Selekcja do JW NIL

Radosław  Tyślewicz  /  30-09-2021
Zdjęcie o charakterze poglądowym, nie obrazujące selekcji do JW NIL | Źródło: DKWS

Zasady naboru do Jednostki Wojskowej NIL ograniczają grono kandydatów do żołnierzy w służbie czynnej lub rezerwy oraz funkcjonariuszy innych służb państwowych. Przy czym pierwszeństwo mają żołnierze z innych jednostek Wojsk Specjalnych.

Nabór do JW NIL

Nabór do JW NIL odbywa się w drodze kwalifikacji i weryfikacji. Kwalifikacji podlegają wszyscy kandydaci do objęcia stanowisk w jednostce, natomiast weryfikacji podlegają pozostali kandydaci. Proces naboru rozpoczyna się podobnie jak w pozostałych jednostkach od złożenia ankiety. Kwalifikacja polega na rozmowie kandydata z dowódcą, w przypadku kiedy kandydat posiada specjalistyczne kwalifikacje, oraz testowi sprawności fizycznej i badań psychologicznych (bez etapu w terenie). Z kolei weryfikacja polega na sprawdzeniu zachowania się kandydata w ekstremalnych warunkach terenowych i atmosferycznych, w warunkach niedoboru snu i pożywienia. Sprawdzana jest jego wytrzymałość psychofizyczna oraz zdolność do współdziałania w grupie. 

Uczestnicy weryfikacji przybywają na nią w określone miejsce i w określonym terminie na własny koszt i z racjami żywnościowymi na 5 dni.

Przebieg weryfikacji uzależniony jest od liczby uczestników, pory roku i miejsca jej prowadzenia, ale zawsze zawiera takie elementy jak sprawdzenie wyposażenia uczestników, podział na grupy, instruktaż dotyczący bezpieczeństwa, szkolenie z zakresu nawigacji lądowej, marszu zespołowego, marszu indywidualnego, odnajdywania wskazanych punktów w terenie, elementy przywództwa w grupie, pokonywania przeszkód wodnych, bytowania w terenie przygodnym oraz zadania psychologiczne.

Pozytywne zakończenie kwalifikacji nie oznacza automatycznego włączenia danego kandydata w szeregi jednostki. Co ważne, kandydaci mogą być poddawani kwalifikacji dowolną liczbę razy pod warunkiem, że pomyślnie zaliczyli test sprawności fizycznej i psychologiczny. Ponadto etap górski nie zawsze jest rozgrywany wiosną i jesienią. Jak pokazał rok 2020, może być również realizowany latem, w lipcu.

Test sprawności fizycznej

Test sprawności fizycznej prowadzi się w ciągu jednego dnia i jest zróżnicowany w zależności od płci. W jego skład wchodzą określone konkurencje. Dla mężczyzn przewiduje się: marszobieg na 3000 m, pływanie ciągłe przez 12 min, podciąganie się na drążku wysokim, uginanie i prostowanie ramion w podporze leżąc przodem na ławeczce, bieg zygzakiem „koperta”, bieg wahadłowy 10 x 10 m, skłony tułowia w przód w ciągu 2 min. Dla kobiet test z WF-u obejmuje te same konkurencje z pominięciem biegu wahadłowego. Z wymienionych konkurencji organizator wybiera pięć – dla mężczyzn oraz cztery – dla kobiet, które będą podlegały przeprowadzeniu i ocenie. Obowiązują również normy dla poszczególnych grup wiekowych:

 • grupa I – do 25 lat,
 • grupa II – 26–30 lat,
 • grupa III – 31–35 lat,
 • grupa IV – 36-40 lat,
 • grupa V – 41–45 lat,
 • grupa VI – 45–50 lat,
 • grupa VII – 51–55 lat,
 • grupa VIII – powyżej 55 lat.

Za poszczególne konkurencje uczestnik otrzymuje określoną liczbę punktów, która uzależniona jest od oceny, na jaką zaliczył konkurencję, są to odpowiednio:

 • bdb – 50 pkt,
 • db – 40 pkt,
 • dost – 30 pkt,
 • ndst – 0 pkt.

Test sprawności fizycznej uważany jest za zaliczony, jeśli kandydat uzyska sumę punktów za pięć konkurencji min. 210 i w przypadku kobiet min. 170 pkt.

Marszobieg na 3000 m – odbywa się w stroju sportowym na bieżni lekkoatletycznej, drodze lub terenie o równej i twardej nawierzchni (o równej sumie spadków i wzniesień terenowych). Sposób prowadzenia: seriami (grupami) na czas, grupa powinna liczyć do 30 kandydatów.

