Bezpieczeństwo, czyli wiele służb, dwa wydarzenia, jeden cel

żołnierze z Grupy Wsparcia Taktycznego podczas ćwiczeń
Zbliżający się Szczyt NATO w Warszawie (8-9 lipca 2016 r.) oraz Światowe Dni Młodzieży (27-31 lipca 2016 r.) w Krakowie to ogromne przedsięwzięcia organizacyjne.Jednym z najważniejszych aspektów ich realizacji jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom nie tylko tych dwóch wydarzeń, ale pełna gotowość naszych służb do natychmiastowego działania w odpowiedzi na potencjalne sytuacje kryzysowe w każdym zakątku kraju, jak i umiejętność wcześniejszego ich wykrywania i prewencji.W tym celu prowadzone są intensywne ćwiczenia zgrywające jednostek wojska i policji, służące zwiększeniu ich potencjału operacyjnego we wspólnym działaniu.The NATO Summit in Warsaw (July 8-9) and the World Youth Day in Cracow (July 27-31) are two big organizational undertakings. One of the most important aspects is not only safety provided for the participants of the two events, but also full readiness of the services to act accordingly in response to crisis situations, as well as to detect potential threats and prevent the attacks. To achieve that, intensive cooperation-building exercises of military and police units are being caried out to increase their operational potential in joint activities.
Zdjęcia: / Photo: Mateusz J. Multarzyński, Kielich, Sylwia Guzowska, st. asp. Piotr Świstak, st. sież. Magdalena Wiśniewska
Zobacz także
Jan Sabiniarz Armia Holenderska w składzie Bundeswehry. Początek euroarmii czy „business as usual”?

Pierwszego lutego 2023 roku podpisano część porozumień technicznych dotyczących połączenia ostatniej holenderskiej jednostki bojowej – 13. Lekkiej Brygady z Oirschot w skład struktur dowodzenia Bundeswehry....
Pierwszego lutego 2023 roku podpisano część porozumień technicznych dotyczących połączenia ostatniej holenderskiej jednostki bojowej – 13. Lekkiej Brygady z Oirschot w skład struktur dowodzenia Bundeswehry. W ten oto sposób kończy się historyczny proces całkowitej integracji „Holenderskich Królewskich Sił Lądowych” z niemiecką Heer (Wojska Lądowe).
Karolina Wojtasik Grupa trzymająca władzę w Afganistanie. Jalaluddin Haqqani i Spółka
W sierpniu 2022 r. minął rok od przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów. Media pełne są podsumowań, analiz i dyskusji na temat tego, jak bardzo jest źle. Od roku docierają do nas informacje o panującym...
W sierpniu 2022 r. minął rok od przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów. Media pełne są podsumowań, analiz i dyskusji na temat tego, jak bardzo jest źle. Od roku docierają do nas informacje o panującym w kraju ubóstwie na granicy przetrwania, o pozbawieniu kobiet praw obywatelskich, szwankujących usługach publicznych i drakońskich prawach.
Marcin Szymański (www.colonelweekly.pl) Czekając na zimę

Jesień na terenie wschodniej Ukrainy jest trudną porą. Już od września znacznie zwiększa się ilość opadów, obniżają się również średnie temperatury. Liczne w tym rejonie przeszkody wodne powiększają swoją...
Jesień na terenie wschodniej Ukrainy jest trudną porą. Już od września znacznie zwiększa się ilość opadów, obniżają się również średnie temperatury. Liczne w tym rejonie przeszkody wodne powiększają swoją szerokość, a błoto utrudnia ruch pojazdów i ludzi w terenie. Jesienne miesiące sprzyjają obronie, utrudniają działania ofensywne – gorsza pod tym względem jest tylko wiosna. Zima jest zdecydowanie sezonem dogodnym dla zmechanizowanego natarcia. Zmarznięta ziemia ułatwia manewr i jednocześnie utrudnia...
Zarówno Szczyt NATO, jak i Światowe Dni Młodzieży będą odbywały się w okresie wakacyjnym. Z jednej strony, plusem jest mniejsza liczba mieszkańców, którzy akurat wyjadą poza główne metropolie, wybierając krajowe lub zagraniczne destynacje, co może być widoczne m.in. w zmniejszeniu liczby samochodów na ulicach, rzadszych kursach komunikacji miejskiej, a tym samym większej przepustowości dróg, a więc sprawniejszej logistyce i transportowi.
Jednocześnie, w trakcie wakacji wyraźnie zwiększa się ruch pasażerski na lotniskach oraz na dworcach, które – jak chociażby dowiodły marcowe wydarzenia w Belgii, są atrakcyjną lokalizacją dla przeprowadzenia zamachów bombowych czy typu „active shooter”, porwań czy dla zaistnienia sytuacji zakładniczych.
Dodatkowo, miasta, w których są organizowane wydarzenia (a w szczególności Kraków – z uwagi na duże zainteresowanie wiernych z całego świata, niezależnie od swojego turystycznego statusu), będą musiały wziąć na siebie ciężar bardzo dużej liczby gości z innych polskich miast i zagranicy. Ich sprawne przemieszczenie się nie może w żaden sposób zaważyć na bezpieczeństwie.
Szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży, jako imprezy masowe o podwyższonym stopniu ryzyka, to sprawdzian dla wszystkich zaangażowanych w ich organizację, w tym służb odpowiedzialnych za utrzymanie porządku, zapewnienie bezpieczeństwa, reagowanie w sytuacji zagrożenia wobec sprawców i poszkodowanych, czyli również udzielenie pomocy, a ogólnie rzecz ujmując – zarządzanie kryzysowe.
Oprócz rozpatrzenia możliwych scenariuszy wydarzeń (wariacji na temat ich charakteru, miejsca wystąpienia, liczby potencjalnych ofiar oraz inwencji sprawców), konieczne jest zapewnienie sprawnej komunikacji między różnymi służbami, ujednolicenie procedur, wymiana doświadczeń i wiedzy, zapoznanie z infrastrukturą, ewentualnymi ograniczeniami. Zmierzają ku temu organizowane od pewnego czasu intensywne ćwiczenia prowadzące do pełnego „zgrania” funkcjonariuszy i żołnierzy.
Z każdym kolejnym tygodniem, zbliżającym nas do Szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży, realizowane są kolejne warsztaty – w różnym środowisku, niezależnie od ćwiczeń prowadzonych regularnie w ramach swojej jednostki, na obiektach struktury newralgicznej (doskonałym przykładem są tu cykliczne ćwiczenia w warszawskim metrze).
Przykładowo, na początku kwietnia żołnierze z Grupy Wsparcia Taktycznego i Zespołu Obserwacyjno-Meldunkowego z warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej trenowali z funkcjonariuszami Biura Ochrony Rządu. Celem było osiągnięcie pełnej synchronizacji wszystkich komponentów planowanych do użycia w ramach zabezpieczania wydarzeń. Ćwiczono strzelanie z broni długiej i krótkiej, część treningu przeprowadzono w tzw. „kill-housie” z zastosowaniem amunicji FX.
Odbyły się również zajęcia z obserwacji, taktyki ochronnej – wsparcia taktycznego i ochrony bezpośredniej wewnątrz obiektów i podczas poruszania się pojazdami.
Spec-żandarmi uczestniczyli również w taktyczno-wysokościowym szkoleniu na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki.
Do wspólnego doskonalenia umiejętności w terenie zurbanizowanym, w obiekcie stanowiącym potencjalny cel ataku, warszawski OSŻW zaprosił funkcjonariuszy Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji i strażaków z Grupy Ratownictwa Wysokościowego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. W późnych godzinach popołudniowych i wieczornych, przy ograniczonej widoczności, ćwiczono zjazdy z wykorzystaniem różnych przyrządów, wiązanie węzłów i blokowanie przyrządów wykorzystywanych podczas szkolenia wysokościowego oraz budowanie stanowisk asekuracyjno-zjazdowych.
Innym przykładem współpracy WR KSP i OSŻW w Warszawie jest ćwiczenie przeprowadzone z pracownikami hotelu Novotel Warszawa Centrum, odpowiedzialnymi na co dzień za bezpieczeństwo gości i znającymi rozkład oraz charakter pomieszczeń w obiekcie. W tym przypadku ćwiczono sprawność w działaniu w sytuacji zagrożenia polegającej na wtargnięciu do hotelu osób uzbrojonych w broń palną i materiały wybuchowe.
Uczestnicy doskonalili umiejętności w pokonywaniu przeszkód w hotelu, udzielaniu pierwszej pomocy, zatrzymywaniu napastników i zabezpieczaniu broni. Weryfikowano również poprawność reagowania na zagrożenie pracowników hotelowej ochrony. Podobne warsztaty zrealizowano w teatrze „Roma” i w Muzeum Historii Żydów Polskich, a także w budynku „Uniwersalu” – wielokondygnacyjnym warszawskim biurowcu.
W tym ostatnim przypadku, szkolenie, odbywające się w I połowie marca 2016 r., zrealizowała Sekcja Realizacji i Zabezpieczania Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji, przy wsparciu Fundacji „Sprzymierzeni z GROM”, która zapewniła część kadry instruktorskiej.
Uczestnikami, prócz funkcjonariuszy CBŚP, byli przedstawiciele BOA KGP, WR KSP, SPAP, ABW, OSŻW, Realizacji Ministerstwa Finansów oraz Straży Granicznej. Szkolenie skupiało się na metodach zdobywania pomieszczeń za pomocą środków technicznych (np. specjalistycznych pił) i broni gładkolufowej. Założeniem było zwiększenie umiejętności w pokonywaniu przeszkód, np. różnego rodzaju drzwi (w tym przeciwpożarowych) oraz ścian. Po ich sforsowaniu, szkolący się musieli również zatrzymać uzbrojonych terrorystów, którzy zabarykadowali się w „Uniwersalu”, udzielić pierwszej pomocy rannym i ewakuować ich ze strefy zagrożenia.
