IX zmiana PKW Afganistan w ramach ISAF
dobiegła końca, warto więc pokusić się o podsumowanie działań i osiągnięć
polskich żołnierzy. Z oficjalnego podsumowania, które zostało zamieszczone na
stronie PKW Afganistan, wybrałem najciekawsze liczby i fakty.
W dniu 26 marca 1943 roku u zbiegu ulic Długiej i Bielańskiej w Warszawie, w akcji przeprowadzonej pod kryptonimem „Meksyk II”, członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów, pod dowództwem Stanisława Broniewskiego...
W dniu 26 marca 1943 roku u zbiegu ulic Długiej i Bielańskiej w Warszawie, w akcji przeprowadzonej pod kryptonimem „Meksyk II”, członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów, pod dowództwem Stanisława Broniewskiego „Orszy”, dokonali odbicia z rąk Gestapo Janka Bytnara „Rudego” i 20 innych więźniów.
W dniu 3 kwietnia 2023 roku o godzinie 16:00 na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu odbędzie się otwarty wykład, który poprowadzą operatorzy Jednostki Wojskowej FORMOZA. Organizatorem wydarzenia...
W dniu 3 kwietnia 2023 roku o godzinie 16:00 na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu odbędzie się otwarty wykład, który poprowadzą operatorzy Jednostki Wojskowej FORMOZA. Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie Centrum Rozwoju Obronności "Zielony Talizman".
Decyzją nr 19/MON Ministra Obrony Narodowej z marca 2023 roku Zespół Bojowy C Jednostki Wojskowej Komandosów otrzymał imię poległego w dniu 24 sierpnia 2013 roku w Afganistanie st. chor. szt. Mirosława...
Decyzją nr 19/MON Ministra Obrony Narodowej z marca 2023 roku Zespół Bojowy C Jednostki Wojskowej Komandosów otrzymał imię poległego w dniu 24 sierpnia 2013 roku w Afganistanie st. chor. szt. Mirosława Łuckiego ps. „Miron”.
Zgrupowanie Sił Specjalnych
Reprezentantami Wojsk Specjalnych w składzie IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie byli komandosi z JW Komandosów (1. Pułku Specjalnego Komandosów) – TF-50, JW GROM – TF-49, JW Formoza (Morskiej Jednostki Działań Specjalnych), Jednostki Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych oraz Dowództwa Wojsk Specjalnych – tworzyli oni Zgrupowanie Sił Specjalnych, podległe dowódcy Sił Specjalnych ISAF.
Imponujące efekty działań bojowych
Podczas zmiany polscy żołnierze zrealizowali blisko 14000 (14 tys.!) zadań bojowych. Współdziałając z afgańskim wojskiem i policją zlikwidowali prawie 60 skrytek ze środkami walki oraz 200 improwizowanych ładunków wybuchowych, przejęli i zlikwidowali 8,5 tony materiałów wybuchowych przeznaczonych na miny pułapki, , zlikwidowali 200 min-pułapek, ponad 650 sztuk rakiet, pocisków artyleryjskich i granatów różnego rodzaju, 75000 sztuk amunicji, wyeliminowali 140 rebeliantów, 270 aresztowali.
Duża aktywność sił specjalnych
Żołnierze Zgrupowania Sił Specjalnych dzięki współdziałaniu z oficerami wywiadu i kontrwywiadu wojskowego przeprowadzili m.in. operacją uwolnienia 3 zakładników przetrzymywanych przez Talibów, w tym przedstawiciela afgańskiego Ministerstwa Edukacji. Ponadto zatrzymali 5 rebeliantów z listy najbardziej poszukiwanych celów w Afganistanie tzw. JPEL (Joint Prioritized Effects List), w tym Javida Ahmada, który był odpowiedzialny za porwanie 26 obywateli Korei Południowej w 2007 roku. Przechwycili także kilka kamizelek-samobójcy oraz skradzioną karetkę wypełnioną 500 kg materiałem wybuchowym. O sukcesach komandosów ze Zgrupowania Sił Specjalnych informowaliśmy na bieżąco na stronach Special Ops.
Wsparcie UAV
Operacje prowadzone przez polskich żołnierzy były wspierane przez bezzałogowe środki rozpoznawcze (UAV) o różnym zasięgu działania: taktycznym, operacyjnym i strategicznym. UAV wykonały prawie 700 lotów, a w powietrzu spędziły ponad 2700 godzin wspierając żołnierzy w polu.
Odbudowa Afganistanu
Uznawana przez NATO za priorytetową misja ISAF, której celem jest pomoc władzom afgańskim w zapewnieniu stabilizacji politycznej, umacnianiu bezpieczeństwa, odbudowie kraju, reformowaniu sektora bezpieczeństwa oraz tworzeniu Afgańskich Sił Bezpieczeństwa (ANSF) - armii i policji, realizuje je m.in. poprzez wsparcie odbudowy infrastruktury cywilnej w tym kraju. Pomoc ta realizowana jest przez Regionalne Zespoły Odbudowy (Provincial Reconstruction Team - PRT), których w 34 afgańskich prowincjach działa 26. W 2011 r. polska część Zespołu Odbudowy Prowincji PRT (Provincial Reconstruction Group) wydała ponad 22 mln. złotych na 33 projekty przeprowadzone w prowincji Ghazni, wspierali budowę tamy w Nawurze, elektrowni wodnej w Jaghori oraz kursy doskonalenia zawodowego w Kwajah Omari. Dzięki nim powstała oczyszczalnia ścieków oraz składowisko odpadów w Ghazni.
Żołnierze Grupy Współpracy Cywilno Wojskowej CIMIC (Civil Miltary Cooperation), we współdziałaniu z amerykańskim PRT oraz Zespołem ds. Rozwoju Rolnictwa ADT (Agribuissness Development Team), realizują lub zrealizowali 58 projektów pomocowych na łączną kwotę ponad 30 mln dolarów.
Przekazywanie odpowiedzialności – wsparcie doradcze i szkoleniowe
W ramach płynnego przekazywania władzom afgańskim odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa odpowiednie komórki sztabu Zgrupowań Bojowych oraz dowództwa PSZ, specjalnych Operacyjnych Zespołów Doradczo – Łącznikowych ds. szkolenia wojska, zgrupowań bojowych Alfa i Bravo udzielały wsparcia Afgańskiej Armii ANA (Afghan National Army) i policji afgańskiej. Nasi żołnierze realizowali również zadania w ramach Misji Szkoleniowej NATO w Afganistanie NTM-A (NATO Training Mission – Afghanistan). Podczas IX zmiany PKW przeprowadzili oni 56 kursów dla ponad 5400 żołnierzy i funkcjonariuszy policji.
Polegli w Afganistanie
Podczas IX zmiany zginęli: starszy kapral Jarosław Maćkowiak, st. szer. Paweł Poświat, st. szer. Szymon Sitarczuk, st. szer. Rafał Nowakowski. W działaniach bojowych rannych i poszkodowanych zostało 128 żołnierzy i pracowników cywilnych. Większość z nich powróciło do służby w ramach PKW. 30 wymagało dłuższego leczenia lub rekonwalescencji.
Operatorzy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca uczestniczyli w dwutygodniowym szkoleniu odbywającym się w bazie gruzińskich sił specjalnych w Vashlijvari. Wspólne szkolenia polskich i gruzińskich...
Operatorzy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca uczestniczyli w dwutygodniowym szkoleniu odbywającym się w bazie gruzińskich sił specjalnych w Vashlijvari. Wspólne szkolenia polskich i gruzińskich komandosów odbywają się w ramach programu wymiany szkoleniowej Joint Joint Exchange Exercise (JCET).
20 czerwca 2022 Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych o pierwszej dostawie opancerzonych pojazdów minoodpornych MRAP Cougar 4x4 do Polski. Są to pierwsze...
20 czerwca 2022 Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych o pierwszej dostawie opancerzonych pojazdów minoodpornych MRAP Cougar 4x4 do Polski. Są to pierwsze z 300 zamówionych w grudniu 2021 r. pojazdów, które wcześniej były na wyposażeniu Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych.
Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW), powstała 102 lata temu z wyodrębnienia kontrwywiadu ze struktur wywiadu Oddziału II Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego. Służba Kontrwywiadu Wojskowego czerpie z...
Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW), powstała 102 lata temu z wyodrębnienia kontrwywiadu ze struktur wywiadu Oddziału II Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego. Służba Kontrwywiadu Wojskowego czerpie z etosu, dorobku i tradycji kontrwywiadu wojskowego II Rzeczypospolitej i Polskiego Państwa Podziemnego. Symbolicznym nawiązaniem do ich dziejów jest Święto Służby Kontrwywiadu Wojskowego, obchodzone dnia 22 czerwca, by upamiętnić ustanowienie w 1920 r. samodzielnej Sekcji Defensywy Oddziału II Sztabu...
Z dniem 1 lipca br. wicepremier Mariusz Błaszczak wyznaczył pułkownika Michała Strzeleckiego na dowódcę 6 Brygady Powietrznodesantowej. Tego samego dnia wyznaczono również gen. bryg. Bogdana Rycerskiego...
Z dniem 1 lipca br. wicepremier Mariusz Błaszczak wyznaczył pułkownika Michała Strzeleckiego na dowódcę 6 Brygady Powietrznodesantowej. Tego samego dnia wyznaczono również gen. bryg. Bogdana Rycerskiego na stanowisko szefa Sztabu Wielonarodowego Korpusu Północny – Wschód.
Mija 17 lat od rozpoczęcia operacji „Red Wings”, która po dziś dzień uważana jest za czarną kartę w historii operacji specjalnych przeprowadzanych przez U.S. Navy SEALs.
Mija 17 lat od rozpoczęcia operacji „Red Wings”, która po dziś dzień uważana jest za czarną kartę w historii operacji specjalnych przeprowadzanych przez U.S. Navy SEALs.
W czwartek 23 czerwca 2022 roku w Warszawie wicepremier i minister obrony narodowej zatwierdził umowę, w ramach której do wojska polskiego trafią kolejne zestawy przeciwlotniczych zestawów rakietowych...
W czwartek 23 czerwca 2022 roku w Warszawie wicepremier i minister obrony narodowej zatwierdził umowę, w ramach której do wojska polskiego trafią kolejne zestawy przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Pierwsze zestawy rakiet mają trafić do żołnierzy jeszcze w tym roku.
W “dwójce” znajdziecie m.in obszerny artykuł o Wydziale V Antyterrorystycznym ABW i wywiad z jego naczelnikiem a także analizę przebiegu pierwszego miesiąca wojny w Ukrainie oraz testy sprzętu!
W “dwójce” znajdziecie m.in obszerny artykuł o Wydziale V Antyterrorystycznym ABW i wywiad z jego naczelnikiem a także analizę przebiegu pierwszego miesiąca wojny w Ukrainie oraz testy sprzętu!
29 czerwca 2022 roku obchodzimy 20. rocznicę powołania Agencji Wywiadu. Misją AW jest dostarczanie wywiadowczej, wyprzedzającej i ekskluzywnej informacji najważniejszym organom władzy państwowej Rzeczypospolitej...
29 czerwca 2022 roku obchodzimy 20. rocznicę powołania Agencji Wywiadu. Misją AW jest dostarczanie wywiadowczej, wyprzedzającej i ekskluzywnej informacji najważniejszym organom władzy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, które podejmują optymalne decyzje dla interesów państwa i jego obywateli w ciągle zmieniających się uwarunkowaniach międzynarodowych.
W Porcie Wojennym w Świnoujściu 26 czerwca 2022 roku, wicepremier i szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystościach z okazji Święta Marynarki Wojennej. Podczas obchodów...
W Porcie Wojennym w Świnoujściu 26 czerwca 2022 roku, wicepremier i szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystościach z okazji Święta Marynarki Wojennej. Podczas obchodów święta morskiego Rodzaju Sił Zbrojnych RP wicepremier podpisał umowę na dostarczenie trzech kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II.
30 czerwca to Święto i 11 rocznica sformowania Jednostki Wojskowej AGAT. Istniejąca od 2011 roku jednostka WS Decyzją 160/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 maja 2012r. przyjmuje imię gen. dyw. Stefana...
30 czerwca to Święto i 11 rocznica sformowania Jednostki Wojskowej AGAT. Istniejąca od 2011 roku jednostka WS Decyzją 160/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 maja 2012r. przyjmuje imię gen. dyw. Stefana ROWECKIEGO ,,GROTA’’ aresztowanego przez Gestapo właśnie 30 czerwca.