Przeczytaj także: Selekcja do JW GROM >>

Pływanie ciągłe przez 12 min – odbywa się na pływalniach krytych i otwartych (25- lub 50-metrowych), w stroju kąpielowym bez wykorzystania sprzętu pływackiego (z wyjątkiem okularów pływackich). Skok startowy wykonuje się na głowę ze słupka. Pływanie prowadzi się pojedynczo lub seriami. Zatrzymanie się zdającego przed upływem wyznaczonego czasu podczas wykonywania próby powoduje jej zakończenie i jest równoznaczne z niezaliczeniem próby.

Podciąganie się na drążku wysokim – minimalna wysokość drążka wysokiego do wykonania ćwiczenia – 220 cm. Na komendę „gotów” kontrolowany żołnierz wykonuje zwis nachwytem o ramionach wyprostowanych w stawach łokciowych – pozycja wyjściowa. Na komendę „ćwicz!” podciąga się tak, aby broda znalazła się powyżej drążka wysokiego i wraca do pozycji wyjściowej, następnie ponawia ćwiczenie.

Bieg zygzakiem „koperta” – odbywa się w stroju sportowym w miejscu, gdzie na podłożu oznacza się kredą lub farbą punkty prostokąta ABCD o bokach 3 x 5 m i środek przekątnych E, jak również strzałki wskazujące trasę biegu. Na punktach ustawia się „chorągiewki” o wysokości 160 cm. Kontrolowany rozpoczyna bieg zgodny z oznaczonym kierunkiem, omijając chorągiewki od strony zewnętrznej. Trasę przebiega trzykrotnie. Przewrócenie chorągiewki powoduje powtórzenie próby, która jest próbą ostateczną.

Bieg wahadłowy 10 x 10 m – kandydat rozpoczyna bieg w kierunku przeciwległej chorągiewki, obiega ją, wraca do chorągiewki na linii startu, obiega ją i pokonuje tę trasę pięciokrotnie. Przewrócenie chorągiewki powoduje powtórzenie próby, która jest próbą ostateczną.

Skłony tułowia w przód w czasie 2 minut – kandydat leży na plecach z palcami rąk splecionymi i ułożonymi z tyłu na głowie, ramiona dotykają materaca, nogi ugięte w stawach kolanowych (maksymalnie do kąta prostego), stopy rozstawione na szerokość bioder, które mogą być przytrzymywane przez współćwiczącego lub zaczepione o dolny szczebel drabinki. Na komendę „ćwicz!” kontrolowany wykonuje skłon w przód z jednoczesnym dotknięciem łokciami kolan i natychmiast powraca do leżenia, tak aby umożliwić splecionym palcom na głowie kontakt z podłożem (pierwsze powtórzenie). Podczas wykonywania ćwiczenia nie odrywa się bioder od podłoża.

Uginanie i prostowanie ramion w podporze, leżąc przodem na ławeczce gimnastycznej – kandydat wykonuje podpór leżąc przodem na ławeczce z nogami złączonymi lub w lekkim rozkroku – maksymalnie na szerokość bioder. Na komendę „ćwicz!” ugina ramiona tak, aby stawy barkowe znalazły się poniżej stawów łokciowych (sylwetka wyprostowana – tzn. barki, biodra i kostki stóp stanowią linię prostą), następnie wraca do podporu i ponawia ćwiczenia. Ćwiczenie wykonuje się w jednym ciągu (bez przerw między kolejnymi powtórzeniami).

Wykaz ćwiczeń i norm sprawdzianu sprawności fizycznej dla mężczyzn i kobiet z podziałem na grupy wiekowe oraz punktacja dostępne są na oficjalnej stronie jednostki: https://nil.wp.mil.pl/u/Normy_WF_Mezczyzni.pdf.

Weryfikacja górska najczęściej odbywa się w Beskidzie Wyspowym i Makowskim. Ekstremalny test kandydatów ubiegających się o miejsce w krakowskiej jednostce NIL odbywa się dwa razy w roku, zwyczajowo wiosną i zimą, ale bywają również realizowane latem. Do tego etapu przystępują najlepsi kandydaci, którzy przeszli wcześniejszy etap sprawdzianu sprawności fizycznej i psychologa. Każdy sprawdzian terenowy odbywa się w ww. regionie, ale jego trasa zawsze przebiega inaczej. Podczas tej próby większość z tych, którzy rezygnują, robi to w ciągu pierwszych 48 godzin. Weryfikację górską przechodzi ok. 50% uczestników.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[JW NIL, Selekcja do JW NIL, NIL, Selekcja, kwalifikacja, Wojska Specjalne, jednostki specjalne]

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Warsztaty z reagowania na zamachy

W dniach 24-25 maja 2022 roku w hotelu “Kuźnia napoleońska” w Paprotni koło Warszawy odbędą się II ogólnopolskie warsztaty ph. “Reagowanie na zamachy- dobre praktyki i rekomendacje” organizowane...

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
 • - Master of protection
 • - Bicykle dla specjalsa?

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl