controler) litewskich Sił Operacji Specjalnych (SOP) i holenderskiego Korps Commandotroepen (KCT) przeprowadzili wspólne ćwiczenia na niestandardowych i tymczasowo instalowanych lotniskach na terytorium Litwy.
Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca organizuje cykliczne szkolenia pod hasłem „Samoobrona Kobiet”. Opracowywana przez instruktorów z JWK tematyka szkoleń obejmuje m.in. walkę wręcz w bliskim kontakcie,...
Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca organizuje cykliczne szkolenia pod hasłem „Samoobrona Kobiet”. Opracowywana przez instruktorów z JWK tematyka szkoleń obejmuje m.in. walkę wręcz w bliskim kontakcie, podstawy pierwszej pomocy, a także promowanie zdrowego stylu życia oraz obronności.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda awansował 21 oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie i admiralskie. Akty mianowania zostaną wręczone przez Prezydenta RP 14 sierpnia 2023 roku...
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda awansował 21 oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie i admiralskie. Akty mianowania zostaną wręczone przez Prezydenta RP 14 sierpnia 2023 roku w przeddzień Święta Wojska Polskiego.
Funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Białymstoku wspólnie z kolegami z Lublina, Olsztyna, Kielc, Rzeszowa oraz funkcjonariuszami Służby Ochrony Państwa i instruktorami...
Funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Białymstoku wspólnie z kolegami z Lublina, Olsztyna, Kielc, Rzeszowa oraz funkcjonariuszami Służby Ochrony Państwa i instruktorami GOPR-u przeprowadzili szkolenie z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca Black Hawk.
Jednostka Wojskowa Formoza podpisała umowę ze spółką KenBIT na dostawę i montaż na łodziach głowic optoelektronicznych FLIR M400. Wartość podpisanej umowy szacowana jest na 4 226 000 zł brutto.
Jednostka Wojskowa Formoza podpisała umowę ze spółką KenBIT na dostawę i montaż na łodziach głowic optoelektronicznych FLIR M400. Wartość podpisanej umowy szacowana jest na 4 226 000 zł brutto.
W dniach od 12 do 15 sierpnia 2023 roku na terenie całego kraju odbywać się będą Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego oraz 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Hasłem tegorocznych obchodów Święta Wojska...
W dniach od 12 do 15 sierpnia 2023 roku na terenie całego kraju odbywać się będą Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego oraz 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Hasłem tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego jest "Silna Biało-Czerwona".
Druga partia 35 pojazdów dalekiego rozpoznania ŻMIJA została dostarczona dla pododdziałów rozpoznawczych. Beneficjentami najnowszej dostawy są jednostki wojskowe rozlokowane w pobliżu wschodniej granicy...
Druga partia 35 pojazdów dalekiego rozpoznania ŻMIJA została dostarczona dla pododdziałów rozpoznawczych. Beneficjentami najnowszej dostawy są jednostki wojskowe rozlokowane w pobliżu wschodniej granicy państwowej.
W związku z obchodami Święta Wojska Polskiego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie i admiralskie. Jednym z awansowanych oficerów jest...
W związku z obchodami Święta Wojska Polskiego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie i admiralskie. Jednym z awansowanych oficerów jest wywodzący się z Jednostki Wojskowej Komandosów (JWK), dowódca 6. Brygady Powietrznodesantowej, gen. bryg. Michał Strzelecki.
W dniu 7 sierpnia 2023 roku pierwszy z czterech zakupionych przez nasz kraj śmigłowców Leonardo AW101 Merlin wylądował na terenie zakładów producenta w Świdniku, gdzie nastąpią czynności odbiorcze ze strony...
W dniu 7 sierpnia 2023 roku pierwszy z czterech zakupionych przez nasz kraj śmigłowców Leonardo AW101 Merlin wylądował na terenie zakładów producenta w Świdniku, gdzie nastąpią czynności odbiorcze ze strony Wojska Polskiego. Umowa na zakup tych maszyn o wartości 1,65 mld złotych brutto została podpisana z zakładami PZL-Świdnik 26 kwietnia 2019 roku. Merliny mają zastąpić głównie śmigłowce morskie Mi-14PŁ i PŁ/R.
Z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego na terenie Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu odbyła się uroczysta zbiórka w czasie której wyróżniono i awansowano żołnierzy JWK.
Z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego na terenie Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu odbyła się uroczysta zbiórka w czasie której wyróżniono i awansowano żołnierzy JWK.