W dniach 28-30 czerwca 2022 roku w Madrycie odbył się szczyt NATO z udziałem szefów państw i rządów z państw członkowskich NATO oraz kluczowych partnerów. Tegoroczny szczyt wyznaczył strategiczny kierunek...
W dniach 28-30 czerwca 2022 roku w Madrycie odbył się szczyt NATO z udziałem szefów państw i rządów z państw członkowskich NATO oraz kluczowych partnerów. Tegoroczny szczyt wyznaczył strategiczny kierunek NATO na przyszłość, zapewniając, że Sojusz będzie nadal dostosowywał się do zmieniającego się świata i zapewni bezpieczeństwo miliardowi ludzi.
Podczas operacji antyterrorystycznej przeprowadzonej 1 lipca 2022 roku w hiszpańskim Valladolid ciężko ranny zotał dowódca Specjalnej Jednostki Interwencyjnej (UEI), podpułkownik Pedro Alfonso Casado....
Podczas operacji antyterrorystycznej przeprowadzonej 1 lipca 2022 roku w hiszpańskim Valladolid ciężko ranny zotał dowódca Specjalnej Jednostki Interwencyjnej (UEI), podpułkownik Pedro Alfonso Casado. Pomimo wysiłków lekarzy po pięciu dniach podpułkownik Casado zmarł w szpitalu.
26 czerwca 2022 r. pod Lisiczańskiem na wschodzie Ukrainy, zginął Iwan „Brest” (Brześć) Marczuk, jeden z założycieli białoruskiego ochotniczego pułku im. Kalinowskiego walczącego po stronie Kijowa w wojnie...
26 czerwca 2022 r. pod Lisiczańskiem na wschodzie Ukrainy, zginął Iwan „Brest” (Brześć) Marczuk, jeden z założycieli białoruskiego ochotniczego pułku im. Kalinowskiego walczącego po stronie Kijowa w wojnie z Rosją. Jak wynika z oświadczenia wydanego przez dowództwo pułku w czasie walk pod Lisiczańskiem grupa, w której był Iwan, powstrzymywała natarcie rosyjskich czołgów. Iwan Marczuk przed śmiercią miał zniszczyć co najmniej jeden czołg nieprzyjaciela.
W nocy 7 lipca nurkowie ukraińskiego 73 Centrum Morskich Operacji Specjalnych przy pomocy pojazdów podwodnych podpłynęli do Wyspy Węży. Ukraińscy komandosi przy pomocy specjalnego sprzętu przeprowadzili...
W nocy 7 lipca nurkowie ukraińskiego 73 Centrum Morskich Operacji Specjalnych przy pomocy pojazdów podwodnych podpłynęli do Wyspy Węży. Ukraińscy komandosi przy pomocy specjalnego sprzętu przeprowadzili inspekcję nabrzeża pod kątem obecności min przeciwpiechotnych i przeciwdesantowych. Po wyznaczeniu drogi dla łodzi motorowych głównej grupy uderzeniowej, nurkowie 73 Centrum dali sygnał do kontynuowania operacji specjalnej pk. „Wąż”.
Żołnierzom 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego, ps. „Niedźwiadek ”została wręczona Chorągiew Wojskowa! Uroczystość miała miejsce 10 lipca 2022 roku w Myślenicach...
Żołnierzom 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego, ps. „Niedźwiadek ”została wręczona Chorągiew Wojskowa! Uroczystość miała miejsce 10 lipca 2022 roku w Myślenicach i połączona była z przysięgą 150 nowych żołnierzy 11 MBOT.
Do groźnego incydentu doszło w poniedziałek 11 lipca 2022 roku na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, czasie marszu Pamięci Ofiar Ludobójstwa Ukraińskiego na Wołyniu w 1943 roku. Jeden z uczestników zgromadzenia,...
Do groźnego incydentu doszło w poniedziałek 11 lipca 2022 roku na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, czasie marszu Pamięci Ofiar Ludobójstwa Ukraińskiego na Wołyniu w 1943 roku. Jeden z uczestników zgromadzenia, 31 letni mieszkaniec Mazowsza wyjął z plecaka pocisk i podłożył go wśród uczestników marszu.
W poniedziałek (11.07.2022 r.) na poligonie w Toruniu odbyło się wspólne szkolenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Amerykańskiej Gwardii Narodowej Stanu Illinois, podsumowujące ostatnią edycję...
W poniedziałek (11.07.2022 r.) na poligonie w Toruniu odbyło się wspólne szkolenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Amerykańskiej Gwardii Narodowej Stanu Illinois, podsumowujące ostatnią edycję sześciodniowego szkolenia COMBAT MEDIC organizowanego przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.
Corocznie 13 lipca obchodzona jest rocznica powołania do życia Jednostki Wojskowej GROM, której tworzenie rozpoczęto w 1990 roku na mocy decyzji rządu premiera Tadeusza Mazowieckiego, wykorzystując najlepsze...
Corocznie 13 lipca obchodzona jest rocznica powołania do życia Jednostki Wojskowej GROM, której tworzenie rozpoczęto w 1990 roku na mocy decyzji rządu premiera Tadeusza Mazowieckiego, wykorzystując najlepsze doświadczenia jednostek specjalnych z zagranicy, zwłaszcza Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że Polska kupi 116 używanych czołgów Abrams od Stanów Zjednoczonych. Pierwsze używane Abramsy trafią do Polski na początku przyszłego roku.
Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że Polska kupi 116 używanych czołgów Abrams od Stanów Zjednoczonych. Pierwsze używane Abramsy trafią do Polski na początku przyszłego roku.
Generał broni Janusz Adamczak w dniu 14 lipca 2022 roku został wyznaczony na stanowisko dyrektora generalnego Międzynarodowego Sztabu Wojskowego Kwatery Głównej NATO. Dotychczas gen. Adamaczak piastował...
Generał broni Janusz Adamczak w dniu 14 lipca 2022 roku został wyznaczony na stanowisko dyrektora generalnego Międzynarodowego Sztabu Wojskowego Kwatery Głównej NATO. Dotychczas gen. Adamaczak piastował stanowisko Polskiego Przedstawiciela Wojskowego przy Komitecie NATO i UE. Na tym stanowisku zastapi go teraz generał broni Sławomir Wojciechowski, były dowódca Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie. Jak podało MON obaj generałwoie swoje stanowiska zacznęli pełnić od 14 lipca 2022 r.
W sobotę 2 lipca 2022 roku, pod ruinami sochaczewskiego zamku, odbyła się dziewiąta edycja Biegu Cichociemnych, poświęconego pamięci Cichociemnych - elity polskiej dywersji II wojny światowej. Podczas...
W sobotę 2 lipca 2022 roku, pod ruinami sochaczewskiego zamku, odbyła się dziewiąta edycja Biegu Cichociemnych, poświęconego pamięci Cichociemnych - elity polskiej dywersji II wojny światowej. Podczas tegorocznego biegu pogoda sprzyjała uczestnikom, którzy mogli w 100 % sprawdzić swoje możliwości.
Polscy żołnierze z XII zmiany PKW Irak pod okiem operatorów EOD (saperów) Wojsk Specjalnych odbyli szkolenie C-IED (Counter - Improvised Explosive Device) obejmujące takie zagadnienia jak zapobieganie,...
Polscy żołnierze z XII zmiany PKW Irak pod okiem operatorów EOD (saperów) Wojsk Specjalnych odbyli szkolenie C-IED (Counter - Improvised Explosive Device) obejmujące takie zagadnienia jak zapobieganie, wykrywanie oraz postępowanie z improwizowanymi urządzeniami wybuchowymi. Żołnierze ćwiczyli procedury C–IED zarówno pieszo, jak również podczas przemieszczania się pojazdami.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał stopnie generalskie sześciu oficerom Policji. Nominacje zostały nadane na wniosek Mnistra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wręczenie nominacji...
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał stopnie generalskie sześciu oficerom Policji. Nominacje zostały nadane na wniosek Mnistra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wręczenie nominacji przez Prezydenta RP odbędzie się 23 lipca 2022 r. podczas Centralnych Obchodów Święta Policji.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...
Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.
Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...
Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.
Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...
Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.