Miejscem ćwiczeń zgrywających (sprawdzenia i usprawnienia mobilności, komunikacji w reagowaniu i współdziałaniu) stał się także teren Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” w Pyrzowicach, gdzie umiejętności doskonaliło kilkudziesięciu funkcjonariuszy z garnizonu śląskiego, w tym z tarnogórskiej komendy i SPAP KWP w Katowicach, oraz Straż Graniczna i Służba Ochrony Lotniska.
Scenariusz zakładał tu wtargnięcie na lotnisko trzech napastników z bronią automatyczną, którzy wzięli za zakładników pasażerów i obsługę obiektu, a także próbowali uprowadzić samolot. Celem policyjnych antyterrorystów było zlikwidowanie zagrożenia i wyprowadzenie zakładników, a w momencie wykrycia podejrzanego ładunku, w którym mogłyby znajdować się materiały wybuchowe – sprawne wprowadzenie policyjnego pirotechnika i zabezpieczenie budzącej obaw paczki.
Przygotowując się do zabezpieczenia Szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży, wśród możliwych scenariuszy wydarzeń należy także uwzględnić sytuacje, w których konieczny okaże się udział policyjnych negocjatorów. Dlatego w dniach 20–22 kwietnia 2016 r. Sekcja Negocjacji BOA KGP zorganizowała konferencję połączoną ze szkoleniem, skierowaną do koordynatorów wojewódzkich specjalizujących się w negocjacjach policyjnych. Członkowie Sekcji Negocjacji podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami konferencji, a także umiejętnościami zdobytymi podczas szkoleń w zagranicznych spotkaniach i ćwiczeniach m.in. w ramach Grupy ATLAS.
W ramach przygotowań do lipcowych wydarzeń, szkolenie – zorganizowane przez Szkołę Policji w Pile, przeprowadzili również funkcjonariusze Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru z Centralnego Biura Śledczego Policji, Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Poznaniu i Zespołu Minersko-Pirotechnicznego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Poznaniu. Warsztaty były skierowane do słuchaczy kursu specjalistycznego dla techników kryminalistyki, którzy dzięki szkoleniu mogli zapoznać się z oddziaływaniem materiałów wybuchowych na różne przedmioty i poznać zasady oględzin w miejscu wybuchu oraz etapy prowadzenia śledztwa w tym zakresie. Ich zadaniem było ujawnienie i zabezpieczenie śladów kryminalistycznych, zebranie i zabezpieczenie materiału dowodowego, a w efekcie identyfikacja terrorystów.
Podczas przygotowań, duży nacisk kładziony jest na tzw. czerwoną taktykę. W związku z tym, pod koniec kwietnia 2016 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyły się warsztaty przygotowujące zespoły medyczne policji do zabezpieczania operacji policyjnych. Były one skierowane do funkcjonariuszy-ratowników medycznych m.in. w Oddziałach i Pododdziałach Prewencji Policji oraz SPAP – łącznie blisko 90 policjantów.
Zajęcia teoretyczne (wykłady) i praktyczne obejmowały m.in. zabiegi resuscytacyjne (podstawowe z wykorzystaniem AED, jak i zaawansowane), udrażnianie dróg oddechowych, zabezpieczenie poszkodowanych z wykorzystaniem podstawowych przyrządów, jak deska ratownicza i kołnierz ortopedyczny, tamowanie krwotoków, używanie opasek uciskowych i staz taktycznych, taktyczno-bojowej opieki nad rannymi (TCCC – Tactical Combat Casualty Care) czy udzielanie pomocy policjantowi wyposażonemu w sprzęt „PZ”, czyli ubranemu w kask ochrony, kamizelkę, ochraniacze na kończyny, dysponującemu tarczą ochronną, tj. funkcjonariusza zabezpieczającego imprezy masowe podwyższonego ryzyka, jak np. mecze czy demonstracje.
Z pewnością nie jest możliwe przewidzenie w 100% wszystkich możliwości przebiegu lipcowych wydarzeń i przećwiczenie wszystkich prawdopodobnych scenariuszy. Można jednak przygotować się do jak najszybszej reakcji na zaistniałe sytuacje, z pewnością więc kolejne ćwiczenia, warsztaty czy konferencje będą trwały do ostatnich chwil przed Szczytem NATO, a następnie Światowymi Dniami Młodzieży. Nie od dziś wiadomo, że im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju – reguła ta dotyczy nie tylko odległych pól bitew, zwłaszcza że współczesny terroryzm udowodnił nam już kilkukrotnie, że pole bitwy może czekać na nas tuż za rogiem.
Czytaj też: 5 lat ratownictwa taktycznego w Polsce - sukcesy i porażki >>>