Jednostka Wojskowa NIL poinformowała o uruchomieniu postępowania przetargowego procedurą ograniczoną na zakup partii amunicji 5,56 mm x 45 NATO z pociskiem antyrykoszetowym Barnes RRLP i barwiącym MMR...
Jednostka Wojskowa NIL poinformowała o uruchomieniu postępowania przetargowego procedurą ograniczoną na zakup partii amunicji 5,56 mm x 45 NATO z pociskiem antyrykoszetowym Barnes RRLP i barwiącym MMR UTM. Termin składania wniosków o udział w postępowaniu minie 12 września 2023 o godz. 09:00.
Do gdańskiego portu drogą morską został dostarczony pierwszy egzemplarz wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej K239 CHUNMOO osadzonej na polskim pojeździe JELCZ. W dalszej kolejności nowoprzybyła wyrzutnia...
Do gdańskiego portu drogą morską został dostarczony pierwszy egzemplarz wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej K239 CHUNMOO osadzonej na polskim pojeździe JELCZ. W dalszej kolejności nowoprzybyła wyrzutnia zostanie zintegrowana z krajowym systemem zarządzania walką TOPAZ oraz przejdzie testy końcowe.
W strukturze Jednostki Wojskowej Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego rozpoczyna funkcjonowanie nowy Zespół Bojowy C, który będzie stacjonować w Dziwnowie. Powstanie nowego zespołu jest odpowiedzią...
W strukturze Jednostki Wojskowej Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego rozpoczyna funkcjonowanie nowy Zespół Bojowy C, który będzie stacjonować w Dziwnowie. Powstanie nowego zespołu jest odpowiedzią na współczesne zagrożenia militarne i niemilitarne związane z funkcjonowaniem infrastruktury krytycznej (gazoport w Świnoujściu oraz gazociąg Baltic Pipe).
Już w najbliższy piątek w Dziwnowie rozpoczyna się XIV Festyn Komandosa. Jest to jedyna w roku okazja, by w jednym miejscu spotkać żołnierzy wszystkich polskich jednostek specjalnych i byłych komandosów.
Już w najbliższy piątek w Dziwnowie rozpoczyna się XIV Festyn Komandosa. Jest to jedyna w roku okazja, by w jednym miejscu spotkać żołnierzy wszystkich polskich jednostek specjalnych i byłych komandosów.
W dniach od 19 do 21 sierpnia 2023 roku miał miejsce IV Lot Parasola - koleżeński wyjazd motocyklowy upamiętniający 10 rocznicę śmierci żołnierza Jednostki Wojskowej Komandosów - st. chor. szt. Mirosława...
W dniach od 19 do 21 sierpnia 2023 roku miał miejsce IV Lot Parasola - koleżeński wyjazd motocyklowy upamiętniający 10 rocznicę śmierci żołnierza Jednostki Wojskowej Komandosów - st. chor. szt. Mirosława „Mirona” Łuckiego. Jak dotychczas trasa prowadziła z Lublinca do Chodzieży - rodzinnego miasta Mirona a dalej do Inowrocławia.
W dniu 23 sierpnia 2023 roku minęła piąta rocznica tragicznej śmierci Bartka Kankowskiego, operatora Jednostki Wojskowej GROM, byłego żołnierza 1 Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca.
W dniu 23 sierpnia 2023 roku minęła piąta rocznica tragicznej śmierci Bartka Kankowskiego, operatora Jednostki Wojskowej GROM, byłego żołnierza 1 Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca.
W dniu 24 sierpnia 2023 roku mija dziesiąta rocznica śmierci st. chor. sztab. Mirosława Łuckiego "Mirona" operatora Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.
W dniu 24 sierpnia 2023 roku mija dziesiąta rocznica śmierci st. chor. sztab. Mirosława Łuckiego "Mirona" operatora Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.
W Brzozowie Starym odbyły się obchody upamiętniające śmierć Patrona Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych ppłk. Macieja Kalenkiewicza ps. "Kotwicz". Z tej okazji 9 skoczków-instruktorów Ośrodka Szkolenia...
W Brzozowie Starym odbyły się obchody upamiętniające śmierć Patrona Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych ppłk. Macieja Kalenkiewicza ps. "Kotwicz". Z tej okazji 9 skoczków-instruktorów Ośrodka Szkolenia Spadochronowego Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych oddało skoki z 2000 m.
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.